Maandag A0. 1870. 19 September. Feuilleton van liet „Leidsch Dagblad". Schuld en Boete. N°. 3253. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers 3.00. 3.85. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DKR ADVKRTENTIKN Voor iederon regelj 0.15. Grootere letter, naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 17 September. Voor den aanvang van den nieuwen cursus der oogere burgerschool hebben ziclt 58 jongelingen jen inschrijven. De uitslag der admissie examens, welke op 8, eo 10 September zijn afgenomen, is geweest Is volgt: Toegelaten tot de 1ste kl. 24; 2de kl. 19, (enkele vakken); 3de kl. 3; 4de kl. 2,1 (enkele akken); 5de kl. 1; totaal 53. Afgewezen zijn; 'oor de 1ste kl. 3; 2de kl. 7; 3de kl. 3,1 (enkele -akken). De afgewezenen voor de 2de en 3de kl. zijn ech- er tot een lagere klasse toegelaten en onder de 3 nieuwe leerlingen begrepen. Zonder admissie-examen zijn nog twee jonge- iugen voor enkele vakken toegelaten. De hoogere burgerschool telt thans 126 leer- Aan het admissie-examen aan de Leidsche loogeschool hebben deelgenomen 41 adspiranten vaarvau 22 zijn toegelaten. Van eene geachte zijde ontvingen wij heden en verslag over de ambachtschool te Noordwijk- innenwaarvan de opening den l»'" October anstaande wederom zal plaats hebben; een kort ittreksel van genoemd verslag laten wij hier ■olgen. Deze school opgericht door de bemoeiingen van e aldaar gevestigde afd. der vereenigiug ter be- ordering van fabriek- en handwerk-nijverheid n Nederland, werd den 2J"n Januari 1S70 geo- end, en eindigde den l"en April daaraanvolgende. Daar deze school zich hoofdzakelijk ten doel telt het vormen van bekwame handwerkslieden verd er in drie verschillende vakken onderwijs ■egeven namelijk: in wiskunde, voor zoover dit betrekking heeft op de vakken van nijverheid, 'n rechtlijnig- en bouwkundig teeltenen en in tend- en Dupuis-teekenen. Voor welke vakken zich als onderwijzers, enkel il belangstelling hadden verbonden de volgende eerenvoor de wiskunde, N. Hemkes en T. (Verbrug, hoofdonderwijzers. Voor het rechtlijnig- en bouwkundig teekenen G. v. Parijs, bouwkundige, en C. Alkemade Mr. timmerman, voor het hand- en Dupuis teeke- nen P. C. Musert, directeur der werkinrichting en N. Verhoog hulponderwijzer aan de Gemeente school. De school werd geregeld door ruim een twin tigtal leerlingen, waaronder ook verscheidene uit de omliggende gemeentel), bezocht; meest allen jongelieden van veertien tot tweeëntwintig ;aar oud. Bij het sluiten der school bewees de tentoon stelling van ruim 400 flink afgewerkte teekenin- gen, die in deze drie maandelijke cursus vervaar- waren, dat het onderwijs niet zonder vrucht tvas geweest, voorzeker een aanzienlijk getal als men daarbij nog in aanmerking neemt, de ge- heele onbekendheid der meeste leerlingen met de vakken van het onderwijs, en het behandelen der daarbij te gebruiken instrumenten. Met de vorderingen der leerlingen in de wis kunde was men buitengewoon tevreden. Lof zij de onderwijzers voor den ijver en vol harding, waarmede zij deze zaak hebben aangevat zonder welke zeker zulk een resultaat niet ver kregen zoude zijn. Het gemeentebestuur dat reeds bewijzen had gegeven deze inrichting op prijs te stelleD, door het schoolgebouw ten dienste der lesseD af te staan was bij de tentoonstelling vertegenwoordigd dooi den waardigen eere-voorzitter der Afd. Noord wijk, burgemeester der beide Noordwijken, C. L.C. W. Pické, eu den wethouder J. Kroon, behalve het dagelijksch bestuur was eeu tal van belangstel lenden tegenwoordig, welke alle hunne bijzondere tevredenheid te kennen gaven over de gemaakte vorderingen. LaDg hopen wij in Noordwijk deze school in voortdurenden bloei als een sieraad derafdeeling der vereeniging ter bevordering van Fabriek- en Uand- werks-nijverlieid in Nederland te zien medewerken tot nut der aankomende werklieden van Noordwijk en omstreken. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 132 tot 148 vol wassen personen en van 49 tot 67 kinderen. In eene particuliere correspondentie uit den Haag aan de Inde'pendance Beige, lezen wij „De handel klaagt luide over de Nederlandsche bank. Men werpt haar voor dat zij in stede den handel te steunen in zijn pogiDgen om eerlijk de tegenwoordige crisis te boven te komen, in haar belang, het disconto op eene buitengewone hoogte houdt die niet gerechtvaardigd is door de geldprijzeD te Londen en Brussel. Het ontslag door graaf Van Zuylen als gevol machtigd minister van den Koning te St.-Peters- burg aangeboden, zal andermaal eene belangrijke wijziging in het corps diplomatique te weeg brengen. Het krediet van 4 millioen gulden verleend in Juli 11. is op verre na niet toereikend om te voorzien in de uitgaven, van het op voet van oorlog brengen van het leger. Sedert jl. Dinsdagavond is te's-Gravenhage aan het Departement van Binnenlandsche Zaken, ver gaderd de commissie van deskundigen, door den Koning benoemd ter uitvoering van art. 34 dei- wet van 20 Juli 1870 Stbln°. 131), tot regeling van het veeartsenijkundig Staatstoezicht en de veeartsenijkundige politie. Jhr. F. De Casembroot lid van het Hoofdcomité van het Roode Kruis, wiens tegenwoordigheid in de volgende week als afgevaardigde gevorderd wordt, zal van het slagveld van Sédan weder- keeren. De inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht Dr. Egeling, zal den heer De Casem broot vervangen. Tot voorzitter der Geldersche Maatschappij van Landbouw is gekozen A. J. baron Schinimelpen- ninck van der Oye, ter vervanging van wijlen K. G. W. baron Van Wassenaer. Te Asperen is een Rijkstelegraafpost met gewone beperkte dagdienst in werking gebracht. Deze post is, zoo lang de openstelling daarvan ten behoeve der militaire autoriteit wordt gevorderd, voor het algemeen verkeer geopend. Op de berichtenwisseling van dit met alle overige Nederlandsche kantoren is het gewone tarief van ƒ0.30 per enkelvoudig telegram van toepassing. De verzending van gesloten brievenmalen tus- schen Nederland en Italië over Frankrijk is tij delijk gestaakt. De Italiaansehe correspondentie \gordt dus tot nadere beschikking uitsluitend over Duitschland verzonden. Volgens berichten, gisteren ontvangen van den kommandant van Zr. Ms. fregat Wassenaar, heeft de verschijning daarvan ter reede van Laguayra spoedig ten gevolge gehad dat de twee aange houden Nederlandsche schepen Honjleur en Sarah aan hunnen rechtmatigen eigenaar zijn terug gegeven. Door Z. M. is, met ingang van 1 November 1870, een pensioen ad ƒ600 'sjaars verleend aan den Hervormden predikant, den weleerwaarden lieer J. Hooijkaas. Z. M. heeft C. Kaaskooper benoemd tot bur gemeester der gemeente Oostliuizen. Z. M. heeft aan F. H. Van Bommel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van de Rijp. Z. M. heeft als blijk van Zijner Majesteits goed keuring en tevredenheid aan P. Ykelenstam, loods, te Vreeswijk, toegekend de bronzen medalje, inge steld bij Zr. Ms. besluit van 22 September 1855, n°. 64, alsmede een loffelijk getuigschrift, wegens de redding van een in de groote schutsluis aldaar gevallen persoon op 20 Juli jl. Z. M. heeft met ingang van 1 October 1870 tot schoolopziener in het zevende schooldistrict der provincie Noord-Holland benoemd P. J. Heyning, Ie Willemsoord, gemeente Helder. Z. M. heeft bepaald dat een der Rijks-hoogere burgerscholen met driejarigen cursus te Winters- dijk zal gevestigd zijn, en zijn bij die school be noemd, tot directeur en leeraar R. E. De HaaD, te Nijmegen; tot leeraren: E. Zuidema, te Nijme gen, C. Van Kempe Valk te Maastricht, J. Jur- ling te Nijkerk, J. W. Schepers, te Wintersdijk, H. J. Wansink, te Huissen, H. W. Gerretsen, te Zutphen, G. W. Schut, te Zutphen. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kantonrechter te Naarden Mr. P. Louwerse Jr., advocaat te Amsterdam. Amsterdam, 16 September. Alhier overleed de heer J. Hirsch, sedert jaren een der rabbinale assessoren der gemeente, in den ouderdom van 49 jaren, die zich niet alleen als geestelijke, maar ook als mensch in den volsten zin des vvoords bij iedereen bemind wist te maken. Hij werd dan ook door zijne verdraagzaamheid en liefderijken omgang, algemeen geacht en geëerd. Het zal niet gemakkelijk zijn, voor de zware taak, die hij met zooveel ijver vervulde, een even geschikt persoon te vinden. Het eergisteren voor het publiek geopende kosthuis in de korte Leidsche dwarsstraat, mocht zich in eene ruime opkomst verheugen. Onge veer 90 personen gebruikten er het middagmaal en waren ten hoogste voldaan, terwijl reeds meer dan de helft der slaapplaatsen in beslag zijn ge nomen. Hoorn, 16 September. Het nut der stoomwater- molens, die altijd en goed kunnen werken, blijkt alweer bij de vele en zware regens in den laatsten tijd, waarbij thans gelukkig veel wind was, waar door de watermolens konden werken. Bij stil weer zou het er anders thans allerongelukkigst met onze landerijen, vooral de laaggelegene, uitzien. Sloterdijk, 16 September. Het Departement der Maatschappij tot Nut van't Algemeen alhier heeft zijn Secretaris den heer C. G. Reijnders van Am sterdam, ter gelegenheid van de vijfentwintigjarige' waarneming dezer betrekking, een zilveren eere penning, voorzien van den stempel der maal- schappij en toepasselijke inscriptiën overhandigd. 's-Graveniiage, 16 Septem' e-. Tegen een hulp onderwijzer aan een der openbare lagere scholen te Zalt-Bomrnel, en in die hoedanigheid gemeente ambtenaar, waren kort na zijne benoeming hevige klachten over zijn gedrag opgegaan, zoodat de schoolopziener zich verplicht had gevonden, ofli- cieel bij Burgemeester en Wethouders op zijn ontslag aan te dringen. De redenen voor dat ontslag gegrond zijnde bevonden, hebben Burge meester en Wethouders, ingevolge de bepaling van art. 22, al. 4, der wet van 13 Augustus 1857 (Staatsblad N". 103), zijn ontslag aan den Gemeen teraad voorgedragen. De ontslagene, ten einde zijne aanspraak op het bekomen van Rijkspen sioen niet te verliezen, heeft den Raad nader verzocht, dat hem een eervol ontslag zou worden toegekenden de Raad om hem te sparen, en hem die aanspraak niet te ontnemen, heeft heui dat eervol ontslag alsnog verleend, met de formule er bij, dat het verzoek om ontslag was gedaan op eigen verzoek, doch heeft daarbij niet aan genomen de in het verzoek tevens gedane bij voeging: wegens lichaamsgebreken. De ontslagene evenwel meende uit eene der bepalingen van de plaatselijke verordening van Zalt-Bommel, van 16 October 1858 op de gemeente-pensioenen, het recht te kunnen ontleenen om na ontslag in het genot van een gemeente pensioen te worden ge steld. De bepalingen dier verordening, waarhij tevens een gemeente-pensioenfonds was tot stand gebracht, houden o. a. in: dat dit fonds gevormd wordt uit kortingen op het tractement der amb tenaren, en deels uit jaarlijksche bijdragen uit de gemeentekas; dat alle gemeente-ambtenaren verplicht zijn in dat fonds deel te nemen, en zich korting op hun tractement moeten laten welge vallen dat het pensioen moet worden aangevraagd aan den Gemeenteraad en bij de aanvrage zekere bescheiden moeten worden overgelegd en dat het historische episode uit den duitschen bevrij dingsoorlog 1812—1814. NAAR Ht.T IIOOQDUITSCU VAN GOLO RAIMUND. Vervolg.) Het was daags nadat de jonge vrouw door het Huiselijk geluk harer buren zoo smartelijk aan tal verlies van het hare herinnerd werd, toen mevrouw v. Meringen plotseling met een van freugde stralend gelaat bij haar binnentrad. «Nu, Elizabeth, zie eens hier!" riep zij, een "ij dikken brief triomfeerend in de hoogte hou dende, „ik breng u leven en vreugde; maar lach D|i ook, kind, opdat men eindelijk, na zoo langen l|jd eens weer ziet, dat gij tanden hebt, schooner tan parelen. En de jonge vrouw lachte werkelijk, met zulk 'cue uitdrukking van geluk, dat het zelfs mevrouw v. Meringeu warm om het hart werd, terwijl zij verlangend de hand naar den brief uitstak. „Ook voor u eeuige regels!" riep zij uit, toen zij den brief opengebroken had, zich tot mevrouw Von Meringen wendend; „o, hij denkt aan ons allen! Van het eiland Whight" ging zij (luisterend voort, den inhoud als het ware verslindende; „hij is gelukkig aan wal gekomen, zijn arm is weer beier." En hare stem stierf weg en slechts hare ziel herhaalde juichend de woorden der liefde die over landen en zeeën tot haar spraken. Me vrouw Von Meringen had haar briefje sedert laDg gelezen, terwijl hare nicht nog altijd doorlas, en aan het venster bleef staan, tot dat hare tante het geraden vond haar aan te spreken. „Ziet gij, kleine droomster," zeide zij vriendelijk, „gij hebt, geweend, gezucht, vertwijfeld, en alles te vergeefs, maar waarlijk kind, voer zij bijna verschrikt voort, ik geloof waarlijk dat ik al weer tranen in uwe oogen zie, wat is het nu weer in vredesnaam?" Elizabeth glimlachte, „ik weet het niet lieve tante," zeide zij, „of ik van vreugde schrei over de gelukkige redding van mijn man, die ik nu eerst als zeker mag beschouwer, of van droefheid over de lange scheiding die mij nog wacht." Mevrouw v. Meringen dreigde schertsend met den vinger: „Elizabeth, Elizabeth, zijtgij dan met zoo veel tegenzin in mijn huis? Heb ik u niet lief als mijne eigene dochter, en zouden wij allen u niet gaarne vriendelijk te gemoet komen, als gij uwe eenzaamheid maar wilde verlaten?" „Gij zijt zoo goed!" riep Elizabeth terwijl zij de hand van hare tante greep en die kuste: „Houdt mij niet voor ondankbaar, beste tante, ik erken uwe goedheid immers met een dankbaar hart! maar ik geloof, dat de tegenwoordigheid van den echtgenoot door niets ter wereld vergoed kan worden. Zijne tegenwoordigheid geeft genot en rust tevensik zou in zijne nabijheid niets kun nen doen, wat onrechtmatig was, of hem kon mishagen, want hij zou het mij, zeggen, en ik kon zijne wenschen voorkomen. Slechts de liefde geeft de kracht om onze eigene gevoelens aan de wenschen van anderen op te otïeren, vergeef mij, dat ik hier in het huis der vreugde niet altijd mijne droefheid kon beheerschen, ja, die zelfs als rechtma tig deed voorkomen, daar ik toch weet dat gij an ders in uwe omgeving geene tranen duldt." Me vrouw Von Meringen drukte een kus op het voorhoofd van Elizabeth; „kleine zottin," zeide zij lachend. „Het weenen bederft de oogen en ik mag u niet laten weenen, want eene vrouw van 16 jaren moet nog lang schoon blijven, en de wereld door haar lachen verheugen, maar daar gij nu zoowel aan de smart als aan de vreugde hebt voldaan, en door dien brief genoeg zame reden tot vreugde hebt, zoo heb ik er vol strekt niet tegen om een klein oiïer van u te vergen, en u aan uwe droomerijen te onttrekken. Als gij meent, dat uwe droefheid mij verdriet heeft gedaan, zoo hebt gij gelegenheid genoeg dit weer goed bij mij te maken. Zie hier, uw man schrijft mij, dat zelfs hij van oordeel is (daar eene lange scheiding mogelijk is, omdat hij zich bij het Engelsche legioen heeft aangesloten) dat gij niet jaren achtereen als eene weduwe, uwe dagen in sombere afzondering moet doorbrengen. Hij is veel te goed en te verstandig, om niet te bedenken, dat uw leeftijd van zestien jaar hare rechten heeft, en hij wenscht dringend, dat gij die genoegens niet zult ontberen, die met uwe jaren overeenkomen. Zoo uit de kinderschoenen in het huwelijk, dat is een te groote en dikwijls gevaarlijke sprong, die zich later wreekt, en het is beter zijne dwaasheid dadelijk goed te maken, en om te keeren en te zien, wat er overgeslagen is. Daarom, en vooral daar uw man het verlangt en gij, na zulke gunstige berichten, alle reden tot blijdschap hebt, zullen wij heden eenige be zoeken alleggen bij bekenden. Over 8 dagen is er bai ten hove, en ik zou niet gaarne hebben dat gij u daar zoo geheel vreemd gevoelde. Mor gen of overmorgen wordt gij voorgesteld, dan

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1