AD VERTENTIEN. Dienstbode. leiu bataljon sterk en de grap is hen duur te taan gekomen, daar geen van hen over de Seine erugkwam of hij moest een goed zwemmer ge veest zijn. De forten en de kanonneerbooten vergezelden [ien uitval met hevig artillerie-vuur, dat niet eel uitwerkte, liet heeft allen schijn of zij toutmoediger worden door ons stilzitten dat goede n bekende gronden heeft. Ze jubelen en canca- leren daar ginds en hebben veel van de opge- ret| uimdheid bij een galgenmaal. Luchtballonnen zijn aan de orde van den dag; eze zijn niet alleen het middel van ge zel! ïeenschap met de provincie, maar ze knoo- daarmede betrekkingen met ons aaii en louden ons nog eergisteren geheele paketten I omme proclamatien „aan de Duitschers."Zij gaven ns pluimpjes, willen gaarne toegeven dat de I luitsche soldaten dappere lieden zijn, maar het ronddenkbeeld is altijd dat van Victor Hugo: I Doe mij niets, dan zal ik u ook met rust laten." ij dreigen overigens nog altijd met hunne mijnen n dat die werkelijk aangelegd zijn, heeft men Meudon in de gaten gekregen. Men merkt namelijk op dat de franschen in uDne bewegingen aan gene zijde van den rivier 01 nortdurend wegen inslaan die door de nood- I ikelijkheid niet geboden worden en zekere chtingen zorgvuldig vermijden. Natuurlijk wordt n ouze zijden gewaakt. Het is aan geen twijfel kderhevig, dat we hier op menige vuleaan wan den, want wij hebben reeds eenige gevonden II zijn nog andere op het spoor. Aan het hier lirschijnend blad de Union-libérale is verboden Je politiek te bespreken, omdat het Duitschland p de Duitsche troepen beleedigde. Met welke domme volzinnen dit blad zijn izers troost, mag hieruit blijken. Bij het zien |id een luchtballon, schrijft het blad: „Het was zweefde Frankrijks reddenden engel boven ns vaderland." Hoe lang wij voor Parijs zullen blijven jgen, daaromtrent kan zich nog niemand ne duidelijke voorstelling maken. De kroou- ins moet dezer dagen schertsend tot een offi- |er die naar Duitschland terugkeerde, ge- igd hebben: „Jammer dat gij niet hier blijft! ij zoudt onze kerstboom in gereedheid heb- :n kunnen brengen!" Nog weken zullen hier le I orbijgaan, evenmin als het onmogelijk is dat t uog maanden duren kan. lR-in-iua 1-R en. |Het vertrek der Fransche vloot van de kusten |n Denemarken, geeft „Dagbladel" aanleiding tot ne kritiek over de geheele wijze van oorlog gen ter der Franschen ter zee. ,Het schijnt," zegt het blad na eenige opsom- ngen, „dat het gebrek aan orde, toebereidse- vaste en zekere plannen, die te land tot Ilse jammerlijke nederlagen hebben geleid, in nog Jogere mate bij het Uostzee-eskader aangetrof- gehai wordt, en het is moeielijk daarover te spre- zonder te sterke uitdrukkingen te gebrui- ijes I n." Reeds het feit, dat in de laatste vier jaren ïi na en enkel Fransch schip of eskader zich in de eFra istzee liet zien, om zich met de omstandighe- ebleijn aldaar eenigermate bekeud te maken, ge- gt van gebrek aan omzichtigheid. „De Fran- en waren dienaangaande zoo onwetend, dat hoogere officieren de meening koesterden, n Mof; wijl loen ;ew6 de Oostzee slechts tot in de maand Octo- vrij van ijs bleef." Daar Frankrijk en niet ruyèr uisen den oorlog verklaard heeft, zoo zou het ih niet te veel gevergd geweest zijn, dat op lfiden Juli zes of acht pantserschepen te lerbourg uitliepen, 0111 dadelijk de vijandelijke lot te verdrijven, de Duitsche havens te sluiten deu zeehandel af te snijden. In plaats daar- verliepen echter acht of negen dagen. Toen het vertrek van het eskader onder groote 'emoniën plaats in tegenwoordigheid der kei- ig tne|nu, zoodat men met zekerheid ernstige daden gemoet zag. Niemand van ons weet, hoe het inwendige u hetdoor admiraal Bouet-Willaumezgeconiman- oals g er(je pantserschip er eigentlijk uitzag; maar zijn lieden genoeg, die beweren, dat het niet gebrek aan waakzaamheid, maar alleen «lat hij niet strijdvaardig was, toe te schrij- ponde dat i ,e ia er ko« igen hrevel rebuldt iet rtilleni eersct j waSj ,jat j,ij den Arminus op den 27"eD Juli m dei Friederichshaven ongedeerd liet voorbijstoo- Lyceui m, pu iecfer geval bevond de vloot zich in et ove i toestand, die zelfs voor eene uitzending in destijd schandelijk zou geweest zijn. let ermoedelijk het bewustzijn hiervan, hen bewoog, zoo angstvallig verre van Ko- ohagen te blijven, en daardoor een bezoek te 'mijden, terwijl zij den voorraad van Kopenhagen aan i h niet konden ontberen. Eeu groot deel hunner rusting we willen niet eens zeggen, welk eeu «k deel is eerst hier in de Oostzee ingenomen; manschappen kregen hier kleederen, de schepen rden van allerlei voorraad voorzien, en men ont- lelijko 'g zelfs van hier de couranten, waaromtrent derd g 1 le geringste voorzorgen genomen waren." Zoo ctireur t dus de zoo late opening der blokkade lich aam I ik te verklaren. De gewichtigste taak der op ODf p echter, eene landing en inval in den rug wat et f deu vijand, werd geheel en al ondoenlijk. De onverwachte en vroege terugtocht kon onder zulke omstandigheden niet verrassend heeten. TELEGRAMIVIKN. Epinal, 6 October. Berichten uit Libre Epinal van heden avond melden dat den geheelen dag gevochten is tusschen Raon en Bruyêres tegen 8000 a 10000 Pruisen. Het gevecht leverde geen resultaat op. Generaal Dupré is gekwetst. De Franschen hebben hunne positien behouden. De nationale garde heeft de troepen ondersteund. Er wordt gemeld dat de vijand op Neu-Breisach aanrukt. De dorpen van af Challampe zijn door troepen bezet. Berlijn, 7 October. Volgens berichten uit het Koninklijk hoofdkwartier zijn nieuwe maatrege len genomen, om elke vorming van eenigszins belangrijke strijdmachten buiten Parijs onmogelijk te maken. Men ziet spoedig de overgave van Mézières en Soissons te gemoet. Tot prefect, van het departement Seine et Marne is benoemd de ridmeester graaf Fürstenstein. Marseille, 7 October. Garibaldi is hier aan gekomen. Brussel, 7 October. (Part. telegram.) Het Gou vernement heeft ontdekt dat er in het kamp van Beverloo door de Fransche gevangenen zulke be rispelijke plannen worden gesmeed, dat het zich verplicht rekent om allen zonder onderscheid, in de vestingen te nterneeren. (N. It. Cl.) Tours, 7 October. Het Gouvernement heeft bemoedigende berichten ontvangen uit de depar tementen en vooral ten opzichte van de steeds toenemende veerkracht der bevolkingde boeren hebben het stellig besluit genomen om de Prui sen afbreuk te doen; hun den aanvoer van le vensmiddelen af te snijden. De Pruisen schijnen naar Normandie te willen oprukken; alle maat regelen zijn genomen om hen den aanvoer te beletten van levensmiddelen en vee. De vorming ven het zuidelijk leger vordert naar wensch. Havre is in goeden staat van verdediging. 10,000 man keurtroepen worden eerlang uit Algerië verwacht. De Pauselijke Zouaven zijn met een voldoend aantal officieren en onder-officieren aan gekomen. Zij zullen een keurbende van 5000 a 6000 man vormen. 1000 Garibaldianen zijn te Chambéry aangekomen. Men verzekert dat de kanonnen der gedetacheerde forten een dracht van 8000 meters hebben, 't Is dus onmogelijk, dat de vijandelijke batterijen de stad Parijs zoo dicht kunnen naderen om haar in 't binnenste te bombardeeren. Ronaan, 7 October. De Pruisen zijn te Gisors verschenen, en aldaar teruggeworpen door de nationale garde. 2000 Pruisische artilleristen zijn in het bosch van Gisors gekampeerd. Turijn. 7 October. Men verzekert uit goede bron, dat, het ltaliaansche Gouvernement eene verklaring zal alleggen dat Italië geen het minste plan heeft om Nizza van Frankrijk terug te vragen. Florence, 7 October. De uitslag der stemming over het plebisciet in de B.omeinsche provinciën is thans volledig bekend. Ingeschreven waren 167,54S stemgerechtigden, waarvan gestemd heb ben 135,291, en wel 133,081 voor en 1507 tegen het plebisciet, terwijl 103 stembriefjes van on waarde verklaard zijn. Jokoliama, 6 October. De Japansche autori teiten nemen maatregelen om een zeegevecht tusschen de in onze wateren aanw ezige Fransche en Pruisische corvetten te. beletten. Japan zal aan Corea den oorlog verklaren. Hongkong, 15 September. Er loopen geruchten van nieuwe moordtooneelen, veroorzaakt door den afkeer der Chineezen van de buitenlanders. Tusschen Tien-tsin en Peking worden troepen vereeuigd, oogenschijnlijk met het doel om de buitenlanders te beschermen doch men twijfelt of dat het ware doel is. Tours, 7 October. La France zegt, dat twee le gers, elk 200,000 of waarschijnlijk 300,000 man sterk, zonder de reserves mede te rekenen, binnen weinige weken gereed zullen zijn om Parijs te ontzetten. Koningsberg, 8 October. Generaal Vogel Von Falckenstein heeft doen bekend maken, dat het verbod, betreffende het houden van sociaal-demo- kratische vergaderingen opgeheven is. De generaal zegt verder„Ik hoop echter, dat de politie mij diegenen opgeven zal, die door openlijke uitingen Frankrijk in zijn verzet tegen de door Duitschland gestelde eischen aanmoedi gen en zoodoende de tegenstand des vijands te hulp komen, opdat ik zulke personen ge durende den oorlogstoestand onschadelijk maken kan." Berlijn, 8 October. De Staatsameiger noemt het bericht, dat de koning aan den paus 8 Sept. een brief zou geschreven hebben, waarin hij diens verzoek om interventie van de hand wijst, verdicht. Sedert den brief van den paus van 22 Juli en het antwoord des koniugs van 30 Juli heelt er geene briefwisseling tusschen beide soevereinen plaats gehad. Konden, 8 Oct, Volgens een mededeeling van de Times zijn de bruggen van den spoorweg tus schen Lalerté en Meaux hersteld. De, Franschen hebben de redoute vau Pierrefitte ten noordan van St-Denis ontruimd. Berlijn, 8 October. (Officieel.) Uit Versailles wordt dd. van gisteren gemeld, dat de vijand voortgaat met grof geschut op enkele posten te schieten. Volgens mededeelingen uit Freiburg, heeft Neu-Breisach geweigerd zich over te geven. Se dert gisteren wordt de stad voorloopig met licht geschut van verschillende zijden beschoten, waar door verscheidene branden zijn ontstaan. Promotiën. Utrecht, 7 October. Heden werd aan deze hoogeschool, na verdediging van Stellingen, tot doctor in de rechten bevorderd, de heer J. M. Luden, geb. te Amsterdam. STATEN-GENEBAAL. Wetsontwerp tot bevordering van den aanvoer van vrije arbeiders in de kolonie Suriname. (Vervolg van de Memorie van Toelichting.) Wat nu het andere gedeelte van het in de kolonie vastgestelde plan betreft, de regeering zou zich tegen deze opeenstapeling van bijdragen moeten verklaren, ook bij aanneming, tot zekere hoogte, dat. het aldus afgestane door het rijk indirect zou worden terug gewonnen ten gevolge van den bloei der te schragen industrie, die alle inkomsten der kolonie zou doen stijgen, enz. Evenwel was de minister gezind eene gedeel telijke inwilliging der geuite wenschen van finantieelen aard, aan de wetgevende magt voor te dragen, en in November 1S69 werd dan ook een wetsontwerp in dien zin bij den Baad van State aanhangig ge maakt, toen ontvangen werd het mede overgelegd adres van G. J. A. Bosch Beitz en honderddrieen- veertig andere ingezetenen van Suriname, van 17 No vember 11., gevolgd door twee adressen van adhaesie met 103 handteekeningen aandringende op de spoe dige sluiting van bovenbedoeld verdrag met Groot- Brittannie „onafhankelijk van nader te nemen be slissing omtrent de finantieele quaeatie der immigratie", en zulks omdat aan den eenen kant, de aanvoer van vrije arbeiders uit China niet alleen met velerlei moeiehjkheden gepaard gaat, maar „vooral" daar „de vaak ontzettend hooge kosten in den regel te druk kend voor den planter" wordt, en aan den anderen kant „ook zonder voorschot" (uit bet geprojecteerde immigratiefonds) „vele bemiddelde planters gaarne de gelegenheid zullen aangrijpen om werkvolk uit Britsch Indie te bekomen." De inhoud van deze adressen maakte het der regee ring ten plicht, terwijl zij voortging het hareszijds mogelijke te doen tot onvertraagde bekrachtiging van het met de Britscbe regeering gesloten verdrag, het punt der finantieele ondersteuning nader te over wegen. Immers waar een aantal (en daaronder de aan zienlijkste) ingezetenen van Suriname in adressen ge wagen van vele bemiddelde planters die gaarne ook, zonder den in de kolonie ontworpen finantieelen maatregel de gelegenheid zullen aangrijpen om werkvolk uit Britsch-lndié te bekomen, zou de regee ring het aanvragen van hulp ten laste van het moe derland vooral in den tegenwoordigen toestand zijner financiën niet kunnen rechtvaardigen. De regeering heeft evenwel geen bedenking tegen de bestemming van het l'onds in art. 2 van het wets ontwerp genoemd tot het geven van kleine voor schotten, mits onder goeden waarborg, aan de min der bemiddelden. Het aangeboden wetsontwerp, strekt derhalve tot het verwerven der noodige toestemming bedoeld aan het slot van de overgelegde overeenkomst met de Britsche regeering. Het tractaat tusschen Engeland en Frankrijk is hoofdzakelijk gevolgd. Het wetsontwerp verleent aan de regeering de be voegdheid tot medewerking in het algemeen, mits op kosten der planters. Elk gebruik van deze bevoegd heid moet blijken bij de koloniale begrooting. Deze waarborg komt onder de ministerieels verantwoorde lijkheid voldoende voor. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhagk, 8 October. Uit Maastricht werd dezer dagen een belangrijken prijs voor de ver loting van voorwerpen van kunst en smaak ten behoeve van het Roode Kruis aangekondigd. Naar men verneemt wordt door den heer commissaris des konings in Limburg aan die verloting ge schonken een Tafelservies vervaardigd in de fa briek van aardewerk te Maastricht, welke onder den naam van Société Ceramique alom eenen wel verdienden roem heeft, verworven en wier pro ducten op de tentoonstelling van de te verloten werken, weldra te houden, zeker de algemeene aandacht tot zich zal trekken. Comité van het ROODE KRUIS te Leiden en omstreken. Heden in dank ontvangen: Door tusschenkomst van den heer A. L. F. Hazenberg te Leiden (van een studentenpartijtje) 5,31; van de jongeheeren J. R. Van Boekeren, G. A. De Geus en M. E. Sepp te Leiden de op brengst eener door hen gehoudeue kinderloterij f 5,50. Met de opgave van gisteren ad f 5662,30 te samen 5673.11 Namens het Bestuur: Lelden, J. A. F. Coebergh, 8 Oct. 1870. Penningmeester. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. inorg. morg. nam. nam. nam. avond 5 n. 8 Q. 12 n. 4 n. 5 u. 8 n. Vrijdag 56° 54° Zaterd. 49® 51° 63° 59° avond 10 n. 61® Wind: Zaterdag-morgen 5 uren Z. W. Degenen, die den Cnrsus tot het aanleeren van het Itallaansch of Hoopmans-Boekhouden, enz* wenschen bij te wonen, gelieven zich te vervoe gen bij J. M. SECREVE. Klokstbsg, Wijk 4, N°. 810". Te Alphen a/R. wordt een Dienstbode van de P. G. gevraagd. Brieven franco letter K. aan den Boekhande laar G. VAN OVERBEEK, aldaar. De Commissie tot ondersteuning der achter gebleven betrekkingen van hen die, ten ge volge der buitengewone tijdsomstandigheden, tot den krijgsdienst /.ijn geroepen, wenscht bij dezen gevolg te geven aan de op 31 Aug. 11. ge dane toezegging en rekening en verantwoording af te leggen van de aan haar beheer toevertrouwde gelden. De Commissie acht zich gelukkig dahrtoe reeds nu te kunnen overgaan; door de tehuiskomst der miliciens die in buitengewonen dienst waren op geroepen, mag zij hare taak als geëindigd be schouwen. Wat de ontvangsten betreft vermeldt de reke ning van den Penningmeester, door de Commissie in hare vergadering van 1.1. Donderdag-avond goedgekeurd, het volgende: Aan giften in éénsf 54. Maandelijksche bijdragen over Aug. 524.45 Idem Sept. 517.85 Wekelijksche bijdragen (bussen) 442.46® Uit de bussen op de fabrieken enz. 106.46 Te zamen f 1645.22s. De uitgaven, tot een gelijk bedrag, verdeelen zich als volgt Den 5den Aug., aan 38 huisgezinnen f 55.50 12den 85 105.75 19den 108 127— Jbsten 123 142.85 2den Sept. 133 152.90 Ssten 142 163.40 15den 117*) 125.90 23sten 124 136.40 30sten 124 130.90 Oden Oct. 155 238.10 f 1378.70 Aan diverse onkosten Voor het loopen met de lijsten en bus sen en het ophalen der gelden 16Ï.60 vergaderingskosten 28. schrijfloonen, het aanschaffen van bussen en het drukken van lijsten, bons, kwitantiën enz. 75.92® Te zamen f 1645.22®. Die juiste sluiting van ontvangsten en uitgaven is verkregen doordat de Commissie hare laatste uitkeering heeft geregeld naar, hetgeen hij de óórlaatste in kas was gebleven. Zij die meer in bijzonderheden wenschen be kend te worden met de gehouden administratie, worden verzocht zich te wenden tot den Pen ningmeester der Commissie, den Heer A. H. E1GEMAN (Verwerstraat 8, 18), die zich tot deu 15den dezer bereid verklaart aan ieder die er belang in stelt daarvan inzage te verleenen. Nu de Commissie, gereed hare taak neder te leggen, voor de laatste maal het woord richt tot hare Stadgenooten, voelt zij zich gedrongen haren welgemeenden dank te betuigen voor de mede werking, haar zoowel door de burgerij in 't al gemeen als door enkelen harer in 't bijzonder geschonken. Onder de laatsten wenscht zij alleen met name te vermelden de redactiën der Leidsclie Courant en van het Leidsch Dagblad die, door het kosteloos plaatsen van alle advertentiën, der Com missie belangrijke uitgaven hebben bespaard. Mocht de Commissie in den haar verleenden steun een bewijs zien van vertrouwen en spreekt zij daarvoor in de eerste plaats haar eigen dank uit, zij meent nog een' stap verder te kunnen gaan en zich ook ten tolk te mogen stellen van hen, voor wie de gelden bijeengebracht en teu wier behoeve zij besteed ziju. Zij doet dit met des te meer grond omdat het nauwgezet onderzoek dat aau het verleenen vau elke ondersteuning voorafging, haar de innige overtuiging heeft geschonken dat die ondersteu ning, hoe gering meestal ook, menig huisgezin voor grooten achteruitgang heeft behoed en menige kiem van aanvankelijke of toekomstige welvaart, die ouder den onverwachten druk der tijden dreigde te verstikken, daardoor met Gods hulp is bewaard gebleven.. Ook uit naam van die allen betuigt de Com missie aan Leidens ingezetenen haren warmen dank! De Commissie voornoemd G. AALBERTSBERG. J. H. DONNER. A. H. EIGEMAN, Penningm. J. E. GOUDSMIT. H. G. HAGEN. J. VAN LITH. A. C. QUANT. J. P. RIETBERGEN. J. VAN SCHRAVENDIJK. H. P. C. STOFFELS, Voorzitter. Leiden, J. SWEMER. 8 October 1870. H. N. VEEFKIND, Secretaris. In deze en de beide volgende oitkeeringeu hebben, door de tehuiskomst der gehuwden, alleen de betrekkingen der ongehuwde miliciens gedeeld.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3