vaart-Maatschappij Nederland eene eigenlijk ge zegde subsidie is toegekend, daar tegen de hoo- ger toegekende vrachtprijs directe en indirecte voordeelen staan, als mindere risico, spoediger ontvangst der producten, spoediger vervoer van troepen en geld. Wat het inlandsch onderwijs betreft, er is reeds aangeboden een ontwerp van algemeene bepalingen betreffende het onder wijs der inlandsche bevolking ter vervanging van 't Koninklijk besluit van 30 Mei 1868, welk ontwerp de Minister na atloop der begrooting in gezette overweging zal kunnen nemen. Een voor stel tot herziening van 't Kon. besluit van 10 Sept. 1864 houdende vaststelling der verordenigg op het benoemen van ambtenaren in R. I. is bij het Depar tement van Koloniën in bewerking. De post voor burgerlijke openbare werken is tot 4. 950.000 teruggebracht. Omtrent de wijze van aanleg en richting der spoorwegen op Java is nog geene beslissing genomen. Dezer dagen zal aan de Kamer worden ingediend een ontwerp tot regeling van zekere aangelegenheden betreffende den spoorweg Samarang- Vorstenlanden. De verzekering dat de mindere crediet-aanvrage voor oorlog van blijven- den aard zal zijn, kan de Minister bezwaarlijk geven, omdat mindere aanbestediugsprijzen der levensmiddelen tot de vermindering zooveel bij droegen; maar uit anderen hoofde wordt bezui niging betracht eu de Minister blijft ijveren voor wegneming van nuttelooze militaire posten en verkleining der te groote garnizoenen. Aan de verbetering der Indische militaire organisatie wordt met ernst de hand geslagen. De oorlog in Frank rijk verhindert de aflevering der achterlaad-ge- weren, stelsel Beaumont. Het voornemen bestaat oui ze nu te Maastricht te doen aanmaken. Ten ernstigste blijft de Minister van meening, dat eene vrijzinnige handelspolitiek, toegepast op het te herzien tarief van rechten, door het vereenzelvi gen van de wenscben en belangen der natiën die in den handel met R.-I. betrokken zijn, met de rust en den voorspoed van die bezittingen, kracht dadig kan bijdragen tot de eerbiediging van ons gezag aldaar. Het ligt niet in de bedoeling van den Minister om de uitvoering der suikerwei te verschuiven. Integendeel wordt de meest spoedige uitvoering door hem verlangd. De vermindering iu de tiuproductie wordt aan tijdelijke oorzaken toegeschreven die niet onrustbareud zijn. Door den gouv.-generaal is iugediend een ontwerp tot betere regeling der landrente, waardoor de op brengst eeuige miljoenen meer zal ziju. Het Kon. besluit tot uitvoering der agrarische wet is 20 Julij vastgesteld en 25 Juli ter afkondiging aau den gouv.-gen. gezonden. Het wordt in afschrilt vertrouwelijk aan de Kamer medegedeeld. De zaak der stoomverbinding tusschen Java en Australië is nog onbeslist. De raming der in 1871 te veilen koffie is met 80.0U0 picols verminderd, doch de verkoopbare hoeveelheid suiker verhoogd, zoodat het overblijvend ongunstig verschil in de raming 594.258 blijft, terwijl overigens blijkens de wij zigingen in den aanhef vermeld de eindcijfers sluiten met den geraamdeu batig-slotpost. Door de afdeelingen van de Tweede Kamer der Citaten-Generaal zijn benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen1°. vaststelling van hoofd stuk IV A. (Justitie) der staatsbegrootiug voor 1871, de heeren: Luyben, Dumbar, Van Goltstein, Van der Binden eu Dam; 2°. Vaststelling van hoofdstuk IV B. en Vil C. (eerediensten) dier begrooting, de heeren: Luyben, Van Zinmcq Bergmanu, 's Jacob, Cornells en Heydenryck; 3'. vaststelling van hoofdstuk V Binnenlandse/te Zaken) dier begrootiug de heeren: Wybenga, Cremers van Raauien van Eemnes, Heemskerk Az. en Van Reeuen; 4°. vaststelling van hoofdstuk VI Marinedier begrooting de heeren: De Bieber- steiu, Stieltjes, Storm van 'S Gravesande, Fransen van de Futte en Rierstrasz; 5". vaststelling van hoofdstukkeu Vil A (Nationale schuld) en K Onvoorziene uitgaven) dier begrooting en de wetsontwerpen tot aanwijzing der middelen voor 1571 en tot aanvulling der middelen voor hetzelfde dienstjaar, de heeren: Heemskerk Bz., Begrarn, Du Marchie van Voorthuysen Thor- becke eu Van Reeneu; 6°. vaststelling van hoofd stuk Vil B (dep. van finantien), de heerenLuyben, Dumbar, Van Goltstein, Van Kerkwijk en Van Deldeu; 7". vaststelling van hoofdstuk VIII (Oorlog) de heereu: De Bieberstein, Stieltjes, Storm Van 'sUravesaude Fransen Vau de Putte eu De Roo Van Aiderwerelt; 8°. vaststelling van hoofdstuk IK (Kolomen) de lieereu: Viruly Verbrugge, Van Zimncq Bergmann, 's Jacob, Fransen van de Putte eu ISierstrasz; 9°. betreffende eene algemeene belasting op de inkomsten ter vervanging van het recht van patent, de heerenVan Akerlaken, Blussé Van (Jud-Alblas, Van Rispen Van Sevenaer, Van Houten eu Van Delden. 10°. nadere bepa lingen omtrent de helling van het vuur-, ton- en bakengeld, de heeren: Vau Akerlaken, Blussé Van Uud-Alblas, Rombach, Van Houten en Vau Deldeu11°. vaststelling der begrooting wegens den arbeid der gevangenen voor 1871, de heeren: Uldeuhuis Gratauia, Van Beyma tlioe Kmguia, Hengst, Cornells en Sandberg; 12". be krachtiging van provinciale belastingen, de hee reu üldenhuis, Gratama, Bichon van lJselmonde, De Bruyn Kops, Blom en Van Loon; 13°. vast stelling der begrooting voor de gestichten Om- merschans en Veenhuizen voor 1871, de heeren: Oldenhuis Gratama, Van Beijma thoe Kingma, De Bruyn Kops, Idzerda en Lenting; 14°. bevor dering van den aanvoer van vrije arbeiders en de kolonie Suriname, de heeren: Sloet van de Beele, de Brauw, Van Sypestein, Guljé en Dam; 15°. bekrachtiging van den afstand van gronden enz. aan de gemeente Veere, de heerenVan Eek, Bichon van IJsselmonde, Rombach van Kerkwijk en Lenting; 16°. wijziging van hoofdstuk VI der staatsbegrooting voor 1869, de heeren; Van Eek, Bichon van IJsselmonde, Rombach, Rutgers van Rozenberg en Lenting; en 17°. voor de prise en considéralion van het voorstel van den heer Van Houten tot wijziging der wet op de personeele belasting, de heeren; Van Eek, Dumbar, Van Raamen Van Eemnes, Moens en Lenting. Raar het Vaderland verneemt, zal het verbod tot in- eu doorvoer van paarden eerstdaags worden iugetrokken. Omtrent de bijeenkomst van commanditaire aandeelhouders in de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen, van de heeren Van Vlissingeu en Dudok van Heel zijn wij in staat gesteld het volgende mede te deelen. De verga dering werd gepresideerd door den heer Mr. J. Messchert van Vollenhoven, die dadelijk het woord verleende aan den heer Van Vlissingen tot het doen der in de circulaire van bijeenroeping aan gekondigde mededeeling. Gemelde heer deed daarop eenige opgaven omtrent de toestand van van zaken, en gewaagde ook daarbij, dikwerf op bewogen toon van de gedragingen der directie, die door terughouding en min volledige opgaven, èn commissarissen èn de speciale commissie niet in staat hadden gesteld volledig den toestand te beoordeelen. Hij sprak voorts over de omstandig heden, die juist nu tot het vragen der surseance hadden aanleiding gegeven, en verklaarde zich even als zijn mede directeur bereid tot aftreding en tot medewerking om de sociëteit zoo te wijzi gen als het belang der aandeelhouders noodig mocht maken. De heer Vollenhoveu gaf daarop te kennen dat hij met zijn mede commissarissen al het voorgevallene betreurde; dat zij commis sarissen even als de later benoemde commissie, op de gegevens van directeuren waren afgegaan dat de invloed en macht van commissarissen bij eene commanditaire sociteit, zeer beperkt is; dat hij bij de erkentenis van schuld, van de heeren Van Vlissingen en Vau Heel, de vergadering voor stelde zich van verdere beoordeelingen te onthou den en de aauwezigen uitnoodigde hun gevoelen uit te spreken over de reconstructie der sociëteit in eene naamlooze vennootschap met benoeming eener commissie van vijf leden om een plan daartoe voor te bereiden. Daarop werd door een der aandeelhouders het wenschelijke aangegeven, om vooraf te weten wat eigenlijk door directeuren was verzwegen of on volledig was opgegeven die spreker meeude, dat nu commissarissen, evenzeer als de leden der commissie, mannen van erkende invloed in den lande, openlijk de deelneming in de uitbreiding van het kapitaal hadden vermeend te mogen aan bevelen, en eene niet ongunstige verwachting daarover hadden uitgesproken, (commissarissen zelfs na lang aarzelen en nauwkeurig onderzoek, vol gens de verklaring in het verslag in de vergade ring van April jl. uitgebracht) het waarlijk van hoog belang kon worden genoemd, dat men wist hoeverre zij waren misleid, opdat tevens mocht blijken welken omvang de krankte der socië teit had. Een ander aandeelhouder gaf ook in krachtige en ernstige taal zijne afkeuring te kennen en drong in het belang der toekomst der sociëteit op waarachtige en volledige mededeeling aan; ook deze spreker achtte volkomene waarheid vol strekt noodig ter rechtvaardiging in het oog van de latere deelnemers, ja van het gansche publiek vau de aanbeveling van commissarissen en de commissie. Aau dien wensch der beide sprekers werd voldaan: de heer Mr. J. C. De Koning, medelid der bijzondere commissie, deed uitvoerig verslag van den stand der zaken, waarop zij hunne beoordeelingen aanvankelijk hadden ge grond hij toonde aan hoeverre de toen vanwege directeuren gegevene mededeelingen van volle digheid en volkomen waarheid verwijderd waren en onderscheidene posten later bleken tot een ander bedrag te hadden moeten zijn opgegeven wat echter ten slotte diepen indruk maakte, was de mededeeling dat eene aanzienlijke som van f 250,099 tijdelijk tot bijzondere bestemming was gebezigd en dat de niet volledig opgegevene schul den ettelijke tonnen gouds beliepen. Algemeen werd liulde gebracht aan de wijze waarop de heer de Koning deze treurige mede deeling toelichtte. Wel waren enkelen, o. a. de heer commissaris Heemskerk van oordeel dat het betwijfeld kon worden, of het treden in dergelijke details thans wel noodig was. Enkele rectiüca- tiën veroorloofde zich ook de heer H. die echter op het geheel van betrekkelijk geringen invloed waren. Onderscheiden sprekers namen verder aan de discussie deel. Er was echter niemand die het gedrag van directeuren verdedigde noch in be scherming nam. Aan het eind der vergadering en nadat er eene commissie benoemd was, verklaarden commissa rissen hun mandaat neder te leggen. De verga dering die nooit getwijfeld had aan de goede trouw van commissarissen en hun belangloozen ijver in het behartigen der zaak, vermeenden echter dat, hoezeer hunne teleursteliing en het gedrag van directeuren te betreuren was, hun voorloo- pig aanblijven is eene zedelijke verplichting, en in het belang der maatschappij moet worden ge acht. Tot genoegen der vergadering berustten com missarissen in dien algemeen uitgedrukten wensch. Door de maatschappij ter bevordering van Bouw kunst zijn de volgende prijsvragen uitgeschreven, waarop de antwoorden vóór 1 Rovember 1870, worden ingewacht. 1°. Een gasthuis voor 400 zieken, op een vrij terrein, in, of nabij eene groote stad. Prijs: getuigschrift met f 300. 2°. Eene critische beschouwing der verschillende onder wijsmethoden in de bouwkunst, die thans in de meest beschaafde landen van Europa in gebruik zijn. Prijs: getuigschrift met 7150. 3°. Een hoofd trap in een voornaam burgerhuis. Prijs: getuig schrift met f 50. Voor de eerste prijsvraag worden alle bouwkundigen toegelaten, voor de tweede alle belangstellenden, mits, voor beide categoriën, geboren of gevestigd in Rederland. Vad Met verwijzing naar vroegere aankondigingen wordt het publiek herinnerd dat de eerstvolgende vertrekdag der Indische post over Triest op aan staanden Woensdag den 19d°n October invalt. Daar de expeditie op den gemelden dag plaats vindt van den trein die te 2.40 's namiddags uit Amster dam in de richting naar Emmerik vertrekt, moet de correspondentie bestemd om daarmede te wor den verzonden te 's-Gravenhage, te Rotterdam en in andere plaatsen, naar evenredigheid, uiter lijk Woensdag-morgen ter post worden bezorgd. Hoewel de verzending over Marseille naar Re- derlandsch-Indië een dag later zou kunnen ge schieden, indien de eenige openstaande gemeen- schapsweg, van de Belgische grenzen naar het Zuiden van Frankrijk, vrij blijft, is het echter zeer aan te bevelen, bij de daaromtrent bestaande onzekerheid, bij voorkeur van den weg over Triest gebruik te maken. Het koloniaal stoomvaartuig Argus, onder bevel van den luitenant ter zee der 1ste klasse P. J. Rosenwald, is in den namiddag van den 15den dezer van de reede van Hellevoetsluis naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Oost-Indië. Aan den luitenant ter zee der 1ste klasse H. D. Guyot worden opgedragen de fuuctiën van adju dant van den vice-adiniraal O. A. Uhlenbeck, benoemd kommandant der zeemacht en chef van het departement der marine in Rederlandsch Indië. De luitenant ter zee 2de klasse J. F. Hoffman, de officier van administratie 2de klasse K. J. Adams, de adjunct-administrateur A. De Leef en de offi cier van gezondheid 2de klasse G. A. M. Van Ewijk, allen behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië, en van daar, de drie eerstgenoemden den Ssten eu de laatste den 7deu dezer in Rederland teruggekeerd, worden met die tijdstippen op non activiteit gesteld. Z. M. heeft benoemd tot griflier bij het kan tongerecht te Middelburg, Mr. J. Ermering, thans griffier bij het kantongerecht te Heinkenszand. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kan tonrechter te Berlicum, Mr. A. G. Van Dalsen Fontein, secretaris der gemeente Menaldumadeel. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kan tonrechter te Leeuwarden, Mr. U. H. Huber, ad vocaat aldaar. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het post kantoor te Harlingen, de heer J. Vitringade Wal, thans directeur van het postkantoor te Elburg; Velp, de heer L. Ten Brummeler Andriesse, thans commies der posterijen van de 2de klasse. Z. M. heeft de heer F. M. Luther, practiserend geneesheer te Rotterdam, benoemd tot officier van gezondheid der 2de klasse voor den dienst der Rederlandsche bezittingen ter Kuste van Guinea. 's-Gravenhage, 17 October. Eergisteren hebben de volgende heeren examen afgelegd lot het ge ven van ouderwijs in de Engelsche taal, C. G. Corpo real van 's-Hage, M. H. Mans van Rotterdam en A. L. Schmidt vau Voorburg. Van de 8 adspiranten werden 4 afgewezen. Voor het onderwijs in de Duilsche taal werd toegelaten de heer M. F. Grosse en een aspirant algewezen. Verder werden 20 adspirant hoofd-onderwijzers geexamineerd waarvan 9 afgewezen en 11 toe gelaten werden, zijnde de heeren: L. J. Berkhout van Gharlois, B. Breas van Hardinxveld, L. C. Breebaart, H. J. Burgmans, J. L. Schouten, T. A. Rypels en J. A. van Rotterdam, J. Van der Kleyn van Gorcum, P. Kruyne van Brielle, D. Van Pelt van Bleiswijk en J. B. H. Thome! Delft. 's-Gravenhaqe, 16 October. De heer J. J. Bij geest, commies bij het departement van ju.l alhier, herdacht gisteren den dag, waarojl voor 50 jaren bij het ministerie van just, ij I trekking kwam. Van alle zijden werden J blijken van belangstelling in zijn feest gegtl DELPr, 15 October. Werd onlangs uit Gr;J gen als een navolgenswaardig voorbeeld geJ dat een militair zich voor de lessen der butl avondschool had doen inschrijven, zoo kan meol hier mededeelen dat niet alleen voor den cJ van dit jaar twee militairen onder de leerlirl zijn die een ijvrig gebruik der lessen mal maar ook dat sedert het bestaan dier inricJ alhier, d. i. sedert het in werking treden derI van 1864 op het middelbaar ouderwijs, I lijks alhier in garnizoen zijnde militairen J van gebruik gemaakt hebben. Het winterseizoen van het studentengl schap Vrije Sludie werd gisteren alhier geoj met eene voordracht van Dr. J. Van Vloten,! de mensck als Nederlander. Ra vobrop te he'.l gesteld, dat ieder meusch moet worden beoorcl in betrekking tot den maatschappelijkeu toeJ waarin hij zich beweegt, werden op het voet! van den volksvertegenwoordiger, die eenmal 's lands raadzaal de „beurs, de kerk eu bet I van Oranje" de drie palladiums van den _N;I landen noemde, ook deze drie hefboomeul schouwd als den meesteu invloed uitoefent op den menscb als Rederlander. Waar de tJ het hoofddoel werd van zijne handelingen,»] de kerk zijne gewetensvrijheid were dreigd door fanatieke dweepers, waar de li] tot het huis van Oranje ontaardde in eene vleierij, op eigenbaat gegrond eu den vort] schade, waarvan spr. uit de vaderlandsclitl schiedenis eenige voorbeelden aanhaalde, moest hun invloed met kracht worden bestrJ Veel verwachtte spr. voor de vorming van toekomstigen staatsburger van het middel] ouderwijs. De meerdere bekendheid met staatsinstellingen, die men op de H. B. s] opdeed, zou de belangstelling in den gang 's lands zaken meer opwekken en de deel» aan de openbare aangelegenheden bevorde het public spirit, zooals de Eugelschen het noe] zou daardoor levendiger worden. Vooral een] dat gelijk het onze, reeds vóór drie honderdj blijk gaf van mondig te zijn en van zijne l] tot de vrijheid, door het Spaansche dwangj] te schudden, moest zich thaus dubbel int] toonen. En hoe was het hiermede nu geJ Van vooruitgang was, volgens spr., weinig rj te nemen en stilstand was achteruitgang'»! naar sprs. oordeel zou het verbeterd ondetj zooals wij boven zeiden, er veel toe bijdii om voor de toekomst meer zelfstandige staalt gers te vormen, minder doortrokken vanl „Jan-Salie-geest," die nu nog velen bezield. Ra de pauze betrad de heer Dr. Van V andermaal het spreekgestoelte om eene I beschouwing te houden over het jonge Nedei Zoo velen had spr. gekend die zich, toen zij waren, liberaal, ja radikaal noemden, metg drift bezield voor al wat edel en onbaatzut was, maar die, op rijper leeftijd gekomen, al te rade gingen met hetgeen een koud egoi hun voorschreef. In den brief van den emer predikant aan zijn zoon gaf spr. daarvan aardig staaltje. Bestond er grond om te vent ten dat het met de tegenwoordigejongelings later zooveel beter zou gesteld zijn Daar moest er gestreden worden tegen die alles heerschende zucht om den Mammon macht worden, tegen dat verlangen naar materiele vaart als hoogste doel, tegen dat vurig stti om toch maar tot eiken prijs „boven Jat komen. Tandaar dat modderen en schippi een man van karakter onwaardig. Door zei loochening waar het pas gaf, door vastheid beginselen alleen kan men zich tot een deg staatsburger vormen en zich waarlijk gelu en tevreden gevoelen. Deljtsche Utrecht, 14 October. Door het vertrek va twee batterijen van het reg. veld-artillerie is nog slechts eene batterij, de depot-comp. en deel van den trein in garnizoen, zoodat dooi vertrek ruim 200 paarden minder aanwezig Toen de 3 batterijen hier in garnizoen tvl moesten dan ook 13 stallen van particuliere: gebruik genomen worden, waarvan de mee voor den winter onvoldoende warendooi verkoop van 33 remonte-paarden zijn de overgeblevene thans goed gestald. Het vertrel twee batterijen brengt voor velen in de genie natuurlijk schade teweeg. Door den hoogen waterstand zijn vele' lieden genoodzaakt, hun vee reeds op stal tet® hoewel de herfstvoedering van spurrie en kt nog niet is begonnen, en die gewassen t vollen groei zijn. Daar de prijzen der ras: lijnkoeken sedert eenigen tijd stijgende zijn, ken vele veehouders in ongelegenheid. Arnhem, 16 October. Z. M. de Koning1 in de eerste helft dezer week alhier ven en heeft een diner hem door de Prov. Staten boden, aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2