2 September. Vrijdag A°. 1870* 8230. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIKN. Voor iedereD regelj 0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. Leiden, 1 September. Wij zijn in staat gesteld uit een brief, dien een der Hollandsehe, doktoren, welke voor 1-1 dagen van wege fl Roode Kruis, naar Parijs zijn vertrokken, aan een zijner vrienden gezonden heeft, 't volgende uiede te deelen. Onder dagteekening van den 29,,el1 's morgeus uit Sédan, sol»rijft, die geneesheer„Vrijdag-avond zijn wij met eqne ambulance onder den naam van Ambulance Néerlandaise uit Parijs vertrok ken en na eene reis van 29 uur, hier gearriveerd. Te Mezièras hebben wij eenigen tijd moeten vertoeven. Van nacht hebben wij in het stations gebouw gebivouaceerd. Ik lag op den grond, met mijn randsel als hoofdkussen cn mijn jas als dekeu, nauwelijks eenige oogenblikken te rusten of er ont stond een algetpean geroep; 4-ux.arin.es, l'ennemi !1 Het was eene, ontzettende verwarring 't bleek echter later een loos alarm te zijn, inaar't scheen gemaakt met 't doel om te zien of de.manschap pen der garde mobile, waarvan eqn regiment in ,'t station gelegerd was, wel qp hunne post wa tten. Ii> een oogenblik vvas de ambulance in orde. Een half uur later mocht alles zich weèr ter ruste begev;qp, ZpO aanstonds vertrekken yvij langs Rocouft en Steuay, ten einde ons bij ,het kprps vap MacrMahon te yoegen. Ik hqb geen. tijd meer; 't geweldig geraas.dat hier ,op 't oogenblik js, maakt 't schrijven bijna ondoenlijk. Wij genieten allen eene volmaakte .gezondheid." Naar wij vernemen, hetiben de heeren Van Bree, Hoogkamer en Snellen van Vollenhoven, can didates bénevens de "heeren Hartogh en Broes van Dort, doctorandi in de medicijnen te Leiden, 'zoo ook DB Pytrbosch te 's-Bosch, zich voor de vèreeuiging van liet Roods Kruis beschikbaar 'gesleld en zullen zoodra zij de noodige instructies van het Hoofdcóniité ontvangen hebben, naar het oorlogstooneel vertrekken. "De burgemeester van Bodegraven verzoekt ons te melden, dat de heer C. Kooyker rekening en verantwoording heeft gedaan van zijn uitgave: Eberhard, een blik op Bodegraven en zijn ramp, zijnde de zuivere opbrengst na aftrek der onkos ten geweest 307.96, waarvoor hij den uitgever zijnen hartelijken dank betuigd. De Burgemeester, hoofd van het Gemeentebe- .bestuur alhier, doet te weten, dat aan den ont vanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 29sl,n dezer maand invorder baar verklaard kohier, voor de belasting op het gersoneel, over het, dienstjaar 1870 en 1871, ter wijl ieder verplicht is zijnen aanslag op deD bij ,de VYet bepaalden voet te voldoen. j De Burgemeester, hoofd van het Gemeentebe stuur alhier, boet te weten dat de ingevulde jmtentbladen over het dienstjaar 1870 eu 1871, voor de wijken 5, 6, 7, 8 en 9, bij het Collegie Ban Zetters, in eene der vertrekken van het flaadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar ziju, da"e- met uitzondering van den Zondag, van des morgens lien tot des namiddags te een uur, en wel die van de wijken 6 en 6 tot en met den ierden September eerstkomende, terwijl na het verstrijken van dien tijd de onafgehaalde patent- bladen van wijk 5 en 6 aan den deurwaarder der directe belastingen ter uitreiking moeten borden afgegeven, die voor zijne moeite mag eischen tien cents zonder meer. Nu vele korpsen hunne gewone standplaats lebben verlaten, acht de minister van oorlog het loelmatig, dat alle miliciens, die ziek achtergeble- l rn of nader opgeroepen zijn, onverschillig tot yelk bataljon, kompagnie of escadron, zij blijkens hun verlofpas behooren, bij hunne opkomst ge dirigeerd worden, op de plaats, waar zij van de lenoodigde wapenen, kleeding en equipement- stukken voorzien, zullen worden. De commissaris des KoDings in, de provincie Zuid-Holland heeft namens den minister van oorlog aan de heeren .burgemeesters der gemeenten in deze provincie bet vorenstaande medegedeeld, met verwijzing naar den hierbij gevoegden staat, waarop de bo venbedoelde plaatsen zijn vermeld. Deze staat luidt als volgt: Beg. grenadiers en jagers te 's-Hage; 1ste reg. inf. Groningen; 2de idem Grave; 3de Middelburg; 4de Gouda; 5de 's-Bosch; 6de Gorcum; 7de Am sterdam; 8ste Utrecht. 1ste komp. hospitaal sol daten Amsterdam; 2de idem Utrecht. 1ste reg' huzaren Leiden; 2de idem Amersfoort; 3de Haar lem; 4de Zutfen. Reg. rijd. art. Amersfoort. Reg. veld-art. Utrecht; 1ste reg. vestingTart. Delft; 2de idem Utrecht;.3de Nijmegen. Korpsen ponton niers Dordrecht; bataljon mineurs en sappeurs Nijmegen. Eergisteren heeft te 's-Hage aan het centraal-bu- reel van de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen bet examen plaats gehad van aspi ranten naar de betrekking van surnumerair bij die Maatschappijtengevolge waarvan de volgende personen tot surnumerairs zijn benoemd: H. W. Corton, van Hilversum te Borne; P: Gorter, van Amsterdam, te Gildehaus; J. W. A. Lem, van St,-Pancras, te Nieuweschans; J. P. W. VanPien- broek, van Neuzen, te Dieren; J. L. Schnell van Culemborg te Heerenveen. Heden viert de Nederl. liijuspoorwegmaatsch. haar 25jarig bestaan, waartoe ongeveer 90 amb tenaren, die al dien tijd in hare dienst zijn ge weest, zoowel hoofd- als ondergeschikte.ambteua- ren door de directie te Utrecht zijn uitgenoodigd, waar hun eene verrassing moet zijn bereid, terwijl men verneemt, dat ook ambtenaren die minder dienstjaren hebben, niet vergeten zullen worden. Er zal ook een gemeenschappelijk diner plaats hebben. Als bewijs van toenemende stijging der huur prijzen van landerijen op sommige plaatsen meldt men uit Werkendam, dat eenige perceelen bouw- en weiland aldaar, die voor den tijd van 7 jaren verhuurd zijn, ruim 50 pCt. per jaar, meer dan de zeven voorgaande jaren opbrengen. De geheele opbrengst bedraagt f 1727. Naar men zegt zijn het de heeren Drs. Pompe van Meerdervoort en Carstens, die terugkeeren van Saarbrücken. Wegens de opgeheven correspondentie met Parijs zullen er van Nederland geene zendingen ten behoeve van het Fransche leger meer kunnen geschiedeD. Het scheen, naar men ons verzekerde reeds geruimen tijd, moeielijk voor personen en goederen tot hulp aan gekwetsten gezonden, eene bestemming te vinden. Dit schijnt het gevolg van de onverwachte bewegingen van het Fransche leger, en de onbereikbaarheid van hunne ves tingen. Door het opstuiven van het zeewater teekende de peilschaal van de groote spilsluis te Groningen Maandag-morgen met gesloten deuren, de zeld zame waterhoogte van 1.86 meter boven votzee; te Zaandam moet het hooge water de kermispret verstoord hebben, daar alle tenten en spellen Maandag-avond rondom in 't water stonden, ter wijl in vele polders door de inundatie groote schade aangericht en veel vee verdronken is. Te rekenen van den lsten September zal het navolgende porttarief van toepassing zijn voor de verzendiug, door tusschenkomst van de Belgische postadministratie, van brieven, gedrukte stukken en monsters van koopwaren tusschen Nederland en Spanje: voor gefrankeerde brieven naar Spanje 25 cent per 10 grammen; voor ongefraukeerde brieven uit Spanje 40 cent per 10 grammenvoor dagbladen en andere gedruktestukken naar Spanje 6 cent per 40 grammen; voor monsters van koop waren naar Spanje 9 cent per 40 grammen. Bij resolutie van den Minister van Koloniën van den 30!,en Augustus, 1S70, lit Apz., N°. 30, zijn de heeren Mr. L. A. P. F. Buyn, Mr. D. J. M. P. Mulder, A. J. Sloot, W, O. Gallois, L. F. Wesly, J. H. H. Gubbels, Mr. F. J. Tyndall de Veer, J. M. G. Numans, W. A. Van Aken, G. Van Genderen Stort, P. F. Sijthoff, A. J. Haax- man, L. G. J. Heller, zich noemende Mansveld, J. Vijzelaar, D. H. .Fraenkel, B. T. W. Van Has selt, Mr. K. A. De Jongh, A. C. Vreede, A. H. Westra, H. H. Peters, Mr. A. A. De Vries, Mr. J. F. J. Pliester, H. R. Rookmaaker, J. L. J. A. Ruyssenaers, K. A. Schneider, J. C. Dirksen, E. A. O. F. W. C. Gasinjet, M. A. F. Goosseüs, G. De Heer Jr., A. C. Schepper, J. Van Wijk, W. H. De Jong, A. Van der Ploeg, G. J. Harrêbo- mée, K. W. Mac. Donald, J. H. D. Van der Palm, A. W. C. Verwey, H. E. D. Engelhard, Jhr. W. H. W. De Koek en Jhr. W. D. J. Van derFeltz, gesteld ter beschikking van den gouverneur-gene raal van Nederlandsch Indië, om te worden be noemd: de eerstvermelde tot rechterlijk ambte naar, en de overigen tot ambtenaar bij den hurgev- lijken dienst daar te lande. Z. M. heeft den kapitein ter zee J. P. G. Muller, onder dankbetuiging, met den laatsten dier maand, eervol ontheven van het kommandement over het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willems oord, en hetzelve, benevens de betrekking van directeur vau het onderwijs, met- den eersten September daaraanvolgende opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee K. F. R. Andrau, thans eersten officier-instructeur bij genoemd Instituut Z. M. de Koning heeft goedgevonden te bepalen, dat, ten vervolge op de besluiten van 7 April eu 26 Juli 1869, n°. 23 en 15, houdende toekenning van eervolle belooningen ter zake der krijgsver richtingen in de Passutnahlanden in de maanden Mei tot October 1866 en in Mei 1867, ter zelfder zake alsnog hij afzonderlijke dagorders, zoo in In dië als in Nederland, eervol zal worden vermeld hij de het leger in Nederlandsch Indië dienende sergeant R. Hintermann, ten rechte genaamd M. Dilger. Amsterdam, 31 Augustus. In de gemeenteraads zitting is besloten tot aankoop van het lokaal Frascati, in de Nes, voor schoolgebouwen. Bij de behandeling der concept-verordening op het bur gerlijk armbestuur is een amendement van den heer Boas betr. opname in het burgerweeshuis, verworpen. Aangenomen vverd dat de wethouder voor het armwezen voorzitter wezen zal, en, op voorstel van den heer Nierop, dat de commissie bestaan zal uit 20 leden. Voorts is na veel discussie de verwisseling der personen in de verschillende deelen der admini stratie en de periodieke aftreding om de 5 jaren niet niet-dadelijke herkiesbaarheid, aangenomen. Op voorstel van den heer Van Nierop is besloten in de verordening niet op te nemen, dat een hoofdambtenaar wordt aangewezen als secretaris. De voortzetting der behandeling is uitgesteld tot in de volgende vergadering. De begrooting dezer gemeente voor het jaar 1871, bedraagt aan inkomsten en aan uitgaven 4,549,389. 's-GitAVpxiiAGE, 1 September. Alhier overleed de kunstschilder T. S. Cool, een degelijk, beschaafd,! altijd even bescheiden artist, die zeker door alien die hem gekend hebben, nog lang in eervol aan denken zal gehouden worden. Velen zullen zich nog wel het eerste, stoute optreden van den ver dienstelijken leerling van den vorigen directeur der Haagsche teeken-academie, wijlen Van den Berg herinneren, toen hij, met de levensgroote voorstelling van „Chartas bij het lijk van Atilla" debuteerde. Ook de schilderij „Boerenweelde" die thans de tentoonstelling van Pulchri Studio versierd en in fijnheid van uitdrukking en natuur lijke voorstelling uitmunt, is een zijner beste com- positiën. Cool mocht de voldoening smaken zijn werk algemeen gewaardeerd te zien. In de laat ste jaren was hij aan de Kon. academie te Breda als leeraar in het teekeuen, bij uitstek nuttig eu algemeen geacht. Z. M. heeft acht tenten met toebehooren aau het hoofdcomité van het Roode kruis, afgestaan om tot verpleging van gekwetsten te dienen. Gisterenmiddag te 2 uren heeft H. M. de Koningin het kamp te Waalsdorp bezocht. H. M. begaf zich in de kantine en maakte daar gebruik vau commiesbrood eu koffie. H. M. onderhield zich gedurende korten tijd op hare gewone minzame wijze met den majoor Loder. H. M. werd met de levendigste toejuichingen ontvangen en begroet, en bij haar vertrek bleek opuieuw hoezeer men hare tegenwoordigheid op hoogen prijs stelt. Hedenmorgen heeft de brigade, die zich al hier bevindt, eene militaire wandeling in de rich ting van Delft gemaakt. Kraai weder begunstigde dezen marsch. Screveningen, 1 .September. Sedert eergisteren bevindt zich een schip in het gezicht van deze plaats, dat vermoedelijk door het volk verlaten is. Gisterenmiddag dacht men dat het stranden zou en de reddingsboot der N-. en Zuid-Holland- sche reddings-maatschappij stond op de werf ge reed. Intusschen was een logger van den heer Pollen het schip genaderd en is naar men meent een gedeelte van de bemanning van het visschers- vaartuig aan boord van het verlaten vaartuig overgegaan. Dordrecht, 31 Augustus. In de gisteren gehou- den gemeenteraadszitting zijn bij de Hoogere Burgerschool benoemd; tot tweeden leeraar in de wiskunde Dr. B. L. C. Hazelhoff Roelfzema, thans zonder betrekking te Zeveuaar; tot leeraar in de geschiedenis, aardrijkst, en Nederl taal, den heer J. Stevens, directeur der bijzondere ge subsidieerde dag en kostschool te Wijk hij Duur stede, en tot leeraar in de Fransche en Hoog- duitsche talen, den heer J. C. Baay, hoofdonder wijzer aan een bijzondere school voor meer uit gebreid lageronderwijs te Zaandijk. Utrecht, 1 September. Niettegenstaande het grootste gedeelte der academische lokalen in ge bruik is bij den generalen staf van liet hoofdkwar tier, zullen de lessen aan deze hoogeschool echter op den gewonen tijd, tusschen 15 en 20 Sept. een aanvang nemen. Het natuurkundig staatsexamen zal dén 12den September alhier worden afgenomen. Men ver neemt, dat 73 kandidaten daaraan zullen deel nemen, eenige voor het geheele, andere vooreen gedeelte van het examen. Amersfoort, 31 Augustus. Bij de gisteren alhier gehouden stemming voor een lid van den gemeen teraad in plaats van den heer L. A. Van Beek, die wegens ziekte bedankt heeft, zijn 251 stemmon uitgebracht, waarvau op de héeren Sasse van IJsselt 108, J. Zandijk 99, Mr. Van Persijn 33 en Dr. Fock 5. Daar de volstrekte meerderheid 125 stemmen is, zal er een herstemming plaats hebben. Het honiggewin kan hier als afgeloopen beschouwd worden, de ijmkers alhier en in de environs kunnen zich dit jaar bijzonder verheu gen, daar er niet alleen zeer veel honig gewon nen is, maar zij ook een hooge prijs gemaakt hebben, ofschoon men dit in 't begin door de afschaffing der kermissen en politieke omstandig heden niet verwacht had. liet is dan ook meer toe te Schrijven aan 't ongunstige weder, dat de bijen thans op de heide bloem hebben, alsmede door de ongunstige berichten welke de honigze- mers uit Frankrijk omtrent het honiggewin al daar schijnen oütvangen te hebben. Hdmmei.o en Keppel, 30 Aug. Bij den storm v&n eergisterennacht zijn van veel vruChtboomen de appelen en peren eu andere vruchten voor ruim de helft van de höomeu gewaaidook zijn er geheele vruchtboomen uit den grond gerukt. Het aanhoudende natte weder is zeer nadeelig vöor de te veldstaande en gemaaide boekweit, daar zo reeds op enkele plaatsen begint uit te loojjen ook de aardappelen beginnen te rotten. Zwolle, 31 Aug. Door den storm die eergisteren en gisteren woedde, is de omtrek gedeeltelijk onder water gezet en vele veehouders gedwongen het vee tijdelijk te 'stallenook aan dd te veld staande gewassen en vruchtboomen moet' veel schade zijn toegebracht Het alhier verspreidde gerucht, dat de uitvoèr van boter uit Frankrijk verboden zou zijn, waardoor men meende dat de prijzen der Hollandsehe boter te Londen aan merkelijk zouden rijzen, had grooten invloed op de marktprijzen alhier, het gerucht bleek echter ongegrond te zijn en verliest zijn invloed. Groningen, 1 September. Door de Kiesvereeni- ging Eendracht maakt macht alhier, is het vraagstuk der opheffing onzer hoogeschool behandeld, en besloten om aan de Staten-Generaal een adres aau te bieden, waarin het onhoudbare zal wor- deD aangetoond der gronden, die in liet voorloo- pig verslag der Tweede Kamer, tegen het voort- bestaau dier hoogeschool zijn aangevoerd. Door hot bestuur der vereeniging zal aan eene com missie het ontwerpen van zoodanig adres worden opgedragen, dat alsdan, in eene algemeene mee ting van belangstellenden ter tafel zal worden gebracht. Sneek, 30 Augustus. Door den gemeenteraad is in zijn vergadering van gisteren lot leeraar in de staatswetenschappen en de handelswetgeving benoemd de heèr Mr. J. Verwey te Delft. 's-Hirtogenbosch, 1 Sept. Z. M. de Koning blijft van 6 tot 9 September alhier. De eerewkcht wordt den 6den betrokken door de dd. schutterij, den 7den door de scherpschutters en den 8sten door het alhier aanwezige garnizoen van het 5de reg. inf. Bij 11. D. aankomst zullen de Koninklijke salut- schöten gedaan worden. Geertruidenbebö, 30 Augustus. Groote verwoes ting heeft het hooge water op het BergscheVeld aangericht. Een groot aantal buitenpolders zijn overstroomd, waaronder eenige bouwpolders. Tus schen deze stad en het Keizersveer is eene massa haver aangedreven Buitengewoon veel vee is lie den alhier doorgekomen, verscheiden stuks vee

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1