:OTtt.A worden gevestigd achter de verdedigings-liniën en de regimenten in de nabijheid gelegerd. De pro^c3pj£celanf| zal getrokken worden bij do linieïèleï' ïicheld.l^en tot verdediging worden over gelaten 'akti de marine. Verschillende legerkorpsen zulleD telkens ach tereenvolgens voor éene maand in kampementen worden geoefend. Het Haagsche Dagblad verneemt, dat in de fabriek van St. Etienne, de geweerloopen voor de ten behoeve van ons land af te leveren Beaumont- geweren bestemd, in beslag genomen zijn, ten einde ze in mitrailleuses te vervormen. Als eene bijzonderheid, tevens een loffelijk voor beeld dat navolgenswaardig is, wordt uit Gro ningen gemeld, dat een milicien van het aldaar in garnizoen liggend 1ste regiment infanterie, zich heelt doen inschrijven als leerling der bur geravondschool igedurenden de wintercursus. Ter aanvulling van het door de Staats Crl. medegedeelde bericht der Fransche mail naar Indië enz. deelt de N. R. C. nog mede, dat, volgens de bij de heeren, Smith Co. van de directie der Compagnie des Messageries marilimes te Marseille ontvangen schrijven, die mail, met 30 October te begiunen, voorloopig niet meer om de 14 dagen, maar om de 4 weken uit Marseille zal vertrekken. Het eerste vertrek der Fransche mail, na dat van 30 October, valt dus op Zondag 27 November. De hervormde diakonie te Lekkum ontving onlangs een gift van 1000 van eene geachte fa milie, die na een veeljarig verblijf die gemeente heeft verlaten. Z. M. heeft herbenoemd: tot kantonr. te Waal wijk Mr. JVan Heusden; tot plaatsverv. kantonr. te Bergen-op-Zoom P. J. Vergroesen; tpt kantonr. te Arnhem Mr. G. H. W. L. baron Van Dortb tot Medler; tot plaatsv. kantonr. te Druten A. C. J. Dericks; tot plaatsv. kantonr. te Zutphen Mr. F. R. Pennink tot griffier bij het kantonr. te Leiden Mr. M. d'Aumerie; tot plaatsv. kantonr. te Vianen Mr. J. E. Hoolboom tot plaatsv. kantonr. te Amsterdam (tweede kanton) Jlr. W. K. Van der Breggen; tot plaatsv. kantonr. te Nieuwer-Amstel Mr. J. Domela Nieuwen- huis; tot grifi'. bij het kantong. te Hoorn W. D. Ver- echuer; tot plaatsv. kantonr. te Cortgene J. H. Bijbau tot plaatsv. kantonr. te Zierikzee Mr. J. M. Isebree Moens; tot plaats kantonr. te Wijk bij Duurstede B. Q. Van Heyst; tot grifi'. bij het kantong. te Bols- ward M. Weersma; tot plaatsv. kantonr. te Kampen Mr. C. W. De Vriese; tot kantonr. te Gulpen Mr. H. J. BrouwerB; zijnde voorts aan Mr. J. Heydanus, met ingang van 29 Dec. 1870, eervol ontslag verleend als plaatsv. kantonr. te Weespen benoemd, met ingang van 29 Dec. 1870, tot plaatsv. kantonr. te Weesp A. C. Van Steenbergen, outv. der registr. en dom. aldaar. Z. M. heeft benoemd tot proc. bij de arr.-reehtb. te Amersfoort M. L. Celosse, procureursklerk te Amsterdam. Z. M. heeft aan L. Tebeux, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als burgemeester van Sint Geer- truid, en in diens plaats benoemd J. W. Bemelmans. Z. M. heeft de benoeming van C. A. Molenaar, burgemeester van IJselmonde, tet secretaris dier ge meente goedgekeurd. Z, M. heelt aan den vice-admiraal O. A. Uhlen- beck opgedragen de betrekking van commandant der zeemacht en chef van het departement der marine in Nederlandsch-Indië, ter vervanging van den daarmede nu belasten schout-bij-nacht J. Andreae. Amsterdam, 10 October. Naar men verneemt heeft zich hier ter stede een commissie gevormd die zich ten doel stelt, giften in te zamelen ten behoeve van een zeer groot aantal stadgenooten, die tengevolge vau den oorlog, Parijs, waar zij gevestigd waren en hun bestaan vonden, hebben moeten verlaten zonder hunne have te kunnen medenemen. Hun toestand moet allertreurigst zijn, en hoewel reeds aanvankelijk hulp is verstrekt, is de behoefte zoo groot dat men zich genoodzaakt ziet de particuliere liefdadigheid in te roepen, vooral nu bij het naderend vvintersaizoen de nood nog hooger klimt. Haarlem, 10 October. Naar men met zekerheid verneemt is Mr. H. Jacobi, chef der afdeeling j statistiek van het prov. gouvernement van Noord- Holland benoemd tot ridder van de Russische orde van St. Stanislaus. Dit onderscheidiugstee- ken strekt met grond, ter erkenning van de groote diensten door hem bewezen als secretaris .vau het internationaal congres voor de statistiek in 1869 te 's-Hage gehouden. Deleshaven, 10 October. Den 17 dezer, zal de plechtige onthulling van het standbeeld van Piet Hein alhier plaats hebben in tegenwoordigheid van Z. M. de Koning Z. K. H. de Prins van Oranje, Z K. H. Prins Hendrik benevens.de ministers, de commissaris des kouings enz. Brielle, 10 October. Naar aanleiding van het ver zoek van eenige ingezetenen in den Raad ingediend, om het door 212 inwoners aan den Minister van oorlog gerichte adres tot vermeerdering van gar nizoen te ondersteuuen, is in de laatste zitting van den gemeenteraad met algemeene stemmen besloten, een zelfstandig verzoek, waarbij adhaesie 1 aan dat verzoek wordt gegeven, aan de hooge regeering te zenden, waarvan tevens afschrift zal worden gezonden aan den Minister van Binnenl. Zaken en den Commissaris des Konings in deze provincie, met verzoek hetzelve bij den Minister yan oorlog te ondersteunen. Tevens is in die vergadering besloten in bij gemotiveerd request aan het hooger bestuuinach- tiging te vragen, om de beide in deze ge een te tot dusvergeheven wordende verbruiksbelas ngen, gedurende het jaar 1871 te mogen blijveD effen. SLiEDREcaT, 10 October. Als candidate voor het lidmaatschap der Prov. Staten in dit listrict worden genoemd de heeren: A. P. H. i. De Kleyn burgemeester jvau Ameide eu Tienoven en J. D. Van Slype, burgemeester van essen Nienwkerk, Schelluinen enz. Arnhem, 10 October. Van de tien aspira ten in deze provincie naar eene aauteekeniug vjor de wiskunde zijn slechts twee toegelaten. Men beweert, dat alhier nog steeds een uzaar uit het Zutfensche corps in dienst wordt ehou- den. Hij is vroeger gedetacheerd gewordei bij de caisson van de infanterie. Niet alleen mot zijn korps en zijne lichting reeds naar huis z n ge zonden, maar bovendien zijn diensttijd reqls ge heel verstreken zijn. De soirée musicale door eenige dama dilet tanten dezer dagen alhier ten bate van hei Rooie Kruis gegeven, heeft na aftrek der kostffi het aanzienlijk bedrag van f 700.50 opgebrachtdat in de kas van het comité alhier is gestort. Zwolle 10 October. De afloop der de vorige week alhier gehouden examens voor ondirwijs- acten is als volgt: voor onderwijzer aangjgeven 14, waarvan S afgewezen, 6 toegelaten; toor 't Fransch 2 die beiden zijn afgewezen; vmr het Hoog-Duitsch 1, afgewezenvoor het Hoog-Buitscb aangegeven 7, waarvan 3 toegelaten en r afge wezen. 's-Heutogenaosch, 10 October. Zaterdag-norgen is in de Zuid-Willemsvaart binnen deze sad een schippersknecht van ongeveer 15 jaar in '(water gevallen, doordien hij de onvoorzichtighe.d had van zijn schip in eene achterhangende spep te springen, die dwars voor de steven eenei: voor bijvarende stoomboot kwam en kantelde; de jon geling zou zeker verdronken zijn, indien de boots man dier stoomboot, Jan Van Asperen, aiet te water ware gesprongen en hem redde. De onlangs alhier teruggekeerde zoutven, die men door onbekendheid met het uur hunner komst geene ovatie heeft kunnen brengen is gis terenavond in naam der Katholieken van 's Eosch een hartelijk welkomstfeest aangeboden in het gebouw der Spijskokerij, waar ze door den presi- dent verwelkomd werden, en de zeer Eerw. pa ter redemptorist Scholten eene indrukwekkende en bemoedigende toespraak heelt gehouden. Heusden, 8 October, In de gisteren gehjouden gemeenteraadsvergadering is met algemeene stem men besloten, het voorstel van den minister van finantiën, betreffende de garantie van een mini mum van ontvangst vaD f800.— 'sjaars tot in standhouding van een telegraafkantoor alhier aan te neuien. INGEZONDEN. VERBETERDE COMMUNICATIE TUSSCHEN DE GEMEENTEN LEIDEN EN HAABr- LEMMEBMEEE. III. In ons vorige artikel is gewezen, op eene ver moedelijke onware bezuiniging, door het niet daarstellen van eene brug over het kanaal te Nieuwe Wetering, en wordt daar tevens aange haald dat zoo die opmerking jnist mogt zijn, de ingezetenen van Alkemade dit evenzeer zullen moeten boeten als dit geval zich thans voordoet, betrekkelijk eene tegemoetkoming in de jaarlijk- sche last der Gemeente, namelijk de bijdrage der bevoorregten, in liet adres van 5 Februari 1863 omschreven, van welke bijdrage tot heden nog niets is ingekomen, waarvan de redeben later zullen vermeld worden. Om het betoog hiervan te leveren is daarop gevolgd de omschrijving van bet adres dd. 5 Febr. 186.3. En om nog meerdere, juistheden en ophelderin gen daaraan toe te voegen dient ook tevens de vermelding der daaropvolgende adressen, als: Aan den Edel Achtbaren Raad der Gemeente Alkemade. De ondergeteekendeu, zich in Commissie ver- eenigd hebbende, ten einde maatregelen te bera men tot daarstelling van Rijwegen door deze Ge meente, geven den EdelAchtb. Raad eerbiediglijk te kennen, dat zij na vele bemoeiingen en onder handelingen zich bij adres dd. 5 Febr. j.l. tot den Raad gewend hebben met opgaaf der lijnen voor de bewuste wegen, die noodzakelijk waren ge oordeeld tot geheele voorziening in de onbetwist bare behoeften, en dat de bijdragen dan als don gratuit door de meeste ingezetenen zijn ingeschre ven, onder de bepaalde voorwaarde dat de wegen zouden worden aangelegd zoo als in genoemd adres omschreven is. Dat liet dagelijksch bestuur der Gemeente Lei den, de lijnen, zoo als die in het adres zijn op gegeven, heeft goedgekeurd, en bereid is aan den Raad dier gemeente, de verlangd wordende bijdragen daarvoor aan te vrageD. Dat zoo het Gouvernement subsidie aan de geprojecteerde wegen verleend, zulks wel niet anders zal geschieden, dan wanneer de lijnen strekken tot verbinding van andere gemeenten en dus doorloopende lijnen moeten zijn. Dat het noodzakelijk is, dat de naburige ge meenten, Haarlemmermeer, Leijinuiden, Rijnsa- terwoude en Woubrugge, alhoewel geene bijdra gen leverende, dan toch bij het Gouvernement hunne belangstelling in de behoefte tot daarstel ling dezer wegen, ook voor hunne gemeente te kennen geven. Dat de Raad echter in zijne vergadering dd. 1°. Mei besloten heeft de lijn C van de Rijp-WeteriDg tot Hoogmade te verwerpen, en de lijn T van Roelofarendsveen tot de Oude-Wetering, hoewel voorwaardelijk, mede aan te nemen, en daarvoor eeDe geheele andere lijn, welke niet door de Commissie is aangeduid, laugs den Gogerdijk, in plaats te stellen. Dat de Commissie eenstemming van gevoelen is, dat het besluit van den Raad in dezen nood lottig, ja onuitvoerbaar is, de lijn C van deRijp- Wetering naar Hoogmade, moge al geene drin gende behoefte zijn doch als communicatie met en op zulke eenen korten afstand gelegen plaats eu daardoor met de Rijnstreek zeer wenschelijk is en ook voor de Protestanten aan de Rijp-We- tering is het zelfs eene driDgende behoefte, waar door zij eenen doelmatigen weg ter kerkgang zouden verkrijgen. Daardoor zal door het weg laten dezer lijn, het Gouvernement vermoedelijk geen subsidie verleenen, alsook voor de lijn Rijp Wetering alsdan niet meer algemeen noodzakelijk, en op die wijze twee stomp uitloopende wegen op 1000 Ellen na niet te vereenigen zijn. Ook zullen, door de verbinding van de Rijp-Wetering met Hoogmade weg te laten, de ingezetenen van het Zuidelijke gedeelte der Rijp-Wetering van den rijweg zijn afgesneden. Dat het niet aannemen der lijn van R. A. Veen naar de Oude-Wetering, en het daarvoor in plaats stellen eener lijn langs de Gogerdijk, niet gelukkig gekozen is en eene sterke tegenkanting van een aanzienlijk gedeelte der bevolking ten gevolge zal hebben, en ook niet te verdachten is, dat door het Gouvernement goedgekeurd zal worden en daardoor ook de Subsidie zal verval len. Immers, de weg van R. A. Veen, naar de de Oude-Wetering stelt een geheel doorloopende lijn daar en zal zeker zonder bezwaar der Ge meente, door eene particuliere pont met de Over zijde der Oude-Wetering verbinding daarstellen hetgeen niet alleen een directe Communicatie met Rijnsaterwoude en belendende Gemeenten geeft, maar ook voor de Gemeente Alkemade zelve, daar de vermoedelijke opheffing van het kantoor Woubrugge zal plaats hebben en het reeds ver verwijderde Alphen als hoofdplaats van het kantoor voor de Gemeente Alkemade zal worden aangewezen eene spoedige gemeenschap daarstelt. De lijn Nieuwe-Wetering tot Roelofarendsveen alleen zoude eene te kostbare onderneming zijn voor de betrekkelijk weinigen die daaraan be hoefte hebben, en de financieele bezwaren tegen de lijn van R. A. Veen naar de Oude-Wetering in vergelijking van de lijn langs de Gogerdijk zijn o[ overdreven, of bestaan zelfs niet. Men zegt de eerste kost f 4000 meer dan de laatste; doch op eene onderneming van eene toDne gouds kan dat geene bedenking maken, om daardoor een minder doelmatig plan aan te nemen. Ook staat hier tegen over, dat de kosten van onderhoud van de lijn Gogerdijk 's jaarlijks f 42 hooger is. Deze som gekapitaliseerd op 4°/0 wordt 1050 Gulden. Neemt men nu verder aan dat volgens het adres van 5 Febr. j.l. ten laste der gemeente 17/m komt in de kosten van aanleg, dan zal de last der gemeente zijn over f 4000 eene som van 755.50 en deze som tot eene rente gebragt k 4°/0 bedraagt f 30.22. Alzoo zal de lijn Goger dijk 's jaarlijks f 11.78 meerder kosten. Het komt der Commissie zelfs bedenkelijk voor of de aanlegkosten werkelijk eene som van ƒ4000 meerder zullen bedragen. De lijn langs den Gog< rdijk kan slechts alleen gerijfelijk zijn voor enkele bewoners van het noordelijk gedeelte van de Oude-Wetering. De ge heele bevolking verlangt uitsluitend den weg langs de R. A. Veen. De verbinding met de Haarlem mermeer te N.-Wetering als naaste punt van aan sluiting met den hoofdweg behoeft nader geen betoog. Daarenboven, zoo er eene brug over het Kanaal mogt gelegd worden, dit nimmer in deonmidde- lijke nabijheid der Oude Wetering kan geschie den, eensdeels om de nabijheid der Leimuidensche brug en ten andere om bet groot ongerijf der Scheepvaart. Het lastige voor enkele bewoners van het noor delijk gedeelte der Oude-Wetering om 1300 Ellen met hun rijtuig stapvoets te moeten gaan, kan van wege de gemeente te gemoet gekomen wor den, door eene geldelijke bijdrage te verleenen aan de bestaande particuliere pont over het ka naal. De Commissie vermeent genoegzaam hare be zwaren tegen het raadsbesluit te hebben toege licht en neemt daarom de vrijheid met allen te verzoeken op deszelfs besluit van 1», jjt. terug te komen en de lijnen Ryp-Wetering Hoogniadeeo lofarendsveen-Oude-Wetering als no; te nemen, de lijn langs den Gogerdijk in te trek en in onderhandeling te treden mei WelEd. Hooggeboren Heer Jonkhr Van Diert van Melisant om bijdrage verleenen aan de lijn van Rijp-Weiei naar Hoogmade. Het welk doende Alkemade, den 27 Mei 1S63. Aan den Raad der Gemeente Alkemi'. De Commissie tot daarstelling van Rijwtj, deze Gemeente, kan niet nalaten bij dezen, Raad haar bijzonder genoegen te betuigen, deszelfs gunstig besluit dd. 11 Juni j.l. betref genoemde wegen. Om nu echter de verwezenlijking van dat bt; zooveel mogelijk te bespoedigen, neemt vrijheid den Raad eerbiedig te verzoekeu: „dat uit deszelfs midden eene Coma „worde benoemd, uitsluitend belast „de werkzaamheden ter uitvoering „bet plan en van zoodanige vohnag „den Raad voorzien, dat eene spa „voltooijng daarvan het gevolg moge Een verlangen welks voldoening, nu eeni het plan is aangenomen, alle belangstellei reikhalzend te gemoet zien. De Commissie van haren kant als ten bekend met den geheelen omvang van het verklaart ten alle tijden bereid te zijn, aan Raadscommissie, al zoodanige inligting te geve deze mogt vermeenen te behoeven eu hare u werking aan te biedeu. Hetwelk doende t Alkemade, den 26 Juli 1863. Aan den Edelachtbaren Raad der Ger. Alkemade. Geven de ondergeteekendeu alle Steuigereg ingezetenen dezer Gemeente, eerbiedig te ken dat zij alles wat de Commissie ter verkrijging eenen rijweg door deze Gemeente enz tot hii tot dat einde verrigt beeft, niet alleen goed ke: maar zich ook geheel vereenigen, met het haar ontworpen plan met betrekking van di ting der lijnen, waarover deze weg zal loof Het is daarom dat zij den Raad beleefd verzoeken, op deszelfs besluit van 1 Mei willen terugkomen, eu de toen afgestemde 1, van de Rijp-Wetering, naar Hoogmade, voorn delijk en de lijn F. van Roelofarendsveen de Oude-Wetering onvoorwaardelijk in be worpen plan der Commissie weder op te n eu de lijn Gogerdijk, weder in te trekken Het welk doende eni volgen 141 haudteekeui Gemengde Berichten Als eene historische herinnering moge nen dat in het begin der uiaand Novec juist zeven eeuwen zullen verloopen zijn, s de zoogenaamde Allerheiligen vloed plaats waardoor een groot deel van Holland, Zeel Friesland, Utrecht eu Vlaardiugen geteisterde eu het zeewater zoo lioeg klom dat men te Utti op de bruggen zeevisch ving. Volgens het be ren van velen, zouden toen de eilanden T en Wieringen van het vaste land gescheiden eu al het land tuschen Texel, Stavoren eu demblik verdronken en tevens de Zuiderzee het meer Flevo ontstaan zijn. Te Kerkr beeft men 11. Zondag drie messteken toegebn aan een achtingswaardig Pruisisch beambte den spoorweg, zoodat luj in levensgevaar keert. Deze misdaad zou te verklaren zijn ui minder goede verstandhouding tusschen de woners onzer grenzen en de Pruisen. Journal d'Amieus meldt, dat koning Wilhelm,l hij vermoeid te Versailles aankwam, gelaaid gespoord op het bed met gouden balustraden Lodewijk XIV is gaan liggen, evenals Blücl in 1S14 te St.-Oloud op het paradebed van Na leon I ging slapen. BUITENLAND. eerbied maar ook met den meesten ernst den Raad Frankrijk. Proclamatie van Gambetta aan de burger; departementen Tours, 10 Octobe „Bij besluit van het voorloopig bewind der re bliek heb ik Parijs verlaten om u neven uitdrukking der hoop die de Parijsche bevoll op u bouwt, de verordeningen en bevelen i te brengen van hen die de taak aanvaard beu om Frankrijk van den vijand te verlos Parijs dat sedert zeventien dagen ingeslo is, levert het grootsch schouwspel op, dat t dan twee miüioeu zielen, alle onderlinge pa schap vergeten om zicli ouder het vaandel republiek te scharen, en zoodoende de beo ningen zullen doen falen vau de overweldi die juist op onze burgertwisten gerekend had De revolutie vond Parijs zonder kanonnei wapenenthans staan 400,000 nationale gat» 100,006 mobiele garden uit de departementen 60,000 man geregelde troepeu om de natioi

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2