stellen. Men verhaalt dat iemand die daarvan werk maakte een daartoe geschikt persoon tien gulden handgeld gaf en verder per week een zekere som zou betalen, en wien het bij bedaard nadenken en bespreken der zaak bleek dat hij in't geheel niet dienstplichtig was, terwijl later bleek dat de per soon die zich als ramplapant had verhuurd dienst plichtig was. Oostdongeradeel, 15 Aug. De bekende varkens ziekte heerscht in deze gemeente weder vrij alge meen. Reeds zijn weder verscheidene dier dieren aan deze ziekte gestorven. Vreemd is 't zeker te noemen, dat men die tel ken jare terugkeerende epidemie niet radicaler kan weren of verdrijven. Zekere J. L. H., loteling der lichting 1865, had den lüden Aug. jl. 5 jaren militaire dienst gepraesteerd en werd hem op dien dag volgens gebruik wegens geëiudigden 6jarigen dienst een paspoort uitgereikt. Den lSden Aug. d. a. v., (hij had reeds vroeger huwelijksaangifte gedaan) zou bij nu in het huwelijk treden, en was daarvoor reeds bij den ambtenaar van den Burgerlijken Ötand gecompareerd, doch ziet wat gebeurt er: juist vóór de huwelijks-voltrekking bezorgt de post een brief, inhoudende mededeeling, dat aan J. .L. H. abusivelijk een paspoort was uitgereikt, dat hij dit moest teruggeven en onverwijld onder de wapenen moest komen. De ambtenaar van den Burgerlijken Stand beweerde toen, dat, had hij geen paspoort, zijn dienst niet uit was, dat hij dus zouder de toestemming van den betrok ken heer kommandant niet kon huwen en dat hèt voorgenomen huwelijk derhalve niet kon plaats hebben. Dubbele teleurstelling: niet trouwen en bij continuatie soldaat. Greld- en Eflectenmarkt. Amsterdam, 915 Augustus 1870. Wederom kunnen wij den vooruitgang van de prijzen der meeste fondsen constateeren, waarbij onze Beurs in overeenstemming bleef met de bui ten landsche beurzen uitgezonderd die van Parijs die alle een gunstiger aauzien vertoon den. Hier op afgaande heelt men recht te ver onderstellen dat men in Europa over het algemeen tevreden is met den loop dien de oorlog neemt en in zooverre schijnen dan ook de bemoeiingen der diplomaten geslaagd te zijn dat de strijd zich vooralsuog tot Frankrijk en Duitschland beperkt. Maar, zooal3 wij meermalen opmerkten, de beurs is uit den aard der zaak altijd eenigzins optimis tisch en dus moet er wel iets gebeuren dat een geweldigen en plotseüngen indruk maakt, wil zij uit hare stemming gebracht worden. Zelfs de tegen alle regelen der wetenschap indruischende financieele maatregelen welke door het Wetgevend Lichaam genomen zijn en waar van de ondervinding de verderfelijke gevolgen welke zij voor het land hebben waarop zij worden toegepast, maar al te duidelijk, in Oostenrijk, in Rusland en zelfs in de Vereenigde Staten heeft bewezen; zelfs de algemeene surseance van be taling, de gedwongen koers van het bankpapier, de ontneming aan de Bank van haar muntvoor- raad, en de uitgifte van 2400 uiillioen francs bank biljetten, dat alles kan alleen invloed uitoefenen op de Frausche fondsen die ondertusschen zelden of nooit aan onze beurs verhandeld wor den maar niet op de overigen. Integendeel, vergelijken wij de prijzen bij acht dagen geleden, dan zien wij alles hooger geno teerd, sommige soorten zelfs zeer belangrijk. Of die rijzing nu wel wezenlijk door de omstandig heden gerechtvaardigd is, willen wij hier niet onderzoeken; een beursbericht is daartoe zoo min de geschikte vorm, als een niet direct fiuautieel nieuwsblad de rechte plaats; doch zooveel kunnen wij wel mededeelen, dat naar onze zienswijze de uiterste behoedzaamheid nog steeds moet worden in acht genomen. De verliezen door de Franschen geleden, noch de overwinningen door de Pruisen behaald, zijn voor zoover zij, terwijl wij dit schrij ven, ter onzer kennis zijn gekomen, nog niet van dien aard, dat aan het keeren van het krijgsge luk niet meer te denken zou vallen, uoch ook dat de diplomaten het werk kunnen overnemen en trachten een aanneembaar vredesvoorstel uit te denken; en zoolang de zaken niet zoover gevor derd zijn, zijn alle beschouwingen slechts specu latief en valt er op niets staat te maken. Bij de gretigheid waarmede tegenwoordig de dagbladen worden ter hand genomen en de prijscouranten der effecten worden gelezen en nog eens gelezen, gelooven wij ons ontslagen te mogen achten van in details te treden omtrent den vooruitgang die het eene fonds boven het andere gemaakt heeft, te meer nog daar zelfs de nauwstgezette nacijfering der verschillende factoren welke bij de prijsberekening in acht ge nomen moeten worden, het raadsel nauwelijks kunnen oplossen, ja zelfs tot een tegenoverge stelde uitkomst zoude moeten leiden. Een eukel voorbeeld willen wij slechts aanstippen. De koers van het zilver was voor eenige dagen te Weenen circa 130 pCt. toen er sprake was dat de regee- riug een voorschot van 12 millioen noodig had en het viel op 124* pCt., niettegenstaande het nu blijkt dat de Oostenrijksche ministers niet 12 millioen, maar eene veel grootere leening, de Wanderer zegt zelfs eene van 500 millioen franken op het oog heeft. Nu moge laatstgenoemd cijfer overdreven zijn, zéér zeker is het dat men met 12 millioen florijnen op verre na niet kan toeko men. En toch zien wij de 5 pCt.-schuld in zilver op 48% a 49 en op heden 5014 a 50^ pCt. ge noteerd men weet dat Oostenrijk voorloopig het gewone huismiddel: de uitgifte van papierengeld maar weder te baat zal nemen en de 5 pCt.- schuld in papier rijst in de genoemde week van 41)4 a 42 op 425/« a 42* pCt.l Het geld op prolongatie is a 7 pCt. zeer ge makkelijk te bekomen en er is veel aan de markt. BUITENLAND. Frankrü U. Omtrent de zitting van het Wetgevend Lichaam op Dinsdag 11., zijn thans meer volledige berich ten bekend. Ofschoon de zitting tegen 1 uur was bijeengeroepen, werd zij niet voor 2 uren ge opend. Nadat nu eenige leden verschillende adres sen hadden overgelegd, vroeg de afgevaardigde Keiler, dat bij den angst die een ieder beheerscht, nu er op dit oogenblik een veldslag wordt ge voerd, de Kamer de beraadslagingen verdage en zich permanent verklare, totdat de minister stel lige en juiste tijdingen van het leger zou kunnen geven, dat naar men gelooft, sedert eergisteren avond in een gevecht is gewikkeld. De graaf Van Palikao nam alsnu het woord en zeide: „Tot op dit oogenblik heeft er geen eigenlijke veldslag plaats gehad, maar slechts een reeks kleine gevechten. Het eenige dat vaststaat is, dat de Pruisen met aanzienlijke verliezen de linie van aftocht vau het Fransche leger hebben moeten verlaten. Ik kan thans in geen nadere bijzonderheden treden en verzoek de Kamer niet te blijven aandringen; maar ik moet er nog bij voegen dat de inlichtingen die ik verstrekt heb, hoewel niet officieel, toch uit zekere bron voortkomen. Ten slotte moet ik nog mededeelen dat wij thans een leger op voet van oorlog brengen, dat zich weldra bij het leger van den Rijn zal aan sluiten, en waarvan maarschalk Bazaine de eenige en uitsluitende opperbevelhebber is. Deze laatste woorden geven den afgev. Ferry aanleiding om het kabinet opheldering te vragen nopens de proclamatie van den keizer aan de in woners van Metz. „Deze proclamatie, zeide de jeugdige afgev. van de linkerzijde, is met verbazing en verontwaar diging ontvangenOp deze woorden volgt een vreeselijke opschudding; de geheele rechter zijde staat op en vaart heftig tegen de linkerzijde uit, die den heer Ferry toejuichde. Men verlangt dat de spr. lot de orde zal wor den geroepen, maar de voorzitter, de heer Schnei der, die zijn bedaardheid nooit verliest kiest een wijzeren weg en stelt voor dit debat te sluiten, naarin de meerderheid gretig toestemde, zoodat de heer Ferry die buitengewone pogingen had gedaan om aan het woord te blijven de tribune moest verlaten. Toen de kalmte eenigzins in de kamer her steld was, las de afgev. Forcade zijn rapportover het wetsontwerp van den heer Ferry, om de miliciens van de lichtingen van 1865 en 1866, zoomede de burgers, vrijgesteld ingevolge de wet van 21 Maart 1832, onder de wapenen te roepen. Het wetsontwerp werd met eenparige stemmen aangenomen, alsmede het ontwerp dat aan oud- militairen, gehuwd of weduwnaars, bevoegdheid verleend om dienst te nemen. Toen er tegen drie uren niets meer aan de orde was en geen nieuwe tijdingen waren aan gekomen stelde de afgev. Keiler voor om te 5 uren nogmaals te vergaderen. Dit werd verworpen, maar een voorstel van Gambetta, om den vol genden dag (Woensdag) le twee uren bijeen te komen aangenomen. HET TOONEEL VAN DEN OOBLOG. Aan welke zijde is de waarheid t Te 's Gravenliage zijn heden de volgende par ticuliere telegrammen ontvangen. De eerste van het Vaderland volgt hier: Het Pruisisch Hoofdkwartier le Pont-4-Moiu- son, 17 Augustus, tien minuten over zevenen des avonds. De luitenant-generaal Von Alvensleben is den 16den met het 3de armeekorps ten westen van Metz, op de terugtochtslinie van den vijand voor waarts gerukt naar Verdun. Er heeft een bloedige strijd plaats gehad met de Fransche divisiën Decaen, Ladmirault Canro- bert en de keizerlijke garde. Door bet 10de armeekorps, door afdeelingen van het Sste en 9de korps, onder het opperbevel van prins Frederik Karei achtereenvolgens on dersteund, werd de vijand, ondanks diens aan zienlijke overmacht, na eene heete worsteling van twaalf uren op Metz teruggeworpen. De verliezen bij alle wapens zijn aan beide zijden zeer aanzienlijk. De generaals Von Doering en Von Wedell zijn gevallen; de generaals Von Ranck en VonGreu- ter zijn gekwetst. Z. M. de koning begroette heden de troepen op het zegerijk veroverde slagveld. De andere van het Dagblad van Zuid-Holland en 's-Cravenhagc en die blijkens een later ontvangen telegram ook in het Journal O/ficiel voorkomt, is deze: Parys, 18 Aug. (Des nachts 5 min. voor halfdrie.) Eene dépêche van maarschalk Bazaine, gedag- teekend Woensdag 17 Aug, 4 uren 's namiddags, hier ontvangen, luidt als volgt: „Gisteren (Dinsdag) heb ik, gedurende den gan- schen dag, slag geleverd tusschen Doncourt en Diedenhofen (Thionville). De vijand werd terug geslagen en wij hebben op de veroverde positiën den nacht doorgebracht. „Ik staak mijne beweging gedurende eenige uren, ten einde mijne ammunitie zoo volledig mogelijk aan te vullen. „Wij hebben de legerkorpsen van prins Frederik Karei en van generaal Steinmetz voor ons gehad." (Havas.) Van Reulers-ofjice is verder dit telegram geseind Metz, 17 Aug. O/fidcclc Frantche berichten. Gis teren had er een ernstig treffen plaats bij Grave- lotte. Wij bleveu overwinnaars, maar onze ver liezen zijn groot. Voorts zijn nog de volgende Reuterstelegram- men ontvangen. Pont-a-Mouzon, 17 Augustus. Pruisisch Hoofd kwartier). De maarschalk Bazaine, gereed van Metz naar Verdun terug te trekken, werd giste renmorgen 9 uren, door de 5de Brandburgsche divisie, die reeds aan den slag bij Saarbrücken had deelgenomen, aangevallen en tegengehouden. Onze troepen legden in dit gevecht, waarin zij vier Fransche legerkorpsen, waaronder de garde, tegenover zich hadden, welke dapper vochten en goed werden aangevoerd, een voorbeeldi- gen heldenmoed aan den dag. Eerst nadat de strijd zes uren geduurd had, kregen zij verster king door het intusschen aangekomen lüde le gerkorps. De verliezen zijn aan beide zijden zeer aan zienlijk, maar ons doel is volkomen bereikt: de Franschen zijn verhindert hun terugtocht te vol brengen en naar Metz teruggeslagen. De Franschen verloren in het geheel 2000 ge vangenen, twee adelaars en zeven stukken ge schut; zij hebben de conventie van Genève ge schonden door te schieten op de ambulance. Verdun, 17 Aug. (Van Fransche zijde.) Een tele grafisch bericht uit Brecy meldt, dat de slag nog altijd voortduurt. Aan den kant van Mars la Tour scheen het gevecht ons gunstig. Te Brecy werd een groot aantal gekwetsten, Franschen en Prui sen, aangebracht. Van een anderen kant bericht men, dat een korps van ongeveer 1200 man artil lerie en cavalerie kampeert op de bergvlakte tusschen Brecy en St.-Jean. Dit korps doet ver kenningen tot Brecy. Reizigers van Mars la Tour spreken van een ernstig treffen, dat gisteren zou hebben plaats gehad met een hoofdkorps van het Pruisische leger, dat op de Moezel zou zijn teruggeworpen en duchtig aangevallen door de Fransche cavalerie en de garde. Het gerucht wil, dat de generaals Batailie en Frossard zijn gekwetst. Parys, 18 Aug. Het Journal Officiel bevat een besluit van gisteren, waarbij de generaal Trochu, wordt benoemd tot gouverneur van Parijs en opperbevelhebber van de gezamenlijke strijdkrach ten, die met de verdediging van de hoofdstad belast zullen worden. Een dépêche van den maarschalk Bazaine uit het hoofdkwartier, van eergisteren, zegt, dat dien morgen het legerkorps van prins Frederik Karei een zeer hevigen aanval deed op den rechter vleugel van onze positie. Een divisie cavalerie onder den generaal Forton en het 2de legerkorps, onder generaal Frossard, hielden zich goed. De korpsen, rechts en links van Bezonville geéche- lonneerd, zijn achtereenvolgens deel komen nemen aan het gevecht, dat tot het vallen vau den avond heeft geduurd. De vijand had aanzienlijke strijd krachten ontwikkeld. Hij beproefde bij herhaling opnieuw aan te vallen, maar werd telkens met kracht afgeslagen. Tegen het einde van den dag trachtte een nieuw legerkorps onzen linkervleugel om te trek ken. Wij hebben ons overal in onze positiën ge. handhaafd en den vijand aanzienlijke verliezen toegebracht. De generaal Batailie is gekwetst. Toen het gevecht op het hevigst was, werd de generale sta' van den maarschalk door een regemeut uhlane; gechargeerd. Twintig man van het escorte w I den buiten gevecht gesteld en de bevelvoerei I kapitein gedood. Om acht uur 's avonds was de vijand op;J geheele linie teruggedreven. Men schat het aantal troepen dat aan den sla; heeft deelgenomen op 120,000. SaarbrQcken, 17 Aug. Koning Wilhelm heef, den generaal Bonin, tot dusver bevelhebber vat het 3de en 4de armeekorps, tot gouverneur-gene raai van Lotharingen, en den luitenant-generaa graaf Bismarck-Bohlen, tot dusver kommandat; van Berlijn, tot gouverneur-generaal van den zas benoemd. Karlsruhe, 17 Augstus. De Kar Isruher Zeilt meldt officieel uit het Badensche hoofdkwartir te Lamperstein van 14 dezer het volgende Te Straatsburg wordt thans ijverig gewet: aan het wapenen der wallen, aan het verspe ren der toegangen en wat verder strekken ki tot verdediging der vesting. De belegeraars stelk zich voor dit oogenblik tot taak, het opwerp van deze verdedigingswerken tegen te gaan. I 13den dezer hebben met dat doel drie onbed dende gevechten, met gelukkig gevolg voor onzen, plaats gehad. Bij een dier gevechten we: een spoortrein op het station door een Badensd detachement in brand gestoken. Eene veld batter, is op 3009 passen van de vesting genaderd e: schoot op de door den brand verlichte verde: gingswerken. De onzen hebben 3 dooden en 1 gewonden gehad. De Neue Preussische Zeilung zegt omtrent d stelling van het Duitsche leger het volgoiv:- „De spoorweg van Saarbrücken-Forbach nas Metz volgt zooals men weet niet de lijn d over St.Avold, Fouligny, Pout a Chaussy in we telijke richting naar Metz voert, maar loopt vo: St.-Avoid meer zuidwaarts af om de op vele plaa: sen doorsneden hoogte voor Metz te ontgaan e: treedt het dal der Duitsche Nied binnen, doorloo; dit tot Faulquemont (Falkenberg) gaat hier ore de Neid, loopt verder zuidwaarts totdeFranscl Neid, volgt die in noordwestelijke richting ore Remilly tot aan Courcelles sur Neid om zit, vervolgens westwaarts over Frontigny naar Jlsl te wenden. Daar waar den boog die de spoor weglijn beschrijdt, zich het meeste naar het zuideo kromt, moet men Herny zoeken. Het ligt op om veer twee uren afstand in zuidoostelijke ricktm? van Metz en 3 uur zuidwestelijk van Falkenberjii de nabijheid van het punt, waar de van Saar^e- miind over Putelange en Baronville naar Met voerende straatweg de Frausche Neid en 4 spoorweglijn Saargemünd-Metz bereikt. Hen is een groot Kerspel en tegelijkertijd spoorwc station; in de nabijheid vindt men de beek. Aisne, die zich ongeveer een uur beneden Het: in de Nied ontlast. Verlengt men nu de Ij Saarbriicken-Herny omstreeks 4* mijl in richting der Moezel, dan komt men ongeveer Pont a Mousson dat tusschen Metz en Nai licht, op drie of 4 mijlen afstand van beide den. Van Pont a Mousson liggen de straalt' mige wegen naar de Maaslinie, Toul, Vl dun, en wel zuid westwaarts naar de vesli: der 2de klasse Toul (aan de Moezel, maar a het punt waar Maas en Moezel zich tot weinige uren elkander naderen) zuidwestwP naar Coirimercy, westwaarts naar St.-MilL® noordwestwaarts naar de versterkte stad Veil®) De lijn, die men westwaarts van Pont Mo»' son naar Chalons aan de Marne trekt, raakt' hare verlenging Parijs. De juiste, in de wer^ lijkheid natuurlijk anders op te meten afsta' van Pont a Mousson tot aan Chalons bedrag ongeveer 15, en vandaar tot Parijs 20 mijlen. Omtrent de nog door de Fransche bezette klei' vestingen der Vogezen, die Duitsche troepen de een omweg vermeden hebben zegt de iY. ff' „Bitsche is een oud Duitsche grafelijke bezit": die aan de graven van dien naam en later de graven van Zweibrücken en van Lotharin in leen werden afgedaan." Toen ook deze in 1 uitgestorven waren, hief de hertog van Lol ringen het graafschap op, dat in 1624 in 't t der Franschen kwam, die het in een fort vera derden, dat wel is waar ten gevolge van

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2