rekening moet afsluiten, dan zal zij zeker spoe dig een einde maken aan den tegenstand die thans zeer nutteloos is. Het is eene gruwzaam heid der neutrale Mogendheden jegens de Fran- sche natie, wanneer zij dulden, dat de Parijsche regeering bij bet volk eene onvervulbare hoop op interventie voedt en daardoor den strijd in duur verlengt. „Het is verre van ons, dat wij eenige neiging zouden gevoelen om ons te mengen in de inwen dige aangelegenbeden van Frankrijk. Het is ons onverschillig, welke regeering die nntie zich ge ven wil. Het gouvernement van Ueizet Napoleon is het tot nu toe door ons formeel erkende. Met welke regeering, als daartoe gerechtigd, wij over onze vredesvoorwaarden ook onderhandelen zul len, zooveel is zeker, dat de voorwaarden onaf hankelijk zijn van de quaestie boe en door wien de Frausche natie geregeerd wordt; zij zijn ons door den aard der zaken en door de wet der zelfverdediging tegen een gewelddadig en woelig naburig volk voorgeschreven. „De Duitsche regeeringen en het Duitsche volk verlangen eenparig, dat Duitschland tegen de be dreigingen en gewelddadigheden, die door alle Franschc regeeringen sedert eeuwen jegens ons bedreven zijn, door betere grenzen dan tot nu toe beschermd worde. Zoolang Frankrijk in het bezit van Straatsburg en Metz blijft, is het offensief sterker dan onze defensieve positie is over het ge- heele Zuiden en het Noordelijk gehied van Duitsch land aan den linker Rijnoever. Straatburg is in het bezit van Frankrijk eene poort, die steeds open staat voor een uitval tegen Znid-Duitschland. Als Straatsburg en Metz daarentegen in het bezit van Duitschland zijn, dan krijgen zij een defensief karakter. In meer dan twintig oorlogen tegen Frankrijk is de aanval steeds van dien Staat uit gegaan en wij hebben van Frankrijk niets te verlangen dan de veiligheid van ons eigen land, die zoo dikwijls door dien Staat in gevaar is ge bracht. Frankrijk daarentegen zal thans eiken te sluiten vrede slechts als een wapenstilstand be schouwen, en ons, om wraak te nemen voor de nederlagen, die het nu onderging, even twistziek en rusteloos als in dit jaar wederom aantasten, zoodra het zich door eigen kracht of alliantiën met buitenlandsche mogendheden daartoe sterk genoeg gevoelt. „Als wij het aan Frankrijk, dat tot nu tot steeds het initiatief heeft genomen om den vrede van Europa te verstoren, moeielijk maken eene offensieve houding aan te nemen, handelen wij tegelijkertijd in het belang van Europa, dat is: in dat des vredes. Men behoeft niet bevreesd te wezen, dat Duitschland den vrede zal versto ren-, nu de oorlog, dien wij vier jaren zorg vuldig hebben vermeden, ofschoon ons nationaal igevoel van eigenwaarde onophoudelijk werd ge- [tart, ons, niettegenstaande onze liefde voor den [vrede, opgedrongeu werd, willen wij zekerheid ■oor de toekomst als den prijs eischen voor de geweldige krachtsinspanning, die wij voor onze verdediging hebben moeten doen. Niemand zal ons gebrek aan gematigdheid kunnen verwijten, wanneer wij dezen billijken en rechtvaardigen eisch handhaven. „Uw Excell. verzoek ik U volkomen vertrouwd Ie maken met deze gevoelens en ze bij uwe ge sprekken te ontwikkelen. von bismarck." TELEGRAMMEN. Tours, 21 September. Het Gouvernement voor nationale verdediging heeft de volgende procla matie uitgevaardigd: „Tours, 24 September. „.4aa Frankrijk! „Vóór de geheele insluiting van Parijs heeft de heer Jules Favre graaf Bismarck bezocht, om te vernemen waartoe de vijand gezind is. „Ziehier de verklaring des vijands: „Pruisen wil den oorlog voortzetten en Frankrijk verlagen tot eene mogendheid van den tweeden rang. „Pruisen eischt afstand van den Elzas en Lotha ringen tot bij Metz, krachtens het recht van ver overing. „Pruisen durft, als voorwaarde tot het sluiten van een wapenstilstand, den eisch stellen dat Straatsburg, Toul en Mont-Valérin zullen worden overgegeven. „Parijs zou zich in zijne verbittering liever onder zijne puinhoopen laten begraven! „Op zulke onbeschaamde eischen valt niet anders te autwoorden dan met een strijd tot het uiterste. „Frankrijk aanvaardt dien strijd en rekent hierbij op al zijne zonen." Wcenen, 24 September. Thiers is hier gisteren avond aangekomen. Heden heeft hij een langdurige conferentie met Von Beust gehad, waarna hij zijn 'eis heeft voortgezet. Ecrouves (bij Toul), 24 Sept. Officieel Duitsch '■ericht. Bij de kapitulatie van Toul zijn 109 ofli- :ieren, 2240 manschappen, 120 paarden, éen ade laar van een regiment garde-mobiele, 196 bron- vonf zen kanonnen, waaronder 48 getrokkene, 3000 allo geweren, 3000 sabels, 500 kurassen, een aanzien lijke voorraad ammunitie en monteerings-voor- werpen, 143,025 dagelijksche rantsoenen brood en 51,949 andere spijzen in onze handen gevallen. Berl(jn, 25 Sept. Tusschen graaf Bismarck en Jules Favre hebben den 19den en 20sten onder handelingen plaats gevonden over de voorwaarden waarop een wapenstilstand zou kunnen gesloten worden, ten einde in Frankrijk de bijeenroeping der constitueerende vergadering mogelijk te maken. Bismarck heeft niets anders gevorderd dan de overgave van Straatsburg, Verdun en Toul, ten einde aldaar gedurende den wapenstilstand het leger te herbergen. Het bericht, dat ook de overgave van het fort Mont-Valérin bij Parijs gevraagd zou zijn, is onwaar. Daar Toul reeds genomen, en Straatsburg naar alle waarschijnlijkheid het toch niet lang houden kan, kunnen de voorwaarden door Von Bismarck gesteld, niet ander3 dan billijk geacht worden. Niettemin zijn zij den 23sten door de Regeering te Parijs verworpen. Tours, 25 Sept. Berichten uit Parijs, van den 22sten dezer, per ballon ontvangen, stellen in de gelegenheid om de Duitsche dépêche, betreffende een gevecht binnen Parijs, bepaald tegen te spreken. De generaal Ducrot, die met vier divisiën de hoogten bezet had, welke zich van Villejuif tot Meudon uitstrekken, heeft den 19den dezer eene verkenning in het front gedaan, waarbij hij gestuit is op eene aanzienlijke vijandelijke troepenmacht, met veel artillerie, in de bosschen verscholen. Na een scherp gevecht, moest een gedeelte van den rechtervleugel terugtrekken, welke beweging met betreurenswaardige overhaasting werd vol voerd. De overige troepen werden in goede orde geconcentreerd rondom de redoute op het heu- velvlak van Chatillon. Daar de vijandelijke artil lerie zeer krachtig was geworden, moest de gene raal Ducrot zijne troepen tot onder het vuur der forten terugtrekken. Hij deed de acht stukken op de redoute van Chatillon vernagelen en reti reerde in het fort Vauvres. Onze artillerie legde groote bekwaamheid aan den dag en de mobiele garde wist de noodige kalmte te bewaren. De troepen hebben zich ten slotte binnen de walleu van Parijs moeten con- centreeren. Onze verliezen zijn niet zwaar; de vijand moet veel geleden hebben. Hij heeft gee nerlei vertooning van aanval tegen de forteu gemaakt. De Fransche batterijen hebben meer dan 25,000 schoten gedaan. De mobiele garde heeft zich goed gehouden. De generaal Trochu zegt in zijn dagorde dat onze artillerie den vijand zware verliezen toege bracht heeft. Hij taakt de houding van het eerste regiment zouaven, dat, ten gevolge eener onbe grijpelijke paniek, in wanorde teruggetrokken is en zoo den uitslag van het gevecht in gevaar gebracht heeft, dat desniettemin gewichtige ge volgen gehad heeft. Hij heeft tegen deze onge disciplineerde en gedemoraliseerde soldaten, krach tige en strenge maatregelen verordend. Het is onjuist dat de vijand verscheidene stuk ken geschut heeft veroverd. De staat van beleg in Algerië is opgeheven. Een brand in het fort van Vincennes is onmid dellijk gebluscht. Het gerucht loopt dat de Pruisische dragonders het kasteel van Meudon zouden bezet hebben. De generaal Trochu heeft den 21sten dezer een verkenning gedaan bij de vestingwerken van Saint Denis, welke hij in een merkwaardig vol doenden toestand gevonden heeft. De vijand heeft Bougival, Rueil en Nanterre (ten N.N.W. van Parijs) bezet, maar was nog niet te Courbevoie of Suresne verschenen. Zuidelijk en oostelijk van de stad, houdt de vijand zich op een afstand van de vestingwerken. Zijne vedetten zijn op den weg van Chatillon gezien, maar wij hebben hun eenige goed ge richte granaten toegezonden. Er heeft een klein gevecht plaats gehad van vijandelijke tirailleurs, die achter de heuveltoppen van Villejuif in de richting van L'Hay en Che- villy gezien zijn. De vijandelijke troepen schenen zich naar den weg van Sceaux te begeven. De Duitschers werpen een verschansing op tusschen Courneuve en Bourget. Zij zijn te Saint Cloud verschenen. Onze Moniteur zegt, in overeenstemming met de proclamatie van gisteren van het Voorloopig Bewind, en Europa tot getuige nemende, dat wij den barbaarschen strijd, die de volken decimeert ten laste van enkele eerzuchtigen, hebben willen stuiten. Laat ons aannemelijke voorwaarden aannemen, maar geen duimbreed van ons grondgebied, geen steen van onze vestingwerken afstaan. Brussel, 25 September. Particulier telegram.) Er zijn hier langs een omweg particuliere be richten uit Parijs ontvangen, waarin wordt ge constateerd, dat er sedert Vrijdag in de stad ge vechten plaats hebben, die door de roode repu blikeinen zijn geprovoceerd. Generaal Trochu gaat gewapenderhand tegen hen te werk. Uit Tours wordt bevestigd, dat de nieuwe armee, genaamd armee der Loire, zal bestaan nit mo biele korpsen uit de departementen der Beneden- Garonne, Herault, Aube en Oostelijke Pyreneën. (Al. R. Ct.) Brussel, 25 September. Uit Parijs wordt be richt, dat de fortificatiën onder de leiding van den Noord-Amerikaan Ripley worden gewapend, en het zwakke punt tusschen het fort Valérien en St.-Dennis met aanwending van mijnen op zijn last wordt als een fort versterkt. (K.) Tours, 26 September. In een brief van den heer Gambetta aan den heer Crémieux, per bal lon ontvangen, wordt gezegd: „Parijs is bereid tot een heldhaftigen tegenstand. Alle burgers, zoowel zij die tot de uiterste partijen als zij die tot de vroegere reactie behooren, zijn het eens om de regeering met kracht te steunen. Als gij uit Duitsche depêches mocht vernemen dat er onlusten in Parijs zijn uitgebarsten, geloof het niet, en spreek het krachtig tegen. Wij hebben reusachtige strijdkrachten, met den noodigen pro viand en ammunitie en kunnen ons den ganschen winter staande houden. „Laat Frankrijk een heldhaftige poging doen 11" STATEN-GENEBAAL. STAATSBEGROOTING OVER 1871. Recapitulatie der Uitgaven. Hoofdstukken (geraamd voor 1871). I. Huis des Konings 750,000; II. De Hooge Coll. van Staat en het kab. des Konings 7592,003; III. Departement van Buitenl. Zaken f 516,765; IV A. Departement van Justitie f 3,480,938; IV B. Departement van Justitie (Afd. R. K. Eeredienst) f 696,599.73; V. Departement van Binnenl. Zaken f 19,396,788.23; VI. Departement van Marine 78,802,202.46; VII A. Nation, schuld 728,585,606.36; VII B. Departement van Financiën f 15,940,219.75 VII6'. Departement van Financiën (Afd. Herv. Eerediensten) f 1,755,183; VIII. Departement van Oorlog 7 14,018,000; IX. Departement van Kolo niën 7 1.842,117.77'; X. Onvoorziene Uitgaven 7 50,000. Totaal f 96,426,423.30'. a. UITGAVEN. Hoofdstuk I. Huis des Konings) f 750,000 vaste som, gebaseerd op de Grondwet en de wet van 10 Augustus 1849 Stbln°. 32). Hoofdstuk II. Hooge Collegien en Kabinet des Ko nings) 7 592,003 of 71,861 meer dan voor 1870, zijnde het resultaat van onderscheidene vermeer deringen, waar tegenover verminderingen staan. In het vervolg zullen de riddersoldijen voor zoo ver zij tot de O.-I. behooren op de Indische en de overige ten laste der Nederlandsche begroo ting worden gebracht. Hoofdstuk lil. (Departement van Buitenlandsche Zaken) f 516,765 of f 13,724 meer dan voor 1870 is toegestaan, doordien de Regeering, volgens de Memorie van Toelichting steeds doordrongen van de belangrijkheid eener diplomatieke vertegen woordiging in China, gemeend heeft nogmaals op de bekostiging daarvan te mogen aandringen. Er is thans voor de missie in China uitgetrokken 7 21,000. Door vermindering op andere posten, wordt alleen de hoogere som boven 1870 ver- eischt, hierboven opgegeven. Hoofdstuk IV A. Departemvan Justitie) 73,480,938 of 7 34,850 minder dan voor 1S70. Het voornemen bestaat tot opheffing van twee militaire auditiën in de 2de militaire afdeeling, namelijk die te Middelburg voor Zeeland en die te Maastricht voor Limburg. De post voor tractementen der rijksveldwachters wordt verhoogd met 7 10,850, bestemd voor de bezoldiging van 5 brigadiers eu 25 rijksveldwachters, alle bijzonder belast met het toezicht op de jacht en visscherij, vooral met het oog op verbeterd toezicht op onze visscherij op de groote rivieren en voornamelijk ter beteuge ling der zoogenaamde moordvisscherij. De kosten voor het wapen der maréchausees tot dusver uitgetrokken op de begrooting van Oorlog, zijn nu overgebracht op het Departement van Justitie. De Minister is door buitengewone maatregelen, die ten gevolge van den politieken toestand ook ten aanzien van de politie noodig zijn geworden, verhinderd in zijn voornemen om eene reorganisatie der rijkspolitie tot stand te kunnen brengen. Met eene betrekkelijk geringe verhooging der kosten van het personeel der beambten, zal in twee belangrijke gestichten in het huis van militaire detentie te Leiden en in het huis van correctie te Hoorn het onderwijs aanmerke lijk worden verbeterd. Aan de gevangenissen te Doetichem, 's-Gravenhage, Leiden, Dordrecht, Amsterdam, Hoorn, Middelburg, Leeuwarden en Roermond zullen min of meer belangrijke ver beteringen uitgevoerd worden. Te Leeuwarden en Hoorn zullen de in aanbouw zijnde lokalen tot nachtelijke afzondering der gevangenen wor den voltooid. Tegen het einde van 1871 zal het tuchthuis vergroot zijn met een gebouw voor 576 alcoven, eene andere kommandantswoning en eene militaire wacht. Hoofdstuk IV B. (Afd. Roomsch Kath. Eeredienst) 7696,599.73 zijnde f 6,123 meer dan voor 1870. Er is voortgegaan met het geleidelijk uit den weg ruimen van hetgeen aan het R. K. kerkge nootschap geacht kon worden in den weg te staan met betrekking tot vrijheid van inrichting en bestuur in eigen boezem. Het maakt ook een punt van overweging uit om de kerkbesturen te ontheffen van het vragen eener voorafgaande machtiging tot het aangaan van sommige hande lingen, publieke verkoop van vaste goederen, actiën, kredieten, enz. Ook is ter hand genomen de intrekking van verschillende verordeningen van Franschen oorsprong, betrekkelijk het kerk fabriekwezen bepaaldelijk de decreten van 1809 en 1810 die het vrije beheer der kerkbesturen in Limburg en in een gedeelte van Zeeland aan banden leggen. De bezoldiging van vicaris gene raal van het bisdom van Breda is, ook, ofschoon tot verminderd bedrag uitgestrekt tot de vicaris sen in de kerkdistricten van Utrecht, Haarlem en 's-Hertogenbosch, te zamen ad f 1200 of f 400 ieder; wordt de vacature in Roermond vervuld, dan zal ook daarvoor eene gelijke jaarwedde worden uitgetrokken. Het cijfer van den post voor subsidiên voor de kerkelijke gebouwen, ten vorigen jare met 71000 verminderd, moet ditmaal met 7450 verhoogd worden. (Wordt vervolgd.) TWEEDE KAMER, Zitting van heden. Gewijzigd ontwerp-adres van antwoord van de Tweede Kamer op de Troonrede. „SIRE! „1. Is het altijd een plechtig oogenblik als de Koning spreekt tot de vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk, in de ernstige dagen, die wij beleven, luisterden wij met verdubbelde aandacht naar Uw Koninklijk woord. „Bij den aanvang harer werkzaamheden gevoelt de Tweede Kamer der Staten-Generaal zich ge drongen aan Uwe Majesteit de betuiging harer hulde aan te bieden. „2. Dankbaar erkennen wij, dat ons dierbaar vaderland rust en vrede geniet, terwijl een groot deel van Europa geteisterd wordt door een moe digen krijg. „Wij waarderen met Uwe Majesteit ten volle den vaderlandschen volksgeest, die zich in de jongst verloopen maanden zoo algemeen openbaarde, en den last hielp dragen, aan Nederland opge- legt door de zorg voor het behoud zijner onzij digheid. „Vereenigen wij ons dus ook gaarne met den lof, door Uwe Majesteit geschonken aan hen, die te wapen snelden, met niet geringere voldoening zagen wij, vertegenwoordigers van een vrede lievend volk, er op gewezen, hoe de opofferende hulpvaardigheid van Nederlands ingezetenen op nieuw heeft uitgeblonken in het verzachten van het leed, door den oorlog te weeg gebracht. „3. Aangenaam was het der Kamer te verne men, dat geenerlei stoornis is gebracht in onze vriendschappelijke betrekkingen met andere Mo gendheden, en dat de. oorlogvoerenden onze on zijdigheid niet slechts hebben erkend en geëer biedigd, maar ook welwillend hebben medege werkt om elke moeielijkheid uit den weg te ruimen. „Met bijzonder genoegen zagen wij, dat Uwe Majesteit heeft besloten tot het huiswaarts zenden der buitengewoon bijeengeroepen lichtingen. Het verheugt ons, dat ten gevolge van den loop der gebeurtenissen geen buitengewone maatregelen meer schijnen te worden gevorderd. „4. Wij verblijden ons, Sire! dat, hoewel som mige takken van nijverheid door den oorlog wor den gedrukt, de algemeene toestand des Rijks allezins bevredigend is. „5. Met ingenomenheid vernamen wij, dat het onderwijs in steeds wijderen kring zaden van beschaving en welvaart verspreidt. „6. Uwer Majesteits verklaring omtrent den toestand onzer geldmiddelen wekte ons levendige belangstelling. „7. De koloniën en overzeesche bezittingen van het Rijk liggen ons na aan het hart. Met nauw gezetheid zullen wij de haar betreflénde bijzon derheden overwegen, vervat in het reeds bij ons ingediend Verslag, terwijl wij de nadere regeling der koloniale aangelegenheden, waarvoor in het afgeloopen zittingjaar de grondslagen door de wet gevende macht zijn vastgesteld, met verlangen te gemoet zien. „8. Wij zijn bereid, Sire! onze onverdeelde aandacht te wijden aan alle wetsvoorstellen, die aan ons onderzoek zullen worden onderworpen: zoowel die, welke in de vorige zitting onafgedaan bleven, als de zoodanige, wier aanbieding wij bovendien mogen verwachten. „9. Ook onze innige wensch is het, Sirel dat het grondwettig gemeen overleg rijke vruchten drage voor het vaderland: dat Gods zegen ruste op ons werk Na aanneming der algemeene strekking van het ontwerp-adres van antwoord op de troon rede zijn 4 paragrafen afgehandeld. Slechts éen amendement van den heer De Roo v. Aldewerelt is aangenomen, ter versterking der redactie van paragraaf 2. Bij behandeling van paragraaf 3 heeft de min. van buitenlandsche zaken verklaard, dat onze betrekkingen met Caracas zijn afgebro ken, dat onzen gezant te Parijs, voor zoo ver hij weet, aldaar verblijf houdt, en dat met het nieuwe gouvernement officieuse betrekkingen zijn aange knoopt, zooals iedere regeering doen moet, tegen over een gouvernement, dat de facto bestaat. Morgen behandeling van paragraaf 5 (onderwijs). Fromotiën. Leiben, 26 Sept. Bevorderd tot doctor in de rechten, de heer E. G. D. G. Wassink, geb. te Soerabaja (Java), met stellingen. LAlATSTE BERICHTEN. Amsterdam, 26 September. Tarwe, N. B, Pools 380 optijdO. B. Pools 365 optijd. Rogge, stem ming onveranderdPruisische 200Galatz 188,199 Petersburg 184; dito 180 c. z/k. Levering, stem ming iets vaster; October 181, 182, 1S3, 182; Maart 193, 192. Raapolie, 6 weken 45; vliegend 45}t; Najaar 43ü; Voorjaar 42. Lijnolie6 weken 34S4; vliegend 38itNajaar 33; Voorjaar 3314. Koolzaad April 80; Oct. 7914. Rotterdam, 26 September. Tarwe ruim prijs houdend. Rogge tot ruim vorige prijzen, goed te plaatsen. Blauwe Erwten 25 ets., Witte en Bruine boonen 75 ets., Paardenboonen 30 ets. per mud lager, Boekweit fl per last lager, overige arti kelen onveranderd. miWEHJKEM, GEBOORTEN KM SÏERFGE?ALLEN. Eerste Huwelijks-Afkondiging van Leiden van den 25sten September. Mr. P. Verloren jm. 10 j. en G. M. H. Gerritsen jd. 25 j. J. H. T. Van der Macsen Jin. 23 j. en M. A. W. Van Dijk jd 21 j. J. S. Slegtcnhorst wedr. 31 j. en C. J. Thomas jd. 29 j. J. H, Eicbman iredr- Cl j. en H. H.Jansen wed 49 j. W. Itsen jm. en W. H. Brao genberg jd. b. Ouwerkerk jm. 24 j. tn J. liowarde jd. 46 -f ttlTLOTIIVCIEN. Loten Milaan A 10 fr. van 1866. Bij de 16. trekking op 16 September zijn uit gekomen de seriën 79, 1277, 1285, 1889 en 6791, elk van 100 nommers. Bij de premiëntrekking. dadelijk daarna, zijn de hoogste prijzeu gevalle°n op de volgende nommers: Serie 1285 n». 74, .30000 fr.; serie 1889 n». 2, 1000 fr.; serie 6791 n°. 46. 500 fr.serie 1285 n». 19 en 83, serie 6791 n°. 8, 39 en 41, 190, fr. serie 79, n°. 55 en 75, serie 1285 n°. 26, serie 1889' n'. 24, 64, 8S, en 94, serie 6791 n\ 64, 85, eu 99. 50 fr. Betaalbaar 15 December 1870,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3