Gouda, 12 October. Hetzelfde gezelschap dat ten voordeele van het Isr. Weeshuis te Utrecht en later voor de noodlijdenden te Bodegraven, tooneelvoorstellingen heeft gegeven, geeft heden avond zulk eene representatie ten voordeele van het Roode Kruis. Het netto bedrag dat daardoor zal inkomen zal eerst over een paar dagen kun nen bekend gemaakt worden, maar zeker zal dit aanzienlijk zijn, want 3 uren voor het begin der voorstelling was geen toegangkaartje meer te ver krijgen, er waren omtrent 350 uitgegeven en meer dan dat getal personen kan de zaal onmo gelijk bevatten. De reden dat deze voorstelling zooveel opgang maakt, licht niet alleen in het weldadige doel, maar de jonge lieden spelen waarlijk goed. Schoonhoven, 12 October. Het bestuur der nij verheids vereeniging voor goud en zilversmeden alhier heeft zich bij adres gewend tot de minis ters van liuanciën en van binuenlandsche zaken, ten einde, zoo mogelijk, langs dieu weg de moeilijk heden te doen wegruimen, door de vertraagde aankomst van brieven en courauten sedert het in werking treden van den vvinterdienst op den lied. Rijnspoorweg alhier en in omliggende plaat sen ondervonden. Dat dit vooral voor Schoon hoven met zijne 80 fabrieken groot ongerief geeft ligt voor de hand. De quaestie ware dadelijk uit den weg geruimd indien de Rijnspoorweg maatschappij kon besluiten, om den trein die 's avonds om 6 u. 30 m. uit Amsterdam vertrekt niet tot Utrecht, waar nu de brieven enz. tot den volgenden dag blijven liggen, maar tot Gouda te doen doorloopeu. Is dit niet mogelijk, dan zou de postwagen van Gouda naar Schoonhoven eerst na aankomst van den laatsten trein uit Gouda moeten vertrekken en dan dikwijls eerst des nachts ten 1 uur hier kunnen arriveereu. Dezer dagen wordt den inspecteur der poste rijen hier verwacht om de zaak te onderzoeken en zoo mogelijk, maatregelen te nemen. Tiel, 12 October. Men verzekert dat Z. K. H. de Prins van Oranje aanstaanden Dinsdag op den huize Neerrijuen verwacht wordt en tot Zondag daaraanvolgende aldaar zal doorbrengen om eenige jachtpartijen in den omtrek bij te wonen. Groningen, 12 October. De commissie benoemd doorde gemeenten, rechthebbende op de Ommelan- der kas, vergaderd heden weer. Men hoopt dat er weldra een einde zal komen aan alle forma liteiten en de gemeenten in het feitelijk bezit dei- gelden zullen worden gesteld. Er moet sprake zijn, om de waarde der kas voorloopig aan de provin cie te leenen, dat bij het niet volteekenen der leeniug voor de provinciale kanaalplannen, zeer te stade zou komen. Groningen, 12 October. Gisteren had de plech tige installatie plaats van Mr. Hofstede als procu reur-generaal der arrondissements rechtb. alhier. Sneek, 12 October. Alhier ligt het volgend adres aan de Tweede Kamer der staten-generaal ter teekening. ;/De ondergeteekenden, allen patentplichtigen te Sneek, hebben met belangstelling kennis ge nomen van het U aangeboden wetsontwerp tot opheffing van de belasting op het patent, omdat zij iu deze aanbieding zien een eersten stap op den noodzakelijken weg cener meer gelijkmatige verdeeling van lasten. Zij achten het overbodig, de onregelmatige werking van de patentbelas ting aan te toonen, doch willen alleen nog aan voeren, dat deze belasting drukt op de inkomsten, voortspruitende uit handel en industrieel bedrijf en overigens alle andere inkomsten vrijstelt. Zij vermeenen zelfs, dat bij een onverhoopte verwerping van genoemd ontwerp van wet nog- tans de patentbelasting om het drukkende voor velen en het privilegie verleeneude aan sommi gen uit de rij onzer belastingen bij de wet op de middelen van dit jaar behoort te verdwijnen. Het U aangeboden ontwerp van eene belasting op inkomsten daarentegen belast allen gelijkelijk. Redenen waarom de ondergeteekenden bij U ten ernstigste aandringen om de voorgestelde wet tot opheffing van belastingen op het patent en daarstelliug van een inkomstenbelasting aan te nemen. Leeuwarden, 12 October. Sedert onze vorige opgave zijn door de commissie ad hoe toegelaten: voor vrouwelijke handwerken 3 (afgewezen 1) Fransch 1 (afgewezen 2), Engelsch 1 (afgewezen 1), hoogduitsch 2, hoofdonderwijzers 3, (afgewezen 9). De heeren chirurgijns Kramer en Plet die voor eenige weken naar het oorlogstooneel zijn ver trokken, om hulp aan de gekwetsten te verlee- nen, zijn dezer dagen alhier teruggekeerd. Breda, 12 October. De kapitein J P. Jonxis is van het Cde bij het 8ste en de kapit. C. VaD Maanen is van het 7de bij het 6de reg. inf. over geplaatst. Zieiukzee, 12 October. Uit het huis van arrest alhier is een zeker J. P. Weischer ontvlucht, die wegens diefstal te St.-Philipsland veroordeeld is. KOLONIËN. BATAVIA. 20 Augustus. Bij de Javasche Courant van giste ren is gevoegd een Staat van militaire nalaten schappen afkomstig van officieren, onderofficieren eu rerdere manschappen der Landmacht in Ne- derlandsch Indié, in de laatste drie maanden onder beheer der Weeskamer te Batavia gekomen, en die zuiver, na aftrek van de kosten en loonen, bedragen f 250 of minder, en opgevraagd en ont vangen kunnen worden bij het Ministerie van Koloniën in Nederland. De Samarangsche Ct. heeft in Nederland, naar wij vernemen, Dr. Van Vloten als tweeden me dewerker geëngageerd. (Loc.) Wij vernemen dat de trein die Zaterdag-mid dag 13 Aug. van hier naar Solo vertrokken is, voorbij de Mongot eene oude vrouw heeft over reden die onmiddellijk dood was. Volgens zeggen moet zij doof zijn geweest. (Loc.) 22 Augustus. Dat de oorlog ook in Indië, zelfs buiten de kaserne, het nationaliteits-gevoel van Franschen eu Duitschers in beweging brengt, leert de ondervinding der laatste dagen. Sterker voorbeeld daarvan echter dan een onzer Fran- sche stadgeuooten hedenmorgen gaf, zal wel niet licht worden aangetroffen. Deze schijnt bij het lezen van een gisteren in de Locomotief opgeno men stuk uit de Koln. Zeitung zoodanig in woede te zijn ontstoken, dat hij het blad aan stukken scheurde en heden aan het bureau der Locomotief terugzond, met bijvoeging dat hij verder voor zijn abonnement bedankte. (Sam. Ct.) Wij lezen in de Soerabaija Courant: Donkere toekomst. Volgens een particulier schrijven van Samarang dd. 11 dezer zouden alle orders uit Europa, per telegram zijn ingetrokken. De handelshuizen aldaar ontvingen verschei dene telegrammen inhoudende kennisgeving dat de Europeesche huizen Diet wenschen betrokken te worden in vooruit te ziene liquidatiën. Pro ducten zijn te Samarang niet te verschepen, waar moet het dus heen en van waar moeten de on misbare fondsen komen voor de landondernemin- gen, just in het drukste van afscheping der pro ducten De nieuwe tabaksmaatschappij heeft o. a. ook getelegrafeerd om alle haar aangaande etablisse menten zoo min mogelijk te exploiteeren maar zij heeft allerwaarschijnlijkst er niet aan gedacht dat de aanplant reeds in den grond staat en het alzoo eene volstrekte onmogelijkheid is om thans te staken zonder zich enorme verliezen te ge troosten. Het Ned. Fregatschip Dordrecht II, gezagvoerder C. J. Rotgans is den 21sten dezer alhier aange komen, medebrengende een detachement supple tietroepen sterk 125 man, waaronder 6 onderoffi cieren, onder bevel van den van verlof naar Java terugkeerenden magazijnmeester der artillerie lste klasse E. Mathysen en het medegeleide van den 2den luit. der kavalerie J. Mulder en den 2den luit. der genie en sappeurs J. G. Kerlen en den offic. van gez. 3de kl. W. Smith. Onder dit detachement bevonden zich als ge woonlijk ook Duitschers en Franschen. Het ver nemen van de tijding dat een oorlog tusschen hunne landslieden iu Europa was uitgebroken, gaf in de tramwaywagens waarmede zij overge bracht werden, aanleiding tot een woordenstrijd, die hunDe gemoederen hoezeer maanden laDg in kalmte, en bedaardheid geoefend, zoodanig op wond dat zulks spoedig in een handenstrijd ont aarde; aan die krachtige uiting vau hun natio naliteitsgevoel werd echter spoedig door de tus- schenkomst van een kapitein een einde gemaakt. Volgens een van het comité van bestuur der Nederlandsch-Indische spoorweg-maatschappij ont vangen telegrafisch bericht heeft de eerste loco motief, den 24 dezer, het in de vierde sectie van den spoorweg Samarang-Vorstenlanden, gelegen station Bringin bereikt. (Jav. Cl.) Samarang, 18 Augustus. De hier ter plaatse geopende inschrijving voor de Duitsche gewonden heeft gistereD reeds ƒ1200 en eenige maandelijk- sche bijdragen opgebracht en wordt nog gedurende eenige dagen opeD gehonden. Een arm Duitsch soldaat heeft van zijn sober tractement fb bijgedragen. Een onzer Fransche stadgenooten heeft eren eens, uitgaande van het juiste principe dat de weldadigheid geene nationaliteiten kent, maar een kosmopolitisch karakter draagt, eene bijdrage voor de gewonde Duitschers toegezonden. (Sam. Ct.) Soerabaia, 19 Aug. Gisteren heeft Z. M. rader- stoomschip Soerabaija een proeftocht gedaan. Het kommando was opgedragen aan den equipage meester, den luitenant ter zee lste. kl. De Stuers. Zooals men weet, is dit het eerste schip van zulk kaliber, dat hier gebouwd is; de Engine echter is die vau den ouden Merapi, welke, in Europa nagezien en hersteld, thans op de Soerabaija zijn pensioen zal trachten te verdienen. Het schip liep in den beginne niet al te best 5,6 mijl, doch bracht het weldra tot een vaart van 81b mijl. De drie jaren rust schijnt eenig vuil aangezet te hebben, dat den loop der boot eenigzins belem merde; de Engine was ook ietwat stroef; het duurde teD minste betrekkelijk geruimen tijd tot verkrijging eener voor of achterwaartsche bewe ging- Zijn wij wel onderricht, dan komt de Soerabaija nu onder den Kap. Over het algemeen heeft de proet-stoom-tocht goed voldaan. (Soer. ttbl.) Uata glap. Een treffend voorbeeld van zins begoocheling (oogverduistering zegt de inlander) werd dezer dagen door een Javaansch handelaar, een paar palen van Grissee, nabij het bekende Giri. Hij was op weg om eenige handelsartikelen aan den man te brengen, had kort te voren de lastdragers nog afbetaald en vleide zich toen neder tot het doen van een middagdutje. Hij ontwaakte echter met verwilderden blik en begon eensklaps te schreeuwen, toelong, toe long (help, help!) Een aantal dessabewoners komt op dat hulpgeschreeuw toegeschoten, maar voor den verwarden blik van dien inlander zijn dat geene menschen. Het zijn tijgers die met gapen den muil en gestrekte klauwen gereed staan hem te verscheuren. Hij trekt dan ook zijn kris, in éen oogenblik verwond hij een zevental schen, steeds in de onderstelling dat zij tijgt; waren. Maar eensklaps herkent hij een mantr werpt zijn wapen weg en.... ziet zijne dwalu n. De nevel was van zijne blikken weggevaa»: de mata glap had opgehouden. Intusschen is et der getroffenen reeds aan zijne wonden overlede terwijl het nog te bezien staat of de overi»t; zullen herstellen. Vele Europeanen beschouwt die zinsbegoocheling als een voorwendsel n dezen of genen moordzuchtigeu inlander, inlandsche rechtbanken oordeelen er echter dat ten rechte anders over en verwarren ct dergelijken manslag, uit zinsverbijstering bedi ven, geenszins met den moord .onder voorbedat ten rade, opzet gepleegd. (Soer. Ct. inte lotf he i. h Fr itie rde rd ■ijs e idel arr er D V idht unei hij tl cbei Aangekomen en Vertrokken Personen Van Nieuwediep per Ned. schip Dordrecht gezagv. Rotgans. Kommdt. Mathijsen, Lui, Keijlen en Mulder, offic. van gez. .Smith, mei Mathijsen en 6 kindereu, mejufvr. Reigersberg! en 125 militairen. Van Amsterdam per Ned. schip Elisabeth, gezag 'P Feenstra. De heeren Ten Hare en echtge; Halkema, Brumer en d'Arlon, mejufvr. Boi en Sassen. Van Amsterdam per Ned. schip Insulinde, gezag Jolie. De heer Boogaardt, mejufvr. Van Viegi en Schouwenburg. Van Australië per Eng. schoener Mary, gezai Miles. De heer Howlet. Van Singapore per stoomschip Capitole gezag Ravin. De heer Heidegger. Naar Singapore via Muntok eu Iiiouw stoomschip Batavia, gezagv. Bierings. 2de lui Isemonger en echtg., Lncardi en kind, Valkenbur machinist der marine, van Asten en Zr. Ms. troepe BUITENLAND. hee Ml bei ie li Bur ivoi elei idigi ding iaat tei tel ij nanj its 1 het to 1 n rden i 'g- - rept aste Miji Duitschland, Men schrijft uit Brussel onder dagteekenii van den Uden October: „De hoofdaanleidiDg va de reis van Gambetta naar Tours is, dat de Par sche regeering niet wil dulden, dat de verki zingen voor de constitueerende vergadering reeds plaats zullen hebben. Zij vreest namelij eb dat deze in meerderheid tegen de republiek ku nen gericht zijn, wat Gambetta en zijne vrie den, wien de republiek nauwer aan 't hart dan Frankrijk, tot eiken prijs willen voorkomt Gambetta, wien een soort van dictatuur is op dragen, begaf zich naar Tours, daar hij vreesd te dat de delegatiën den drang der openbare me ning gehoor gevende, zich niettegenstaande weerstand die van Parijs uit geboden a worden, zouden laten overhalen, om door samenroeping der constitueerende vergader: een meer bepaalden toestand daar te stellen. I moest Gambetta des te minder bevallen, daar zoo als bekend is, vast besloten heeft, om de rep bliek op alle wijzen, zelfs met geweld, staan te houden of onder te gaan. Zoo als me nader verneemt, was het gevecht bij St.-Que: tin van geene bijzondere beteekenis. Volgens Frai |Port sche berichten hadden de Franschen lü doode eu gekwetsten; de Pruisen zouden zij groote ve liezen toegebracht en 12 gevangenen gemaal hebben. Uit Lille werd een bataljon mobie garde naar Busigny gezonden om de Pruisen i bewaken en des noods St.-Quentin te hulp komen. Landrecies en Cambrai (Depart, du Nor: zijn onder water gezet. Particuliere brieve uit St.-Remy, waar een gevecht tusschen 70i man Badensche troepen en 4000 Franschen plas had, melden, dat het Fransche korps, waarop Badensche troepen stietten, slechts de voorhoed van het Lyonsclie leger was, dat Straat burg te hulp zou komen. (Maar in Tours e Parijs moet toch de overgave van Straatsbui reeds lang bekend zijn). Uit Toulon (4 Oct ene cht, r is it, hei den de I bels ijk. mi loe van ileu ilbaa uge in hi ige s a zal lend len te zelfverlochening van den mensch tegenover de Godheid, waarin hij zich geheel oplost. Eckart werd in het jaar 1328 door de bul In agro dominico door den pauselijken banbliksem getroffen. Een jaar daarna stierf hij een nieuwe pauselijke bul zond den „goddeloozen" den vloek der curie nog in het graf na. O, verstandsbijstering van Rome Nimmer is een vromere leer het Duitsche volk gepredikt. Wat Hegel eens van het Spinozismus zeide, is in gelijke mate toepasselijk op Eekarts denkeu en leeren. „Er is te veel God in hem." Ja, de vergoding, die de meester leerde, heeft iu het belaDgder vroom heid, het menschelijke ik te veel van zijn wezen ontnomen. Wel is waar blijft de roeping van het menscbelijk verstand, zelfs zooals meester het aanwees heerlijk; zij omvat en geeft alle dingen in zich terug, maar zoo, dat zij dezelve te gelij kertijd tot een kostbaarder vorm verheft, door dien zij de ideale beelden derzelve in God erkeut, d. w. z. zoodanig, dat zij „alle dingen tot God terugbrengt." Maar deze werking van het ver stand bevat te gelijkertijd dat der oplossing der per soonlijkheid in God. Welnu, datgene waarin Eckart dwaalde, is hersteld. Duitsche vroomheid en Duitsche eenheid zijn overgeblevenStraats- burgs hoofdkerk wenkt van verre zijn hier zijn ernstig ja toe. Hier was geen verbond met Waalschen zin te sluiten. Ed wanneer wij vaD de bekende woorden vau Schleiermacher in zijne eerste „toespraak" het geen er overdrevens aan lof en blaam in ligt ontnemen, zoo blijft het toch waarheid: „den vromen zin," keert zich van de Fran schen af, wier aanschouwen een vereerder van godsdienst ter uauweruood kan verdragen. Wat boezemt de godsdienst meer afkeer isdaudeteu- gelooze overmoed, waarmede de beheerschers van het volk de eeuwige natuurwetten trotsee- ren? Wat vindt lichter ingang bij haar, dan de bezonnenheid en ootmoedige matiging, waarvan zij ook niet slechts het minste begrip schijnen te hebben? Wat is baar heiliger, dan de geweldige Nemesis, vau wier vreeselijke handelingen, die heerschers iu hunne verblinding niets schijnen te begrij pen Straatsburg, wij begroeten u als een nieuwe steun voor liet Duitsche protcstantlsmus. Wel is waar is met de Fransche heerschappij op het einde der zeventiende eeuw ook de beste bond genoot van het geheele Waalsche wezen, het katholicismus biDnen gedrongen. Ongeveer vijf tigduizend Roomschen staan tegenwoordig tegen over dertigduizend protestanten. Maar de traditiën der laatsten dringen in Straats burg de Roomschen terug. Niet te vergeefs heeft de geest eu de leer der hervorming gedurende bijna twee eeuwen het kerkelijke leven der stad beheerscht, de stad, die onder de vrije rijksste den van Duitschland zich het eerst aan de geze gende werking der hervorming aansloot. Zoo diep had het geestelijke leven der stad in den gewij- den bodem van het protestantsche wezen wortel geschoten, dat het Straatsburg was, waaraan de eigentlijke apostel der nieuwe dogmatïeke vrije evangelische vroomheid, een Spener zij ne opvoediug te danken had. En inderdaad, „dien zoo liefde rijken werkenden geest, die den ouden Spener en later den wakkeren Oberlin, den weldoener van het Steinthal, kenmerkte, leeft nog heden voort in de wakkere, evangelische zielverzorgers in den Elzas, en wellicht zijn zij de eenigeD in het land, die in stilte het terugkeeren tot Duitsch land vurig wenschen. Trouwe liefde voor het land der Dragonaden en der oorlogen in de Cevennes kon toch de schandelijk mishandelde evangelie- sche kerk nimmer koesteren. Duitsche wetenschap, de vrije, koene onder zoekenden moed der TübiDger school heerscht onder de voortreffelijke geleerden der Straats- bursche evangelische faculteit, waarvan nog eenige in 't Duitsch doceeren." Het is meer dan een band der vriendschap en der dankbaarheid dat ons en onzen bond met hen vereend. De namen Bruch en Reuss, hebben een vadei landschen klaDk voor ons. Met een diep weemo dig gevoel volgden wij in den geest, de verschrii kiugen die de fakkel des oorlogs ook op huns stad, naar wij hopen niet op hunne huizen dee neerdalen. Nu is dieu ban opgehevenhet woord der vrie» schap kan tot hen doordringen en met een bil* derlijken groet en handslag het verzoekVriende vaD Straatsburg helpt, helpt ons, wordt van doo de omstandigheden gedwongen tegenstanders den bloedigen strijd, onze lieve, welkome boa genooten, in den geestelijken strijd voor de vei nieuwing van het Duitsche protestantismus. Te Harderwijk heeft een gepasporteerd O. militair midden op den dag en op straat gepoot zich den pols en den hals af te snijden. M heeft hem nadat hij zich een vrij diepe snede as den hals en eene verwonding aan den pols k toegebracht, het mes ontnomen. Misbruik van sle' ken drank moet hier weer de oorzaak zijn, man moet zelfs zijne kleederen verdronken Hebbel de nmo iv8 me turnt en i van usen :n g len o

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2