Sampang (Madura), de ambt. op wachtgeld, "W. Plas- iaer; tut comm. op het rea.-bur. te Probolingo, de lerste klerk, tevens grift', bij den landraad te KembaDg 1). Brugman. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op verzoek, lervol, als adjud. bij het 8sta bat. inf., de lste luit. T. Vau Mourik. Bevorderd: bij de militaire adtn. :ot kapitein kwartierm. C. Fuhri; tot lsten luit.- v\artieriii. A. F. L. G. H. Van den S een van Oro- ereu. Bij het wapen der iofauierie. Bevorderd: tot ajoors, de kapit. H. W. C. Van Stuwe en J. J. G. Hennequin; tot kapitsde lste luits. G. L Van i)oornum, J. H Hu ^er, 1). Lucas, A W i^noldij en E. J. Boonk; tot lste luit*, de 2de luit. J. A. Secul ier, J. H. JHeyl, B. J. Seiuert, F. F. W eber, F. J. F sner en J. J. Br-ndgeest. Benoemd tot 2d'4 luits. de serg. maj. A. Ae Ikema; de serg. WJ. Kruit en J. W. Lrusie; de aerg-uiu). K. H. Van Schalk; de eerg. J. Hesse en W. B. A Steenmeijer, en de serg.- maj. VV. F. kruesen. Verleeudeentweej veilotnuar Ned aan den adj.-int. der mil. adm. H J. Maasland. JJoor den kumm. vau het leger en chef van het dep. van ooul. zijn geplaatst: gencesk. dienst: bij het gr. i mil. husp. te Samarang, de offic. van gez. 3de kl. J. D Beohtmger, onlangs uit Neuerland aangekomen. Geseld op noa-üCtiViteitïufanterie. De 1-te luit. van het 12e bat C C. Bakhoven, en de 2de luit. 1 van het 9de bat P. Van Kakum, en zulks gerekend re>pect. van deu lü.ien Juni en lsten Juli jl Ver- leeud- Een iwc-ej. verl. naar Ned. wegens ziekte aan den k.ipit. der mf. M. T. H. Perelaer; een tweej. tverl. naur Ned aan den kapit der ml. W. A. Kruijmel. Departement van Murine. Verleend: Een tweej. verl. naar Ned, wegens ziekte, aan den kapit. lu>t. t-zee bij het sedentaire zeewezen in Ned.-lndie, dir. van >y het mar-étublis te Uuru>t J. P. M. Willinck. Be noemd tot dir van het Marine-établissement op Onrust, de kapit. luit. t/z. bij het Ind. sedentair zeewezen M. L. J. Van Asperc-n, tnans chef oei 2de afd. (gouv. Marine; bij het d. p. der Mariue in Ned, lndie. Tijdelijk gedet.cheerd bij het d«p. der Marine, de luit. i/z. der lste kl. bij de Kon. Ned. Marine J. B. A. De Jossehu de Jong, teu einde de betr. van chef der 2de aid. (gouv. Murine; bij het dep. der Marine in Ned. lud te vervullen. i i l i i i1 JL: IN i VAN HET OORLOGSTOONEEL. In afwachting van nadere belangrijke tijdin gen van het oorlogstooneel, waar volgens de telegrammen gisteren eu waarschijnlijk ook he den warm wordt gestreden, doen alle tijdingen, die sedert de laatste paar dagen langs tele- grafischen weg vandaar ons toekwamen, zien, dat de Duitsche legers, in even groot aantal als bij het begin van den oorlog, ten gevolge van de versterkingen die de landweer levert, steeds dieper in .Frankrijk doordringen en zonder veel moeite op Parijs aanrukken. De hoofdbeweging gaat uit van een linie die zich uitstrekt van Chê.- lons tot Troyes, ztjode dit de basis van een drie hoek, waarvan het snijpunt te Charenton is en de beide zijden zich noordwaarts uitstrekken langs de rivieren de Seine en de Marne, eu de spoor wegen van Ch&lons, Epernay, Chaléau-Thierry, Meaux en Parijs; zuidwaarts langs Troyes, Nogent, Fontainebleau en Melun. Het hoofdkwartier vao den koning van Pruisen is te Saiut-Dizier, gelegen achter Vitry-le-Franjais, een versterkt stadje dat zich heeft overgegeven. De voorposten van het leger van den koning staan le Epernay, waar de nationale garde weer stand heelt geboden. Dit is de eerste open plaats in Frankrijk waar men dit sedert het begin van deu veldtocht doet. Chalons waar reeds voor eenige dagen verken ners aankwamen, is Vrijdag door sterke cavalerie- eu artillerieafdeeliugen bezet. In het noorden reiken de Pruisische troepen tot de Belgische grens aan de zijde van Longwy. Zaterdag eiscute eeue Pruisisch legerafdeeliug deze stad op. De kounnandant weigerde. Noen van deu maarschalk Alac-Mahon, noch van den keizer verneemt men iets. (Zeer waar schijnlijk is Mac-Mahou slaags met legerkorpsen van den kroonprins. De telegrammen doen ons dit veronderstellen). Mac Alahon heeft overigens Eeiins even spoedig als Chalons verlaten. Ook vao maarschalk Bazaiue hoort men wei nig of niets. Een officieel telegram uit Berlijn aan de Times logenstraft de Fransche berichten, die zeggen dat het Bazaiue gelukt is, met een deel van zijn leger uit Aietz te ontsnappen. Afgescheiden van de Pruisische krijgsmacht die in Frankrijk is, worden drie reservelcgers in Duitschland opgesteld, een aan den Rijn, een te Berlijn, en het laatsle in Silezië. Buitendien is een vieide legerkorps op Frausdi grondgebied samen gesteld. Dit slaat onder bevel van den kroonprins van Saxen. Dit leger heeft tot taak detlank van den kroonprins \an Pruisen te dekken. (Volgens benclnen van den onderprefect vau Verdun, aan den minister van binnenlandsche zaken te Parijs, is Verdun den 2Ö-,,IU 11. le 9 uren 's morgeus, door een Pruisisch korps van 8 a 10.000 man, onder bevel van den kroonprins van Saxen aangevallen, doch met groot verlies teruggeslagen.) Ziedaar in korte trekken den stand van zakeo op dit oogenblik. Er kunnen nadere berichten komen die hierin gewichtige veranderingen bren gen, te meer daar de telegraaf gemeld heelt dat er gisteren gestreden is. Tot dusver zijn er even» wel volstrekt geen nadere tijdingen. Maar dat er tusschen Mac-Alahon en den kroonprins, of tus- scheo de uiterste rechtervleugel van prins Fre- derik Karei en Alac-Mahon in de nabijheid van de Belgische grenzen wordt gekampt is hoogst* waarschijnlijk. Te Parijs maakt men zich altijd nog niet zoo bezorgd als de toestand zou doen verwachten. j De nadering van den vijand, voor eenige dagen j als onmogelijk beschouwd, wordt niet meer be twist, maar men vleit zich dat dit uitsluitend het leger van den kroonprins is, waarvan men zich niet veel voorstelt. Alen houdt nog altijd stellig vol dat Bazaine en Mac-AIahon zich derwijze met elkander vereenigd hebben dat zij den vijand met goed gevolg in bedwang kunnen houden. Het aantal valsche geruchten omtrent gelukkige veldslagen die op deze veronderstellingen worden gebouwd, is zeer talrijk. De Parijsche bevolking put daarin een vertrou wen, dat de hoogere regeeringskringen noodig achten om hare moed en geestdrift aan te vuren. Welke zullen de gevolgen zijn als de natie bij het terugkrijgen van haar zelfbewustzijn de waar heid verneemt? De regeering beeft den heer Thiers buiten zijn weten tot lid vao het comité van defensie benoemd. In de zitting van het Wetgevend Lichaam van Zaterdag, weigerde hij deze benoeming uit han den der regeering; hij wilde wel deze betrekking aanvaarden uit handen der kauier; hij kwam echter op zijn voornemen terug toen de kamer deze benoeming goedkeurde. Ondanks de tegenspraak houdt het welingelicht dagblad La France vol dat de zetel van de re- geeriog ingeval van gevaar, naar Bourges of Tours zal wordeo verlegd. Intusschen zou zich dit slechts bepalen tol de departementen die met de organisatie van de nationale verdediging belast zijn. Posl-Scriptum. De Figaro ontleent heden aan het Parijsche dagblad l'Opinion Nationale: „Een luitenant-kolonel van de artillerie is ge kwetst te Parijs aangekomen, om verpleegd te worden. Hij verhaalde dat den 23sten en 24sten Aug., zoDder mede te deelen waar, een groote veldslag heeft plaats gehad, waarin hij de verwonding had bekomen, die hem genoodzaakt had naar Parijs te vertrekken. In dezen veldslag, zouden onze troepen zulk een slachting onder de Pruisische troepen hebben aangericht, dat deze luitenant-kolonel, die de mitrailleuses bestuurde, zijn stukken achter de vijandelijke lijkeu kon verschansen. Die lijken waren hoog genoeg opgestapeld om tot borst wering te dienen. W ij herhalen dat de bron waaruit dit verhaal komt volkomen betrouwbaar is." Behalve de onwaarschijnlijkheid van dit verhaal, is er geen enkel officieel ol officieus bericht dat van deze groote overwiuoiug gewag maakt. Het is dus zeker weder de faotaisie van een of ander opgewonden journalist die aan de Parijsche be volking dezen trek speelt. Bar-le-Duc, 26 Aug. (Officieele dépêche). De kleine vesting Vitry-le-Eranjais heeft zich over gegeven. De onzeu hebben er 16 stukken geschut gevonden; en twee bataljons mobile gardeo, die afgedwaald wareo, zijn door onze ruiterij ver strooid. Wij hebben 17 officieren en 850 man schappen gevangen genomen. Aan onze zijde is de majoor F'reisen zwaar gewond, en zijn 3 sol daten gekwetst. Brusael, 27 Augustus. De Eloile Beige meldt uit Monlméuy, dat er gisteren le Lemouilly eene botsing heeft plaats gehad tusschen FTauscheu en ublauen. Het gros van het leger van Mac-Mahon bevindt zich te Steuay. Par(js, 21 Augustus. De minister van Binnen landsche zaken heeft, ouder reserve, de volgende mededeelingen van hel oorlogstooneel aan de dagbla den gedaan. „Er zijn vijandelijke cavalerie-troepen gezien te Arcis-sur-Aube (aan den grooten weg van Troyes naar Reims). z/Eeu detachement uhlanen heeft een aanval gedaan op het spoorweg-station van Epernay, terwijl inmiddels andere manschappen binnen de siad diongen. Zij werden teruggeslagen door de uauonule garde, die 17 der indringers doodde. „Eeue sierke koloune, uit cavalerie- en artil- lerie-troepeu zameugesteld, is gisteren te Chalons binnengekomen. „Alen verzekert dat de bezetting van Straats burg een nieuwen uitval met succès heeft gedaan, waarbij zij zich meester maakte van eencouvooi vee eu ammunitie. „De bezetting biedt zeer krachtigen weêrstand. „De bevolking, die zich tot nationale garden heelt georganiseerd, is vol geestdrift eu heelt de bezetting in haar uitval ter zijde gestaan." Parjjs, 28 Augustus. De uiiuister van binnen- landscne zaken heeft ouder reserve bekend ge maakt, dat de Pruisische troepen in het depar tement van de Aube hunne beweging gestaakt hebben en teruggetrokken zijn naar Öt. Dizier. De vijand is aan de poorten van Reims gezien. Pruische kolonues, materieel en infanterie trek- kon door Luueville en Bryan. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de dagbladen onder reserve medegedeeld, dat de Pruische strijdmacht, die onder den kroon prins Chfllons bezet had, Zich naar Suippes scheen te begeven. De Pruisen hebben in het departe ment van de Aube de kampementen Verlaten en zich naar Sommepy begeven; 2i>,000 hunner zijn met convooien Joinville doorgetrokken, in de rich ting van Vassy en Aloutier. De vijand, van Graud- pré komende, rukte op naar Réthel en Vouziers. Het Keizerlijk correspondentiebureau Haoas meldt uit Aletz van heden, dat de Koning van Pruisen den geneiaal Von Sieiumetz van zijn kommandement heeft ontheven, omdat zijn leger korps zulke groote verliezen heeft geleden; maar geen der generaals heeft Steiumetz willen ver vangen. Zijn leger is uu sainengesinolteu met j dat van den kroonprins. Een telegram vau de Belgische grenzen doet vermoeden, dat de Pruisen den tocht naar Parijs niet willen voortzetten voordat aan Alac-Mahon slag is geleverd. Berlijn, 28 Augustus. De Pruisen hebben 6 militaire doctoren en 21 adsistenten krijgsgevangen gemaakt nabij Melz. Zij hebben hen via Luxemburg en België naar Frankrijk terug gezonden. De Pruisen zijn te Longuyon aangekomen. Zij hebben bij la Granville den spoorweg opgebroken. Brussel, 28 Augustus. De Eloile Beige meldt, dat 4011 Piuisen gisterenavond gezien zijn te Lon guyon, op tien kilometers afstand van de Belgi sche grenzen. Belgische troepen hebben order ontvangen, om zich naar de grenzen te begeven. De nabij liggende dorpen hebben aanzegging be komen, dat zij inkwartiering zullen krijgen. Te Stenay wordt gevochten. Bcrljjn, 27 Augustus. Betrekkelijk de vorming van Fransche vrijkorpsen, merkt de Slaalsanieiger Op, dat, naar de grondslagen van het volkenrecht, behalve de machtiging van den minister van oorlog tot oprichting, ook nog gevorderd wordt dat die vrijkorpsen aan de Fransche militaire wetgeving onderworpen en door Fransche officie ren gekoininandeerd zullen moeten vvezeu. Ge schiedt dit niet, zoo zullen die korpsen slechts als benden kunnen worden beschouwd. Parjjs, 27 Augustus. In de heden gehouden zitting van bet Wetgevend Lichaam heeft de heer Thiers gezegd, dat hij uit het Journal o//iciel ver nomen heeft zijne beuoemiug tot lid van het co mité van defensie voor de stad Parijs. De spreker verklaarde dat hij die betrekking niet heeft willen aauvaarden, zonder opdracht van de Kamer. Nietteuiiu met het oog op den ernst van den toestand, zou hij thans de benoeming aannemen, indien de kamer haar wilde bekrach tigen. Een der ministers verklaarde daarop dat de regering van oordeel was, dat de heer Thiers, die de fortificatiën van Parijs had doen maken, ook natuurlijk moest worden geroepen tot hare verdediging mede te werken. De heer Steeuackers stelde hierop voor, den heer Thiers bij acclamatie als medelid van bet comité van defensie te benoemen. De voorzitter merkte echter op dat hij, daar de kamer van bare gevoelens te dezen opzichte reeds voldoende had doen blijken, het niet noo dig achtte het voorstel van den heer Steeuackets in overweging te doen nemen. In den ministerraad is overwogen het voor stel om deu zetel der regeering naar Bourges over te brengen. De meerderheid verklaarde zich te gen dit voorstel. Pai'jjk, 29 Augustus. De Alinister van Binnenl. Zaken heelt, onder voorbehoud medegedeeld dat uit den samenhang der verschillende ontvangen depêches blijkt, dat de Ptuisische troepen haar beweging in de richting van Vouziers eu Rethel voortzetten. Nabij deze beide steden waren éclaireurs van den vijand gezien. Twintigduizend man zouden heden Cnêloiis zijn doorgetrokken; de cavalerie marcheert op Epernay. Straatsburg en Phalsbourg verdedigen zich voort durend krachtig. Een besluit van den generaal Trochu, van gis teren, gelast aan de personen beliooreude tot na tiën waai mede Eranknjk in oorlog is binnen drie dagen het departement van de Seine te verluien en Frankrijk ie ontruimen of zich in de depar tementen aau de Loire te vestigen. De overtreders zullen voor deu krijgsraad te rechtstaan. Parjj», 29 Augustus. Volgens het Jourhalo'/iciet is voor de leeuiug tol een bedrag vau 8U7,3U/,UUU i'rs. ingeschreven. Het gemeentebestuur noodigt de ingezetenen uit zich voor het beleg te proviandeerende personen die de wapeueu met kunnen voeren, worden tevens aangemaand de stad le verlaten. 9Iadrld, 28 Augustus. De Carfisten hebben deu spoorweg van Pauipeluuaopgebroken. Nieuwe beudeu zijn verschenen. Ouder generaal luiaquiio is er een divisie infanterie met bergartillerie naar Naverre gezonden. Beoht szaken. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kan- tongetecht te Leiden dd. 22 Aug. 1870, als: 3 wegens buiten de daargestelde waterplaatsen (urinoirs) datgene te hebben verricht Waartoe die iurichtingen bestemd zijD. 8 wegens in den Rijn te hebben gebaggerd, zon der consent van H.H. van Rijnland. 1 zonder permissie een aan hetn behoo- rend paard te hebben laten grazen aan het Jaagpad onder de gemeente Soe- terwoude. 1 vuilnis te hebben opgehaald, zonder vooraf kennis te hebben gegeven. 1 het op een openbare plaats houden van hazardspel. 1 met een mei geldig plaatskaartje, plaats te hebben genomen in een rijtuig van den Hollamlschen IJzeren spoorweg. 1 het doortrekken van een tol, zonder het verschuldigde padgeld te hebbeu betaald. 1 een schuit met bagger onder de ge meente Leiderdorp te hebben laten lig gen, waardoor de doorvaart was be lemmerd. 2 scheldwoorden te hebben geuit zonder daartoe uiigetergd te zijn. I .A V r.SlT; BEKICHTJEIV. 's Gravenhaob, 29 Aug. Z. AI. de Kouing ver trekt niorgeuucliteud vroegtijdig uit deze residen tie naar Utrecht. Hel heeft H. M. de Koningin, beschermvrouw van het Boode Kruis, behaagd, den heer F. Bot- gorschek, directeur van de muziek aan het Groot Stedelijk Badhuis, te vereeren met eene gouden snuifdoos, als een bewijs van Hr. Ms. bijzondere tevredenheid over de loffelijke pogingen, door dien heer aangewend, out hel Boode Kiuis te ou- dersleuuen. De heer Botgurscliek had in de af- gelóopeu week een concert ten voordeele van die nuttige instelling in liet Badhuis gegeven, dat zuiver ƒ830,25 had opgebracht. Daaronder behoort eene bijdrage van Z. Al. den Kouing. Amsterdam, 29 Aug. Tarwe, stemming ƒ5 hoo- ger; O. B. Pools. 375 c. z./k. Rogge, stemming 2 a 3 guldeD hooger; Petersburg 193; Galatz 200; N. Pruis. 206 c. z./k. Leveriug, stemming 3 a 4 gulden hooger; Oct. 199, 200, 198. Boekweit vast. Raapolie, vliegend 44; Mei 1871, 42 a 41#; Sept. 4314; Oct. 4214; Nov. 42#; Dec. 42. Lijuolie, vlie gend 33; Sept. 32#. Raapkoeken 98, 104. Lijn koeken 11 a 14. Koolzaad, Oct. 79. HuWhUJiua, bhauudi'Lit LUI 1 Gf.vALLIEN Eerste Huwelijks-Al koudigiug van Leiden van deu ZFslbii Augustus. J. Baart jm. 20 j. eu J. E. ft. uigt.uel jd. 21 j. B. I,an- geiaal jm. 25 j. eu H. P. Vau Zyl jd. 24 j. H. J, VaD Oauj wedr. 67 j. eu J. Van der Velden wed. 65 j. P. Betj jm. 25 J. en J A. Puut jd. 25 J. O. Selier Jm 21 j. ca M. SchoDeveld jd. 25 j. A. C. R. J. Oe Brutjn jm. 29 j. en S. G. J. M. Ingmuhousc jd. SL j. A. Ue Koster jid. 29 j* en 5). Bonueur jd. 26 j. VV. Van der Linden wedr. 40 j. en J. Lindeuhuf. 5j j. Comité van het ROODE KRUIS te Leiden en omstreken. Weder in dank ingekomen bij den heer A.C. Leembruggen Van N. N. Een blikken koker, inhoudende 6 meier Engelsche hechtpleister; van de dames N. een pak linnen, zwachtels, cotnpressen, pluksel en gitter charpis; van X. S. X. een pak pluksel; van mevrouw L. v. B. zwachtels, cotnpressen, pluksel en gitter charpisvail N. N. 7b zwach tel, 22 verbanddoeken, 27 cotnpressen, eenig linnen lalelgoed eu een pakje pluksel; van mevrouw V. D. D. oud linnen, laken 1 muts enz.; van de Vereeniging het Huode Kruts te Warmond een paket inhoudende 5 linnen hemden, 1 linnen laken, eenige ellen nieuw linnen en shirting eu een pak pluksel van R. B. een kistje sigaren, pluksel, linnen en twee brieven spelden; van de R. K. Parochiale scnool in de Bakkersteeg, hoofdonder wijzer de heer W. R. Van der Vliet, 6 pakken linnen; van L een paket geordend pluksel; van N. N. een anker wijn; van de bijzondere school der Zusters van Liefde in de Bakkersteeg coin- psesseu, linnen lakens, pluksel enz.; van N. N. geordend pluksel; van N. D. 5 bedlakens en ver band linnen; van inej. wed. H. een paket pluk sel; van inej. C. De N. linnen, pluksel, kousen, sokken, mutsen, eelt halsdoek eu spelden; vau N. R. een mand met flesschen bessensap; van J. S. een pakket fijn finnen; van N. N. ecu pa ket pluksel; van echtgenoot en dochter een verbandpak (geheel compleet); van uiej. H. eenig pluksel; door het Vrouwen-comité vervaardigd eene aanzienlijke hoeveelheid verbandsmiddelen eu due grijze mantels. Het tot heden outvaugene en aangekochte wordt morgen aan het Hooluoouiité opgezoudeu. Namens de Commissie voor het Materieel van het Boode Kruis. J. RUTGERS. Secretaris. Heden weder in dank ontvangen: Van de leerlingen der bijzondere school van den heer C. De Aleulder te Lisse ƒ4.39; van de leerlingen van de Openb. school te Noordwijker- hout (Hoofdonderwijzer de heer K. Ketjzer) ƒ458 van de leerlingen der Openb. school te Noord- wijkerhont (Hooldortderw. de heer J. Van Dijk) ƒ3.82; van de leerlingen van de Openb. school te Hillegom (Hoofdonderw. de heer L. L. Vee- nendaal) 26.vau de leerlingen der Openb

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3