- zijn in de kazerne geconsigneerd en de posten iibbeld. Men verzekert, dat in een openbare idering een voorstel is aangenomen om van baldi's tegenwoordigheid gebruik te maken ;et vervangen van de delegatie van het Voor- Bewind door een revolutionair coinitè. Palrie laakt streug de demonstraties ter eere Garibaldi. (iV. R. Cl.) assel, 13 October. Volgens de Etoile Beige bet gerucht dat de Belgische Regeering jel bericht heeft ontvangen, dat de Duitsche ■s voornemens zijn het beleg te slaan voor estiDgen in het Noorden van Frankrijk, en len gevolge van deze kennisgeving de inili- autoriteit voornemens is nieuwe observatie- ien op onze Zuidelijke grens te dirigeeren. inden, 13 October. De Times bericht uitVer- van den 12d" dat het verlies der Duitschers Orleans 1000 man bedragen heeft. De ver- i der Franscheu zijn aanzienlijk. De heer Bismarck heeft verschillende conferentiën i. Er heerscht groote bedrijvigheid onder de leraars. emen, 13 October, liet Amerikaansche schip me en de Engelsche schepen Gloceshare en ing Gloriar, allen van Rangoon komende, zijn Jahdeplaat gestrand. De equipages zijn ge maal de schepen worden als totaal verloren Eouwd. Idelhcrg, 12 October. Gisteren is professor erow overleden, in den ouderdom van 02 I» dc Janeiro, 22 September. De Kamers ppnieuw verdaagd tot den 30sten. De minis- van financiën heeft verklaard geen leening I» te hebben. Voor October zullen de additi- [e inkomende rechten worden verlaagd. Argentijnen hebben de revolutionairen in Igevechten verslagen. gevechten tusschen het leger van Montevi- |u de revolutionairen bleven onbeslist. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 14 October. Bffle. Verkeerde deze week in eene luste- stemmiug, de prijzen blijven echter dezelfden, de houders niet genegen zijn lager af te geven, ■lker. Ruwe. In eene zeer vaste stemming; partijtjes, pas binnen, werden verhandeld circa Septernberwaarde. 'alfineerd. Voor spoedige levering wordt hier ar wat genomen. De vraag voor Superior len, ter verzending naar Engeland, duurt voort, iel I Ifcee. Vast in afwachting der veilingen, te irdam op 21 dezer. it. Zonder handel dan voor behoeften, cerijen. Zonder handel. Met verlangen wordt Sailing, op 19 dezer alhier, tegemoet gezien, ng In meD hooge prijzen verwacht. 'm luchten. De 1400 vaatjes Nieuwe Cephalouia et ilen, aangevoerd per stoomboot Cycloop, wer- es' aan diversen a 13.75 Entrepot verkocht. li) arriveerde eene lading van Zante, voor 111 grosssier alhier, welke lading spoedig aan narkt verwacht wordt, ind imadre vijgen ƒ11.75 met veel handel. 0. Banca. Op 7 dezer 80,004 bl. in veiling :afl e N. H. Ms. verkocht tot ƒ73.50 a 75.75; feeu 75.30. Sedert geene omzettingen te ver en. itoen. In gedrukte stemming; prijzen iets 01. Zonder handel. ilgo. Wederom vonden ruim 15 kisten Java orige prijzen nemers. Per Willem Kroonprins Nederlanden, zijn weder groote partijen aan- :rd. ekrap. Met eenigen handel in goede soorten jo ƒ19 a 19.25 betaald, tasch. Loco en zeilend 12.50 te koop. 12 üke partij geweigerd. troleum. Disponibel met geringe omzet uit ;k aan voorraad. October aflading 25/24.75 K>p. lën. Raapolie, cont. «47.50, 17.75Nov./Dec. 47.75. Lijnolie, cont. 35.25; Nov./Dec. I, f 31.75. Patentolie, cont. ƒ51.50 Nov./Dec. '0 ƒ,51.75. anen. Onveranderd met weinig handel, el. Tarwemeel, 1ste qual. ƒ19.50, ƒ20; 2de f 17, ƒ18; 3de 15, 16; keizersmeel ƒ25 ƒ26. 8 of subs. gev. van ld. C. C. te Rijnsburg, wegens gewelddadigheid jegens een bedienend be ambte in functie, tot eene gev. van 8 d. P. J. H. te Hillegom, wegens diefstal, tot eene gev. van 6 d. L. G.j IJ. H. en K. fl., allen te Rijns burg, wegens gewelddadige en feitelijke weder stand, bedreiging tot moord onder voorwaarde en gewelddadigheid jegens een bed. beambte; de eerste tot eene cell. gev. van 3 m., de tweede tot eene cell. gev. van 1 m., de derde tot eene cell. gev. van 3 m. en eene geldb. van 12.50 of subs. gev. van 1 d. Gemeenteraad, van. Leiden. R echt s z a k e n. de correctioneele zitting der rechtbank te Q, van Vrijdag 14October, zijn veroordeeld: M. B. te Leiden, wegens misbruik van ver en, tot eene cell. gev. van 1 m. en eene oete van 12.50 of subs. gev. van ld.— d. B. te Leiderdorp, wegens mishandeling, ;ene cell. gev. van 2 m. eu eene geldb. van Aan het rapport van de commissie van Fabri cage aan HH. Burgemeester en Wethouders, over het voorstel der flnancieele commissie be treffende het beheer der Gemeentewerken, is het volgende ontleend: De Commissie van Finantiën heeft in haar rapport op de begrooting voor het dienstjaar 1870 voorge steld //dat Burgemeester en Wethouders worden uitgenoodigd voor 1°. Mei eene nieuwe reorganisatie voor te dragen en daarbij het beginsel aan te nemen, dat slechts m eigen onderhoud die werken overblijven, welke blijken zuilen niet wel te kunnen worden aan besteed, ten eiude die met het jaar 1S71 konden in werking gebracht worden." In de Raadszitting van den 2Ssten October des vorigen jaars, is bij de behandeling der post van: Dag- en weekgelden aer werklieden (Art. 85) dienover eenkomstig besloten en met die taak de Commissie der Fabricage belast, die op de daartoe aan haar door li.II. Burgemeester en Wethouders gedane uitnoodiging opnieuw in opzettelijke overweging heelt genomen, na al hetgeen, reeds overeenkomstig liet aan geduid beginseldoor haar was verricht: 1*. wat nog voor aanbesteding vatbaar is 2°. wat voordeeliger is in eigen onderhoud te b - houden Bij de beantwoording van het sectieverslag be treffende de begrooting van 1868 is reeds eene breede lijst gegeven van alles wat tot het onderhoud der gemeentewerken behoorende, in het openbaar wordt aanbesteed, zoodat bijna al de materialen, die door de werklieden der gemeente worden verwerkt en ge bruikt, worden aangeschaft bij openbare mededinging en bij de levering streng gekeurd. Bij openbare aanbesteding van den 31sten Januari dezes jaars, werd aangen->men de levering van: Vurenhout voor 1752, Greenenhout 620,59 Eikenhout 527,16 Ypenhout 241,73 Spijkers en klein ijzerwerk 189,60 Metselmaterialen 162, Verfwaren en glas 426,35 Teer 149,50 Bezems enz. 101,25 Te zamen voor 4170,18 en d aarmede beschikt over de som van 4000,onder art. 76 tot het gewoon onderhoud van bruggen en overzetveren uitgetrokken. De levering van straatkeijen, straatklinkers, rivier- of kiezelzand en gewasschen grind is voor den tijd van vijf jaren in het openbaar aanbesteed, tot onder houd van straten en pleinen, wegen en voetpaden, om te worden verwerkt en gebruikt door de straat- makers en wegwerkers Het onderhoud van den Zijldijk en der overige wegen en voetpaden onder Leiderdorp, met de daarin liggende brugwerken en pachterswoningeD, is ook in het openbaar aanbesteed, en alleen onder eigen be heer het onderhoud van een gedeelte van den weg van den Lagen Rijndijk, van de voetpaden buiten de Hoogewoerdspoort, het Minnebroerspad enz. Het schoonhouden der plantsoenen geschiedt bij openbare aanbesteding, dat van de singels onder eigen beheer en de levering van hout en heesterge was bij aanschaffing naar behoefte en van de stads- kweekerij. De nieuwe bruggen en de vernieuwingen van eenige uitgebreidheid, zoowel als het invoegen en herstellen der gemetselde bruggen, vernieuwing van hardsteen- werken, het reinigen, onderhouden en vernieuwen van de waterloozmgen, kolken en riolen, de jaar- lijksche herstelling der gemetselde wallen en het on derhoud der gemetselde bruggen; dat alles heeft plaats bij openbare aanbesteding. Onder eigen beheer geschiedt het onderhoud van de insluitingen, hekwerken, afpalingen, zitbanken, voetstukken enz. van de plantsoenen en singels, het vernieuwen van de houten dekken en dadelijk herstelling vereischende gebreken van de bruggen, het plaatsen van meerpalen en waterschoeiingen, waterscheringen en platingen; voorts het plaatsen en verplaatsen van urinoirs met omkastingen, enz., het reinigen der grachten vau vuil, krengen enz., het reinigen van pompen en urinoirs, het nemen van proelputboringen, het aanbrengen van drinkwa ter, het droogen van brandspuitslangen en het bergen en bezorgen der brandspuiten, het zandstrooien op straten en bruggen bij vriezend weder, het hakken van bijten, het snoeien van boomen, het rooien en planten, delven en aanvullen voor boomen, het diepen van grachten, het opslooten en reinigen van singels, singelboorden en slooten buiten de stad en al hetgeen dagelijks en onvoorzien onmiddehjk vereischt. wordt over de geheele uitgestrektheid der openbare werken, dat niet bepaald kan worden omschreven. Het onderhoud van alle gebouwen, huizen, torens, scholen enz. ook van het Raadhuis, is thans in het openbaar aanbesteed. De huur van kachels evenzeer, de aanschaffing van meubels alleen van het Raadhuis is daarvan uitgezonderd. Zelfs het straatmaken wan neer dat betrekking heeft tot bestratingen van eenige uitgebreidheid en regelmatigheid wordt betaald naar de opgemeten uitgestrektheid bij den vierkanten me ter, zoodat het arbeidsloon alsdan niet wordt bere kend naar daggeld, maar naar den vierkanten meter of el, tegen 15 centen, waaronder alles begrepen is, wat arbeid betreft en alleen de materialen uitge zonderd. En alsnu komende tot de beantwoording der vraag: wat nog voor aanbesteding vatbaar is meent de Com missie daartoe te kunnen overgaan onder dit voorbe houd, dat daaruit geenszins de gevolgtrekking mag worden gemaakt, alsof daaruit voor de gemeentekas beduidende besparingen zullen voortvloeien. Integendeel heeft de ervaring geleerd, dat niet da gelijks, zelfs veelmin op den duur openbare aanbeste dingen, wanneer het onderhoud betreft, voordeel geven, omdat of gerekend wordt op onvoorziene en toevallige omstandigheden, of ook bij streng toezicht het onder houd niet zoo spoedig, deugdelijk en duurzaam geschiedt als onder eigen beheer. De Commissie beantwoordt derhalve de vraag met het oog op de duidelijke aan wijzing van hare taak //dat slechts in eigen onderhoud die werken overblijven, //welke blijken zullen niet wel te kunnen worden aanbesteed." Wil men aanbesteding uitbreiden, dan is daarvoor nog vatbaar 1°. het gewoon onderhoud der houten bruggen met al den aankleve van dien. Dit geschiedt thans door de timmerlieden en den metselaar en opper man der gemeente, waarvoor de materialen gelijk hiervoren vermeld is, worden aanbesteed. Die aanbesteding zal derhalve worden vervangen door een nieuwe, waarvoor bet bestek en de voorwaar den zullen moeten inhoudeu het arbeidsloon en de bijlevering van de materialen, terwijl daarmede kan worden afgetrokken het loon van twee werk lieden, berekend op 750. 2°. het diepen van de grachten langs de wallen. Voor dit werk worden de aardvverkers gebruikt, die langs de wallen de uitstrooming der rioolgaten moeten bevorderen, door het wegnemen der op hoopingen en hindernissen van vuil en steenen. Bij eene goede controle van de hoeveelheden diepgoed en steenen in de vaartuigen waarin zij worden verzameld, is het mogelijk dat werk aan te besteden, waardoor de som van dag- en week gelden der werklieden kan verminderd worden met 1049 voor vier aard werkers of diepers. Hierop volgt eene becijfering van de verhou ding der aangenomen werken tot het bedrag der voor de werken van fabricage toegestane sommen. Uit die vergelijking blijkt, dat van de 6S224.66 die toegestaan is, nu reeds voor eene som van ƒ64904.66 bij aanbesteding wordt beschikt, zoodat slechts 5 pCt. van het toegestaan bedrag, onder eigen beheer wordt uitgegeven, en daarbij nog eene som van p. m. ƒ1790 zal moeten worden gevoegd uit het bedrag van 14674 voor dag- en weekgelden, indien nog wordt aanbe steed, wat door de Commissie voor aanbesteding vat baar wordt geacht. Is niet meer voor aanbesteding vatbaar? De Commissie wenscht die vraag ook te beant woorden. Voor het onderhoud der straten wordt van de ge noemde 14674 eene som van 8327 besteed voor: 14 straatmakers4368. 10 opperlieden2600. 2 straatvegers546. 4 straatwieders117.— overwerk696. te zamen 8327. Bij openbare aanbesteding van materialen en ar beidsloon zou verloren gaan het voordeel, dat nu genoten wordt, door de aanneming van al de mate rialen en het bestraten bij 15 cents do vierkante meter. De aannemer moet daarbij voegen zijne winst en de voordeelen, die uit de keuze der benoodigde materialen hem aanlokken. Maar het bestraten, het herstraten, het bijwerken van gaten, invallen, gasleidingen, het strooien van zand, het wieden en vegen der straten, gewoon en buitengewoon, voorzien en onvoorzien, toevallig of onverhoeds, al wat verder gaat dan eene geregelde bestrating is niet voor eene afdoende beschrijving en derhalve ook niet voor eene aanbesteding vatbaar, maar moet bij de ijverige zucht naar bezuiniging minder voordeelig worden geacht dau eigen beheer. Het snoeien van boomen en de zorg voor de kwee- kerij zal evenmin voor aanbesteding geschikt worden geacht, als men zich voorstelt de grooie moeielijk- heid, om zulk werk stipt te omschrijven, zoodat een afdoend toezicht en eene strenge doeltreffende sur veillance mogelijk is. Voor het suoeien van al de boo men binnen, rondom en buiten de stad, het behan delen van den snoeiwageu, het rooien, delven en planten worden in den regel gebruikt 4 werklieden, die levens belast zijn met het in orde houden der wegen, voetpaden, singels en pleinen binnen en buiten de stad en uovendien worden gebruikt tot het dadelijk voorzien m alle voorkomende gevallen, die ter her stelling geen uitstel lijden kunnen. Het loon wordt berekend op 1184, waaronder ook begrepen is alles wat tot bevordering van de reinheid van pompen, het aanbrengen van drinkwater, putboringen enz. wordt vereischt. Het onderhoud van pompen, van urinoirs, afioop- ktnalen, waterputten enz. is thans ook voor een deel opgedragen aan loodgieters bazen ieder voor een deel ook belast met de zorg voor de pompen bij vnezend weder, 't Is niet denkbaar dat dit belang rijk en toch mm kostbaar uitgevoerd werk, bij open- bire aanbesteding, besparing zou opleveren. Het onderhoud der brandspuit- en bonhuizen, het maken van houten schoeiingen, van meerpalen, het maken van insluitingen, zitbanken, omkastingen, het verwen van alle werken ook van sommige die aan besteed zijn, maar waarvan het verwen is uitgezon derd, om van goed verf werk verzekerd te zijndit alles en zooveel wat dagelijks voorvalt, vereischt den arbeid van metselaars, opperlieden en timmerlieden. En al die werklieden moeten dag en nacht, tijdig en ontijdig beschikbaar zijn, bij de behandeling der brandspuiten, tot het droogen der brandspuitslaugen, het beproeven van spuiten en voor alle onvoorziene voorbaden zoodat niet de benaming van straatma ker, boomsnoeier, dieper of aard werker, uitsluitend aanduidt den aard van den arbeid, maar de bestem ming eu het gebruik is algemeen. De Commissie van Fabnecage meent hiermede aan de haar opgedragen last te hebben voldaan en stelt er zeer veel oelang m, dat de Gemeenteraad een beslissing neemt, ten aanzien van deze gewichtige zaak. Zij meent die beslissing te hebben voorbereid en gemak kelijk gemaakt, door onbewimpelde ontwikkeling van hare meening, wat voor openbare aanbesteding vat baar is, behalve hetgeen reeds is aanbesteed en wat haar voordeeliger voorkomt, onder eigen beheer te houden. Wordt die meening door den Gemeenteraad gedeeld, dan zal de plaatselijke begrooting voor 1871 dienovereenkomstig kunnen worden ontworpen. Meent de Gemeenteraad dat ook het onderhoud der straten, tot de voor openbare aanbesteding vatbare werken moet behooren, dan zal de Commissie de verantwoor delijkheid niet kunnen op zich nemen van eene be hoorlijke zorg voor al den omvang der bestrating die zulk eene aanneming vereischt. Datzelfde bezwaar betreft ook elk voorstel dat strekt om het eigen beheer geheel op te heffen en alles bij openbare aanbesteding te doen verrichten, omdat de Commissie bij ervaring heeft geleerd, dat op dien voet niet voldoende kan worden voorzieu in de zorg voor het onderhoud der gemeeutewerken. De Commissie van Fabricage, C. W. HUBRECHT. J. vax OUTEREN. J. 1. tax WENSEN. Ten gevolge onzer daartoe gedane uitnoodiging, in overeenstemming met hetgeen ons opgedragen was in de raadszitting vau den 2Ssten October des vorigen jaars, heeft de Commissie van Fabricage bij het hierbij gevoegde rapport in overweging gegeven 1°. wat nog voor aanbesteding vatbaar is en 2°. wat voordeeliger is in eigen onderhoud te behouden. Met de beredeneerde en door cijfers en feitea ge staafde beschouwing van dit gewichtige onderwerp ons in allen deele vereenigende, meenen wij op grond daarvan te moeten voorstellen 1°. .om zich met de hoofdstrekking van dat rapport te vefeenigen; 2°. goed te keuren het openbaar aanbesteden van a. het onderhoud der houten brugdekken, b. het diepen der grachten langs de wallen; 3°. goed te keuren dat het aantal werklieden worde verminderd met zes, waardoor het art. dag- en week- loónen eene vermindering zou ondergaan van 1790. doch daarentegen de beide sub 2 vermelde artt. met dat bedrag zullen worden verhoogd. Burgem. en Weth. van Leiden, Leiden, v. n. BRANDELER, 28 April 1870. Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Wordt vervolgd.) STATKN-UEiNKRAAJL. STAATSBEGROOTING VOOR HET DIENST JAAR 1871. Bij de overweging van het wetsontwerp tot vast stelling van het llide hoofdstuk der Staatsbegrootmg voor 1871 Depvan Builenl. Zaken) gaven eenige leden te kennen, dat zij in het Staatkundig beleid van den tegenwoordigen Minister van Buitenlandsche Zaken geen vertrouwen stelden. Wel vonden de maatregelen m den afgeloopen zomer tot handhaving onzer onzij digheid genomen, onverdeelde goedkeuriug, maar men beschouwde dit meer als handelingen der geheele Regeering. Aan het tegenwoordig hoold van dit depar tement schreven deze leden mindere zorg voor de Nederiandsche belangen bij het sluiten van het zalrn- tractaat en meer bepaaldelijk voor onze handelsbe langen in de zaak omtrent het gedistilleerd met België en in die omtrent de steenkolen met Pruisen toe. In het laatste geval hadden de mgezetenen zich daar over zelfs met voorbijgaan van den Minister tot onzen gezant te Berlijn gewend en met hem over de be hartiging der Nederiandsche belangen eene briefwis seling aangeknoopt. Gok verweten deze leden den Minister, dat hij eene onvoldoende kennis van den aard onzer buitenlaudscuo betrekkingen getoond beelt, zoowel in de behandeling van het geschil met Vene zuela, als bij het voorstelleu van een verbod tot uitvoer van steenkolen. Men vroeg of het voortdurend verblijf van onzen gezant te Parijs op bevel der Regeering geschied, en zoo ja, welke redenen haar tot het voorsenrijven dier gedragslijn noopten. Algemeen was de wensch, om nadere inlichtingen te bekomen oihirent den tegen woordigen stand van het geschil der Regeering te Caracas. Evenals iu vorige jaren werd er opuieuw gevraagd, of de sedert zoo geruimen tijd aanhangige liquidatie met Luxemburg nog niet een stap voorwaarts is ge bracht. Men wenschte inlichtingen omtrent den stand (fer zaak en drong met nadruk aan op de beeinuigiug van een geschil, waarvan de oplossing, blijft het han gende, steeds moeielijker wordt. Gaarne zoude men vernemen hoe de onderhandelingen met België omtrent de daar ingevoerde verhooging viin het in komend recht op net Nederlandscue gedistilleerd, welke blijkens de mededeelmg van den Minister van Buitenlandsche Zaken iu de vergadering der Kamer van 14 Mei jl. toen nog hangende waren, verder zijn geloopeu. Het reeds oude geschil over de rech ten van Nederiandsche ingezetenen op de collatie en bet genot van beurzenstichtingen, welker getal van beheer is gevestigd, is mede nog niet tot een goed einde gebracht. Bij art. 6 van het tractaat van 19 Juli 1865 tot regeling der wateraftappingen uit de Maas tusschen Nederland en Belgie gesloten [Staatsblad van 1863, nu. 118) is overeengekomen dat het van de Belgische bevloeiingen iu de Kempen afkomstige water minstens van den 15d0" Mei tot den löd®D Juli in de scbeepvaaatkanalen zal wor den teruggevoerd door niiddel van werktuigen, een kanaal colateur ol' andere door de Belgische regering aan te leggen werken, eu bij art. 13 wordt voor de voltooiing dezer werken tijd gegeven tot Januari 1866. De Belgische regering heeft echter niet aan deze verplichting voldaan, maar voor den aauvang van het jaar 1866 nieuwe onderhandelmgeu met Neder land aangevangen omtrent de wijze waarop aan de bepaling van bet tractaat op eene voor Belgie min der bezwarende wijze gevolg kan worden gegeven. Tot dnsvere leidde zulks tot geene bepaalde uitkomst en de afvoer van het bevloeiingswater uit de Kempen langs de Noordbrabantsche beekjes en riviertjes duurde voort tot groote schade voor de grondeigenaars en gebruikers der aangrenzende landerijen, uie nog in den afgeloopen zomer geheel werden onder water ge zet. Vele leden spraken den wensch uit, dat aau do wateraftappingen in België zoo spoedig mogelijk door den minister een einde mocht worden gemaakt hetzij dan dat hij de Belgische regeenug tot het nakomen harer verpiichtiugeu vermaande, of wel onmiddellijk eene andere overeenkomst sloot. De zaak mag in geen geval langer worden gerekt. Blijft de Neder iandsche diplomatie voortdurend werkzaam voor bet tot stand brengen der aansluiting van onzen Noor der-S taatsspoorweg aan het Duitsche spoorwegnet? Zoo ja waartoe hebbeu hare verrichtingen thans ge leid Men meende te weten, dat ook de Spaan- sche regeering onlangs voor het eerst handeisverdra- geu met vreemde mogendheden heeft gesfoten. Is de regeering er in dit gevai op bedacht, om voor Nederland behandeling op den voet der meest beguustigde mo gendheid te verwerven. Verscheidene leden klaagden weder over de hooge kosten van dit Departement iu verhouding tot den arbeid, die er wordt geleverd. Even als in vorige jaren, drong men van verschillende zijden op eene zuinige inrichting en bezoldiging van het corps diplo matique aan. Sommigen wilden al onze missiën buiten slands met minister residenten of ambtenaren van lageren rang bezetten; zij ineenden, dat door deze meer eenvoudige samenstelling van het personeel ook de kosten van zelf zouden vermiuderen. Anderen ontkenden de mogelijkheid om dit te doenzij meen den, dat het diplomatiek verkeer in dezen rechten doet gelden, welke men niet mag ter zijde stellen. De vraag is echter gedaan of in sommige Staten, bij voorbeeld in Spanje en Portugal, de Nederiandsche

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3