N°. 3249 Woensdag A«. 1870, 14 September. LEIDSCEf DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. t0.05. ,1e, Afzonderlijke Nommers Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DKR ADVKRTKNTIEN. Voor iederen regelj 0.15. Grootere lettere naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 13 September. I 1 51. heeft Donderdag U. bij zijn verblijf te 'S.E iich een bezoek gebracht aan het illustre L. UBroederschap, gevestigd in de Hinthamerstraat, welk broederschap, in 1318 opgericht, Z. M. sedert 1855 Zwanenbroeder is. Je lieer A. S. Westermau te 's-Bosch is door 1. M. den Koning tot H. D. graveur en calligraaf poeind. e beginnen met Donderdag den 15den dezer in het gebouw der Teekenacademie te 's-Gra- uhage ter bezichtiging worden gesteld, het rhtige zilveren geschenk, Z. K. H. Prins Fre- ik der Nederlanden op den 24sten Augustus aangeboden ter herinnering aan de oprichting het monument voor 1813. Z. K. H. heeft de llwillendheid gehad, het daartoe strekkend ver- fcoek van het Hoofdcomité van het ftoode Kruis toe te staan, dat het ten voordeele van de kas het Hoode Kruis zal exposeren. ris te Maastricht, in te gaan met 15 September 1870, en zijn benoemd tot notarisbinnen het arrondissement Maastricht, ter standplaats de ge meente Maastricht, Sir. J. VV. H. Haenen, candi- daat notaris en advocaat aldaar; ter standplaats de gemeente Kerkrade, J. H. F. Gulikers, candi- daat-notaris te Maastricht; binnen het arrondisse ment Roermond, ter standplaats de gemeente Heythuizen, P. G. Rutten, candidaat-notaris en lid van den gemeenteraad te Weert. et zekerheid kunnen wij melden, dat door - 'den minister van marine is bepaald, dat aan de yeilofgangers der zeemilitie, lichting 1868, weder i «gunning kan worden verleend ter uitoefening iii de buitenlandsche zeevaart. (7751) ■De Slaats-Courant behelst liet Programma voor i opening van de Vergadering der Staten-Gene- bl te 's-Gravenhage, op Maandag den lOden iptember 1870, des middags te twaalf uren. i. M. heeft de wijzigingen in de statuten van vrijwillige schutters- en weerbaarheidsvereeni- g te Maarssen en Maarsseveen goedgekeurd en In genoemde vereeniging toegestaan den naam H voeren van „Vereeniging Willem II van rus tende schutters en weerbaarheid, te Maarsseu en Ij^arsseveen." '■'"fc. 51. heeft aan Mr. W. De Sitter, burgemees ter der gemeente Groningen, vergunning verleend I het aannemen en dragen der versierselen van Bder der orde van de Poolster, hem door Z. M. den pning van Zweden en Noorwegen geschonken. I'L. M. heeft C. M. Voorbeytel herbenoemd als prgemeester der gemeente Bruioisse. HZ. M. heeft aan Jhr. H. Van der Wijck, opzijn rinoek, eervol ontslag verleend uls kapitein-kom- andant der dienstdoende schutterij te Rijssen, als zoodanig benoemd J. Ter Horst Gz., thans e luit. bij die schutterij. Z. M. heeft aan Mr. J. Woldringli, gewezen raads- :er in het provinciaal gerechtshof te Groningen, in pensioen ten laste van den Staat verleend |n bedrage van f 1168 'sjaars. Z. M. heeft het vice-presidium van de com- iissie van administratie over de gevangenissen Groningen opgedragen aan Jhr. Mr. M. Backer, dier commissie. I Z. M. heeft aan M. H. Haenen, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als nota Amsterdam, 13 September. Heden werd vv het lokaal de Zwaan de constitueerende vergadering gehouden van den hier op te riohteu Internationa len voortdurenden Vredebond. De hooldbepalingeu die aan het oordeel der vergadering zullen onder worpen woiden ziju o. a.i het doel van den bond is te trachten door alle geoorloofde middelen den vrede tusscheu de volken te bevorderen; tot lid worden aangenomen alle persouen, die door handteekeniug te kennen geven, dat zij met het bovenstaande beginsel zich vereenigen; om lid te kunnen worden, moet men den ouderdom van 18 jaren bereikt hebben; de middelen waardoor men het bovenstaand doel zal trachten zooveel mogelijk te bereiken, bestaan in het uitgeven van populaire geschriften, het houden van voordrach ten eu het zich in verbinding stellen met binnen- en buitenlandsche vereenigingen ter bevordering van vrede, volksbeschaving en volksveredeling; de bond zal trachten zooveel mogelijk in de onderscheidene gemeenten afdeelingeti te stichten. Het hoofdbestuur blijft te Amsterdam gevestigd. Naar aanleiding van de opdracht aan B.en Ws. in de zitting van den 15den Juli gedaan, tot het inzenden eener voordracht ter benoeming eener commissie van technici aan welke zal worden opgedragen: het ontwerpen of voordragen van een plan tot reini ging en reinhouding der wateren en van den hodem van Amsterdam, ook met het oog op de afdamming van het IJ, hebben B. en Ws. zich tot de besturen van eenige groote steden in het buitenland gewend, met het verzoek eenige ingenieurs aan Ie wijzen, aan welke, in commissie vereenigd, die opdracht zoude kunnen worden gedaan. In deze poging, om ook buitenlandsche inge nieurs deel van de commissie te doen uitmaken, zijn B. en Ws. niet naar wensch geslaagd. Zij hebben thans voorgesteld uit het volgende tiental deskundigen eene keuze te doen Strootuian, hoofd ingenieur van den waterstaat te Assen; Froger, architect-ingenieur te AmsterdamBliehaëlis, eerst aan w. ingen. bij de staatsspoorwegen te PiOtterdam v. d. Tak direct, der gemeentewerken te Rotterdam; Bürkli, te Genève; Reuvens, provinciaal ingenieur van den waterstaat te Arnhem, Stieltjes, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; Van den Bergh, eerst aanwezend ingenieur bij de staats spoorwegen aan den Moerdijk; Rousselle, inge nieur en chef des Eaux et des Égouts te Parijs; Nierstrasz. ingenieur bij de staatsspoorwegen te 's-Hertogenliosch. 's-Gravexhage, 13 September. Gisterenavond heeft de 's-Gravenhaagsche afdeeling van de Blaatschappij tot Nut van den Javaan eene ver gadering barer leden gehouden onder het voor zitterschap van 51 r. C. Van Heukelom. Zij heeft daarin de punten van beschrijving behandeld, die op de Algemeene Vergadering, welke morgen te Arnhem zal gehouden worden, ter sprake zullen komen. Jlaar vooraf heeft zij beraad slagingen gevoerd over de conclusie van het jongste Algemeene Verslag, waarin de heeren Bosch eu Euklaar, Voorzitter.,en Secretaris der 51aatscbappij den twijfel hebben geopperd, of de Maatschappij bij de natie wel de sym pathie opwekte welke men daarvan mocht verwachten, De Vergadering was van gevoe len, dat het niet feitelijk is bewezen, dat het aan de gezindheid ontbreekt bij de natie om het doel der maatschappij te schragen, maar dat veeleer nu de vermeerdering van het getal afdeelingen en leden kan worden afgeleid, dat de maatschappij voor ontwikkeling vatbaar is. De vergadering billijkte de teleurstelling, welke voor het hoofdbestuur gelegen was in de vruch- telooze pogingen, welke het had aangewend om de gedwongen suikercultuur niet nog een aan tal jaren te bestendigen, maar meende, dat de teleurstelling geene aanleiding mocht zijn om zich ontmoedigd te beloonen en in ijver voor eene goede en rechtvaardige zaak te verflauwen. Nadat de vergadering van gedachte had gewis seld over de meest geschikte middelen om bij de natie meerdere belangstelling in het streven dezer 51aatschappij op te wekken, werd in behan deling genomen een voorstel van den heer Wou- drichein van Vliet, strekkende tot het voorbereiden door de afdeeling van een Bond tot verbetering der bel.sting-hefling op Java De voorsteller weDschte, dat door de afdeeling eene commissie van vijf le den werd benoemd, om zich met een voorberei dend onderzoek naar den tegen woordigen toe stand der belasting-heffing en naar de middelen tot verbetering te belasten. De vergadering, hoewel het gewicht van dit onderwerp volkomen erken nende, begreep dat deze zaak minder behoorde tot de rechtstreeksche bemoeienis dezer afdeeling en besloot, niet goedvinden van den voorsteller, zich te. wenden tot het Bestuur van het Indisch Ge nootschap hier ter stede om dit onderwerp te plaatsen op de agenda zijner werkzaamheden in zijne eerstvolgende bijeenkomst. Utkeciit, 13 September. Z. K. H. de prins van Oranje is hedenmorgen met den trein van f) uren 15 uiin. alhier teruggekeerd; Z. K. II. zal heden middag bij Mr. D. A. graaf van Limburg Stirum substit.-griffier van de arr. rechtbank alhierl, di- neeren. Z. K. H. prins Hendrik is heden, van Soest- dijk komende, deze gemeente gepasseerd, en heeft zich per Rijnspoorweg tien minuten voor halftieD naar Amsterdam begeven. Nijmegen, 11 September. In de afgeloopen week is onder het naburig Overasselt door den heer J. Janssen aldaar op de heide een wild varken (beer) geschoten, men berekent dat het ongeveer 250 kilo zwaar zal zijn, het moet van geduchte slacht- tunden voorzien zijn. De kogel is aan de slrot ingedrongen en heeft het dier dadelijk geteld. Zwolle, 12 September. Vrijdag-avond kwam een vreemd persoon in het logement van den lieer Tenthof, dronk daar een glas jenever en ging zonder betaling heen, zeggende dien nacht te komen logeeren; hij kwam echter niet terug voor den volgenden morgen wanneer hij ander maal een borrel dronk en bij het weggaan een aan Tenthof toebehoorende duffelsche jas mede- nam, die hij terstond aantrok. Zijne eigene jas verkocht hij voor een gulden. Hij ging vervolgens naar het spoorwegstation en was juist bezig in de wachtkamer tjen borreltje te drinken, toen hij door Tenthof werd opgemerkt, die hem zijn jas terugvroeg, welke ook geréedelijk werd terug gegeven. Intusschen werd de onbekende door de politie aangehouden en het bleek later dat die persoon, H. Nulhers genaamd, van Sneek was gekomen, waar hij als graveur werkzaam was geweest in de fabriek van de heeren Loumans, in welke fabriek hij zich ook aan diefstal ten na deele zijner meesters moet hebben schuldig ge maakt. Ook is hij in Oost-Indië reeds door den krijgsraad veroordeeld en vervallen verklaard van den militairen stand. Bij den storm van Zaterdag 11. zijn drie der vijf gemetselde schietpoorten van de schietbaan buiten de Diezerpoort ingestort. Dalfsen, 11 September. Biet 1°. October zal de posterij in deze gemeente weder een verbetering oudergaan, bestaande in een derde hulpkantoor in het buurtschap Emmen, waar tot hiertoe slechts een bestelhuis was. Cobvordèn, 11 September. De rijpe boekweit die nog niet gemaaid was heeft door den storm van eergisteren en gisteren zeer veel geleden men zegt, dat de helft daarvan verloren is. Harlingen, 16 September. Door het Departe ment der Blaatschappij ter bevordering der Nij verheid alhier, zijn 1 prijzen, te samen f 50 be dragende, uitgeloofd voor de beste proeven van verschillende ambachten. Joure, 10 September. Nadat zich gedurende de vier laatste jaren in deze gemeente daarvan geen enkel geval had voorgedaan, ontstond iri dé maand Blei dezes jaars op nieuw de besmette lijke longziekte onder het rundvee. Gelukkig echter heerscht de ziekte sporadisch. Van vijf verschillende veehouders zijn, tot den eersten dezer maand, gestorven of afgemaakt in het geheel 17 rundereu. Naar vroegere ervaring schijnt echter de vrees niet ongegrond, dat de ziekte in uitge breidheid zal toenemen, wanneer het rundvee uit de weiden naar de stallen zal zijn overge bracht. ViEnuEU 11 September. De jachtvelden in de zen omtrek zijn dit jaar ruim voorzien van al lerlei soort van wild. Even als in de meeste plattelandsgemeenten van Drenthe, staan de land eigenaars het recht van jagen op hunne gronden aan de diaconie of andere instellingen van lief dadigheid af, die dit weer bij den dag of voor zijn der plichten, onafscheidelijk van zijn hoogen j stand. Wij zien in den jongeling den echten telg IROmnBEGllXSEljErV VAX KONING WILHELM. In deze dagen, waarin Pruisens grijzen koning 0 veelvuldig besproken en beoordeeld wordt het Duitsche volk met rechtmatigen trots tot «in opziet, is het wel niet ongepast de volgende londbeginselen en levensbeschouwingen" mede deelen, die den koning als 18jarige jonge- ig, even voor het afleggeu zijner geloofsbelijdenis den 8sten Juni 1815, opgeschreven heeft. Ze I f'erden reeds vroeger door den hofpredikaut hrenberg in ruimeren kring bekend; maar ze er zijn slechts zeer weinigen onder onze lezers aarmede bekend. Wel dragen deze levensbe schouwingen het kenmerk van den tijd waarin ze titstonden, evenals van 's priDsen leeftijd; maar 1 de grondbeginselen van den jongeling merken 'ij tocb veelzijdig de grondtrekken op van het taraktèr van den man en den koning. Zij doen as een hart beschouwen vol van koninklijke ledachten, vol van echte vroomheid zonder ver toning, zalving of omhaal van woorden, eenvou dig, en oprecht, vervuld met het levendige bewust- I o h j der Hohenzollerns, die het als een voorrecht van zijne hooge geboorte beschouwt, om meer ten uitvoer te brengen dan alle anderen, en naar het voorbeeld van zijn grooten stamvader, den eersten dienaar van den Staat te zijn. 5Vij mee- nen dus dat het juist thans, velen welkom zal zijn een blik in het hart van den koninklijken jonge ling te slaan. In zijn geheel zijn het 37 stellingen of wel levensregelen die wij hier woordelijk laten volgen: 1. Ik beschouw het met een dankbaar hart als een groote weldaad, dat God mij in hoogheid deed geboren worden, omdat ik daardoor in rui mere mate de middelen bezit om geest en hart te vormen, en een groot vermogen verkreeg om goed te kunnen doen. Ik verheug mij in dien stand geplaatst te zijn, niet om de onderscheiding, die mij dit bij de uienschen geelt, ook niet om het veelvuldig ge not dat mij dien stand biedt, maar daarom, dat ik in dien stand meer nut stichten en werkzaam kan zijn. Ik verheug mij dus met ootmoed in mijn stand, en geloof geenszins dat God mij daarvoor boven anderen heeft onderscheiden; hetzij verre van mij, dat ik mij door mijn staDd voor beter zou hou den dan anderen. Blijne vorstelijke geboorte moet mij integendeel steeds herinneren aan de grootere verplichtingen die zij mij oplegt, aan de grootere vorderingen die ze mij stelt, aan de grootere ver zoekingen, waarmede ik te kampen heb. 2. Ik wil nooit vergeten, dat de vorst toch ook een mensch voor God slechts een mensch is en met den geringsten uit het volk, de zwak heid der menschelijke natuur en al derzelver behoeften gemeen heb, dat al de wetten die voor andere gelden, ook hem zijn voorgeschreven, en dat hij, zooals ieder ander eens rekenschap zal moeten geven van zijne handelingen. 3. Alles moet mij heilig ziju wat de menschen heilig is. 4. Ik wil het christelijke geloof, waarvan ik dezer dagen opentlijk belijdenis zal afleggen, altijd trouw blijven, ten alle tijde in eere houden, en mijn hart meer eu meer daaraan trachten toe te wijden. 5. Ik beu bet Hoogste wezen den diepsten eer bied schuldig. Ik wil dien eerbied in mijn hart bewaren, in mijne woorden en werken zichtbaar doen worden. Mijn vorstelijken stand moet mij niet verhinderen ootmoedig vOor God te zijn. 6. Bij al het goede dat mij ten deel werd, wil ik dankbaar lot God opzien, en bij alle rampen die mij treilen, wil ik mij aan Gods hand onder werpen, in de vaste overtuiging, dat hij overal en alles ten beste voor mij regelt. 7. Op God wil ik onwankelbaar vertrouwen, hem alles overlaten en in het vaste geloof aan zijne voorzienigheid steeds goeden moed houden. 8. Mijn God wil ik overal indachtig zijn, tot hem wil ik mij bij alle aangelegenheden wenden, en het zal mij een aangename plicht zijn, mij in 't gebed tot hem te wenden. Ik weet dat ik zonder hem niets ben en niets vermag. 9. Ik wil alles vermijden, wat mij als mensch kan verlagen, als vorst zou ik er mij dubbel door verlagen. Vooral wil ik de zonde der onmatig heid en der wellust vermijden, die ide diepste verlaging der menschelijke natuur in zich bevat ten. Blaar nimmer zal ik gelooven dat ik mij door eene edele daad kan verlagen. 10. Ik wil onvermoeid werkzaam zijn aan de be schaving en veredeling van geest en hart, opdat ik als mensch en als vorst steeds hooger waarde verkrijg. 11. Ik weet wat ik als mensch en als vorst der ware eere verschuldigd ben. Nooit wil ik in die dingen mijne eer zoeken, waarin ze slechts in schijn bestaat. 12. Ik wil mij met evenveel zorg voor gierig heid als voor verkwisting wachten. 13. De genoegens des leveDS wil ik in onschul-

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1