N°. 3245. A0. 1870. Vrijdag 9 September. Feuilleton van liet „Leidseli Dagblad". 1 Schuld en Boete. LKIBSCB PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nomraers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVÏÏRTKNTIKN. Voor iederen regel.ƒ0.15. Grootere letters uaar de plaatsruimte die rij beslaan. Lelden, 8 September. De minister van binnenlaudsche zaken heeft dezer dagen, door tusschenkomst van de commis sarissen des Konings het gevoelen van de kamers van koophandel en fabrieken gevraagd over een bij den minister van binnenlandsche zaken ont vangen geschrift van den consul generaal te Parijs, aaügaande de quaestie der werklieden, inzonder heid over hunne deelneming aan de voordeelen der onderneming, waarbij zij werkzaam zijn. Men verzekert dat de spoed, waarmede de Regeering de invoering van de correspondentie- kaartjes heeft voorbereid, het mogelijk maakt dat die eerlang zullen worden uitgegeven. Men weet dat deze kaartjes in den vreemde zeer op prijs worden gesteld en het gemak dat zij aanbieden buiten twijfel is. Het College voor de Zeevisscherijen ontving door tusschenkomst van den Minister van Bin nenlandsche Zaken een uitvoerig rapport van „the Select Committee on Salmon Fisheries" in Groot- Brittannië, met verzoek om dit rapport ter inzage te verstrekken aan alle Kamers van Koophandel onder welker ressort of in welker omtrek zich bij zalmteelt, zalmvangst of zalmhandel belang hebbenden bevinden. De bedoelde Kamers, voor zoo ver zij op hare beurt voor zekeren termijn ter inzage van het hierboven aangeduide rapport verlangen, worden verzocht zich daartoe voor 20 September schrif telijk aan te melden. Men verneemt uit goede bron, dat de Engelsche regeering met het oog op de tegenwoordige ge beurtenissen en de belemmering van het spoor wegverkeer in Frankrijk, maatregelen heeft ge nomen om de Indische mail in zijn geheel over Italië te vervoeren, zooals dit tot nog toe slechts met een gedeelte plaats had. De mail die van Londen over Ostende en den Brennerspoorweg wordt vervoerd, zou te Breudisi overgenomen worden door de snelvarende booten, door do Italiaansche regeering gebruikt tot het onderhouden der gemeenschap tusschen Italië en Egypte. Het eerste kosthuis der maatschappij voor den werkenden stand te Amsterdam opgericht, dat eerst daags geopend zal worden is dicht bij het Leidsche plein in de korte Leidsche Dwarsstraat gelegen en bevat een ruime eetzaal, een bijna even groote leeszaal en slaapvertrekken voor 1)6 personen. De eetzaal tot welke men om de contröle, slechts op vertoon van een bon (voor een middagmaal 17, voor ontbijt of avondeten 10 cents) toegang kan krijgen, geeft voor 60 a 70 personen gelegenheid om te etende zaal 11 bij 6 meters in opper vlakte is terhalverhoogte met hout beschoten, gestukadoord en met verscheiden gravures, waar onder de portretten van den koning en koningin, versierd en geven een aangenamen indruk, klok en handenwaschfonteiuen herinneren aan orde en zindelijkheid. De leeszaal is behangen en sier lijker ingericht; er mag ook geiookt worden en 10 personen kunnen zonder elkaar te hinderen zich aan lectuur wijden. De slaapvertrekkeu aan beide zijden van den gang op de ruime bovenverdieping zijn elk voor twee personen met waschbenoodigdheden eu berg plaatsen, zeer doelmatig ingericht; de bedden zijn met zeegras de kussens met kapok gevuld. Elk vertrekje dat van binnen gesloten kan worden heeft een schuivende deur waardoor veel plaats gespaard wordt. Voor f 3.50 sweeks kan de jonge werkman in dit kosthuis verblijf houden, waar voor hij dagelijks ontbijt, middagmaal met vleescb, zijn glas bier, avondeten en een goed bed heeft; terwijl de middagen dat hij buiten's huis eet hem worden afgetrokken. Wij vestigen de aandacht op de regeling van den winterdienst bij de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij, welke den 15den dezer een aan vang neemt en welke zich door twee zeer gun stige bepalingen onderscheidt, namelijk sneltreinen zonder verhooging van vrachtprijzen en zeer goed- koope retourbiljetten, geldig ook op den dag volgende op dien der afgifte. Ook zijn abbounementen voor reizigers 1ste klasse en voor schoolgaande kinde ren verkrijgbaar. Op de reede van het Nieuwediep is Maandag avond een Frausch schip geankerd, om zich van steenkolen en water te voorzien; de in te nemen hoeveelheid mag echter niet grooter zijn dan strek ken kan voor den tijd van 24 uren. Z. M. heeft aan L. J. Dhaenens, gewezen ad junct-commies der 2de kl. bij de provinciale griffie van Zeeland, verleend een pensioen ten laste van den Staat, ten bedrage van f 652 'sjaars. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Bever wijk Mr. H. W. De Bas, thans substituut-griffier bij de arr. rechtb. te Haarlem; tot substituut- griffier bij de arr. rechtb. te Haarlem Mr. M. G. P. Del Court, thans procureur bij die rechtbank, uit welke betrekking hem eervol ontslag is ver leend. Amsterdam, 7 September. Op de Ooster-begraaf plaats had hedenmorgen de plechtige ter aarde bestelling plaats van den heer Mr. C. Vaillant, in leven secretaris dezer gemeente. De burge meester eu éen der wethouders, als commissie uit het dagelijksch bestuur benevens de hoofd ambtenaren eu een groot aantal ambtenaren uit de zeven afdeelingen der gemeente-secretarie woonden de plechtigheid bij. Door de hoofdcom mies Mr. J. Neufville, werd namens hen het woord gevoerd waarna nog toespraken werden gehouden door den oud burgemeester Mr. J. Mes- schert van Vollenhove, den bode H. J. Outhuis en namens de familie door Mr. C. Verstelt uit 's-Bosch. In de hedenmiddag gehouden raadszitting werd door den burgemeester met een kort woord hulde gebracht aan de nagedachtenis van den overleden secretaris die zich ook in ruimeren kring dan de gemeente een blijvende herinnering heeft verze kerd. Den 23sten Januari 18U7 te 's-Bosch geboren, had hij den ouderdom van 63 jaren bereikt, waar van hij meer dan 40 jaren in verschillende be- trelkingen in dienst der gemeente Amsterdam heelt doorgebracht. Den 12den Mei 1830 tot com mies-redacteur ter secretarie aangesteld trad hij der lsten Februari 1833 als commies bij de hu welijkszaken op eu den 5den Juni 1835 als hoofd commies bij den burgerlijken stand. Hij onder scheidde zich steeds door rusteloozen ijver en onvermoeide werkzaamheid. Het formulier der huwelijksvoltrekking, dat te Amsterdam en in zeer vele andere gemeenten gebruikt wordt, is aan het door hem geschreven, gunstig bekende Handboek voor den ambtenaar van den Burgerlijken stand ontleend. Gedurende 17 jaren vervulde hij de functien van hoofdcommies van den burgerlijken stand, totdat hij in December 1851 tot stads-secretaris werd benoemd. Ook in de vervulling der hoogst- belangrijke taak die op hem rustte gaf bij door staande bewijzen van bekwaamheid en werk zaamheid, vooral in de belangrijke tijd waarin hij die betrekking aanvaarde toen de invoering der gemeente wet een geheele omkeer van zaken teweeg bracht. Zijne taak werd daarbij niet weinig bemoeilijkt door de omstandigheid dat gedurende de eerste jaren van zijn secretariaat den burgemeeslerszetel gedurig door een ander werd ingenomen. Z. M. den koning begiltigde hem in April I860 met de welverdiende onder scheiding der ridderorde van den Nederlaudschen Leeuw. Hij behoort tevens tot de verdienstelijke man nen aan wien Amsterdam de onwaardeerbare Duinwaterleiding verschuldigd is. Ziju vader de oud-officier der genie O D. Vaillant had in 1849 tot de uitvoering van dat belangrijk werk concessie gekregen eu hij zelf heeft aan de op richting een levendig aandeel genomen. De dood verraste hem te midden zijner werkzaamheden. Zwolle, 7 September. De administratie van de Geutraal-Spoorvvegmaatschappij heeft getracht van den eigenaar der koe, die onlangs tusschen Kampen en hier op de rails stond en de trein deed derailleeren, schadevergoeding te krijgen voor liet aan de maatschappij toegebrachte nadeel aan rails waggons enz. De eigenaar der koe wil daarentegen de waarde daarvan vergoed hebben omdat hij beweert, dat de waterafscheiding tus schen de weide eu den spoorweg in zoo onvol doenden slaat was, dat de koe daardoor op de spoorbaan kon komen. Men vermoed dat de zaak eerlang voor de rechtbank gebracht zal worden Amsterdam, 8 Sept. De raad heeft na eenige discussiën, zonder hoofdelijke omvraag een con ceptovereenkomst aangenomen tusschen het Kijk en deze gemeente omtrent de modder berging, waardoor tevens een eind gemaakt is aan de zooveel gerucht gemaakt hebbende quaestie naar aanleiding van dat onderwerp gerezen tusschen Amsterdam eu de Amsterdamsche Kanaalmaat schappij. Tevens is ingekomen een adres van den beer Oscar Carré inhoudende het ver zoek om, ook na den afloop der kermis, ziju circus eu stallen gedurende een zekeren tijd op het Amstelveld te mogen laten staan. De heer Mr. E. Boas stelde voor, op dit adres thans over te gaan tot de orde van den dag, daar de raad in het voorjaar de toen gevraagde, eerst gewei gerde en daarop toegestane vergunning om den circus niet af te breken, alleen had gegeven onder uitdrukkelijke voorwaarde dat ze na de kermis zou worden afgebroken. Met 20 tegen 8 stem men werd dit voorstel verworpen en liet adres op nieuw aan B. en VV. gerenvogeerd tot liet geven van een praeadvies. Brielle, 7 September. Met 15 dezer zullen van hier naar den Helder vertrekken, de vroeger te Hellevoetsluis gedetacheerde 60 inan artilleristen van de Torpedo-compagnie, onder hevel van de lste luits. Vau Houfum, Steenkamp en de 2de luit. Seret. Middelburg, 7 September. Eergisteren had al hier de eerste bijeenkomst plaats der onlangs benoemde IS commissarissen in bel polderbestuur van Walcheren. Na door den president der cen trale directie beëedigd en geïnstalleerd te zijn werd tot de benoeming van een voorzitter en secretaris overgegaan en de jaarwedden vah den voorzitter eu raden van het te kiezen dagelijksch bestuur op 1000 en 500 bepaald. Groningen, 7 September. Z. K. H. de Prins van Oranje is gisterenavond te 10 uren alhier aan gekomen en heeft bij den Commissaris des Konings ziju intrek genomen. Te 6 uren rukte hedenmor gen het garnizoen uit om op de heide tusschen Hareudenrioleu en Noordlaren te mauoevreeren, en door den opperbevelhebber van het leger ge ïnspecteerd te worden. Z. K. 11. heeft verzocht, daar hij thans enkel een inspectiereis komt maken van openlijke manifestation verschoond te blijven. In de gemeenteraadzitting is dezer dagen nog besloten, vanwege den raad ook een adres in te zenden aan de tweede kamer der Staten Generaal, ten einde op te komen voor de belan gen der Hoogeschool alhier, aan wier behoud de gemeente, niet alleen uit stoffelijk, maar vooral uit intellectueel oogpunt zoo veel gelegen ligt. Sneer, 8 September. De heer Mr. J. Vervvey te Delft, in de afgeloopen week tot leeraar in de staatswetenschappen en de handelswetgeving aan onze hoogere burgerschool benoemd, heelt naar men verneemt, voor die betrekking bedankt. Buitenpost, 7 September. Het vervoer van vee op de noorderlijn laat tegenwoordig veel te vven- sehen over. Groote partijen moeten dikwijls blij ven staau, daar de wagens geheel ingenomen zijn, door uit Pruisen aangevoerd vee, dat naar Harlingen moet. Daar dit vervoer over grooter traject meer voordeel afwerpt dan het vervoer uit Friesland en Groningen, bekommert men zich naar het schijnt minder over het laatste. Daar de veeverzendingen met het uajaar veel aanzienlijker worden, is het te hopen dat do exploitatie maatschappij door meer materieel be schikbaar te stellen, hierin zal voorzien. 's-Bosch, 6 September. Z. M. den Koning zal HISTORISCHE EPISODE UIT DEN DUITSCHEN BEVRIJ DINGSOORLOG 1812—1814. naar hfct hooqdu1t3ch vak GOLO RAIMUND. Vervolg. Intusschen bleef zijne bejaarde moeder niet van kommer en zorgen verschoond; haar pensioen werd op de helft verminderd, haar klein eigen dom was door voortdurend verhoogde uitkeerin- gen, belastingen en inkwartieringen zeer bezwaard en aan haar hart knaagde de smart om den eeni- gen zoon, die zij, ontevreden met zijn lot, zich zwijgend aan het noodlot zag onderwerpenmaar de dood maakte een einde aan deze treurige ge dachten, en Elizabeth was nauwelijks zestien jaar oud, toen zij opnieuw, eenzaam eu verlaten daar- stond. Zij gevoelde dit diep en smartelijk en de droefheid om hare moederlijke vriendin was de eerste groote smart die haar jong eu vroolijk hart trof. De zoon der overledene reeds kapitein bij de Westfaalsche garde, was bij het eerste bericht van de ziekte zijner moeder dadelijk aan haar ziekbed geijld, om den laatsten zegen van hare moederlijke lippen te ontvangen, en de zorg voor Elizabeth als eene heilige nalatenschap harer liefde op zich te nemen. Aan zijne borst weende het jonge meisje hare heftigste smart uit, eu vond zij troost en berusting in de ernstige en zachte woorden, die hij tot haar sprak, en in de man nelijke kalmte, waarmede hij zelfs dit verlies droeg. Den avond na de begrafnis, zalen de beide jonge lieden in het groote woonvertrek tegenover elkander, geen van beiden sprak, het was een angstig en treurig zwijgen, dat slechts afgebroken werd, door het eentoonig getik de groote wand klok. Het jonge meisje zag schuw en angstig het groote vertrek in het rond, waar het plotseling zoo stil en eenzaam was geworden en toch zat er tegenover haar nog een getrouw vriend, wiens hart vol van medelijden en hartelijke toegenegen heid het hare verstond en van dezelfde droefheid vervuld was. Hoe zou het dan wel wordeD, als hij ook wegging, en zij geheel alleen bleef, tot wien moest zij zich wenden, waar hulp en be scherming zoeken? Zij richtte nu en dan in spra- kelooze angst hare doniiere oogeu op den jongen officier, die diep in gedachten verzonken tegen over haar zal, en den pijnlijken indruk die dit alles op haar maakte met scheen op te merken. Eindelijk brak hij het zwijgen af eu zeide, als uit zijn gepeins ontwakende; „mijne lieve Eli zabeth, ik denk met zorg aan een nieuw loevluclils- oord voor u; wilt gij mijn Vuurslag aannemen, de eenige die ik u doen kan?" Elizabeth's hart klopte hoorbaar, de tranen verstikte hare stem, en zij kon slechts met het hoofd knikken. „Uw oudoom zal, naar ziju vroeger gedrag te oordeelen, moeilijk te bewegen zijn, u bij zich te nemen, eu al ware hij daartoe geneigd, zoo zou echter uw verblijf bij hem met passend ziju en niet zeer aangenaam, want bij is oud, gierig en knorrig. De eenige plaats, die ik voor u zou weten, is bij de stielzusier mijns vaders, by mevrouw Van Meringen in Zuid-DuUscliluud. Gij kent ze immers, zij is eene vroolyke, vriendelijke vrouw, en al bezit zij de beminnelijke eenvoud en goedhartigheid, en het edele, groote hart mijner moeder niet, zoo zal het verblyf in haar huis met uwe neigingen en uw leeftijd toch zeker meer in overeenstemming zyn, als dat bij uw oudoom het geval zoude zijn." Het jonge meisje had ingespannen geluisterd, en toen hij geëindigd had, barste zij in hartstoch telijk weeneu uit. „niet daarheen!" riep zij smee- kend uit, //O, niet daarheen, Albert, niet zoo ver van u en het graf onzer moeder, mijn hart zou van heimwee vergaan bij die schoone, lachende vrouw die slechts vreugde en vroohjkheid kent, die de tranen en de suiart ontvlucht en afkeerig daarvan is. Zij zoude mij geen tijd gunnen, 0111 de nagedachtenis van onze moeder in liefdevolle herinnering te houden, zij zou zich onwillig too- nen bij ieder teekeu van weemoed en rouw, zij zou eeuwig eeue vreemde blijven voor mij en mijne geheimste gedachten. En als ik er aan denken moet, dat dit de schuil plaats is, waar ik ruste zal vinden, dat dit de horst is, waaraan ik liefde en berusting inoet zoeken, dan zou ik kunuen vertwijfelen. Wordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1