S°. 3262. Donderdag A0. 1870. 29 September. k Jiei -[ I Feuilleton van het „Leidsck Dagblad". Schuld en Boete. Ienk ii DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIKN. Voor iederen regelj 0.15. Grootere letter, naar de plaatsruimte die zij beslaan. >rit eten ren ïrgi 1, 0[ Lelden, 28 September. lEergisteren is bij de Tweede Kamer der Staten- (jeiieraal opnieuw ingekomen bet wetsontwerp Af koopbaarstelling der tienden. Daarbij is gevoegd rotgende Memorie van Toelichting. I.Bij Koninklijke boodschap van den 23'"° Juni werd aan de Kamer ter overweging aangebo- L een ontwerp van wet tot af koopbaarstelling r tienden. ,Het ontwerp, dat in de vorige zittiog onaf- I daan bleef, wordt thans Opnieuw geheel onver- iderd ingediend. Ten aanzien van de gronden aarop deze voordracht berust, kan de minister n justitie zich gedragen aan den inhoud der emorie van Toelichting, die haar bij de eerste nbieding vergezelde. Heden hebben de afdeelingen van de Tweede, lamer der Staten-Generaal een aanvang gemaakt et het onderzoek van de vier wetsontwerpen, imakende de N.I. begrooting voor 1871. Onder dagteekening van 12 Augustus heelt de liuister vau Buitenlandsclie Zaken van Vene- ela, de heer Guzman, eene nota gericht aan s gouvernement, in antwoord op het schrijven onzen Minister van Buitenlandsche Zaken, 28 Juni. De Venezuelaansche Minister van Buit. Zaken, rinnert daarin, dat zijn gouvernement, de goede Itrekkingen met Nederland in stand willende |iuden, aan den heer Rolandus, onzen zaakge- tigde, had te kennen gegeven, dat zijn persoon iervoor eene hinderpaal was, zoodat, het zich lorlaan rechtstreeks tot ons gouvernement zou uden. Het weuschte, dat de Koning zich zou «n vertegenwoordigen door een man, welke ne antecedenten had, die hem dit onmogelijk akten. Hij voegde er de verzekering bij van igacbting en genegenheid voor Zijne Majesteit, onthield zich van eenige beleediging voorden ier Rolandus. 3ns gouvernement had zijne verwondering te feimen gegeven over die weigering, om met den !er Rolandus te onderhandelen, en nu voert de er GuzmaD een groot aantal autoriteiten iu het Ikenrécht aan, die allen het recht erkennen >ii een land om een gezant te weigeren, terwijl tevens verschillende voorbeelden bijbrengt, arin dat recht is toegepast. De Veuezuelaan- he Minister zegt, dat het geschil tusschen Neder- d en zijn gouvernement zeer spoedig zal zijn gelegd, wanneer de heer Rolandus niet meer tusschenpersoou is. betrekking hebben vervuld, schijnen hun aan spraak te geven, om tot gewoon hoogleeraar te worden bevordei'd. Hun jaarwedden zijn tot dat einde verhoogd. Met 1 Januari 1871 zal de hoogleeraar Kaisrr, Op grond van 30jarigen diensttijd, aanspraak heli- ben op t verhooging van jaarwedde. De jaarwedde van den custos bij de anatomie aan de Hoogeschool is verhoogd, ten einde hem, op wiens diensten prijs wordt gesteld voor de inrichting waarhij hij werkzaam is, te behouden. De postlijst van tiet postkantoor alhier voor den wiuterdieust 1S7071, houdende aanwijzing van den tijd der lichtingen voor de biuneiilaudsche, buitenlandsche en overzeesche briefwisseling is verscheuen. Wij vestigen op dezen nuttigen gids bij de correspondentie de aandacht, van het pu bliek. Aan den vorm als aan de uitvoering zijn de meeste zorgen besteed. Voor kantoren en andere inrichtingen van druk verkeer met binnen- eu buitenland, zoomede voor allen die in betrekking staan tot onze Koloniën is de postlijst bepaald onmisbaar Te Utrecht werd gisteren door den kerkeraad der hervormde gemeente, uit het vroeger vermelde drietal, tot predikant beroepen, Ds. Henrikus Vrederyk Hogerzeil, predikant te Driebergen. De verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland ter vervanging van den heer J. C. Singels den 24"el1 dezer overleden, lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, zitting gehad hebbende voor het hoofdkiesdistrict Slie- drecht, en die als zoodanig in het jaar 1S74- moest aftreden, zal plaats hebben op Vrijdag den 14d«n October 1870; en wanneer eene herstemming mocht worden vereiseht, deze zal geschieden op Vrijdag den 2S,tcn October daaraanvolgende. In den uitgewerkten en toelichtenden staat be- lorende bij de begrooting voor het departement binnenlandsche zaken, voor het dienstjaar 71 leest men. In het. begin van 187) zullen de. hoogleeraren A. Bogaard en F. Zaayer vijf jaren bij de idsche Hoogeschool werkzaam zijn geweest i buitengewoon leeraar. Zoowel dit tijdsverloop de zeer verdienstelijke wijze, waarop zij hunne Adelina Patti, markiezin de Caux, zal Amster dam niet een bezoek vereeren. Volgens berichten uit Amsterdam beeft de heer Stumptf de wereldberoemde Adelina Patti, voor éen concert op Woensdag 12 October geëngageerd. Algemeen hoopt men dat de heer Stumpft" van zijn onderneming zooveel genoegdoening en voor deel zal hebben dat een tweede concert niet tot de onwaarschijnlijkheden zal behooren. Wij vernemen, dat gisteren door het nieuwe kanaal door den hoek van Holland, twee schokker vaartuigen zee hebben gekozen. (N. II. Ct.) De minister van binnenlandsche zaken heeft bij beschikking van 27 September 1870 goedge vonden, met wijziging der beschikking van 12 Mei 1869, de gemeente 's-Gravemoer tot een af zonderlijk onderkiesdistrict van het hoofdkies district Tilburg, ter verkiezing vaü leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, aan te wijzen. Haarlem, 27 September. De wetenschappelijke cursus tot, opleiding van onderofficieren der kava- lerie tot 2de luitenants bij dat wapen, ztil in het begin van October elliier weder aanvangen. 's-Gravenhage, 27 September. Adv.-Gen. Smits heeft in de heden gehouden zitting van den Hoo gen Raad (Strafkamer) conclusie genomen in de zaak van den spoorwegopziener A. J. Hendriks, die door de rechtbank te Amsterdam niet beves- tigmg van een vonnis van het kantongerecht aldaar, tot geldboete is veroordeeld, wegens het als reiziger plaats nemen iu een trein; zonder voorzien te zijn van een behoorlijk plaatskaartje. Adv,-Gen. meende dat noch bij het vonnis van den kantonrechter noch bij dat der rechtbank was uitgemaakt, dat de spoorwegopzieuer bevoegd is op een—trein dan wel aan de stations of hal ten "jne functiën uit te oefenen. Het doel der reis moge verschillend zijn, maar toch moet hij onder gewone reizigers worden begrepen. Daar Z.E.H.A. dus de voorgestolde middelen van cas satie ongegrond voorkwamen, concludeerde hij ten slotte tot verwerping van het beroep. De uit spraak is. bepaald op 11 October, De lieer Cremer droeg gisteren III ■Dihgentia voor een zeer talrijk publiek, zijne nieuwe Over- Betuwsche vertelling, Bella Roel, voor. De opbrengst is zouals men weet voor liet Huude Kruis bestemd. Bij eep schoon,e vorm muut de novelle uit door treilende; eenvoudigheid. De karakters, zijn krachtig geteekend, eri meesterlijk volgehouden. De bekoorlijke boerendochter trekt ieder aan, ook door haar diep gemoed. Hoewel in eeiivoudigeu kring opgevoed en levende, strijdt zij moedigden grooteu strijd der ineusohheid, namelijk die tus- sqheu het hoogeie en lagere leven; het hoogste' uiuest tiionifeeren, waar zij hare liefde moest weigeren .aan hem die zie tl barer onwaardig toonde. De schrijver heelt eene nieuwe overwin ning behaald, daarvan getuigden de algemeene Mejuicliiugen die hem als veelverdiende hulde ten deel vielen. Z. M. de Koning heeft eergisteren de artil lerie, gisteren de cavaletie en hedenmorgen de infanteiie, alhier in garnizoen, geinspecteerd en deze korpsen ouderscheideue krijgsbewegingen doen uitvoeren. Wat de twee eerste wapens be treft, geschiedde dit op bet Alexaudersveld, voor de kazernen, en voor zoover de grenadiers en jagers aangaat vond dit bede morgen in de Maliebaan plaats. Werd de commissie van de Algemeene Ver loting van voorwerpen van kunst en smaak aan genaam verrast toen een prachtig geschenk van Z. M. den Koning de eerste prijs wös welke haar ter verloting werd aangeboden, niet minder aangenaam werd zij gisteren verrast toen haar door Z. M. een tweede vorstelijk geschenk, met het vorige in waarde en belangrijkheid wedijve rende, werd ter hand gesteld. Het bestaat uit een praclitig milieu de table en twéé aan catide. labfès. Waar de Vorst aldus voorgaat, wordt met liefde door de ingezetenen gevolgd. Vele en kost baar zijn ook de prijzen die van verschillende zijde der commissie toevloeien. Delft, £7, Sept. H,M. de Koningin bracht heden voormiddag omstreeks 10 uren een bezoek ia den Koninklijken grafkelder alhier. Schiedam, .27 September. De lieer R. W. Bne- laats, komiiiandanl der dd. schutterij herd ar'.t gisteren zijn 6Ujarigen diensttijd bij deschuttei Des uildilaas. werd eene gruote parade gehouden, waartoe ter bijwoning liet dagelijksch bestuur tvas uitgenoodigd eu ook de leden van 't metalen kruis tegen woord ig waren. Des middags werd den komniaudant door de officieren en den audi teur een diuer aangeboden, waarbij tevens hui gemeester, wethouders en gemeente secretaris genoodigd waren. Z M. werd per telegraaf een toast op 't welzijn van Koning en Vaderland gezonden, Dordrecht, 26 September. Voor de geldleening ad f 320,000, ten behoeve van de stedelijke gas fabriek, zijn voor de tweede reeks groot f 50,000, pp heden ten raadhuize de volgende inschrijvin gen gedaandoor Gebr. Grewen, te Rotterdam, f 10,000 tegen 1000.06, 500U tegen 100.06 en 10,000 tegen 1003.75; dooi Otto De Kat en Zonen, f 10,000 tegen 9814, 10OU tegen 98 en 10,000 tegen 1U0Udoor Samuel Zadoks, 2UUU tegen 96 en f2000 tegen 95'; door Boog- winkel en O, ƒ5000 tegen 100; door S. Zadoks en Zn., 50,000 tegen 1U00.13, 19,000 tegen i>99.'S7,) f28,000 tegen 995, f 10,000 tegen 980 en ƒ300 tegen 98; door Broes en Gosman, ie Amsterdam, ƒ10,000 tegen 95%; door Ch. Oort- man te Utrecht, ƒ4000 tegen 100% en 21,000 le gen 100 pCt. Papendéecht, 27 September. Den 24Jta* dezer overleed alhier in den ouderdom van 66 jaren, de heer .1. C. Singels. De zoon van den met rnein bekenden bouwmeester der sluisen te'Katwijk ontving hij van deze zijne eerste opleiding Werk zaam bij 's rijks waterstaat, werd hij op eervolle wijze aangezocht om als ingenieur in dienst Vul de Poolsclie bank te treden. Hij onderscheidde zich door verschillende werken en vooral door het bouwen van de brug over de Narew bij de ves ting Modlin, ontving van de Russische regeering de ridderorde van St.-Stanislaus 3de klasse en tijdens zijn verblijf in Polen, van Z. M. Koning Willem I, voor het ontwerp van een sluis niet spoordeuren, de groote gouden medaille. -Later naar Papendrecht terugekeerd, werd hij door den Koning tot burgemeester benoemd en later lid der prov. Staten van Zuid-Holland. Steeds bereid ieder met zijne kennis voor te lichten en niet zijn stoffelijke middelen te steunen, wordi zijn verlies algemeen betreurd. Utrecht; 27 September. Het Prov. Gerechtshof heeft heden den arbeider Reinier Cornelis De Groot schuldig verklaard aan gewelddadigheid jegens een bedienenden beambte onder de waar neming van zijn dienst, waaruit binnen de 40 dagen de dood is gevolgd en veroordeeld tol de straffe des doods. Het II. U. begrijpt deze uitspraak niet goed jdaar do doodstraf is afgeschaft en de vt et tot afschaffing den 17d,B Sept. is afgekondigd, Stbld p' l,6i 3l» W Let loW 12. uP )oil 'IflsiORISCHE EPISODE UIT DEN DUITSCHEN BEVRIJ DINGSOORLOG 1812—1814. .mae het uoogdu1tsch vak GS- O L O RAIMUND. Vervolg.) Ret was ongeveer drie weken na het bal, op: "zachten, helderen herfstdag, tegen het einde1 11 September, dat mevrouw v. Meringen id i fraaien tuin achter hare woning zat. Out ar henen bloeiden nog slechts herfstbloemen; 'ar in Elizabeth's donkere haren prijkten erlijke rozen die met de rozen op hare wangen frischheid en glans wedijverden. Het was haaf [boortedag en hoewel mevrouw v. Meringen; dan ongaarne had toegegeven aan het drup id verzoek harer nicht, wier stemming heden 11 eu eenzaamheid vorderde, om af te zien het te geven feest, zoo had zij toch in moe derlijke ijdelheid niet kannen nalaten, haar lie veling met die bloemen te tooien. Geheel onbeloond zouden die bemoeiingen echter niet zijn, want Elizabeth had ter nauwernood begonnen haar voor te lezen uit het boek dat zij medegebracht hadden, toen graaf Biihl verscheen. De heide dames hoorde zijne schreden niet en hij had dus tijd ze te beschouwen voor dat ze hem opmerkteD. Zijne blikken bleven verlaugeud op Elizabeth rusten; in het satijnen balkleed met de paarlen in het haar was zij hem verrukkend schoon voorgekomen, maar heden, in dat eenvou dige witte kleed, met die donkerroode rozen in het haar, was zij nog oneindig bekoorlijker, hij haalde diep adem, en in het volgend oogenhlik zag mevrouw v. Meringen op. „Graaf Biihl," riep zij verrast uit. „Gij sluipt nader, zoo zacht als een dief in den nacht, ik ge loof dat gij ons beluisterd hebt?" „Niet als een dief, maar eerder als een besto lene, die verschrikt zijn verlies bespeurt," her nam hij op Elizabeth zinspelende, dat mevrouw v. Meringeu zeer goed begreep. „Ook heb ik u niet beluisterd, maar bewon derd. De rozen die mevrouw Melbach iu het haar draagt, zijn bijzonder fraai, en verdienen de plaats die ze innemen. Elizabeth bloosde en hare tante antwoordde voor haar: „Niet waar?" zeide zij, en goed ge arrangeerd ook, ik heb voor kamenier gespeeld." „Dan moet er iels gewichtigs gaande zijn," vroeg de graaf nieuwsgierig," eu ik weet van niets. Is er dan een feest, en waar?" „Hier," antwoorde mevrouw v. Meringen, zou- j der de afwerende blikken harer nicht te willen opmerken. „Gij inoogt er deel aan nemen. Het is heden Elizabeth's geboortedag; en zij geniet het geluk, dat eene vrouw zoo zelden en zoo kortstondig ten deel valt zij mag bekennen hoe oud of zij wordt, daar zij heden eerst haar zeven tiende jaar bereikt." De graaf was haar genaderd „ik wensch u uit den grond van mijn hart geluk," zeide hij met vuur; voor de eerste maai drukte hij hare hand aan zijne lippen, eu zij heelde onder den gloeieudeu kus die zij er op voelde. „Moge u alles behou den blijven, wat u lief en dierbaar is," ging hij voort, „en u zooyeel beschoren zijn, dat zelfs het verblijf hier, u aangename herinneringen achter laat, als gij reeds lang van ons gescheiden zijt en slechts nog in onze heriuneripg voortleeft." „Ik dank u," antwoordde zy geroerd, „voor zoo vele goede wenschen, waarvan de laatste als van zelve vervuld zal worden. Waar ik ook hen en wat God mij ook beschikt, ik zal nimmer vergeten, hoe veel goedheid en deelneming ik hier mocht onder vinden." De graaf nam aan Elizabeths zijde plaais en nadat het gesprek een tijd lang over algemeene onderwerpen geloopen had, werd Mevr. v. Meringeu afgeroepen. Voor de eerste maal bevond de graaf zich alleen met de jonge schoone vrouw eu zijn hart klopte sterker toen hij bij haar eene zekere be schroomdheid opmerkte, die hij ten zijnen gunsie uitlegde, maar hij verloor ook nu de voorzichtig heid niet uit het oog. Hij vroeg naar haar echtgenoot en toen zij hem vertelde, dat zij daags te voren bericht van hem gehad had, weuschte hij haar daarmede geluk, als liet beste gescheuk op haar geboortedag. „Wat zou er voor u buiten die vreugde ook nog te wenschen zijn!" zeide hij nadenkend en als met eene opwelling van treurigheid in zijne stem. „Gij1 bezit alles, wat het leven versieren kan: schoonheid, jeugd, vrolijkheid, lielde tu ook vriendschap," voegde hij er vrageud bij. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1