N°. 3250 A®. 4870 Donderdag 15 September. Feuilleton van liet „Leidscli Dagblad". Schuld en Boete. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, net uitzondering van Zon- en Feestdagen, u.tgegeven. PRIJS DEK AOVKRTKKTIKK Voor iederen regel j 0.11 Grootere letter, naar de plaatsruimte die zy beslaan. Lelden, 14 September. Koning groothertog heeft benoemd tot offi- van de orde. der Eikenkroon de heeren P. J V'.in Beugen, burgemeester, Mr. E. G. A. Romme, onrechter, J. VVigeri Aberson predikant en fl'illemsRamniinuik pastoor allen te Oosterhout. Jl. de Koning heeft bij zijn vertrek uit ■cisch zijn eigen prachtigen sabel aan den bevel- Btter aldaar, den generaal majoor baron Van em, ten geschenke gegeven. Iaar inen verzekert, zal Z. M. de koning itdaags Arnhem bezoeken om de aldaar en Ie omstreken liggende troepen te iuspecteeren. aar men verneemt, zegt het A. D. v. N. zou Ide regeering het voornemen bestaan een rui- iere toepassing te geven aan art. 177 dergrond- bepalende: „dat het dragen van wapenen jt handhaving der onafhankelijkheid van den jtat en tot beveiliging van zijn grondgebied der eerste plichten van alle ingezetenen ft," door afschaffing van remplajanten en merverwisselaars. Op die wijze zou de eerste gedaan worden om tot invoering van alge- ne dienstplichtigheid te geraken. edert eenige dageD, schrijft de N. li. Ct. komen ■Rotterdam successievelijk aau eeue groote me- Sgte Nederlanders, woonachtig in verschillende énieenten van ons vaderland, die uit Parijs en Here groote steden van Frankrijk door de po- tie. zijn verwijderd, als zonder direct middel bestaaQ of weigerachtig om militairen dienst nemen, of niet bij machte zich voor eenige ,anden of weken behoorlijk te kunnen provi- eeren. Deze menschen, meestal haudwerks- en, als: diamantslijpers, kleermakers, wevers, Asters en rontventers, de kooplieden, enkele vrouw en kinderen, konden van hunne eigen- men niets meer dan het draagbare medene- b, terwijl ze zonder middelen oin te kunnen en, door de Nederlandsche politie naar hunne inplaatseu moeten worden voortgeholpen. P. W. C. Weimar, Antonius Jacobus Uendricus Kettmann, Willem Hermanus Landsbergeu, Wil liam Stringer. Tot leeraar in de Hoogduitsche taal- en letter kunde aan de hoogere burgerschool te Sneek is benoemdde heer R. Dijkstra te Leidenen tot leeraar in de staats- en handelswetenschappen, de heer Jlr. J. C. Meijer te Holvverd. Men leest in de Augsb Allij. Zeil.: Men verneemt dat de opengevallen gezantschaps- post van den Beijerschen gezant, de heer v. Sig- muud te 's-Gravenhage niet uieer vervuld, maar niet die te Brussel zal vereeuigd worden. Epe Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebe stuur alhier, doet te weten dat de ingevulde Btentbladen over het dienstjaar 1870 en 1871 »r de Wijken 7, 8 en 9 bij het Collegié Zet- als nog verkrijgbaar zijn dagelijks van des 'Ourunddags tien tot des namiddags te een uur en l'L tot en met den zeventienden September eerst- mende, terwijl na het verstrijken van dien tijd e onafgehaalde patentbladen aan den deurwaar- fer der directe belastingen ter uitreiking moeten lorden afgegeven, die voor zijne moeite mag Itclien tien cents zonder meer. De volgende personen, die uit andere ge'meen- Iii herwaarts zijn gekomen, worden opgeroepen li zich ten spoedigste, ter inschrijving Voor de Ihutlerij, op de plaatselijke Secretarie aan te elden Dirk Maase, Bartele De Hoo, Johatines Hin- pkeniper, Hendrik Boma, Jacob Van Leeuwen, Te Bodegraven is op 82 jarigen leeftijd over leden Ds. Morilyou LoyseD, rustend predikant van het eiland Rozenburg. De Hollandsehe artisten, de heéreu E. Lubeck, L. Lubeck, D. De Lange en G. H. Witte zijn volgens bekendmaking van laatstgemelde in het U. D. niet uit Frankrijk ten gevolge van den oor log teruggekeerd. De eerste heeft Parijs verlaten om een bejaard Duitsch hd zijner faun1 ie uitge leide te doende tweede bevond zich reeds voor het uitbreken van den oorlog in den Haag, de derde heeft reeds een paar maanden geleden Parijs verlaten, terwijl de heer Witte, reeds bij den aanvang dezes jaars zijne betrekking inden Elzas had opgegeven. Door het vereeuigd college van Delfland is voor de vacature van dijkgraaf van het hoogheem raadschap voorgedragen het volgend drietalJlir. E. Vredenburgh te Rijswijk, J. Van Woerden te Vrijenban en D. Ammerlaan te Schepl'uden, allen hoogheemrader Eergisteren is te Amsterdam de Volksgaarkeu ken, door de Amsterdamsche Departementen der maatschappij tot Nut vau 't A'gemeen opgericht, door de commissie ingewijd. Het kosthuis en de volksgaarkeuken verschillen eenigzius in doel. De gaarkeuken, waar het eten ook gehaald kan worden, is a'leen bestemd om het volk goedkoop, voedzaam eten te verschaffen, terwijl het eigen aardige vati het kosthuis daarin ligt, dat de werk man er zijn kamertje huren, elen en lezen kan. De eetzaal moet ruim en luchtig zijn, daar naast is een tl'nke keuken met gemetseld for nuis, waar voor 300 man tegelijk kan worden gekookt, hierbij zijn nog eenige geschikte berg plaatsen en boven een ruime zolder voor groote voorraden eetwaren, steenkolen enz. die noodig in 'i groot opgedaan moeten worden. In de volksgaarkeuken kan gebru'kt of gehaald worden Een portie erwtensoep of rijstensoep voor 10 eents, hutspot, boonen, karnemelkspap, 10 ets., halve porties lialven prijs. Brood, vleesch, visch tegen laag gestelde prijzen. De kermis die den ID™ November teGoikum zou worden gehouden, zal met het oog op de tijdsomstandigheden dit jaar niet plaats hebben. Het RijkstelegraafKantoor te Crevecoeur, dat -tijdeljk en in het belang der Staatsspoorweg- werktm aldaar werd geopend, wordt op den 17den dezer, na afloop van den dienst, gesloten. Behalve de reeds medegedeelde, zijn ook nog de Fransehe departementen Ardentes, Aube, Cöte-rOr, Haute-Saöne, Oise, Seine et Marne, Seine et Oise, Somme et Yonne van het bijzon der telegrafisch verkeer uitgesloten. De voor naamste der alzoo buitengemeenschap gestelde telegrtafkahtoren in Frankrijk zijn: Abbeville, Amicus, Arcisur-Aube, Auxerre, Bar-sur-Aube, Bar-sir-Seine, Beauvais, Chêtillon-sur-Selne, Cler- rnour (Oisej, Compiègne, Dijon, Fontainebleau, Mantes, Meaux, Mélun, Mezières, Nogent-sur- Seine, Ponloise, Réthel, Rocroy, Sédan, Sens, Tonnerre, Troyes, Verseilles en Vesoul. Met ingang van den 15den dezer en voor den duur van den winterdieust, zijn de telegraafkan toren op de stations der Rijnspoorwegmaatschappij Open als volgt: Abcoude, Amsterdam, Arnhem en Zeveiiaar, vau 6 uren voor- tot 10 uren namiddags. Ede van kwartier over zessen voorin, tot kwar tier over negenen nam. Gouda van halfzeven voorin, tot halfe'f nam, 's-Graveuhage en Utrecht vau 8 uren voorin, tot lialfelf nam. Harmeien van kwartier over zeven voorin, tot kwartier voor tienen nam. Maarsbergeu van halfzeven voorin, tot hall- negen nain. Maarsgen van 6 oren yoorm. tot kwartier voor negen nam. Nieuwerkerk en Rotterdam van 6 oren voorin, tot kwartier over tieDen nam. Nieuwersluis van ha"V,even voorin, tot kwartier voor tienen nam. Oudewater van kwartier voor zeven voorm. tod kwartier voor tienen nam. Veenendaal van halfzeven voorin, tot kwartier voor negen nam. Woerden van 7 uren voorm. tot kwartier voor tienen nam. Zeist-Driehergen van 6 uren voorin, tot negen uren Dam. Ten behoeve der militaire autoriteit is te Muiden een Rijkstelegraafpost met gewone beperkte dag dienst in werking gebracht. Z. M. heeft L. G. P. Max benoemd tot 2den luit. bij bet korps gevormd uit de scherpschut- tersvereeniging „Eendragt maakt inagt" te's-Her- togenbosch. Amsterdam, 13 September. Op de gisterenavond alhier gehouden bijeenkomst tot stichten van den internationalen vredebond zijn circa 230 leden toegetreden. Op de voordracht van B. en Ws tot benoe ming van een professor in de Grieksche en Ro- meinsche letteren aan het Athenaeum alhier, zijn geplaatst de heer Naber, rector te Zwolle en pro fessor Cornelissen te Deventer. De commissie, die door bijdragen van vrien den en vereerders in staat gesteld werd het graf van Mr. Jacob van Lenuep te Oosterbeek met een gedtukteeken te versieren, heeft gemeend hare ,taak uog verder te moeten uitstrekken. Het is bekend, dat de heer Van Lennep groote waarde hechtte aau het bewaren van herinneringen ook door gevelstee lien. De commissie, na hel graf des dichters gekenteekend te hebben, was dus van oordeel uok nu nog te moeten zorgen, dat de plaats waar Van Lennep hier ter stede het grootste deel vau zijn werkzaam leven doorbracht, bij tijdge noot en nakomelingschap in duurzaam aandenken bleef. De nieuwe eigenaar maakte hiertegen geen het minste bezwaar, en gaf der commissie op de loyaalste wijze, volle vrijheid vau handelen. De heer iStracké beitelde derhalve op haar verzoek in fraai wit marmer Van Lenneps geslachtswa pen, waaronder op een lint, in gouden letters, 's dichters naam werd geplaatst. De noodige ze kerheid werd verkregen, dat, welke wisselingen bet huis mocht ondergaan, en ook bij opvolging van eigenaren, dit gedenkteeken altijd in denzelf- den staat aldaar bewaard en zichtbaar zal blijven. En zoo prijkt thans de sierlijke steen in den voor gevel der woning, binnen welker wanden een der grootste burgers van Amsterdam geteeld eu gearbeid heelt. Heu evoetsluis, 13 September. Gisteren is het Nederi. fregatschip 's-Gravenhage, kapil. Alberts op de Marinehaven alhier aangekomen om in hel Marinedok vau een nieuwe koperen, bekleeding -te worden voorzien en daarna de reis naar O-I aan te nemen. 's-Gravenhage, 11 September. Z. M. de Kouiug wordt spoedig in deze residentie terug verwacht. Alhier hebben zich eenige personen vari verschillende richtingen vereenigd tot het oprichten vau een Vredebond. De algemeene oproeping tot toetreding zal spoedig volgen en wordt met be langstelling tegemoet gezien. De namen die ons opgegeven zijn van wie de oproeping uitgaat strekken tot waarborg van het welslagen dezer vereeoigiiig. Hedenmorgen zijn per Rijuspoor uit deze residentie naar Luxemburg vertrokken eenige jufvrouweu, die door het hoofdcomité der vereeni- ging het Hoode Kruis worden afgezonden om hare hulp aan gekwetsten te verieenen. Zij waren zpo- I wel uit Groningen als uit 's-Gravenhage. De uitrusting enz. lieten niets te wenschen over. Daaronder behoorde eene doelmatige kleediug, om haar tegen guur weder te beschermen Vol j moed verlieten zij onder behoorlijk geleide het vaderland, ten einde op liet krijgsveld (ïave inensch- lievende hulp te verleenen. Monster, 13 September. Gisteren omstreeks 2 uur was het dorp gevlagd en had een feestelijk aanzienH. M. de Koningin, voorafgegaan duoi I Z. K. H. Prins Alexander zouden namelijk het dorp passeereu, oin de waterwerken aau den Hoek van Holland in oogenschouw, te gaan nemen. Door liet detachement grenadiers van de kust- wacht, en het weerbaarheidskorps Prins Maurits j werd de liooge voorbijgangers militaire eer be wezen ■SIORISCHE EPISODE UIT DEN DUITSCUEN BEVRIJ DINGSOORLOG 1812—1814. NAAR HET HOOG DUITSCH VAN GOLO RAIMUND. Vervolg.) Melbach kwam niet terug. Reeds lang had hij tiet Dörnberg deelgenomen aan die staatkundige wegingen die toen in Duitschland overal uit haken en den opstand in Wahlershausen was •oor hen eene welkome gebeurtenis, en scheen let geschikste oogenblik te zijn om huu voorne en ten uitvoer te brengen. Ter nauwernood Idaar aangekomen, gingen Dörnberg en Melbach 1 de rebellen over, terwijl zij de verwonderde verwarde soldaten in eene aanspraak vol geest- rift aanspoorden hetzelfde te doen. Maar hunne welsprekendheid leed schipbreuk door den ijver, de andere overste van het regiment, de besluitelooze soldaten tot getrouwheid en ge hoorzaamheid jegens huntieh koning vermaande, en hen de gevolgen van hunne rebellie met de sterkste kleuren afschilderde. De soldaten 1 'elden zich 'bedaard, een gedeelte der cavalerie keerde tot hunne vanen terug, en het hoopje dat de roep stem van Dörnberg volgde om alles voor het Vader land te wagen was slechts klein. Toch was Dörn berg niet ontmoedigd; het voorbeeld van den Kati'schen opstand in Maagdenburg schrikte heui niet af én hij besloot in do'koeneu moed, Jerome in zijne hoofdstad aan te vallen, zich vast over tuigd houdende, dat zelfs in Kassei zoowel sol daten pis burgers in grooteu gete'e zijne roepstem gehoor zouden geven. Maar hij had utisgerekend, hij vond den ko ning voorbereid, én wel gewapend, en geheel eu I al verslagen redde het Dörnbergsche korps zich door'eene overhaaste vlucht. Hij zelf en Melbach waren onder de gelukkigen die 'ontkwamen. De donder van 't geschut was verstomd; in Jerome's slot kapel werd een plechtig Te Deum gezongen, om God te danken, dien den koning de eer gaf en in het st'lle vertrek in Melbach's woning lag z'jne jeugdige gade op de knieën en stamelde een vurig gebed voor haren echtgenoot. De opgewondenheid over den zoo snel en ge lukkig onderdrukten opstand bedaarde in Kassei spoedig genoeg, en hoewel in stilte menig Duitsch hart zuchtte over het mislukken van den aanslag, zoo waren echter de menign''dige bewegingen van dien rijd te veelvuldig zonder eeoig gevolg geweest, om den moed en de daadwerkelijke kracht van het volk op te wekken. De algemeene opmerkzaamheid wendde zich nu van Melbach, die uien te vergeefs had nagespoord, op zijne jonge vrouw, die hij zonder eei :ge bescherm'ug had achtergelaten. Zoodra uitn de zekerheid had dat hij gemeene zaak had gemaakt met de rebellen, naui nieu zijne vrouw dadelijk in verzekerde bewaring, in de veronderste"iug dat zij niet vreemd was aan het komplot. Men had haar gestreng huis-arrest opge legd en zij werd te goed bewaakt om aan ont vluchten te kunnen deuken. Men vond echter Onder de papieren van Melbach niets, waardoor iemand gecompromitteerd werd, zelfs geen brielje voor zijne vrouw gaf eenige opheldering aangaande zijn voornemen of zijne betrek k'ug tot audereu ol eenige aanwijzing, wat zijne vrouw in geval dat de zaak mislukte doen moest. Alleen vond men 'n zijne schrijftafel eene aanzienlijke soin gelds met de bepa'hig: „voor unjue vrouw," en E'izaheth weende bitterlijk, toen zij bedacht, dat dit het eenige teeken zijner zorg en deelneming voor haar w as geweest. Maar reeds na verloop van weinige dagen moest zij in haar hart den ge liefden man om vergeving vragen en bekennen, hoezeer zijne Defde haar in nood, gevaar en zorgen bleef bewaken. Eenigen tjd na de beslis sing vau den ongelukkigen uitslag keerde de bediende van Melbach terug, en melde zich vrij willig bij zijn regiment, terwijl hij voorgaf dat hij al dieu tijd gedwongen was geweest oui bij de rebelleu te blyveu totdat zij op huune vlucht aan gewichtiger zaken te deuken huddeu gehad, dan degenen, die zij met geweld terug gehouden hadden, te bewaken. Zijne verklaringen waren zoo duidelijk en zeker, dat uien geen grond vond, daaraan te twijfelen, en zoodra zijn verhoor ge ëindigd was eu hij de verguuirug yerkreeg om eenige goederen te halen, d e zich nog in liet huis van Melbach bevonden, begaf bij zich der waarts. Het gelukte hem zijne meesteres onge merkt een biief ter hand te stel'en, en Elizabeth onderdrukte met geweld een vreugdekreet toen zij bij den eersten blik op het couvert zag, dat hij van baren echtgenoot was. „Onze zaak is verloren," schreef hij o. a. „ver ijdeld door de ouverschi'ligheid der slaven die, de ketens voelen, maar geen moed hebben om ze te verbreken. Maar ik ben gered, ik leef voor u en voor het vaderland, ik ben vrij. Weet gij wel wat, dat zeggen wil, „Elizabeth" weet gij wat

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1