n°. 162) en uitgegeven den 19den Sept., terwijl bij art. 8 de wet ook van toepassing is verklaard op misdrijven vóór haar in werking treden ge pleegd. Aueusfoort, 27 September. De ambulance in de legerplaats bij Milligen zal nadat de zich al daar bevindende zieken naar de militaire zieken- inrichting te Harderwijk zijn overgebracht, weder worden ontruimd. Zwoiae, 25 September. Woensdag a. s. zal voor het provinciaal gerechtshof aldaar te recht staan P., beschuldigd van bedriegelijke bankbreuk, 26 getuigen zijn door het O. 41. gedagvaard. Door den beschuldigde zijn tot verdedigers gekozen de heeren Mrs. S. J. Van Royen en H. J. Van Lier, advocaten te Zwolle en te Amsterdam. Tietjekksteradkel, 25 September. Voor een paar jaren werden een paar oude, eenzaam wonende echtelieden te Oudega des morgens dood in hunne woning gevonden. Thans ziju de bedrijvers van dien moord eindelijk in hauden der justitie. Door den dielstal van een schaap, door een der drie moordenaars gepleegd, is zijn aandeel aan den moord ontdekt en heeft hij reeds bekend en zijne beide medeplichtigen aangewezen. Opmerkelijk is het, dat van den beginne af dien persoon voor den dader werd aangezien, hoewel de justitie geen termen scheen te vinden om hem aan te houden. Tllburg, 27 September. De geheele wolfabriek vau den heer B. J. Van Dijk op het Goirke met alle goederen en werktuigen, benevens de stal en keuken van het daarnaast gelegen gebouw der wed. C. Van Dijk is een prooi der vlammen geworden. Alles was bijna vernield toen men uit een ander wijk niet een brandspuit kwam opdagen. De schade moet zeer aanzienlijk zijn maar alles is tegen brandschade verzekerd. De oor zaak vau den brand is onbekend. Maastricht, 26 September. Toen onze schutters gisterenochtend van een militaire wandeling te- rugkeerende, uiteen gingen, hebben eenige burgers waarschijnlijk dronken zijnde, getracht den vaan deldrager van het korps het vaandel te ontnemen, die echter zijne tegenstanders eenige welgemikte vuistslagen toebracht en de aanvallers op de vlucht dreef, waardoor spoedig twee hunner in handen der politie raakten. Greld- en Efïectenmarlrt. Amsterdam, 20 tot 26 September 1S70. De geheele week had zich de beurs ferm ge houden. Noch de tamelijk mislukte reis van Thiers, die naar het schijnt ten doel had de bemiddeling der ueutiale groote mogendheden in te roepen ter verkrijging van een wapenstilstand als voor- looper van een te sluiten vrede; noch het bezoek van Jules Favre in het hoofdkwartier van den koning van Pruisen, ten einde een mondgesprek te houden met de graaf Von Bismarck; noch de zekerheid welke men bekwam, dat Parijs steeds nauwer wordt ingesloten en dat de koning van Pruisen het voornemen heeft de stad werkelijk te belegeren; noch eindelijk liet telegraphisch bericht dat binnen Parijs geweer- en kanonscho ten zijn gelost, niets van dat alles was in staat de goedmoedigheid der beurs te verstoren en de hoezeer dan ook langzaam vooruitgaande richting der prijzen te verstoren, toen heden lager afko mende buitenlandsche merken eene niet onbe langrijke reactie teweeg brachten. 't Spreekt van zelf dat de onlangs op onze beurs ingevoerde 5 pCt. Frausche rente wel het gevoelig ste leed. Van 53tot 55 geklommen, en terwijl Zaterdag de prijs nog 53^, a 54% pCt. was, viel zij hedeu op 51* pCt. op welken prijs zij sluit. Dat de troonrede eenigeu invloed op de prij zen ouzer nationale fondsen zou uitoefenen, was wel niet te verwachten en het bleek dan ook dat de beurs haar doodeenvoudig voor notificatie heelt aangenomen; wij kunnen dus zeer tevreden zijn daar, niettegenstaande de flauwheid der prij zen die zich ook aan onze fondsen mededeelde de integralen toch nog boven de openingsprijzen van deu 20"*» gebleven zijn en respectievelijk de prij zen 53 y» voor de 2% pCt. 6374 voor de 3 pCt. en S3* pUt. voor de 4 pCt. gebleven zijn. Aandeelen handelsmaatschappij-leden pCt. bij Zaterdag en bleven 110* pCt. De omzet in alle soorten bepaalden zich echter tot kleinig heden. Hetzelfde mag gezegd worden van de buiten- landsche fondsen, waarin geene groote posten werden verhandeld en waarvan toch de meesten leden. Oude Spanjaards b.v. verloren Uk, 1869er Binneulandsche pCt. en blijven resp. 26, 26*, 23* pCt. Portugal 1853 liep van 29'He op 29* pCt. terug. Oostenrijksche schuld in zilver, ooup. Januari daalde van 52?* op 51l54, in papier betaalbare coup. Mei van 4404 op 43* pCt. Italië kwaui van 50* op 4954, oude Turken van 41'?» op 40* pCt. enz. De Amerikaansche Staatsfond sen veloren evenzeer: 1882 van 94V» op 93%, 1885 van 9354 op 93y. pCt. Gunstig steken daarbij af de Russen 1864 en 1S66, die het in deu loop der week van 90 op 91, en van 89% op 91 pCt. brachten, alsmede Peru 6 pCt., waarvan de prijs van 71% op 72% pCt. liep. De meesten der buiteulandsche Spoorweg- fondsen, Russische zoowel als Noord-Amerikaan- sche, avanceerden, zij het ook niet allen evenveel. Wij merken vooral op, Hypoth. Russische Sporen van 69'?* tot 71, Jelez Grasi van f 197.50 tot 202.50, Kieuw Brest van f 172.50 tot 175. Atlantic, Ohio Sectie 7 pCt. van 63% tot 67%; Paul a Pacific 2de sectie van 61* tot 63%, 1869 van 63% tot 65*, Denver van 715 tot 74%. N. Missouri van 69% tot 71 pCt. enz. Ook mogen wij niet onvermeld laten dat Actiën Oostenrijksche Nationale Bank van 659 tot 680 gerezen zijn. Geld op prolongatie was steeds ruim te beko men, hoezeer de prijs tusschan 5 en 4% pCt. afwis selde doch heden op 4% pCt. sluit. Gemengde Berichten. Te Meerkerk zijn den 22sten Sept. twee aaneen gebouwde woonhuizen, benevens twee schuren en een hooiberg een prooi der vlammen gewor den. Twee varkens, veel hooi en hennep zijn daarbij verbrand. Men verneemt dat onder de genen die in de eerste oogen blikken van gevaar hulp aanboden de postiljon der brievenkar van Gorcum naar Utrecht een eervolle vermel ding verdient. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Harderwijk is dezer dagen het lijk opgehaald van een gepensioneerd militair van het O.-I. leger, die door verdrinking een eind aan zijn leven gemaakt heeft. Men had den door vele schulden gedrukten, ook zijne kleederen in beslag genomen. Ook te Leeuwarden heeft men het lijk van den eenige dagen te voren ontslagen deur waarder B. te Franeker opgehaald. Te Delft is Zaterdag-avond op de Basculebrug aan de zuide lijke avenue een persoon te paard gezeten, door de brug op te rijden voordat ze geheel gesloten was bijna het slachtoffer zijner onvoorzichtigheid gewordenhet paard viel met de voorpooten tus- schen de beide deelen der brug en de man werd er afgeworpen; door dadelijk toegeschoten hulp kon men het verder dichtslaan der brug verhin deren en kwamen ruiter en paard met den schrik vrij. De brugwachtster kreeg echter de slinger der brug op zeer gevoelige wijzen tegen de borst. Te Saint-André in het hotel Due de Brabant heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een belang rijke en ongehoord brutale diefstal plaats gehad. Al het goud, zilver, kleederen en zelfs huisraad der bewoners is gestolen. De dieven die vrij tal rijk moeten geweest zijn schijnen zich voor hun vertrek eens te goed te hebben gedaanop het biljard vond inen de overblijfselen van een ham, ledige wijn en likeurfiesschen en twee nagenoeg geheel afgebrande waskaarsen, het bleek dat zij zich van valsche sleutels hebben bediend om de deuren van 't huis, kisten en kasten te openen. Het geldt daar dus met recht, dat als men stelen wil, men het goed moet doen. Te Heukelom heeft de algemeen geachte genees- en heelkundige, de heer v. B. zich met een scheer mes den hals afgesneden. Men zegt dat huisselijke omstandigheden hem tot dien wanhopigen stap hebben gedreven. Te Weenen heeft de schilder Frank, zich uit wanhoop van 't leven beroofd. Hij verkeerde in kommervolle omstandigheden, en had zijne laatste hoop op zijne voltooide schil derij, het jongste gericht voorstellende gevestigd. Toen men hem er ƒ4 voor bood, doorboorde hij de schilderij met een kogel en maakte een einde aan zijn leven. Bij het passeeren van den trein uit Duitschland langs de spoorwegbrug te Westervoort, is een jong mensch overreden. De ongelukkige werd door den spoorwegbeambte ge heel verminkt weggevoerd. Men beweert dat bij het jammerlijk voorval van deu student F. te Zwolle, de meening meer ingang vindt dat het schol van 't geweer hem door een ougelukkig toeval heeft getroffen, te meer daar men bepaald verzekert, dat er geen kwestie van schulden was, zooals men aanvankelijk meende. Te Amster dam heeft eene gekrenkte gade, die doordien de correspondentie van haren echtvriend met een winkeljuffertje in hare hauden was gevallen, te we ten gekomen was dat er een rendei-vouz bij het post kantoor was bepaald, hare rechten gevoelig doen gelden, door dat juffertje, na ze onder toejuiching der talrijke voorbijgangers eerst met een vloed van scheldwoorden begroet te hebben, zoo geducht toe te takelen, dat ze in een sigarenwinkel moest vluchten, en slechts met moeite door de politie werd ontzet. Wat deu verliefden echtgenoot ten deel viel, is natuurlijk niet bekend. Te Hoorn is een geacht ingezeten, die met een paar vrien den een uitstapje deed, en later te paard steeg, eensklaps dood van het paard gevallen. Hij leed aan eene hartkwaal, en moet den dood, door de beweging veroorzaakt zijn. Hij laat eene vrouw en 4 jeugdige kinderen na. Te Dubbeldam had Zaterdag bij den aanbouw van het station een werkman het ongeluk een bak, inhoudende 1000 pond zand, door het breken van een ketting op 't lijf te krijgen, waardoor hij zoo zwaar gekwetst is dat men voor 't behoud van zijn leven vreest. Hij is naar het gasthuis te Dordrecht vervoerd. Maandag heeft met hetzelfde machine weer een soortgelijk ongeluk plaats gehad, met het gevolg dat een arbeider het elleboogs gewricht verbrij zeld is en hem nog 3 a 4 ribben gebroken zijn. Ziju toestand moet echter niet gevaarlijk zijn. Eene met hare meesteres uit Frankrijk naar België geweken dienstmaagd, had sedert hare aan komst aldaar, geen tijding ontvangen van hare drie broeders bij het leger. Voor eenige dagen zag zij een soldaat van het regement waarbij hare broeders dienden, en vroeg naar hen. Toen hij kortaf antwoordde. Ze zijn dood, troffen haar die woorden als een bliksemstraal en viel zij dood ter aarde. KOLONIËN. Suriname. Paramaribo, 3 September. De heer L. A. Macintosh is erkend als tijdelijk belast met het consulaat van Groot-Brittannië, in Suriname. Bevorderd tot kapt. bij de schutterij alhier, de 1ste luit. J. M. Schuster, en tot 1ste luit., de 2de luit. B. Nunes en L. De la Parra. Bij wege van voorzorg worden de forten Nieuw-Amsterdam en Zeelandia met geschut versterkt en het ter reede liggend stoomschip Schouwen in goeden staat gebracht, Uit de balans der Surinaamsche bank blijkt, dat zij op 27 Aug., bij een specievoorraad van ƒ296,274 voor eene som van 524,270 minder aan bankbilletten in omloop had dan waartoe zij gerchtigd is; terwijl de specievoorraad op zijne beurt 174,757 meer bedraagt dan tot dekking der opdraagbare verbindtenissen door de wet gevorderd wordt. De koloniole staten houden zich bezig met een voorstel van den heer J. Van Affelen, strek kende ter kennisgeving aan het Bestuur, dat hun inziens eene spoedige reorganisatie en uitbreiding der politiemacht in de bnitendistricten dringend gevorderd worden, vooral met het oog op eene eerlang te verwachten immigratie op groote schaal. Curasao, 3 September. Den 26"»» der vorige maand zijn van Laguayra aangekomen het Nederl. stoomschip Honfleur en de Ned. schoener Sarah. Beide vaartuigen zijn, na de opeisching van den kommandant van Zr. 41s. stoomfregat Admiraal van Wassenacr, door het gouvernement van Caracas ter zijner beschikking gesteld; zij zijn terstond naar deze haven aan deu gouverneur der kolonie afgezonden, ten einde aan hun eigenaars, de hee ren J. A. Jeniraa en Zoon, te worden terug ge geven. Gelijk men weet, werd het stoomschip Hon/leur te Laguayra aangehouden en de schoener Sarah door het gerechtshof te Caracas verbeurd verklaard. Naar men verneemt is de zaak tusschen Neder land en Venezuela thans op den voet van eene minnelijke schikking. (Uit Venezuela bericht men, dat de troepen der tegenwoordige regeering meer en meer in de onderwerping van het gansche land vordering maken. Gen. 41endoza had bij Yaracuy eene nieuwe overwinning behaald, en den 8"e° Aug. weder bezit genomen van Yaritagua, waar hij zijn hoofdkwartier had gevestigd.) De nieuw benoemde procureur-generaal iu deze kolonie, 41r W. Sassen, is met de jongste mail alhier aangekomen. Van hier is naar Suriname vertrokken de kapit. der infanterie J. D. S. Van Eps, benoemd majoor-kommandant van de troepen en het gar nizoen in de kolonie. De heer A. De Hoffman, gouv. geneeskun dige op Aruba, is als zoodanig benoemd op Saba. En is als gouv.-geneeskundige op Aruba benoemd de heer P. 41. Wierke. Van Cuba verneemt men, dat de cholera zich geopenbaard heeft. De telegraafkabel is met goed gevolg gelegd van Cienfuegos naar een punt in de golf Cazones. De slaveneigenaars op Cuba hebben zich ver- eenigd met de wet op de emancipatie in Spanje aangenomen. Blijkbaar begint de rust op Cuba weder te kee- ren, naarmate de bevolking de nieuwe wetten in het moederland begint te leeren kennen. In de vereenigde staten heerscht sedert de jongste weken eene allerhevigste drukkende hitte; de thermometer stond in JuliAug. 96—93 graden, in de stad New-York stierven aan de gevolgen van de hitte dagelijks meer dan hon derd personen. Den 26"»» Juli had men er 125 sterfgevallen. BUITENLAND. Franki-jjli. Het Journal Of/iciel van 25 dezer, heden alhier aangekomen, bevat het verslag van den heer Jules Favre over het onderhoud te La Ferrière, en hernieuwt de verklaring dat de mannen der tegenwoordige regeering steeds den vrede voor gestaan en den uitsluitend in het dynastiek be lang ondernomen oorlog bestreden hebben. Als Pruisen, na den val van den bewerker des oorlogs, had willen onderhandelen op de grond slagen eener te bepalen schadeloosstelling, maar zonder afstand van grondgebied, zouden wij den vrede hebben aanvaard als een weldaad en als een onderpand tusschen twee volken, die alleen door een schandelijke politiek zijn verdeeld! Het verslag constateert de verandering der sym- pathiën van de Europeesche Kabinetten, die vij ps ht it 11 Ke andig of onverschillig waren ten aanzien Keizerrijk. Reeds hebben onderscheiden re-een gen de republiek erkend. Den lOden dezer deed de heer Favre aan gu Bismarck vragen, of hij in onderhandeling wil treden. Bismarck wierp ons de onregelmatig;, onzer regeering tegen, ofschoon hij tegelijk vn, welke waarborgen wij zouden kunnen aantii^ voor de naleving van een tractaat. Toen dec. heer Favre, op raad van lord Lyons, deu sij waaromtrent thans verslag wordt gegeven Dat verslag geeft in korte trekken het gevots onderhoud terug. De heer Favre verklaarde Frankrijk den vrede wenschte, maar tevens herroepelijk besloten had geen voorwaarden te nemen, waardoor die vrede tot een korten dreigenden wapenstilstaud zou gemaakt word Graaf Bismarck antwoordde dat als hij een vrede mogelijk achtte, hij dien onmidde. zou onderteekenen. Hij voegde er bij dat de genwoordige précaire regeering door het ge; pel zou omvergeworpen worden, als Parijs binnen eenige dagen werd genomen en be wee dat Frankrijk evenmin Sédan als Waterloo Sadowa zal vergeten en den vasten wil Duitschland aan te vallen. De heer Favre, na deze beweringen te heb weersproken, verzocht den bondskanselier z voorwaarden te formuleeren. Von Bismarck verklaarde dat de veiligheid Duitschland hem voorschreef, de depaitemen; van den Elzas en de 41oezel met Metz, Chata Salins en Soissons te behouden. De heer Favre voerde daartegen aan de h: ding welke Europa mogelijk zou aannemen genover de eischen van Pruisen en de nood kelijkheid om de Constituante tijd te geven 1 te vereenigeu. Bismarck antwoordde toen dat hij eiken i penstilstand zou weigeren. Den avond van den 19den dezer had er nieuwe bijeenkomst plaats, waarin graaf marek minder tegenzin in een wapenstilst toonde. De heer Favre vroeg een wapenstilst van veertien dagen. Den 20 dezer, 's morgens, gaf graaf Von marek de voorwaarden opbezetting van Stra burg, Toul, Phalsbourg, en, daar Favre had zegd, dat de vergadering te Parijs zou bijt komen, wilde Bismarck voor dat geval hetb van een fort, dat Parijs bestreek, dat van 41ont Valerien bijvoorbeeld. De heer Favre wierp hem tegen dat het voudiger was Parijs zelf te vragen. Graaf Bismarck antwoordde toen: laat on andere combinatie zoeken. De heer Favre sprak toen van het doen bij' komen der vergadering te Tours; in welk e er geen enkel onderpand in den omtrek Parijs zou moeten verlangd worden. Graaf Bismarck beloofde er den Koning te zullen spreken. Op Straatsburg terugkomei verlangde hij dat het garnizoen zich krijgsget gei gen zou geven. Favre gaf zijn verontwaardiging daarove kennen en Bismarck ging den Koning raadplej die de combinatie goedkeurde, maar er op dat het garnizoen van Straatsburg krijgsgevao zou gemaakt worden. Daar de heer Favre zich niet langer in gevoelde het onderhoud voort te zetten, stout op en nam afscheid, aan graaf Bismarck overtuiging te kennen gevende dat Frank zou blijven strijden, zoolang men eenige kfi tot weerstand bezat. De heer Favre treedt vervolgens in een schouwing van de beteekenis van dit onderk 4Ien zocht den vrede en vond den onwrikb; wil om te veroveren en oorlog te voeren; wenschte de mogelijkheid in het leven te roe om Frankrijk te raadplegen en kreeg tot woord dat Frankrijk zich een smadelijk vre verdrag moest getroosten. Hij constateert feiten en vestigt er de aandacht van Europa Ik heb, zegt hij, vurig verlangd naar den n en naar een wapenstilstand; gij kent than: voorwaarden en zijt met mij van meening weest dat wij die vernedering moesten afwij Ik ben overtuigd dat Frankrijk, verontwaar ons besluit zal toejuichen. Den 21sten dezer heeft de heer Favre dépêche aan graaf Von Bismarck gezonden, wi hij uiteenzette dat de Regeering der natio verdediging niet kan treden in de voorwaa die aan een wapenstilstand verbonden wer Wij hebben alles gedaan, zegt hij, om den f aan de beide volken terug te schenken; wij wen op de rechtvaardigheid Gods, die ons lo regelen. De heer Favre constateert verder dat zijn ding niet nutteloos geweest is. Zij heeft alle belzinnigheid doen ophouden, waarachter Pm zich verschool toen het verklaarde dat het 00 voerde tegen Napoleon eu zijue soldateu, maai volk eerbiedigde. Het volk weet thans wat Pr» ai wil. Dat het volk onze stem verneme en opsta, b -,v0( om te logenstraffen, hetzij om tegenstand te bh san tot het uiterste. De departementen, waar de tel lui| stand wordt georganiseerd, zullen Parijs te t ;ia 1 iai vol oni rep gev im bei 1 de «g tri gat gev er ;eli Dez ioe !ec lel pui Kei beh het opu vau wel ei hui stoi 6 bui doe zijn de mei Kei Ove gOQ taa gesl intè deu wei onr

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2