Donderdag 6 October. Schuld en Boete. i\°. 3268. A». 4870. Feuilleton van het „Leidsch Dagblad". PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke No miners0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regelj 0.15. Grootere letter, naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 5 October. Het Dagblad van 's-Qravenhagc spreekt heden het in jn nummer van den 30sten Seplember, trouwens mier alle reserve, medegedeeld gerucht tegen, de komst in de residentie van den heer Ser ais, president der Luxemburgsclie regeering, in iband zou hebben gestaan met het openen van iderhandelingen over den afstand aan Pruisen an het Groot-Hertogdóm Luxemburg. Het komt ons nu voor dat het Dagblad dit gerucht, [echts in de wereld zond óm gelegerihéid te ebben den vorigen Minister van Buitenlandsche laken, graaf Van ZüyleD, nog eens op te hemelen. Vandaar dat op hét démenti hetwelk 't blad ich zelf geeft, volgt „Men verzekert ons dat de uitstekende voor- eelén der onafhankelijke neutrale positie, door et tractakt Van Londen van den llden Mei 1867 an het G'root-Hertogdotn geschonken en gewaar- ergd, aldaar nooit krachtiger zijn gevoeld en in aarde gehouden door een ieder, dan sedert het itbreken van den bloedigen strijd tusschen Frank- ijk en Duitschland. Het Dagblad noemt wijsselijk den naam van raaf Van Zuylen niet, anders zou 'het pronken iet een anders veeren te sterk zijn uitgekomen. ■in Naar wij vernemen is bij den Raad van State eds onderzocht het wetsontwerp tot opheffing er beide Ministerien van Èeredienst en tot over- irenging dier administratien bij het Departement an Binnenlandsche Zaken. De Régeering schijnt «sloten te hebben, dè administratien der beide erediensten bij het departement van binnen- mdsche zaken te voegen, oïndat, zoo zij bij het linisterie Van Justitie of van finantiën werden vergebragt, een Katholiek of Protestantsch fili- lister aan het hoofd der beide eerediensten zou iaan, hetwelk bij sommigen aanstoot zou geven, :rwijl de Minister van Binnenlandsche Zeken :n meer neutraal persoon is. Het wetsontwerp moet bij den raad van State swsar hebbed ontmoet, omdat de Staat met de rediensten geene andere aanraking heeft, dan regeling der geldelijke verhouding en deze Jigenaardig bij het Departement van Finantiën buis belroott. Mocht het Ministerie van Finantiën E uitgebreid worden door deze regeling dan kon en de administratien van de posterijen en den ijkstelegraaf naar het Departement van Binnenl. aken worden overgebracht, hetwelk bovendien itadüiinistratief oogpunt zeer wenschelijk zou zijn, mdat de ambtenaren van den waterstaat, die tot indenl. Zaken behooren, mét den aanlegen het oderhoud van de meeste Post- ed Telegraafkanto- en ed telegraaflijnen zijn belast. Dién ten gevolge toet de Minister van financiën telkens aan zijn mbtgenoot van Binnenlandsche Zaken vragen, of eze den ambtenaren van den waterstaat wel zou illen opdragen den aanleg van een Post- of 'elegraaf kantoor of van een telegraaflijn, hetgeen >t veel geschrijf en moeielijkheden aanleiding eeft. Intusschen zou naar men mede verneemt overbrenging der Administratien van de Pos terijen en den Rijkstelegraaf, hoe wenschelijk ook in het algemeen belang, bezwaar ontmoeten bij den Minister van financiën, die in deze admini stratien een bron ziet van geldelijke inkomsten voor de schatkist. Ook nog andere argumeuten worden bijgebracht tegen de overbrenging bij Binnenl. Zaken. Sinds de wijziging der Armenwet toch, is het tevens wenschelijk, dat de administratie der koloniën voor bedelaars te Ommerschans en Veenhuizen wordt overgebracht van het depar tement van Binnenlandsche Zaken naar dat van Justitie, waar zij veel meer mede in aanraking komt. In het te Londen gedurende de tentoonstelling uitkomende Workmen's International Exhibition Chro nicle, wordt met korte woorden de aandacht op de Nederl. afdeeling van die expositie gevestigd, als een bewijs der goede resultaten die het tech nisch onderwijs in ons land oplevert, waardoor de Nederl. afdéeling, al is het uiterlijk der ten toon gestelde voorwerpen minder aantrekkelijk dan die der andere landen, toch van zooveel studie, oordeel en besef van praktisch nut getuigen, een eervolle vermelding verdient. Met belofte nader op de afdeeling tërug té komen, noemt het blad een prachtig stuk repousséwerk in koper van T. J. B. Kruis te Utrecht, het model van een gothiek kruis gewelf op 1/10 der ware grootte van J. G. Van Parijs te Noord wijk, en een thermometer, naar :de uitvinding van Dr. A. V. W. Bikkers ver vaardigd, die door een combinatie der schalen van Fahrenheit én Reaumur dè derde schaal di rect aanwijst, zonder dat de berekening noodig is. Aan het slot van 't artikeltje wordt de onver moeide voórkomenheid in het geven van inlich tingen én aanwijzingen van Dr. A. V. W. Bik kers zeer geprezen é'n Nederland geluk gewénscht met zijne Vertegenwoordiging door zoodanigen commissaris die tevens door zijne kenrtis van het land en de taal zoo uitnemend daartoe geschikt is. Volgens de Indépendance werd Maandag 11. aan het Belgische hof een gala diner gegeven ter eere van den heer Rochussen, nieuw benoemd gevolmachtigd minister en buitengewoon gezant van Nederland bij Z. M, den Koning van België. De buitengewone gezant en gevolmachtigd mi nister van den keizer aller Russen bij het Ne- dérlandsche Hof, heeft Zaterdag de stad Gronin gen bezocht en verschillende der aldaar bestaande inrichtingen bezichtigd. De Hoogleeraar J. G. Valenton herdacht Zon dag zijn 26jarig Hoogleeraarschap aan de acade mie te Groningen. Onzen landgenoot, den ingenieur van den wa terstaat der 1ste kl. P. J. De Quartel, is door de Peruaansche regeering opgedragen de leiding der werkzaamheden tot het aanleggen van spoor wegen en verbeteren der havens in dat land. Door de regeering werd voor dit veelomvat tend werk, dat voor de ontwikkeling van Peru van zoo groot belang is, eene som van dertig millioen Ned. beschikbaar gesteld. Met den spoor weg Lima-Pasco, door of over de Cordilleras de los Andes, naar de voornaamste zilvermijnen, zal een aanvang gemaakt worden, terwijl de haven- verbetering het eerst op de havens van Lima, Callao en de bekende salpeterhaven Iquique zal worden toegepast. De heer Quartel zal zich dezer dagen naar Frankrijk begeven, om met den heer Saenz, Peru- aansch zaakgelastigde te Parijs het financieele van de hem opgedragen last te regelen. Daar de Peru aansche regeering hem in de keuze van zijn per soneel vrij heeft gelaten, zullen eenige Neder- landsche ingenieurs en opzichters hem na Peru vergezellen. Daar ook de Braziliaansche regee ring de zaak der spoorwegen ter harte wenscht te nemen, zal een aansluiting aan het Peruaan sche spoorwegnet zeker zeer wenSchlijk geacht worden, en mag men verwachten, dat door dezén vereerenden en welverdienden last aan onzen ver dienstelijken landgenoot, opgedragen den nadm van den Nederlandschen waterstaat opnieuw ver bonden zal worden aan een ander reuzenwerk onzer eeuw een Pacific-spoorweg in Zuid-A'me- rika. Heden nemen de akten-examens in Zuid-Hol land een aanvang; 295 candidaten hebben zich aangemeld. De commissie voor de examens be staat uit den Inspecteur benevens de schoolop zieners Jlir. Mr. J. J. De la üassecour Caan, Dr. Vaillant, den heer Broedelet en Mr. J. R. Koolboom. De Generaal-majoor Graaf van Limburg Stirum, kommandant in de Utreohtsche linie, heeft door tusschenkomst van den luitenant-kolonel kom mandant van het depot van het 4de regiment infanterie te Gouda, zijnen dank doen betuigen aan de officieren, onderofficieren en manschappen, die gedurende twee maanden de forten bij Hans- wijk, Everdinge en Jutfaas bezet hadden, voor de diensten door hen in die bezet(ing bewezen,' terwijl daarbij inzonderheid een hartelijk woord van dank gericht was aan de kommandanten dier forten, de kapiteins Charlier, Stoop en Furstner. Het Rijkstelegraafkantoor op het Loo wordt den 5dtn dezer met doorloopende dagdienst her opend. Bij beschikking van den Minister van Binnenl. Zakeh van 1 October 1870, n°. 205,12de afdeeling, is aan de „NoOrd-Braliantsche vracht- en 'sféëp- vereeniging," gevestigd te 's-Heïtogenbosch, tót wederopzegging vergunning verleend vbor eene stoomsleepdienst op de daarin ömschrevfeti wate ren en kanalen in dé provinciën Noofd-Brdbant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Friesland, Overijsel, Groningen en Lim burg. Ams'ikrdam, 4 October. In de morgen te houden vergadering der alhier gevestigde afdeeling van de vereeniging ter bevordering van Fabriek en Handwerksnijverheid, zal door de heer R. W. J. C. Van den Wall Bake, het uniformtarief voor reizigers op de spoorwegen worden ingeleid. In de week van den 20"™ September tot 2 October hebben van het kosthuis der maatschappij voor den werkenden stand n°. 1 korte Leidsche Dwarsstraat alhier, gebruik gemaakt: ontbijt 38 personen, middageten 7S0, avondeten 160, lo gement 88. Sloteudijk, 1 October. Hedennacht is een vigilante, waarmede een heer en een dame, die hier bij familie loogeeren, zich tot aan deu tol boom hadden laten brengen, bij het keereu om geslagen, juist op een plek, waar de rails van het paardenspoor eenige duimen boven den be- gancn grond uitsteken. Daar de passagiers het rijtuig reeds verlaten hadden en ook de koetsier er ongedeerd is afgekomen, zijn gelukkig geeu persoonlijke onheilen te betreuren. Maar dit voorval verdient vermelding, omdat het al weder tot bewijs kan verstrekken, hoe boogstgevaarlijk hier de toestand is van den weg. Welk een geheimzinnige macht kan toch de hand hpóben in dat ellendige paurdeuspoor'? Bij herhaling is reeds van hier in dit blad gewezen op het gevaar, dat ons van die zijde bedreigt. Eindelijk scheen het, dat die klachten ingang hadden gevonden. Het opruimen der rails en herstellen van den weg werd publiek aanbe steed, en aan den heer Deutekom te Amsterdam, als minsten inschrijver, gegund. Maar zie, nau welijks heeft deze een begin daarmee gemaakt, of hem wordt aangezegd, onmiddelijk het werk te staken. Sinds dien tijd is de aanbesteding zonder eenig resultaat gebleven. Hoelang zal toch die vloek op den Haarlemmerweg blijven rusten? Wil men misschien een algemeen peti tionnement afwachten? Verlangt men, dat zij, die deu meesten last van dezen toestand hebben, zeiven den hamer grijpen, om de ergenis weg te nemen? Moet het getal onheilen nog grooter zijn, vóórdat men ernstig aan het opruimen van dat kwaad zal gaan denken? N. ft. 6'i. 's-Gravenhage, 5 October. H. K. H. prinses Ma rianne der Nederlanden die in den loop dezer week op HD. landgoed Rusthof aankwam, en naar men verneemt, plan heeft het aanstaande jaar vroeg in den zomer het landgoed voor gerui- men tijd te komen bewonen, is gisteren per Rijn- spoor uit deze residentie naar Duitschland terug gekeerd. In de, gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is ingekomen eene voordracht ter vervulling der plaats van hoofdonderwijzer, open gevallen door het overlijden van den heer H. Van den Heuvel. Daarop zijn geplaatst: G. Van Nig- teren Jr., hoofdonderwijzer te Delfshaven, C. II, Den Hertog, hulponderwijzer aan de school op de Groote Markt te 's-GravenhageA. L. Roest, hoofd onderwijzer te Zwolle en N. Brouwer, idem te Uitgeest. De eerste officier van gezondheid der 1"« pO STORISCHE EPISODE UIT DEN DUITSCHEN BEVRIJ DINGSOORLOG 18121814. NAAR 1IET HOOGDUITSCH VAN GJ-OLO BAIMUND. Vervolg.) ela," riep hij hartstochtelijk, „die vriendschap, vriendschap Elizabeth, dat is het toover woord, mij de vreugde zou kunnengeven, dat mij aan- '°ort om goed te doeD, nuttig te zijn, en ze mij eardig te maken. Heb geduld met mij, als de 'oefgeestigheid somtijds nog zijne schaduw op 'ijo leven werpt, wees gij goed en toegevend "or mij, als mijn oog zich op het verledene in plaats van op de toekomst. Ik gevoel bij uwe vriendelijke woorden, die vriendschap ao mij met alles verzoenen waarvan ik mij af- terig wendde, maar die laatste band tusschen en het goede en groote mag ook niet verbro ken worden. Geschiedde dit, dan was dit naar ik zeker geloof, den dood van het betere ik in mijn binnenste en ik werd ontwijfelbaar het on geloof ;en der vertwijfeling ten prooi. Zij had hem bijna angstig toegehoord en kromp ineen bij den druk zijner hand, die haar in zijne onstuimigheid pijn veroorzaakte, maar zij geloofde aan de oprechtheid van zijn gevoel; wat wist haar jong en onervaren hart van de verdorven heid en levenszatheid zijner ziel, die zij voor droefheid en zielelijden pver het verloren geluk zijner liefde hield. Zij dankte God, dat zij ge roepen was de goede engel des vertwijfelenden, de troosteres van den zoo diep terneergeslagenen te zijn, en zij deed in haar hart de gelofte, nim mer in hare deelneming te verflauwen. Intusschen verging de herfst en de winter en hunne vriendschap werd hoe langer hoe inniger. Elizabeth beproefde den graaf op te richten en te vervroolijkeD, en bemerkte niet hoe het te za- men zijn met hem haar van lieverlede behoefte was geworden. Al waren de brieven van haren man nog steeds de vreugdevolste gebeurtenissen van haar leven, al bad zij ook nog iederen avond met een rein hart, innig en vurig voor zijn wel zijn en genadige bewaring in alle gevaren, en al dacht zij ook met een overweldigend gevoel aan het weerzien, zoo berekende zij nu tochtdeuren van haar eigentlijk leven, hier bij mevrouw v. fileringen naar het gaan en komen van den graaf. Door het dagelijks te zamen zijn, door de voort durende wisseling der innigste gedachten en ge voelens was er eene vertrouwlijkheid tusschen hen ontstaan, waarvan Elizabeth het gevaar niet inzag, en dat hare tante van geen gewicht achte. Het was haar te aangenaam, den graaf zoo aan haar huis gehecht te zien, en Elizabeth was nog te zeer vervuld met haren echtgenoot dat zij het eenigzins noodig geacht zouden hebben om hare nicht aan dezen gevaarlijken omgang te onttrek ken. De graaf kwam dus meer dau ooit en toe vallig vond hij gedurig meer de gelegenheid om Elizabeth alleen te zien. En dit alleenzijn met hem was het, wat langzamerhand beangstigend op haar begon te werken; het ontbrak hen aan stof tot een onderhoud zooals vroeger, en toch was juist als zij alleen met hem vvas Elizabeth's hart zoo zwaar en beklemd alsof zij een groote last van zich af moest wentelen. Maar hij kwam haar niet te hulp, hij zweeg en zag haar aan, totdat zij hare oogen neersloeg, kuste hare blanke handen en ging. Dan verhief zich haar hart in ongekende angst, en zij vlood naar het beeld van haren echtgenoot om uit zijne gelaatstrekken rust en kalmte te putten. En die vrede en kalmte kwam over haar, als zij in dat trouwe oog.zag, dat haar met oneindige liefde waarschuwend en liefderijk aanzag. Nog was zij de zijne, en zij gevoelde het, het geluk woonde toch slechts alleen bij hem. Intusschen werden deze tooneelen menigvuldi- ger en heviger, zij werd treurig en ernstig, zon der zich de oorzaak te willen bekennen, haar rein hart gevoelde het naderen der zonde, zooals de natuur het naderende onweder gevoelt. Daarom juichte zij van vreugde toen zij in filei van het jaar 1813, na vierjarige scheiding vau haren man het bericht ontving, dat hij voornemens was de oproeping gehoor te geven, die Frederik Wilhelm van Pruisen aan zijn volk gericht had. Hij schreef haar dat hij door tusschenkomst van den prins regent uit de Engelsche dienst ontslagen zou wor den en als majoor bij een Pruisische cavalerie regiment geplaatst zou worden. Tevens deelde hij haar mede, dat hij zijne reis over Engeland naar Duitschland zou nemen, en de verzoeking niet weerstaan konde, eerst eenige dagen in hare armen te rusten voordat hij opnieuw den strijd te geir.oet ging. „Wel bedenk ik de mogelijkheid van het ge vaar, dat mij dreigt," zoo schreef hij, „in het land waar gij nu zijt, en dat zoo nauw met Na poleon verbonden is maar ik heb grootere gevaren getrotseerd, ik heb ik mag het met vreugde

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1