f 6 h Vraagt een uitgever in onzen tijd niet meer dat de aanzienlijken hem en zijne onderneming ondersteunen, dan is dit nog geen bewijs dat hij de onderneming voor zijne rekening neemt. Hij zorgt een behoorlijk kapitaal daarvoor te verkrij gen dat hem het welslagen zijner onderneming waarborgt. Ook daarin is de vorm, maar ook alleen de vorm verandert. Hij zoekt een collec tief kapitaal dat hem door inteekening verschaft wordt, de inteekenaren verkrijgen geen op dracht meer, maar, éen of meer exemplaren naar mate zij éen of meer deelen van het benoodigde kapitaal willen betalen. Wie alzoo voor een goed werk inteekent, doet meer dan een boek koopen. Hij helpt eene onderneming tot stand brengen die tot beschaving, veredeling en verlichting des volks strekt. Wie daarentegen, het inteekeuen op een nieuw werk tegenwerkt handelt in strijd met hetgeen gedaan moet worden om de men- schen wijzer en beter te maken. Deze uitweiding, mijnheer de redacteur! moest ik mij veroorloven wegens hetgeen hier volgen zal: Onder de laatst uitgekomen werken op ge schiedkundig gebied behoort eene vertaling van de geschiedenis der wereld door Streckfuss. Het werk zelf is mij geheel onbekend, ik heb er zelfs geene beoordeeling van gelezen, slechts een paar malen heb ik eene aflevering vluchtig ingezien. Toen ik voor weinige weken de catalogus van de bibliotheek der Rijks Hoogere Burgerschool alhier in handen kreeg, zag ik dat ook dat boek onder de weinige, maar zoo welgekozen werken dier bibliotheek behoort; hieruit leidde ik af, dat het werk goed moet zijn, en besloot het mij aan te schaffen. Mij kort daarna te Rotterdam bevin dende verhaalde mij een mijner vrienden, dat hij bij den boekhandelaar M. aldaar voor dat werk had ingeteekend, dat het prospectus luidde dat het met 40 afleveringen compleet zoude zijn, dat echter de 40 afleveringen niet verder bevatte dan de laatste jaren der middelgeschiedenis, en dat de uitgevers, zooals strikt genomen hun plicht is, het werk voortzetten zonder betaling te nemen voor de afleveringen, die na de 40ste uitkomen, dat hij het daarmede echter slecht getroffen had, omdat zijn boekhandelaar met de uitgevers in quaestie was geraakt en zich met het leveren van dat werk niet verder wilde inlaten. Dit gedrag van den Rotterdamschen boekhandelaar kwam mij vreemd voor, en het deed mij genoegen te vernemen dat de uitgevers zich zulke groote kos ten getroosten om aan hunne verplichting te vol doen. Acht dagen geleden bezocht ik een mijner bekenden alhier én vond de 40 eerste afleveringen van Streckfuss op tafel liggen, ik vroeg hem of hij de latere afleveringen niet kreeg en vertelde hem wat ik gehoord had. „Spreek er mij niet van," kreeg ik ten antwoord, „ik heb een hekel aan dat werk, wilt gij het koopen?" Ik wil het u gaarne overdoen voor veel minder dan het mij gekost heeft." Ik bracht hem onder het oog dat hij nog een groot aantal afleveringen gratis zou bekomen, maar de man zeide dat hij de aanwe zige afleveringen wilde ver koopen, en hij mij vrij liet om bij zijn boekverkooper vooraf te infor meren of het wel zoo was als ik zeide. Ik deed dit en tot mijne teleurstelling zeide mij de boek verkooper „Men heeft u verkeerd onderricht, juist het tegendeel is waar van hetgeen men u heeft gezegd. De prospectus luidt dat het werk met 40 afleveringen compleet zou zijn, maar dit heeft door de schuld der uitgevers van 't oorspronkelijke werk niet kunnen plaats hebben en de uitgevers der Nederlandsche ver taling, hebben niet alleen niet aangeboden de aflevering na N°. 40 kosteloos te leveren, zij heb ben, integendeel dit geweigerd, toen eenige in teekenaren dit vorderden. De inteekenaren wilden eerst de uitgevers in rechten daarover vervolgen en hadden zelfs reeds advies van een rechtsge leerde ingewonnen maar hebben ingevolge dat advies later daarvan afgezien." Het schijnt dus dat geen rechtbank de uitge vers kan dwingen om een compleet werk te leveren voor het bedrag door hen bij het aanbod opgegeven, immers als men belooft dat het werk in 40 afleveringen a f 0.25 compleet zal zijn, dan beteekent dit dat het f 10.zal kosten. Er be staat echter nog de rechtbank die het publiek opinie wordt genoemd en dat zal zeker de intee kenaren niet in 't ongelijk stellen. Ik geloof dat indien zulke voorvallen meer plaats grepen men spoedig veel menschen zal vinden die alle inteekening op nieuwe werken zullen weigeren en waardoor er gevaar zou kunnen ontstaan dat de uitgave van menig nut tig boek niet zoude kunnen geschieden, en dat alzoo hij die datgeen niet stiptelijk nakomt wat in een prospectus is beloofd, zich schuldig maakt aan handelingen, die de veredeling, verbetering en verlichting des volks tegenwerken. Zou het niet nuttig zijn middelen te beramen om zulke gevallen voor te komen, b. v. door de prospectussen zoo in té richten, dat zij een deug delijk, in rechten geldig contract, tusschen uitge ver en inteekeuaar zouden zijn, en dat het publiek op gepaste wijze gewaarschuwd wierde, alleen op zulke werken in te teekenen waarvan de pros pectussen in zoodanigen vorm zijn ingericht? de V. BUITENLAND. Frankrijk. Het leger van de Loire heeft den llden eene nieuwe nederlaag geleden, zwaarder eD meer beslissend dan die van den lOden. Volgens Fransche en Pruisische berichten is dat leger genoodzaakt om zwaar geteisterd tot achter de Loire terug te trekken en den rechter oever dier rivier, dat is den weg naar Tours, te j ontruimen. Het heeft evenwel, ook volgens de Pruisische berichten, krachtigen weerstand ge boden en negen uren lang pal gestaan. Men weet hoe veel hoop er aan de Fransche zijde op het Loire-leger gebouwd werd; de verwachting was dat het Parijs ontzetten, of althans de belegeraars ernstig bemoeielijkeu zou. Dienaangaande zeide een correspondent der Indépendance Beige in een schrijven uit Vierzon van den 10 dezer: „Ik heb zooeven eenen tocht gedaan door de landstreek alwaar het Loire-leger wordt gevormd, en ben alzoo in staat om juiste berichten daaromtrent te geven. Dat leger bestaat uit omstreeks tachtig duizend man, onder het bevel vau den generaal De la Motte-Rouge; het staat geschaard in eene linie die zich van hier over Bourges tot Tours uitstrekt; het is zamen- gesteld 1°. uit linietroepen, namelijk deels recru- ten, en deels soldaten die bij Sédan in het gevecht geweest en aan de krijgsgevangenschap ontkomen zijn; 2°. uit mobile garde, en 3°. uit vrijschutters. Het eerste element laat iets te wenschen uit het oogpunt van krijgstucht en van moedvan het tweede is veel goeds te verwachten, hoewel het vele ongeschikte officieren heeft; onder het derde zijn uitmuntende krijgslieden, maar ook velen die enkel uitgetrokken zijn om de soldij en omdat zij in hunne woonplaats arbeid en broodwinning misten. „Het Loire-leger heeft eenige veld-artillerie, zeer goed bespannen, maar weinig talrijk, en bestaande uit stukkeu van gebrekkig maaksel, die veel minder bruikbaar zijn dan de kanonnen des vijands. „Over het geheel genomen is het Loire-leger uitmuntend gestemd en vol vaderlandsliefde. Naar mijne overtuiging zal het, met het te Besanfon uit dergelijke elementen gevormd wordende leger, spoedig, wellicht reeds over eeuige dagen, in staat zijn om belangrijke diensten te doen; doch die twee legers zijn een steun die niet roekeloos blootgesteld, maar behoedzaam gebruikt zal moe ten worden." Een in Parijs uitkomend dagblad, les Nou- velles du Soir, zegt in zijn nommer van den 7d6ü dezer; „Den 5d,n dezer omstreeks elf ure is Flou- rens aan het hoofd van tienduizend gewapende manschappen van de nationale garde voor het stadhuis verschenen, en er door de bewindslieden ontvangen. De aanleggers dezer demonstratie ver langden: wapening der nationale garde met chassepot-gewerenonverwijlde verkiezing van een comité hetwelk in Parijs aan het Bewind van nationale verdediging ter zijde zou staan het laten varen van hetgeen door Flourens de Keizerlijke staatkunde werd genoemd, dat is de gewoonte om éen Fransch soldaat af te zenden tegen zeven Pruisen. „Er volgde eene lange en levendige discussie tusschen de bewindslieden en Flourens, den jeug- gen leider van het heethoofdigste deel onzer de- mokratische partij. Tengevolge van dit onderhoud heeft Flourens, ten blijke van misnoegdheid, zijn ontslag als bevelhebber van een bataillon nationale garde genomen. „De vijf bataillons nationale garde, die zich onder de leiding van Flourens voor het stadhuis hadden vereenigd, waren ten drie uren weder in de stadswijken alwaar zij te huis behooren. „Maar daarmede was de demonstratie niet ten einde, zij is des avonds hervat in eene zeer tal rijke volksvergadering, in eene zaal op den bou levard Prince Eugène, alwaar ruim drieduizend personen van acht tot over elf uren vergaderd waren; omstreeks negen ure nam Ledru-Rollin er het woord; in eeue rede vol van de heftigheid en hartstochtelijkheid welke dien speker in zijne jeugd kenmerkten, vermaande hij de burgers om aau te dringen op de onverwijlde vorming van een comité hetwelk in Parijs het gezag met het bewind van nationale verdediging deelen en het onder toezicht houden zou. Na hem voerden een Pool en een Belg het woord; beiden klaagden dat zij geene vergunning van het bewind konden verkrijgen om Franrijk te dienen en om de republiek te helpen verde digen. „Er heerschte in de vergadering niet zoo zeer opschudding als wel beweging der gemoederen. Zij is uiteen gegaan, zonder tot eenig besluit ge komen te zijn, maar met het voornemen om de beraadslaging den volgenden avond in het zelfde locaal voort te zetten." Latere berichten uit Parijs, en wel van ver leden Dinsdag, behelzende het volgende: „Ten gevolge eener onstuimige volksvergadering, giste ren avond alhier gehouden, is onder de nationale garde besloten, den volksmenner Blanqui, die ten blijke van misnoegdheid tegen het bewind zijn ontslag als officier bjj de gewapende burgerij genomen had, niet als zoodanig te herkiezen. „Vijfenveertig officieren van het corps nationale garde, waarbij Flourens bevel voert, hebben ver klaard hem niet te willen volgen op den weg dien hij bewandelde en welke tot beroerten moest leiden. Fonvielle, de oude makker van Flourens, heeft zich vereenigd met de gematigde gedragslijn, die Rochefort volgt sedert hij lid van het Parijsche bewind is. „Gisteren schoolden nog weder eenige volks- hoopen voor het stadhuis zamendoch manschap pen van de mobile garde deden het plein ont ruimen. In den vorigen nacht had een bataljon nationale garde bevel ontvangen om de voor naamste positien van de voorstad Belleville te be zetten, in de verwachting dat Flourens en diens medestanders aldaar een gewapende demonstratie of beweging beproeven zoudenbij dat bataljon voegden zich, op zorgbarende geruchten, uit eigen beweging drie andere welke op het stadhuisplein wacht hielden. Toen alle gevaar van demonstra- tien verdwenen was, werden de officieren dier bataljons op het stadhuis geroepen na een onder houd met de aldaar aanwezige bewindslieden, verwijderden zij zich onder de kreet: leve het gouvernement I „Met medewerking van mannen van naam in de dagbladpers en bij de balie wordt hier een politieke club gevormd, die zijne eerste zitting op aanstaanden Maandag zal houden. In de volksver gaderingen openbaart zich sterk verzet tegen de pogingen die Blanqui's partij in hare clubs doet om het bewind onder haren invloed te brengen; zelfs het ultra-radicale dagblad la Patrie en Danger komt op tegen die pogingen. De revolutionaire richting maakt hier slechts eene minderheid van de bevolking uit, hoewel eene sterke minderheid, „Bij een besluit des bewinds zijn al de dag bladen ontheven van de verplichting om eenen geldelijken borgtogt te stellen. „Er is een persoon in hechtenis genomen die het bedrijf van spion op groote schaal uitoefenen eD door het verschaffen van berichten aaD weers zijden, loon zoowel van de Pruisische als van de Fransche overheden verdienen wilde. „De liniën der Pruisische troepen rondom Parijs gaan niet verder dan Clermont, Compiègne en Breteuil. De bewegingen in Parijs en in het Prui sische legerkamp doen deuken dat er een groot treffen op handen is. TELEGRAMMEN. Rijssel, 14 October. Den 12d0Q heeft het bom bardement van öoissons een aanvang genomen. De vijand bezet twee nabijgelegen heuvels, doch de stad is in staat zich te verdedigen. Te Neufchateau zouden 7U00, en te Epinal 500 Pruisen liggen. Versailles, 9 October. Eerstdaags wordt hier een aanzienlijk deel der troepen, die voor Straats burg gelegen hebben, verwacht. Een ander deel is naar het Zuiden gezonden. Er is hier een groote voorraad levensmiddelen aangekomen, voortsprui tende uit oorlogschattingen, in den omtrek van Orleans geheven. De vijand richt uit Mont Va- lérien steeds zijn kanonvuur op Malmaison en Bougival. De door de Duitschers opgeworpen ver schansingen beginnen 't lastig te maken voor de bezettingdoor de Duitschers wordt, tot tijd en wijle dat het bombardement een aanvang neemt, een defensieve houding aangenomen. Dit stelsel wordt slechis dan opgegeven, als de vijand een uitval doet; in dat geval wordt hij met de grootste energie teruggeslagen Tours, 14 October. De Gazette de France bestrijdt het denkbeeld eener levée en masse. Het is zegt zij niet door het in hechtenis nemen van onze dapperste generaals, niet door het doen verkiezen der officieren, niet door schuchtere eerstbeginnen- den te noodzaken hun winkels te verlaten, dat wij eene regeling zullen verkrijgen als die van onze vijanden. In een nieuw manifest van den graaf De Cham- bord verklaart deze, dat hij gereed is zich geheel voor het heil des lands op te offeren. „De vreem deling" vervolgt hij „zal verdreven, en de integriteit van ons grondgebied gehandhaafd wor den, indien we de handen inéén weten te slaan. Gijlieden echter laat u misleiden door noodlottige illusiën; nimmer toch zullen republikeinsche in stellingen in dezen ouden monarchalen bodem wortel schieten. Mijn eerzucht bepaald zich hiertoe, om u een nationaal Gouvernement te helpen tot stand te brengen, dat recht tot grondslag, eerlijk heid tot middel, en zedelijke grootheid tot doel zal hebben." Rome, 14 October. De Paus heeft alle van Italië uitgegane voorstellen omtrent den modus vivendi verworpen. Lamarmora heeft bevolen, dat de jonge Mortara aan zijne ouders zal teruggegeven worden. Karlsruhe, 12 October. Wegens ziekte van den luitenant-geDeraal Glümer, heeft de Minister van Oorlog Bayer het opperbevel over de Beiersche divisie op zich genomen. Karlsruhe, 14 October. Naar aan de Karlsruher Ztg. uit Mühlheim gemeld wordt, is de gansche Pruisische reservedivisie, den llden dezer, van Neubreisach en Schlettstadt noordelijk langs den Rijn opgerukt. Het laat zich aanzien, dat het bombardement van Neubreisach ophanden is; reeds Sgei ivoi ie der n Bui d OU te g° bi he gc §:mi! mei :h bi öei t tb S3 1'. -eli Ad ■icai I"' 1 |emi •nif ?en peel bestei org gt t< me: bbe hee men is zwaar belegeringsgeschut van Straatsburg de plaats aangekomen. Bremerhaven, 14 October. De alhier zot, aangekomen scheepskapitein De Wall (van Noord-Duitsche schip Catarina Dewald) bericln hij eergisteren nabij Helgoland negen Fran. oorlogsbodems zag, waaronder een houten frt >1 Nadat er jacht op hem gemaakt was, moes bijdraaien, werd op sleeptouw genomen, ent gedwongen zich aan boord van het admiraal,, te begeven. Denzelfden dag echter werd hij; gelaten, en mocht hij zijn reis vervolgen. New-York, 12 October. De generaal Li, overleden. Tours, 14 October. V olgens bij de Regi ingekomen berichten zouden de Pruisen Bt gancy voor goed bezet hebben. De Pruisen hebben te Jargeau en Sully gr verliezen geledenzij schenen naar Bourge. L1 Nevers op te trekken. Uit Colmar wordt bericht, dat op den ee: dag van het bombardement van Neuf-Brisat man zijn gedood en 21 gekwetst; 10 huizee verbrand. De plaats is goed geproviandeen besloten zich tot het uiterste te verdedigen. Bcsanfon, 14 October. Garibaldi is hedeo: gen hier aangekomen en door de militain burgeilijke autoriteiten en een ouafzienbare nigte ontvangen. Florence, 14 October. Bij Koninklijk bei is bepaald, dat alle burgers te Rome gelijk voor de wet. De Minister Sella heeft een langdurig on-tt houd gehad met den heer Thiers. De kommandant van een Engelsch frega Civita Vecchia heeft tengevolge van orders zij regeering de Italiaansche vlag gesalueerd Het bericht, dat de Italiaansche regeering terugroeping heeft gevraagd van den Noord- schen gezant, den heer Arnim, is van allen gi ontbloot. Troyes, 14 October. Een luchtballon met 5 ken brieven uit Parijs is dicht bij Troyes in den staat neergedaald. Konden, 15 October. De Minister van Oo: heeft te Oxford een redevoering gehouden, wa hij o. agezegd heeft: indien de gelegenheid aanbiedt om ten gunste van den vrede werkz te zijn, zullen wij haar aangrijpen, maar laai geen olie werpen iD het vuur dat wij \vi blusschen. De Times stelt voor als middel om den oo te doen eindigen de ontmanteling van de ve gen in den Elzas en Lotharingen; Engelanii een verdragsluiten met de oorlogvoerende pari waarbij het verklaart voor de eene partij ti zen, ingeval de andere aanvalt, en de rede! aanval niet gerechtvaardigd is en niet vi voren onderworpen geweest aan scheidsrei lijke uitspraak. De Pruisische regeeriug heeft bevel gegi om al de Fransche vrijwilligers te fusillei die niet behooren tot een vast legerkorps enl gekommandeerd worden door een officier. De Standard heeft reden te gelooven, Noord-Duitsche gezant te Brussel een aankli heeft ingediend bij den minister van buiteDli sche zaken tegen de Indépendance. Weenen, 15 October. De Wiener Zeil. public, het Keizerlijk schrijven aan de heereu Minis Von Beust, Potocky en Andrassy, waarbij Delegatiën worden opgeroepen tegen 21 Novere te Pesth. Berlin, 15 October. De generaal Von Wei bericht uit Epinal, dat het 14de legerkorps on voortdurende schermutselingen te Epinal is s| gekomen en de communicatie over Lunet hersteld. De heer Twesten, lid van den Pruisisci Landdag en den Noord-Duitschen Rijksdaj gisterenavond overleden. Tours, 15 October. Ten gevolge van de innen van Orleans denkt de Regeering er ernstig om den zetel der Regeering te verplaatsen; beraadslaagt men over het sluiten eener leem De generaal Reyan, die bij Artenay het bt voerde over 15,000 man, heeft zich beklaagd de mobile garden, die bij zijn korps waren it lijfd, allen de vlucht namen toen de vijand Orleans aantrok, en de meesten de wapei wegwierpen, zonder een schot te hebben De ontevredenheid van de bevolking over werkeloosheid van het garnizoen te Tours, 15,000 man, tijdens het gevecht bij Artenay is i I Se He ima bun ladl Kt c I ord mnsii 1 t°a gup rtx 70 B30 Di net Mi fkenic |e ;eD föor bier I vei Ei ,de ÏStl laai t 0 ,gl :hie ide et erd 01 inb at |et r ianc Ti :edi ,nt let 83( U Resu ind I itg' Zi 8 ake door oer Q lie e i ted .6 |eer e i find 87( I v lijf V Promotiën. Utkecht, 14 October. Heden werd aan hoogeschool na verdediging van stellingen, bei derd tot docter in de rechten, de heer R Beaufort, geboren te Utrecht. Leiden, 15 October. Bevorderd tot doctor is rechten de heer H. M. J. Jas, geb. te Affiö dam, met Stellingen. Gemeenteraad van. Leiden. Het adres der commissie van financiën op voorstel van B. en Ws. betreffende het bet der gemeentewerken behelst hoofdzakelij) De Commissie van Financiën heeft met bel stelling kennis genomen van het rapport der t' missie van Fabricage, voortgevloeid uit het is raadsvergadering van 28 October 1869 genome» sluit, waarbij Burgemeester en Wethouders ffi' I lanl •etc le ceel de I Jua Ca >elc per jaa Bit den

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2