Of jent •tiOD! mas t lege nnei J not lat e da- gemi oruitgang, de Berlijnsche Volkszeitung, het vol de: „Hoe grooter het gevaar is dat de kiezers |der den bedwelmenden invloed der Duitsche ;rwinningen hunne welbegrepen belangen niet achtig zullen zijn, des te dringender moeten hen vermanen te bedenken, dat het Pruisi- ,e Huis van Afgevaardigden voor drie volle jjen verkozen wordt; dat het geroepen is om tmgrijke organieke wetten betreffende het endig bestuur, het onderwijs en het belasting- ;él tot stand te brengen, en dat blijkens de llervinding het nadeel, hetwelk eene conserva tie ministerieele Kamer vermag te berokkenen, vele jaren niet te herstellen is. Nog regeeren ope Ikeeren Von Mühler (onderwijs) en Von Eulen- it ts ur_: (binnenlandsche zaken) in Pruisen 1 Geluk- lzij; fe heeft de graaf Bismarck het zijne gedaan om nvi «kiezers wakker te maken. Door zijn schrijven tuit I rechtvaardiging der gevangenzetting van Ja- hceft hij het beginsel verkondigd, dat in logstijd, zonder acht te slaan op constitutie en Iten, de vrijheid en de rechten der staatsbur- afhaugen van de willekeur van het hoofd- irtier, hetwelk iederen burger kan laten op- iten als het meent dat deze voor het welzijn den staat onschadelijk moet gemaakt worden, meer hij gevoelens uit, die van de inzichten ministers afwijken. Door deze eigenaardige lalting van den rechtsstaat wordt aan iederen Iger de plicht opgelegd om alleen zulke mannen de Wetgevende Vergadering te kiezen, die loodige vastheid van karakter bezitten om de den en vrijheden van het Pruisische volk te ledigen, en die het als Pruisens taak in Duitsch- beschouwen, de wetgeving op den grondslag irend vrijheid te ontwikkelen, en de administratie lonat lervormen op den grondslag van het zelfbe- it Uit het verslag der commissie omtrent de ide, door verwoesting te Straatsburg geleden, dat binnen het gebied der stad 5150 huizen |d, waarvan in de stad 3598de waarde tan is, volgens het kadaster, ongeveer 160 oen franken. Van de huizen in de stad is ts een klein gedeelte ongeschonden gebleven, teel als er geheel zijn vernield, Damelijk 8| de overige zijn meer of minder beschadigd. ,-kao; Plgrootste schade is veroorzaakt door het ver den van koopwaren, vooral in de Stein-voor- waar de voornaamste magazijnen en pak- |en stonden. Tot den 6. hadden 756 personen ifte gedaan van geleden schade290 aan uwen, voor 2.264.682 fr. en 466 aan koop- en meubelen voor 4.989.099 fr., te zamen 782 frs. Men verwacht, dat wel 4000 perso- ra bMaaugifte van geleden schade zullen doen, Êervtn Icdrage van 3S.390.000 frs. Volgens voorloopig an Iiadetzoek van den adjunct-maire, eenige archi- hij akten en handelaren beloopt de schade ver over de m'llioen fr. Dit zijn nadeelen, door bijzondere nen geleden. De schade aan openbare ge- en is zeer aanmerkelijk: aan de scholen fr.het museum 500.000, den schouwburg 00, de kerken 3 a 4 millioen, de prefectuur 00, het stadhuis 90.000, paleis van justitie 100, bruggen, bestrating, verlichting 2 millioen libliotheek wordt slechts pro memoria ver- want de waarde van de kostbare verzame- daar te gronde gegaan, is niet op te geven aantal burgerlijke personen, door granaten od, bedraagt 258; het aantal gekwetsten is veer 1100. De gezondheidstoestand is niet ustig. Wat al ellende er intusschen is len, is niet te zeggen, Zoo schrijft een inwo- dat hij eene voordeelige zaak had weten op chten. Toen de vijand naderde, had hij vrouw ud weggebracht, maar bleef zelf bij de zaken e eerste 8 dagen dacht hij, dat zijn huis zou iard worden, den 9den dag viel een bom voor zijn huis neder en werden alle ruiten geslagentoen zocht hij zijn heil in den t, waar hij eenige levensvoorraad had bijeen- icht. Den lOden dag ziju middagmaal gebrul hoorde hij een vreeselijk gedruisch; hij den trap op; zijn huis was door een bom leu en in elkander gestort; de trap was 't puin versperd en hij levend begraven mgst bekroop den man zoo, dat hij flauw bijgekomen, zocht hij een lamp en hij tie het puin weg te ruimen; maar nam steen weg, tien vielen er los. Hij moest ik opgeven; maar de lamp ging uit; de rdood scheen hem slechts over te blijven twee dagen begon hij echter weder een te zoeken; er volgde een instorting hvare steen viel hem op 't hoofd en t werd de ongelukkige bedwelmd.'s Nachts eder. meu ïejan in de looi ut de i lste: tavia lustiti i. Pric ein a! 'ot lil inmat lestuu lent.iëi listri )p ver] ns vol- 3 pens. direct, (mill illerie Dgs van ol, van rtachin. e J. L. im. der comm. ep. van iger het van de ie eska- is in de Is in de :n. Drie een ka- k echter bericht gezegd; :eo ver- lijk niet e te be- bij het >n moei- stormen it schijnt int daar- Den zich j heden enz. ge- rou men i aanval t wil be- taronder n." iezingen irtij van «wustzijn teruggekomen, zag hij plotse- I Jen sterrenhemel. Hij durfde zich ech- :t bewegen, uit vrees dat eene nieuwe in- ■ug zou volgen. Toen de dag aanbrak, zag f'u gat en gelukte het hem, met groote voor- bheid en inspanning er doorheen te kruipen hoven geklauterd, viel de man weder in bijgekomen, barstte hij in tranen uit |tvas vernield, zijne geheele bezitting ver- Vier dagen had hij in doodelijken angst |n kelder doorgebracht; zijn haren waren grijs geworden; de ellende van 't beleg l'iem 20 jaren ouder gemaakt. Frankrijk. De legitimistische bladen behelzen de volgende circulaire van den graaf van Parijs „Franschen, „Gij zijt weder meester van uw lot. „Voor de vierde maal in minder dan eene halve eeuw, zijn uwe staatkundige instellingen ingestort en aan de treurigste beproevingen zijn wij over geleverd. „Moet Frankrijk het einde van die onvrucht bare bewegingen, de bron van zoovele onheilen, aanschouwen? 't Is aan u hierop te antwoorden. „Gedurende eene reeks van jaren, in eene on verdiende ballingschap, heb ik nimmer gedoogd dat mijn naam de oorzaak zou worden van ver warring en verdeeldheid; maar heden, nu hij misschien een onderpand van verzoening en ze kerheid zou kunnen ziju, aarzel ik niet mijn land te verklaren, dat ik bereid ben mij geheel aan zijn geluk te wijden. „Ja, Frankrijk zal, zoo verlicht door de lessen van de ondervinding, opstaan; vermoeid door zoo vele vruclitelooze pogingen, zal het verlangen terug te keeren naar de wegen, die de Voorzie nigheid het heeft algebakend. „Als hoofd van dat huis van Bourbon, dat met de hulp van God en van uwe vaderen, Frankrijk in zijn machtige eenheid heeft gesticht, kau ik, dieper dan ieder ander, de uitgestrektheid van onze rampen gevoelen en, meer dan ieder ander, is het aan mij ze te herstellen. „De rouw des Vaderlands zij het teeken van het ontwaken en van edeler opwellingen. De vreemdeling zal uit het land geworpen, de inte griteit van ons grondgebied hersteld worden, wanneer wij onze vereenigde krachten, al onze toewijding en al onze opofferingen gezamenlijk weten aan te wenden. „Vergeet niet dat het door den terugkeer naar zijne traditiën van geloof en eer is, waardoor de groote natie, voor een oogenblik verzwakt, zijn macht en roem weder zal kunnen te voorschijn doen treden. „Ik zeide het u reeds vroegerregeeren bestaat niet in het voldoen aan de volkshartstochten, maar in het steunen op de volksdeugden. „Laat u niet door noodlottige hersenschimmen medeslepen. De republikeinsche instellingen, die in verband kunnen staan tot de neiging naar nieuwe maatschappelijke instellingen zullen nim mer wortel schieten in onzen ouden monarchalen bodem. „Doordrongen van de behoeften des tijds, is het mijn vurigste wensch om met u eene waarlijk nationale regeering te stichten, die het recht tot grondslag, de eerlijkheid tot middel en de zede lijke grootheid tot doel heeft. „Laat ons tot zelfs de herinnering uitwisschen van onze vroegere twisten, die zoo nadeelig zijn geweest voor de ontwikkeling van den waven vooruitgang en van den werkelijken vrede. „Franschen, dat slechts éen kreet uwhartont- glippe „Alles voor Frankrijk, door Frankrijk, met Fraukrijk 1 (get.) „hbnki. „Frausche grens (Zwitserland), 9 Oct. 1870." Engclaud. De Standard bevat eene uitvoerige beschouwing over den toestand van het oogenblik. Die studie is geteekend door „eeu Fransch diplomaat." In het eerste deel wordt voornamelijk uiteengezet dat Pruisen, al is zijn overwinning op Frankrijk volledig, weinig daarmede zal gebaat ziju, omdat de toekomst den heer Von Bismarck zou leeren hoe men wel met kanonschoten menschen, maar geene idééën kan dooden. De schrijver betoogt vervolgens hoe Europa evenmin kan toestaan dat Frankrijk van zijn invloed worde beroofd als dat Pruisen de over- heerschende Mogendheid worde. Pruisen, met zijne bondgenooten in Noord-Duitschland en in Zuid- Duilsehland zal voortaan in 14 dagen tijds ander half millioen soldaten op de been kuunen bren gen. Kan zulk een leger eeu onderpand van vrede eu van veiligheid voor Europa ziju? De schrijver wijst daarna op het groote belang dat Engeland meer in 't bijzonder heeft bij de alliantie van eeu krachtig Fraukrijk en tracht eindelijk te bewijzen dat de handels- en nijver heids belangen van al de natiën aan geheel Europa den plicht opleggen oui tegen den oorlog te pro testeeren, op straffe van de verantwoordelijkheid op zich te laden voor zijn eigen ondergang. Die belangen kunnen door cijfers worden aan gewezen. In 1868 bedroeg de gezamenlijke waarde van den in- en uitvoer tusscheu Frankrijk en Duitsch- land ongeveer 80 millioen pd. st.voor het Zoll- vereiu beliep die waarde 26, voor België 28 mil lioen. De totale liaudel vau Frankrijk met Europa kan op ongeveer 14 milliards francs per jaar worden geschat. Indien men bij het verlies van dien handel voegt de waarde-vermiudering, welke uit dien hoofde voor den algemeenen rijkdom ontstaat, dan komt men tot eeu wezenlijk ont zaggelijk verliescijfer. Duitschland, zegt de schrijver, zal de gevolgen daarvan in hooge mate ondervinden, want men kan zich afvragen wat er van de 152,000 geves tigde Duitschers zal worden, die uit Parijs ver wijderd zijn en ook wat er, na de ontzaggelijke menschenslachtingen en de vernietiging van par ticuliere fortuinen, zal worden van al de handels- en nijverheidsondernemingen in Duitschland, wier chefs op de slagvelden zijn gebleven of door dezen langdurigen en verschrikkelijken oorlog in ellende ziju gebracht. TELEGRA3IMEN. Berlijn, 17 October. De inneming van Sois- sons opent voor de Duitsche armee een tweede spoorweglijn over Chalons naar Parijs, die zelfs van meer belang is dan de andere lijn, daar deze laatste slechts tot Medun loopt. Luidens berichten uit het hoofdkwartier van den 13 dezer, ontbreekt het geheel en al aan aanvallende bewegingen van de zijde der Parij- sche bezetting. Sinds den 30 September is geen uitval van belang ondernomen, en evenmin is er, sedert dien dag, van Duitsche zijde een enkel kanonschot gelost ofschoon de Fransche forten hunne ammunitie op een onverantwoordelijke wijze verspillen. De Staatsanzeiger behelst een besluit tot ophef fing van het verbod op den doorvoer van rundvee, varkens en steenkolen over de grenzen bezuiden Monmêdy tot Saarbrücken. In plaats van den Groothertog van Mecklen burg is generaal Rosenberg tot Gouverneur-geue- raal van Rheims benoemd. Te Koningsbergen, Pillau en Memel zijn sinds gisteren, de kustlichten weder ontstoken. Tours, 17 October. Particulier Telegram.) De aarts-bisschop heeft een protest aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gezonden tegen de gewelddadigheden die te Lyon en te Marseille jegens kerkelijke congregratie zijn gepleegd. (iV. R. Cl.) Florence, 17 October. Prins Amedeus heeft de Spaansche kroon aanvaard, op voorwaarde dat het volk door middel van een plebisciet die keuze goedkeurt. Hunchen, 17 October. Men zegt dat de Minister van Buitenlandsche Zaken en van Oorlog zich weldra naar het hoofdkwartier voor Parijs zullen begeven. Brussel, 17 October. (Particulier Telegram) De Echo de Bruxelles zegt, dat er een wapenstilstand is voorgesteld door bemiddeling van generaal Burnside, en wel op voorwaarden die door den Koning van Pruisen waren goedgekeurd. Dit voorstel is door het voorloopige gouvernement ver worpen, dat verklaard heeft aan de voortzetting van den oorlog de voorkeur te geven. Rijssel, 17 October. Berichten uit Parijs, per ballon Jules Favre, van 10 dezer. Op staatkundig gebied heerscht hier volkomen kalmte; de een dracht van allen wordt gesteund door het ge meenschappelijk leven op de wallen. De vader landslievende vastberadenheid is onwrikbaar. Het bevestigt zich dat de Pruisen genoodzaakt zijn zich binnen hunne geschutliniën te verschansen. De vlakte is volkomen schoongeveegd door het geduchte geschut der forten. De pointeerders der marine raken op 6000 meters. In den tegenwoor- digen toestand is een bombardement onmogelijk. De fortificatiën vormen eeu linie, die de bele geraars niet kunuen overschrijden. Parijs vervaar digt met gemak allerlei soort van wapens. De levensmiddelen zijn overvloedig; de proviandee- riug is voor langen tijd voldoende. Gent, 17 October. Le Bien public deelt mede dat de gezanten der vreemde mogendheden bij het Hof van Rome vóór het plebiscit verklaard hebben, dat zij instructiën zouden vragen van hunne Regeeringen. Na het plebiscit zijn die in structiën aangekomen, maar de ambassadeurs blij ven, hetgeen volgens hét Journal de Bruxelles be wijst dat de mogendheden de fails accomplis niet erkennen. Koning Victor Emmanuel zal een nota aan de mogendheden zenden om die erkenning te vragen. De paus zal van zijne zijde aan de ambassadeurs een nota doen toekomen. Florence, 17 October. De minister van buiten landsche zaken, Visconti Venosta, de heer Thiers en de Fransche gezant Séuard, hebben gisteren een langdurig onderhoud gehad. Thiers zal mor gen naar Frankrijk vertrekken. Bij koninklijk besluit zijn de belastingkantoren opgeheven aan de grenzen van de Romeinsche provinciën en tevens andere bepalingen vastge steld met betrekking tot de inuut, de inkomsten en de pensioenen. Tours, 18 October. Berichten uit Parijs per ballon montc van 14 dezer liet Journal official vau den 13den bevestigt het succès van dien dag en deelt nog een menigte details mede. Om 9 uren begon er een moorddadig vuur. Nadat de kauon- nade een uur laug zeer hevig had voortgeduurd, snelden de troepen in stormpas vooruit. De mo- mobilen van het dept. Cote d'or waren aan het hoofd der kolonue, die de positiën des vijauds met de bajonet aantastte. Niets kon weerstand bieden aan dien geduchten stroom. Te vergeefs stak het verraste Pruisische bataljon de kolven der geweren in de hoogte. Deze list is reeds te dikwijls door den vijand misbruikt. De charge werd onverbiddelijk doorgezet tegen het bataljon dat daardoor werd uiteengedreven. Met een woe dende geestdrift vlogen de mobilen den afstand door en bereikten zij Bagneux. Te Chatillon werden twee barricades bijna zonder verliezen genomen. Daarop verschenen de Pruisische troe penmassa's op den top van het plateau, waardoor zij zich aan het vuur der forten en der artillerie blootstelden. Daar het doel der verkenning bereikt was, werd de terugtocht gekoinmandeerd en in de beste orde nitgevoerd. De vijand bleef aan ons vuur blootgesteld en liet meer dan 300 dooden en 100 gevangeuen te Bagneux in onze handen achter. Het incident Flourens schijnt geschikt, dank zij de tusschen komst van Rocliefort. Flourens zegt in een brief dat hij nooit voornemens is geweest tegen het stadhuis op te rukken. De vervolging tegen hem is opgegeven. De hloniteur zegt, dat Gambetta in de on vermijdelijke noodzakelijkheid verkeert onmiddel lijk naar de Vogezen te trekken om de Pruisen in hun marsch op Lyon te stuiten. Londen, 18 October. Bayer, de geueraal-adju- dant van den maarschalk Bazaine, heeft twee maal een onderhoud gehad met den heer Von Bismarck. De Daily News meldt, dat het Loire-leger eiken dag versterking krijgt en het waarschijnlijk is, dat Dinsdag een veldslag zal plaats hebben bij La Ferté. De Pruisen hebben de spoorwegbrug bij Beau- gency laten springen, verlieten daarop het dorp, trekken over de Loire en bezoeken verschillende plaatsen. De Daily Telegraph maakt gewag van een ge rucht, als zou het Concilie eerstdaags worden opgeheven. Schwcrln, IS October. De Wurtemburgscbe troepen zijn onder het opperbevel van den groot hertog van Mecklenburg gesteld. Voor Toul heb ben de Mecklenburgers twee dooden en twintig gewonden. New-York, IS October. Op Cuba woedde een orkaan, waarbij, volgens gerucht, 2000 menschen zijn omgekomen. Op Martinique hebben de negers die den 24"6" September zijn opgestaan, 50 plantages verbrand. De opstand is onderdrukt. Gemeenteraad van Leiden. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 20 October 1870, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen: 1". Aanvulling van de Commissie in zake den toren van de Marekerk. 2°. Voorstel omtrent de helling eener plaatselijke directe belasting, ingediend door den heer H. C. Hartevelt. 3°. Voor dracht betreffende do werklieden iu dienst dezer ge meente. 4°. Rekening van het Nederlandseh Israëli tisch Armbestuur, 1869. LAATSTE BERICHTEN. 's-Graveniiaqe, IS Oct. Op eenvoudige en plech tige wijze werd dezen ochtend het stoffelijk over schot van den hooggeachten staatsman, Mr. A.J. Baron Van der Heirn van Duijvendijke, oud-mi nister van binnenlandsche zaken, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, enz. uuar de Algemeeno Burgerlijke begraafplaats alhier ge leid. In een viertal rijtuigen waren de naaste bloedverwanten en vrienden van den overledene gezeten, terwijl een aantal ambtenaren der Pro vinciale Grifiie van Zuid-Holland als dragers hem de laatste eer bewezen. Op het kerkhof waren een aantal andere vrienden van den overledene aanwezig, waaronder men opmerkte de heeren Van Randwijck, groot-meester van het Huis van H. M. de Koningin, Loudon, Commissaris des Konings in; deze provincie, Heemskerk, oud-mi nister van binnenl. zaken, Van Lijnden van Ban den burg, oud-minister voor de zaken der Herv. Eeredienst, Elout van Soeterwoude, lid vau den Raad van State, eenige leden vau Gedep. Staten en den Griffier der Staten van Zuid -Holland. Voor dat de lijkkist in den graf kelder werd neder- gelaten, nam de heer Loudon het woord en schetste in eene aandoenlijke en treilende too- spraak het leven van den overledene als staats man en herinnerde wat hij, als Commissaris des Konings voor deze provincie geweest was. Thans was hij een nieuw leven ingetreden. De heer Loudon riep den ontslapene ten slotte een tot wederziens in betere gewesten toe. Jlir. Mr. B. Van der Velden, vice-president vau den Hoogen Raad besprak daarna van der Heim's leven, op huiselijk gebied en liet vooral uitkomen dat de medewerking en belangstelling bij deze plechtig heid door de ambteharen der provinciale grifiie aan den dag gelegd, steeds in herinnering zullen blij ven. Nadat door een der zonen van den ODtslapene Jhr. Mr. H. J. Van der Heim, op roerendeu toon alle aanwezigen was dank gezegd voor de laatste eer zijn geachten vader bewezen verliet men onder den indruk der woorden, „waar liefde woont gebiedt de Heer zijn zegen," door den heer Van der Heim uitgesproken de stille rustplaats der dooden.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3