De bemanning bleef wonderbaar behouden, en redde zich met haar eigen boot, waarvan de rie men reeds waren weggeslagen terwijl het haar gelukte met behulp van een gebroken ladder door de hevige branding het strand te bereiken. De menschen waren afgemat en doornat; vooral de landman Biein C. Lap van het dorp den Hoorn die bij schipbreuk meenig menschenleven redde en wiens broeder Arie C. Lap bij de loodsdienst onder den naam van menschenredder bekend was, heeft zich door het verplegen der manschap pen zeer verdienstelijk gemaakt. Bodegraven. De] afgebrande bierbrouwerij is vervangen door eene stoomolieslagerij. Dit is voor de zwaar geteisterde gemeente, die zich echter dank zij de ondersteuning van geheel Nederland, langzamerhand verheft, een nieuwe bron van inkomst. Utrecht, 2 September. Gisterenmorgen heeft Z. Al. de Koning met de beide Prinsen en een talrijk gevolg, achtereenvolgens de forten het Vos- segat, dat te Rijnauwem te Vechten en de lunet ten op de Houtensche vlakte, bezichtigd. Het in aanbouw zijnde lort bij Rijnauwen, dat rijk met vlaggen versierd was, werd door Z. AL tot in de kleinste details bezichtigd, waarbij Z. Al. door menige technische opmerking blijk gaf, dat ook dit terrein hem niet vreemd was. Z. Al. moet dan ook aan den kolonel-kommandaut der stelling, Jhr. J. P. Van Thye-Haunes, de opzicht hebbende officieren Jentinck en Roozeboom en den aanne mer H. Lienders zijne hooge tevredenheid te ken nen hebben gegeven. OmtreDt het fort zelf meldt men het volgende: „Dit fort, dat meer dan de anderen naar de be staande eischen van het krijgswezen gebouwd wordt en een der sterkste punten van de Utrecht- sche linie is, beslaat 4-8 hectareD, en zal met zijn vuurtoren en grachten bij de bewapening een der geduchtste bolwerken tegen indringende legers zijn. De voltooing zal evenwel nog wel 6 a 8 maanden eischen. Er zijn 500 werklieden aan het werk. Z. AI. ontving gisteren om halftwee eenige burger lijke en militaire personen en dineerde bij Z. K. H. Prins Alexander in het hotel des Pays-Has. H. D. overhandigde Z. K. H. Prins Alexander een prachtige sabel. Te 9 uren inspecteerde Z. AL op de Botermarkt de komp. vrijwillige scherp schutters, de weerbaarheid en de scherpschutters- vereeuiging de Zwijger. De Utrechtsche weerbaar heid betrekt heden de eerewacht. Heden zal Z. AI. de forten te Jutfaas en Honswijk iuspecteeren en te Wijk bij Duurstede de aldaar aangelegde wer ken in oogenschouw nemen. Het vertrek van Z. AL is op morgen ochtend halftwee bepaald. Zwolle, 1 September. Heden stond voor de arrondissemeuts-rechtbauk alhier terecht F. R., politieagent alhier, beschuldigd/ van den heer W. R. Half, uitgever der Nieuwe Hamper Courant, en klokkenist hier ter stede, op den stadstoren te hebben mishandeld. Onderscheiden getuigen werden in deze zaak gehoord. Het openbaar mi nisterie requireerde de schuldigverklaring met veroordeeling van den beschuldigde tot 8 maan den cellulaire gevangenis, ƒ25 boete en de kosten. AIeppel, 1 September. Het opkoopen van spek voor Pruisische rekening wordt nog steeds voort gezet. Gisteren is alhier o. a. door éen slager 51)00 kilo droog spek per spoor geëxpedieerd, 10 ets. per kilo hooger van de hand gedaan, dan hem voor 3 a 4 weken gebodeu was. Warffum, 2 September. Door den raad dezer gemeente is onder nadere goedkeuring van den minister van binnenl. zaken tot leeraar aan de landbouwschool benoemd de heer W. A. Noor dewier, doctorandus in de wis- en natuurkunde te Assen. Schoterland, 2 September. Door den raad dezer gemeente zijn in de afgeloopen week, onderschei den belangrijke besluiten genomen betrekkelijk 't onderwijs. In de eerste plaats het bouwen eener nieuwe bewaarschool te Heereveen waaraan groote behoefte bestond; verder om de tweede school aldaar de zoogenaamde armenschool en die te Nyehorne te vergrooten; eindelijk om de tractementen der hoofdonderwijzers aanzien lijk te verhoogen. Verscheidene dagbladen hebben sedert jaren de toestand van 't onderwijs, wat het materieele betreft in Schoterland en de ge zindheid van 't gemeentebestuur als zeer onguns tig voorgesteld. Thans heeft de gemeenteraad ge toond, dat hij de belangen van't onderwijs krach tig wenscht te bevorderen. INGEZONDEN. MA-THESIS SCIENTIAE.UM GENITRIX. Het Bestuur van genoemd Genootschap heeft bepaald, dat de Winter-Cursus zal aanvangen op Alaandag 19 September e. k. en het noodigt de jongelieden die van de lessen wenschen gebruik te maken nogmaals uit, om zich daartoe aan te melden Dinsdag en Woensdag 6 en 7 September. Tevens zal er dan gelegenheid wezen om uit de opbrengst van het Aledaille-fonds aan den meest geschikten onbemiddelden leerling den toegang tot de lessen kosteloos te verleenen. Dit bericht verdient de belangstellende aandacht van Leidens burgerij. Het is eene opwekking voor vele ouders en voogden om hunne zonen en pupillen ter school te zenden. Het is eene oproeping voor die leerlingen van den vorigen Cursus, die het onderwijs nog niet kunnen missen, om met lust en moed tot de les sen terug te keeren. Het is eene herinnering, eene bescheiden vraag om medewerking voor allen, die in het algemeen beschaving en geestontwikkeling op prijs stellen. De oude inrichting dient Dog hoofdzakelijk voor betzelfde doel waarmede zij eens werd tot stand gebracht, namelijk om aan jongelieden uit de minder gegoede burgerij die kundigheden mede te deelen, die bij de uitoefening van een bedrijf of een handwerk onmisbaar zijn, en tevens geeft zij aan de leerlingen gelegenheid om hetgeen op de scholen van lager onderwijs is geleerd, te her halen, en zich voor verschillende maatschappelijke betrekkingen te bekwamen. Aloge dan de medewerking van velen aan de bereiking van dit doel behulpzaam zijnl Als vele ouders het belang hunner zonen be grijpen, als vele onderwijzers hun goeden raad voor de leerlingen die hun onderwijs genoten hebben, ten beste geven, als vele aanzienlijken door hun invloed helpen, dan zullen de scholen van Al. S. G. ook in den aanstaanden Winter- Cursus weder nuttige kennis kunnen versprei den, en volkswelvaart en volksgeluk kunnen be vorderen. X. Glemengde Berichten. Te Rotterdam is door de rechtbank eeoe vrouw dier er werk van maakte de ongebonden heid en onzedelijkheid van jonge meisjes beoe- den de 21 jaren te bevorderen, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en f 25 boete. Een ander persoon die op de Rozen burgsche kermis drie veldwachters heeft aangegrepen, geslagen en beleedigd, wordt voor zes weken achter de traliën gezet en moet ƒ16 boeten betalen, en een sleepers knecht die in beschonken toestand twee politieagen ten de neus en mond aan bloed sloeg, voor twee maanden. In Rotterdam is het toch een raar volkje I- De bewoners van het gehucht Spieringhorn aan het IJ, hebben gisteren morgen een stoker van een der moddermolens in dit water nog juist bij tijds aan een wissen dood ontrukt. Hij dreef in een half gezonken boot, die geheel hulpeloos, aan het spel van wind en golven was prijsgegeven. Hij had den vorigen avond een zijner kameraden naar Westzaan geroeid, doch op de terugreis door hevigen storm eD onweersbuien overvallen, de boot, die al spoedig vol water was gekomen, geheel aan haar lot moeten overlaten. Den gan- schen nacht had hij een fel bliksemlicht en vreese- lijk stormweder doorgestaan, zoodat hij, ten einde niet uit de boot geworpen te worden, zich zoo stevig mogelijk aan de roeibanken had vastge bonden. Zijn familie te Spaarndam, van het ge beurde, in kennis gesteld heeft hem van Sloter- dijk afgehaald, van waar hij tengevolge van de liefderijke verpleging bij den veehouder van Oos- troui, in een welvarenden toestand de reis naar de plaats zijner woning kon aanvaarden. Het Weekbl. v. Maassl. meldt: „Wij vernemen, dat bij den bouwman O., in de Zouteveenen onder Vlaardinger-Ambacht, een meisje van 14 jaren bevallen is van een welgeschapen kind." Te Bath in Engeland heeft een kostschoolhouder zijne beide dochters, door revolver-schoten ge dood: de eene omdat zij tegen zijnen wil het ouderlijk huis wilde verlaten, om eene plaats als onderwijzeres op het vaste land te gaan innemen, de andere omdat zij hare zuster behulpzaam was in het pakken harer koffers. Na deD dubbelen moord begaan te hebben, sloot de vader zich op den zolder en vergiftigde zich. Volgens het Engelsch tijdschrift The Architect zou Emil Hun- ter, een schilder der Dusseldorper school, in Duitschland vermaard door het schilderen van veldslagen, vooral die van den oorlog van 1866, op verzoek van den kroonprins van Pruisen, naar het hoofdkwartier vertrokken zijn, om de over winningen der Duitschers te vereeuwigen. Te Reichenbach in Silezië moet onder oude prullen, in een gang der Luthersche kerk een op doek ge schilderd portret van Luther gevonden zijn, dat uit muntend goed geconserveerd is. Volgens deskundi gen zou het door Louis Cranach geschilderd zijn. De heldendaden van ons leger in o or log s"-tijd! Eergisteren-avond hebben zeven dronken mili tairen op den Kneuterdijk te 's Hage allerlei bal dadigheden gepleegd tegen personen, welke daar passeerden of den juist arriveerenden tramway- wagens verlieten Alet de blanke sabels vervolg den zij de burgers, totdat zij eindelijk met veel moeite door een patrouille opgebracht werden. Volgens een ontvangen bericht zit de koning van Pruisen vreeselijk in de klem wat hij met Napoleon moet uitvoeren. Als regeerend vorst en liefst als aanstaand keizer, is 't toch wat al te gek voor hem een kameraad te onttroonen en zoodoende voor zich zelf 't voorbeeld te geven aan 't demokratische gezinde deel van Duitschland. Alen zegt, dat hij Nap. nog niet heeft durven toespre ken, uit vrees dat ze samen een gek figuur zouden slaan. Hij heeft in't geheim aan deParijzenaars laten vragen of ze Nap. terug willen hebben dezen ech ter antwoordden: Tu Tas voulu George Dandin! Nu heeft Wilhelm aan zijn vrouw getelegrafeerd, die zeker ook niet op zulk een logé gesteld is, of ze den keizer der Franschen wil ontvangen 1 De aan staande keizerin van Duitschland heeft DOggeen antwoord gevonden 1 (I/. D.) BUITENLAND. Duitschland** Victorie. Uitgelaten en onuitsprekelijk moet de blijdschap zijn, waarmede geheel Duitschland de allerge wichtigste tijding ontvangt van koning Wilhelm, dat Z. Al. het in zijn macht heeft van Napoleon III een tweede Napoleon I te maken. Europa staat verstomd. Wie durfde voor eenige dagen voorspellen dat Frankrijk zulk eene ver nedering zou hebben te ondergaan. Wie zou heb ben durven uiten dat koning Wilhelm, misschien straks zal bepalen dat Napoleons verblijf te Elba of St.-Helena zal zijn? Ja voorzeker, de kansen stonden voor Frankrijk hachlijk, maar moest men dan zoo weinig ver trouwen stellen in de verzekeringen der Fransch regeerders dat Mac-Alahon uitstekend was toe. gerust. Kon men dan zoo gaaf aannemen dal de beroemde Algerijn zich door de Pruisisch generaals zou laten verschalken Wel is waar hebben wij dit nog voor eenige dagen voorspeld. Maar waren de zaken aan 5Iat. Mahon niet even goed toevertrouwd als aan Fr& derik Wilhelm of v. Moltke? Dacht men niet algemeen, al bleek het dn zich tusschen Bazaine en den hertog van Alageuu een groote Pruisische troepenmacht bevond, dt de Fransche generaals ten koste van veel bloe] een plan op het oog hadden, dat nog, het blijf; uit de laatste Fransche berichten, groot vertrou wen bij volk, vertegenwoordiging en Regeem inboezemde. Alaar dan heeft die regeering een suooden we bewandeld. Dan heeft die regeering door leugei taal de beste krachten verstikt. Want is het ni waarschijnlijk dat een volk eerder als éen mi opstaat, als het hoort dat zijn legerscharen vei woest worden, dan dat men het laat zweve tusschen hemel en aarde. Het Fransche volk is door zijn regeerders drogeD, uit vrees dat wanneer zij de waarhei zeiden, de natie zou verhaast hebben hetgeen door den koning van Pruisen aan de dynast» berokkend wordt. Arm Fransch volk, waarts heeft Napoleon u gebracht! Is het nietopmerkeliji dat gemis aan zedelijke kracht van de natie, he keizerrijk deed geboren worden, en juist dat ge mis bij de natie ook nu weder de ooizaak van zijn val is. Had de Fransche natie zich niet 19 jaren laten verblinden of voor goeden munt opgenomen het geen misleiding was, het ware wellicht nu me' zoo ellendig met haar gesteld. Zij heeft het ziel zelf op den hals gehaald. Zij heeft geen ooret gehad voor mannen die den gevaarvollen toestan-: doorgrond hebben. Neen, hier en daar, waar ziel lichte zenuwtrillingen vertoonden, welke aandui den, dat het hart van Frankrijk nog klopte leefde, daar werd dit weder door de koorden det reactie toegenepen. Eensklaps zal het nu voor de werkelijkheid staan en overtuigd worden dat de satellieten van Bonaparte werkelijk laffe verraders zijn geweest zooals de heeren Jules Favre en Ordinaire hen openlijk in het Wetgevend Lichaam naai het hoofd slingerden. Alaar nu is het te laat Frankrijks leger en het grootste gedeelte van het grondgebied is in de macht van Duitschland De verdrukker der natie, die een oorlog hee verklaard om zijn geknakt prestige te bevestig en om den weg voor den in het vuurgedoopte vierden Napoleon te banen, die rustverstoorder die het vergieten van zooveel bloed op zijn ge weten heeft, geeft zich aan den koning va:. Pruisen zelf over, op een oogenblik dat zijr persoonlijke ministers te Parijs, misschien in het Wetgevend Lichaam hoog opgeven van Mac- Mahon die daar neerlegt als éen van de vleuge len van den gekortwiekten adelaar. Wat zal hel laatste bedrijf van dit treurspel zijn? De ondergang van het keizerrijk. Het is bijna niet twijfelachtig meer. De Fransche natie zal den man die haar in den afgrond heeft gestort nooit meer kunnen dulden. Het is hem eenmaal gelukt door het uitstorten van den hoorn des over- vloeds een keizerrijk tot stand te brengen. Nodier heeft die daad aldus gekarakteriseerd„Touts Taction fut jouée entre deux populaces, celle des petits, qui est facile A éblouir, et celles des grands, qui est facile acheter." Sedert zijn 19 jaren verloopen. De Fransche natie staat nu voor de gevolgen van hare lijd zaamheid. Wat Europa betreft, het had't nooit op de Bona- partes begrepen. ik uit. „Dus gij waart het zelf? En gij leeft? Gij ademt nog?" „Luister 1" herhaalde hij met een blik, die van geestverwarring getuigde „Hoor! bet is het Uuiten van de locomotief!" „Alaar ik bid u zoo dringend mogelijk!" „Ha! wat bruischt en ratelt dat," riep hij met een schrikwekkende vroolijkheid, terwijl zijn gelaat vreeselijk verwrongen was en zijne oogen schitterden. „Hoort ge, hoe het vuurros met zijn tallooze geledingen kucht en blaast, alles verpletterend wat zijn reusachtig slangen lichaam nadert alles verpletterend zooals toen haar heerlijk lichaam. Zij, mijne geliefde Lola- wala.... 1" En daarbuiten bruischte en siste en SDOOf en ratelde het nader en naderbij en van twee zijden kwamen de beide vuurspuwende monsters aangesneld die elkaar als met vurige oogen opnamen, terwijl ze hunne witte stoomkam- inen toornig opzetteden; Heldere gasvlammen ver lichtten alles, zoodat onze smeerkaaisen op de tafel angstig schenen te verbleeken. De deur werd open geworpen en een stem riep: „Passagiers voor Praag!" En; „Passagiers voor Leipzig!" klonk dadelijk daarop een andere stem: mijn medgezel drukte zijn hoed zoo diep in de oogen, dat de rand nagenoeg zijn saamgetrokken wenkbrauwen be dekte. Hij greep een reistaschje, dat hij naast zich op den stoel had gelegd, stak mij de pink van zijn rechterhand tot afscheid toe en keerde zich om, om het vertrek te verlaten. Ik trad hem schielijk in den weg, terwijl ik uitriep: „Neen, zóo laat ik u niet gaan; het zou oubeschrijfelijk wreed zijn, om mij iu die vrees- selijke onzekerheid te laten. Gij brengt mij naar Aladagascar, gij laat mij met de beminnenswaardige prinses Ralamalanga Loiawala kennis maken; Gij wordt vervolgd, ik vlucht vol deelneming met Uik ben van het diepste medelijden doordrongen, als ik uwe doodvijanden, de Sakalaven, in de snel voort- geroeide kanos achter u in de zee zieik verlies den moed niet, als gij mij in de baai des doods voert, als gij mij aan den krokodillen oever brengt; ik huiver van al de verschrikkingen, die u en de ongelukkige Loiawala omgeven, maar met trots mag ik het bekennen, ik hoorde met minder schrik van de reusachtige muilen der kolossale krokodillen; ik zag de groote vergiftige spinnen, ik wankelde met u, ik stortte in mijn gevoel voor u en de ongelukkige prinses met u in de baai des doods; honderde krokodillen sperren rondom u den muil op, terwijl gij leeft, mijnheer vriend mensch gij zijt verplicht, al is het dan in een paar woorden, hoe vluchtig dan ook mij te zeggen: Hoe of het mogelijk was, uit die vreeselijke omstandigheden te gera ken? Zoo sprak ik haastig getroffen, met bewogen stem en ik zag wel, dat mijne woorden een diepen indruk op hem maakten. De uitdrukking zijner oogen werd zachter en verkreeg iets me lancholieks, hij lei de hand op mijn schouder en zeide op zachten toon „Ik moet u dus zeggen, hoe ik met mijne ge liefde woudbloem." „Dus de prinses is ook gered!" riep ik met vroolijke verrassing uit. „uit de baai des doods en van den krokodillen- oever ontkwam," zeide hij met een blik naar de zoldering,„Ja, als mij dat mogelijk ware," ging de vreemdeling voort, als gij mij daartoe raad kondet geven, dan zoudt gij mij bijzonder verplichten. „Ziet ge nu" ik tuimelde terug bij het onverschillige lachje, dat opeens over zijn gelaat vloog, hetzelfde gelaat dat ik zooeven nog in zulk een vreeselijke spanning had gezien. „Gij zult moeten toegeven, dat mijn verhaal zoo heel slecht niet is, tot aan het slot namelijk daar blijf ik meê zitten; wees mijn weldoenerI" voegde hij er met warmte bij, „en geef mij eenige aanwijzing, een raad hoe ik mij zeiven en mijne geliefde woudbloem uit krokodillenmuilen en de omhelzingen van reuzenslangen kan bevrijden. „A ah!" „Naar Praag 1 naar Leipzig heeren 1" schreeuw den een paar heesche stemmen. „Gij kent het geïllustreerde tijdschrift„Ueber Land und Aleer," zeide de vreemdeling in den grootsten haast, terwijl hij mij, ondanks mijn tegen stribbelen naar de uitgangsdeur medetrok; ik ben verslaggever voor het ongelooflijke gedeelte van dat tijdschrift; de geschiedenis is klaar, maar een goed slot ontbreekt mij. Had ik dat, dan betaalde de redacteur, Dr. Zoller, mij zeker een dubbel honorarium. Als gij mij daaraan kondt helpen dan waart gij mijn weldoener. Ik zag aan uw gelaat dat gij een in telligent man zijt hier is mijn kaartje, schrijf mij te Praag." „Loop naar den duivel!" riep ik driftig en wierp inij in onbeschrijfelijke verontwaardiging in den Leipziger trein, die alsof hij slechts op inij nog gewacht had, snuivend en bruischend voort stoomde. (.Slot.)

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2