N°. 3236. Dinsdag A°. 1870. 30 Augustus. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DKZKR COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00, Franco per posL Afzonderlijke Nommers 3.85. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIKN. Voor iederen regel0.15 Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. na Leiden, 29 Augustus. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeen geroepen tegen Maandag den 12den September aanstaande. Thans is openbaar geworden het programma van werkzaamheid van de eerste bijeenkomst der Nederlandsche Juristen-Vereeniging, welke op S, 9 en 10 September aanst. in het gebouw der Socië teit de Vcreeniging te 's-Gravenhage zaJ worden gehouden, en waarvan het ledental thans reeds op meer dan driehonderd rechtsgeleerden wordt begroot. Eerst zal het bureau worden samenge steld, en zullen door de vergadering een voorzitter, jr twee onder-voorzitters en vier secretarissen wor den benoemd. Daarna zullen de eigenlijke werk zaamheden een aanvang nemen. I. Beraadslaging over de-vraag: of', en zoo ja, binnen welke grenzen, rechtspraak in burgerlijke en strafzaken kan worden toevertrouwd aan den ,;!alleen-rechtsprekenden rechfer. Daarover is door Mr. M. J. Pijnappel advocaat te Amsterdam een preadvies uitgebracht, ten gunste van den alleen- rechtsprekenden rechter in burgerlijke zakeD, be- •johoudens hooger beroep. II. Beraadslaging over de navraagin hoever in burgerlijke zaken beroep op !'een hoogeren rechter moet worden toegelaten, .ff hetzij bij wege van appèl, hetzij bij wege van na cassatie. Daarover is een preadvies voorgesteld door Mr. J. Kappeijne van de Coppello advocaat te 's-Gravenhage, ten gunste van een hooger be- roep in alle burgerlijke zaken en van opdracht daarvan aan den Hoogen Raad, met afschaffing der cassatie in burgerlijke zaken. III. Beraadsla ging over de vraag, of en in hoever in strafzaken hooger beroep moet worden toegelaten, aangeno men dat voor alsnog van rechtspraak door ge zworenen geen sprake is. Daarover is een pread vies in gereedheid gebracht door Mr. C. H. B. Boot lid van den Raad van State waarin de stéi ler, getrouw .aau de door hem als Ministe- van Jpstitie in 1859 voorgestelde rechterlijke organi satie zich verklaart tegen hooger beroep in straf zaken, maar daarentegen voorstelt des rechters eenige uitspraak over schuld of onschuld met de noodige waarborgen voor juistheid te omgeven. IV. Beraadslaging over de vraag: of een excep- di tioneele rechtsmacht in handelszaken wenschelijk is. Het preadvies van Mr. T. M. C. Asser, hoog- iiWleeraar en advocaat te Amsterdam, beantwoordt jjvdie vraag ontkennend. V. Beraadslaging over de vraag: Welke hoofdbezwaren staan aan de herziening onzer wetboeken in den weg en hoe die op te lossen, ten einde te bevor deren dat die wetboeken steeds beantwoorden u; aan de veranderende eischen der samenleving ,,en ten allen tijde de juiste uitdrukking zijn dér meest algemeene opvatting van het recht door de bevoegde beoordeelaars in ons vaderland. Het preadvies van Mr. G. De Vries, lid van den Raad van State, verklaart zich voor partieele regeling onzer wetgeving. De geëerde steller wenscht verdere codificatie dier partieele wetten op bepaalde tijd- stippen. VI. Benoeming uit de Juristenvereenigig van eene commissie uit haar midden, om voort durend toe te zien op de werking onzer wetboe ken, indiening van wetsontwerpen tot gebeele of gedeeltelijke Herziening van een der wetboeken door eene- commissie, ingevolge art. 105 der Grond wet, verbetering van het Reglement van Orde der Tweede Kamer en eindelijk de beoordeeling voor de eindstemming, door eene commissie der B1 Tweede Kamer, in overleg met den Minister, in K hoever het wéts-ontwerp naar aanleiding van de I gebrachte wijzigiugen, nadere verbetering behoeft. Eindelijk zal de vergadering overgaan tot de be noeming van eeb Bestuur. Het Journal de St. Pélersbourg bevat het volgende: //Zondag 9 (21) Aug., heeft de graaf Van Zuy- len van Nyeveld, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van Z. M. den koning der Nederlanden, de eer genoten door Z. M. den keizer te Petersburg in audiëntie te worden ont vangen. Z. Keiz. Maj. heeft hem bij die gelegen heid, in de vleiendste bewoordingen zijn dank betuigd voor de vriendschappelijke en heusche ontvangst, welke aau Z. Keiz. H. grootvorst Wla- dimir, gedurende zijn verblijf in Nederland, van de zijde van den Koning en de Koningin der Nederlanden is te beurt gevallen." Naar men verneemt, heeft het Depart, van Ko loniën aan de Tweede Kamer verzonden het zeer u. oua I-Jti uo .U.U.09 304 :3.iad uitgebreid, van vele bijlagen vergezelde, rapport nopens de koffiecultuur op Java. (IV. R. C.) De heer De Laat de Kanter heeft zijn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad van Goes, omdat er personen in den raad zijn gekomen, die van zienswijze met hein zeer veel verschillen; en een goede samenwerking z. i. onmogelijk schijnt; daarom is hij van meening dat zijn plaats niet langer in den raad is." De Burgemeester, Hoofd van het gemeentebe stuur alhier, doet te weten, dat aan den ontvan ger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 25»te" dezer maand invorder baar verklaard kohier van het patentrecht, over het dienstjaar 1870 en 1871, eerste kwartaal, terwijl ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De heer Wagner, kapelmeester van het Sak sische korps hoornblazers, dat voor weinig tijd in het feestgebouw zoo grooten opgang maakte, is in den oorlog gesneuveld. Uit Zuilichem schrijft men omtrent de aanva ring van de schuit van J. Florijn nog het vol gende dd. 25 Aug.: //Gisteren namiddag, omstreeks 1 uur, had op de rivier het volgende ongeluk plaats: schipper J. Florijn had p. m. 200 hectoliters aardappelen, bestemd voor den heer C. van Leeuwen, te Lei den geladen en was daarop van wal gestoken. Pas onderzeil, liep een opkomend bovenlandsch vaartuig hem vlak op den steven, waardoor het schip met aardappelen oogenblikkelijk zonk en de schipper en zijn zoon zich te uauwernood door overspringing op het andere schip konden redden. Velen, die het ongeluk zagen gebeuren, zijn met booten toegesneld, om het zinkend vaar tuig, dat op zijde geslagen en drijvend vvas, zoo mogelijk nog aau den oever te brengen, hetgeen hun na veel moeite en krachtsinspanning is ge lukt, zoodat zij het op het erf van Mevr.de Wed. J. G. van Kuijck, te Zuilichem, kouden vastma ken. Intusschen was schipper Florijn mede door gevaren naar Zalt-Bommel, waar men omtrent de schade moet zijn overeengekomen voor 100. Florijn, die zwaar aan het hoofd moet gewond zijn, had dadelijk na het overspringen, doch vruch teloos, verzocht om aan te leggen. Een ander schipper, die zulks bemerkt had, spoedde zich aanstonds Daar den burgemeester, die, van het voorgevallene onderricht, onmiddellijk den rijks veldwachter gelastte, de opvarenden na te zetten, met dat gevolg dat hij ze bij de spoorbrug te Zalt-Bommel achterhaalde, waar hij tot het aan gaan der bovenvermelde overeenkomst zeer zeker het zijne heeft toegebracht." Naar wij vernemen zegt de Stoompost, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken bepaald, dat, wanneer eenig Rijkswerk door eene ven nootschap onder eene firma wordt aangenomen, de commanditaire of de hoofdelijke, aansprakelijke leden dier firma voortaan niet meer als borgen I mogen worden toegelaten. Mocht een Rijkswerk door een lid eener firma worden aangenomen, dan geldt gelijk verbod voor de overige leden dier firma. Het onlangs verschenen rapport van de Jury der Internationale Tentoonstelling van Landbouw werktuigen, Arnhem, 1870, zegt betreffende „de guDstig bekende werktuigen uit de fabriek der firma Becker Buddingh," het volgende: z/De hoogst Duttige en der Jury als uitmuntend werkend werktuig bekende veebascule behoefde naar het oordeel van Jury geene aanprijzing meer, doch de ijzeren snelweger met wijzerplaat kwam haar voor als een nieuw werktuig, dat vooral, nu meer en meer de granen bij het ge wicht worden verkocht, groote diensten aan den landbouw zal bewijzen en daarom stelde de Jury voor om aan dat werktuig toe te kennen een diploma van eer." Te Goes is in beginsel besloten tot oprichting eener hoogere burgerschool voor meisjes. De Noord-Brabander meldt, dat Z. M. de Koning aanstaanden Dinsdag de stad 'f-HertogeDbosch met een bezoek zal vereereu, tot het inspecteeren der troepen en fortificatiën. Koninklijke scherp schutters zouden bij die gelegenheid de eerewaoht betrekken. Als een bewijs, hoe sommige gemeentebesturen over het zorgwekkende van onzen tegen wnordigen toestand denken, moge het volgende dienen. Voor eenige dagen meldde de kommandant der schutterij te Goes zich bij de vergadering van burgemeester en wethouders aan, om, wijl hij, door de zorgen van het min. van oorl., even als de overige schutterijen, van achterlaadgeweren voor zijn korps was voorzien, van de gemeente eene schietbaan te verkrijgen. Gevraagd naar de kosten van zoodanige inrichting, gaf de komman dant te kennen, dat deze wellicht f 1500 zouden kunnen bedragen. Hierop kreeg hij ten antwoord, dat de gemeente „nooit of nimmer" 1500 centen, laat staan f 1500 gulden zou uitgeven voor zoo danige zaak. Als tegenhanger van het bovenstaande kan dienen, dat de burgerij van Goes thans eene weerbaarheids-vereeniging opricht, waaraan be reids 45 personen hun deelgenootschap hebben toegezegd, terwijl het voorloopig commité rekent 70 a 80 man te zamen te zullen brengen. Te Amsterdam is naar men verneemt bij de commissie lot ondersteuning der onvermogend achterge bleven betrekkingen van miliciens, deze week (4de opgaaf) ingekomen een totaal van. f 1161,51. Bedrag van de vorige opgaven. 19SÓ5.12. Te zamenf 21026,63. In de Figaro leest men De achtste Fransche ambulance, onder leiding van Dr. Tardieu en de Nederlandsche ambulance onder Dr. Van der Horst, zijn Zaterdag van Parijs naar het oorlogstooneel vertrokken. legging door den Commissie belast met afnemen tan van examens \an leerling-apotheker, eene acte yan bevoegdheid als leerling-apother is tóegekeud, zijn naar volgorde der toelatmg: J. A. Vroom, geb. te Rotterdam; H. A. Hboftman, geb. te Boskoop; A. Nijdajn, geb. te Sneek; F, J. Abresch, geb. te Muntendam T. Beidsebat, geb te Haringen; W. J. Schutte, geb. te Neder berst deu Berg; N. AdriaDi, geb. te Zuidbroek; S. Vau Vuure, geb. te Broek in Waterland; S. Kerssens, geb, te Krommenie; P. G. Romija, geb. te Soest. J. Van Beverwijk, geb. te Kampen. B. B. Van den Hoorn, geb. te Bodegraven; S. A. Van Kralingen, geb. te Boskoop A. Adema, geb. te FranekevadeelH. D Uitterdijk, geb. te Aduard; IJ. Van der Peer, geb. te SueekG. F. F. Van Woerden, geb. te Norg; 1'. J. J. Paling, geb. te Delft; J. Jurrewitz, geb. te Rotterdam; D. Gauw, geb, te HaskerlaudB.-Nuues, geb. te Suriname; B. S. Engbers, geb. te Losser; A. Jacobsen, geb. te Amsterdam; F. M. G. Van Walsem, geb te Hoorn; A. Hl Sandvos, geb. te Amster dam; L. J. Van Asperen, geb. te's-Hage; J. Vreelmg, geb. te Beemster! K. Wieling, geb..te Westdougeradeel. A. L. Cardozo, geb. te 's-HngoJ. da Silva Sobs, geb. te Amsterdam; H. C. Lamners, geb té Assen; Mej J. Ten Gate. geb. te Wormerveor; Mej. C. E. Pel, geb. te SmallmgerlandMej. D. C. Koen, geb. te Houten; Mej. A. H. Jacobs, geb. te Sappemèer; Mej. A. J. M. Sonnenberg, geb. te ZwolleMej. J Verwijnen, geb. te Amsterdam; Méj. D. Ter Veen. geb. te Amsterdam; Mej. E. J.. Van de Linde, geb. te Amsterdam; Mej. E. C. S. Hofker, geb. teNieu weramstel. Maandag zijn van 's-IIage naar Duitschland vertrokken de heeren J. L. G. Le Rütte, te Leiden, en J. M. C. E Le Rütte, te 's-Gravenhage, ridder der Militaire Willemsorde, beide oud-officieren van gezondheid van het Oost-Indische leger, om onder het vaandel van het Roode Kruis hulp te verleenen aan gekwetste krijgslieden. In een eergister gehouden vergadering heeft de direktie der Rijnspoorwegmaatschappij het vervoer van goederen, algezonden door lokale cornitées van het Roode Kruis, zoolang de oor log duurt, vrijgesteld van het betalen van vracht en tevens restitutie toegezegd van hetgeen sedert 1 Aug. voor dat vervoer reeds is betaald. Ook de directie der Kamper stoomboot-maat schappij heeft besloten, de goederen van het Roode Kruis vrachtvrij over te voeren. De Tilburgsche fabrieken hebben het nu weder druk met militaire leveraDciën. Woensdag 11. is te Londen plotseling overleden Dr. C. Schwartz, pred. aldaar, vroeger pred. bij Schotsche gemeente te Amsterdam. Dr. Reinhold Klotz, Professor te Leipzig sedert 1831, is overleden. Hij was in 1S07 geboren en heeft zich door zijne uitgaven van oude schrijvers beroemd gemaakt. Met J. C. Jahn stichtte hij in 131 de //Jahrbücher für Philologie und Püdagogik." Het Amerikaansch fregat Franklin is eergisteren- morgen, vergezeld van de korvet Juanita, van de reede van Vlissingen naar zee gestoomd, niet be stemming naar Engeland. Naar men meldt, zal Zr. M. stoomschip Admi raal van Wassenaer, onder hevel van den kapit. ter zee F. L. Geerling, den lsten September van Cu- rajao naar Nederland vertrekken. Blijkens eene door de Fransche dagbladen medegedeelde circulaire van den directeur-gene raal der Fransche postadministratie is de postge- meenschap tusschen de hoofdstad en het door Duitsche troepen bezette Fransche grondgebied in deze oogenblikken nagenoeg gestremd, zoodal op de goede overkomst van brieven en verdere stukken naar de noordoostelijke departementen bestemd niet te rekenen valt. Aangeteekende brieven voor de departementen la Meurthe, la Meuse, la Moselle, le Bas-Rhin (met uitzondering van Schlestadt), worden uit dien hoofde niet langer ter verzending aangenomen. (Staats Cl.) Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat de stem briefjes bij de herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofd- kiesdistrikt Alkmaar op Dinsdag 30 Aug. e. k. in te leveren, zullen geopend worden op Vrijdag 2 September daaraanvolgende. De namen der 40 candidaten, aan wie na eedsaf Z. M. -heeft de benoeming van S, J„ O. P, Yan Weezei, burgemeester van Eist, tot secretaris dier gemeente goedgekeurd. Z. M. heeft O, lt. F. lmmiuk herbenoemd als burgemeester der gemeente Borculo Z. M. heeft aan C. E. Boonzajer en Mr. J. W. Th. Swatera van Schaumburg, op huu daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als ledeu van het college van regenten ovér het buis van arfèst te I Gorcum, en zijn benoemd tot leden van genoemd j college Mr. S. J. T. H, Nederrneijer ridder vun léo- I seuthal, otllcier van justitie bij de arr rechb. te uur- 1 cum eu Mr. C. Diemont, kautemr. alditar. Meaoomsj nebuodas vu, "»»c2 nab qo ...dia j Z. M. heeft benoemd tot Jid der comin. vau aam. J over het burgerlijk en militair huis van verzekeriug i te 'a-Hertogenboscli Jhr. Mr. H. J. J; Van Rijcke- I vorsel ran 1 Kessel, rechter in de arr.-recht, aldaar. Z. M. heeft Mr. A. Tellers, adv. te tftrecÜt, be last mét de tijdelijke waarneming der iurictien van auditeur-militair bij de tijdelijke militaire auditie voor j de provincie Utrecht,, ter standplaats Utrecht. Z. Ml heeft goedgevondeh1 dén kapit. Gk N".'Ni- I naber, van den staf der art. onder-direc, van-het i wapendepot te Dordrecht, eeryol uit die functie te ontheffen en hem in zijnen rang over te plaatsen bij i het korps pontonniers; te benoemen' tot 'onder dir. 1 van het wapendepot te Dordrecht den kap. R. Ver- I schoor, van het korps pontonniers, die, jnve^b^od daarmede, in zijn rang wordt overgeplaatst bij den I staf van het wapen der. art. Z. M. heeft goedgevpnden bij het wapen der art. te benoemen: bij de staf van het wapen,' tot kapit. van de 3de kl (naar óuderdom van rang), de 1ste luit. T. J. C. A. Boele, van dien staf, werkzaam bij de Kon. Md. Akad.G. L. Moorrees,yap het 3de reg. vest. art., misgaders F. H. Boogaard, van dien staf, adj'. vau den insp. van het wapeii; fót' l'èten luit., den 2den luit. D. Van der Linden, magazijn-m der art. van. de, 3de kl. teWiprickerscbaps; |)jj,het lste reg, vest. art., tot kapit. van de 3de kl. (n. o. v. r.) den lsten luit. F. GV Visscher, van heli kot^ j' tot lsten luit. o. v. r.), de 2de luit. B. Reiger, S. A. Bisschop en A. Ö- Van Breda, allen yap, het I korps; bij het 2de reg. vest.-art., tot kapit. ran de 3de kl. (n. o- v. r.) den lsten luit. P. A. Scheltus, van den staf van het wapen, werkzaam bij'de Kou. Mil. Akad.; tot lsten luit. (n. o. v. r.), den jiden luit. A. A. Van Doesburgh, van het korps; bij het 3de reg. vest.-art., tot kapit van de 3de kl. (n. v. r.), Hoogstdeszelfs ordonnance-ofKcier, den lsten luit. Jhr. V. A. De Pesters, van hot reg. veld art., mits gaders den lsten luit. L. E. W. Dp Munnick, van het korps; bij het korps pontonniers, tot lsten luit. (n. o. v. r.) den 2den luit. O. A. Van Maaueu, van het korps. Z. M. heeft op het daartoe door' hem gedaail 'ver zoek, aan den met verlof hier te lande teruggekeer den apotheker der 3de kl. bij den militaireu genees kundigen dienst in Nederl. Indie G. W E. Vau Vogelpoel, met ingang van den lsten Sept. 1870, wegens ongeschiktheid tot het gaan'hervatten Vati den werkelijken dienst, ten gevolge van ziels-en lichaams gebreken, een eervol ontslag verleend pit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning vau pensioen. Hookn, 25 Aug. Gisterenavond werden hier uit de zeeboot, onder geleide van een officier, aange bracht zestig herstellende militairen, om hier, in de groote ziekeninrichting voor militairen, tot ze geheel hersteld zijn, verpleegd te worden. Deze ziekeninrichting kan nagenoeg driehonderd zieken opnemen. Nibuwkdibp, 27 Augustus. Heden is alhier van Harderwijk gearriveerd en overgegaan aan boord van het schip Catharine, kapt. Bakker om daarmede naar Suriname te vertrekken, een detachement suppletietroepen, sterk 66 militairen, onder bevel van den 2den luit. der artillerie J. R. G. De .Veer.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1