benoemde commissie, nu reeds wenschen beslist te zien, dat tot de invoering van het rioolstelsel en mitsdien tot den aanleg van het uitgebreide riolenstelsel zal worden overgegaaD. Met de com missie evenwel achten Burg. en Weth., na al de voorafgegane onderzoekingen en met het oog voor namelijk op de allezins gunstige rapporten omtrent het Engelsche zuiveringsmiddel het tijdstip gena derd om tot eene proef met het spoelstelsel in verband met het A. B. C. procédé te besluiten. „Behalve het gedeelte der stad, hierboven om schreven (Nieuwe Haven), zoo gaan Burg. en Weth. voort, zou dan nog Turfmarkt en het ge dempte Spui met de daar uitstortende riolen der gedempte gracht in de proefneming moeten wor den begrepen, om haar over eene bevolking van ongeveer 10,000 zielen uit te strekken. Op klei nere schaal ziju namelijk de eigenaren vau het procédé niet gezind bevonden, hun stelsel te doen beproeven. De kosten dier proefneming, op f 50,000 bere kend, worden u in het ontwerp der gemeente- begrooting voor 1871 voorgedragen. Zij zijn aan zienlijk; maar daarin zijn dan ook vervat de uitgaven voor den aauleg van nieuwe riolen langs de Nieuwe Haven eu de Turfmarkt en de waarde der voor de proefneming noodige machi- neriën. Deze uitgaven zijn niet verloren, al mocht ook de proef niet zoo wel slagen, als met reden wordt vertrouwd; want ook de werken tot ver betering van den afvoer, naar éen punt, zouden blijvend voordeel geven. Bij de raming der 50,000 is met voordacht niet gerekend op het aandeel der gemeente in de zuivere opbrengst der gedu rende de proefneming te verkrijgen meststoffen. Schoon toch de eigenaars van het procédé zich bereid verklaarden dat aandeel te bepalen op 20 ten honderd, schijnt het, in de onzekerheid van den uitslag der proefneming veiliger, deze mogelijke bate buiten rekening te laten. Evenmin willen wij u voor het vervolg te schooue uitkomsten voorspiegelendoch wij mo gen niet verzwijgen dat in plaatsen als Hastings, Leamington enz., groote voordeeleu uit de alge- scheiden meststof worden getrokken. Die inheem- sche guano is in Engeland bij den landbouw zeer gewild en de waarde daarvan neemt bij voort durende ondervinding toe. De proef, die wij voorstellen, zal intusschen tevens moeten leeren, of de hier te verkrijgen meststof, hetzij in onze omstreken, hetzij in En geland of elders aftrek vindt; maar zooveel schijnt zeker, dat door de zuivering het rioolvuil zijne mestwaarde niet verliest." Amsterdam, 7 September. Door eenige leden der plaatselijke schoolcommissie alhier, die in 't bezit der staten zijD, wordt het schoolverzuim geconstateerd, bet blijkt, dat op het bevolkings register nog circa 80U0 kinderen voorkomen, die blijkens de daartegenover gestelde cijfers van de schoolgaande jeugd, geen schoolonderwijs ge nieten. Eerstdaags zal opeutlijk het initiatief ge nomen worden tot oprichting van een verbond ter bestrijding van schoolverzuim. De stadgeuooteu zullen opgewekt worden zich daarbij aan te sluiten, om den vijand der volks ontwikkeling met vereende krachten te bestrij den, en hoopt tevens dat het Dagelijksch bestuur der stad voor voldoende schoolruimte zal zorgen. Hoorn, 5 September. De gevangenen in het huis van correctie alhier, hebben gestadige werkzaam heden en voor zich zelf geldelijke verdiensten, daar evenals in andere strafgevangenissen druk gewerkt wordt aan allerlei militaire kleeding- stukken. Utrecht, 6 September. Voor den nieuwen Cur sus aan de Rijks Hooger-Burgerschool alhier heb ben zich aangemeld: 3G leerlingen voor de 1ste klasse; 12 voor de 2de kl.7 voor de derde kl. 1 voor de 4de kl. en 1 voor de 5de kl.dus in 't geheel 57 nieuwe aspirantleerlingen, die heden tuurlijk, vrouwelijk; maar in het bijzonder zulk een verlangen naar haren man, die zooals gij laatst zeide, nu en dan de rol van Mentor op zich neemt, dat is zeer onwaarschijnlijk. Op zeventienjarigen leeftijd hecht zicli het pas ont wakende. hart nog niet aan een bepaald voor werp, dat is enkel het gevolg der gewoonte, en de gewoonte behoort meer tot den rijpe ren leeftijd. Neen, schud het hoofd niet, alsof gij er anders over dacht, daar gij het toch beter weet, en geloof, dat, als de dame maar in de verte met uwe beschrijving overeenkomt, ik u bewijzen zal, dat zij, noch voor de wereld, noch voor de vreugde verloren is, omdat mijnheer haar eemaal ze niet kan deeien. Ik heb ze bid dende gezien, en zij heeft mijn hart niet geroerd, en mijn hoofd niet verward; misschien word ik bekoord, als ik haar in eene schitterende balzaal in al de pracht harer jeugd en schoonheid zie. Heden over acht dagen wordt er een Thé dansant en souper gegeven bij gelegenheid van den verjaar dag van den vorst, en ik hoop, dat de dame voor dien tijd voorgesteld zal zijn." Mevrouw Van Meringen trok de schouders op; „als er tegen dien tijd goede berichien van mijn neef zijn gekomen, anders, ik keu baar, zal ze niet te bewegen zijn." „Welnu," zeide de kamerheer, half glimlachend, en volgende dagen zich aan een examen onder werpen. Amersfoort, 6 September. In de gemeenteraads zitting werd beden een voorstel van den burge meester behandeld over het al of niet houden der kermis in de volgende maand, dat vele tegen standers vond daar men de groote schade der neringdoenden in aanmerking wilde doen komen. De verdere behandeling is tot over 8 dagen uit gesteld. Den 2deD dezer is van hier uit de gevangenis waarin hij zich sedert half Juni bevond, naar Utrecht overgebracht, R. C. De G. wonende te Ingen, beschuldigd van in den nacht van 13 op 14 Juni op den gemeente-veldwachter tevens onbezoldigd rijksveldwacht te Rhenen te hebben geschoten, die aan die verwonding 4 dagen daarna is overleden. Geertuuidenberg, 6 September. De inkwartie ring alhier in de maanden Juli en Augustus, waarvan sommige inwoners nogal veel profiteer den, heeft de houthandelaar Steijles op het denk beeld gebracht aan den minister van oorlog voor te stellen om tegen de helft van het bedrag bij de wet op de inkwartiering voor huisvesting bepaald, een kazerne van hout te bouwen, waarin ongeveer 250 manschappen gehuisvest konden worden; welk voorstel aangenomen is. Het ge bouw, dat eene lengte van 75 bij een breedte van 9.5 meters heeft, was in zijn geheel in bijna 8 dagen daargesteld en zal als hulpkazerne zeker aan de verwachting voldoen. Breda, 6 September. Z. M. de Koning wordt deze week hier verwacht om eenige dagen te vertoeven en zal zijn intrek nemen in het hotel de la Couronne. Men wil dat de inspectie der ka zernen en het arsenaal door Z. M., geschied met het oog op een eventueele groote garnizoensver- audering, ten einde hier een observatiekorps voor de zuidelijke linie te vestigen. Tilburg, 6 September. De paniek die zich bij het uitbreken van den oorlog hier meer nog dan elders vertoonde, begint van lieverlede eeniger- mate te wijken; er komt meer leven in den han del en het vertrouwen keert terug. Men mag dan ook met eenigen grond verwachten, dat de crisis zonder verdere slagen, te boven gekomen zal wor den en de fabriekanten, al zij het dan ook met minder ruime verdiensten, hunne fabrieken in volle werking zullen kunnen houden. Sittard, 6 September. Ter vervanging van den heer Strengnart, overleden, komen voor de op 20 Sept. plaats hebbende verkiezing van een lid der prov. staten van Limburg de navolgende candidaten in aanmerking: de heeren T. R. J. Russel, notaris te Geleeu, Mr. E. de Limpens, grillier bij 't kantongerecht te Heerlen en Jhr. A. Michiels van Ivessenich te Houthem. Gemengde Berichten. Aan de Smilde is eene pas 5 weken gehuwde vrouw in 't water gevallen en verdronken. Zij heeft waarschijnlijk bij 't overgaan van een brug getje een toeval gekregen. Te Kampen zijn de lijken van twee polderwerkers, aangebracht die bij het uitbrengen van het anker over boord geslagen en verdronken zijn. Te Hoogland is een boerenknaap met de geldkist en de dochter van zijn meester voor onbepaalden tijd op reis gegaan zonder zijn adres achter te laten. Het meegenomen sommetje moet vrij aanzienlijk zijn. Te Amsterdam is het bericht ontvangen dat de hooggeschatte pianist C. Tausig niet bij Grave- lotte gesneuveld is zooals van geachte zijde was medegedeeld. Hij was Vrijdag jl. nog te Berlijn en neemt niet eens deel aan den krijg. Te Tilburg is eergisteren) in het veld bij Goirke het verminkte lijkje van een pasgeboren kind gevonden Een hond had het gedeeltelijk opge graven en reeds een armpje verslonden. De schul- half knorrig, „dan moet ze maar weenen en ver welken; dan is zij niet te helpen. Mijn God, reeds vijf uren," voegde hij er bij, op de pendule ziende, „ik moet weg, ik heb hedenavond dienst en moet nog een en ander regelen." Mevrouw Van Meringen drukte hem de hand en beantwoorde zijn groet, vervolgens ging zij naar de kamer harer nicht, om te zien, of deze nu in eene stemming verkeerde, om haar bezoek af te wachten. De schoone vrouw, wier gevoelens hier tamelijk lichtvaardig ontleed werden, was eerst sedert weinige maanden, de echtgenoot van den kapitein Melbach. Zij was nog nagenoeg een kind, toen ze hem huwde, en baar lief gelaat had noch dien zachten ronden vorm en die geheimzinnige uitdrukking, die de grenzen der kinderlijke en jonkvrouwe lijken leeftijd kenmerkt. Haar monu omspeelde noch den bekoorlijken lach van het eerste tijd perk; maar het reine voorhoofd en de zoo lieflijke oogen kon men het aanzien, dat het den glans der liefde was die daarin straalde. Het was eene men geling van kinderlijkheid en hartstocht, van week hartigheid en trots die daaruit sprak maar welke uitdrukking haar ook beheerschte, zij was altijd schoon als de lentedag. Vroeg weeze geworden, had de moeder van dige is natuurlijk onbekend en de politie doet onderzoek. Geld- en Eflfectenmai-lit. Amsterdam, 30 Augustus tot 5 September 1870. Aanvankelijk zette de Beurs hare vooruitgaande beweging voort, even als het Duitsche leger zijne aanvallen en overwinningen op de Franschen, zoo zelfs dat verscheidene soorten van fondsen 1 pCt, en meer op de prijzen van de vorige week hadden gewonnen; zelfs had het bericht dat kei zer Napoleon III zich aan den kouing van Prui sen had overgeleverd ten gevolge dat de beurs zeer willig liep en de handel vrij aanmerkelijk was; maar de tijding dat in het Wetgevend Lichaam de keizer van de regeering vervallen en dat de Republiek te Parijs was geproclameerd, en bovenal de zekerheid welke men meent te hebben dat de catastrophe nog niet totdenvre.de leiden zal, daar de koning van Pruisen zoomin als de Fransche regeering geneigd zijn den oorlog te eindigen en alle tusschenkomst der onzijdige mogendheden blijven weigeren, waarbij kwam dat de Parijsche beurs met zeer verlaagde prijzen afkwam, veroorzaakte heden eene krachtige ach teruitgang, die zich over bijna alle fondseD uit strekte. Van onze Werkelijke schuld liep de 2% van 51% op den 30sten 1.1. tot 52Hn op Zaterdag, doch blijft heden 5174de 3 pCt. fluctueerden van 61'He tot 62en blijven 61%, de 4 pCt. SIS, 83%. 82 pCt. Aandeelen Handelmaatschappij 10S%,109%, 107Ve pCt. Op dezelfde wijze ging het nagenoeg met de meeste andere fondsen: de 3 pCt Spanje buitenl. 1867 b. v. liepen van 26% op 27% en blijven 26%, de binnenlandsche 22%, 23%, 22% pCt. De Rus sen 6de Serie verloren 1 pCt. en blijven 73%,de Loten f5 en blijven 1864«r f 206, de 1866er f211. Meer echter nog werden de Oostenrijksche ge troffen, waarvan de in zilver betaalbare met cou pons Januari van 53% op 511%, de in papier betaalbare met coupons Mei van 45% op 43516 pCt. getallen zijn, terwijl de Loten 1860 van f 450 op f 426 en die vau 1864 van f108 op f 101 vielen. Doch hier goldt nog een andere reden: Oostenrijk heeft geld, veel geld noodig; behalve de 12 millioen, welke reeds op korten termijn van bankiers geleend is, schijnt er nog minstens een 40 millioen Doodig te ziju.... en dat in een tijdsgewricht als het tegenwoordige! En dat ter wijl Oostenrijk betrekkelijk slechts zeer weinig buitengewone onkosten heeft behoeven te maken, wegens den tegen woordigen oorlogMeer eu meer komt het aan 't licht, hoe diep verderfelijk de finaucieele maatregelen geweest zijn, door den miuister Brestel genomen en hoe door de wijze waarop de unificatie der schuld heeft plaats ge had, het laatste hulpmiddel is verloren gegaan dat de Oostenrijksche financiën nog had kunuen redden. En de Fransche, de Engelsche, ja alle beurzen van Europa, zijn tegen Oostenrijk gestemd I Dat bij eene zoo flauwe beurs als die van hedeu ook de Spoorwegfondsen veel gespaard bleven, behoeft wel geen betoog; evenwel mogen wij constateeren dat zij zich over het geheel betrek kelijk beter gehouden hebben dan de meeste Staatsfondsen. Wij zonderen hiervan echter uit de Theisspoor die van f215.50 op f207, de Ita- liaansche Zuid-spoor die van 75% op 73, de Victor Emanuel die van 71 op 68 pCt., de Turksche die van f 73.50 op f 71.75 vielen, maar hebben meer de Russische en Amerikaansche Spoorweg fondsen op het oog. Het geld is bij de Nederlandsche Bank goed- kooper geworden: den lsten werd de disconto en rente voor alle soorten van beleeuiug met pCt. verminderd, evenals bij de Bank van Engeland geschiedde. Prolongatie blijft goed verkrijgbaar, doch hoewel de prijs aanvankelijk lager liep eu Melbach haar tot zich genomen, die de kleine met liefderijke zorgvuldigheid opvoede, eu haar des te teederder beminde, daar zij het kind tener dierbare zuster was, eu zij zelve nooit gcene dochter had gehad. De kleine Elizabeth bezat op de geheele wereld geen eDkel hart, tot wie zij hare toevlucht koude nemen, dan tot deze trouwe, moederlijke vriendin; want van de nabestaanden haars vaders was nog slechts een oom overge bleven, een gierigen, ouden vrijer, die zich nim mer met de opvoeding der jeugdige weeze zou bemoeid hebben. Zij bracht dus vreugde en aflei ding in de woning van de weduwe van den generaal Melbach, die de goede vrouw op haar afgelegen landgoed te meer behoefde, daar de dood haar voor korten tijd haar echtgenoot onlno. men had, eerdat de kleine Elizabeth tot haar kwam, en haar eeDigen zoou, toen reeds volwassen, luite nant bij het leger was. Eu het kleine meisje naui in derdaad hare geheele zorg eu liefde in aanspraak, want hare groote levendigheid en de wijze waarop zij voor alle indrukken vatbaar was, de hartstochte lijkheid waarmede zij zich aan haar gevoel over gaf, en de prikkelbaarheid barer verbeelding vereischten een zorgvuldige leiding eu bewaking van haar karakter eu neigingen, maar het kind beloonde deze moederlijke zorgen ook met zoo veel teedere liefde en dankbaarheid, dat zij in de van 4% a 5 op 4 pCt. daalde was er heden wede! eenige rijzing zoodat voor 5 a 5% gesloten werd BUITENLAND. De laatste sporen van de keizerlijlie fam| te Parijs. Aan de Figaro ontleenen wij de volgende E zonderheden omtrent de bezetting van de Tuilen door het volk. Terwijl te 3 uren van den 4de° 1.1. het Wetoj. vend Lichaam door de menigte daarbuiten ondti het uitroepen der republiek bestormd werj trachtte eene andere zeer talrijke volksdromzip met geweld een weg te lianen door het groo traliehek, dat den tuin der Tuileriën aan d, zijde der Place de la Concorde afsluit, welfe toegang bewaakt werd door een wacht zouava van de garde. Zonder eenigen tegenstand te ontmoeten ha men de adelaars reeds verbrijzeld die boven h hek prijkten. Toen men echter voorbij het hek was, bemerk men vau verre in den tuin de uniformen van voltigeurs der garde, die opgesteld waren inde niet voor het publiek toegankelijken tuin, waaro de menigte stand hield en de heer Louis Ravet nez, mobiele garde, niet den tooneelschrijver Vk torieu Sardou vooruit traden; de eerste was afg vaardigd om zich met de soldaten te verstaan e stak op zijn geweer een witte zakdoek. Op he terras van den gereserveerden tuin bevond zich d- geueraal Mellinet. De heer Ravennez begaf ziel naar hem toe eu sprak hem aldus aan: „De Republiek is uitgeroepen. Ik kom ui: naam van het volk en van de nationale garde t den toegang vragen tot. het kasteel, dat od: eigendom is. Wij nemen de verplichting op oc het gebouw te doen eerbiedigen." Dj menigte trad nader: generaal Millinet ga* rp een stoel staan en houdt de volgende aanspraak „Mijne heeren, ik zou niets liever wensche dan al mijne troepen van hier te doen gaan e voorwaarde dat de wacht onmiddellijk betrokke worde door de nationale garde, die hier diens doet. Wat meer is, ik verklaar u, dat, zoo eei enkele onzer soldaten zich ongerust toont, ik ge neraal ben en mijn plicht zal weten te doen." Weg met den keizer, schreeuwde de menigte, wij willen het kasteel binnen. Generaal Mellinet gaf een teeken, waarop de vlag van het paviljoen de l'Horloge werd neer gehaald. De nationale en mobile garden schaarden zich daarop aan weerszijden van den overdekten gans die van de Tuileriën naar het Carrousel leid en lieten de menigte door, die geestdriftvoll hoerah's aanhief, maar zich overigens ordelij gedroeg en niet de minste daad van gewei pleegde. Het kasteel was overigens geheel ledig; ner gens was zelfs iets te bespeuren van leven o beweging, behalve in de keuken, waar al he: personeel nog aanwezig was. Een heer die zich sous-conservaleur van het paleis van St.-Cloud noemde en tevens de functiën vervulde van se cretaris van generaal Lepic, was alleen in hei paleis achtergebleven. Hij overhandigde den heer Ravenez een sleutel, die hem den toegang ver schafte tot de gereserveerde appartementen, waai hij alleen binnentrad. De secretaris van den generaal was zeer bewogen „Ach! mijnheer, zeide hij tot Ravenez, hel is vreeselijk. Die arine keizerin! Wat heeft men haar flauwhartig in den steek gelaten! Al die lieden die zij onderhield, hebben haar alleen ge laten fc&De receptie-zalen van de eerste verdieping had den haar gewoon aanzien behoudenmaar in de overige vertrekken, vooral aan de rez-de-chaussée, heerschte de grootste wanorde. treurige dagen die voor de generaals weduwe ook niet uitbleven, de zonneschijn der vreugde en tevre denheid in de stille woning wist te bewaren. Wanl den last die het geheele Duitschland terneerdrukte, deed zich bij iedereen gevoelen en de oude vrouw had met vele zorgen en beproevingen te kampeu. Het kleineeigeudom van haren man, in Pruisisch- Westfalen gelegen werd bij het nieuwgevormde koningrijk van Jeröme ingelijfd, en haar zoon een onderdaan van dezen Koning. Met weerzin trad hij in Westfaalschen dienst, hij beschouwde zijn existentie als eene leugen tegenover zijne overtuiging, maar de tijd om voor zijne overtui ging uit te komen en er voor te strijden, was nog niet gekomen. In Pruisischen dienst te blijven, was ondoenlijk, en de doffe neerslachtigheid en hopeloosheid, die niet alleen het geheele land overmeesterd had, maar ook tot het grootste ge deelte van het leger oversloeg maakte dit ter nau- wernood wenschelijk. Het kleine landgoed kondc slechts karig in de behoeften zijner moeder en Elizabeth voorzien, en hij mocht hen dus niet tot last zijn, door er zijne betrekking bij het leget aau te geven. Zoo bleef hij mismoedig en onte vreden in dienst van Jeröme en wachtte geduldi; het oogenblik af, waarop het vaderland bij ziju ont waken de ketenen af zou schudden, en zijne zonen oproepen tot den strijd voor de vrijheid. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2