Maandag 17 October. S°. 3277. A°. 1870* I.EIBNCU DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTKNTIKN. Voor iederen regelj 0.15. Grootere letten naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 15 October. Het dagelijksch bestuur vau de gemeente Kat- ijk, heeft de uitnoodiging van Burgemeester en Pethouders van Leiden ontvangen om zijne ad- aesie te schenken aan het adres van den ge- Ïeenteraad aldaar, aan Zijne Exc. den Minister n Binnenl. Zaken, ten einde het plan van de !H. Kaptein en Knijf tot daarstelling eener ioorlijn LeidenUtrecht bij de Staten-Generaal ondersteunen. Het is niet twijfelachtig of het dagelijksch be- uur van Katwijk zal zeer gaarne aan die uit- oodiging voldoen, en van zijne sympathie met st adres doen blijken. Men heeft daar immers ieer dan ooit behoefte aan eene verbeterde communicatie, vooral met Duitschland. Het is .meermalen, ja nog onlangs ook in het Leidsch Dagblad betoogd, dat voor de gemeente Katwijk, Uooral voor het dorp Katwijk ajz., eene verbete ring in het vervoer van de producten der visscbe- urij, vooral van versche visch, dringend noodzake lijk wordt. Men kan, nu eenmaal de lijn's-Hage- Qouda bestaat in Duitschlami moeilijk in dat handels artikel met Scheveningen in concurrentie Beden. Wordt de lijn Leiden—Utrecht eenmaal tot stand gebracht, dan zal ook daardoor voor die gemeente in eene groote behoefte worden voor- Wen, en zullen de transport-kosten van Katwijk s/zee tot Utrecht meer gelijk worden aan die jusschen Scheveningen en Utrecht; terwijl, het geen vooral voor de versche visch zoo noodig is, |je snelheid van vervoer daardoor aanmerkelijk vermeerderd en als gevolg daarvan verbeterd Bordt. Kan men dan ook anders, al was het ook leen met het oog op (jen handel, dan uit die meente het plan van de HH. Kaptein en Knijf dersteunen? Het dagelijksch bestuur van Kat- ijk, wij zijn er zeker vaD, zal dan ook niet in gebreke blijven aan het verzoek uit Leiden te roldoen. De nieuw aangekomen leden van het Leidsche Studenten-corps werden gisteren avond in de ads-Gehoorzaal, op plechtige wijze geïnaugu- :erd. dagelijks in het van 139 tot 160 1 tot 64 kinderen. Gister is te 's-Gravenhage overleden Mr. J. A. bron Van der Heim van Duyvendijke, Oud- nister van Financiën, jaren lang commissaris es Konings en geruimen tijd lid van de Eerste amer. De overledene was een achtenswaardig, be- waam en eerlijk staatsman. Hij was geen staats- an uit de liberale school, maar Van der Heim jerlijkheid in politieke beginselen kwam vooral uit toen hij als lid der Eerste Kamer, de conser vatieve koloniale politiek veroordeelde. Te Ommen is met eene groote meerderheid lot lid der Prov. Staten van Overijssel gekozen, ie heer A. C. Bouwmeester, burgemeester vaD Itad en ambt Vollenhove. Gedurende deze week zijn rerkhuis alhier opgenomen slwassen personen en van 4! De minister van Financiën heeft bij resolutie ran den lsten October 11. het ontvangkantoor er directe belastingen en accijnsen te Lopper- |um c. a. (Groningen), gerangschikt in de zevende :e; en de ontvangkantoren der directe belas ingen en accijnsen te Veghel c. a. en te Gemert - a. (Noordbrabant) respectivelijk in de zevende n in de achtste klasse. De Minister van. Finantiën heeft den lQd™ dezer an de Provinciale Inspecteurs der directe belas ingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen Qëu afgaan de volgende missive; vTen vervolge op de resolutie van den 24"™ Sept. en ter vermijding van moeilijkheden aan de reuskantoren, verzoek ik UwEd. Gestr.dedaarbij «trokken ambtenaren der in- en uitgaande rech- en in uwe inspectie te kennen te geven; dat olgens mededeeling van den Minister van Bin- «nlandsche Zaken, de zoogenaamde bloot- of [twasschen wol, niet begrepen is onder het ver- °.d van invoer, bedoeld in artikel 1 van het -Ou. besluit van den 28"™ September 1870 (Staals- 'i°. 163.) De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft it voorkoming van moeielijkheden in betrekking aannemingen of leveringen ten dienste van 'jkswerken tot zijn Departement behoorende, kfiaald, dat voortaan geene leden van firma's die aannemer zijn te gelijkertijd als borgen bij dezelfde aanneming meer zullen mogen worden aangenomen, evenmin als een lid eener firma, tenzij daartoe gemachtigd, voor eigen rekening in het vervolg werken zal kunnen aannemen. Te Amsterdam moet volgens bekendmaking van burg. en weth. aan de Handelsschool benoemd worden, een leeraar in de Italiaansche taal, stijl eu letterkunde, tevens in staat ook onderwijs te geven in de Spaansche taal, stijl en letterkunde, op een jaarwedde van /'1000. Sollicitanten moe ten zich voor 1 November schriftelijk en vracht vrij aanmelden ter gemeentesecretarie, afdeeling onderwijs. De kantoren der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen te Helmond, Hengelo en Tilburg zijn voortaan op de werkdagen open van 9 tot 12 uren voor- en van 2 tot 7 uren namiddags, dat te Franeker van 9 uren voor- tot kalfdrie namiddags en van halfvijf tot 7 uren namiddags; de Zondag- dienst der genoemde kantoren is vastgesteld van 8 tot 9 uren voor- en van 2 tot 5 uren namiddags. De kantoren dier Maatschappij te Almelo, Breda, Eindhoven, Enschedé, Meppel, .Roermond en Zutfen zijn in het vervolg op Zon- en feestdagen open van 8 tot 9 uren voor- en van 1 tot 3 en 7 tot 9 uren namiddags, terwijl de dienst op werkdagen onveran derd blijft. Het telegraafkantoor te Arsoli in den Kerkelijken Staat is weder voor bijzondere telegrammen toegan kelijk. Naar aanleiding van Zijner Majesteits besluit van den lOden dezer, n°. 9, wordt de kapitein-luitenant ter zee G. ~W. E. Moeth, ten gevolge der buiten dienst-stelling van Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, dienstdoende als wachtschip te Vlissin- gen, met den laatsten dezer van het hevel over dien bodem eervol ontheven en op non-activiteit gesteld. Tevens worden met dien datum op non-activiteit gesteld de navolgende op gemeld wachtschip dienende officieren enz., alsde luitenant ter zee der 1ste klasse P. E. Winkelman, de luitenants ter zee der 2de klasse W. E. Hazenberg en C. J. Damme, de officier van gezondheid der 1ste klasse H. L. Koning, de officier van administratie der 1ste klasse J. A. Waldeck en die der 3de klasse M. C. Hazenberg. De luitenant ter zee der lste klasse L. F. H. Tuc- kermann, lste officier op bovengenoemd wachtschip, wordt met den lsten November aanstaande overge plaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Helle- voetsluis en gedetacheerd op het flottillevaartuig Hec torterwijl meergemelde officier van administratie der lste klasse J. A. Waldeck met ultimo dezer te vens ontheven wordt van de waarneming der betrek king van commies van aanneming der marine te Vlis- singen, en met den lsten November daaraanvolgende in die betrekking vervangen door den gepensioneer den officier van administratie der lste klasse R. A. W. Jacobze. Z. M. heeft benoemd, tot dijkgraaf van het bestuur der polders Oud- en Nieuw-Rozenburg, Blankenburg, De Ruig een Langeplaat, provincie Zuid-HoUand, K. Ba- rendrecht Az.; tot heemraad van den polder de Mo lengorzen, provincie Zuid-Holland, P. LammerBe sr. tot hoogheemraad van den Zwijndrechtschen Waard, provincie Zuid-Holland, J. 't Hoofttot dijkgraaf van Delfland, prov. Z.-HoUand, Jbr. J. E. v. Vredenbuch; Z. M. heeft C. Farret herbenoemd tot burgemees ter der gemeente Stad Almelo. Z. M. heeft aan J. F. Saloesen, geboren te Dram men (Noorwegen), thans koopman te Nieuwediep, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de meermalen door hem betoonde menschlie- vende hulp tot redding van drenkelingen, laatstelijk ter redding van een knaap op 24 September jl. te i Harlingen, toegekend de zilveren medaUle, ingesteld bij Koninklijk besluit van 22 September 1855, N°. 64, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft de benoemingen van H. J. Versteeg, burgemeester van Nieuwendam en G. W. C. Van Dort Kroon, burgemeester van Waddinxveen, tot secretarissen dier gemeenten, goedgekeurd, Z. M. heeft ten laste van den Staat pensioen ver leend aan Mr. F. L. Rambonnet, gewezen officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Tiel, ten bedrage van f 590 'sjaars; Mr. F. W. N. Suringar, gewezen kantonrechter te Eist, ten bedrage van f 147 's jaarsen H. Bleijendaal, gewezen rijksveldwachter, opziener der jacht en visscherij te Oosthuizen, ten bedrage van f 172 'sjaars. Z. M. heeft aan G. Jansen, gewezen bewaarder der lste klasse in het vereenigd huis van arrest en pro voost te Haarlem, verleend een pensioen ten laste van den Staat van f 347 'sjaars. Amsterdam, 15 October. Woensdag had de verga dering der commissie van de Algem. Vrede- Vereeniging en van het Internat. Vredebond alhier plaats. Hoewel de goede gezindheid der aanwezigen van weerskan ten duidelijk bleek, moest men tot het besluit komen, dat wegens eigenaardige bezwaren in beider statu ten, vooralsnog een fusie der beide lichamen niet mogelijk, en in beider belang ook niet wenschelijk is. Men besloot echter tevens, om daar beider doel toch hetzelfde is, al verschillen de middelen, de beste verstandhouding te handhaven, en el kander waar daartoe de gelegenheid zich opdoet, behulpzaam te zijn. Men verneemt omtrent de vergadering van aandeelhouders der firma P. Van Vlissingen en D. Van Heel dat door het bestuur zelf een voor stel zou gedaan zijn om er een naamlooze ven nootschap van te maken en een ander bestuur te kiezen. Door Z. M. den Koning is aan den officier van gezondheid 2de kl. T. VV. Beukema, alhier in garnizoen, op zijn verzoek om zich ter beschik king van het Roode Kruis te mogen stellen, een bui tenlands verlof verleend. Willemsstad, 15 October. Door de ingezetenen is dezer dagen een adres aan den minister van oorlog gezonden, ter bekoming van meer garni zoen. De geheele gemeenteraad heeft dit adres oudersteund. Hoewel men reeds vroeger, maar steeds te vergeefs hetzelfde verzoek deed, hoopt men thans echter dat het verzoek zal worden toegestaan, daar het garnizoen niet eens voldoende is om de forten en de werken en bewapeningen te bezetten. 's-Gravenhaöe, 15 October. Van de 15 adspi- ranten tot het verkrijgen der acte van hoofdon derwijzer die heden alhier geëxamineerd zijn, werden 5 afgewezen en 9 toegelaten, terwijl éen zich tijdens het examen, daaraan onttrok. Toe gelaten zijn de heerenIJ. Boers en H. C. Brou wer, beiden van Krimpen a/d. Lek; C. H. De Goederen, van SchiedamP. Den Heyer en S Jenezon, beiden van Scheveningen; J. Van Kem pen en A. J. Verheul, beiden van Gouda; H. C. De Vletter, van 's-Hage en H. J. Vooren, van Schiedam. Deleshaven 14 October. De afgetreden burge meester, den heer J. W. Rösener Manz, heeft voor eenige dagen in de openbare raadsvergadering aan de gemeente als aandenken aangeboden een prachtige pendule, met het opschrift: ,/Van den op 1 Octoberl870afgetreden burgemees ter J. W. Rö s ener M an zd er ge meen t e Delfshaven dank baar aangeboden." Dit geschenk werd onder luide toejuichingen aan vaard en in de Raadskamer geplaatst. Djsleshaven, 15 October. Bij de plechtige ont hulling van het standbeeld van den admiraal Piet Hein alhier, op Maandag a. s., zal de feest rede worden uitgesproken door den oud-burge meester dezer gemeente, den heer J. W. Röse ner Manz. Arnhem, 15 October. Den majoor Van Gheel Roëll, van het regiment veld-artillerie, is het bevel opgedragen over de tijdelijk te Leiden ge vestigde twee batterijen van dat regiment. Meppel, 15 October. Tusschen hier en Zwart sluis staat alles blank. De rivier de Aa is buiten hare oevers getreden. De aanhoudende stormen en veelvuldige regens zijn oorzaak, dat het buiten-en binnenwater overal tot een onrustbarende hoogte stijgt. Groningen, 15 October. Bij de overdracht van het rectoraat heeft Prof. B. D. H. Tellingen een redevoering gehouden over Duitschland's eenheid en Duitschland's vrijheid. Spreker schetste daarbij den toestand en de vrijheid van ons land, terwijl hij met een krach tig woord van opwekking aan de Groninger stu denten eindigde. De rede werd door het buiten gewoon talrijk publiek daverend toegejuicht. Leeuwarden, 15 October. De kapitein J. G. Arendsma, is in rang van het 8ste bij het lste regiment infanterie overgeplaatst. Goes, 15 October. Door burg. en weth. dezer gemeente is bij de leden van den raad een uit voerig rapport rondgezonden omtrent de kosten van oprichting eener meisjesschool voor middel baar onderwijs, en zal deze zaak in eerstvolgende vergadering aan de orde worden gesteld. Burg en weth. stellen voor om, tot de oprichting defi nitief te besluiten, mits het toegezegd rijkssubsidie wordt verkregen. Axel, 14 October. Bij de verkiezing van een lid van de tweede kamer der Staten-Generaal op den lld™ dezer zijn alhier van de 96 stemgerech tigden slechts 44 ter stembus opgekomen. Breda, 15 October. Het muziekkorps van de Kon. Militaire Academie, zal den laatsten Decem ber van dit jaar worden ontbonden. KUNSTNIEUWS. W agners muziek heeft veel voor- en tegenstan ders. Onder de ware muziekkenners en liefheb bers, verovert dezen toondichter zich meer en meer eene waardige plaats. Mogen zijne verhevene com- positiën aanvankelijk duister schijnen, naarmate men meer in de eigenaardigheden van deze tref fende muziek ingewijd raakt, wordt zij meer op prijs gesteld. Welk een tegenstand ontmoette de vrucht vau dien diepzinnigen geest niet, in het Eldorado dei- lichte an dichte muziekale producteu f En hoe is die antipathie niet later in sympathie overgegaan, althans bij de onvervalschte muziekale wereld? Wagner is zeker niet in al zijne werken geslaagd, maar hij heeft de muziek verrijkt met eenige toonwerken die van zeer groote waarde zijn. Daaronder bekleedt eene voorname plaats „Tann- hauser oder der Sdngerkrieg auf der Warthurg," in 1845 voor het eerst te Dresden opgevoerd, eene opera die zich met Rienzi en Lohengrin op alle Duit- sche tooneelen heeft gehandhaafd. Vooral in die opera's uit zich Wagners streven naar de keus van grootsche en nieuwe stof. Zijn grootste vijandin, de middelmatigheid, wilde hij door deze opera van haar voetstuk afrukken, en ook daarmede een einde maken aan den achteruitgang van de Duitsche opera. Het eigenlijke geheim van Wagners talent ligt in de muziekale toestandschildering, die vooral in het recitatief en in de prachtige instrumentatie uit komt. Ons tooneeljaar wordt Maandag-avond met Wagners Tannhiiuser waardig geopend. De Uoogduitsche opera onder den verdienste lijken heer Saar staat bij ons kunstminnend pu bliek zoo goed aangeschreven, dat alle aanprij zing, onzerzijds overbodig is. Intusschen leidde men daaruit niet af, dat wij de zekerheid hebbei., dat de troep die de heer Saar dit jaar aan zijne onderneming verbonden heeft aan de eischen die men mag stellen in alle opzichten zal voldoen. Wij hebben de zangers en zangeres sen nog niet gehoord, maar naar de kunstver slagen van de N. Rolt. Courant te oordeelen, is nu wel alles niet couleur de rose, maar moeten er toch zeer vele goede artisten bij zijn. Ook het besluit van den heer Saar om zijn reeks voorstellingen met zulk eene gewichtige opera aan te vangen, bewijst dat hij in de krachten van zijn artisten vertrouwen stelt. Wij hopen dat de heer Saar volkomen slagen moge en zich in de belangstelling van het publiek zal mogen ver heugen, te meer daar het voor de Hoogduitsche opera dit jaar weggelegd is, vele voorstellingen te kouien geven. Immers kunnen wij de kunst minnaars geen groote verwachtingen inboezemen van de Haagsche opera. Behalve een enkel goed artist, heeft de nieuws directie, vroeger de heer Jahn alleen, thans d» heeren Jahn en Faubel, met haar troep, om ons van een gemeenzame uitdrukking te bedienen, volkomen fiasco gemaakt. De abonnés wijzen dan ook de artisten de een na den ander af, en het stemmen aantal van hen die toegelaten wor den, bewijst hoe het Haagsch publiek over bet personeel denkt. Ten slotte meenen wij met een enkel woord te moeten wijzen op de oorzaak van de verhoogde prijzen der plaatsen, die alleen gelegen is in ds groote kosten die de opvoering van Tannhiiuser vereischt. Brieven uit Groutla. Mijnheer de Redacteur! Het uitgeven van groote werken is eene be langrijke onderneming, die een niet onbelangrijk kapitaal vereischt. Vroeger was dat om verschei dene redenen veel meer het geval dan thans, en de uitgevers hadden veel minder gelegenheid boekwerken te plaatsen, omdat het publiek, dat boeken gebruikte, zeer gering was, de geleerden waren veelal te arm om boeken te koopen en de rijken bezaten in den regel te weinig be kwaamheid om ze te gebruiken. Meestal konden de kosten niet goed gemaakt worden, er bleven gedrukte werken over, die na vele jaren geplaatst werden, maar over welker bedrag bij het in 't licht verschijnen niet beschikt kon worden. Zij die een werk wilden uitgeven deden dit meestal ouder bescherming van een of ander vorst, die grootmoedig genoeg was de benoodigde gelden te bezorgen, of wel van een of ander zeer rijk par ticulier, die zich zulk eene vorstelijke opoffering wilde getroosten, waaronder vooral De Fuggers te Augsburg uitmuntte. Gelukkig stelden vorsten en grooten er eer in zulke ondernemingen te be schermen. Hun loon bestond daarin dat hun het werk werd opgedragen. De opdrachten hadden alzoo toen eene geheel andere beteekenis dan tegenwoordig.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1