atider was verkocht, maar is door den heer B. terug bekomen tegen betaling van een gedeelte van den prijs, waarvoor het verkocht was. Gis teren is nu ook de dader, die tot dusver onbekend was gebleven, te Amsterdam door de politie in arrest genomen en naar hier overgebracht. Het is een beeldhouwer, uit Nijmegen afkomstig. De Amsterdamsche politie heeft zich in deze zaak zeer veel moeite getroost. Arnhem, 18 October. De Geldersche Maatschappij voor geschied- en letterkunde hield gisteren hare eerste algemeene vergadering voor het genoot schappelijk jaar van 1870/71. Uit het verslag bleek dat de maatschappij steeds in leven toeneemt en de staat der financiën zeer gunstig mag genoemd worden. Bij de verkiezing der bestuurscommissie werd tot voorzitter herbe noemd Dr. L. H. Slotemaker, en als bestuursle den Mr. I. J. De Meijere, en Dr. T. T. Kroon. De heer Vethake penningmeester en de heer Keiler secretaris der maatschappij die verzocht hadden niet meer in aanmerking te komen, wer den vervangen door de heeren Mr. H. Van Ca- pëllen en Mr. J. A. Kronenberg. De volgende vergadering zal op 31 October gehouden worden. Nijmegen, 19 October. Voor rechter in de arr. rechtbank alhier is het volgende drietal opge maakt: Mr. Ketjen, Mr. Smits en Mr. Hanlo. Een voordracht voor kantonrechter te Eist bestaat uit Mr. Van Troijen, Mr. Brands en Mr. Van Buren. Kampen, 18 October. Door den gemeenteraad is besloten het tractement van den heer mr. R. C. Philipson, te Zwolle, als docent in de staats- en handelswetenschappen bij de Hoogere Burgerschool te Kampen, met f 300 te verhoogen, en alzoo voor den loopenden cursus van f 600 op f 900 te brengen. Voorts is besloten, aan het Hervormd armen weeshuis een buitengewone subside van f 1200 uit de gemeentefondsen te verleenen, tot dekking van het tekort en ter voorziening in kleeding en ligging der weezen. Heden zijn van de S4 jongelingen die tot dienstneming bij het Instructlet battaljon waren opgeroepen 75 opgekomen. Van deze zijn er 3 afgekeurd en wegens onvoldoend examen 4 af gewezen, zoodat er 68 bij het instructie-battail- lon zijn ingelijfd. Welligt volgt tegen het begin van December a. s. wedèr eene oproeping. Deventer, 18 October. Gisterenavond even vóór 7 uren, deed de brandklok de inwoners eensklaps opschrikken. Al spoedig vernamen zij, dat het stationsgebouw van den Staats-spoorweg in laaie vlam stond. Burgemeester en politie, brandweer en schutterij spoedde zich naar de plaats des on- heils. Een groote menigte was in een oogwenk op de been. De wallen waren met nieuwsgierigen bezaaid, vanwaar men een vrij en treffend ge zicht had. Blijkbaar is de brand in de Noorder vleugel ontstaanwant de vlammen sloegen uit 't dak der wachtkamer 1ste en 2de klasse. In- tusschen arriveerde kwart over zeven de trein van Zwolle, die op zijn tijd naar Zutfen vertrok. Onze ijverige en goed ingerichte brandweer werkte uitstekend en kon, gelukkig over een genoeg- za'men voorraad water uit de stadsgracht be schikken. Aan een en ander heeft men het te danken gehad, dat een niet onbelangrijk gedeelte van 't gebouw us gespaard gebleven. Ook van opgeslagen goederen is, naar men zegt, niets ver loren gegaan. Omstreeks 8 uren was men den brandmeester en de stad tot hare gewone avondrust terugge- gekeerd. Men beweert dat een lek in een gaspijp de oorzaak van den brand geweest zou zijn. Maxxinga, 20 October. Naar men verneemt, heeft ook het gemeentebestuur van Oostellingwerf eene uitgebreide missive ontvangen van den school opziener van 't zesde district in Friesland houdende op- en aanmerkingen betrekkelijk de schoolloka len, leermiddelen, hulppersoneel, jaarwedden enz. Het is te hopen, dat het gemeentebestuur van Oostellingwerf evenals dat van Schoterland, niet doof zal zijn voor de gegronde beschouwingen van den ijvrigen schoolopziener. Smilde, 19 October. De mazelen die hier in he vige mate heerschen, nemen een kwaadaardig karakter aan, tengevolge waarvan vele lijders bezwijken. 's-Bosch, IS October. Tot lid van den gemeen teraad is bij herstemming gekozen, de beer Mr. E. Tiluian met 436 stemmen. Breda, 18 October. De examens voor de staf school, onder voorzitting van kolonel Booms, chef van den generalen staf zijn in vollen gang. Vijf officieren nemen daaraan deel, te weten de heeren Brouwer, Roozeboom en Scholten van de genie, Te Winkel en Van Pelt van de artillerie. sprak hem aan, maar bekwam geen antwoord, en bij nader onderzoek bleek, dat hij tegen een lijk had gesproken. Versteeg was plotseling over leden. Aan de Noordzee-kanaalwerken had den 18d™ weer een treffend ongeluk plaats. Een persoon, pas sedert kort uit Engeland aangekomen, alwaar zijne vrouw nog voorloopig vertoefde, raakte bij het afspringen van een locomotief onder de wielen, waardoor hem de dijbeenderen verbrijzeld werden en hij spoedig een lijk was. Maandag is nabij het spoorwegstation te Dordt een werkman, zekere Loopik, huisvader van 4 kin deren, door een zandwagen overreden, waarvan de beide wielen hem over het been zijn gegaan. Het been is onder de knie gisterenmiddag te een uren geamputeerd. De lijder is naar omstandigheden redelijk wel. In 's Rijks hospitaal aan den Hel der heeft eene zeer belangrijke amputatie plaats gehad. Wegens kanker in de tong, heeft men van een verpleegde aldaar, een marinier, een ge deelte van de tong moeten afzetten. Gemengde Berichten. Verleden week bezocht de landbouwer Versteeg te Vianen een zijner vrienden aldaar van wien hij, voor zoo verre te zien was, even gezond weder vertrok als hij bij hem gekomen was, en wel, ouder gewoonte, door de achterdeur. Toen kort daarna iemand dezelfde deur zoude ingaan, zag hij in het achterhuis genoemde V. zittenhij BUITENLAND. Duitsehland. Uit eene particuliere correspondentie van de Iniépendance outleeneu wij het volgende: Uit het koninklijk hoofdkwartier. Versailles, 20 October. Een officier die aan het gevecht bij Orleans deel nam, heeft mij gisteren daarvan een zeer duidelijk en belangwekkend verhaal gedaan dat ik mij haast om u in korte trekken mede te deelen. De Frausehen die door de reeds zoo her haalde verrassingen, nog niet omzichtiger zijn geworden, hadden op nieuw de fout begaan van zich in drie groepen te verdeelen, in plaats van in een gesloten korps voort te marcheeren. De eerste divisie, onder bevel van den generaal Reyan, volgde den grooten weg van Etampesnaar Parijs; de tweede sloeg rechts de richting naar Pithiviers in; de derde uit 4000 mobiele gardes bestaande rukte op Chartres aan. Deze laatsten raakten den Ssten October slaags met twee bataljons Beijersche troepen, en eeue divisie Pruisische cavalerie; dit gevecht was echter van weinig beteekenis, de onzen verloren slechts 18 manschappen. Het centrum van het zuidelijke leger, 10,000 man sterk, waaronder 6 bataljons Afrikaansche zouaven, en het overblijfsel der ge regelde troepen, trok bij de nadering van het Beijer sche korps onder generaal v. d. Tann en eene afdee- ling Pruisische cavalerie naar het zuiden terug. Een compagnie der partijgangers du Gers, was niet tijdig genoeg verwittigd van deze achter- waartsche beweging; de arme drommels lieten zich te Angerville door onze cavalerie verrassen, en na een korte tegenweer werden ze allen over de kling gejaagd of krijgsgevaugen gemaakt. Daar zij geen uniform der Fransche infanterie droegen, werden ze eerst als franc-tireurs behandeld, maar op vertoon hunner boekjes, herkende men ze als tot de geregelde troepen behoorende en onze officieren deden ze als zoodanig behandelen. Den lOdeu slaagden onze troepen er in om de divisie van generaal Reyau te Artenay bij Orleans te bereiken, op geringen afstand van het bosch dat zich in de omstreken dier stad uitstrekt, en noodzaakte ze tot den strijd. De generaal v. d. Tann deed dadelijk 80 stukken geschut aanrukken die eene vreeselijke slachting in de vijandelijke ge lederen aanrichtten. De infanterie had order bekomen den vijand niet aan te vallen, om de cavalerie den tijd te laten om ze in deD flank aan te tasten. De beide zoua- ven-regimenten boden een heldhaftigen tegen stand; ze vochten ten laatste alleen met sabelen bajonet zonder pardon te geveD of te nemen de zes bataljons werden nagenoeg geheel vernie tigd. De infanterie gedroeg zich daarentegen schan delijk; de soldaten wierpen de wapens weg en stelden zich krijgsgevangen. Een officier die deel aan het gevecht nam, verzekerde mij dat hij nog nimmer een slagveld gezien had dat met zulk een menigte wapens be dekt was. Na het gevecht telde men 1000 gevan genen, des avonds werd er door de cavalerie nog een groot aantal opgebracht. Het is bijna ongeloofelijk, dat wij van onze zijde slechts éen officier en 110 manschappen ver loren hebben. De groote verliezen die de vijand geleden heeft, zijn weder aan onze artillerie te danken. De generaal v. d. Tann is Orleans slechts door getrokken om den weg naar Tours te vervolgen. De drie kanonnen zijn door de cavalerie en de Beiersche jagers geuomen. De Fransche divisie, die naar Pithiviers opge rukt was, schijnt geheel afgesneden en door onze troepen omsingeld te zijn, die sedert gis teren reeds Montargis, ten zuid-oosten van Pi thiviers bezet houden. Het leger dat Parijs moest ontzetten, is dus uiteen gedreven en te Tours moet men er reeds aan denken om den aftocht te blazen. De telegraaf zal u wel medegedeeld hebben dat de Badensche divisie onder bevel van gene raal Werden eergisteren voor de tweede maal het vijandelijke corps te Epinal heeft geslagen. Frankrijk. De brief van den heer Rochefort aan den heer Flourens, waarvan in een onzer corresponden- tiën sprake was, is van den volgenden inhoud Parijs, 9 October. i/Mijn Waarde Flourens l" „Gij dringt er bij mij op aan dat ik mijn ont slag indien als lid van het Bewind. Ik heb dat mandaat tegen wil en dank aangenomenmaar heb ik wel het recht mijn ontslag te vragen? Dat blijft de vraag. Ik heb de municipale verkiezin gen en nog vele andere zaken krachtig voorgestaan Het spijt mij maar, dat men in de eerste dagen der republiek die vragen niet gesteld heeft. Thans is die zaak een slagveld geworden, en had ik van dat incident eene kabiuets-quaestie gemaakt, wie verzekert U dat gij op dit oogenblik niet tegelijkertijd het kanongebulder op de wallen en het geweervuur in de straten zoudt hooren? „Ik ben tot de diepste schuilhoeken van mijn hart doorgedrongen en tot de overtuiging geko men, dat mijn ontslag eene botsing zou kunnen veroorzaken, en dat het verwekken van dat con flict den Pruisen eene bres zou openen. „Daarom heb ik het uitstellen der verkiezingen goedgekeurd. Het keizerrijk heeft ons gedurende 20 jaren van den eenen tijd op den anderen uit gesteld. Laat ons nu, tot na het opheffen van het beleg wachten. „Gij zult mij tegenwerpen, mijn waarde en voortreffelijke vriend, dat ik niet mijne overtui ging capituleer; indien dat het geval is, zult gij mij verschoonen, want dan geschiedt het om niet genoodzaakt te zijn met den vijand te capituleeren. Onder de tegenwoordige omstandigheden, zou mijn ontslag wellicht de voorbode van eene ramp zijn. Gij die het uwe zoo vaderlandslievend ge nomen hebt, zult dit beter gevoelen dan iemand. Ik breng mijn politieke overtuiging tot zwijgen; dat moedige vrienden die eenstemmig met ons denken dit insgelijks doen. Als het oogenblik geko men is, namelijk als de Pruisen verdreven zijn, dan zullen wij wel weten elkander terug te vinden. Ontvang vele broederlijke groeteD, „henri rochefort." De generaal Garibaldi, die speciaal belast is met de organisatie en het opperbevel der ooste lijke departementen (Vogezen) heeft de volgende proclamatie aan de vrijwilligers en franc-tireurs gericht: Vrijwilligers en franc-tireurs „Ik heb het opperbevel over de korpsen die zich ter nationale verdediging gevormd hebben op mij genomen. Pruisen weet dat men nuookopdege- wapende natie heeft te rekenen. Ik houd niet van veel woorden, ik zal u iustructiën geven die u ten leidraad zullen strekken in uwe onderne mingen tegen de indringers en de vijanden der republiek. Ik reken geheel op u, zooals gij op mij kunt rekenen. „Leve de republiek „garibaldi." TELEGKAJVIMEN. Weenen, 19 October. Particulier Telegram). Men verzekert in diplomatieke kringen dat er ernstige symptomen zijn, waaruit men de hoop mag koes teren dat weldra de vrede zal gesloten worden op de navolgende voorwaarden Bazaine zal de Regentes weder in haar gezag herstellen; Pruisen zou er van afzien om den Elzas en Lotharingen in te lijven, maar het zou daarentegen eischen dat alle vestingen in die streken zouden ontmanteld worden. De onderhandelingen die thans gevoerd wor den, zouden voornamelijk over deze quaestiën loopen. Pruisen zou daarentegen Luxemburg verkrij gen, krachtens eene schikking, die reeds officieus is vastgesteld, alsmede eene aanzienlijke schade loosstelling voor oorlogskosten. (A'. li. C.) Berlijn, 19 October. Provincial Correspondenzzegt, dat men omtrent de geruchten betreffende de vredesvoorstellen, die onlangs door de neutrale mogendheden in het koninklijk hoofdkwartier zouden gedaan zijn, de grootste voorzichtigheid moet betrachten. In elk geval zullen bij alle po gingen om den vrede te herstellen vooraf dit in het oog moeten worden gehouden, dat de Fran- schen tot het volle bewustzijn gebracht moeten worden, dat zij den vrede dringend noodig heb ben dat zij voorloopig tot de erkentenis van de onontbeerlijke basis voor een mogelijken vrede komen. Voor Parijs worden omvangrijke toebereidselen gemaakt voor het bombardement. Het belege ringsgeschut zal, ondanks alle moeilijkheden van vervoer, voor Parijs aangekomen zijn, en de aan staande week zal wellicht niet verloopen zonder dat de Duitsche artillerie haar geweldadig werk in den geheelen omvaDg begonnen heeft. Betreffende den generaal, die door Bazaine naar het hoofdkwartier is afgezonden, merkt de Pro vincial Correspondenz op: of deze onderhandelingen evenwel de capitulatie van Metz ten doel hebben moet men afwachten. De Minister van Financiën Von Campbausen heeft zich naar het hoofdkwartier begeven. Het telegraafwezen in den Elzas en Lotha- ringen is voorloopig geregeld; beambten van den Noord-Duitschen Bond nemen den dienst waai Wanneer de grenzen bepaald zijn, zal den dienst definitief geregeld worden. Te Versailles is een prefectuur van politie in- gericht. Het dient voornamelijk om een wakend oog te houden op het verkeer der vreemdelingen. Generaal Fleury is te Lausanne aangekomen om particuliere aangelegenheden des Keizers te regelen. Tours, 19 October. Een brief van den aarts bisschop van Tours is bekend gemaakt, waarin hij zegt: „Als diepste vernedering was't voor ons weggelegd, dat Garidaldi hier moest komeu en optreden als Frankrijks redder." Uit Toulouse wordt gemeld, dat de gemeente- raad zijn ontslag heeft ingediend tengevolge van de inbreuken, welke het comité van algemeen welzijn pleegde op de bevoegdheden van den raad. Vele huiszoekingen zijn door de militaire macht gedaan sedert het manifest van den graaf De Chambord in het licht verscheen. Het ministerie heeft eene dépêche ontvan gen, dat Chateaudun op den 18den des avonds door de Pruisen is genomen na een gevecht, dat 10 uren duurde, en waarin de franc-tireurs en de nationale garde een heldhaftigen tegenstand boden aan een groote overmacht. Florence, 19 October. Het gerucht, dat Pruisen vertoogen heeft gericht tot het gouverriemem wegens het vertrek van Garibaldi naar Frankrijk, is bepaald tegengesproken. Pruisen erkent dat het Italiaansche gouvernement eene strenge neutrali teit in acht neemt. Londen, 19 October. De Times maakt gewag van het gerucht, dat de groudslagen voor vredes onderhandelingen vastgesteld zijn. Zelfs zou men reeds van beide zijden het eens zijn omtrent de voorwaarden van een definitieven vrede. Dat ge rucht heeft zich intusschen nog niet bevestigd. Brussel, 19 October. De Eloile Beige deelt onder voorbehoud mede, dat Trochu en eenige andere leden van het Voorloopig Bewind niet ongenegen zijn te onderhandelen over een eervolle vrede, maar dat Gambetta van geen concessie wil we ten en aanspoort tot hardnekkigen tegenstand. Volgens de Gazette de France is deheerLau- De rier naar Londen gegaan, om te beproeven of hij eene leening kan sluiten. De Independence zegt, dat Mac-Mahon alhier is aangekomen. Hamburg, 19 October. Een stoomboot van Weit Hartlepool, die gisterenavond hier is aaugekomt'i, heeft in de Noordzee geen oorlogsschepen gezien. Eene andere stoomboot van West Hartlepool, die hedenmorgen is gearriveerd, heeft gisteren li Fransche oorlogsschepen bij Helgoland gezien De Börsenhalle zegt, dat van het verschijnen van den vijand voor den mond der Weser nog geen bericht ontvangen is; men onderstelt echter vrij algemeen, dat de Franschen daar eerstdaags hun geluk zullen beproeven. Van regeeringswege wordt medegedeeld, dat geen vijandelijke sche pen voor den mond der Elbe zijn gezien. Versailles, 19 October. (Uit het Duitsche hoofd kwartier). De 22ste divisie van het leger van den Kroonprins heeft gisteren den ongeveer 4000 manïiee sterken vijand bij Chateaudun aangevallen en verslagen. De gebarricadeerde stad werd daarn bestormd. Er werd een aantal gevangenen ge maakt. Het verlies onzerzijds is gering. Tours, 19 October. De heer De Chaudordy heefi den 14den dezer een nieuwe circulaire aan het corps diplomatique doen toekomen, waarin hij het Pruisische memorandum van den lOden dezer beantwoordt, de verantwoordelijkheid voor de rampen, uit het voortzetten van den oorlog voort spruitende, vau Frankrijk afwerpt, de bewerin gen in het memorandum omtrent den toestami van Parijs tegenspreekt en ten slotte de verkla ring aflegt dat Frankrijk den vrede wenscht, maar een duurzameu vrede. Londen, 20 October. Er zal eerstdaags een ministerraad gehouden worden. De kardinaal Cullen en 21 prelaten zullen een protest openbaar maken tegen de annexatie van Rome. Volgens berichten uit Tieutzin van den 30ste» September zijn twee mandarijnen verplaatst en 15 Chineezen ter dood gebracht; de Chineesche regeering zal een gezantschap in Frankrijk ves tigen. De Daily News verzekert dat de capitulatie van Metz aanstaande is. Tweehonderd ex-Pauselijke zouaven zijn giste ren van Liverpool naar New-Tork vertrokken. Brussel, 20 Oclober. De Moniteur, sprekend: van den zoogenaamden vergiftigden brief uit Vir- ton (verzonden aan den burgemeester van Bi lijn), zegt dat de schrijver een krankzinni Franschman is. De brief bevatte geen spoiS van vergift. Het blad, verschillende andere stukken metk deelende over den doortocht van Duitsche ge- kwetsten, zegt, dat er thans genoegzaam licht is dei lov MS! b< ret jnt \ras w; vai ti ige een i i te it i dj ei 3dej [)e ijnb ffer Q l lulai Iet stir mi Pe bel die ijzei iifici e Pe zij m ^at-( een 1de a Woo hn vei ik bodi bew *d. >e ei on be do*

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2