Ontvangen ZUIVERE BESSENSAP Overg-ave van Keizer Napoleon. ADVERTENTIE M. Of Europas evenwicht door Napoleons val zal winnen of bedreigd worden, moet nog uitgemaakt worden. Zeker is het dat België adem kan halen en dat andere landstreken in de nabijheid van dit land vooreerst geen onderwerp zullen uit maken van een ruilhandel tusschen verschillende Souvereinen. De vrede, dit zal hopen wij het eerste gevolg zijn van dezen diepen val van Bona parte. De Parijzenaars zouden immers eene dwaas heid begaan zonder eenige hulp van buiten, hun schoone stad te laten verwoesten. Dit is niet te verwachten van burgers die hun vaderland lief hebben. De vrede, dit is de eenige uitkomst voor Frank rijk. Die zal haar redmiddel zijn om Frankrijk zonder een Bonaparte op te heffen uit den be- ireurenswaardigen toestand waarin het verkeert. De vredewellicht is zij reeds geteekend. Wenden wij thans een blik op het oorlogs- tooneel. Hevig is er gestreden van den 29"" Augustus loten met een gedeelte van den dag van den 2d«n September. Dus bijna vijf dagen. Mac-Mahon is nu blijkbaar, gelijk wij vroeger betoogd hebben, door al de legerkorpsen van den kroonprins van Pruisen, die een looze tocht naar Parijs maakten, omsingeld. Dat Mac-Mahon eene zoo langdurige en wanhopige worsteling heeft volgehouden, laat zich verklaren uit het besef, dat hem te wachten stond hetgeen nu gebeurd is. Zijne vereeniging met Bazaine die hij voetstoots meende te kunnen volbrengen, wilde hij tot eiken prijs tot stand brengen. Hij beproefde dan ook om zich door de Duitsche legers heen te slaan, maar moest zwichten. Al meer en meer met onherstelbare verliezen naar de Belgische grenzen teruggeslagen, zag hij zich eindelijk genoodzaakt binnen de vesting Sédan terug te trekken. Als groot generaal gaf hij den voorkeur om zich over te geven, boven een slachting van de 80 001) man, die ten laatste onder bevel van generaal Wimpfen werden ge steld omdat hij zelf in de hitte van het gevecht een wonde had bekomen. Deze generaal, die zooals men weet den generaal Failly, berucht door zijn gezegde, //les chassepots ont fait de merveilles èi Mentana," vervangen heeft, capitu leerde dadelijk, terwijl de keizer wien zeker het ontsnappen onmogelijk was, zich aan den koning zelf overgaf. Nu zal Bazaine, wien zooals gisteren gebleken opnieuw door V. Manteuffel een gevoelige nederlaag is toegebracht, het ook niet lang meer maken. Hij kan immers op niets anders rekenen dan op de vesting Metz, die omsingeld is en vol- is een particulieren telegram in de N. R. Ct. zal belegerd worden, terwijl binnen de muren de grootste ellende heerscht. Wij verwachten dan ook spoedig de capitulatie van Bazaine en daarna den tocht naar Parijs of zoo wij, gelijk straks, vurig hopen den vrede, die de zwaar geteisterde oorlogvoerende rijken ver ademing zal schenken. Stnttgard, 2 September. Aan het Wurtemberg- sche legerkorps zijn door den koning van Pruisen een aantal ijzeren kruizen uitgedeeld, ter beloo ning van de dappere houding bij Woerth. Antwerpen, 2 September. Particulier telegr.) De Keizer is te Raucourt aangekomen. De kei zerlijke prins keerde naar Mezières terug. Het leger onder bevel van generaal Vogel Von Falckenstein is gelegerd tusschen Bouzonville en Forbach. Een Fransch blad adverteert, dat er eene be looning is uitgeschreven van een millioen francs voor den soldaat, die den koning van Pruisen dood of levend in 's Keizers handen zal stellen, en 100,000 francs aan hem, die een Duitschen prins dood of levend overlevert. De berichten omtrent Metz luiden hartver scheurend. De stad is opgevuld met gewonden. Het koudvuur en de typhus heerschen in de kampen. Levensmiddelen zijn schaarsch. Parys, 2 September. Nog niets nauwkeurigs bekend over den slag van gisteren, maar hij wordt algemeen als gunstig voor het Fransche leger beschouwd. Volgens een telegram van de grenzen van Don derdagavond was de positie van Mac-Mahon goed. De sterkten, waarop hij zijn positie steunt, kunnen nog altijd 300,000 Pruisen bezighouden. De positie van Bazaine is ook goed. Hij heeft bohoefte noch aan levensmiddelen noch aan am munitie. Hij zal uit Metz gaan, wanneer hij wil. De meeste dagbladen verzekeren hedenmorgen, dat de Koning van Pruisen krankzinnig is ge worden. SlUndolshelm (bij Straatsburg), 2 September, ('s namiddags,) Officieel Duilsch bericht.) De vijand opende heden vroeg te 4 uren over het geheele front een zeer hevig, slecht aangelegd vuur. Een hevig kanonvuur begon van weerszijden. Ons ver lies van artillerie is nog niet bekend, doch in allen gevalle niet zeer aanzienlijk. Te gelijker tijd deed de vijand een uitval in de richting van het eiland Waaken in den Rijn en op het station. De overste Renz drong met éen bataljon van het tweede regiment Badensche grenadiers, den vijand van het station in de vesting terug. De kapitein Graf van dat regiment is daarbij gesneu veld. Ongeveer 50 man zijn daarbij gedood en verwond. De aanval op Waaken is door het 30ste regi ment afgeslagen, onderscheidene Fransche officie ren en 4 chasseurs zijn gevangen genomen. Lui tenant Von Versen is gewond. De tweede parallel is bijna voltooid. Brussel, 2 September. Onge\eer 700 Pruisen en omstreeks 2000 Franschen zijn op Belgisch grondgebied gedrongen en hebben de wapenen overgegeven. Zij zullen hedenavond hier doorko men op weg naar Brugge of Leuven. Brussel, 2 September. De Independence meldt dat de Franschen, die na het overschrijden der Belgische grenzen de wapens hebben nedergelegd, in de citadel te Namen worden geïnterneerd. De officieren zijn vrij op hun woord van eer van in België te zullen blijven. Het aantal Fransche gevangenen is zeer talrijk; dat der Pruisische gevangenen minder. Deze laatsten hebben insge lijks bij het overtrekken onzer grenzen de wapens nedergelegd. Zij zullen over Brussel zonder op onthoud direct naar Brugge gedirigeerd worden. De gekwetsten, zoowel Franschen als Pruisen, zullen in het militair hospitaal te Namen worden opgenomen en met de meeste zorgvuldigheid worden verpleegd. De bevolking dier stad heeft zich hiertoe bij de officieren van gezondheid be schikbaar gesteld. Antwerpen, 2 September. Particulier telegram.) Een gedeelte der Fransche troepen is bij Bouillon op Belgisch grondgebied teruggedrongen, waar ze ontwapend zijn. Metz zal waarschijnlijk heden gebombardeerd worden. Capitulatie van het geheele leger van Mac-Mahon te Sedan. Berljjn, 3 September. Officieele berichten van het oorlogslooneel. (Telegram aan Koningin Augusta. Voor Sedan 2 Sept., halftwee 's namiddags. Er is zooeven, met den generaal Wimpfen, die in plaats van den gekwetsten maarschalk Mac-Mahon het kommando voert, een capitulatie gesloten, ten gevolge waarvan het geheele leger in Sédan krijgsgevangen is. De Keizer wil zich alleen aan mij persoonlijk overgeven, daar hij zelf het kommando niet voert en alles aan het Regentschap te Parijs overlaat. Zijn verblijf zal ik bepalen nadat ik hem ge sproken heb in een bijeenkomst die straks zal plaats hebben. Welk een omkeer, door Gods leiding! Wilhelm. Bouillon, 2 September, ('s avonds.) Volgens een dépêche, hedenmorgen ontvangen, bestond het Pruisische leger uit zeven legerkorpsen, onder den kroonprins van Pruisen en den kroonprins van Saksen. De Franschen zijn volkomen geslagen. Het schijnt zeker, dat de keizer in Sédan is opgesloten. De slag zou beslissend zijn. De verliezen zijn zeer aanzienlijk. Die van de Franschen zijn grooter dan die van de Pruisen. Het gerucht loopt in het Pruisische leger dat de keizer vredesvoorstellen gedaan heeft. Parfjs, 3 September. Het Journal offlciel zegt dat er geen enkele officieele dépêche ontvan gen is. Gisteren was de uitslag van den slag van Don derdag dus nog niet aan het ministerie van oor log bekend. De niet officieele berichten zijn zoo tegenstrij dig dat het onmogelijk is er waarde aan te hechten. Brussel, 3 September. Volgens een bericht in de Eloile Beige is generaal Failly door zijne eigene manschappen gedood. Verscheidene Fransche offi cieren, waaronder een generaal, zijn te Namen aangekomen. De keizerin zou prins Napoleon ge sommeerd hebben naar Parijs terug te komen, die zulks geweigerd heeft. TELEGRAMMEN. Hunchen, 2 September. Het uitvoerend stede lijk bestuur heeft namens den Gemeenteraad de burgerij uitgenoodigd tot mede-onderteekening van het Berlijnsche adres aan den Bondsveldheer. Leipzig, 2 September, ('s avonds). Er is een adres gericht aan het hoofd van den Bond, waarin wordt aangedrongen om geen interventie van eene buitenlandsche mogendheden in den strijd tusschen Duitschland en Frankrijk te dulden en den strijd te blijven voortzetten tegen wien het zij, totdat de vrede op een duurzame basis zal gevestigd zijn. Het adres is onderteekend door den stedelijken raad, de Kamer van Koophandel, de afgevaardigden van den Landdag, rectors en professoren. Een adres van gelijke strekking is aan den Saksischen koning gericht. Binnen wei nige oogen blikken was het door honderde perso nen onderteekend. Bechtszaken. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het kan tongerecht te Leiden d.d. 29 Augustus 1870. 1 wegens op de openbare straat met centen te hebben gepleid 2 na bezette tijd in een herberg te zijn gebleven 1 vuilnis op straat te hebben geworpen; 1 u zonder voorzien te zijn van een plaats bewijs, in een der waggons van den H. IJ. Spoorweg te hebben plaats ge nomen 1 met een van twee wielen voorziene wagen door den Donkersteeg in de verkeerde richting te hebben gereden; 1 in de gelagkamer harer tapperij na be zetten tijd personen te hebben toege laten; 2 buiten een daargestelde waterplaats (Urinoir) datgene te hebben verricht waarvoor die inrichtingen bestemd zijn; 2 in den Singel te hebben gebaggerd zonder pachter of diens bedienden te zijn; 2 in den Rijn te hebben gebaggerd zon der consent van H.H. van Rijnland. LAATSTE BERICHTEN. Het gerucht is ter beurze te Amsterdam ver spreid dat Metz zich heeft overgegeven. 's-Gravenhage, 3 September. De Volksvriend meldt, dat omtrent de algemeene vergadering der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, nader alleen is bepaald, dat zij ditmaal niet te Zwolle, maar te 's Hage zal plaats hebben, einde October of begin November. Delft, 3 September. De 2de luitenant J. A. K. Van Hasselt van het 2de reg. vest. art. is bij de art. stapel en constructie magazijnen alhier ge detacheerd. Schiedam, 3 Sept. In de zitting van den gemeen teraad gisterenavond gehoudeD, is met algemeene stemmen benoemd tot leeraar in de wiskunde aan de hoogere burgerschool alhier, de heer J. Van der Bruijn, van 's-Hage. Utrecht, 3 September. Hedenmorgen om 8 uren bezocht Z. M. de Koning de Willemskazerne, om daarna te kwartier voor elven met den Rijnspoor deze gemeente te verlaten en naar 's-Hage terug te keeren. Bij 's Konings vertrek werden weder 50 saluutschoten gedaan en ontving Z. M. even als bij zijne komst de luidsprekende blijken van de liefde des volks voor den Koning. Alle autoriteiten waren aan 't station bijeenonder scheiden keeren sprak Z. M. ze welwillend toe. Breda, 2 September De 1ste luitenant G. baron Taets van Amerongen van het 6de reg. inf. is op zijn verzoek wegens ongesteldheid op non-activi teit gesteld. Comité van het ROODE KRUIS te Leiden en omstreken. Heden weder in dank ontvangeD Van N. N. ten behoeve van het Roode Kruis f 2.50; van de leerlingen der bijz. school van de zusters van liefde te Noordwijkerhout f 7.85; van de leden der ScherpschuttersvereenigiDg Graaf Floris V te Noordwijkerhout f 5.door tusschen- komst van den heer Burgemeester te Noordwij kerhout; van 8 leden f 8.de opbrengst eener door de leden van den raad gehoudene collecte f90.65; van de leerlingen der Opeob. school te Nieuwkoop (Hoofdonderwijzer de heer J. P. D. Lancel) f7.73; van de leerlingen der bijzondere school van den heer L. W. Van Giessen te Lei derdorp f5.50; van de leerlingen van het instituut van den heer Schreuders te Noord wijk f22.50. Met de opgave van gisteren ad f 3809.57s te zamen f 3959.30s. Namens het Bestuur: LEIDEN, J. A. F. COEBERGH, 3 Sept. 1870. Penningmeester. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond avond 6 n. 8 n. 12 Q. 4 o. 5 a. 8 n. 10 n. 61° 54° 52° 62° 54° 64° 64° Vrijdag Zaterd. Wind: Vrijdag-namiddag 5 uren Z. W. Voor de vele bewijzen van belangstelling bij de geboorte van onzeD Zoon, betuigen wij ODzen op rechten daDk. Leiden, H. C. ROGGE. 3 Sept. 1870. M. E. ROGGE Stuart. Visites zullen worden afgewacht Woensdag, Donderdag en Vrijdag den 7deB, 8"en en 9d'° September. Heden overleed in den ouderdom van 50 jaren mijn zeer geliefde echtgenoot de Heer JOHAN NES BERNARDUS HENRICUS SCHMIER. Wed. J. B. H. SCHMIER, ijsselsteïn. Eindhoven, 2 September 1870. Eenige en algemeene kennisgeving. Commissie tot ondersteuning der achter gebleven betrekkingen van hen die, ten gevolge der buitengewone tijdsomstan digheden, tot den krijgsdienst zijn of zullen worden geroepen. In het kort verslag van 31 Aug. 1.1. deed de Commissie door haren penningmeester de toezeg ging dat zij zoodra mogelijk zou bekend maken, welken invloed de terugkeer der gehuwde mili ciens, die den lsten dezer huiswaarts zouden worden gezonden, op den omvang van de taak der Commissie zou uitoefenen. Zij weDscht die belofte reeds nu na te komen en neemt de vrijheid, op onderstaande mededee- ling, de bijzondere aandacht harer stadgenooten te vestigen. Het is der Commissie toch gebleken, dat de meeDing vrij algemeen is verspreid, alsof door die tehuiskomst der gehuwde miliciens, de werk zaamheden der Commissie en dus ook hare behoefte aan geld, grootendeels zouden zijn opgeheven. Die meening, de Commissie kan het niet luide genoeg verkondigen, berust op eene dwaling en in het belang van hen, die er de ongelukkige slachtoffers van zouden kunnen worden, voelt zij zich verplicht haar met de meest mogelijke kracht' te bestrijden. Zij meent dit niet beter te kunnen doen, dan door het noemen der navolgende cijfers, die dui delijk genoeg aantoonen, hoezeer de Commissie blijvende behoefte heeft aan de onverflauwde be langstelling harer stadgenooten. In 't geheel zijn van hier opgeroepen en ver trokken 93 miliciens behoorende tot de lichting 1866 79 v 1867 119 1868 21 n n 1869 312 miliciens te zamen welk getal nog moet worden vermeerderd met dat van hen die, behoorende tot de lichting van 1869, bij hunne korpsen gereed stonden om met verlof naar huis te gaan, maar nog niet waren vertrokken, zoodat voor hen geene oproeping noodig was. Van die meer dan 312 miliciens zijn er 133 wier huisgezinnen of betrekkingen door de Com missie worden ondersteund en daaronder komen slechts 21 gehuwden voor! In 't geheel zijn van hier opgeroepen 23 miliciens, allen behoorende tot de lichting 1866, de eenige die de vereischte toe stemming voor een huwelijk krijgen kon. Van de 133 gezinnen die ondersteuning genoten, vallen er dus slechts 21 af en wel niet vóór het einde dezer week, daar, volgens besluit der vergadering van 1.1. Donderdag-avond, de ondersteuning nog tot zóo lang zal blijven verleend worden. Men herinnere zich hierbij dat de ondersteuning door de Commissie eerst in de tweede week na het vertrek der miliciens een aanvang heeft kunnen nemen. Er blijven dus nog 112 gezinnen over, waaraan de Commissie zoo gaarne de tot hiertoe genoten on dersteuning zou blijven uitreiken. 'tZijn meest hoogbejaarde weduwen, vaders met lichaamsge breken, hulpbehoevende ouders of andere betrek kingen, die in den vertrekkenden milicien hun nen eenigen of voornaatnsten kostwinner zagen heengaan; ook komen daaronder nog enkele ge zinnen van gehuwde militairen voor. De Commissie hoopt, neen vertrouwt, dat, na bovenstaande toelichting, niemand zich reeds nu aan de zaak zal willen onttrekken en dat de bij dragen over de maand September, die in deze week zullen worden opgehaald, daarvan het sprekend bewijs zullen opleveren. 't Zou toch te bejammeren zijn, wanneer een zaak, met zooveel ijver en goeden wil begonnen en waarin de houding der burgerij onzer ge meente zoo zeer tot eer verstrekt, ten gevolge eener dwaling te niet ging of althans niet dat eiode had, dat het goed begin er van deed hopen. De Commissie voornoemd H. P. C. STOFFELS, Voorzitter. H. N. VEEFEIND, Secretaris. Leiden 3 September 1870. per flesch 22 "6 ets. per 12 flesschen 20 ets. H.H. Begunstigers gelieven hunne commissiën zoo spoedig mogelijk op te geven. A. WAGEMANS, Rapenburg Wijk I, N°. 517.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3