Een album, bevattende de namen van hen, die voor dit blijk van hulde den kunstenaar gewijd, hadden bijgedragen, was bij het geschenk ge voegd. A1'. R. Cl.) Rotterdam, 27 September. Sedert eenigen tijd wordt geklaagd over opstuwing van water en opeen hoopiDg van stoffen in de kolk der Keize rin nes luis alhier ten gevolge van de spoorweg- werken ontstaande. Van wege het Bestuur dezer gemeente is bij het Departement van Bin- nenlandsche Zaken aanzoek tot opheffing dier bezwaren gedaan. Bereids zijn maatregelen ter voorziening genomen. Oostellingwerf, 26 September. Men verneemt dat binnenkort het zoolang geprojecteerde kanaal van af de CompagnODSvaart naar Makkinga, met, een zijtak naar het dorp Elsloo, bij den gemeente raad in behandeling zal komen. Met belangstel ling ziet men de debatteD over deze voor de be trokken dorpen zeer gewichtige kanalisatie te gemoet. Texel, 25 September. Eergisterennacht is de Engelsche stoomboot Aurora, in ballast van Lon den naar Harlingen op de Eyerlandsche. gronden gestraud. De aangeboden assistentie is door den kapitein geweigerd. Uteecht, 26 September. Ten gevolge van het opheffen van het hoofdkwartier, zullen alle daarbij gedetacheerde officieren, naar hunne vorige regementen terugkeeren. Arnhem, 24 September. Door den kolonel-kom - mandant van het 2de regement infanterie is de volgende regements-order uitgevaardigd „Bij het uiteengaan van het mobile leger en bij het terugkeereu naar het garnizoen van het regement onder mijne bevelen, is het mij eene behoefte, het woord te richten tot hen, die daar van deel uitmaken. „Het regement wordt grootendeels gevormd door militiens, vooral uit Limburg, en voorts uit Gelderland en Noord-Brabant. „Deze hebben de gewesten, waaruit zij herkom stig zijn en den Nederlandschen volksaard in het algemeen, eer aangedaan, door de geestdrift en den spoed, waarmede zij onder de wapenen zijn gekomen, voor zooveel zij met verlof waren; door de krijgstucht waarvan zij blijken gaven, en door het ordelijk gedrag door hén geleid, terwijl zij gedurende een vrij langen tijd bij in gezetenen waren ingelegerd. „Het is mij een waar genoegen aan het rege ment te kunnen mededeelen, dat van de 2756 opgeroepen slechts 7 niet onder de wapenen zijn gekomen, zonder hun wegblijven lot heden door wettige reden te hebben verantwoord. Met geen minder genoegen voeg ik er bij, dat mij geene enkele klagte over misdragingen in de kwartie ren is ter oore gekomen, en dat de goede houding en de geoefendheid van het regement door een ieder werd geprezen. „Ik breDg hiervoor mijnen dank aan het geheele korps. „Doch er is meer. De plotseling opgeroepen militie moest ten spoedigste gedeeltelijk worden gekleed en geheel worden uitgerust. Dit is over het algemeen en in verband met de hulpbron nen, die de magazijnen van het korps aanbodeD, geschied met een doorzicht, eene orde en eene voortvarendheid, waarover ik vooral aan de hee- ren hoofd-officieren en vervolgens aan de kom- pagnie9-kommandanten Diet genoeg mijne tevre denheid kan betuigen. „Ook aan de hoofd-administratie van het korps beu ik dank schuldig; steeds heeft zij er naar gestreefd, om alle bezwaren, waarop werd gestuit, uit den weg te ruimen, en met den meest prij- zenswaardigen ijver heeft zij gepoogd in al de behoeften te voorzien van de ondördeelen, die zich te velde bevonden. „Het 2de regement infanterie mag met zelf voldoening op de verloopen twee maanden terug zien. „Dit tijdbestek heeft ons ongetwijfeld ook op tekortkomingen gewezen; laat ons die in de toe komst pogen te vermijden, maar laat ons in alle andere opzichten ook trachten in de toekomst niet te blijven beneden hetgeen wij in 1870 wa ren. Het 2de regement infanterie zal zoodoende steeds een krachtige steun zijn voor de vrijheid en onafhankelijkheid van.den dierbaren geboor tegrond. De kolonel-kommandant van het 2de reg. inf. {gel.) Weitzel." Arnhem, 25 September. Eergisteren is in de naburige gemeente Rheden de veetyphus uitge broken. Op verzoek van den minister van binnen- landsche zaken heeft de hier gestatiouneerde veearts J. C. Rutgers zich gisteren derwaarts begeven om een onderzoek in loco te. doen. Er worden strenge maatregelen genomen, om de ver spreiding dezer vreesslijke ziekte tegen te gaan. (Hel Noorden.) Arnhem, 26 September. Het detachement pon tonniers gestationeerd te Bommel vertrekt den 27 dezer weder naar Dordrecht. Harderwijk, 25 September. Den 30sten dezer zullen de thans bij de verschillende korpsen van het leger gedetacheerde 2de luitenants van het O.-I. leger, weder bij het depot alhier terugkomen. Teel, 24 Sept. Hedenmorgen had alhier eene hoogst belangrijke plechtigheid plaats. De hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus werd geopend. Behalve de directeuren, de leeraren en de kweeke- lingen der school, waren tegenwoordig de leden van den gemeenteraad, de commissie voor mid delbaar onderwijs eD nog eeuige belangstellenden. Bij monde van den heer Hasselman, burgemees- ster alhier, werd de school geopend verklaard. ZEA. sprak zijne blijdschap uit, dat deze inrich ting hier tot stand gekomen was en gaf zijDe verwachting te kennen, dat zij zou bevorderlijk zijn tot verhooging vau den bloei van stad en land. Ook Mr. S. Rink, voorzitter van de commissie van toezicht, alsmede de directeur Dr. Van de Wall, voerden nog het woord. Deze laatste bracht zijn dankbetuiging aan burgemeester en leden van den Raad, voor al hetgeen zij in deze zaak gedaan hadden en wekte leeraren en k weekeiingen op tot plichtsbetrachting. Leeuwarden, 25 September. De samenkomst van moderne predikanten uit de noordelijke provinciën, zal alhier op Dinsdag 18 Oct. e. k. worden ge houden. Gemeenteleden, die de moderne begin selen zijn toegedaan, kunnen de samenkomst bij wonen. De cursus 1S69/70 der rijks-hoogere burger school, eindigde met 69 ingeschrevenen, nl. 51 leerlingen en 18 toehoorders voor e.Dkele vak ken. De cursus 1870/71 is onlangs aangevangen met 79 ingeschrevenen, nl. 56 leerlingen en 23 toehoorders enkele vakken. 's-Bosch, 26 September. Van hier zijn eenige marecliaussées en rijksveldwachters naar de gren zen vertrokken, en wel naar Baarle-Nassau eD Valkenswaavd, fen einde daar te waken tegen het indringen van vreemde militairen, die een schuilplaats trachten te zoeken in Nederland. Donderdag-morgen kwamen te Eindhoven binnen, onder geleide van de marechaussées ne gen Fransche vluchtelingen, die daags te voren, ten getalle van elf, uit het naburige Belgische kamp van Beverloo, waar zij waren geïnterneerd, ontsnapt zijn, om zooals zij voorgaven over Hol land, langs Rotterdam, naar Frankrijk terug te keeren. Het waren allen Parijsche fraucs-tireurs en schenen van genoegzame geldmiddelen voor zien om die reis te ondernemen. De politie bracht die negen vluchtelingen naar het station van den spoorweg, om die per eersten trein naar Wijch- mael terug te voeren. Talrijke nieuwsgierigen bevonden zich aan het station, waarvan eenige belangstellenden die ongelukkigen sigaren en ver- verschingen aanboden, welke met beleefde dank baarheid werden aangenomen. VerveliDg in het kamp en zucht naar het geteisterde vaderland, zeiden zij, waren de oorzaken dezer gewaagde ontsnapping. Van iemand, die deze Fransche krijgsgevange nen heeft gesproken, vernemen wij, dat zij even als de meeste, anderen allen nog vol moed waren en zich weder naar het leger wilden begeven om zich! te wreken en hunne eer te herwinnen. Een hunner sprak echter niet met veel lof van hunne aanvoerders; onder andere was van zijn regiment bij Sédan de kolonel smoor dronken, zoodat hij de Pruisische kavallerie voor Fransche aanzag; niettegenstaande zijne soldaten hem zijne dwaling opmerkten, liet hij hen niet vuren toen de cavalerie bij hen was, riep hij: feu, feu-, het was te laat, het regiment werd in de pan gehakt, en zoo vertelden zij andere staaltjes meer. Keizer Napoleon noemdeD zij, omdat hij zijn degen had overgegeven, een lafaard. Een huDner had 33 uren achter elkander gemaarscheerd. Zij roemden zeer de nienschlievende behandeling der Belgen in het kamp van Beverloo. (Prov. N.-B. Cl.) Maastricht, 24 September. Door den heer P. Regout, industrieel alhier, is een adres aan Z. M. den Koning aangeboden, om éen van deszelfs groote kasteelen op den Meersserweg (Vaershar- telt) beschikbaar te mogen stellen tot hospitaal voor verpleging van 25 Pruisische en 25 Fransche gewonden, zoo mogelijk officieren, waarvoor 60 kamers in gereedheid zijn gebracht. Breda, 25 September. Den lsten der volgende maand zal de kolonel der artillerie Gulanen, ves ting kommandaiit te Helder weder bij de Ko ninklijke Militaire Academie, alhier, als komman- dant van die inrichting in functie treden. BUITENLAND. Franki-jjU. Van Engelsche zijde worden bijzonderheden medegedeeld omtrent de vlucht der troepen, die. meermalen, zonder een schot te lossen, een toe vluchtsoord in de fortificatiën zochten om den Pruisen niet in handen te vallen. Oin een einde aan dit euvel te maken, heeft de heer Gambetta, Minister van Buitenlandsclie Zaken, een procla matie in het Journal Officiel doen opnemen, waarin hij den inwoners zegt: „Gedurende de laatste dagen hebt gij de meest overtuigende blijken ge geven van uw mannelijke vastberadenheid. Gij hebt evenmin geluisterd naar de lafaards als naar de flauwliartigengij hebt. u noch aan opgewon denheid noch aan neerslachtigheid overgegeven, maar gij hebt met koelbloedigheid op de menigte van uwe vijanden neergezien. De eerste slagen van den oorlog zullen evenmin uw kalmte en onversaagdheid verstoren; en als de vluchtenden weder binnen de stad komen zoo als heden, dan zal dit op u geen indruk maken, overtuigd als gij zijt dat de krijgsraad, die heden door het Gouvernement is ingesteld,om lafaards en deser teurs te vonnissen, met ernst zal waken voor het openbaar welzijn en de nationale eer zal be schermen." De Fransche bladen geven verschillende bij zonderheden, waaruit blijkt dat de troepen zich lafhartig hebben gedragen. Groepen soldaten zon- d r officieren kwamen in Parijs terug, waardoor een algemeen paniek ontstond. Verschillende dier lieden werden in hechtenis genomen en men bevond dat zij geen schot hadden gelost. Generaal Ambert, die de 5de sectie van de for- tificatiewerken kommandeert, is door zijn eigen manschappen in hechtenis genomen. Hij verklaarde namelijk geen gouvernement te willen erkennen, dan dat hetwelk bij algemeen stemrecht was aangesteld, hetgeen met de republiek niet liet geval was. Een zijner officieren verklaarde daarop niet onder zijn bevel te willen staan, andere officieren volgden dit voorbeeld. Generaal Ambert werd gevangen genomen en naar het Ministerie overgebracht. Generaal Trochu voegde dien offi cieren toe, dat zij goed gehandeld hadden. Gene raal Auibert bevindt zich sreeds in hechtenis. Met den heer F. Bostol is een contract gesloten om bij gebrek aan gas de stad mei petroleum te verlichten. Omtrent de oprichting vau vrijkorpsen in de departementen leest men dat zekere heer De l'He- bergemeiit de vorming van een vrijwilligerskorps van de Vendée heeft ondernomen en eene op roeping aan de Veudeërs gericht, waarin het volgende voorkwam: „Frankrijk is door de wilde horden van het protestantsche Duitschland aangevallen. Over eenige dagen zullen 120 escadrons uhlanen, afge zonden uit de vijandelijke legeratdeelingen, zich op uwe departementen komen werpen om ze aan plundering, moord en roof over te leveren. Aan de vrouwen het lijf openrijten, de kindereD ver moorden, de weerbare mannen naar den galei kerker zenden, de woningen plunderen, de dor pen in den brand steken, de kerken in de ascli leggen, de standbeelden der Maagd Maria vernie len, de krijgsgevangenen vermoorden, dat is de wijze waarop de Pruisen oorlog voeren. Zij willen ons land als een veroverd land behandelen. „Op! Te wapen! niemand van u blijve weg! Achter de Loire moeten uwe geduchte krijgsben den zich vereeuigen, om zich op den vijand te werpen, wanneer hij komt om u brandschatting op te leggen, uwe vrouwen te verkrachten, uwe dorpen te verbranden. „De priester geleide de mannen van zijn ker spel naar het gevecht; de moeder wapene de hand des vaders om de in Lotharingen en den Elzas gesneuvelde zonen te wreken; de naam dergenen die zich aan 's lands verdediging ont trekken worde, door de vrouwen geschandvlekt en gevloekt „Vendeërsin den naam Gods en des vaderlands roepen wij u te wapen. In den naam uwer kin deren, in den naam der gehoonde godsdienst, roepen de oude Ohouaus, uit hunne graven tot u sprekende, u ten strijde. „Een ieder kome op: niemunJ blijve weg. Te Thouars vereenigen wij ons op 24 September en vervolgens." Duitschland. Ten aanzien van het gevecht nabij Parijs op den 191™, waarin de Parijsche bladen thans zelve erkennen dat de troepen van den generaal Vinoy de nederlaag geleden hebben, zegt de Nord-Deut- sche Allgemeine Zeilung„Voor de Parijs omringende troepen heeft dit gevecht het heugelijke resultaat opgeleverd, dat zij thaDS in het bezit zijn der heuvelreeks, welke zich van Sèvres oostwaarts tot aan de Seine uitstrekt en alle ten zuiden van Parijs gelegen forten beheerscht, zoodat de ont ruiming dier forten door een krachtig bombar dement in korten tijd bewerkt zou kunnen worden zoodra de onvermijdelijke noodzakelijkheid van zulk eenen gewelddadigen maatregel gebleken mocht zijn." Uit Stuttgart wordt van den 23'"» September aan de Iiólnische Zeilung bericht: „De eenigszins omslachtige wijze, waarmede men in Beieren zoo het schijnt bij de onderhandelingen over de rege ling der Duitsche zaken te werk wil gaan, vindt hier zelfs in de regeeringskringen geen bijval. Hier wenscht men de zaak spoedig ten einde te brengen, en juist met opzicht tot de algeheele militaire vereeniging, waartegen men in Beieren nog eenige bedenkingen schijnt te opperen, is men hier zeer inscliikkelijkmen gevoelt geenen lust om de goede organisatie en krijgstucht van het leger en daarmede 's lands weerbaarheid wederom afhankelijk te stellen van de woelingen der staat kundige partijen. De minister Mittnacht is naar Miinchen vertrokken om met de Beiersche regee- riDg en den heer Delbrück over de quaestie van Duitschlands organisatie te handelen. Daar men hier het groote werk zooveel mogelijk wil bevor deren, is het te hopen dat deze reis een welda- E Hi- Fi lil I digen invloed op den loop der onderhandelinof, zal uitoefenen." Eng/eland. Dr. Russell, de correspondent van de Tin- zendt uit Coulommiers een meer uitvoerig verst van de ontmoeting tusschen koning Wilhelm tj keizer Napoleon, op Bellevue, nabij Sedan. bepalen ons tot het mededeelen der woordtj die, volgens Dr. Russell, tusschen de beide liooj personen gewisseld zijn. De Koning sprak het eerst. God zeide hij had zijn wapenen doen zegepralen in den oorlol die tegen hem verklaard was. De Keizer aJ woordde: dat hij den oorlog niet gewild hal doch daartoe gedwongen was geworden door openbare meening in Frankrijk. Hierop iy zekerde de Koning, dat hij dit wel'wist: „U«| Majesteit" sprak hij „verklaarde den oor! ter wille van de openbare meening; doch't wart uwe Ministers, die zulk een openbare meeim in 't leven riepen." Na een korte pauze merkte de Koning Uj dat het Fransche leger zeer dapper gestrede had. „Ja" antwoordde Napoleon „dot Sire, Uwer Majesteits troepen bezitten een dis; pline, die de mijne iD den laatsten tijd mistei Uwe artillerie, Sire, heeft den slag doen winne: De Pruisische artillerie is de beste ter wereld." - De Koning boog, en verklaarde, dat het Pruisisct leger zooveel mogelijk met alle nieuwe uitvin dingen en denkbeelden zijn voordeel had gedaai „Prins Frederik Karei" meende de Keizer- „besliste het lot van den dag: zijn leger braci ons tot wijken." „Prins Frederik Karei! Ik begrijp uwe Maje. teit niet. 't Was het leger van mijn zoop, d te Sedan vocht." „Waar is dan Prins Frederik Karei?" „Hij is met zeven legerkorpsen voor Mëtz."- Bïj deze woorden deed de Keizer een stap act terwaarts, alsof hij geslageD was. Spoedig echU bekwam hij zijD zelfbeheersching terug. De koning wenschte te vernemen, of Z. eenige voorwaarden te stellen had. „Geen enkele" luidde het antwoord. „Ik he geen macht daartoe. Ik ben een gevangene. „Mag ik dan vragen, waar zich de regeerin in Frankrijk bevindt, met welke ik zou kunne onderhandelen „De Keizerin en de ministers te Parijs hebbe alléén de bevoegdheid tot onderhandelen. Ik be: machteloos. Ik kan noch bevelen geven, nod voorwaarden stellen." TELEGRAMMEN. Brussel, 26 September. De Regeering heeft t antwoord op eene interpellatie in den Senaa medegedeeld, dat de Belgische en Nederlandse! gezanten te Rome zich met elkander hebben ve: staan omtrent den terugtocht der Zouaven uitd beide natiën, zullende die gesamenlijk tot ee: convooi worden vereenigd. Volgens een particulier bericht zal het convoo uit Verona vertrekken en de route over Duitscb nemen. Tengevolge der proclamatie van het gouver nement te Tours zal, naar men meldt, binnei kort een manifest verschijnen vaD den ex-keiza Napoleon, met betrekking tot den tegenwoordige! toestand. Het manifest zal tegelijk te Brussel et te Londen het licht zien. De heer Conti, keizerlijk secretaris, wordt genoemd als de voornaamsU auteur van dat stuk. In den Senaat heeft de heer Solvyns gepro testeerd tegen den inval van Italië iu het Pau selijk grondgebied; hij stelde de positie van der RoomscheD Staat gelijk met die, waarin België door het recht van den sterkste zou kunnen bracht worden. Verder vroeg de heer Solvyns, c de Regeering maatregelen had genomen tot be scherming der in Pauselijken dienst staande BelgeD De heer Anethan antwoordde hierop, dat Belgie als onzijdige Mogendheid, met omzichtigheid moes te werk gaan, dat intusschen instructiën waret gegeven tot bescherming der betrokken landge nooten. Geen enkele Belg was bij het innemei van Rome gesneuveld, doch ettelijke Belgisch zouaven waren licht gekwetst. De heer Reyntjes liet zich krachtig uit tege een gelijkstelling van den Pauselijken Staat mi België. Zijne woorden lokten hevige protestf. van de rechterzijde uit, waaraan evenwel leden der Regeering geen deel namen. De Indépendance deelt de nota mede van be VenezuelaaDsch gouvernement aan de Nede: laudsc.he Regeering, in dato 12 Augustus. Hf- genoemde Gouvernement treedt in dit stuk ii eeDe rechtvaardiging van zijne houding in bei gebeurde met den heer Rolandus. Het hoopt Nederland, overtuigd van de loyale en vriend' schappelijke gevoelens van Venezuela, in nieuivi onderhandelingen zal willen treden, die ongetwij feld zullen leiden tot herstel der vriendschap e® goede gezindheid tusscheo beide landen. Ferrières, 26 September. In het koninklijk hoofdkwartier alhier worden toebereidselen maakt tot een meer langdurig verblijf. Drietelf graatlijnen houden de communicatie met de legers in stand.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2