Alles droeg de spoten van een overhaast vertrek. De keizerlijke vertrekken waren opgevuld met edige koffers, nécessaires, half geopende hoeden- ioozen; in de kamer van de keizerin was het bed jo» niet opgemaakt. De heer Ravenez, uit wiens mond deze bijzon- Ierheden werden opgeteekend, was vroeger nooit ip de Tuileriën geweest; aldus somt hij op wat lij in de reeks vertrekken van den keizer en zijn ,oon gezien heeft: Op eeu kanapé lag een kinderdegen, half uit scheede, op den grond: te midden van een loop nummers van den Gaulois, de Opinion natio- en den Figaro een pistoolholster, daarnevens looge manshoeden, in alle kasten opengebroken ïisten régalias en vreemde bijzonderheid ;en groot aantal flacons phosphor-ijzer; op een itoel pantoffels. In de werkkamer van den keizerlijken prins, a"en op het tapijt die kleine louden soldaten lie machinaal bewogen wordenIronie van ,et lot! Ter wille van het soldaatje spelen zijn ader en zoon gevallen, in dien val het leven en hel geluk vau zoovele duizenden menschen mede- lepende Een cahier lag op de tafeleen cahier met esclnedenis-opstellen. Op een der bladen van lit cahier was het volgende netjes geschreven Louis XV. Bourbon, Fleury (17231741). Revenir sur la régeuce. Bourbon, 17231726. Bourbon. Mad. de Prie. Paris Duvernois men zal Dnvernay bedoeld hebben). In het binnenland, zedebederf, geheime woe lingen, lichtzinnigheid, onverdraagzaamheid. In het buitenland, huwelijk van den Koning met Maria Leezinskj'. Vredebreuk met Spanje, dat zich bij Oostenrijk aansluit, enz. enz. In een salon van de keizerin lag het dienstboek Ivan het paleis: het dagboek was half verscheurd op den datum van 4 September. In de gangen, als gewoonlijk verlicht, verspreid den de halfuitgedoofde lampen een onaangenaam nekendeu geur. In een ander vertrek stond een half in den steek gelaten déjeuner, zeer eenvou dig: eijeren, kaas en brood. Bij den keizer lagen vele kaarten van Pruisen, busten van den keizerl. prins, van den keizer, een zeer groot aantal geschilderde poppen voor stellende Pruisische soldaten en officieren in cos- tuum; en eindelijk boeken met aanteekeningen, waaronder een boek van den heer De Mirecourt. Onder dit tal van voorwerpen vond men ook een Grieksche muts met paauwenveeren, waar binnen de letters C. L. N. Bergens werd schade berokkend; alleen werd 'in de haast op de muren geschreven: Mort aux \voisurs 1 Logements a louerl Respect aux propriétés mtionales! en andere beuzelingen, van onds van 1818 bekend. Eene laatste bijzonderheidMen heeft de U's van de hekken der Tuileriën met witte zakdoeken overdekt en immortelle kransen werden op de staken geplaatst, waarvan men de adelaars had afgebroken. f>c stemming- te Berlijn. Te Berliju is ter gelegenheid van den zegevieren den en beslissenden slag bij Sédan in de kerken een algemeene dank- en bededag gehouden, terwijl I van het tuighuis 101 vreugdeschoten gelost en de I klokken werden geluid. De algemeene aandacht thans op Parijs gevestigd; men wacht hier agelijks de tijding dat het leger voor de muren I van Parijs staat, om het laatste bedrijf van het vreeslijke oorlogsdrama te beginnen. Als men heden over de algemeen hier heerschende stemming be richt moest geven, zou men met den inhoud van den Londenschen telegram van de Independence Beige moeten beginueii, die van een soort protest der neutrale mogendheden tegen de verbrokke ling van Frankrijk gewag maakt. Dit bericht beheerschte heden in hooge mate de gemoederen, want men beweert, dat zulk een houding der neuüale mogendheden, den wenscb dat er spoe dig vrede gesloten worde, niet zeer in de hand zou werken. Overigens verdienen zulke berich ten, evenals dat Engeland nu op een wapenstil stand zal aandringen, op dit oogeublik bij de te Parijs plaats gegrepen wending van zaken volstrekt geen geloof, zij worden van zelfs weersproken. Men legt hier een beroemd staatsman de vol gende woorden in den mond: „Onze weg is algebakeud, v\ ij moeten en zullen te Parijs den vrede voorschrijven, en wel zoo, dat zulke oor logen met meer mogelijk zijn.'' Daarmede kan men zich in üuitschlaud geruststellen en in het buitenland troosten. Deze uiting is hier in ieders mond, en geeft veel geruststelling. I>e inwoners van Berlijn maken zich in grooten getale gereed om een reisje naar Kassei te ma ken, niet alleen om de tentoonstelling der industrie, maar vooral om het slot van Wilhelmshöhe te bezoeken, en den „ex-keizer der Franschen" te gaan zien. De Augustus-dagen van het jaar 1870. Onder dezen titel levert de Pruisische Staats- Ameiger (Staats-Oourant) het volgende artikel; „In Augustus 1618 beërfde de keurvorst Johan Sigismund het hertogdom Pruisen en legde door de vereeniging van Brandenburg en Pruisen, den grond tot den Pruisischen staat. In Augustus werd dezen staat twee koningen geboren, waarvan Frederik Wilhelm I den grond tot de daden van Frederik Wilhelm II legde en Frederik Wil helm III den hersteller van den staat na vele zware beproevingen werd. In Augustus 1809 werd door de stichting der universiteit te Berliju het onvergetelijke besluit bekend gemaakt, om het nieuwe leven van den staat op geestontwikke ling en veredeling te grondvesten, en Duitsche wetenschap het voorwerp van bijzondere zorg, ook in tijden van druk en beproeving te maken. In Augustus 1813 werden door de overwinning bij Grossbeeren de dwingelanden verre vau de hoofd stad gehouden, zegevierde Blücher aan den Katz- bach en koning Frederik Wilhelm III bij Culm over de Napoleontische generaals. De Augustusmaand deed het geheiligde zaad van het schoonheidsgevoel en der geestbeschaving in de ziel van Wolfgang Goethe en der diepe ge dachte in die van Frederik Hegel voor het Duit sche volk ontkiemen. Maar een rij van oogstdagen zooals de maand Augnstus 1870 Duitschland aanbracht, is in zijn geschiedenis niet alleen, maar ook in die van nagenoeg geen volk, niet bekend. Den 4d™ Augustus opende de overwinning bij Weissenburg de rij der zegepralen, de 6de Aug. werd de vijand in de sterkste stellingen geslagen, en gaf het vaderland en geheel Europa het bew ijs van de overmacht van het Duitsche leger; den 14d™, i6den en 18d™ Augustus werd het vijande lijke hoofdleger overwonnen, van de verbinding met de hoofdstad afgesneden en hulpeloos in eene vesting opgesloten; op den 30"™ en 31"™ Augus tus ondergaat een tweede vijandelijk leger het laatste dat zich in het open veld vertoont het zelfde lot. Wij zwijgen van de kleinere ge vechten, die alle gunstig voor ons uitvielen, en van de belegeringen en de door het Duitsche leger afgeslagen uitvalleD. Dat is de oogst van Augustus 1870: door de eenheid der Duitsche vorsten en Staten en de dapperheid van het Duitsche leger is in vier weken een leger, dat even zooveel honderddui zenden telde, dat het sterkste en onverwinlijke heette, verslagen, zonder dat het een enkele maal ook slechts eeu voorbijgaande overwinning mocht behalen. Dit zaad is in godsvrucht, onder trouwen arbeid en de plichtmatige werken des vredes geplant, uit den hieruit gekweekteu edelen volksgeest, die der algemeene dienstplichtigheid alle krachten het leger doet toevoeren, heeft koning Wilhelm met behulp van zijne nieuwe legerorganisatie het zekere resultaat der overwinning verkregen. Gedurende de jaren vau vrede die den burger welvaart brachten, heeft een veelzijdig ontwikkeld korps officieren, met een ijvrig streven bezield, het krijgswezen met nauwgezetheid en energie bestudeerd en daarvan der wereld de vruchten doen zien. Onder Gods bijstand gaan wij het rijk der vrede en der macht te geinoet, waarin het Duit sche volk zich in de zegeningen van de christe lijke beschaving en van den toenemende welvaart duurzaam zal mogen verheugen. Laatste dagbladberichten van de Franscho republiek. De minister van binnenlandsche zaken, Leon Gambetta, heeft alle nationale, gardes opgeroepen tegen Dinsdag 6 Sept. (gisteren) te 12 uren tot het kiezen van officieren en onder-officieren. De ge neraal, chef van den generalen staf Schuiitz, heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd: Het gerucht is verspreid dat patronen die in plaats kruit zand inhielden, aan de troepen zouden zijn uitgedeeld. De president van het bewind voor de nationale verdediging berichtaan de ingezetenen van Parijs, dat twee wageus met patronen met zand gevuld, bestemd voor het onderricht der rekruten bij vergissing van de militaire school te Versailles waren afgezonden. Doordien de. patronen zeer snel zijn verdeeld, kon dit niet nagegaan worden. De striksle bevelen zijn uitgevaardigd oin deze dwaling te herstellen opdat zij niet meer kan voorkomen. De administratie der artillerie, waakt, en het vaderland kan op hare vaderlandsliefde rekenen. De Électeur libre, het orgaan van vele afge vaardigden, die thans in het voorloopig bewind zitting hebben, geeft een overzicht van den mili tairen en politieken toestand van Frankrijk op dezen oogenblik, waaraan het volgende is ont leend „60,000 man bestaande uit troepen van generaal Vinoy en overblijfselen van het leger van Mac- Mahon concentreeren zich te Laon, om naar Parijs te marcheeren. 100,000 man van het leger van Lyon zullen zich voor de muren van Parijs stellen. De depots kunnen 50,000 man leveren. Dus in het geheel 210,000 man, uitmakende een staand leger, gewapend met chassepots. 20,000 vrijwillige arbeiders, in dienst van de republiek, zullen binnen S dagen de werken hebben voltooid. In geheel Frankrijk zullen werf bureaux ge opend worden. De vrijwilligers zullen onmidde- lijk naar de. militaire commandeinenten gezonden worden De vrijwilligers zullen 3 franken per dag ge nieten. Het nationaal ministerie heeft een leening van 2 millards uitgeschreven. De vloot zal Hamburg bombardeeren of die stad oorlogsschatting opleg gen. De bijzondere industrie, vrij van alle belet selen, zal aan het land wapen leveren en doet aankoopen in den vreemde; 90,000 Remmington geweren zijn in Zweden gekocht. Maarschalk Leboeuf zal voor een hoogen krijgs raad terecht staan, indien hij niet door den vijand wordt gedood. Drie nationale, werkplaatsen wor den geopend te St.-Etienne en te Parijs; honderd duizend zwaardvegers en slotenmakers zijn opge roepen om wapenen voor de nationale verdedi ging te vervaardigen. De Pruisen zijn buiten het volkenrecht gesteld." De heer Tachard, lid van het comité voor de nationale defensie, zou naar Londen zijn ver trokken, belast met eene geheime zending. Aan alle politiebureaus en aan de geheele nationale garde, is bevolen den heer Piétri, ex-prefect van politie, gevangen te nemen. Het gerucht liep gisterenavond dat hij reeds in hech tenis was genomen. Het gerucht loopt te Parijs dat Napoleon voor zijn overgave de vernederendste voorwaarden zou hebben aangeboden om zijn kroon te redden. Hij zou den afstand hebben aangeboden van Lotha ringen en den Elzas, van de helft der vloot en een som van 4 milliards. De heer Rouher is Maandag-avond van Parijs naar het departement Puy-de-Döine vertrokken. Eenig6 uren later heb ben de heeren Floquet en Valentin, afgevaardigden van den Maire, de toegangen en de archieven van den Senaat verzegeld. Het gerucht dat Mac-Mahon zou zijn overleden wordt gelogen straft. De prachtige schilderijen van het Lou vre worden in veiligheid gebracht. De Avenue- Napoleon bij het palais royal heeft een anderen naam bekomen. Die straat heet thans: Avenue de la République. Victor Hugo is Maandag avond te Parijs aangekomen. Een ontelbare me nigte, waaronder tal van vrouwen, wachtte hem op. Omringd van zijn zonen werd bij door een donderend gejuich begroet. Victor Hugo was zoo bewogen, dat hij geen woord kon uiten. Met moeite en ontbloot hoofd kon hij slechts het woord république uitbrengen. Overal waar de groote dichter voorbijtrok werd hij levendig toegejuicht. Op de Boulevard des Ilaliens wilde men dat Vic tor Hugo sprak. Hoewel afgemat zeide hij dat hij diep getroft'eu was over deze ontvangst en beval de menigte aan, thans een leus aan te heffen: Leve Frankrijk! De republiek is zoo ver bekend is ook uitgeroepen te Nantes, Péri- gueux, Le Puy, Lyon, Rijssel, Valence, Carcas sonne, Saumur, Chambéry, Nimes, Marseille, Tar- bes, Havre en Montpellier. TELEGRAMMEN. Parijs, 6 September. Volgens mededeelingen van het Ministerie vervolgt de vijand zijn marsch op Parijs. Onze troepen rukken naar de hoofd stad op. Het gouvernement en de bevolking ont wikkelen eene gelijke bedrijvigheid om wederstand voor te bereiden. De verkiezing van de officieren der nationale garde duurt voort, wapens worden uitgedeeld en alle maatregelen genomen voor de vorming van kaders. Op de geheele uitgestrekt heid van het Fransche grondgebied is de republiek met geestdrift toegejuicht. De kommandant van Mezières heelt kennisge geven, dat de Pruisen naar Soissons oprukken. In strijd met de verspreide geruchten, is de vijand nog niet in het departement van de Aube verschenen. Dépêches uit Mulhausen constateeren, dat de vrijwillige scherpschutters en de nationale gardes krachtigen tegenstand bieden aan de Pruisen en deze zullen beletten over de rivier te trekken. De Fransche gekwetsten, te Sédan verpleegd, zijn ten gevolge van een voorloopigen wapenstil stand naar Noordelijke plaatsen vervoerd. Gisteren heeft lord Lyons een langdurig on derhoud gehad met Jules Favre. Palikao zal het bevel over het leger van Lyon weer opnemen. St.-Petersburg, 6 September. De generaal Fleury beeft zijn ontslag ingediend als Fransch gezant in Rusland. De militaire attaché bij het Fransche gezantschap is van hier vertrokken. JIunchen, 6 September. Volgens bij het minis terie van oorlog ontvangen telegrammen, nam het Beiersche arméekorps Von der Thann deel aan de gevechten van 30, 31 Augustus en 1 Septem ber. Het veroverde twee adelaars en drie kanon nen en maakte vele Franschen krijgsgevangen. De koning van Pruisen heeft in een brief aan de koningin de buitengewone verrichtingen van de Beiersche troepen in de laatste veldslagen zeer ge prezen. Hunne verliezen moeten, in vergelijking met die. der Fransehen, opmerkelijk gering zijn. Bepaalde bijzonderheden kunnen daaromtrent nog niet worden medegedeeld. Brussel, 6 September. N u de grenzen niet meer gevaar loopen gesehonden te worden, trekt het Belgische observatieleger zich van de grenzen terug. Verscheidene troepen zijn reeds in hunne garnizoenen teruggekeerd. Onder anderen zijn twee bataljons grenadiers en drie bataljons cara- biniers te Brussel teruggekomen. Parijs, 7 September. Volgens de mededeelingen der Regeering bevinden zich de spitsen der vijan delijke kolonnes nog altijd in de omstreken van Laön en Epemay. Eene dépêche uit Laön zegt dat er nog niet éen vijand is gezien. Toul blijft weersiand bieden. Het Voorloopig Bewind heeft gedecreteerd dat Toul zich verdienstelijk maakt jegens het vader land. De heer Jules FAvre heeft een circulaire aan de buitenlandsche Mogendheden gezonden, waarin hij, na betoogd te hebben dat hij met kracht een vredelievende staatkunde heeft verdedigd, en Duitschland aan zijne vrije ontwikkeling had willen overlaten; na herinnerd te hebben dat de koning van Pruisen van zijne zijde verklaard heeft geen oorlog te voeren tegen Frankrijk maar alleen tegen de dynastie, aldus vervolgt: „De dynastie is gevallen. Het vrije Frankrijk verheft zich. Wil de koning van Pruisen dezen schandelijken oorlog voortzetten? Het staat hem vrij die verantwoordelijkheid tegenover de wereld, tegenover de geschiedenis op zich te. laden. Als het een uitdaging is, wij nemen haar aan. Wij zullen geen duimbreed van onzen grond, geen steen van onze vestingen afstaan. Een schande lijke vrede zou binneukort een vernielingsoorlog ten gevolge hebben. Wij zullen alleen onderhan delen over een duurzamen vrede. „Ons belang is dat van geheel Europa. Maar zells al stonden wij alleen, wij zullen niet ver sagen. Wij hebben een vastberaden leger, wel voorziene forten, eeu goed gewapende wal, maar bovenal een borstwering van 300,000 strijders, die besloten hebben tot den laatsteu man te strij den. Achter de forten liggen wallen, achter de wallen barricaden. Parijs kan drie maanden lang volharden en overwinnen. Als het bezweek, zon Frankrijk op zijne roepstem het wreken. „Ziedaar wat Europa behoort te weten. Wij hebben met geen ander doel het gezag aanvaard. Wij zouden het geen oogenblik langer willen behouden, als wij de bevolking van Parijs en van geheel Frankrijk niet bereid vonden in onze besluiten te deelen. „Wij herhalen het: wij wenschen de vrede, maar als men dezen noodlottigen oorlog tegen ons voortzet, zullen wij onzen plicht tot het einde toe volbrengen en ik voed het vaste ver trouwen dat de zaak van het recht zal eindigen met te zegepralen." In een proclamatie van gisteren zegt gene raal Trochu „De vijand trekt op Parijs aan. De verde diging der hoofdstad is verzekerd. De noodige instructiën voor de organisatie van de verdediging der omliggende departementen zijn gegeven. De Regeering rekent op aller patriotisme. Volgens officiëele inlichtingen zijn de Pruisen nog niet te LAou verschenen. Generaal Vinoy is zonder verlies geleden te hebben gisteren te 4 uren te Parijs aangekomen met 13 treinen artil lerie, 11 treinen cavalerie en 14 treinen infan terie. Al het materiëel van den Noorderspoorweg en van andere spoorwegen is oumiddelijk weder vertrokken om de rest der troepen van Vinoy over te brengen." Brussel, 7 September. De Etoile Beige bevat een dépêche uit Virton luidende: Het bombar dement van Monlmédy wordt gestaakt; een deel der stad ligt in puin. De Pruisische troepen ver anderen van stelling. Men gelooft, dat zij uit deze streken terugtrekken en zich bij het gros van het leger voegen. Londen, 7 September. De keizerlijke prins is gisterenmiddag van Dover te Hastings aange komen. Prins Metternich, de markies De Lavalette, de hertogin De Moucby, de hertog De Grammont, de hertog De Persigny zijn alhier aangekomen. De hertog van Nemours is met de prinsessen Marguérite en Blanche gisteren alhier terugge komen. St.-Petersbnrg, 7 September. Het Journal de Sl.-Petersboug schrijft: Het keizerlijk kabinet heeft officieel verklaard, dat zijn hulp verzekerd blijft aan alle pogingen oin den oorlog te localiseeren of te bekorten, of om een billijken en duurzamen vrede tot stand te brengen; zoodat de neutrale mogendheden bij het streven naar dit doel op zijn medewerking kunnen rekenen. Intusschen verzekert het blad, dat de keizer lijke regeering zich geen band zal laten aanleg gen, waardoor zij in haar vrijheid van handelen belemmerd zou kunnen worden. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Burgerlijke Stand van Leiden van den lsten tot en met den 7den September. Gehuwd: J. Baart jm. eD J. E. R. Ligtvoet jd. P. Beij jm. en J. A. Pont jd, H. J. Van Dam wedr. en J. Van der Velden wed. B. Langezaal jm. eu H. P. Van Zijl jd. C. Selier jm. en Al. Schoneveld jd. Bevallen S. M. Boelee, geb. Sommeling, D. M. Van der Erf, geb. Van den Berg, tweel. 1). en D. H. M. Plas- meijer, geb. Rietbergen, Z. L. Beij, geb. Lcgct, D. G. M. Alaartense, geb. Gans, Z. A. C. Van Bochove. geb. van Leer, Z. S. M. Filippo, geb. Van Wijk, D. H. Dreef, geb. Gijs man, D. M. Romijn, geb. Zwetsloot, Z. M. J. Knotter, geb. De Kort, Z. C. Van der Meer, geb. Lemaitre, I). C. L. Hermans, geb. Leclerq, Z. M. Monteba, geb. Vilders, D. C. Pracht, geb. Bruiman, Z. M. S. Seriier, geb. Van Wijk, D. C. Bonte, geb. Wijeneken, D. C. Regeer, geb. Lasscbuit, Z. M. Vlasveld, geb. Van der Linden, D. C. E. Fiouw, geb. Tierolf, Z. E. J. VaD der Linden, geb. War ners, 1). S. Buijtcwcg, geb. Moolenaar, Z. J. M. Vau Oerle. geb. Rietbergen, J. Wilhclmy Damste', geb Van 't Hooft, D. E. Keuchenius, geb. Bntin Bik, D. J. Uuk, geb. Grcssie, Z,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3