E Ie ll: 'rnisischen landdag waarschijnlijk nogmaals Let vorige huis van Afgevaardigden in den dezer maand zal bijeenroepen. Engeland, mlrent de samenkomst van Thiers met lord jviüe te Londen verneemt men nader het ode: Thiers heeft den minister omtrent twee jeu onderhoudenten eerste heeft hij verzocht, Engeland op Pruisen invloed zou uitoefenen, »nde billijke vredesvoorwaarden te bedingen, n anderen heeft hij den minister trachten lertuigen, dat een herstelling van keizer Na- Qu op den troon onmogelijk was. Lord Grau- konstateerde, dat aan het eerste aanzoek [den '">r- Thiers geen gevolg kon worden ge- wijl Engeland zich onder geen voorwend de vraag zou mengen. Duitschland heeft oorlog alleen gevoerd, en men kon het niet verhiuden, op zich zelve den vrede luiten. Wat daarentegen het tweede punt fc Granville was het met hem eens, dat een luratie van keizer Napoleon onmogelijk was irden. In zooverre men hieruit tot de in re- |ngskringen heerschende meening over die kan besluiten, heel't dit antwoord nog al [ebt-, frankrijk. 1 Journ. Off. maakt den volgenden brief open- door Napoleon aan zijn kabinetschefgedik- I, en die belangrijk is, wijl ze de plannen ;ombinatiën der keizerlijke politiek in't licht „Zoo Frankrijk zich stoutmoedig op het jein der nationaliteiten plaats, is het van be an nu aan te doen uitkomen, dat er geen hsche nationaliteit bestaat, en 't is van gewicht luieu het op dit punt met Frankrijk eens zij. liet Berlijnsche kabinet verder metFrankrijk [frhandelen over schikkingen, die Frankrijk kunnen aannemen, dan zou er een geheim |taat gesloten kunnen worden, dat voor beide jijen verbindend zou zijD. Zonder te beweren, deze handelwijze een volkomen zekeren Itborg zou opleveren, zou zij toch het dub- voordeel geven van Pruisen te compromi- |eii en voor hetzelve een waarborg te zijn de staatkunde of voornemens des keizers- meer men het karakter van den koning van |>sen en zijn eersten minister kent, kan men niet ontveinzen, dat de laatste diplomatieke Jleuten, alsook de tegenwoordige gesteldheid den pnblieken geest in Frankrijk hen in de tuiging hebben moeten versterken, dat wij eisch van den Rijngrens niet hebben opge- Ten einde zeker te zijn, een vertrouwen iuden, dat noodzakelijk is voor 't handhaven een intieme overeenstemming, moeten wij D» er op toeleggen, om de argwaan omtrent zaak, welke door onze laatste mededeelingeu ,er opgewekt is, te doen ophouden. De uit- isl ian niet verkregen worden door woorden is een daad noodigen een daad, die het lot België met Pruisen regelt, zal voor Pruisen bewijs zijn, dat de keizer bepaald ergens Mers dan aan den Rijn de uitbreiding zoekt elke sedert de gebeurtenissen waarvan Duitsch- jn het tooneel is geweest, voor Frankrijk nood- ■elijk zijn geworden, en ons de zekerheid jen, dat de Pruisische regeering aan onze Leiding in het noorden geene hinderpalen den weg zal leggen." De brief draagt geen jteekeniDg. België. De Independance bevat het volgend verhaal be llende de beruchte depeche in de Etoile beige. [Toen de Etoile beige in hare middageditie, welke twee uren het licht ziet, „het fraai verhaal den reiziger uit Valenciennes" had opgeno- kwam Brussel in rep en roer. De inensch- jd leert nooit, naar het schijnt; ondanks alle jige sensatietelegrammen, uitgedacht om de lerlandsliefde der Franschen te prikkelen, als de Figaro indertijd gulhartig bekende, nam er de vertelling der Etoile (hoe kan van een ook iets anders komen dan bovennatuurlijke fingen,) gaaf aan. Aan de beurs werd de peche ijverig besproken; zij had gelijk, want farschijnlijk kwam deze uit eo.D harer hoeken, it in het Café des Mille Colonnes, waar altijd Franschen zijn, was de, opgewondenheid 1 minder groot. Trouwens de agitatie ging tndo naarmate de avond viel. Tegen 7 uur il de Echo de Bruxelles, avondeditie van den iu Parlement, het licht, pe straten, de pleinen worden aanstonds over «t met nieuwsventers, bulkende: l'Echo de '"relies, édition du soir, grande victoire des |hlfAlS. Een nieuwsgierige menigte omringt deze ireeuwers. Men wil het ware te weten komen. 111 de reiziger der Etoile waarheid hebben ge doken? Men werpt zich op die verkoopers, betaalt hun eiken prijs, men rukt elkaar krant uit de handen, om met koortsachtige 'n<i en een gretig oog, de „laatste tijding" onder gaslantaarn te gaan lezen. En wat ziet men ir?Herhaling der depeche in de Etoile, de handteekening van Gambetta, maar ge- 'Jd door een aanmerking der redactie, waarin het ongeloofelijke van de tijding doet uit komen. Maar deze leest niemand. Men ziet, men wil niets anders zien, dan de garrande victoire des Franfais. Men wil niets hooren van hetgeen eenige verstandigen opperen. Men wijst op de handteekening van Gambetta, alsof zij gelegali seerd ware! „Maar", doet alsnog in het gedrang der enthousiasten een scepticus opmerken, maar de Independance geelt die fameuse tijding toch niet". „Parbleu"klonk uit den mond van een geloovige de Independance is veel te Pruisisch daarvoor I Al te Pruisisch, zegt de Indépendancewie zal het gelooven. De Norddeulsche en de Kreuzzeitung zeer zeker nooit. Het blijkt nu weder, dus vervolgt de lndépen- dance, dat een blad al heel dom moet zijn, om onpartijdig te willen zijn. Men is zeker de chau vinisten der twee partijen tegen zich iD het harnas te jagen, en de chauvinisten -zijn er de meerderheid. Het is dus veel verstandiger om een goede, groote dwaling te omhelzen en haar stijf vast te houden. Men krijgt daardoor zeer stellig vele vijanden, maar ook tevens vele vrien den. Maar de Indépendance zou er zoo gemakkelijk niet afkomen, De uitroeping van den geloovige was slechts de inleiding. Des nachts worden het bureau en de redactie overrompeld door echte vaderlanders, die gezwo ren hebben de Pruisische dweepzucht der Indépen dance te overwinnen, eu die er op aandringen, dat zij het telegram opneme, dat de held van den dag is geweest. De hoofdredacteur wordt belegerd door reizigers uit alle oorden van Noord-Frankrijk. De een komt kersversch uit Rijssel. Daar was natuurlijk dezelfde dépêche aangeplakt als te Valenciennes. De ander brengt een voyageur sérieux mede, die den roman van M. Gambetta beweert gelezen te hebben op de muren van Valenciennes. Een derde brengt een afschrift van de tijding, die hij „op de plaats" zelf gelezen heeft. Een vierde bezorgt den hoofdredacteur een ge drukt stuk, „dat te Valenciens is verspreid." Deze was ongelukkig een beursspeculant. De heer Berardi doet hem opmerken, dat de dertig ste September de dag is voor de driemaandelijk- sche en maandelijksche liquidatie. Hij vlucht van daar zonder een woord te zeggen et court encore I Eindelijk verschijnt de Etoile Beige te midder nacht met de volgende rectificatie (die ons niet is overgeseind 1) „Een persoon uit Brussel, die naar Valencien nes getelegrapheerd heeft, naar aanleiding van het telegram, ontvangt ten antwoord de volgende depeche, welke die tijding op de meest stellige wijze tegenspreekt. Valenciennes, 4.20 des nam. Er is hier niets aangeplakt. De tijding is valsch. Dit is de moraal dezer geschiedenis, die gansch Brussel een dag lang in rep eu roer heel't ge bracht. TELEGRAMMEN. Ferrières, 30 September. Wij ontvangen eerst heden de proclamatie der regeering te Tours, dd. 24 dezer, waarin men aan den heer Von Bismarck de verklaring toeschrijft: „dat Pruisen van Frank rijk een mogendheid van den tweeden rang wil maken." Zulk een verklaring zou een pure ongerijmd heid zijn en zij is nooit afgelegd door den heer Von Bismarck. Dinsdag den 27sten dezer heeft de heer Von Bis marck aan de vertegenwoordigers van den Noord- Duitsehen boud bij de buitenlaudsche hoven, een dépêche verzonden, waarin hij verslag geeft van het onderhoud, dat hij met den heer Jules Favre gehad heeft. Brussel, 1 October. Het Journal de Bruxllese verzekert, dat de miliciens der lichtingen van 1863, 1864 en 1865, behuorende tot de infanterie en de artillerie te roet, even als al de gehuwde manschappen met verlof zullen worden gezonden. Bovendien worden met 1 dezer de observatiele- gers en dat van Antwerpen, benevens de gene rale staf ontbonden. Particulier telegram). Volgens de nieuwstij dingen uit Rome heeft de Paus de kardinalen Guidi, Silvestrie en di Pietro belast met het uit werken van voorstellen, betreffende den modus vivendi met Italië. Kardinaal Pericoli is met eene bijzondere missie naar Florence gezonden. De junta heeft last gegeven tot oprichting van een gedenkteekeu voor hen, die in 1867 en 1870 ge vallen zijn voor de bevrijding van Rome. L'Independance Beige, welker bureel Vrijdag avond en nacht schier belegerd is geworden door personen, die verlangden dat het blad het be ruchte telegram van de Etoile Beige (door l'Echo de Bruxelles onder reserve overgenomen) op zijne beurt zou opnemen, weigerde die opname op grond van zijne overtuiging dat het bericht van de dépêche, te Valenciennes aangeplakt en een groote overwinning der Fransehen bij Versailles ver meldende, niets anders was dan een beursspecu latie. Het blad werd in die overtuiging door de houding van sommige beursmannen zelf beves tigd, en eindelijk bevatte de ochtend-editie van I l'Etoile Beige de navolgende rectificatie Iemand te Brussel, die over de zaak naar Va- ienciennes heeft getelegrafeerd, ontvangt van daar dit antwoord, waardoor het bericht volko men wordt gelogenstraft: „Valenciennes tien minuten voor halfvijf 's na middags. „Er is hier niets aangeplakt' Valsch gerncht." Tours, 2 October. De deputatie van het Gou- vernement heeft een proclamatie betreffende de verkiezingen voor, de constitueerende Vergadering uitgevaardigd. In dit stuk wordt herinnerd, dat die verkiezingen eerst waren vastgesteld op 16 dezer en dat zij vervolgens, om de onderhande lingen over een wapenstilstand gemakkelijk te maken, waren bepaald op 2 dezer, maar dat het Gouvernement alstoen, ten gevolge der onaanne melijke voorwaarden van graaf Von Bismarck, al zijne werkzaamheden moest bepalen tot de verdediging eu derhalve het werk der verkiezin gen moest laten rusten. Thans evenwel verlangt het eene uitspraak des volks bij algemeen stem recht. Het verlangt dat de Constitueerende Ver gadering binnenkort zal bijeenkomen ter plaatse waar het Gouvernement dit bepaalt. Het ver langt dat die Vergadering het leger, dat Parijs zal moeten bevrijden, met dien vaderiandschen geest zal bezielen, waardoor het ten volle zal worden aangemoedigd. De verkiezingen zullen geheel vrij zijn. Ten slotte wordt het volk aan gemaand tot handhaving van orde en rust, die in den tegen woord igen ernstigen toestand een ver- eischte zijn. In de berichten uit Lyon wordt geconstateerd, dat de rust er zich meer en meer herstelt. Berlijn, 2 October. (O/ficieel bericht.) Uit Mun- dolsheim zijD de volgende officieeie berichten ont vangen, gedateerd 30 September: Heden hebben onze troepen hun intocht in Straatsburg gehouden, waarna in de Thomaskerk eene plechtige godsdienstoefening heeft plaats ge had. Ruim 500 Fransche officieren hebben bij onder- teekeniug hun woord vau eer gegeven van in dezen oorlog niet meer tegen de Duitsche troe pen te zullen vechten50 a 100 hebben zich in krijgsgevangenschap begeven. Het aantal gevangenen kan nog niet metjuist- heid worden opgegeven. Tot op dit oogenblxk bedraagt het aantal ka nonnen dat ons in handen is gevallen 1070. Hierbij komt twee unllioen iu geld, zijnde Fransch Staats eigendom; voorts ammunitie en vooral een groote voorraad fabriekgoederen. Wijders wordt uit Rheims, van 30 September, het volgende gemeld De landweer-batailjons van Landsberg, Frank fort eu Woldenberg hebben liet 13de Fransche anneekorps teruggeslagen. Den 2Ssten heelt het garnizoen van Soissons herhaaldelijk een uitval gedaan. Het heelt een wapenstilstand aangevraagd om de doodeu te be graven en de gekwetsten weg te halen. De Duit sche troepen hebben bij die uitvallen weinig ver liezen geleden. Rome, 2 October. Er heerscht eene volmaakte rust, Er worden groote toebereidselen gemaakt voor de ontvangst van Rorneinsche burgers, die afwezig waren, doch die nu van alle zijden toe- stroomen, om morgen hunne stem uit te breDgen. De Italiaausche autoriteit heeft bezit genomen van het Quirinaal. De Koning zal er zich vesti ngen. Iu de wijk Leonina zal geen stembus wor den geplaatst, maar den inwoners van dit kwar tier, die zich hierover bij den president van de Junta beklaagd hebben, is de raad gegeven om zich bij de naastbijgelegeu stembus aan te melden. De Gazetta di Horna meent te weten, dat de Paus zal verbieden aan de volksstemming deel te nemen, zell's om neen te stemmen. Berlfjn, 2 October, De Staals-Ameigér bevat een Kon. besluit, waarhij bepaald woidt dat door het leger bezette districten, welke niet under de gouvernementen-generaal van den Elzas en van uothanngeu belmoren, ouder net bestuur worden gesteld van het gouvernement-generaal van Riems. Tot gouverneur-generaal van Reims is benoemd de groothertog van Mecklenburg. Volgens opgave van den Slaalsanzeiger, be loopt het aantal Fransche krijgsgevangenen iu Duitschland thans 15U,UUU. Naar sommige dagbladen mededeelen, zijn de Rijnlandsche rechtbanken uitgenoodigd tot liet aanwijzen van personen, die geschiktheid be zitten om te fungeereu als reenteriyke ambte naren in den Elzas en Lotharingen. Londen, 3 Oct. In den Standard is een brief opgenomen vaD een Fransch officier, waarin deze opkomt tegen de beweringen van den gene raal Wimpffen. Hij zegt, dat de verantwoorde lijkheid van de kapitulatie van Sedan niet moet rusten op den Keizer, die zich liever wilde op offeren, ten einde een nuttelooze slachting te voorkomen. Een gedeelte van het leger van YVerder, aldus meldt hetzelfde blad, trekt op Parijs, het andere op Lyon aan. De Standard beschouwd den oorlog met China als onvermijdelijk. De aartsbisschop Manning heeft in een gisteren uitgesproken leerrede als zijn gevoelen te kennen gegeven, dat de tiomeinscne quaestie eerst nu begon. Rome, 2 Oct. De tot dusver bekende uitslag van het plebisoit is als volgt: 40,805 ja, 46 neen. De stemmen uit de citta Leonina zijn onder deze cijfers begrepen. De stemming in de provinciën geeft tot dusver de volgende resultaten: 6406 ja 22 neen. Ferrières, 2 October. Het bericht van den heer Russel, correspondent van de Times, over een onderhoud tusscben koning Wilhern en keizer Napoleon, is een verzinsel. IIITLOTUICM. Weenen, 1 October. Bij de trekking van de crediet-loten is de hoogste prijs gevallen op serie 533, N°. 66. De prijs van f 40.000 is gevallen op serie 427, N°. 59; die van ƒ20.000 op serie2198, N°. 25. Verder zijn uitgekomen de serieën 19,139, 194, 306, 591, 594, 777, 2147, 2197, 2230, 3564, 3650, 3904. LAATüiTiff BLII1(;H'I'|.'.\ 's-Gravenhage, 3 October. Op verzoek van den Minister van Biunenlandsche Zaken is aan de gemeentebesturen toegezonden een exemplaar van het verslag van den Landbouw iu Nederland, over 1868. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal nebben heden een aanvang ge maakt met het onderzoek van de ontwerpen üer staatsbegrooting voor 1871. De Commissaris des Konings iu de prov. Zuid- Holland heeft bij besluit van 29 September jl. benoemd de zetters voor 's Rijks directe belas tingen iu de gemeenten dier provincie. Elk col- legie van zetters zal, na vuoralgaande beëediging der zetters, overgaan tot de opmaking van den vereisebten rooster van aftreding. Amsterdam, 3 October. Tarwe, stemming: on veranderd; N. B. Pools 355 op tijd. Rogge, stem ming genoegzaam onveranderd; Petersburg 176, 178 c. z/k. Galatz 186 c. z/k. Odessa 184 c. z/k. Pruisen 200 c. z/k. Levering stemming iets flau wer; October 176, 177 Maart 187, 188, 189. Lijnzaad, onveranderd; Archangel 34 a 34k Bombay 3.80; Pernan 2.70. Raapolie op 6 weken 45; vliegend 43%; Oct. 4314 a 43K; Nov. eu Dec. 43k a 43VaMei 42. Lijnolie op 6 weken 34; vlie gend 32Ü; Oct. 3214 a 32y,Nov. en Dec. 32k Maart, April en Mei 33 K a 33. Hennepolie op 6 weken 35k; vliegend 34. Rotterdam, 1 Oet. Aanvoer van granen mid delmatig, goed te verkoopen. Tarwe en Rogge ruim prijshoudend. Bruine Boonen 50 ets. en VV itte Boonen f 1 lager. Overige artikelen onveranderd. aüWELlJKLW, GEBOORTEN EM STERFGEVALLEB. Eerste Huwelijks-Af kondiging van Leiden van den 2den October. B. Tlionua wedr. 511 j. eu J. A. VVylaud jd, 42 j. J. Kan. tena wedr. 66 j. en M. Al. J. Duyverman wed. 50 j, K. A. lioelen wedr. 36 j. eu A. H. U. Sam jd. 26 j. H. J. Ver- lint jol. 23 j. en A. J. De Kleyn jd. 26 j. Comité van het ROODE KRUIS te Leiden en omstreken. Na de voorgaande opgaaf is hij den heer A. C. Leembruggen ten behoeve van het Hoode Kruis ingekomen. Van de dames T. geruit geordend en gewoon pluksel, zwachtels en eompressen; van den heer N. K. Sweiner: 2 dozijn Liebigs Vleesch extract, 1 pak Engelsch pluksel. Door tusschenkomst van den heer Rutgersvan M. V. L. eenig pluksel. Door tusschenkomst van den. heer Rogge: van Mejufvrouw B. geruit en gewoon pluksel; van Mevrouw O. pluksel; van eene behoeftige vrouw te Katwijk scheurlinnen en pluksel; van J. M. vier uiansheuiden; van Mevrouw N. N. zes hemd rokken, zes paar sokkeu, vier paar kousen, 20 eompressen, zwachtels, geordend en gewoon pluk sel, twee servetten; van M. pluksel, twee borst rokken, drie slaapmutsen en twee linnen lakens. Door tusschenkomst van Mevrouw Dozij, geb. Van Goor den Oosterling; van de dames L. een pak pluksel, zwachtels en eompressen; van Me jufvrouw C. P. twee paar sokkeD; van v. R. een pak pluksel; van N. N. een pak pluksel, en ge ruit pluksel; van Mevrouw H. geruit eu gewoon pluksel; van Mej. v. P. pluksel; van Mej. M. O. geruit en gewoon pluksel en zwachtels. Door tusschenkomst van Mevrouw de wed. Eekhout geb. De Waal; van Conje B. pluksel; van N. pluksel; van J. en C. gewoon en geordend pluksel en eompressen; van N. pluksel; van de kinderen eeuer school, pluksel; van de dames N. geruit en gewoon pluksel; van E. Zes katoenen gordels, een doosje met pluksel, geruit en gewoon pluksel; van Mevrouw K. drie trommels echt arrowroot. Door tusschenkomst van Mevrouw de wed. Viruly geb. Van Gorkum; van M. d. 8. pluksel; van B. d. 8. pluksel; van N. N. pluksel; van C. K. pluksel; van Mevrouw d. P. drie pareu wol len kousen; van Mevrouw O. geruit en gewoon pluksel; van de Gereformeerde weesmeisjes 1 kilo pluksel; van de gezamentlijke moeders van het Gerelormeerd weeshuis 15 hectogram pluksel; van Maria en Cornelia Mulié pluksel en eompres sen; van Mej. De P. een wollen dekenvauhet huis gezin van den heer P. plukselvan JM. twee hem den; van Mevrouw de wed..J. 8. v. H. eene kist in houdende: eene groote hoeveelheid geordend en gewoon en geruit pluksel; 19 sloopen, 2 woud- kussens, 9 llauelleu zwachtels en twee linnen id., 3 llauelleu mantels, 6 schorten voor oppasters, 6 buik ver handen, 6 dubbele T. verhanden, IU en kele T. verbanden, 8 hoofdverbandeu, 13 verband- doekjes, 2 potten vleesch extract, 5 pakken maïs meel, 1 pak iste quaeliteit parel sago, 2 Uesschen chocolade poeder, 1 kistje eau de culogue; van 8. L. geordend, gewoon eu geruit pluksel eu crom- pressen; van Mej. T. T. geruit, gewoon eu ge ordend plaksel; van D. 8. pluksel; van N. N. 12 halve doeken, 2 hemden, 3 sloopenvan de heeren Van den Heuvel en Van Santen, geordend, geruit en gewoon pluksel, 6 zwachtels en linnen; van Mevrouw Van Meerten, door verschillende verzameld: gewoou en geordend pluksel, 29 zwachtels, 29 eompressen, twee paar wollen sokken. Heden in dank ontvangen: Van de leerlingen der R. K. diaconieschool te Leiden (hoofdonderwijzer de heerB. Engels) ƒ3.64; van N. N. motto: een bliekje van de tafel te B. ƒ3.85; van den Zeer Eerwaarden heer Dr. R. Koopinaus van Boekereu opbrengst eener collecte in de kinderkerk f 41.89'. Met de opgave van Zaterdag ad f 5573.te samen ƒ5622,29. Namens het Bestuur: Leiden, J. A. F. Goebergh, 3 Oct. 1870. Penningmeester

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3