I allen directeuren der Maatschappijverderde heeren Mr. C. J. F. Mirandolle, lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, te HaarlemW. L. De Sturler, oud-majoor der genie in Neder- landsch-Indië, te 's-Gravenhage; en Dr. J. E. De Vrij, oud-ambtenaar in Nederlandscli-Indie, te 's-Gravenhage, terwijl aan deze commissie den secretaris der Maatschappij, den heer F. W. Van Eeden, als secretaris is toegevoegd. Ten huize van den voorzitter is op 1 October jl. reeds eene eerste bijeenkomst gehouden. Dat ons leger eveneens van de vernielings werktuigen der 19de eeuw zal voorzien worden blijkt uit de proeven die dezer dagen met mi trailleuses in de vlakte van Waalsdorp zijn ge nomen. Zij hadden plaats in tegenwoordigheid van Z. M. den Koning en H. Ds. jongsten zoon, Z. K. H. Alexander Prins der Nederlanden. De proeven moeten naar men verzekert nog geen bepaald resultaat hebben opgeleverd, daar de patronen bij de mitrailleuses niet pasten. Eerstdaags zullen proeven plaats hebben met nieuwe patroneu, te Delft vervaardigd. Indien men voor het bijwonen van die proeven vijfentwintig cents vorderde, dan zou er voor het Roode Kruis nog at wat bijeengebracht kunnen worden. De heeren Mrs. J. De Neufville en E. N. Ber- lage, zijn geplaatst op de voordracht voor de vacature van .Secretaris der gemeente Amsterdam. De moderne richting op het gebied der kerk te iSneek heeft de orthodoxen volkomen geslagen. Al hare S caudidateu voor het kiescollegie zijn gekozen met 777 stemmen vau de ongeveer 850 die uitgebracht werden. De Koninklijke Akademie van Wetenschappen, Afdeeling voor Taal-, Letter-, Geschiedkundige en Wijsgeerige Wetenschappen zal eene gewone Vergadering houden op Maandag den lOden October e. k., des middags te twaalf uren, in het gebouw der Akademie Trippenhuiste Am sterdam. Blijkeus eene mededeeling van den Neder- landscheu consul te Danzig, is aldaar onder dag- teekening van den 3den dezer bekend gemaakt, dat de versperringen in het vaarwater wegge nomen, de vuren weder ontstoken en de zee merken weder gelegd worden. Z. M. heeft aan den heer W. F. Rochussen, Zr. Ms. gezant te Brussel, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het comman deurskruis der orde van de Poolster en het groot kruis der Dauebrogs-orde, hem respectivelijk door Huune Majesteiten den Koning van Zweden en Noorwegen en den Koning van Denemarken geschonken. Amsterdam, 7 October. De heer Van Nierop, heelt ondersteund door de heeren Beeloo, Holtz- man en andere in de zitting van den raad van gisteren een voorstel ingediend, om een school van middelbaar onderwijs voor meisjes op te richten. Voorts is behandeld het rapport van B. en Ws. naar aanleiding van klachten, ingekomen ter zake van de houding der brandweer bij een brand in de Utrechtsche Straat: De conclusie van het rapport is aangenomen, zoodat aan de adressanten zal worden geschre ven, dat hun adres is besproken, dat vele hunner grieven zullen worden onderzocht en dat veel ook in huu adres overdreven is. Bij de discussie over dit rapport hebben ver schillende leden zich zeer afkeurend uitgelaten over het rapport vau den hoofdcommissaris van politie, die zich op minachtenden toon over de adressanten uitgelaten heelt, en hetgevoelen scheen vertrek weder de zoete woorden der liefde en trouw zou hooren, die hem eens zoo gelukkig ge maakt- hadden. Maar Elizabeth kwam niet; langzamerhand werd Melbach ongerust en de schilderijen en meubels beschouwende ging hij het vertrek op en neer. Daar viel zijn blik op de schrijf- tateler lag een brief op door Elizabeth geschre ven. „Zij wilde mij haar groet niet onthouden voor het geval dat het lot unj niet gunstig was, zoo als het dan ook gebleken is" riep hij, vroolijk deD brief openbrekende, maar hij had nog slechts eenige regels doorloopen of hij slaakte een kreet zoo wild, zoo vol vertwijfling dat hij mevrouw Von Meringen het bloed in de aderen deed stol len. Een schrikwekkende bleekheid bedekte zijn gebruind gelaat; zijne lippen beefden en zijne oogen vonkelden zoo angstwekkend, dat de hevig verschrikte vrouw ter nauweruood de vraag over de lippen kou brengen: „Albert, om Godswil, wat deert u?" „Verloren," prevelde hij, verraden, onleeruZij lokte mij tot op de duizelende hoogte des geluks, der verwachting om mij in den af grond der vertwijtling en wanhoop neer te storten." „Maar ik bezweer u, Albert," riep mevrouw Vou Meringen in klimmenden angst uit, „Zeg mij toch wat het is, wat staat er in dien brief?" Wordt vervolgd.) toegedaan, dat men niet te veel notitie moest nemen van 't geen werd in 't midden gebracht door „alle bemoeiallen" in de gemeente. De beraadslaging leidde tot de overtuiging, dat de organisatie der brandweer veel te wenschen overlaat, en men mag dientengevolge van B. en Ws. een voorstel tot reorganisatie tegemoet zien. Zij verlangden daarvoor echter tijd tot rijp be raad. Bij de op heden plaats gehad hebbende aanbesteding voor de Nederlandsche Handel- Maatschappij waren de minste inschrijvers voor de navolgende perceelen i, glas J. Fischer Co., 1530.90; 2, lijnolie, Zwang Van HeijningeD, 6854.30; 3, traan en terpentijnolie, M. Hafken- scheid, 254.83; 4, zinkwit, J. P. Kroon Co., 3758.39; 5, lood, L. J. Euthoveu Co., 1720; 6, zink, 11. J. Klein de Jong, 433.50 7, hard steen, van Noorden Schwerzel, 11490; S, idem, dezelfden, S210; 9, idem dezelfden, 8472.50; 10 idem, dezelfden, 5675; 11, vlaggendoek, Van Hartrop Zn., 1482.87s; 12, draagbanden, T. M. v. Grinsveld, 2475 en 13, geg. ijzerdraad, H. J. Klein De Jong, 4330. De alhier gestationeerde 3de comp. van het bataljon mineurs eu sappeurs zal voorloopig te dezer stede verblijven. De te Naarden gestationeerde 3de comp. van het depot van het 7de regement infanterie zal den 10 dezer weder te dezer stede retourneren. Heemskerk, 7 Oct. 1870. Hedenavond brak hier een brand uit in de woning van F. De Vries en wel in de stalling, waarin hooi, aardappelen en rogge geborgen waren. De vlammen namen zoo zoo suel toe, dat het perceel tot aan den grond is afgebrand. Geholpen door de windstilte gelukte het der brandweer om het tegenoverliggend huis te sparen. Alhoewel het water ruim 300 meters van de woning gelegen was, en de brandspuit bijkans een halfuur behoefde om op de plaats des onheils tegenwoordig te zijn, gelukte het der brandweer om de vlammen in korten tijd mees ter te worden. Het verdient gezegd te worden dat er met den vereischten spoed en met overleg hulp is aangebracht, alhoewel de practische proef nemingen in deze gemeente gelukkig tot hiertoe zelden voorkomen. De schade is grooter dan de verzekerde som. 's-Gravenhage, 8 October. Burgemeester eu Wethouders hebben bij den gemeenteraad het volgend preadvies uitgebracht: „De vereeniging tot onderzoek naar de mid delen ter verbetering van den gezondheidstoe stand in de gemeente 's-Gravenhage heeft bij adres uwe aandacht gevestigd op eenige feiten, waaruit zij meent te mogen besluiten tot het gemis aan zorg voor de openbare reinheid. „Dat de reiniging der straten en de wijze waarop de asch en vuilnis aan de huizen der iDgezeten wordt opgehaald, te wenschen over laat, wordt wel in de eerste plaats door Burge meester en Wethouders erkend. Want juist de gebreken, in dezen tak van dienst herhaaldelijk opgemerkt, gebreken, die in weerwil der meest ijverige en gestadige zorg bleven voortduren hebben hen geleid tot het aanhangig voorstel om, na het einde van het nog loopend contract, dat werk iu 1871 te doen overgaau in eigen beheer. „Intusschen zal de hier bedoelde zorg altijd blijven behooren tot de meeste ondankbare be moeiingen van het dagelijks bestuur, vermits het geen ter bevordering van reinheid gedaan is niet in het oog valt en daarentegen iedere op den openbaren weg aangetroffen onreinheid, tegen wier tijdelijke aanwezigheid ook het scherpste toezicht met geen mogelijkheid kan waken, de organen van den voorbijganger onaangenaam aandoet en stof tot klagen geeft. „Burgemeester en Wethouders vertrouwen dat hun reeds vermelde voorstel, zoo het uwe goed keuring erlangt, grootendeels zal te gemoetko- men aan de wenschen, uitgedrukt in het slot van dit adres. Zij zullen bovendien op der adres santen bezwaren zooveel mogelijk doen letten. „Daar het hier echter de uitvoering van 's Raads verordeningen geldt, door de wet opgedragen aan het dagelijksch bestuur der gemeente, geven Burg. en Wetb. in overweging het adres ter af doening te zendeu aan hun collegie. Bij het gisteren voortgezette examen voor het lager onderwijs zijn toegelaten als hulpon derwijzers de navolgende heerenP. Blok, te Gouda; J. Elderkamp, te Brielle; P. Hak, te Krimpen aan de Lek; A. A. Van der Kolf, te MiddelharnisA. N. Koopman, te Nootdorp; J. Quast, te Gouda en J. De Weeze, te Hellevoet- sluis. 6 kandidaten werden afgewezen. Utrecht, 7 October. Woensdag en Donderdag zijn alhier 12 candidaten voor hoofdonderwijzer geëxamineerd waarvan slechts 3 toegelaten en 9 afgewezen werden. In jaren is het goederenvervoer uit en door deze gemeente langs den Rijnspoorweg naar Duitschland, niet zoo groot geweest als thans, zoo dat tot direct vervoer dikwijls wagens te kort komen. In de beide hier bestaande appelstroop- fabrieken heerscht de grootste bedrijvigheid, ze verkeeren in bloeienden toestand en leveren ook voor het buitenland veel af. Menigeen vindt daar voor een dagloon van 1 werk. j Door mevr. de wed. Ras, onlangs alhier overleden, is aan de lierv. diaconie een legaat ver maakt van ƒ1200.vrij van successie. Arnhem, 7 October. Van de twaalf aspiranten die zich in deze provincie hadden aangemeld ter verkrijging eener acte als hoofdonderwijzer, heb ben slechts vijf aan de vereischten voldaan. Nijmegen, 7 October. Met den spoortrein via Duitschland kwamen hier heden ongeveer 90 pauselijke soldaten aan van het door deltaliaan- sche regeering ontbonden Zouaven-corps. Ze wer den aan het station op de aaudoenlijkste wijze door ouders en betrekkingen ontvangen. Een 40 tal vertrok van hier naar Arnhem. Zutfen, 7 October. Van het reg. veld-artillerie uit Aruhern, zal tijdelijk alhier eene batterij ge stationeerd worden. Zwolle, 7 October. De gemeenteraad alhier heeft besloten, tot de regeering het verzoek te richten, dat de werkzaamheden aan de verster kingen nabij deze stad, waaraan nog steeds met kracht gewerkt wordt, gestaakt zullen worden, eveu als dit te Delfzijl heeft plaats gehad. Heerenveen, 7 October. Den 24 November a.sj zal het Departement Heerenveeu der Maatschappij tot nut van 't Algemeen, het oudste iu Friesland, zijn 75jarig bestaan vieren eu dit feestelijk gedenkeD. De begaafde Ds. Balsem predikaut. ie Langezwaag en President van 't departement zal feestredenaar zijn, terwijl muziek en zang de feestvreugde ver- hoogen zullen. Het departement is gedurende dat geheele tijdvak steeds zeer bloeiende geweest. De gemeente begrootiug van Schoterlaud is ten gevolge de verbandregeling van p. m, 13.300 op p. m. 21.500 gebracht, waardoor de dorps- lasten iu gelijke mate zijn verminderd. In Fries land heerscht nog steeds tweeërlei administratie tot groote verwarring eu moeilijken omslag in het gemeeutebeheer. De tractementen der onder wijzers van Schoterland dit jaar verhoogd, zullen iu 1871 met 710 uit de gemeente kas verhoogd worden, terwijl voor 1872 die tractementen nog met 1050 zullen worden vermeerderd, waartoe nog eene som uit de provinciale kas zal worden aangevraagd. De geheele verhooging der tracte- ineuten voor de 14 scholen zal dan 1760 bedragen. Groningen, 7 October. De uit 7 leden bestaande commissie uit de gecommitteerden van de Raden der gemeenten in de Ommelanden, is door de ge meentebesturen der voormalige drie kwartieren der Ommelanden, gemachtigd de Ommelanderkas van het Rijk in ontvangst te nemen. Smallinoerland, 7 Ocotber. Blijkens de door het gemeentebestuur opgemaakte gemeente- en dorpsbelastingen voor de dieDst van 1871 zijn de gezamentlijke kosten voor het lager onderwijs voor de dienst van 1871 geraamd op ƒ9937.17 t. w. jaargelden der onderwijzers 5447.14, school gelden ƒ4490.00. De voordracht tot het verleenen van subsidie aan de armbesturen bedraagt in totaal ƒ17,770.00. Het totaal der inkomsten, waaronder 34,020.00 van den hoofdelijken omslag is begrepen, wordt geraamd op 193,847.04s dat der uitgaven op ƒ193, 768. 82s. Op 1 Januari 1S70 bedroeg de bevolking dezer gemeente 9094 zielen. Leeuwarden, 7 October, liet hier gevestigde bureau van de eerste sectie van het Noordernet der Staatsspoorwegen zal met 1 November naar Groningen verplaatst worden. Venlo, 7 October. Den lsteu der volgende maand zal een nieuwe cursus bij de rijschool alhier aanvangen. Gemengde Berichten. In het Duitsche leger is het volgende ver haal in omloop. In het hoofdkwartier vanMeaux bewoonde de koning van Pruisen de voor- en zijn minister, graaf Von Bismarck, de achterver trekken van het aartsbisschoppelijk paleis. De ver trekken van den graaf waren gelijkvloers en hadden het uitzicht in den grooten tuin van het paleis. Den 16den Sept. was ook een drukke dag voor vele Pruisen, en met het minst voor den graaf geweest. Den ganschen dag had hij te paard gezeten en des avonds een lange conferentie met den ko ning gehad. Doodelijk vermoeid haastte zich daar om de ijzeren graaf, zoodra hij in zijn vertrekken was gekomen, om zich te bed te begeren. Nau welijks echter was hij begonnen zich te ontklee- den, of hij hoorde ouder de dekens eenig ge- druisch, en vond bij onderzoek, tot zijne niet ge ringe verbazing, dat men een kindje, hoogstens vier weken oud, in zijn bed had gelegd. Naast het kindeke lag een papiertje waarop geschre ven stond: „Mijn echtgenoot is bij Sédan gesneu veld. Ik heb niets te eten. Wanhoop dwingt mij mijn eenig kind te verlaten, Het is gedoopt met de naam Vincent." Er werd aanstonds een onder zoek ingesteld, dat wel de moeder aan het licht bracht, maar tevens dat die moeder zich zelve van het leven had beroofd. De zaak kwam ter oore des konings, die beval, dat men het kind naar Berlijn zou brengen om daar te worden ver pleegd en opgevoed. Zelden is zeker een mensche- lijk leven onder zulke bijzonderheden begonnen. Te Arlon kwamen verscheidene arme Frausche huisgezinnen, door den oorlog en den honger 11 verjaagd, zeer laat in den avond aan, eu is ze geen onderkomen hadden, zochten ze schuilplaats in een uitgegraven hoek van berg tegenover het spoorwegstation. De kindei waren ingeslapen, en de ouders waakten in nabijheid. Eensklaps werden de kinderen out een groote massa zand die van den berg i beneden stortte bedolven. De beambten van station snelden op de hulpkreten der ouders en begonnen het zand in allerijl weg te ruin. Twee knaapjes van 5 en 614 jaar waren re. gestikt, een meisje had den voet verstuiktem kiDd vau 18 maanden was gekneusd. De t« knaapjes en dat kind behoorden tot hetzel gezin, waarvan de wanhoop onbeschrijfelijk n zijn geweest. Onder de vele tooneelen van ji mer en ellende, mag dit zeker niet een der min geteld worden. Wat moet toch van dergeli gezinnen bij het naderend wintersaizoen won nu ze zonder onderkomen of middel van best! moeten ronddolen. BUITENLAND. Engeland. Uit eene correspondentie vau de Evening dard en gedagteekend van 4 October uit het hoo kwartier van den kroonprins van Pruisen Versailles, is het volgende ontleend: De geueraal Burnside was den vorigen van Parijs teruggekeerd, waarheen hij dépêc aan Jules Favre had gebracht vanwege het Ai rikaansch gouvernement. De generaal was er geslaagd twee achtereenvolgende keeren de lini| door te gaan, en zond bij zijn terugkomst te V sailles per koerier dépêches naar Londen, volgende heeft hij omtrent den iuwendigeu staDd van Parijs aan den correspondent van Standard verhaald „Zondag, hadden de Champs-Elysées hun woon aanzien op dit tijdstip van het jaar. Men zag er veel vrouwen. Kinderen ontbral evenmin. Al de winkels waren open en de koop ging zijn geregeldeu gang, alsof de vijand niet voor de poorten stonden. De waren die tot de dagelijksche levensbehoeften behooren, w den goedkoop van de hand gezet, gelijk te wachten was, want de slechte tijden kunt komen en dan is het beter veel geld, dan and zaken te hebben. Parijs is voortdurend niet alle vol moed, maar verkeert in eene gemoedsgeste heid en een geest, die men het best uitdrukt het woord kalmte. De stad is voor twee maanden van levens hoeften voorzien; meel eu wijn is er in overvloe N u merkt de Eugelsche correspondent dient gevolge op, dat wanneer dit verhaal waar is, tot de bekentenis moet komen dat de Duitscl tegenover ernstige zwarigheden staau. De heer Burnside had eenige bladen uit Pi medegebracht, die verslag geven van het vecht op 30 September 11. Het gevecht te I lejuif had volgens die bladen het gevolg gehi dat de Pruisen zich genoodzaakt zagen terug trekken op l'Hay eu Chevilly, twee dorpjes legen op den straatweg vau Choisy-le Roi m Versailles. Bij deze overwinning zouden de Fra schen meester van hunne stellingen zijn geblen te Saquet en Hautes-Bruyéres, die de forten Moi rouge, Bicêtre en Ivry dekken; maar terwijl Thiais, l'Hay eu Chevilly bezet hadden, kond de Pruisen ieder oogeublik een aanval doen de minste verrassing ware voldoende gewei hen de stellingen van Saquet en Hautes-Bruyèi te doen hernemen. Zij moesten dus nog verder teruggedrongi worden, om hen de heuvelen te doen ontruim er en hun eerste stelling op deu weg van Fonü nebleau weder te doen innemen. Te dien einc was het uoodig hen in de Vallei van Biévre tejagi door hen uit Chevilly, l'Hay eu zelfs vauB ourg- Reine terug te werpen. Dit resultaat werd bereikt. En wat nog mejrui is, l'Hay en Chevilly, die twee stellingen wai de Pruisen zich verschansten zijn verbrand. Ziedaar volgens de parijsche dagbladeD, balans van den 30""> September (die, zooals g bleken is geheel onwaar is.) Ik betreur, zegt ten slotte de corresponds van de Standard, te moeten mededeelen, dat d dyssenterie onder de Pruisische troepen heersci Zeven a achthonderd patiënten, die aan de: of andere ziekten lijden, zijn in het Lyceui :D, te Versailles gehuisvest. Ik geloof dat het ove vloedig gebruik van fruit veel die ziekte in hand werkt en dat de nachten die zeer koe zijn en gewoonlijk heete dagen opvolgen ook veel toe bijdragen. Frankrij li. Uit Versailles wordt van 1 October aaD Kölnische Zeitung, die dit heden behelst, geschrevet Gisterenmorgen schreef ik u van het gebuldi van zwaar geschut, dat ons reeds bij het aai breken van den dag wekte. Infanterie en artillem waren overigens gelijk dagelijks, onmiddehjko hun post. Men bracht reeds te 8 uren honderd g vangenen van allerlei soort: Turcos, Franctireui Mobiele garden, vrijwilligers van Sèvres aau.I' ijk Franschen hadden namelijk een uitval op on> Sèvres-schansen beproefd. Zij was zoo wat ei Ifs rS ut en zi i ida I *U le oh m h iu; It rat «1 e ltd tt

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2