ADVERTENTIE W. GYMNASIUM MET VIJFJARIGEN CURSUS. RHEUMATIEK! KRAMPEN-VERKOUDHEID! Anli-Rhcumalische kruiden! TW. Nu denkt hij aan de stamverwante natie aan de andere zijde der Pyreneën. Hij intrigeert met O'Donnell en maakt plannen met Prim; hij wil den roem en de kracht herstellen van het onge lukkig rijk dat onder zijn Bourbons telken jare meer hopeloos achteruitging. Isabella wordt ver dreven, de Keizer verhindert het uitroepen eener republiek, de troon is open; indien de prins van Asturië benoemd wordt, kan Frankrijk zijn pro tectoraat krachtig doen gelden en plotseling hoort hij, dat Bismarck hem weder voor is ge weest, en dat een Pruisische prins von Hohen- zollern, de broeder van den Rumeenschen vorst, ook dezen troon beklimmen zal. Binnenlandsche moeielijkheden zijn toch reeds zoo dreigend, dat het beter is nu eens voor goed een einde te maken aan dien strijd met de repu blikeinen, zoowel als aan dien met den vijand, die hem overal tegenwerkt, met graaf von Bis marck, met den vertegenwoordiger van het Ger- maansch beginsel. Tot zoover goed, zal men zeggen, doch hoe verklaart men, volgens deze hypothesis, des Kei zers werkeloosheid gedurende den Pruisisch-Oos- tenrijkschen oorlog? Openen wij wederom des keizers boek les Idéés Napoléoniennes. De keizer haalt aldaar het volgende aan, uit het werk van Bignon, den ge schiedschrijver van het eerste keizerrijk: „Eens zal men zich afvragen: waarom was Napoleon I gedurende de laatste zes jaren zijner regeering zoo meedoogenloos jegens Pruisen? De reden is, dat Pruisen de macht is die hem het meeste na deel toebracht, want zij dwong hem te strijden en haar te vernietigen, terwijl het zijn wensch was haar uit te breiden en krachtiger te maken." Bignon zinspeelt hier op de poging, welke Napo leon deed om na den slag bij Austerlitz aan Prui sen Hanover te schenken, ten einde daardoor Rusland en Oostenrijk in bedwang te houden, en zulk een uitbreiding aan zijn geliefd conti nentaal systeem te geven, dat Engeland gedwon gen zon worden om vrede te maken. Het Pruisische volk weigerde Napoleons werk tuig te zijn, en Napoleon viel ten slotte door de krachtige ontwikkeling der Duitsche krachten. Napoleon III heeft een gelijksoortige misreke ning gemaakt. Hij moge al handig en diploma tisch geweest zijn, doch het faalde hem aan een ruimen blik en hij begreep het Duitsche volks karakter niet, en begreep Pruisens kracht even min als hij de kracht der Noorderlijken in Ame rika begrepen had. Hij intrigeerde met graaf Von Bismarck, en zag aanvankelijk met genoegen, dat deze zich in een oorlog met Oostenrijk en Zuid-Duitschland ging wikkelen, want hij rekende er op, dat Oos tenrijk overwinnen zou, en in elk geval waren de onvermijdelijke verdeeldheid en burgeroorlog in Duitschland een schoone gelegenheid voor hem, om den Rijnoever of België te vermeesteren. Doch de overwinning van Sadovva en de consolidatie van het Duitsche rijk, die er op volgde, waren verpletterend voor den keizer, want de supre matie van Frankrijk, een standaarddrager der Latijnsche rassen, werd in gevaar gebracht. Hij maakte zich tot den oorlog gereed, was ziende blind, rekende nog tot het laatste op den bijstand van de Zuid-Duitsche staten en stortte in den afgrond. Overwonnen, overwonnen, waar hij zijne voe ten ook zette, in het Westen zoowel als in het Oosten, in Spanje, Rumanië, Italië zoowel als aan den Rijn, overwonnen door Duitschland. En in het kaline ochtenduur zat hij naast zijn over- winnar buiten de hut des wevers van Sédan. Men zoude deze hypothesis verder kunnen uit werken, doch dit ligt niet in ons doel. Het volks instinct van vrijheidslievende natiën, dat zich overal in de wereld men denke slechts aan Engeland en Amerika voor Duitschland's zaak verklaarde, heeft iets dergelijks gevoeld. Het in stinct der minder beschaafde zuidelijke volken, hetwelk eveneens gevoelde dat hier twee groote beginselen in strijd waren, dacht onmiddellijk aan vrijheid en absolutisme, en kwam dus de waarheid nabij. In Italië, in Spanje en in het Celtische Ierland, was het volk vol sympathie voor Fiankrijk, en het zou een opmerkelijke studie kunnen zijn, om ook ouder individuen na te gaan, ot nietdesym- pathiën in dezen oorlog zich ineerendeels regel den naar de eigenaardige geestesrichting, ontwik keling en politieke geloofsovertuiging van het individu. Hadden alle voorstanders van het auto cratisch beginsel, niet andere sympathiën dan de waarachtige vrienden van vrijheid en volksont wikkeling. Voorwaar, met een wijziging van Van Len- nep's bekende regelen, zou men van deze belang rijke samenkomst tusschen Bismarck en Napoleon kunnen zeggen: Ook nu weer voerden als altijd, 't Latijnsch en Duitsch beginsel strijd. Italië. Men leest in de Indépendance Beige: Het Fransche keizerrijk zal waarschijnlijk in zijn val de wereldsche macht van den Heiligen Stoel medeslepen. Beschermer en beschermeling, hoewel op elkander verbitterd, steunden elkander wederzijdsch. De een is niet meer, de ander kan niet blijven leven. Reeds vertoonen zich vele benden opstandelingen op het pauselijk grondge bied en dreigen de pauselijke troepen te over rompelen die verschansingen te Montefiascone oprichten. Te Rome gaan adressen rond aan den koning van Italië om de bezetting van het Ita- liaansch leger te verzoeken en het kabinet van Florence is geneigd daaraan gehoor te geven, al was het alleen om de uitroeping der republiek te voorkomen. Het Vaticaau begrijpt maar al te zeer de gevaren die het dreigen, want het heeft zich tot onderscheidene mogendheden ge wend om zoo het noodig is op hun hulp te kunnen rekenen. De antwoorden moeten niet gunstig zijn geweest en met grond kan dus de te Florence ver schijnende Gazelle du Peuple het gerucht van eene vreemde interventie logenstraffen, voor geval Italië Rome mocht bezetten. De Europeesche hoven waar aan de Paus zich gewend heeft, moeten te kennen hebben doen geven dat dringender vraagstukken hun aandacht vergden, maar dat zij te gelegener- tijd de geestelijke macht van het hoofd der Ka tholieke kerk voor aanvallen zouden trachten te vrijwaren. Dit is althans de lezing van de Augsb. Zeil., en de fouten door Pius IX begaan sedert het herstel van de wereldlijke macht door Frank rijk zetten deze mededeelingen zeer veel waar schijnlijkheid bij. TELEGRAMMEN. Parijs, 9 September. De dagbladen maken een manilest bekend van Victor Hugo aan het Duitsche volk. Daarin wordt het volgende gezegd: 't Kei zerrijk was het, dat den oorlog gewild heelt. Thans, nu liet keizerrijk dood is, moet de oorlog ophouden. Het devies der Fransche republiek is: vrijheid, gelijkheid, broederschap. Haar doel is: het vormen van de „Vereenigde Staten van Europa." Zij reikt broederlijk de hand aan Duitsch land. Een aanval op Parijs, de stad der natiën, zou een misdaad zijn, die het Duitsche volk, dat volk van denkers, zou verlagen tot moderne van dalen. Het manifest eindigt voorts met de ver klaring, dat Parijs, zoo noodig, zich tot den laatsten man zal verdedigen en dat de materieele vernie ling der stad haar uit een moreel oogpunt ver heffen zou. Hare asch zou liet zaad zijn voor toekomstige grootheid. Het centrale comité van den internationalen vredesbond heeft zijnerzijds een manifest gericht tot de Fransche natie, waarin deze, nu zij vrij is, uitgenoodigd wordt te verklaren, dat zij de onafhankelijkheid van alle volken eerbiedigt en het Duitsche volk voorstelt vrede te sluiten op den grondslag van behoud der integriteit van het È'ran- sclie grondgebied. De oorlog is thansdoelloos gewor den. Hel manifest eindigt met de verklaring, dat ons gemeenschappelijk streven moet strekken tot het vormen van een boud tusschen de vrije volken. Madrid, 9 September. Gisteren heeft hier eene groote manifestatie ter eere der Fransche Repu- hliek plaats gehad. Eeu stoet van 20,0110 personen, met 40 banieren, ten opschrift dragende: Aan de Fransche Itepubliek. Vrijheid, gelijkheid, broederschap, orde, eendracht," enz., liepen onder fanfares en het zingen der Marseillaise door de stad en hebben zich voor het Koninklijk paleis tot eene betuiging van sympathie jegens Frankrijk vereenigd. De heer Casiellar hield bij deze gelegenheid eeDe rede, waarin hij zeide: „Het gemoed gevoelt zich vrijer, nu uien ziet hoe het keizerrijk wordt ge- straft en de republiek zegeviert. Frankrijk, dooi de monarchie ter dood gedoemd, zal op de roep stem der republiek opstaan. Het Spaansche volk, bevrijd van koningen en geregeerd krachtens liet algemeen stemrecht, zal niet dralen, zich bij die groote politieke beweging aan te sluiten, om een Statenbond in Europa te vormen." Nadat hij ten slotte had uitgeroepen: „wie zijne goede gevoe lens wil uitdrukken, moet de Fransche republiek toejuichen," werd de kreet: „leve de Fransche Repu bliek!" herhaaldelijk door het volk aangeheven. Er heersclite eene buitengewone geestdrift. Een der aanwezige Frauschen betuigde daarvoor na mens Frankrijk zijn dank. De heer Figueras hield vervolgens eene toespraak, waarin hij zeide: „Wij zullen thans de Fransche republiek bevorderlijk zijn door onze sympathie, in alwachting van het oogenbhk, waarin wij haar met onze armen zul len bijstaan." (Jok deze woorden werden leven dig toegejuicht. Er heersclite eene volmaakte orde. Troyes, 9 September, 4000 Pruisen zijn giste ren door Vitry getrokken. Hunne éc.laireurs heb ben vele requisiiiën uitgeschreven in de naburige gemeenten. Zij verklaren overal, dat de conscriptie uit naaui van koning Wilhelm is afgeschaft. Florence, 9 September. Ricasoli is niet een uliiuiaiuiu naar Rome gezonden. Neemt de Paus de door hem aangeboden overeenkomst niet aan, dan zal de bezetting vau Rome worden aan gekondigd. Jules Favre lieejt als Minister van Buitenlandsche Zaken der Fransche Republiek aan de Italiaansche Re geering kennis gegeven, dal hij de Seplember-convenlie als vervallen beschoutul, en Italië ontslaat van alle daar uit voortvloeiende verplichtingen. Londen, 10 September. Het gepantserd schip der Brnsche Marine Coptain, naar de nieuwste constructie gebouwd, is den 7dco dezer op de hoogte van Kaap Piuislère vóór het aanbreken van den dag plotseling gezonken. Van het nabijliggende admiraalschip Lord Warden bemerkte men het ver lies eerst 's ochtends. De Captain voerde 500 kop pen, waarvan niemand gered is. Van het schip is geen spoor achtergebleven; men vermoedt dat een plotselinge windval de oorzaak van deze ramp is geweest. Brussel, 10 September. De burgemeester van Namen heelt in een schrijven aan den Minister van Buitenlandsche Zaken het bericht in de Ao/n. Zeil. voorkomende, dat de spoortrein met uit Frankrijk uitgezette Duitschers te Namen met steenen zou zijn geworpen, ten stelligste tegen gesproken. Parijs, 10 September. De telegrafische gemeen schap is voor particulieren opgeheven in de de partementen der Seine. De dépêches voor de dagbladen worden bij voortduring aangenomen. Een dépêche uit Coulommiers bericht dat de Pruisen gisteren te Ferte-sous-Jouarre verwacht werden. De heer Nigra, Italiaansch gezant te Parijs, heeft instrnctiën ontvangen om met het Voorloo- pig Bewind zulke betrekkingen aan te houden, als meest in overeenstemming zijn met de sym pathiën, welke tusschen de beide landen bestaan. Berlijn, 10 September. Officieele Oorlogsberichten. Rheiins, 9 Sept.,tien min. voor halftwee namiddags. Behalve de in de slag bij Sédan gemaakte 25,000 gevangenen, zijn door de capitulatie S3,000 man waaronder 4000 officieren krijgsgevangenen ge worden. Verder zijn 14,000 gekwetsten, meer dan 400 stukken veldgeschut, waaronder 70 mi trailleuses, 150 stukken veslinjgeschut, 10,000 paarden en eeu groote hoeveelheid legermateriëel n onze handen gevallen. Telt men hierbij de in den slag van Beaumont geleden verliezen en de 3000 man, die op Bel- igisch grondgebied eeu toevlucht zochten, dan blijkt het dat Mac-Mahons leger vóór den slag nagenoeg 150,000 man sterk was. Brussel, 10 September. Aan de Etoile Beige wordt uit Sédan van 9 dezer bericht, dat vijf legerkorDsen op Parijs aanrukken, waarvan twee nog geen deel aan den oorlog hebben genomen. Het leger van den kroonprins eu het Beiersche korps die bij Sédan waren, hebben bevel ont vangen, zich bij de vijf overige korpsen aan te sluiten, met last om den 14den dezer op de aan gewezen plaats te zijn en Parijs op eeu afstand van 10 mijlen te omsingelen. Deze berichten waren uit het hoofdkwartier van den kroonprins afkomstig. LAATlSTE BEKICHTEN. 's-Gravenhage, 10 Sept. Bij de voortzetting op heden in de vergadering der Juristenvereeniging van de beraadslaging over de vraag: in hoever in burgerlijke zaken beroep op den hoogeren rechter moet worden toegelaten, hetzij bij wege van appel hetzij bij wege van cassatie, en het daarover uitgebracht praeadvies door den heer Mr. J. Kappeijne van de Cappello, hebben wederom onderscheidene leden daarover het woord gevoerd. Hoofdzakelijk bewoog zich daarbij het debat binnen den kring der twee gevoelens over het al of niet behoud der cassatie in civilibus. Voor het behoud spraken met mindere of meerdere ontwikkeling van gron den de heeren Mrs. A. De Jong, J. W. Tydeman, G. M. Van der Linden en C. A. Cosman. Daar entegen lieten zich ten sterkste er tegen uit de heeren Mrs. J. Kappeijne van de Coppello, steller van het advies en A. De Pinto. Tot de sprekers, die wel de conclusiën beaam den waartoe de heer Kappeyne kwam, maar geenszins de gronden, waarop zij rustten, behoorde de heer Mr. P. v. Bern melen. (Per telegraaf.) De vereeniging heeft met 119 tegen 19 stemmen aangenomen de conclusie, dat in het stelsel van twee instantiën, hooger beroep onmisbaar en cassatie een verwerpelijk middel is. Bijna unaniem is aangenomen dat hooger be roep moet toegelaten worden in alle zaken. Met 110 tegen 27 stemmen is aangenomen de derde conclusie van hetzelfde praeadvies Kappeijne, dat hooger beroep in alle zaken behoort opgedragen te worden aan den Hoogen Raad, zoomede de conclusiën 4, 5 en 6 die van dat beginsel uit vloeisels waren. Alle verdere praeadviezen zijn aangehouden. De eerstvolgende algeineene verga dering is te Amsterdam, en wel op den laatsten September bepaald. Aan den heer G. A. Van Hamel is de erkentelijkheid der vergadering be tuigd wegens het geheele plan dat van hem is uitgegaan. Het nieuw bestuur uit 12 leden be staande is gekozen. Na hulde der vergadering aan den president Goudsmit en weder antwoord is deze vergadering gesloten. PEOGKAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN societettstent in het bosch te 's-qravenhage. Zondag 11 Sept., des namiddags te 2 uren, door het muziekkorps van het regiment grenadiers en jagers, onder directie van den heer F. Dunkier. N°. 1. Marchl'eld-Lager-Marsch, Liehmann. 2. Ouverture de l'opéra: Le Lac des Fées, Auber. 3. Fantaisie sur des motifs de l'opéra de Doni zetti l'Elisire d'Amore, Schiöder. 4. Polonaise, Chopin. 5. Ouverture zu Alhalia, Mendelssohn] 6. Nebelbilder Fantaisie, trauscrue par Dunkier, a. Souvenirs de la Suisse, b. Orage. c. Le camp Bohémien, d. Le courounement, Lumbye. 7. Le Svlphe, Galop, Berr. Comité van het ROODE KRUIS te Leiden en omstreken. Tot heden weder onder dankzegging bij den heer A. C. Leembruggen ingekomen: Van de dames D. pluksel; van P. v. d. Geer en K. v. d. Hert, pluksel en 8 stukjes zeep. Door tusschenkomst van den Heer üesertine, 3 pakken, inhoudende gewaste taf, gitter charpie] pluksel, zwachtels, in linnen en flanel, wanen band, spelden eri linnen; door T. 4 hemden. Door tusschenkomst van Ds. D. een paket pluksel en gitter charpie. Door tusschenkomst van Mevrouw Viruiy, van N. N. 2 kistjes sigaren; van B. D. S. pluksel en zwachtels; van geordend pluksel; van D. T. 4 paar wollen kousen, 32 zwachtels eu pluksel; van A. T. pluksel; van D. G. flanel voor zwach tels, 5 brieven spelden en 10 paar sokken; van P. geordend pluksel, Door tusschenkomst van den Heer Burgemeester van Alkeuiade pluksel. Van Mevrouw C. pluksel. Door tusschenkomst van Mevrouw Eekhout, van E. J. W. B. pluksel, geordend en gewoon, alsmede gitter charpie. Van N. N. een paket pluksel; van N. een paket pluksel; van O. een paset pluksel; van de kin deren van den Heer F. gitter charpie en pluksel; van de dames P. geordend pluksel en gitter char pie; van Mevrouw D. 6 wollen hemden, 6 lakens, 10 sloopen, 14 handdoeken en scheurlinnen; van Mevrouw IJ. nieuwe ouderbroeken en sloopen; van Mejufvrouw VV. I. R. 3 oude servetten, 4 zwachtels, gitter charpie, 39 compressen en pluk selvan Mevrouw S. F., pluksel en oud linnen. Door tusschenkomst van Mevrouw Dozy, ver scheidene pakken pluksel; van Mevrouw de H. uitgeslagen linnen en pluksel; van eene dienst bode een muts. Door tusschenkomst van Mevrouw De Vries, van den heer V. R. 18 halve doeken en pluksel; vau de Jufvrouwen werkzaam in het gebouw tot Nut van 't Algemeen 20 zwachtels, gitter char pie en geordend pluksel; van Mevrouw N. N. een doos met gitter charpie, geordend en gewoon pluksel; van mevrouw H. compressen, geruit en geordend pluksel; van de dames N. N. T. ver banden en zwachtels; van de dames B. geruit en geordend pluksel; van Mejufvrouw A. H. geor dend pluksel en oud linnen; van Mejufvrouw J. geordend pluksel; van Mejufvrouw C. L. geruit en geordend pluksel; van Mevrouw H. een lap gitter charpie; van Mevrouw W. compressen en oud linnen; van de dames M. oud linnen, zwach tels, geruit en geordend pluksel; van Mevrouw S. 2 wondkussens; van N. N. 2 bussen chocolade en suiker. Door tusschenkomst van Dr. Zaalberg, van de kinderen van B. d. 1 R. pluksel en gitter char pie; van S. Z. pluksel. Door het vrouwen-comité vervaardigd: eene aanzienlijke hoeveelheid gordels, pantalons, man tels, doeken, 1ste, 2de en 3de soort zwachtels, schuifverbanden, schouderverbauden, compressen, lakens, handdoeken, flanellen hemden, handver- banden, sloopen, gewoon en geordend pluksel, gitter charpie, Nihtingale mantels enz. Door tusschenkomst van den Secretaris, onder de woorden: „weinig maar uit een goed hart," 10 linnen hemden, 6 linnen sloopen, 7 borstrok ken, 10 paar kousen en 5 wollen zwachtels; van de Jongejufvrouwen Van Driel, pluksel, gitter charpie en 8 zwachtels; van A. L. Z. een rol oud linnen, twee lakens en twee servetten, als mede een rol pleister in blikken bus. Namens de Commissie voor het Materieel van het Roode Kruis. J. RUTGERS. Secretaris. Heden weder in dank ontvangen: Van de jongejufvrouw Marie Felix, opbrengst eener loterij f 5.— van F. muntbilj. VV.G. N". 72 fl0.van Mevrouw Viruiy namens hetVrou- wencomilé f 41.47 (waarvan is ontvangen; bij Mevrouw Dozy ƒ10.50; bij Mevrouw Ëekhout ƒ9.bij Mevrouw De Vries ƒ8.97; en bij Me vrouw Schretlen ƒ13.door tusschenkomst van de heeren S. Van Uriel, burgemeester van Nieuw- veen en Zevenhoven, H. Verstraaten, R. K. Pastoor, J. A. F. Van der Meer van Kuffeler, predikant, L. Van Leeuwen Dz., D. G. Speet, C. Krèbert, allen te Nieuwveen de opbrengst eener door hen in die gemeente gehoudene collecte ƒ223.285; door tusschenkomst van de heeren A. J. VV. Dijkhoff, R. K. Pastoor, B. Koeleman Sr.,L. Van Rossum, J. Blom, J. Van der Bijl, H. Janmaat en J. Vlie- mans Sz., allen te Zevenhoven de opbrengst eener door hen in die gehoudene colecte ƒ11419'; in gekomen bij den secretaris voor het materieel van V. VV. met eenig pluksel en oud linnen: 3 coupons a ƒ1.485, samen ƒ4.455. Met de opgave van gisteren ad ƒ4200.105 te sauien ƒ4598.51. Namens het Bestuur: Leiden, J. A. F. Coeblrgh, 10 Sept. 1870. Penningmeester. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. unorg. morg. □om. Dam. nam. avond avond 5 u. 8 n. 12 u. 4 o. 5 n. 8 u. 10 u. Vrijdag 64,° 50° 54° Zaterd. 65° 58° 62° 58° Wind: Vrijdag-namiddag 5 uren Z. W. Zaterdag-morgen 5 uren N. W, Allen die blijken van belangstelling gaven bij de voltrekking van ons huwelijk, betuigen wij hartelijken daDk. C. BLANSJAAR. A. M. BLANSJAARHoltz. Leiderdorp, 10 September 1870. Voor de vele bewijzen van deelneming bij het overlijden van onzen innig geliefden Zoon HEN DRIK ontvangen, betuigen de ondergeteekeuden hunnen oprechten dank. P. LOZ1ER. J. LOZ1ERGubbes. Leiden, 10 Sept. 1870. De jaarlijksche Promotie en Prijsultdecllng onder de leerlingen van het Gymnasium zal ge houden worden op Maandag den l2deo September 1870, des namiddags te één uur, in de Stads- Gehoorzaal. Tot bijwoning dezer openbare plechtigheid wor den bij deze uitgenoodigd de ouders en betrek kingen der leerlingen en al de voorstanders van wetenschap en letterkundige beschaving. Namens Curatoren, de Rector van het Gymnasium, W. H. D SURINGAR. Deze veel beproefde en eenige bereiding van een ervaren Holl. Geneesheer, bezit volkomen de eigenschap om alle, ook de hardnekkigste Rheumatische ziekten grondig en duurzaam te genezen, terwijl zij tevens bij krampen, pijnen, gevatte koude in maag en ingewanden een on schatbaar geneesmiddel is. Prijs enk. verzegeld pakje kruiden 1.30, dubb. pakje 2.40 inet brochure. Verkrijgbaar te Leiden bij SWEJ1ER, Drogist op de Mare; te 's-Hage bij VAN KOLLEN, Drogist Westeinde.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3