LEIDSCH STUDENTEN-CORPS. BOEK-, MUZIEK-, PLAAT- PAPIERHANDEL. P. SOMERWIL, ADVERTENTIES. makeD, en die diepgevoelde overtuiging tot uitvoe ring te brengen. De Pruisen komen al nader, terwijl wij onze verdedigingsmaatregelen voortzetten; maar voor de muren van Parijs zal hun geestdrift hun zegetocht tot staan worden gebracht. Fr&nk- rijks vaste wil, die door niets belemmerd wordt, is voor hun een onoverkomelijke hinderpaal en ver van hun land op vijandelijk grondgebied, zal hun1 veroveringstocht ongetwijfeld in een ramp spoedige terugtocht veranderen. De verdedigingswerken worden dag en nacht voortgezet. Voor het einde van de aanstaande week zullen zij in gereedheid zijn. Veldslag voor Metz. Aan het verslag van den berichtgever der Kóln. Ztg. ontleenen wij als vervolg op dat van giste ren het onderstaande: Heden 15 Augustus is het wapenstilstand, men begraaft de dooden. Ik heb het slagveld in alle Kvrichtingen doorkruist, dat de kruitdamp mij gis- II teren belette. Het slagveld behoort ons ontegenzeggelijk. De vijand heeft niet eens een demarcatie-lijn a. vastgesteld. Onze patrouilles houden het geheele oorlogsterrein bezet, overal ziet men op de heu vels onze lithauensche dragonders met geladen ka rabijnen, men ziet geen Franschen voor de wal len, des te grooter is het aantal hunner die dood t i op het slagveld liggen. i: Toen ik onze voorposten achter het dorp Montoy tl voor den grooten straatweg naar Metz bereikte, zag ik daar een half dozijn Chasseurs a Cheval die afgestegen waren, terwijl onze dragonders den weg versperden. Zij behoorden tot het escorte van den Franschen chef van den staf die zoo even met een adjudant naar het hoofdkwartier III was gegaan. r Zij onderhielden zich zoo goed als dit giug met onze lithauers. Een hunner verstond een weinig Duitsch en verhaalde van het groot aantal ge kwetsten dat onze artillerie veroorzaakt had. i De anders zoo trotsche chasseurs waren zoo r; bescheiden en demoedig mogelijk. Onze cavale risten vertelden hun daarentegen, dat zij het be treurden nog niet eens het genoegen te hebben gehad om met de Fransche cavalerie slaags te geraken. Louis Napoleon wist reeds in 1859 dat het niet raadzaam was met de Fransche cava lerie voor den dag te komen en nu is hij er weder schaarsch mede. Ook verhaalde men dat de keizer gisteren weer te Metz was geweest. Ik weet niet of het waar is. Door eene eigenaardige beschikking stond de overste v. d. Burg, chef t| van den generalen staf van den generaal Mann- tef: teuffel, die onder Bazaiue den Mexikaanschen oorlog medemaakle, gisteren tegenover den ie maarschalk. rij: Bazaine heeft nu de Pruisen leeren kennen i, en zal naar we hopen dezer dagen den beslis- [d senden slag aanbieden of aannemen, wanneer niet reeds heden van Fransche zijde nieuwe vredes-voorslagen worden gedaan, opdat l'empire eindelijk la paix worde, en wel een vernede- i] rende vrede, daar er aan geen andere te den- i: ken valt. J De koning heeft heden het slagveld bezocht. Er moet eerst bevel gegeven zijn, dat de troe pen hunne stellingen op het slagveld weer zou den inuemen. Naar men zegt, heeft de koning dit bevel ingetrokken de troepen bivouaceeren in de nabijheid van het slagveld dat de Franschen ons ontruimd hebben. Het tooneel dat het begraven [I oplevert is niet geschikt voor onze troepen, boven dien zijn de lijken heden reeds allen geheel zwart geworden en de doodgravers zullen nog wel eenige dagen noodig hebben om ook de vijaudelijke lij ken te begraven die men ons achtergelaten heeft. De inrichting der Fransche ambulances blijkt uitmuntend te zijn. Reeds op den avond van het gevecht meende men bivouacs met flikkerende vuren te zien, maar het waren de vijandelijke ambulances, die met fakkels hunne gewonden opzochten en vervoerden, zoodat er slechts een paar honderd op 't slagveld overbleven. De dooden hebben ze achtergelaten, vooral aan den zoom van het bosch liggen ze in hoopen waar ons bataljon jagers huis heeft gehouden. Volgens de gekwetsten en gevangenen heeft de vijand groote verliezen, waarschijnlijk uog grooter dan de onze, door het vuur der granateu. En onze verliezen ztjn zeer aanzienlijk door de zoo zeer gevaarlijke stelling. Het jager-bataljon ver loor 7 oflicieren, 2 vaandrigs en 270 jagers; het 13ste reg. 35 oflicieren met inbegrip der onder officieren en 891 man. Ik heb nog geen berichten over de verliezen der enkele regimenten kunnen inwinnen. Wat zal er nu volgen? Een beslissende veldslag? l| De kroonprins en prins Karei zijn, terwijl wij gisteren den vijand bezig hielden, naar men ver- ,1 neemt, over de Moezel getrokken, onze reserve troepen zullen Metz insluiten, zonder de vijand ons j, veel afbreuk zal kunnen doen; het leger van Chalons kan niet beter versterkt zijn, dan de hoogtens van tl Weissenburg, Saarbrüken en Metz zijn. Ik heb mij heden nauwkeurig ingelicht omtrent de ge duchte sterke stellingen, vooral op de hoogten reD aan den hollen weg tusschen Vallières en piutoy. Wie die verlaat, zooals Saarbrüken ver laten is, geeft zich over, want het heeft den vijand niet aan troepen ontbroken, en hij heeft ook hier uit de vesting altijd weer nieuwe troepen kunnen laten aanrukken. Mijne tneening is, dat, eer de laatste doode op het slagveld voor Metz begraven is, de eerste doode reeds bij Chalons valt. In de beide hospitalen (in de genoemde dorpjes) zal men wel niet voor morgen met het vervoer der laatste verpleegden gereed zijn. De genees- heeren hebben de handen vol. Het geheele veld is met de overblijfselen der strijdenden overdekt. Onze pionniers graven ontelbare graven; die dei- gesneuvelde Fransche en Duitsche oflicieren zijn reeds met kruisen en kransen versierd. Morgen marcheeren wij denkelijk weer over nieuwe lij ken naar nieuwe graven maar toch van de eene overwinning naar de andere. De jongste Staals-anieiger (staats-courant) deelt het volgende mede over den slag bij Mars-la-Tour. „Het was generaal Von Steiiunetz den 1-lden Aug. gelukt om den van Metz naar het westen terug trekkenden vijand in een gevecht te wikkelen en hem te dwingen, dit vier en twintig uren vol te houden. Die 21 uren waren voor Prins Frederik Karei noodig om met de tweede leger- afdeeling den linkeroever van den Moezel te bereiken en daar den vijand in de flank aan te kunnen vallen. Den 16den stoud de prins met de Sde afdeeling op den weg naar Verdun. Hoewel dit korps reeds aan den slag bij Saarbrücken en Forbach deelgenomen had, tastte de 5de divisie den vijand dadelijk aan en hield zich gedurende ongeveer 6 uren tegen eeu aanzienlijke over macht staande, totdat de 10de afdeeling (Hano- veranen) en de 17de (Holsteiners) benevens de 25ste divisie (Hessen-Darmstadt) te hulp snelden, De vereenigde divisiën onder het opperbevel van den kroonprins wierpen de 3de, 1de, 2de en 6de Fransche afdeelingen en de garde onder Bour- baki terug, maakten zich van 2000 gevangenen, twee adelaars en zeven stukken geschut meestel en dwongen den vijand die van den Moezel naar Verdun wilde retireeren in de richting van de Maas weer naar Metz terug. Hierdoor wordt be vestigd, dat de gevechteu van den 14den Aug. bij Metz iu strategisch verband sLaan met den slag bij Mars-la-Tour,- die ze mogelijk moesten maken. Het gewicht van den grooten veldslag van Mars- la-Tour (noordwaarts liggen in de nabijheid twee dorpjes die de onheilspellende namen Moseou en Leipzig dragen) komt daardoor te meer uit. De overwinning is bloedig gekocht, maar ze kan naar alle waarschijnlijkheid eene beslissende genoemd worden. De volgende strategische mededeelingen zullen naar wij hopen, velen onzer lezers een welkomen gids zijn bij de berichten die ons de volgende dagen zullen brengen. Wij geven de groote wegen in de richting van het noorden naar het zuiden, op, en voegen de verschillende afstanden daarbij: Van (Perl-Abach) .Sierk naar Thionville, op den rechteroever der Moezel (3 mijlen). Van Busen- dorf (Bouzonville) aan de Neid over Chemery, Dalstein, Kedauge, Metzerwiese, Stuckange naar Thionville (4 m.) Van het zooeven genoemde Kedange (2 ui. van Thionville) zuid-westwaarls over Bettlainville, Antilly, St.-Julien, Vallières naar Metz (3 m.). Van de grenzen bij Saarlouis over Boulay, Volmerange, Condé Northen, Pontigny, Les Etangs, Bellecroix naar Metz (5 mijlen, van Boulay tot Metz 3 mijlen) Van St.-Avold over Longeville, Marange, Frouligny, Bionville, Cour celles Chaussy, Pont-a-Chaussy naar Metz (5 m.), Van Longeville (westwaarts van St.-Avold,) over Falkenberg (Faulquemont), Herny, (onlangs als het Pruisische hoofdkwartier opgegeven), Hau- sur Nied, Bechy, Luppy, Buchsy, Louvigny, Che- minot, Norroy naar Pont-a-Mouson a/d. Moezel (6ü in.). Van Saargemünd over Sarre Albe, Pü- telange, Gr. Tenquin, Morhauge, Baronville, Cha teau Salins, Burthecourt, Moncel, Champenoux, La Nenvelotte naar Nancy (van Pütelange naar Nancy 10 m.). De drie laatsgenoemde straatwe gen naar Metz, Pont-a-Mousson en Nancy zijn onder elkaar meestal verbonden door gemeente wegen die van hel Noorden naar het Zuiden loopen o. a. die van St.-Avold naar Pütelange (2 m.), van St.-Avold naar Gr. Tenquin (2% m.), van Chateau-Salins noordvvestwaarts naar Metz (5 in.). Van (Straatsburg-Zabern) Pfalzburg over Lixheim, Fenestrange, Dieuze (vanwaar ook een weg naar Gr. Tenquin loopt), Marsal, Moyenvic, Vic naar Nancy (Pfalzburg tot Nancy 11, Dieuze tot Nancy 6 m.), van Pfalzburg over Sarrebourg, Iteming, Richeval, Blamant, Luneville, Doinbasle, (Dombale), St.-Nicolas naar Nancy (Luneville totNancy 3ü m.). Ook van Heming naar Moyenvic en van Luneville naar Moyenvic loopen wegen. Dan geven we nog een kort overzicht over de spoorweglijnen. Van de Duitsche grenzen loopt er een, dicht langs St. Avoid, zuid westwaarts over Faulquemont en Herny, dan noordvvestwaarts over Remilly, Sorbey, Peltre tot ongeveer mijl zuidwaarts van Metz. Van daar voert een zijtak naar Metz; een tweede westwaarts, om zich daar verder te splitsen. De eene lijn loopt over de ri vier langs den linkeroever achter de stad en de vesting tusschen de oude en de nieuwe straat wegen, over Maizières en Mondelange, gaat de Orne over, en voert altijd op den linkeroever naar Thionville. Bij Mondelange gaat een zijlinie naar het dal der Orne, die zich tot nog toe slechts 1 mijl ver uitstrekt. Ook van Mondelange naar de Moezel bestaat een korte lijn, die nog niet verder voortgezet is. De tweede hoofdlijn, die zich bij Metz afscheidt, gaat op ongeveer 1 mijl afstand zuid waarts van de stad de rivier over en loopt op de linkeroever tot Pont-a-Mousson en Dieulonard, voert bij Frouard over de Moezel, en loopt achter Nancy om op den linkeroever der Neurlhe, die ze beneden St. Nicolas overgaat, om vervolgens zuidwaarts te loopen. De Moezellijn echter loopt van Frouard, aan de uitwatering der Meurthe, langs het Moezeldal tot Toul en vervolgens west waarts naar Commercy, Bar le Due enz. ook van Thionville voert eene lijn naar het westen. Karlsrnhe19 Augustus. Hedenochtend te 7 uren begon het beschieten van Straatsburg van den oever dezerzijds bij Kehl. Het duurde tot 12 uren en werd te 3 uren hervat. Het vijande lijk vuur richtte te Kehl geen onbeduidend na deel aan. Parijs, 19 Augustus. Particulier Telegram). Het legerkorps onder bevel van generaal Douay heeft zich van Belfort, via Parijs, naar Chalons begeven. Berichten uit. Rome doen vermoeden dat de pauselijke nuntius uit Weenen zal teruggeroepen worden. (N. Cl.) Brussel, 20 Augustus. De bewering van de Gaulois, dat een legerkorps van Prins Frederik Karei vernietigd is, is geheel onwaar. (Vod.) TELEGRAMMEN. Parijs, 19 Augustus. In het Wetgevend Lichaam stelde de heer Ferry voor de wet op de vervaar diging van wapenen, tijdelijk op te heften. Het voorstel is naar de afdeelingen verzonden. De zitting leverde overigens niets belaugrijks op. Weenen, 19 Augustus. De Wiener Abendposl verklaart, dat het bericht der Allgem. Ztg., als zou Frankrijk aan Oostenrijk als prijs voor zijn bond genootschap, Pruisisch-Silezië en een deel van Beieren hebben aangeboden, tegen afstand van Zuidelijk Dalinatië, Welsch en Tyrol aan Italië, een verzinsel is. Tegelijkertijd verklaart het blad gemachtigd te zijn, om bepaald tegen te spreken het bericht van aanbiedingen van bondgenoot schap, welke graaf Von Beust te Berlijn zou ge daan hebben, ten einde de integriteit van het Oostenrijksche grondgebied te waarborgen tegen over Rusland. New-Tork, 19 Augustus. Heden is een mon ster-meeting gehouden door de Duitschers alhier woonachtig, ter eere van de overwinning van het Duitsche vaderland. Ongeveer 40,000 Duitschers waren te Jones Woods bijeen; er heerscht groote geestd rift. Londen, 20 Augustus. Men verzekert, dat Prins Orloff, Russisch gezant te Weenen, naar Parijs is vertrokken met een diplomatieke zending. De Russische Regeering heeft 13 doctoren naar het Duitsche leger gezonden. Keizer Alexander heeft het naar hem genoemde Silezische regiment geluk gewenscht met de overwinning van Wis- sembourg. Parijs, 20 Augustus. Heden zal een begin wor den gemaakt met het gedeeltelijk slechten van het bosch van Boulogne. Brnsscl, 20 Augustus. Een der Parijsche cor respondenten van de Indépendance Beige schrijft aan den maarschalk MacMahon het voornemen toe, om zich op Parijs terug te trekken, zonder te Chülons een treffen te wagen, indien het korps van prins Frederik Karei aan het leger van Ba zaine den terugtocht afsnijdt. LAATSTE BERICHTEIV. Het bericht dat Prins Albert van Pruisen, neef van onzen Koning, in den veldslag bij Mars-Ia- Tour van Dinsdag zou zijn gesneuveld schijnt ongegrond te zijn geweest. Z. K. H. moet, naar men ons van zeer geachte zijde verzekert, zelfs niet gewond zijn. 'b-Grateniiaqe, 20 Aug. Hedenmorgen te elf uren zijn per Rijnspoor van hier vertrokken naar Rotterdam, nog vijr verpleegsters van het comité van het Doode Kruis, ten einde zich van daar naar het oorlogstooneel te begeven. Eene talrijke me nigte bevond zich zoowel op het perron als in de wachtkamer, waaronder vele aanzienlijken, om de vertrekkenden uitgeleide te doen. Te ongeveer kwartier voor elven verscheen H. M. de Koningin, die zich geruimen tijd met de verpleegsters onder hield. Daarna vertrokken zij onder luid gejuich van alle aanwezigen en van allen, die in den omtrek vereenigd waren. Het garnizoen alhier is hedenochteud in de richting van Wassenaar uitgerukt, tot het doen van manoeuvres. Heden is het 2de bataljon van het regiment grenadiers en jagers, gekampeerd in de vlakte van Waalsdorp onder bevel van den majoor Engelen, vervangen door het 3de bataljon (jagers) onder bevel van den majoor Loder. Nijmegen, 19 Aug. De 1ste luit. op non-activiteit H. D. A. Gütz, is bij het 8ste reg. inf. alhier we der in activiteit gesteld. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. SOCIETEITSTENT IN HET BOSCH TE 's-GRAVENHAGE. Zondag 21 Aug., des namiddags te 2 uren, door het muziekkorps van het regiment grenadiers en jagers, onder directie van den heer F. Dunkier. No. 1. Le Retour du Camp, Marche, Dunkier. 2. Ouverture: Martha, Flotow. 3. Morgenblatter, Walzer, Strauss. 4. Souvenir de l'opéra: Le Postil lon de Lonjumeau, Adam. 5. Overture: Ruy Bias, Mendelssohn. 6. Fantaisie sur l'opéra de Verdi: Ernani, Dunkier. 7. Charlotten-Galop, Kühner. Comité van het ROODE KRUIS te Leiden en omstreken. Sedert de opgave van gisteren weder in dank ontvangen: van de leerlingen der Openb. school te Leimuiden (Hoofdonderwijzer de heer J. La- ïners) 2,90 (samen met het gisteren opgegeven bedrag f 12,23s); van de leerlingen der Openb. school te Bodegraven (Hoofdonderwijzer de heer G. de Jager) 10; van de leerlingen der Openb. school te Nieuwveen (Hoofdonderwijzer de heer C. Jenné) 17,03; van de leerlingen der Openb. school te Kaag (gem. Alkemade) (Hoofdonderwijzer de heer G. J. Diepenhorst) f 10,62s; van de leer lingen de Openb. school te Boskoop (Hoofdon derwijzer de heer G. Douw Snijder) ƒ10,50; van de leerlingen der bijzondere school van de heer B. Gangel te Woubrugge 16,61s; van de leer lingen der bijz. school van de Zusters van liefde (Bakkersteeg) ƒ54,38; van B. E L. ƒ10,van N. N. ƒ.3,van eene weduwe ƒ2,van eene dienstmaagd ƒ0,50; van de leerlingen der bijz school van den heer H. J. Lemkeste Aarlanderveeu 19,76; van de leerlingen der Openb. school te Benthui zen (Hoofdonderwijzer de heer J. H. Houbolt) ƒ12,45'; van J. H. 1,00; van de leerlingen der Openb. school voor ininveruiogendeu u°. 2 te Lei den (Hoofdonderwijzer de heer J. Van Efveren) 10,21van de leerlingen der Openb. school voor onvermogenden n\ 2 te Leiden (Hoofdonderwijzer de heer J. P Laucel) ƒ7,15s; van de leerlingen der herhalingsschool op de Middenweg te Leiden (Hoofdonderwijzer de heer J. Petri) ƒ2,025; van de leerlingen der Openb. school te Noord wijk a/zee (Hoofdonderwijzer de heer J. Koning) 7,30; van de leerlingen der Openb. school aan den Rijndijk te Voorschoten (Hoofdonderwijzer de heer De Jong) ƒ3,07van de leerlingen der bijz. school van den heer H. Blok te Boskoop 5,55s; makende met de vroegere ingekouien giften te zamen 700,53 Aan buitengewone giften is iugeteekend voor 734. Het aantal leden bedraagt tot heden 149, die samen hebben iugeteekend voor eenejaarlijksche bijdrage van ƒ150,50. Zoodat het geheele bedrag der tot heden ontvangen en toegezegde gelden is ƒ1,585,03. Wij danken de milde gevers van harte. Maar niet het oog op de dringende behoefte aan hulp, spreken wij den wensch uit, dat dit cijfer spoe dig een aanmerkelijke verhooging moge onder gaan. Namens het Bestuur: Leiden, J. A. F. Coebergh, 20 Aug. 1870. Penningmeester. In ondertrouw C. BLANSJAAR met A. M. 110LTZ. Leiden, 19 Augustus 1870. Eenige kennisgeving. Deceptie Zondag 21 en Woensdag 24 Augustus Brocderpad buiten de Hoogewoerdspoort. Voorspoedig bevallen van een Zoon Leiden, M. J. SWEMER, 20 Aug. 1870 Luberti. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed te Amsterdam in den ouderdom van 53 jaar, mijn geliefde Behuwdbroeder W. P. C. FABIUS diep betreurd door mij en mijne kinderen. A. LEDEBOER, 20 Augustus. Wed. G.H. Fabius. Eenige en algemeene kennisgeving. Voor hen, die na de groote vancantie lid wen- schen te worden van bovengenoemd Corps, is de gelegenheid tot inschrijving opengesteld bij den Pedel van het Corps P. SOMERWIL, Breêstraat, 35, over hel Postkantoor A. J. H. L. VAN BRINCKHORST TOT DEN BRINCKHORST. Coll.-praeses. van BREÊSTRAAT N°. 35 over het Postkantoor. Neemt beleefdelijk de vrijheid zich aan te bevelen.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3