roemd violoncelist, zoon van den talentvollen di recteur der kapel van het regiment grenadiers en jagers,, is door Z. H. den regent van Spanje, be noemd tot ridder der orde van Karei III 'Lr. Sis. ram torenschip de Buffel is van Schields naar Nieuwediep teruggekeerd. Naar men ver neemt heeft men de getrokken stukken aan boord, die bij het schijfschieten defect waren ge raakt, tegen nieuwe verwisseld. Blijkens den uitslag van het dezer dagen aan het Departement van Financiën gehouden examen voor de betrekking van landmeter der 3de kl. bij het kadaster hebben de navolgende adspirant-landmeters aan de vereischten van dat examen voldaan, te wetenF. A. Claessen te 's-Gravenhage, H. Ten Oever te Assen, G. F. Van der Noordaa te Rolde, J. A. W. Van Bergen te 's-Gravenhage, W. Van der Rest te Goes, A. C. Oosterman en O. Horsting te 's-Gravenhage. Door den Minister van Financiën is bevorderd tot landmeter 3de kl. bij het kadaster de heer F. A. Claessen, thans adspiraut-landmeter. Z. M. heeft aan de na te melden officieren bij de rustende schutterijen op hun verzoek eervol ontslag verleend als: in de. prov. Zuid-Holland, 2de bat., 4de homp., aan H. J. Versteeg, als 2den luit-, 7de bat. 2de komp., aan J. Kuyper Hzn., als kapit., en J. C. Prillevitz, als 2den luit.; 3de komp., aan H. M. A. Koops, als kapit.; 11de bat., 1ste komp., aan A. Oprei, als 2den luit.; 12de bat., 2de komp., aan D. MijS Bin., als kapit.; 3de komp., aan C. W. Wer ner, als kapit., en A. D. Mijs, als 2den luit. En zijn voorts bij de rustende schutterij in de prov. Zuid- '<11 Holland benoemd: 2de bat., 4de komp, tot 2dep nl luit., M. H. De Jongh, tbans fourrier; 7de bat. 2de komp., tot kapit. J. S. Korteweg, thans 1ste luit.; tot lsten luit. E. Spaan, thans 2de luit.; 3de komp., B tot kapit. M. Van Gerven, thans 1ste luit.; tot lsten luit. J. Rietdijk Cz, thans 2de luit, bij de lste komp 11de bat., lste komp., tot 2den luit. G. A. Meijer, kl thans korporaal. aI Z. M. heeft aan Dr. C. J. de Lange, op zijn ver- ai zoek, eervol ontslag verleend als officier van gez. der 2de,kl. bij de dienstdoende schutterij te Alkmaar en «Is zoodanig benoemd D. Hulst, med. doctor aldaar. 's-Gravenhage, 30 Aug. Heden te S uren is eene a bezending van vijf geneesheeren en vier aanstaande Igeneesheeren naar Mannheim vertrokken, onder geleide van den heer Baron Van Zuijlen van Nije- veld, als gedelegeerde van het hoofdcomité en bijgestaan als secretaris door den graaf Van Rand- wijck, commies van staat. Donderdag voegt zich eene bezending uit Utrecht daarbij, zijnde eene I volledige en rijk voorziene ambulance van het Utrechtsche comité, met de doctoren Schubart en Templeman van der Hoeven en drie dames ver- pleegsters. Dïlft, 30 Aug. De kapitein der art. Jhr. W. A. Alting van Geusau, thans op non-activiteit is in activiteit hersteld als kommandant der 4decomp. van dat reg. te Helder gestationneerd. Gouda, 27 Aug. Heden had alhier, in het lokaal Ons Genoegen, de gewone zomervergadering plaats der ouderwijzers in het 7de district van Zuid- Holland, onder leiding van den schoolopziener, in Ds. J. Broedelet. Zeer vele leden waren opgeko- df men, terwijl de heer K. Mars, leeraar aan de ui hoogere burgerschool alhier, als gast tegenwoor- k dig was. Bij de opening der vergadering sprak de president eenige treffende woorden, gewijd aan de nagedachtenis van het kortelings ontvallen lid, deh heer A. Hoorweg, in leven onderwijzer te Krimpen aan de Lek, waaromtrent de voornaam ste dagbladen reeds zooveel loffelijks hadden ge meld. Onder de onderwerpen, welke verder in deze vergadering behandeld werden, behooren de toestanden, enz. der schoolbibliothekende inrichting en het bezoeken der avondscholenhet i« verkieslijke van éene groote of meerdere kleinere ui scholen in plattelandsgemeenten, eDZ.; alle welke ie- onderwerpen tot veel op- en aanmerkingen aan- ge leiding geven. Een belangrijk onderwerp was ook iB een ingekomen schrijven der heeren scboolopzie- en iters in de 3de en 4de districten dezer provincie, is ten einde de onderwijzers in het 7de district uit ;b te noodigen, mede te werken tot ondersteuning jk der bemoeingen van: het Roode Kruis. Omtrent dit Jt punt werden vele inlichtingen gegeven door den a, heer Mars, president van het Goudsche comité, is Alle onderwijzers verklaarden zich eenstemmig en volgaarne bereid, om tot dit liefderijke doel mede te werken, zooveel in hun vermogen was. Ten gevolge van deze bespreking werd er dan ook, gedurende den maaltijd, waaraan de verga- j deriug zich later plaatste, eeue collecte voor het 3 Riode Kruis gehouden, welke f 10 opbracht, e Vhp, 27 Aug. Hedenmorgen is alhier overleden Maria Van de Krameer, echtgenoot van Jan Stevenswaart, met wien zij 62 jaar en 1 maand i« gehuwd geweest. II *Als marketentster heeft zij met haren man al de veldtochten van 1813 en 1830 medegemaakt. r' Zij bereikte den ouderdom van 85 jaren, en laat haren man in bekrompen omstandigheden achter. 'x 'Breda, '28 Aug. In de gisteren gehouden raads- vergadering zijn benoemd bij de hoogere burger- '1 sohool alhier, tot leeraar in de Fransche en Hoog- n duitsche talen en letterkunde de heer G. N. Slu ymers, docent aan het gymnasium te Win- 11 schoten, en tot leeraar in de Engelsche taal- en 'literkunde en de aardrijkskunde de heer R. F. Modderman, privaat-docent te Hoorn. Breda, 30 Aug. De kolonel der art, Gerlach, kommandant van de Kon. Mil. Akademie thans vesting-kommandant te Naarden zal voorloopig laatstgenoemde functie blijven waarnemen. Harlinge.n, 27 Aug. Bij het algraveu van Lu- dingalerp, uur van hier, vindt men thans vele geraamten van volwassenen, liggende kruiselings over elkander. Men verdiept zich in gissingen hierover, te meer, omdat daar geen kerkhof of begraafplaats heeft bestaan, voor zoover men weet. KOLONIËN. WEST-INDIË. Curacao, 6 Aug. Dezer dagen hebben de gou verneur der kolonie en de heer T. L. G. Rolan- dus, buitenlandsch zaakgelastigde bij de regeering te Caracas, een bezoek gebracht aan den kom mandant kapit. ter zee F. L. Geerling, aan boord van den Admiraal van Wassenaer en werden met de gebruikelijke eerbewijzen en saluutschoten ontvangen. Van het VVaterfort werd het saluut aan den gouverneur beantwoord. De heer Rolandus is sedert, aan boord van het zelfde schip, naar La Guayra vertrokken en den SOsten Juli aldaar aangekomen. Ook is in die ha ven aangekomen Zr. Ms. stoomschip Ki/kduin, koinm. kapit. ter zee H. E. Bunnik. De tijdingen uit Venuzuela houden in, dat generaal Guzman Blanco, ingevolge de keuze der afgevaardigden eenige dagen te voreD, den 26sten Juli zijne betrekking aanvaard heelt als tijdelijk president der republiek, terwijl twee andere ge- raals als plaatsvervangers zijn gekozen. Nopens de krijgsverrichtingen verneemt men, dat de stad Mafurin door de regeeringstroepen bemachtigd is. De zaakgelastigden van Frankrijk, Spanje, Groot- Brittanje, den Noord-Duitscheu Bond en Italië, te Caracas, hebben een verklaring opgemaakt, den 2Ï"'° Juli te Caracas geteekend, waarin zij zich verklaren tegen de blokkade, ten opzichte van de havens van La Guayra en Puerto Cabello, door generaal Hernandez ingesteld, die te Zulia namens het vorig bestuur het gezag uitoefende. De zaakgelastigden gaan uit van de overweging, dat eene blokkade niet verklaard noch ingesteld kan worden dan door een wettig bestaande re- geering, en dat de regeering in wiens naam generaal Hernandez vermeent te handelen, reeds sedert 27 April jl. heeft opgehouden te bestaan werbalve zij van gevoelen zijn dat zij die blok kade niet moeten erkennen, en dat zij pogipgen moeten aantyenden om de personen en belangen der vreemdelingen tegen de aanvallen van deze blokkade te beschermen. Hierbij hebben zich gevoegd de consuls-generaal van Denemarken en van Brazilië. Die verklaring tegen de blokkade is nader bevestigd den llden Juli tegen de handelingen van gen. Hernandez, dopr genoemde zaakgelas tigden wederrechtelijk genoemd, handelingen te- slaande in het schieten niet scherp, zonder waar schuwing, op de Fransche pakketboot de Caraihe, dicht bij La Guayra, en de vernieling van den Engelschen schoener Clementia. Diezelfde generaal had voorts met het nemen van represailles ge dreigd op de goederen en personen van vreem delingen, gevestigd in plaatsen welke onder zijn gezag staan. De zaakgelastigden voormejd, yer- klaren, dat, ofschoon zij de onzijdigheid willen blijven in achtnemen, zij door alle middelen vijan delijke aanrandingen, van welke zijde die tegen hunne landgenooten mochten geschieden, zullen te keer gaan en straffen. BUITENLAND. VAN HET OORLOGSTOONEEL. :Met gespannen verwachting en reikhalzeud ziet men naar de daden uit van het ontzaglijk leger van den kroonprins van Pruisen en van het vol gens de bewering der Fransche bladen niet min der goed. uitgerust leger ouder dpn hertog van Magepta, maarschalk Mac-Mahon. -Alhoewel de operatie-plannen van beide legers ju een dikken nevel zijn gehuld, ondanks de vrij stellige verze keringen dat de kroonprins van Pruisen op Parijs aanrukt, doen zich nu en dan onistandigb.ed.en voor, leest men eensklaps feiten of wordt verrast met berichten van gevechten, die door den oplet tenden volger der krijgsverrichtingen als zoovele lichtpunten worden aangegrepen opi zich een weg te banen in de duisternis. Onder zulke omstandigheden verkeeren wij he den, hetgeen ons een vuim veld openlaat om ODze veronderstellingen vrij spel te laten. Die veron derstellingen zijn evenwel niet zoo maar los daar heen geworpen rnaar zij berusten, gelijk men zal ontwaren, op gegevens. De twee hoofdzuilen van het gebouw, wellicht het kaartenhuis, dat wij zullen optrekken, steunen op twee oflicieele tele grammen en berichten uit België. In de eerste plaats het officieel telegram uit het Pruisisch hoofdkwartier, dat den 27""°, dus Za terdag, een zegevierend gevecht is geleverd door het derde Saksische, cavallerie-regement, een es- cadrou van het 18de regiment uhlanen en de batterij Zwincker tegen zes escadrons chasseurs cheval of chasseurs d'Afrique, bij Busancy. De Fransche bevelhebber is daarbij verwond en gevangen genomeu. Ten andere een telegram dat dé keizerlijke prins te Sédan is aangekomen, en de keizer er wordt verwacht, en de laatste Bel gische berichten, die aldus luiden: Zon lag tegen halfnegen 's avonds, kwamen te Arlon in garni zoen het bataillon karabiniers, en morgen, dus gisteren, tegen halftwaalf des voormiddags, een escadron van het lste reg. jagers te paard. Eene divism m 15000 man bezet Luxemburg. Het hoofdkwartier is vau Poix naar Neulclia- teau verlegd. De luit.-generaal Gliazal heeft Zondag-avond zijn hoofdkwartier overgebracht van Namen naar Luxemburg, op het kasteel van Mirivart. De graaf van Vlaanderen wordt te Namen verwacht niet de divisie die onder zijn bevelen staat. Een korps van 30 a 40,000 man zal zich van af Maandag uitstrekken van Dinant naar Arlon. De karabiniers die te Habay-la-Neuve liggen schuiven tot Ekalle vooruit. Zij zijn vervangen door het 4de reg. infanterie, onder bevel van den kolonel Fontaine. Of nu onze gevolgtrekkingen op juistheid kun nen aanspraak maken, zal de tijd leeren. Voor loopig staat het dan bij ons vast dat de kroonprins van Pruisen op het punt staat eene gewichtige operatie te voltooien. Zijn leger wordt begroot op 460,000 man, laten wij aannemen 300,000 man. N u veronderstellen wij dat Mac-Mahon reeds ver schalkt is of op het punt staat in een' gevaarlij ken strik te loopen. De kroonprins heeft wellicht een 50 of 60,000 man aangewezen om zich overal in de stadjes en op de straatwegen zuidelijk van Parijs, met sterke troepen al'deelingen te vertoo- nen, om Mac-Mahon in den waan te brengen dat hij met zijn geheel leger op Parijs aanrukt. Deze heeft werkelijk Chalons verlaten, is naar Reims getrokken en heeft nu reeds zijn hoofdwartier te Mezières. In dit verplaatsen van zijn troepenmacht steeds noordelijker, ziet men terecht een poging om Bazaiue uit zijn beuarden toestand te redden. Een aanval door Mac-Mahon in den rug van het leger van prins Frederik Karei en van Steinmetz, zou immers Bazaiue gelegenheid geven om ook weder aanvallend op te treden, hetgeen hij nu onmogelijk zou kunnen doen, zonder gevaar te loopen, door een machtig Duitsch leger versla gen te worden. Daarheen nu .hebben o. i. de dappere Fritz in overlég met den grijzen Von Moltké tiet willen leiden. Wel verre van het gros van zijn leger naar Parijs te zenden, heeft hij juist Mac-Mahon van die wereldstad gelokt en nu de overwinnaar van Solferino en Magenta ver genoeg van de hoofdstad geisoleerd is, vertoont de kroonprins zich juist op het punt dat voor Mac-Mahon de basis zou worden van zijn bewegingen om de vereeniging njet Bazaine te volvoeren, te weten Montmédy. Tot. hier, toe en niet verder doet de kroonprins eensklaps nooreii en dat hein dit'ern'st fs blijkt uit het ruitergevecht bij Busancy nabij Stenay, zuidwaarts van Montmedy gelegen. Die regimen ten cavallerie kunnen niet anders dan tot het léger van den kroonprins behooren. De tactiek yan den kroonprins was steeds de ruiterij voorop te zenden en men zal zich herinneren dat er in de laatste dagen berichten waren, die gewag maakten dat de kroonprins een sterke ruitermacht voor zijn legerkorpsen deed uitgaan. Het leger van den kroonprins reikt dus tot de Belgische gren zen, jgn Jat de Belgische regeering die tactiek van den kroonprins ook op deze wijze doorgrond, kan blijken uit de aanzienlijke troepenmacht die hij zeer haastig aan de Belgisch-Luxemburg- sche grenzen bijeenbrengt. Wij verwachten dus, altijd op deze veronder stellingen afgaande, dat Mac-Mahon eerder dan men deukt het leger van den kroonprins zal ge plaatst zien tusschen het zijne en de legerkorpsen van de Pruisische bevelhebbers die Bazaine in bedwang houden. Een hevige veldslag is dus niet meer twijfelachtig. Het telegram dat de keizer en de keizerlijke prins te Sédan op korten afstand van de Luxern- burgsche grenzen zijn aangekomen versterkt ons in het gevoelen dat het gros van Mac-Mahons leger daar geconcentreerd is. Terugtrekken kan hij niet meer Hij zal dus slag aan den kroonprins moe ten leveren. Of hij op deze verrassing voorbereid was, durven wij niet te beslissen, maar dat de Fransche bladen dit niet hadden voorzien is zeker, zij dachten niets anders dan dat de kroonprins Mac-Mahon ongehinderd naar Bazaine zou laten oprukkeu. Wij vreezen dat zij in deze verwach ting erg teleurgesteld zullen worden. Aan welke ?ijde men goed gezien heeft kan, naar den stanc van zaken te oordeelen, elk oogenblik blijken. Karlsruhe, 29 Augustus. De- Karlsruher Zeilung deelt mede dat de bisschop van Straatsburg een poging tot bemiddeling heeft gedaan en daartoe naar Schiltigheim (een vlek bij Straatsburg, dep. van den Neder-Rijn) is gekouieu, waar de luit.- kol. Leszinsky, chef van den Badenschen gene- ralen staf, met hem heeft onderhandeld. De bisschop achtte het bombardement strijdig met het oorlogsrecht, hetwelk werd tegengespro ken. Hij verzocht vervolgens dat de bevolking de stad zou mogen verlaten. Dit werd geweigerd. Eindelijk verzocht hij om een wapenstilstand van 24 urcp, welke werd toegestaan unuer voor- waarde dat binnen een uur bericht zou worden gezonden of de gouverneur van Straatsburg in 't algemeen gezind was om in onderhandeling te treden. Ook werd hij uitgenoodigd om de bele geringswerken in oogenschouw te nemen. I Bij den terugkeer naar de vesting werd op den kolonel Leszinsky, ofschoon deze de parlemen taire vlag zelf droeg, een geregeld peletonvuur geopend, waarbij de vlag van kogels doorboord werd. De poging tot bemiddeling bleef ten slotte zonder gevolg. Het bombardement duurt uiet korte tusscbeupozen voort. Thans wordt het geschut tan het zwaarste kaliber in werking gebracht. lterlijn, 29 Augustus. Volgens de laatste be richten zouden de Fransche generaals Frossard en Bourbaki gewond zijn. Uit het hoofdkwartier wordt van den 28""n officieel bericht: Gisteren is een zegerijk gevecht geleverd door liet derde Saksische cavalerie-regiment, een eska dron van het IS11" regiment uhlanen en de batterij Zwincker tegen zes eskadrons chasseurs bij Busancy (in de nabijheid van Stenay). De Fransche be velhebber is daarbij verwond eii gevangen ge nomen. Uruisol, 29 Aug. Partdépêche.) Een telegram uit Bouillon meldt dat de keizerlijke prins te Sé dan is aangekomen. De keizer wordt er verwacht. De Uhlanen zijn te Mouzon. (N. Fi. C.) Brussel, '30 Aug. Uit Arlon, in dato heden, is het volgend telegram ontvangen Het gerucht van een gevecht te Dun en Stenay is sterk overdre ven. Er heeft slechts een treffen zonder gewicht plaats gehad. Naar men verhaalt, heeft maarschalk Bazaiue de Pruisen verleden Vrijdag te Courcelles gesla gen en hun groote verliezen toegebracht. Bazaine heeft stelling genomen te Bar Saint Martin. Aan de Independence Beige wordt uit Arlon van gisteren het vólgende medegedeeld„Het bezetten van Longwy wordt tegengesproken. Naar men verzekert is het hoofdkwartier van den maar schalk Mac-Mahon te Sedan gevestigd en is liet gerucht in omloop, dat de keizer en de keizer lijke prins zich insgelijks te Sedan bevinden." ParJJs, 30 Augustus. Het Journal officiel meldt, dat de tnaire van Ep:rnay, die aan de bevolking had aangeraden oni zich niet tegen de Pruisen te verzetten, ontslagen is. Volgens een depeche uit Schelestadt is sedert twee dagen een zeer hevig vuur tegen Straatsburg geopend. In de zaak van Viilette zijn Eudes en Brideau ter dood en Lagarrin tot t.ien jaren galeistraf veroordeeld. TELEGRAMMEN. Parijs, 29 Augustus. De Presse meldt dat de Bank van Frankrijk en vier groote spoorweg maatschappijen machtiging van de regeering heb ben gevraagd, om hare zetels naar de departe menten over te brengen. Marktberichten. Rotterdam, 29 Aug. Granen, aanvoer redelijk; gemakkelijker te koopen. Blauwe erwten 25 ets. lager; Boekweit 50 ets. hooger; overige artikelen als voren. Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 1 September 1870, 'snamiddags te twee uren. Onderwerpen1°. Benoeming van 2 personen ter aanvulling der voordragt van zetters voor 's rijks directe belastingen. 2°. Verzoek van Mr. P. G. Hu- breclit, om ontslag als Regent van het H. Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. 3°. Voordragt betreffende eCne geldleening, ilaar aanleiding der begrooting voor dé loopende dienst. 4». Rekeningen over 18G9, van a. het R. C. Wees- en Oudeliedenhuis; b. het R. C. Armbestuur .i LAATSTE BERICHTEN. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. societeitstknt in 11 ki 130sch te 's-gkavenhage. Woensdag 31 Aug., des avonds te 614 uren, door het muziekkorps van het regiment grenadiers en jagers, onder directie van den heer F. Dunkler. Ie Ged. N°. 1. Liechteustein-Marsch, Strauss. 2. Ouverture de l'opéra: Don Pasquale, Donizetti. 3. Marche aux Flambeaux N°. 1, Meijerbeer. 4. Philémon et Baucis, opéra de Gounod, Fantaisie, Dunkler. 2e Ged. N°. 5. Symphonie Militaire, n. Adagio et Allegro, h. Marche militaire, c. Menuetto. d. Finale, Presto, Haydn. 6. Hyinme a St.' Cécile, Gounod. 7. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra de Meijerbeer: L'Africaine, Dunkler. 's-Gravenhage, 30 Augustus. Bij Kon. besluit van 28 Augustus 11°. 11 is de heer J. A. Vlug, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Reek c. a. (N. Brabant) benoemd tot ontv. derzelfde tniddeleD te Einmen c. a. (Drenthe). Voorts is het ontvang kantoor der dir. bel. en acc. gevestigd te Reek c. a. bevattende de gemeenten Reek, Schaijk en Herpen opgeheven en zijn de gemeenten Reek

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3