zee gestationeerd Amerikaanse!) oorlogsschip Ju niata de mederieeling ontvangen, dat de Fransche oorlogsvloot de Noordzee verlaten heeft, en dus de blokkade der: Duitsche-Noordzeekust,opgehe ven is. Z. J\l. heeft den telegrafist der 3de klasse J. W. De Wolf, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. 's Gravenhaoe, 20 Sept. Naar men verneemt heeft de heer S. De Vries, kunstgraveur alhier, een medaille ten voordeele van het Roode Kruis vervaardigd, die eerlang zal verkrijgbaar worden gesteld. Op de' voorzijde ziet men afgebeeld het vvapeu van de Vereeniging, waarboven het jaartal 1870 en het ouderschrift Job. XN.IV- 12; met het omschrift: Anima Vulneralorum Clamarit 22 Augustus 1861. Op de keerzijde prijkt in het midden het wapen van Geuève, de stad waar, 28 October 18G3 de Vereeniging werd opgericht, omringd door de wapenschilden van al de Staten (twintig) die tot dezen menschlievenden Bond toegetreden zijn. 's-GkAVi,nh40e, 21 September. Z. M. de Koning heeft gisterenmiddag van 4 tot 0 uren in de Maliebaan bijgewoond de exercitien van de heide bataljons der dienstdoende schutterij van 's-Gra- venhage, en hen verschillende krijgsbewegingen doen uitvoeren. Na afloop daarvan gaf Z. M. aan den kolonel, den heer Van Stralen, zijne bijzon- dbre tevredenheid te kennen over de groote vor deringen, die de schutterij had gemaakt, en,over de juiste houding van de manschappen, vooral van het eerste bataljon (zijnde de. eerste ban) die zich het meest had geoefend. Schbveninqen, 21 September- Z. K. 11. prins Alexander heeft gisterenmiddag in open zee een bad genomen. Er wordt nog een ruim gebruik van het zeebad gemaakt en het prachtige weder van de laatste dagen lokt pog vele bezoekers uit naar Scheveningen. Sedert gisteren zijn daar, even als elders langs de kust de gestationeerde deta chementen cavallerie en infanterie ingetrokken. Gouda, 18,September. Zondag herdacht de Eerw. heer J. N. Scheltema, jongste predikant bij de Remonstr. Geref. gemeeute alhier ziju volbrachte vijf-eu-twintigjarige evangeliebediening. In den loop der vorige, week was hem reeds door velen hartelijke belangstelling betuigd, ook door de aan bieding van een sierlijk .geschenk namens de ge meente cn treffend was nu de indruk zijner aan doenlijke herdenking van lust en leed. In, den namiddag van Zondag had de jubilaris ambtsbroe ders, opzieners, betrekkingen en vrienden aau.een gullen disc!) vereenigd, waar men broederlijk aan zat en de algemeene stemming getuigenis gaf van de ongedeelde hoogachting dien ijvervollen predi- kaut in de stad onzer inwoning zoo algemeen toegedragen. Gouda, 21 September. Door het Departement Gouda der Nederlandsche Maatschappij tot be vordering van nijverheid is antwoord ingezonden op de uitnoodiging van het hoofdbestuur oui eenige gestelde vraagpunten naar den toestand der volks voeding in Nederland te beantwoorden. De Goudsche Ct. is in staat gesteld daaruit een en ander mede te deelen Vraag 1. Welke leveDsmiddeleu worden in deze gemeente het meest door de arbeidende klasse ge bruikt en welke is de gemiddelde prijs? a. Van plantaardigen oorsprong. Aardappelen 2.50 per hectoliter, gepelde gerst en rijst f 0.16, boekweitemeel f 0.28, tarwebrood 2de. soort 20, lste soort ƒ0.22; roggebrood ƒ0.13, allen per kilogram, witte, boonen 0.16; bruine boonen en erwten 0.15 allen per deciliter; voorts kool, uieD, wortelen, rapen en kroten. b. Van dierlijken oorsprong. Rundvleesch 0.70, kalfsvleesch (nuchter), spek 0.90, riviervisch (brasem, bliek) 0.16 allen per kilogram, gekarnde en zoete melk. Aan deze vraag is toegevoegd een tabellarisch overzicht van de hoofdvoedingsmiddelen, ^ie te Gouda, in den regel gedurende een jaar gebruikt worden door een enkel persoon der arbeidende klasse, wiens weekloon 6 p 7 bedraagt. Aardappelen Gepelde Gerst. Rijst Boekweitemeel. Tarwebrood 2de soort V isch Vleesch Spek 4,75hectol. 52 kilogr. 20 10 180 26 ie 15 I 2.50 0.16 0.1.6 0.28 0.20 0.16 0.70 0.90 ƒ11.871 8.32 3.20 2.80 36.— 416 11.20 13.50 91.05s. Vraag 2. Gemiddelde, prijs van het vleesch. Rund vleesch 0.80 kalfsvleesch 1.10, schapen- vleesch ƒ0.65, gewoon spek 1.Hongaarse!) ƒ0.93 per kilogram. Vraag 3. Verschil in de voeding der arbeidende klasse in deze gemeente, vergeleken met die van den boerenstand. Er bestaat een zeer aanzienlijk verschil in 't voor deel van den laatsten. Het schuilt voornamelijk in de broodsoort. De arbeidende klasse in de stad eet brood van tarwemeel ,a 20 ct. per kilogram, de boerenarbeider voedt zich niet, brood van rog gemeel h 10 ct. Verder gebruikt hij veel meer spek, gekarnde melk en?., terwijl hij zich nog een grootere hoeveelheid groenten weet aan te schaffen dan de stedelijke werkman. Vraag 4. Bestaan er in uwe gemeente ook gaarkeukens Deze inrichtingen, hoe gewenscht ook, worden hier niet aangetroffen. Er bestaat eene vereeni ging tot het uitdeeleu van soep aan minvermo genden. Elke portie soep, van uitmuntende hoe danigheid kost slechts Th ct.; menig werkman zou met zulke spijze, zoowel wat qpantiteit als qualiteit aangaat, gebaat ziju, wanneer hij dat voedsel koopen kon in eene andere keuken, dan die welke alleen voor gecollecteerde gelden ver koopt en aan de armen uitdeelt. Vraag 5. Gemiddeld bedrag van het weekloon der werklieden. Timmerman en metselaar 6.40, opperman ƒ5.10, schrijnwerker 7.20, scheepstimmerman ƒ8.90, loodgieter ƒ6.50, stukadoor 7.90, fabriek arbeider ƒ6, pijpenmaker ƒ4.50, loodwitfabriek- arbeider ƒ6.60, baander, 4.60, baandérsjongen (812 jaar) ƒ1, boerenarbeider 6.30. Vraag 6. Is het maken van onnoodige verterin gen of het misbruik van sterken drank in uwe gemeente dikwijls oorzaak van de onvoldoende voeding Dete vraag moet belaas met ja beantwoord worden. Aau de algemeene beschouwingen die hetantr woord vergezellen, outleeDen wij nog het volgende: Over het algemeen zijn de levensmiddelen duur en slecht. Het vleesch is zoo hoog in prijs, dat een werkmau er niet aau denken kan iets van dat voedsel aan zijn gezin voor te zetten, al ware het slechts een of tweemalen per week. In dat zelfde geval verkeeren duizende burgers, militaire en civiele ambtenaren enz., doch bij dezen kan men in het huishouden, de kleeding van het gezin en de overige uitgaven zien, wat opvoeding, ont wikkeling en plichtsbesef vermogen. De werkman moet het bij zijne voeding voor namelijk op het brood laten aankomen. Dit artikel laat meestal veel te wenschen over, zoowel wat betreft, de qualin-it, als 'de quantiteit in verhou- dihg tot het gevraagde. In vele arbeidersgezinnen wordt het tarwemeel in een Winkel 'gekocht, tnet water tot deeg ge kneed en verder opgemaakt in den vortn van een van Eüropa. Het dappere leger des konings moest het onderspit delven, voor het aanstormen der DuitsChe landsknechleu en Spaansche veteranen; het werd vernield door het mobrddadig vuur der artillerie en der haakbussen. Het kapituleerde echter niet; een deel sloeg zich door den vijand heen, een ander vluchtte of geraakte in eervolle gevangenschapvele duizende dooden bedekten het slagveld. De gevangenneming van den koning van Frankrijk, te midden der schrikwekkende tooneelen die liet slagveld aanbood, waarop de edelste vorsten en gróoten van Frankrijk in 't rond als helden gevallen waren, is een der schrik wekkendste geschiedkundige drama's. De konii.g, een echte heldenfiguur, verdedigde zich, nadat hij zich onder zijn paard, dat gedood werd, uitgewerkt had, dapper met den degen. Spanjaarden en lands knechten drongen op hem aaneenige ridders lierkènden hem, en riepen henl toe dat hij zich over zou geven. Eindelijk gaf hij zijn degen aan den onderkoning Charles de Lanoy over. Eerbie dig knielde Lanoy voor den koniDg, en kuste zijne hand. De marchese van Pescara, en andere kei zerlijke rijksgroóten, knieldeu allen met ridder lijke bevalligheid voor den gevangene, die tege lijkertijd koning van Frankrijk en een groot held was. £ij geleidden hem daarop onder de victorie kreten der vreugdedronken troepen naar het bevrijde Phvia, en' vervolgens naar het kasteel Pizzighettone aan hel meer van Garda. De gevangene gaf geen enkel bewijs van moe deloosheidhij bleef koninklijk in zijn ongeluk. De woorden, die men hem na zijne gevangenne ming in den mond heelt gelegd „Alles is ver loren, behalve de eer," moge wellicht geschied kundig onwaar zijn, maar uit een zedelijk oog punt is zijne bewering volkomen waarheid. Gedurende deze gewichtige gebeurtenis bevond Karei V zich niet op het slagveld, maar in het felot te Madrid. „Sire," zeide de binnentredende bode, „het Frausche leger is geslagen, en koning Frans uw gevangene." „In zijne eerste ontsteltenis herhaalde de. keizer langzaam de woorden van den kapitein: „Het Fransche leger geslagen, koning Frans mijn ge vangene," toen ging hij stilzwijgeud in een zij vertrek daar knielde hij biddend voor het Maria beeld. Hij verbood alle demonstratiën in Madrid. Op zijn geboortedag werd de slag van Pavia geleverd, zijn geluk kende geen palen. Lanoy bracht den gevangen koning naar Ma drid. De keizer, die zijn residentie verlaten had, begroette en bezocht hem niet. De koning ge voelde zich hierdoor smartelijk aangedaan: hij PEfr JAAR. VOEDINGSMID. DELEN; hoeveel heid. midden- prijs. uitgaaf. brood en op een plank gelegd; zoo gaat het naar den bakker. Komt men zulk een brood op weg tegen, dan ziet men al dadelijk het scherp overleg en het b stier der voeding van den werkman en zijn gezin. Ontzaggelijk lang en smal, laat zulk een brood zich zeer gemakkelijk in een groot aantal sneden verdeelen en de kleineopervlakte van iedere boterham is gedekt door een dunne laag boter of vet. De groenten worden uit den omtrek ter markt gebracht. Geteeld in een veeuachtigen bodem zijn j zij onsmakelijk en bijna niet gaar te krijgen. Bij het middagmaal maken de aardappelen den hoofd schotel uil,; zij worden met wat boter, azijn en mosterd of uitgebraden spekvet genuttigddie het heel slecht heeft, eet ze met gekarnde melk. J!e keuze van voedsel is voor den werkman alzoo zeer beperkt; hoe zou het anders kunnen zijn, wanneer men, met vrouw en kinderen een gansche week van zes a zeven gulden leven moet. De boerenarbeider verkeert in veel gunstiger positie. In den regel heelt hij een stukje grond, waarop hij salade, uien, rapen en aardappelen teelt en soms nog een varkeu mesten kan. Een voudiger van levenswijze, minder weelde in de kleeding van vrouw en kinderen, veel vroeger aan den arbeid moetende, des avonds veel meer vermoeid, bniten op het land zonder bank van leening, niet zooveel kroegen op zijn weg ont moetende en daardoor minder aan verleiding blootgesteld, wordt het grootste gedeelte van het loon door den boerenarbeider in het belang van zijn gezin besteed. Algemeen hoort men klagen over de traagheid van den werkman in de stad, en geen wonder! harde arbeid en slechte voeding verdragen zich niet. Hoe kan men ijver en inspanning verwach ten bij een werkman, die, behalve zich zelf, nog vrouw en kinderen te voeden heeft voor enkele stuivers daags? Het is onmogelijk, en deze on mogelijkheid wordt door verschillende omstandig heden nog grooter. De gewone ambachtsman heeft wel in den zo mer een goed loon, vooral als zij het werk van den baas kunnen aannemen, maar met het kor ten der dagen vermindert het loon gaandeweg en des winters houdt 't voor sommige bedrijven (pijpenmaker, baander, metselaar) geheel op,.Slaat men alzoo het ontvangen loon overeen geheel jaar om, dan wordt dat weekloon van ƒ6. a 7. nog aanzienlijk verminderd. Het zoogenaamde bazengeld is ook niet in 't voordeel der werklieden. Dit is soms zeer aan zienlijk. Er worden als voorbeelden aangehaald hoe een smidsknecht die een goed begrip aan handigheid paarde ƒ1.40 per dag ontving, terwijl op de rekening ƒ2.50 stond; een paar andere knechts verdienden ƒ0.60 en 0.70, doch op de rekening kwamen zij a ƒ1.80 en ƒ2. voor. Een derde nadeel is het Maandag-houden. Pij penmakers, baanders, cigarenmakers werken des Maandags niet en derven daardoor '/6 van het weekloon. Er zijn er velen, die een groot gedeelte van het weekloon, dat Zaterdags ontvangen wordt, dien avond en gedurende den Zondag verteren, in brood dronkenheid en daardoor des Maandags nog voor hun werk ongeschikt ziju, terwijl de lommerd des maandags 't Zondagsche goed ontvangt, ten einde de noodzakelijkste behoeften vau 't gezin eenigszins te vervullen. Veel kroegen, veel banketwinkels, veel snoep tafeltjes in de achterbuurten, veel sigarenwinkels, het zijn allen zoovele antwoorden op de vraag, hoe 't komt dat de toestand nog ellendiger is, dan hij door de lage loonen zijn moest. Er zijn arbeiders, die 't dubbele van anderen verdienen, maar er heerscht hoegenaamd geen meerdere welvaart. Heeft men weinig, dan gaat het op en heeft men veel dan gaat het ook op. werd dood ziek en toen eerst kwam de keizer om hem een bezoek te brengen, daar de doctoi en hem verklaard hadden, dat deze ridderlijke edel moedigheid wellicht den gevangene het Ie; en zou redden, en de uitkomst bleek dat zij goed gezien hadden. Het lot van den koning had intusschen op alle mogendheden een oubeschrijflijken indruk ge maakt. Frankrijk lag aan de voeten des keizers, liet pausdom en Italië waren weerloos in zijne macht gegeven, en hij kou die macht misbruiken als hij wilde. De diplomatieke agenten van Rome, Venetie, Frankrijk en Engeland reisden heen en weer; men onderhandelde over een verbond ter gemeenschappelijke bestrijding der keizerlijke overmacht, men onderhandelde in 't bijzonder met Frankrijk, waar de moeder van den gevan gen koning, Louize van Savoye, het regentschap aanvaard had. Wordt vervolgd.) Cki s' Cs' ff I Meer loon is dus niet 'C middel om den toesta te verbeteren, veelal verergert het dien; u onderwijs en opvoeding, daarvan is de verte ring van het lot' af hankelijk. Op de school de aanstaande werkman in leesboeken, ss voorbeelden en in gesprekken en verhalen duidelijk denkbeeld krijgen van deugd en «g, zeden, van spaarzaamheid en overleg, van p|lt besef en plichtsbetrachting; dan alleen zal i hoogd loon een weldaad, een zegen worden,, alleen zal de ambachtsman en de fabriekarbtj de waardige plaats in de maatschappij bekleedj waarop zij, zoo goed als ieder ander staatsbu rechtmatige aanspraak hebben. Schoonhoven, 18' September. In de volgei maand zal alhier een begin word,en gemaaki I het onderwijs van volwassenen. De beide open onderwijzers en een fabrikant in zilverwerl hebben zich nl. tot een commissie gevormd aan personen, boven den leeftijd v.an 16 jj nog gelegenheid te geven om onderwijs te. vaugen in de allernoodzakelijkste kundighe,: Hoevele toet) die ten gevolge van verzuil leertijd of gebrek aan gelegenheid niet kun; lezen of schrijven. Het onderwijs zal 3 uu| per week, telkens des avonds gedurende 1H gratis gegeven worden. Het gemeentebestuur heeft daartoe gebruik 't schoolgebouw, vuur en licht toegesLaau. Ajijsrsfoobt, 20 September, In de op heden, houden vergadering der gemeenteraad is besli met 9 tegen 3 stemmen om de kermis als woonljjk niet October te laten, doorgaan. Enschedé, 18 September. Heden nacht is vn een felle brand uitgebarsten in een door slager bewoond huis; ook het belendende pi een koetshuis, werd aangetast. Door de ijve: pogingen van de toegesnelde brandweer blei brand tot deze beide perceeleu beperkt. Zwolle 19 September. Bij het examen tot lating van nieuwe leerlingen voor de indusl school der afdeeling Zwolle van de vereeni ter bevordering van fabriek en iiaudwerksniji beid waren Zaterdag den 17den dezer, 33 lingen opgekomen, waarvan 38 toegelaten e! afgewezen werden. Uit dit aanzienlijk getal bl: de voortdurende behoefte aan voortgezet li onderwijs in practiscbe strekking, waaraan in deze inrichting tracht te voldoen. Deventer, 19 September. Te 6 uren vertrok! de hier sedert eenigen tijd garnizoen gehoui hebbende manschappen der artillerie weder Zutfen. Het instructie-bataljon vertrok met trein van een uur naar Kampen en werd Bil leide gedaan door de muziek der schutter// der weerbaarheid. Gedurende het verblij troepen alhier, hadden zij. zich de achting ingezetenen weten te verwerven. Heden een gedeelte van het lste regiment iufanl terug en morgen verwacht men de huzaren, zegt dat de staf te Arnhem blijft. Blokzijl, 19 September. Met algemeene sl men werd onze nieuwe burgemeester J. Sli voet Ramondt, in een gemeenteraadszitting,! secretaris benoemd. Nieuw Appelscha, 19 September. De russcl die dit jaar op de landerijen en veengrond oil dit dorp groeiden, zijn door de commissie tot w: verschaffing geoogst. Een deskundige zal grondstof verder behandelen, en zijn er reedsl stellen aangeschaft tot het vervaardigen yau v. matten, om zoodoende in den aanstaanden ter de armen werk te verschaffen. Door de ziging in de armenwet is het getal gealimpnteerl in de veenkolonie verdubbeld, zoodat de belasting alhier drukkend zal wordpn. Hetisl zeer verblijdend, dat de commissie van Nijt)/ geen middelen onbeproefd laat, om(door ,werk| schaffing aan armen, die lasten te verlichten! tevens het pauperisme tegente gaan, ei), minder dat dp ingezetenen door vrijwillige,! dragen de commissie in staat stellen,.om de «tl verschaffing voort te zetten. Breda, 19 September. Ter gelegenheid vanl heropening, dep K, M. academie en den terug! van het 6de reg. infanterie uit het kamp vat! Bildt, is onze stad in feestgewaad gedoscht.l verschillende bataljons werden met extra-treil te 7, 9 en 3 uren hier aangevoerd en doorl koninkl. muzjekvereeniging en de Harmonie! gehaald. 1 N.G EZONDEIV. VERBETERDE COMMUNICATIE TUSSCS DE GEMEENTEN. LEIDEN EN HAAK-I LEMMERMEEB. t 'N 1 In hpt jaar 1S62 heeft zich in de genu;'! Alkemade eene copipiissie gevormd, met hetf om eenen rijweg daar te stellen npar Leide! Dit hpd pla,ats nadat er door Leiden eene ging was aangewend of epn plpn waspptworj tot verbetering der communicatie rnet de Hl lemmerineer en wel vaq de Leegwater bj de Kaag enz. En, nai^at er ..dqprhet gemeentebestuur I Alkemade een, plan was opjworpen, van etl f'jweg van af he( Noorijeu te Qnde-Wew'f langs de nqordepdijk, van den Gopgerpolder naar Leiden,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2