Woensdag 7 September. 3243 A°. 1870. LEIDSIiH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Noramers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBI.TS DER ADVEHTENTIBN. Voor iederen regelj 0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaap. Lelden, 6 September. Gaarne voldoen wij aan het verzoek door de Hoofdcommissie der algemeene verloting van voorwerpen van kuust en smaak ten behoeve ran het Roode Kruis" te 's-Gravenhage, in't alge meen aan de dagbladen gericht om zooveel mo gelijk tot bereiking van het beoogde doel te willen medewerken. Bij de treffende en onvermoeide bewijzen van belangstelling in de belangrijke instelling die bij den dag toeneemt, zal de dringende opwekking welhaast overbodig zijn, maar de groote be hoefte die nog langen tijd zal blijven bestaan, en de onvermoeide pogingen der geachte commis sie geeft vrijmoedigheid om deze zaak, waarvoor reeds mannen met eere onder de Nederlansche kunstenaars bekend, producten van hun penseel aanboden, met den meesten aandrang aan te be velen. Wij ontleenen uit het prospectus het vol gende waarmede zij ons geheel vereenigeü, ter wijl wij de lezing van die prospectus in zijn geheel llevens dringend aanbevelen. „De groote belangstelling, waarmede het pu bliek de bulletins van 't Roode Kruis ontvangt, kenmerkt de groote, dagelijks toenemende sym pathie voor die instelling. Waar het 2 bulletin opgeeft dat er duizende guldens meer besteed zijn dan de kas toeliet, meende de Hoofdcommissie, van verschillende zijden daartoe aangezocht zich niet aan die roep stem te mogen onttrekken. Zeker zal ieder die in 't bezit van voorwerpen van kunst en smaak is gaarne willen medewerken tot uitbreiding der zaak. Al mocht de oorlog spoedig geëindigd wor den, de roeping van 't Roode Kruis is niet minder in de hospitalen dan op de slagvelden. En de Nederlandsche vrouwen en meisjes die, waar het iefdadigheid geldt steeds aan de spitse staan, zullen •eker evenals altijd door het schenken van smaak- olle voorwerpen een machtige prikkel aanbieden ot liet nemen van loten. De daarstelling van sub- commissiën in de meest bevolkte gemeenten zou zeker veel toebrengen tot bereiking van het doel dat overal, waar het geldt om rampen te lenigen, Nederland boven aan de rij der volken zal doen plaatsen." Men verneemt dat Z. M. de Koning, op zijne inspectiereis, naar alle waarschijnlijkheid ook Amsterdam voor eenigen tijd zal bezoeken. Te Deventer wordt Z. M. in den loop dezer week verwacht. De Koning-Groothertog heeft benoemd tot ridder tan de orde der Eikenkroon den genie-officier Jentink, belast met het toezicht op den bouw het fort te Rijnauwen. De heer B. De Poorter is benoemd tot direc teur der Academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. De Kiesvereeniging Orde te Rotterdam heeft 'ot candidaat voor het lidmaatschap der Prov. Staten van Zuid-Holland gekozen, den heer De Het oudheidkundig genootschap in Limburg beeft zich tot Gedep. Stalen gewend, ten einde 'n het bezit te komen van het door de Kerkfa- Wek te Kessel aan het Archeologisch instituut ie Leiden afgestaan Leidensch altaar. Te Rotterdam zijn eergisteren per stoomboot Itltgraaf van Antwerpen 87 personen aangekomen 'Omende van Parijs die naar Amsterdam moesten; Waren allen diamantslijpers, goudwerkers en bloemenmakers, die van wege het consultaat kosteloos vervoerd werden. De Luitenants ter zee der 2de klasse D. C. Visser en A. E. Arkenbout Schokker, laatst be hoord hebbende tot het eskader in Oost-Indie, eo van daar den 26 en 27"™ Augustus jl. in Nederland teruggekeerd, worden met die datums °p non-activiteit gesteld. Z- M. heeft Jhr. V. E. A. H. De Kuyper kerbe- oemd ala burgemeester der gemeente Veghel; de ■fnoeming van J. A. Wamaars, burgemeester van -bisser, tot secretaris dier gemeente, goedgekeurd tet ingang van den lsten Oct. aanstaande bevorderd: ot luit. ter zee der 1ste kl., de luits. ter zee der -Me hl. J. M. H. Bervoets en K. A. Stakman Bosse; on tot luits. ter zee der 2de kl., de adelb. d#r late kl. K. De Vidal de St. Germain en J. E. Sickens; benoemd tot ontvanger: der dir. bel., in-en uitgaande rechten en acc. te Valkenswaard, den heer J. C. E. Sala, tbans ontv. der dir. bel. en acc. te Wijchen, c. a.; der dir. bel. en acc. te Wijchen c. a. den heer N. J. AI. Schelfhout, thans te Gennep c. a.der dir. bel. en acc. te Gennep c. a. den heer C. A. Penning Jr., thans ontv. der in- en uitg. rechten te Hekkens, gem. Ottersum (Limburg); der in- en uitg. rechten te Hekkens de lieer H. W. Stolzenberg, tbans te Goirle; voorts wordt met den lsten Nov. 1870 het ontvangk. der in- en uitg. rechten te Goirle (Noord-Brabant), zooals het thans bestaat, opgeheven en ingesteld een grenskantoor der in- en uitg. rech ten te Goirle, met bepaling dat het in verband, met art. 8 van Zr. Ms. besluit van 20 Mei 1869, n*. 29, door een commies-ontv. zal worden waargenomen. Bij Kon, besluit is aan den heer C. N. de Ridder, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van ontv. der dir. bel. en acc. teGoesc. a., behoudens aanspraak op pensioen; is opgeheven het ontvangk. der dir. bel. en acc. gevestigd te Ovezande, bevattende de gemeenten Ovezande, Driewegen, Baar land, Oudelaude, Ellewoutsdijk en Borsseleis de gemeente Wolphaarsdijk afgescheiden van het kantoor der dir. bel. en acc. te Heinkenszand en gevoegd bij dat dierzelfde middelen te Goes; is de gemeente Kat- tendijke afgescheiden van het kantoor der dir. bel. en acc. te Goes en gevoegd bij dat derzelfde midde len te Kloetinge o. a., onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis, den heer P. Alvarez de Backer; is afgescheiden van het kantoor der dir. bel. en acc. te 's-Gravenpolder de gemeente Nisse; zijn do gemeenten Nisse, Borstele en Overzande ge voegd bij het kantoor der dir. bel. en acc. te Hein kenszand, onder voortdurend beheer van den tegen woordigen titularis, den heer H. C. Yan der Been; zijn de gemeenten Baarland, Driewegen, Ellenwouts- dijk en Oudelande gevoegd bij het kantoor der dir. bel. en acc. te 's-Gravenpolder o. a., onder voortdu rend beheer van den tegenwoordigen titularis, den C. M. De Blinde; is den lieer B. C. Wildrik, thans ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Ee (Friesland), benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Huizum c. a.is opgeheven het ontvangk. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc., gevestigd te Ee, bevattende de kadastrale gemeente Eeis de kadastrale gemeente Ee gevoegd bij het kantoor der dir. bel. en acc. te Anjum, hetwelk alsdan zal bestaan uit de kadastrale gemeente Anjum, Nijkerk en Ee, uitmakende de burgerlijke gemeente Oostdon- geradeel, onder voortdurend beheer van den tegen woordigen titularis, den heer J. W. Callenfels. Z. AI. heeft goedgevonden, bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht te benoe men, tot apotheker van de 3de kl., den heer A. B H. M. Gillemans; bij het wapen der inf. bij het lste reg., tot kapit. van de 3de kl. (naar ouderdom van rang), den lsten luit. H. H. T. Walter, van het korps bij h t 3de reg., tot lsten luit. (n. o. v. r.), den 2aen luit. B. K. Yan Tuinen, van het korps; bij het 4de reg., tot lsten luit. (n. o. v. r.), den 2den luit. J. C. Jansen, van het korps; krachtens punt 4 van art. 3S der wet van den 28"0'1 Augustus 1851 [Siaatsbl. n°. 128), in afwachting van nadere beschikking op non-act. te stellen den kapit. E. A. Yan der Aleulen, van het lste reg. inf. Amsterdam, 5 September. Den 24''™ dezer zal alhier uit Utrecht retourneeren de lste officier van gezondheid lste kl. Van Hasselt toegevoegd aan het hoofdkwartier aldaar, ten einde zijne werkzaamheden te hervatten aan het Athenaeum illustre tot opleiding der militaire studenten voor den geneeskundigen dienst. 's Gravenhage, 5 September. De vrijwilligers voor een onbepaalden tijd bij het lste reg. huza ren, met name de HH. baron Van Brjenen, Aleys- ter, Dickers en Jhr. Alting Von Geusau, hebben Z. K. H. den Prins van Oranje, opperbevelhebber, inspecteur-generaal der kavalerie, per telegraaf ge- lok gewenscht met zijn geboortedag. Z. K. H. heeft onmiddelijk het onderstaande geantwoord „Z. K. H. dankt U voor de hem toegezonden gelukwensch." De adjudant van dienst Nepveu. 's-Gravenhage, 6 September. Naar men uit Utrecht verneemt, heeft Z. AI. bij H. D. verblijf aldaar zijne tevredenheid te kennen gegeven over de in de Utrechtsche linie gelegen troepeD, de verschillende forten en verdedigingswerken. De kolonel Engelvaart, gouverneur van de Kon. Militaire Academie te Breda, thans vesting kommandant te Helder, zal vervangen worden door den kolonel der art. Gerlach, thans kom mandant der vesting Naarden. Tot kommandant der vesting Naarden is benoemd de majoor Bun- nik, directeur der Normaalschietschool te 's-Hage. Bij de alhier gevestigde Hoofdcommissie der verloting ten behoeve van het Roode Kruis is reeds 11. Zondag van Z. M. den Koning ontvangen een prachtig servies Chrislophe - zilver, bestaande uit blad met onderscheidene stukken en daarbij twee bijzonder fraaie candelabres. Groningen, 7 September. De heer Mr. O. G. S. Van Swinderen, heeft wegens aanhoudende ongesteldheid zijn ontslag als lid van den gemeen teraad genomen. Door den raad is besloten zich per adres tot den koning te wenden met verzoek dat, in het nieuw in te dienen ontwerp voor hoo- ger onderwijs, de opheffing der hoogeschool niet worde opgenomen. Tevens is de heer J. H. Jon nes benoemd tot leeraar in de wis- en natuur kunde aan de gemeentelijke burger dag-en avond school. Door de uitbreiding van het programma van het landhuishoudkundig onderwijs alhier, moet bet gebouw waarin de lessen gegeven wor den vergroot worden, waaraan men druk bezig is, uieri rekent dat het met 1 Oct. gereed zal zijn. Ambt-Voleenhove, 3 September. In deze week heeft eene dochter van den landbouwer L. Van Dalen op een akker van haren vader in de Leeuwte alhier andermaal een munt gevonden uit vroegere eeuw, waaraan onze bodem betrekkelijk rijk schijnt te zijn. Ditmaal was het een goudstuk, grooter dan een gulden, vrij ongeschonden, voor zien van een wapen, dat in vier vakjes verdeeld is. De figuren in het lste en 4de eD die in het 2de en 3de hebben alle overeenkomst. Op den rechterhoek van het lste vak staat een kruis schijnbaar een ruw houten kruis ter lin kerzijde met twee, ter rechter met éen kabel aan den top gehecht, staande gehouden. Ter lin kerzijde van dit kruis staat \V, ter rechter B. Het wapen zelf met het kruis schijnt hoven eeu golvend water zich te verheffen. De keerzijde stelt voor een gevleugeld en, naar het schijnt, geharnast beeld ten voeten uit, met een kruis op de borst, en een speer met een kruis bovenaan in den muil van een monster stootende, dat hij met zijn voeten vertreedt. Alles is zeer duidelijk, behalve het hoofd van het beeld, doch de randschriften bevatten veel onduidelijke karakters, alleen voor een deskundige leesbaar, door wie alleen ook zal kunnen uitgemaakt wor den van welken tijd het stuk, dat stellig eenige eeuwen heugt dagteekent. K. Rook alhier vond ten vorige jare ook een goudstuk kleiner dan dit, uit den tijd van Karei V, waarvoor hij 22.50 heeft ontvangen. 's-Bosch, 5 September. De komst van Z. AI. den Koning is een dag vervroegd, daarvan werd gis teren Zondag aan Z. Exc. den heer Commissaris des Konings in dit gewest kennis gegeven; des niettegenstaande waren de dd. schutterij, het korps Koninklijke scherpschutters en het geheele gar nizoen reeds vóór halfzes dezen morgen op de esplanade tot inspectie geschaard. Te halfzes kwam Z. M. de Koning per spoor te Hedel aan, steeg daar met zijnen staf, den gene raal en verdere hoofdofficieren te paard en onder het bulderen van het geschut begon Z. AI. de Koning de inspectie der vestingwerken, geschut en mate rieel van het fort Crèvecoeurdaarna reed Z. M. naar de stad en kwam daar even zeven uren aan. Ook hier lieten zich 51 minuutschoten vau het fort Willem en Marie (Papenbril) hooren; na afloop der inspectie begaf Z. AI. zich, altijd te paard ge zeten en van een talrijken stoet hoofd- en verdere officieren gevolgd, over het Ortheneinde, de Alarkt, door de Hinthamer-, Peper- en Verwerstraten naar het paleis van den Commissaris des Koniugs en gebruikte het ontbijt. De dd. schutterij betrok de eerewacht. Z. M. werd met gejuich en gewuif door duizende menschen ontvangen, hetwelk door Z. AI. met een aanhoudend minzaam groeten werd beantwoord. Allerwege wapperde de natio nale driekleur van de huizen en publieke ge bouwen. Men wil weten dat Z. M. nog heden de vesting en buitenforten (St.-Anthonie en Isabelle) zal in- specteeren en dat op morgen groote manoeuvres iu het kamp te Vught-Cromvoirt zullen plaats hebben. KOLONIËN. BATAVIA, 22 Juli. Madioen. In den gezondheidstoestand der be volking van het regentschap Aladioen kwam in Juni jl. weinig verandering. Het aantal koorts lijders bleef nog vrij belangrijkdoch slechts een hunner bezweek. De koortsziekte vertoonde zich mede in het district Poerwodadi, regentschap Alagetan, doch had aldaar geen gevaarlijk karakter. Aan de bevolking werden voortdurend genees kundige hulp en de Doodige medicamenten ver strekt. In de overige streken dezer residentie was de gezondheidstoestand zeer bevredigend. De enkele gevallen van pokken, die zich voor deden, waren van ligten aard. Overigens is de gezondheidstoestand in de ove rige resideotiën bevredigend. Bij de opening der insehrijvingsbiljeten, heden morgen ten residentiekantore, voor de in het dis trict Bodja, residentie Samarang, in huur aauge- vraagde ruim 109 bouws woeste gronden, bleek de aanvrager tevens de eenige inschrijver te zijn, tegen den minimum huurschat van ƒ6 per bouw. De huurtijd is bepaald tot ultimo December 1885, Sani. Cl. Van Fort de Koek vernemen wij uit eene goede bron dat de resident der Padangsche Bovenlan den, de heer C. C. L. Van Coeverden, aaustalten maakt om in het belang van zijne gezondheid eene tweejarig uitstapje naar Europa te maken. l'oli tiel >ei"i ('lrten. Den 27sten Aug. jl. is uit de woning en ten nadeele van A. Van Eist, rijksveldwachter (opzie ner der jacht en visscherij), te Bunnik (Arrond. Amersfoort), door middel van buiten- en binnen- braak en beklimming, ontvreemd: 1 paar gouden oorbellen, langwerpig, voorzien van twee zwarte bandjes; 1 vijfstreng halsketting met bruine ge slepen glazen koralen en gouden slot, waarvan het eene plaatje defect; 1 gouden broche; 1 vier kante zilveren pepermuntdoos met gewerkte hoe ken; 1 zakllacon met zilveren stop; 1 zilveren knip, waaraau door middel van oranjelint is be vestigt, een koralen taschje, gevoerd met geel zeemleder, inhoudende negen kwartjes benevens vier a vijfcenten. De officier van justitie te Amers foort verzoekt opsporing, aanhouding eD bericht. In den namiddag van 22 Aug. jl, is uit de woning van J. Beijssen, te Boxmeer (arrond. 's-tlertogenbosch) en ten nadeele van M. Brunot, wonende te Amsterdam, tijdelijk te Boxmeer ver blijvende, ontvreemd 1 effen ring van geel goud 1 dito met een diamant. De offic. v. justitie te 's-Bosch verzoekt opsporingen, aanhouding en bericht. De officier van justitie te Brielle bericht, dat te Oude-Tonge is aangehouden een 2% gulden stuk, voerende do beeldtenis van Koning Willem III met het jaartal 1855; dat het is gegoten in eenen vorm, vervaardigd naar een echt 2ü> gul denstuk; dat het mitsdien het uiterlijk voorkomen heeft van een echt 214 guldenstuk, doch in za- menstelling daar niet mede overeenkomt, dat het alzoo is valsch en vervaardigd in nabootsing eeuer echte Rijksmuntspecie. Gemengde Berichten. In de vorige week werd te Maassluis bij het uitgraven op de scheepswerf de Toekomsl gevonden een gouden muntstuk ter grootte van een halven gulden. Op de eene zijde staat een geharnaste ridder met een lans in de hand en de wereldbol, terwijl daarnevens staan de letters li. R. de eene ter rechter, de andere ter linkerzijde. In het randschrift staat: Ladislavs Rex 1607. Op dokeer- staat; de H. Alaagd, met een randschrift Rudol II. Gro I. S. /I. V. G. E. II. V. B. R. Het randschrift is geplaatst tussoheu eeu gekantelden rand. Te 's-Hage heeft eergisterenavond laat op de Ge dempte Burgwal een geduchte vechtpartij plaats gehad tusschen 4- personen en een huzaar, die met zijn sabel ernstige verwondingen moet heb ben toegebracht. Allen zijn in handen der po litie. Te Utrecht viel aan de Zandbrug een jon getje in 't water dat door den agent van politie 3de klasse Johannes Goris van een wissen dood gered werd. Nog werd aldaar eeD persoon door een met twee paarden bespannen wagen over reden, de ongelukkige moet ernstig aan hoofd en boenen gekwetst zijn. Te Hellevoetsluis zijn twee kinderen die op een hoop afbraak speelde, door het afzakken van zware stukken daarvan zwaar gekwetst; een jongetje van 4 jaar werd door den vader dood van onder het hout gehaald. Te Gastelen moet door een bliksemstraal een windmolen van den kap beroofden vervolgens moet er letterlijk niets gespaard zijn gebleven. De schade is aanzienlijk en de molen niet verze kerd. In verschillende streken van Gelderland heeft men hondsdolheid waargenomen, reeds zijn

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1