Vrijdag 21 October. S°. 3281. a LE1DSCH A». 1870. DAGBLAD PRIJS DEZKR COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJ8 DER ADVERTENTJEN. Voor iedereD regelj 0.15. Grootere letter, naar de plaatsruimte die lij beslaan. Lelden, 20 October. 0e Koning-Groothertog heeft benoemd tot kom- mandeur der Eikenkroon, den kolonel van het tde regiment huzaren, Boreel De Mauregnault. Door den Rector-Magnificus der Leidsche Hoo- tescbool zijn, van 8 Februari tot 15 October 1870, het albutn der academieburgers, ingeschreven 07 studenten, als: bij de faculteit der rechtsge- eerdbeid 67, der godgeleerdheid 8, der genees- [unde 15, der wis- en natuurkunde 7, der bespie dende wijsbegeerte en letteren 10. Van dit getal waren elders studeerende in recbtsgel. 6, godgel. 2, geneesk. 2, bespieg. wijsb. en lett. 1. Men schrijft ons heden uit Alphen a/d. Rijn Men verneemt dat het Hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw in zijne vergadering an den 28 September j.L, (waarin werd behan deld het rapport der commissie door de afdeeling Alphen en omstreken dier Maatschappij, benoemd :ot het opsporen van middelen tot verkrijging eener verbeterde waterlozing uit den Rijn, Rijn- ands boezem, ten einde te gemoet te komen om eo overlast die de landen zuidwaarts van den ijn hebben vaD het overtollige water, waarvan ie uitmaling in Rijnlands boezem is gebonden u een bepaalden peil, terwijl aan dezen ongun- tigen toestand van Rijnlands waterschap, een ;evolg van het verkleinen van den boezem door iet droogmaken van den Haarlemmermeer en iet loozen van dien Polder op den verkleinden boezem, door het gebruiken van afdoende rnidde- en nog niet is voorzien geworden) heeft besloten an de zaak zijnerzijds geen gevolg te moeten Igeven, daar 't een en ander werd geoordeeld minder tot de bemoeiingen der Maatschappij te [behooren. Dit besluit is trouwens in overeen- itemming met het beginsel waaraan men gevolg heeft gegeven toen Hollands Landbouw bij het leerscken der veepest zoo ongelukkig werd ge- :eislerd en millioenen te loor gingen. ~l De dames A. M. C. Montague, C. M. S. Van - I It Hooft en J. J. Van der Weijde, allen alhier, pijn na gisteren te's-Gravenhage afgelegd examen toegelaten als onderwijzeressen in de Fransche |aal. Hedenmorgen bad op bet Raadhuis alhier de lanbesteding plaats van bet dempen der Binnen- estgracht, van de Koepoortsgracht tot de Zijd- jracht met aanbehoorende werken; minste iu- ichrijver was de heer J. C. Rijk voor de firma ived. J. C. Rijk en Zn. voor de som van ƒ2850. In de tweede helft der maand September zijn san het postkantoor alhier bezorgd de volgende irieven die wegens onbekendheid der adressanten liet bezorgd zijn kunnen worden K. Kamman, Mej. C. Bruyns, D. Dolk, W. T. ïoeps, Mej. Wed. Verlseer, C. A. Scheffer, P. v. luuren, Cohen, J. Westhoff Jr., J. en N. A. De Vries, J. Pietersen, allen te Amsterdam; W.Den Edele te Gouda; Vrijman te Dordrecht; W. v. Dooremalen te Geertruiden berg; R. Francis, A. Peterse, L. Pinet, Gez. v. Maaren, allen te'sGra- enhage; A. Raben, H. Van Heel, A. Schuiring, ilej. T. v. d. Vaart, allen te HaarlemP. Keijzer, De Vries, beiden te Haarlemmermeer; R. Aal- mrg te Heilo; Gazen te Langewaard; Wimpje De Rijnsburger te de Mos; A. Romberg te Roer- pC nond; Mej. v. d. Vossen, T. Itnaus, Boom, allen Rotterdam; A. Meijer te Scheemda; Mej. A. pruyt, geb. Bakker, te Soetermeer; Mevr. Ver- ia£f, G. T. Gori, beiden te Utrecht. De liberale centrale kiesvereeniging in het loofdkiesdistrict Alkmaar, heeft in hare gisteren thouden vergadering tot kandidaat voor het lid— ^•aatschap der Tweede Kaïner gesteld, de heer ilBtir. Mr. H. G. C. L. Janssens, oud-wethouder van Gravenhage. 'Sh Msd 291 kef In schier alle gemeenten van Groningen orga niseert zich eene beweging om van den Koning otti tQ de Staten-Generaal het behoud der Hoogeschool verkrijgen. De volgende adressen van personen die wen- <hen in aanmerking te komen bij de benoeming 'tn een commies-griffier zijn in de zitting van 's Tweede Kamer van gisteren ingekomen, te elen van de heeren: Mr. A. E. Elias, adjunct- 'Omies bij het dep. van financiën, Jhr. Mr. A. Gevers, adjunct-commies bij de provinciale 'Mie van Zuid-Holland; Mr. Th. De Haan Hu- genholtz te Haarlem, commies van staat; Jhr. E. Van Citters, commies bij het dep. van binnen- landsche zaken en Jhr. Mr. H. B. Van Tets, ad vocaat bij den Hoogen Raad. Uit Sneek en Woudsend zijn aan de Tweede Kamer adressen gezonden, om aan te dringen op de afschaffing der patentbelasting, voorzien van 218 handteekeningen. De heer H. Zeeman te Amsterdam, zal morgen in eeDe openbare vergadering van den internati onalen vredebond aldaar de vraag beantwoorden! of het volkenrecht dien kunstmatigen moord, dien men oorlog noemt, langer dulden mag. Voor de benoeming van eene directrice der middelbare school voor meisjes te Arnhem zijn door B. en Ws. van Arnhem aanbevolen: mej. M. R. Westerman Holsteyn, uiej. J. J. Cohen Stuart, mevr. de wed. C. R. Marx-Kock Lisen voor de benoeming van een mededirecteur: Dr. J. M. Van Bemmelen en Dr. H. Van de Stadt. In de laatste vergadering van de Jury der ten toonstelling te Londen, van voorwerpen door werk lieden vervaardigd, is nog een tweede prijs toege kend aan P. W. Vroom van Amsterdam, voor meu belen uitmuntende door soliditeit en lagen prijs, en is de belooningvoor een marineren doopvont in zoo verre gewijzigd, dat zij is toegekend niet aan den inzender, den heer D. Weegewijs van Amster dam, doch aan zijn werkman David Herse, die op de Nederlandsche invullingslijst als de maker is aangegeven. Verdere bekroningen volgen. Dinsdag a. s. vangen de werkzaamheden van de Jury voor fraaie kunsten aan. Van deze sectie is Dr. A. V. W. Bikkers voorzitter. De vereeniging van postkantoren met telegraaf kantoren is in den loop van dit jaar ingevoerd te Doesborgli, waar de postdirecteur, en te Mon ster, Oss en Waalsoorde, waar de telegraafdirec- teur met het beheer belast werd. Te Boxmeer, Scheveningen en Zwartsluis wordt het einde van den oefeningstijd afgewacht om de diensten te vereenigen. In Boxmeer zal de postbeambte, in de beide andere plaatsen zullen waarschijnlijk de telegraaf beambten met de dienst belast worden. Te Alphen, Bodegraven, Leerdam, Maarssen, Warffum, Werkendam en Zeyst zijn of worden de noodige localen ingericht en zal de oefenings tijd aanvangen, zoodra de telegrallijnen naar die plaatsen gereed zijn. Voor eenige andere plaatsen wordt de ver eeniging voorbereid, door onderhandeling met de gemeente wegens de inrichting van de noodige localen. Voor Boskoop, Hattem, Hengelo (in Over- ïjsel) en-Zwijndrecht zijn deze onderhandelingen met goed gevolg afgeloopen. Voor Uoogeveen en Onderdeudam is men er nog niet in geslaagd van de gemeenten de noodige medewerking te verkrijgen, De heer J. J. Van der Maaden te Amsterdam uitgaande van het gevoelen dat de publieke zaak publiek behandeld moet worden heeft een open brief aan den heer T. J. Stieltjes, lid der Tweede Kamer gericht, in het Noorden voorko- meude, waardoor hij de aandacht wenscht te vestigen op een betere kauaalverbiudiug van Amsterdam met den Bovennjn. In de eerste plaats wordt op het treurige verscbijusel gewezen, bij het nagaan der handelsstatistiek, dat de handel van Amsterdam en vooral het transito- verkeer naar den Rijn afneemt in vergelijking met Rotterdam. Het bericht voor eenigen tijd in de couranten opgenomen, dat onder de leiding van den heer Stieltjes opmettugen zouden geschieden voor een sclieepvaartkauaal lusschen Wageningen en de Zuiderzee, bij Nijkerk, geeft de heer v. d. Maaden tevens aanleiding dat kanaal met de volgende wijzigingen voor zijn plan te benutten. Wanneer Amsterdam een beteren waterweg naar den Rijn had, dan zouden de zeeschepen uit de Middeilandsche zee of uit EDgeland die nu te Rotterdam worden overgeladen, ook te Amster dam kunnen aankomen, en in Rtjnschepen lossen en direct van Amsterdam met retourladingen be vracht worden. In verband met het kanaal Holland op zijn smalst, wordt een verbeterde waterweg naar den Rijn door den briefschrijvers een levensquaestie voor Amsterdam geacht, die tevens vermeent dat die waterweg op de volgende wijze kan verkregen worden. Hij wil een kanaal gegraven hebben van Amsterdam tot Naarden of verbetering van het be staande; van daar een kanaal naar en door de. Eem tot Nijkerk, en dan langs de af helling der Veluwe tot bewesten Wageningen. Van de overzijde dier stad grave men vervolgens een kanaal naar de Linge, die verbreed en verdiept moet worden tot in de Boven- Betuwe, om met het kanaal bij Hulliuizen in de Waal, dicht beneden het scheidingspunt uit te monden. Dit kanaal zou ruim twee meters diepte, en dertig meters bovenbreedte moeten hebben, de sluizen en bruggen acht meters wijdte en zestig nieters schutkolkeu verkrijgen. De renta biliteit zou verzekerd zijn, niet alleen door de Rijnschepen, maar ook door die, welke uit de noordelijke provinciën langs den IJsel soms zeer gebrekkig naarden Nederrijn en Waal varen, en bij zomerdroogte op den IJsel soms maanden lang niet kunnen varen, en die nu langs Nijkerk veel korter de hoofdtakken Rijn, Lek en Waal zouden kunnen bereiken. Tevens zou het kanaal de ont gining van duizende bunders heide in de hand werken en door de dijken langs het kanaal in de Betuwe het iuundatie gebied beperkeu. Het jaarlijks zich opeubarende verschijnsel dat het getal krankzinnigen, in gestichten verpleegd, steeds blijft toenemen, is ook dit jaar voorgeko men. In den loop van 1869 is het aantal weder van 3295 tot 3375 geklommen. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden 1". Ter opleiding van telegrafist hij de dienst van den Rijkstelegraaf worden, na vergelijkend onderzoek, twiDtig leerlingen toegelaten tot het te dien einde aan hen te Amsterdam te verstrek ken onderricht. 2". Deze leerlingen genieten eene bezoldiging van éen gulden daags en kunnen, na voldoende blijken vau geschiktheid gegeven te hebben, din gen naar de betrekking van telegrafist der derde ki„ waaraan eene jaarwedde van acht honderd gulden verbonden is. 3°. Zij die aan het sub 1 bedoelde onderzoek verlangen onderworpen te worden, moeten zich vóór of op den 20"1"1 December aanstaande bij het Departement van Finantiën daartoe aanmel den door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. Zr. Ms. monitor de Panier, in aanbouw op 's Rijks werf te Amsterdam, is in den namiddag van den 19deu dezer, met goed gevolg te water gelaten. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer, onder bevel van den kapitein ter zee F. L. Geerling, is in den namiddag van den lSden dezer van zijne reis naar Curajao ter reede van Texel teruggekeerd. Alles is wel aan boord. Blijkens eene mededeeling van de postadmini stratie van den Noord-Duitschen Bond, bestaat er gelegenheid tot verzending door hare tusschen- komst van brieveD, gedrukte stukken en monsters van koopwaren, die tusschen Nederland ter eene en den Elzas (departementen „du Haut et Bas Rhin") en dat gedeelte van Lotharingen waartoe de arrondissementen Metz,Sarreguemines, Tüion- I ville, Chateau-Sahus en Sarrebourg behooren, ter I andere zijde, worden uitgewisselden zulks met toepassing van liet port en de verdere voorwaarden van verzending als ten aanzien der correspon dentie met de tot den Noord-Duitschen Bond behoorende Staten, alsmede Oostenrijk en de Zuid- Duitsche Staten, zijn vastgesteld. Er kunnen tevens, blijkens de mededeeling boven gemeld, door het stelsel van postwissels, geld verzendingen tusschen Nederland en Straats burg plaats vinden. Bij beschikking van 18 October jl. is de ver gunning voor eene stoombootdienst tot vervoer van goederen en vee tusschen Amsterdam en Eindhoven, vroeger verleend aan C. Staal te j Eindhoven, overgeschreven ten name van H. J. VaD Mierlo aldaar. Door den Nederlandschen consul-generaal te Lissabon is de heer W. J. Hamilton aangesteld tot zijnen vice-consul aldaar. Z. M. heeft aan den heer M. L. Van Deventer, kommies bij het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, vergunning verleend tot het aannemeD en dragen der versierselen van ridder der orde van Frans Joseph, hem door Zijne Majesteit den Keizer van Oostenrijk geschonken. Z. M. heeft de betrekking van Rijkscommissaris voor de geldleening van ƒ6,500,000, ingevolge de wet van den Sisten Juli 186S Staatsblad n°. 117), onder waarborg van den Staat, door de Araster» damsche Kanaalmaatschappij aangegaan, opge dragen aan den heer J. W. Blaauw, agent van het Ministerie van Financiën te Amsterdam. Z. M. heeft aan den heer D. Niekerk eervol ontslag verleend uit zijne be,trekking van adjunct commies bij het Departement van Financiën, be houdens aanspraak op pensioen of wachtgeld. Aarlanderveen, 19 October. Het nienw be noemde college van zetters voor 's rijks directe belastingen in deze gemeente, bestaande uit de heeren A. Dam Sn., G. S. Ponsioen, L. Zegeveld, en J. Van Dam Sz., werd heden door den bur gemeester beëedigd en geïnstalleerd. Men verneemt dat in die vergadering een punt is ter sprake gekomen, waarin naar 't schijnt, bij de wet van 5 April 1870, staatsblad n°. 63, niet is voorzien. Geen der leden namelijk was genegen om zich te belasten met het vele schrijfwerk, dat uit de heffiDg der patentbelasting voortvloeit; terwijl men daarentegen van gevoelen was dat de bij wet toegekende schadeloosstelling bij wijze van presentiegeld in geenen deele behoorde te strekken tot betaling van schrijüoonen. De Burgemeester, ambshalve lid en voorzitter, was aan den anderen kant van meening, dat het niet aaDgiDg om de bedoelde werkzaamheden, uitsluitend de Rijksbelastingen rakende, voor de ambtenaren der gemeente Secretarie ambtshalve verplichtend te stellen. De vergadering moet besloten hebben om zich tot te Regeering te wenden met de vraag om inlichting, aangaande de wijze waarop de on ontbeerlijke hulp voor het patentwerk gede- froyeerd moet worden. Amsterdam, 18 October. Naar men verneemt zal de afdeeling Volksvoordrachten der Maatschappij voor den werkenden stand half November hare werk zaamheden hervatten en de gemengde vergade ringen in het locaal Frascali, die van meer weten- schappelijken aard in de Keizerskroon gehouden worden. Amsterdam, 19 October. In eene gisteren gehou den vergadering van het Amst. eerste departe ment der Maatschappij tot Nut 't Algemeen werd aan L. J. Brentano Semenza een zilveren medaille uitgereikt, voor het met levensgevaar redden van twee personen, op 9 September 1869, uit den Voorburgwal bij de St.-Jansstraat. Tevens werd een getuigschrift toegekend aan Willem Voet, voor 50-jarige trouwe dienst bij de firma J. Zimrner Z., alhier. - Het kosthuis in de Korte Leidschedwars- straat vindt zooveel bijval, dat het bestuur be reids heeft moeten besluiten tot uitbreiding der slaapzaal. De opgaaf over de week van 9—16 October is: ontbijt 19 middagmaal 944 avondeten 157 logemeDt 119 personen. 's-Gravenhage, 20 October. Alhier is gisteren aangekomeD, de Groot-Hertogin van Mecklenburg- Schwerin met gevolg. De dames M. C. R. Van den Berg, G. Blot- kamp, L. G. Van der Hoeven, C, E. Mann, J. Van Mallekom, allen van Rotterdam, B. W.Cor- nelder van hier, en P. C. M. Meyer van Schie dam hebben heden met gunstig gevolg examen als hoofdonderwijzeresse afgelegd. Een tweetal da mes moeste worden afgewezen. Aan het exameD voor onderwijzeressen in do Fransche laai namen dertien dames deel, waarvan drie werden afgewezen en 't volgende tiental toegelaten, te weten de dames A. M. H. Van Berckel van Delft, I. E. Knappert en M. J. S. Schrederhoff van Schiedam. A. C. LeyteD van Rotterdam, W. J. T. Hogerzeil van Dordrecht, M. B. D. Wasselaër van Gorcurn en J. I. Pelten- berg van Oegstgeest. Utrecht, 19 October. Hedenmorgen te 10.20 uren is van hier laDgs den Centraalspoorweg de extra- Koningstrein naar Harderwijk gezonden, om Z. M. den Koning met gevolg naar Amersfoort te bren gen, en daarna HD. langs dienzelfden weg, he denmiddag te 4 ureD, weder naar Harderwijk terug te brengen. Voor eenigen tijd is van den heer Ballanché alhier een tilbury met paard ontvreemd. Een en

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1