527 September. N°. 3260 Dinsdag A0. 1870. LËIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT, Voor Leiden per 3 maanden Franco per post Afzonderlijke Nommers 3.00. 3.85. 0.05. Deza Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regelj 0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. .tt OPHEFFING DER AMBACHTEN IN RIJNLAND. (Ingezonden.) ii November II. hebben de Provinciale Staten bezig gehouden met de vraaghoe is de op- Sng der ambachten in Rijnland te verwezen- en met de verzekering van het onderhoud der rken door die ambachten beheerd, ten koste oude belastingplichtigen )e ambachten zijn waterschappen, overblijfse- eener oude Orde van zaken, welke schim weleer, thans slechts enkele waterkeerende rken, vooral wegen en bruggen, beheeren. Zij Iden ieder een afzonderlijk bestuur en admi- Btralie. De uitgaven werdén gedekt door omsla- ;Ai over de ingelanden. De ingelanden zijb dus lilastingschuldigen. u wenschte men bij de opheffing, de werken ir de ambachten tot dusverre beheerd, in on- houd te brengen bij de gemeenten. Admini- latieve omslag, overtollige kosten werden dan gewonnen. Men begreep echter dat overneming der schadeloosstelling van de gemeenten niet te chten was. Hoe evenwel die schadeloosstelling elvinden, daar de gemeenten het recht niet heb- |n tot heffing der belasting, genaamd bunder slag, waarmede de uitgaven der ambachten rden bestreden, en men toch die uitgaven ten te der oude belastingschuldigen wilde laten, len dacht er het navolgend middel op uit, dat ii uitvoerig en volledig in een ontwerp besluit werkte. De werken werden gebracht aan Rijn- d, dat, als waterschap, zich door heffing van In ouden omslag kan schadeloosstéllen. Rijnland Jheert de werken 15 jaren of korter, en brengt ntusschen door buitengewoon hooge omslagen ti de ingelanden geheven, een kapitaal bijéén, arvan de renten de onderhoudskosten voortaan men dekken. In dit kapitaal bezit men dan middel tot schadeloosstelling, waarmede men gemeenten tot overneming kan bewegen, rtom, men laat de belastingschuldigen hunne asting in kapitaal opbrengen, it voorstel ontmoette krachtige bestrijding, heer Poortman vooral, in de Staten, toetste !t aan de regels van ,/goed staatsbeleid en staat- ishoudkunde;" de ingelanden die door het voor- 1 het meest gedrukt zouden worden, adres- srden zich tot verwerpiug. Het hoofddenkbeeld werd dan ook in de Staten gestemd, doch, hoewel eene poging om het dien- Ifden dag weder te doen goedkeuren mislukte, eene vergadering 11 dagen later aangenomen. Dit besluit schijnt afkeurenswaardig en om den iatregel zelf en om de gevolgen. De maatregel op zich zelf: kapitalisatie. Bij kapi- lisatie vordert men van den belastingplichtige eer dan men vorderen uiag. Wat mag men en vorderen? Niet meer dan de jaarlijksche hoel'te vereischt. Hier vraagt men meer, immers ordt uit de bijdragen der coutribuabelen, be- idve de jaarlijksche onderhoudskosten, het be- >elde kapitaal gevonden. Men vraagt Üovuudig at jaarlijks uoodig is. De belasting moet even- dig drukken op hen, ten wier bate de uitgaven imen. Dit geschiedt niet b. v. wanneer men lor gewone uitgaven eene leeuiug sluit, want de st der leeniDg valt op het later geslacht voor tie uitgave welke het tegenwoordig geslacht hoorde te dragen, maar evenmin, wanneer iea, gelijk hier, den tegen woordigen belasting- lichtige alleen laat betalen, ten behoeve van den leren die ontheven wordt. De tegenwoordige lastingplichtige brengt naar dit besluit zooveel i, dat de belastingplichtige over 15 jaar vrij is. ne betaalt alleen de uitgaven, waartoe ook m behoort bij te dragen. Het middel is probaat. Men kan het recept ook atveuden bij het rijk, de provincie, de gemeente. weinige jaren is het kapitaal, waaruit alle tgaven bestreden worden, bijeen, en is men a dat lastig belastingstelsel, met zijne moeie- verdeeling en kostbare inning, af. Ook zijn de voorwaarden, waaronder tot dus- eene belasting afkoopbaar gesteld werd, bier in acht genomen. Dit is een gedwongen koop, terwijl hij toch vrijwillig behoort te zijn. ae meerderheid welke ook, kan hiertoe nooit luiten; de afkoop moet steeds individueel ge bieden. En waar is de waarborg dat de be- 'ing na den afkoop niet meer geheven wor- u zal? Hit geldt de bijeenbrenging. Maar is het kapi taal bijeen, wat heeft men dan meer dan wan-: neer het kapitaal niet bestond? Niets dat voordeel brengt, men mag aan het improductieve kapitaal, dat in handen der bezitters blijvend productief kou zijn, niet raken. Slechts de renten mogen, ter wille der instandhouding van het kapitaal, worden besteed. Men heeft slechts, behalve een vexatoiren maatregel, een wisselvallig, verleidelijk, hinderend, bezit aan het kapitaal; wisselvallig, om dat het bestaan van kapitalen van zoo menige voorwaarde, b. v. goed beheer, afhankelijk is; verleidelijk, omdat met het bezit van geld ook be hoeften geboren worden, en het scherp toezicht op de noodzakelijkheid der uitgaven aan het telkens toestaan van de belastingeu verbonden, verloren gaat; hinderend, wijl men, ook bij voor uitgang, en wat ook het publiek belang later moge eischen, buiten den kring der uitgaven, wélke de renten van het kapitaal gedoogen, niet gaan kan. En welke zijn nu de gevolgen1 Daargelaten dat men, de werken aan Rijnland toevertrouwend, hoegenaamd geen waarborg be zit voor de latere overneming door de gemeenten, Rijnland toch kan men dwingen niet de gemeen ten, vooreerst dat het behoorlijk onderhoud der werken niet verzekerd is. Hoe is dit mogelijk, wanneer, gelijk geschieden zal, het kapitaal uit een valt en onder de gemeenten verdeeld wordt, en dus geene beschikking over eene groote som voor vernieuwing als andersints (wat toch ook onder behoorlijk onderhoud behoort) meer ople veren zal? Ten tweede dat de druk op den landbouw en de ingelanden gelegd, te zwaar wordt. Volgens het besluit wordt in Noordwijk, Noord- wijkerhout, Rijnsburg gedurende 13 a 15 jaren f 4 per bunder geheven. Een last te zwaar, in dien men in aanmerking neemt, 1°. dat de grond reeds met rijks-, provinciale-, gemeente, rijnlands- en polderlasten is bezwaard. Zoo betaalt D. Koudijs te Noordwijkerhout van 46 bunders, aan grond lasten f 163,32, aan Rijnlands bundergeld 7 69,00, aan polderlasten f 25,00, en aan omslag volgens dit besluit 185,-46, te samen fi42,78. A. v. Moorselen betaalt van 31 bunders, 66 roeden, 33 ellen, aan grondlasten f 122,00, aan Rijnland f47,00, aan polderlasten gemiddeld 101, 20, aan omslag vol gens dit besluit f 127,00, te zamen f 397,20 voor 31 bunders! P. Walkers aan grondlasten f 140,42, aan Rijnland 70,50, aan polderlasten f 151,34, aan omslag volgens dit besluit f 188,00, te samen 7550,26, voor 47 bunders, 9 roeden, 94 ellen! En hierbij komen nog de overige belastingen wel niet door den grond maar toch door de grondbe zitters gedragen. 2". dat de last op deze wijze op den grond gelegd in geenerlei verhouding staat tot de inkomsten: ja die soms verre overtreft, Zoo werden te Noordwijk dd. IS Juli 1S70, 90 bun ders verkocht, waarvan de lasten werden opge geven als /'20,47 aan grondlasten en /"381,14s Rijnlands en verhoogd bundergeld volgens dit besluit, terwijl men de opbrengst begroot heeft op f 250. W. Van Eeden bezit 16 bunders bosch en duin, d. i. grond welke niet veel opbreDgt, hij betaalt /84 volgens dit besluit. Menig bunder schraal belastingplichtig land brengt niet eens f 4 op. Men belast dus niet langer de inkomsten maar het kapitaal. De ingelanden betalen volgens dit besluit, dat ter hunner ontheffing werd genomen, meer dan ooit vroeger, toen de ambachten met hunne misbrui ken bestonden. Vroeger betaalde men 2.172.16; 2.40; 2.24; 1.5S; 1.S0; per bunder te Noordwijk en Noordwijkerhout. Thans fi. Men zegt de over tollige bestuurskosten vervallen door dezen maat regel. Wat is daarvan? Noordwijk en Noordwij kerhout tellen -3000 belastingplichtige bunders. De omslag was in den laatsten tijd gemiddeld /2.30 a 72.40, dus circa f 7000. De administratie kosten bedroegen circa 7900, d. i. dus 13% der inkomsten. In het kapitaal door ingelanden bijeen te brengen is een administratie-kapitaal begrepen bedragende 15% der inkomsten. Zij betalen dus onder alle opzichten meer dan vroeger. Over het algemeen is de becijfeing van het kapitaal, al- weder ter wille der schadeloosstelling veel te ruim. Eindelijk welken waarborg geeft het besluit? Zal men wanneer het kapitaal, gesmolten (daling van ellecten) of waardoor dan ook verdwenen is, als de behoefte dringt, het is een publieke last niet weder een beroep doen op de beurs der ingelanden? De toestand door het besluit in het leven ge roepen is dan ook van dieD aard, dat de inge landen, die de opheffing met vreugde begroetten, de oude verrotte ambachten met al hunne mis bruiken als een El dorado terugwenschen. Het is onbegrijpelijk hoe dergelijk ontwerp, eene onrechtvaardige belasting uitschrijvend, de goedkeuring der Staten en des Konings heeft kunnen verwerven. Het argumentde ambachten moeten weg, door welk middel ook, schijnt gewogen te hebben. Men mag vragen, of, indien de wet op den Wa terstaat reeds tot stand gebracht was, dergelijk besluit mogelijk geweest zoude zijn? Thans is de belastingplichtige, welke ingeland van een wa terschap heet, door minder waarborgen beschermd dan ieder ander belastingplichtige. Ook de gemeen tebelasting behoeft de goedkeuring des Konings. Maar stelt de gemeentewet niet de grenzen vast, waarbinnen zich het gemeentelijk belastingstelsel moet bewegen De provinciale belasting mag eerst na goedkeu ring door de wetgevende macht geheven worden. Hier wordt het provinciaal besluit door den Ko ning goedgekeurd, aan geenerlei regelende bepa ling der wet onderworpen. Eene ongewone beweging is onder de zwaar gedrukte ingelanden ontstaan. Men wil zich tot de wetgevende macht wenden met verzoek om maatregelen tot redres. Wel zou de maatregel zeldzaam zijntoch is het recht om zelfs provin ciale wetten die met het algemeen belang strijden, buiten werking te stellen, aan de wetgevende macht gegeven, om er gebruik van te maken, zoo daartoe termen beslaan. Lelden, 26 September. Zondagmiddag gaf Ds. Van Boekeren in de Kinderkerk een kort verhaal van 'b geen hij dezer dagen in het lazaret te Dusseldorp had gezien. Gelijk zich verwachten liet was de opkomst dit maal zeer groot. De berichten omtrent hetgeen door onze Ne- derlaudsche afgevaardigden wordt gedaan voor de verpleging der gewonde soldaten, mochten hoogst belangrijk heeten, en oud en jong luis terde dan ook naar het aandoenlijke verhaal des sprekers met ingespannen aandacht. De collecte, bij deze gelegenheid gehouden ten voordeele van het 71 oode Kruis, heeft opgebracht de som van 741.80. Alhier zal tijdelijk in garnizoen komen de veer tiende batterij van het reg. veld-artillerie. In de tweede helft der maand Augustus zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden; B. Bergsma te Alkmaar; D. v. d. Wiel te Alphen; Mej. L. Ebert te Amersfoort; Mej. M. E. v. Duu- ren, Mej. J. A. C. v. Floresteiu, Mej. Drevers, Mej. Wed. Wamsleker, Van Harderwijk, F. Tips allen te Amsterdam; J. De Graaf te Barendrecht; A. J. Sloot te Gorcuin; Alijda Remmers, W. J. P. J. Van Duijn, beiden te 's Gravenhage; J. A. Reiver, G. Kleef, beiden te HaarlemT. v. Leeu wen te Halfweg; J. Nieuwald te Uellevoetsluis; Fromberg te Kampen Koosje Kleiweg te Leiden; Vau Alphen te Prinsenhage; B. Boers, De Mei, G. Freers, J. Heemerijk, J. Stelleinan, allen te Rotterdam; Mej. M. Bergman te SchiedamHoofift te Schoonhoven; Tijzeu te Utrecht; J. De Leeuw te Schagerbrug; Mad". Jauseu-uéé Ontijd te Zu rich; C. Wagemaker te Zwolle. De ouderofficieren en korporaals, behooreude tot het reservekader van het leger, die zich bij hunne korpsen in activiteit bevinden, zullen na den 30" dezer niet langer in werkelijke dienst worden gehouden. Tot het ailmissie-examen aan de Hoogeschool te Utrecht hadden zich 14 adspirunteu aangege ven, 2 daarvan zijn niet opgekomen. De uitslag was, dat van de 12 geëxanuneerden 7 zijn toe gelaten, en 5 afgewezen. Gedeputeerde Staten van Groningen hebben zich tot Z. M. den Koning gewend, met verzoek dat Z. M. medewerke dat de Hoogeschool te Gronin gen bij de nieuwe wet op het hooger onderwijs behouden blijve. Een ernstige beschuldiging tegen den President der Rhijnspoorwegmaatschappij wordt door den heer Jac. Enschedé Johz., ingenieur, in de N. Pt. Cl. uitgesproken. Hij zegt dat op de algetneene verga dering der Rhijnspoorwegmaatschappij te Utrecht door de directie is voorgesteld, uit tedeeleneer t 71,35 en 7 0,4014 voor de gefourneerde aandeelen ad 7240 en fli gestort kapitaal en alsdan verder uit te deelen f S,70 en f 2,61. In plaats van zulks te doen, heeft men doen uitbetalen in het geheel f S,70 en 7 2,61. Hierdoor is een uit te betalen som eenvoudig verdwenen: daarentegen heeft de president 2 pet. van 71,092,026 dat is 720,580, strikt toegepast volgens art. 50 der statuten. De inzender neemt op deze administratieve handig heid de aandacht van de aandeelhouders te mo gen vestigen." Hij verklaart zich ten slotte bereid, het onderteekende bewijs van het door hem medegedeelde feit publiek te maken. Te Delft moet de heer Stieltjes zich op ver zoek van eenige studenten bereid verklaard heb ben om gedurende dezen winter aan de polyt. school eenige colleges te geven over de verdedi ging van ons land. Waar het verspreiding vau kennis betreft, wordt wel nimmer te vergeefs aangeklopt bij den populairen, Amsterdamscben afgevaardigden. De commissie te Rotterdam belast met het af nemen van het geneeskundig staats-examen, heeft in hare zitting van eergisteren de bevoegdheid van arts toegekend aan den heer T. Breesnee, geb. te Nieuwe Tonge. Gisteren werd door het kantongerecht n°. III te Amsterdam eene zaak beslist, waarbij imli- rectelijk vele belanghebbenden zijn betrokken. De vroeger aldaar gevestigde European-Bank, thans in liquidatie, dagvaardde een aandeelhouder tot het doen eener storting, door liquidateuren uit geschreven. Door den gedaagde werd die vorde ring bestreden, op grond, dat de liquidateuren noch feitelijk, noch rechtens de bevoegdheid had den, die zij zich toeschreven. Die bewering werd namens den gedaagde toegelicht, door de verwij zing op het feit, dat een der liquidateuren was ontslagen, in verband met de bepalingen der En- gelsche Companies-act, blijkens welke het den liquidateuren niet vrijstaan zoude, rauwelijks stortingen op te vragen. Met het feitelijk stelsel des gedaagden vereenigde zich de kantonrechter, en werd alzoo aan de European-Bank haar eisch ontzegd. De belangen der eischeres werden waar genomen door Mr. J. C. De Vries, die van den gedaagde door Mr. J. A. Levy, advocaat te Amsterdam. Met referte aan de aankondiging voorkoinendd in de Nederlandsche Staats-Courant van den 20""" dezer, ten aanzien van de verzending der Indische post, speciaal door middel van de Britsche pakket booten, diene tot naricht der belanghebben, dat volgens eene mededeeling der Fransche postad ministratie, de brieven en verdere stukken bestemd om met de Fransche pakketbooten over Marseille naar Indië te vertrekken, twee maal vierentwintig uren vroeger dan tot dusverre uit Nederland behooren verzonden te worden. De Indische brie venmaal over Marseille per Fransche pakketboot zal dus tot nadere aankondiging voor een eerste maal des Dinsdags, 0111 de veertien dagen, 11a den trein die te 7.48 's av. uit Moerdijk vertrekt, en voor een tweede maal des Woensdags na den trein die te 11.23 's m. uit Moerdijk vertrekt, worden verzonden. In verband daarmede zal de ter post bezorging in 's-Gravenhage, Amsterdam en Rotterdam behooren te geschieden des Dins dags in den voormiddag of uiterlijk Dinsdag-avond. De eerstvolgende expeditie-dagen vallen op den 27"uo September, 11 en 25 October enz. Volgens eene mededeeling der bovenvermelde postadministratie bestaat er geene noodzakelijk heid tot een vervroegd vertrek der correspondentie bestemd om met de Fransche pakketbooten over St.-Nazaire naar Nederlaudsch Guyana en Curayao te worden verzonden. De daaromtrent opgegeven tijdstippen van vertrek zijn dus voortdurend in acht te nemen. Blijkens ontvangen mededeeling zijn de kantos ren te Rome en Civita-Vecchia in den Kerkdij ken Staat thans weder voor regeeringstelegram- men toegankelijk. Daar de telegrafische gemeenschap met Parijs

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1