Zaterdag 1 October. S°. 3264 A°. 1870. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post-3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTKNTIEN. Voor iederen regelj 0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 30 September. Vroeger was er meermalen sprake van de andidatuur van Professor J. T. Buys, voor het «Imaatschap der Tweede Kamer in het hoofd jesdistrict Middelburg. Thans verneemt men dat 'rofessor Buys aan de liberale kiezersvereeniging Grondwet te Middelburg te kennen heeft ge- eren niet in aanmerking te willen komen. Het Weekblad voor de Burgerlijke administratie Leeft een uittreksel van het door ons medege deelde ontwerp-raadsbesluit, door den heer Har- tevelt ingediend, tot invoering eener nieuwe [plaatselijke belasting id deze gemeente. Aan het ^lot van dit uittreksel zegt de redactie: „Wij achten het zeer wenschelijk dat de sad van Leiden tot de aanneming van dit voor hiel moge besluiten, vermits het ons voorkomt eer eenvoudig en billijk te zijn." Eergisteren werd in eene plechtige terechtzitting lezer rechtbank Mr. L. W. S. J. Pape als sub- itituut-griflier geïnstalleerd. De rechtbank was ,a grand complet. Twee Wethouders vertegen- oordigden het dagelijksch bestuur der gemeente. Ie deken der orde van advocaten stond en robe n het hoofd zijner jongere confrères. De heeren irocureurs, vele notarissen en andere belangstel lenden, waren opgekomen. De heer Tollens presideerde in de plaats van r. Van Outeren, die verhinderd was tegenwoor- ig te zijn. Deze laatste omstandigheid „verheugde len waarnemenden voorzitter in zekeren zin." Immers waar wellicht de kiesehheid Mr. Van uteren belet zou hebben de verdiensten van zijn eef Mr. J. Van Heukelom, den afgetreden sub- lituut-griflier voldoende te herdenken, behoefde Tollens zich daarbij niet te binden." Spreker erklaarde dat de rechtbank hoezeer zich in de iTOmotie van Mr. Van Heukelom verheugende, lezen noode zag heengaan, omdat hij door zijn ,rer, zijn bekwaamheden en zijn algemeen be ende welwillendheid en aangenamen omgang ik in den nederigen werkkring van substituut- ■riiier veel nut had gesticht en bij de rechtbank sene goede herinnering achterliet. Spr. hoopte en vertrouwde, daar hij de ante- :edenten van Mr. Pape, bij de instructie van trafzaken, bij faillissementen en aDdere geiegen- leden meer van nabij, kende, dat deze zijn voor- ;anger zou navolgen. Daarop verklaarde hij den lieuw benoemde plechtig geïnstalleerd. Mr. Pape het woord erlangende, verklaarde lit te willen en beloofde zooveel in hem was, iet te .zullen doen. De welwillendheid der recht- ank op welke hij vertrouwde, was hem dik- vijls gebleken. De deken der balie voegde ook zijne geluk- Rensohingen bij 'die van den president en her- imerde hoe Mr. Van 'Heukelom nooit vergeten ïad dat hij lid van de balie geweest was, hoe ijj de :advocaten steeds ter wilLe was waar zijn diensten behoefden. Eindelijk wees de eken den nieuw benoemde, die ook zoo juist gelederen der advocaten verlaten had, met nadruk op het voorbeeld van zijn vader, het lid an den Hoogen Raad, en beval hem aan dit te algen. Mr. J. Van Heukelom, laatstelijk substituut- ;riffier bij de rechtbank alhier, is Woensdag in sne plechtige buitengewone zitting der arron- jJÜ taements-rechtbank te Gorcum, als rechter bij s reéhtbank geïnstalleerd. De voorzitter Mr. C. M. Van den iHonert sprak daarbij den 'snsch uit,.dat de rechtbank in hem mocht terug- kden, wat zij in den heer Mr. D. J. Mom Visch ttloren had. Het bestuur van het Comité Roode Kruis alhier eeft een brief ontvangen van Dr. Zaalberg, die Mige dagen geleden met eene groote bezending naterieèl naar Aken is vertrokken. Wij zijn in laat gesteld daaruit de volgende bijzonderheden aede te deelen. «Ik werd met open armen ontvangen en moest, lettegenstaande ik reeds mijn intrek in een loge ment genomen had, ten huize van den heer Pastor President van het hoofdbestuur) logeeren. Wij 'ogen direct naar het reserve-lazareth, waartoe sa goederengebouw aan het station was gebruikt 'etwelk vrij goed was ingericht en waar de zwaar kwetsten voorloopig worden opgenomen, om na eenige rust en verpleging, den volgenden dag naar 1 de Baracken-Lazareths te worden verzonden. Ver plegers en verpleegsters waren daar in grooten getale voorhandeu. Daar de gekwetsten hier bijpa zonder kleederen, en uitgehongerd aanko men, zoo bestaat groote behoefte aan kleederen, victualiën, rooden wijn, dekens, sigaren enz." De drie Baracken-Lazareths bevinden zich 10 minuten buiten de stad en zijn goed ingericht. Er worden enkel zwaar gewonden verpleegd en er zijn zeven geneesheeren, door liefdezusters en paters bijgestaan, aan verbonden. Ook in het Maria-hospitaal te Burtscheid, door Dr. Zaalberg, om de voortreffelijkheid der inrich ting zeer geroemd, liggen alleen zwaar gekwet sten. Behalve deze vindt men nog te Aken (de militaire hospitalen niet medegerekend) de Evan gelische Kranken-ünd Versorgungsanstalt, het Evangelische Frauënverein en eindelijk het groote Mariahilfe-hospitaal, waar over de honderd ge wonden verzorgd worden en dat Dr. Zaalberg een model-ziekenhuis noemt. Het is tot stand ge komen uit de winst der vroegere speelbauk en wordt nu door vrijwillige bijdragen onderhouden. Eindelijk is er nog eene ambulance aan het sta tion, Evacuations-commission genaamd, die de licht gekwetsten, welke verder moeten vervoerd worden, in ontvangst neemt. De medegebrachte goederen werden ouder deze verschillende inrichtingen verdeeld en onder warme dankbetuiging ontvangen. Het bleek even wel dat de behoefte veel grooter was dan men hier gemeend had. Sedert de gekwetsten over België inogen vervoerd worden, komt alles naar AkeD, waar de zwaargekwetsten blijven, terwijl de lichtgekwetsten voordat zij verder reizen, eerst aan het station verzorgd worden. De heer Zaal berg heeft dus aan het hoofd-comité te 's-Gra- venhage eene opgave van benoodigdheden gezon den en twee dagen na de aankomst van zijn brief, zijn wederom 31 goedgevulde kisten naar Aken verzonden. De spoed waarmede aldus aan de aanvraag wordt voldaan, kan niet genoeg geroemd worden. De gewonden, die tot nu toe meest uitGrave- lotte en Sédan kwamen, moeten er soms verschrik kelijk uitzien. Dr. Zaalberg woonde verscheidene belangrijke operaties bij. Dysenterie komt veel in de hospitalen voor. Uit Sédan was een pokkenlijder aangekomen. Behalve met de gewonden had in Aken de liefdadigheid handenvol werk met de uit Frank rijk verdreven Duitschers w.aarvan de meesten naakt en uitgehongerd aankwamen en kleeding- stukken en voedsel behoefden. Alleen voor kleine kinderen waren er 2000 zuigflesschen met melk uitgedeeld. De brief eindigt met eeDe hartelijke dankzeg ging uit Aken aan alfen die tot de omJersteuDiDg het hunne hebben bijgedragen. De openbare les die gisteren avond in de gyui- nastiekscliool door de leerlingen van die school, onder leiding van den uitstekenden directeur, den heer Martin, ten voordeele van het Roode Kruis plaats vond, werd door een talrijk pu bliek bijgewoond. De zaal was eenvoudig doch smaakvol door de zorgen van de heeren Van Ewijk en Groen gedecoreerd. Op den achtergrond prijkte Zr. Ms. borstbeeld onder eene sierlijke trophee van nationale vlaggen, in wier midden de banier van het Roode Kruis was aangebracht. De wanden waren eveneens gedrapeerd met oranje en driekleurige vaandels, en roode'kruizen. Het muziekkorps van de dienstdoende schutterij werkte welwillend mede tot opluistering van den avond, die inderdaad zeer genoeglijk voorbijsnelde. De gymnastische oefeningen der leerlingen van beiderlei kunne deden blijken van goede vorde ringen. De hupsche meisjes, zoowel als de krach tige en vlugge jongelingen trokken onafgebroken de algemeene aandacht bij hunne veirassende lichaamsbewegingen, forsche verrichtingen op da toestellen voor de gymnastiek, of partijen op den degen eh de stok. Het publiek gaf dan ook herhaaldelijk blijken van goedkeuring. Een en ander heeft andermaal het nut, de doelmatigheid, en 'de goede werking van du uit muntend ingerichte gyjnnastiek-school hier ter stede bewezen. Moge zij -ziöh in de voortdurende belangstelling van de burgerij blijven verheugen Heden heeft een stier, die van een der booten aan het Utrechtsche veer was gesprongen eene woeste wandeÜDg door de stad gehouden en ge durende den ganschen voormiddag vrij wat angst veroorzaakt. Het gebeurde moet zich volgeus de ontvangen niededeelingen aldus toegedragen hebben. Het woedende beest koos zijn weg van de boot door het water naar het plantsoen, draafde bij de ge- ainoveerde Koepoort de stad binnen en veroor zaakte in de Ketelboetelsteeg het eerste ongeluk. Hij bereikte daar een meisje uit het Liefde gesticht in de Nieuwsteeg, raakte in zijn vaart met de hoorns den hals, wierp het hind omver en vervolgde zijn weg. Het meisje deerlijk verschrikt en aan het hoofd verwond, werd bij een in genoemde steeg wo nenden melkboer ingebracht, waar de eerste ge neeskundige hulp verleend werd door Dr. An- dreson. Wij vernamen later dat Truitje Scholz, zoo is haar naam, weder naar het gesticht is vervoerd eu de kwetsuur niet al te ernstig moet zijn. Inmiddels was het Dog niemand gelukt den stier, die zooals dit steeds ten onrechte geschiedt door eene joelende en schreeuwende menigte werd achtervolgd, meester te worden. Hij moet door onderscheidene straten gehold zijn, als de Brêestrsat, HoogewQerd en plantsoen. Daar zouden weder twee hinderen omver gewor pen zijn, men wil zelfs d^t een eejie kneuzing aan het been heeft bekomen. Natuurlijk staan wij hiervoor Diet in, maar het feit wordt algemeen verhaald. Ook moeten nog andere ongevallen voorgekomen zijn. Ten laatste is de stier in een sloot geloopeu en toen begon de bestorming van den harddra ver. Men werd hem meester en in triomftocht zagen wij hem omstreeks halfdrie op een slepers wagen door twee paarden getrokken en stevig gebonden door de stad naar het Utrechtsche veer rijden. Ook de politie zette het dier ijverig achterna, waarschijnlijk om het op te vangen of ongelukken te voorkomen. Na de opheffing van het mobiele leger zal Z. K. H. de Prins van Oranje zijne betrekking van inspecteur der cavallerie weder aanvaarden. Het ontwerp van wet tot Regeling der Schutterijen, in de vorige zitting der Staten-Generaal aange boden, en waaromtrent de commissie van Rap porteurs uit de Tweede Kamer reeds het Eind verslag had uitgebracht, is echter in die zitting onafgedaan gebleven. Het tot stand komen eener nieuwe schutterijwet wordt ongetwijfeld door 's Lands belang gevorderd. De Regeering heeft het derhalve van haren plicht geacht het vorig wetsontwerp dadelijk na de opening der tegenwoordige zitting, weder in te dienen. Dat ontwerp is, behoudens eene uitzondering gelijkluidend aan het laatst behandelde. Het verschil van het tegenwoordige met het vorige ontwerp betreft de eerste paragraaf van hoofdstuk XII, van de dienst der schutterijen in tijden van gevaar en oorlog. In 1 van dat hoofd stuk is namelijk een artikel (thans ISO) ingelascht, waarbij bevoegdheid wordt gegeven, om, wan neer in de gevallen, omschreven in art. 181 dei- Grondwet, de militie te land, hetzij geheel, hetzij teD deele, buitengewoon is bijeengeroepen, de actieve schutterijen gelijktijdig, zonder nog tot hare mobielverklaring over te gaan, door buiten gewone oefeningen, tot de dienst der verdediging des Vaderlands verder te bekwamen en voor te bereiden. De buiteugewoDe omstandigheden van den laatst verloopen tijd, welke het in 's lands belang nood zakelijk hebben gemaakt, met snelheid maatre gelen te nemeD om onze neutraliteit, des noods door kracht van wapenen, te handhaven, hebben tevens de noodzakelijkheid van zopdanigen voor bereidende maatregel, het marschvaardig maken der schutterijen aangetoond. Door de bevoegdheid daartoe in de wet op te nemen is tweeërlei bezwaar te ontwijken. Eens deels van in buitengewone omstandigheden, ge lijk zich in den.jongsten fijd hebben yoorgedpan, de schutterijen dadelijk en.zpnder dat zij ,amide eigenlijke verdediging des vaderlands behoeven deel te nemen, mobiel te moeten verklaren en daardoor gfoote stoornis in maatschappelijke toe standen en aanzienlijke uitgaven vopr 's Rijks kas, zonder volstrekte noodzakelijkheid to veroor zaken. Ten andere van door uitstel der mobili satie tot het laatste dringende oogenblik, zich aan het gevaar bloot te stelleu van te laat te komen. Deze maatregel van de voorbereiding kan alzoo groot nut hebben zonder te groot bezwaar aan de schuttorp|iehtigen pp zonder overmatige kos ten aan het Rijk te veroorzaken. Heden hebben nog twee afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal jiet onder zoek voortgezet over de wetsontwerpen uitma kende de Indische begrooting voor 1871. Hef Dagblad van Zuid-Holland deelt yan geloof waardige zijde, doch onder de meeste reserve mede, dat de komst in de residentie van den heer Servais, president van het Gouvernement van het Groothertogdom Luxemburg, jn hooge politieke kringen het vermoeden heeft dpen oppe ren, dat die hooge staatsambtenaar tot zending zou hebben het openen van onderhandelingen over den afstand van liet Groothertogdom Luxem burg aan Pruisen. Gisteren heeft te 's-Gravenhage de 2-fste alge meene vergadering plaats gehad der Hollandsclie Maatschappij van Landbouw. Aan het verslag van onzen correspondent is het volgende ontleend: Te twaalf uren werd deze. vergadering geopend met een aanspraak van den voorzitter, den heer Mr. J. Messchert van Vollenhoven, die in eene breedvoerige inleiding wees op de buitengewone tijdsomstandigheden, welke de voorspelling van den profeet der oudheid niet schenen te bevesti gen, dat de zwaarden tot spaden en de spiesen tot sikkels zullen worden geslagen. Aan deze tijds omstandigheden was het te wijten, dat aan liet voornemen om de algemeene tentoonstelling van den landbouw dit jaar te Dordrecht te houdeu, waartoe in het vorige jaar was besloten, geen ge volg is gegeven. Daarna schetste de voorzitter den toestand dei- Maatschappij het ledental was in het afgeloopen jaar wederom toegenomen, en eene nieuwe af- deeling heeft zich gevestigd in Schagen en om streken in Noord-Holland. De verdere mededee- lingen zouden in de gedrukte berichten worden opgenomen. Na het uitbrengen van het verslag heeft de afgevaardigde der 's-G raven haagsche afdeel ing, Jhr. Mr. W. T. Gevers Deynoot,ondersteund,door onderscheidene leden zijn leedwezen herhaalde lijk te kennen gegeven over het besluit van het hoofdbestuur om op grond der tijdsomstandighe den, de algemeene tentoonstelling in dit jaar te Dordrecht niet te doen doorgaan. De voorzitter verklaarde, dat bij het gemeentebestuur te Dprd- recht eene bepaalde ongeneigdheid bestond om de tentoonstelling aldaar je fioudeQ op grond van de gedrukte stemming, welke ,jtieh in het Ipncl openbaarde ten gevolge der tijdsomstandigheden. Op grond der tijdsomstandigheden verklaarde de voorzitter nog niet in sfppt de aange kondigde niededeeling te kunnen doen omtrent de in 1872 te houden tentoonstelling te 'sGraven- hage, bij gelegenheid van het 25jarig bestaan der Maatschappij. ,Door onderscheidene leden werden eenige nie dedeelingen gedaan omtrent den gezondheidstoe stand van het rundvee, de longziekte en gedane inentingen en de varkensziekteen de aangewende middelen daartegen. Omtrent de hulp- of kuDst- mesten werd dopr onderscheidene leden verklaard .eerst in het volgend jaar niededeelingen te kun nen doen. Alsnu kwam in behandeling het voorstel van de afdeeljng Alkmaar, strekkende daartoe dat het hoofdbestuur pogingen aanwende om bij de re- geeriug te bewerken, dat de opkomst der nieuwe lichting van de manschappen dpr nationale mi litie, opn in den dienst te worden geoefend, niet in het voorjaar, mapr in het najaar plaajs hebbe. Over dit voorstel, door Mr. J. P. De Lange, afgevaardigde van Alkmaar toegelicht, had eene lapgdurige discussie plaa(s(i vooral omdat het hoolff- bestuur wederom op gropd van de tijdsomstan digheden had gepraeadvigeeyd zich niet met een adres tot de t;eëe®r'uS te wenden, typ voorstel yan den (ïeer Bredius .fieeft, de vergadering be sloten aan het hoofdbestuur machtiging te geven om ,zijn aandacht te yes.tigeu op de wetsontwer pen betrekkelijk dedefensie,yyelke in het tegen- wpoidig zittingjaar mochten jpkpmen, die te toet-

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1