i\°. mi. Vrijdag A°. 1870. 19 Augustus. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden*.- 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0-05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTKNTIEN. Voor iederen regelJ 0.15. Grootere letter, naar de plaatsruimte die zij' beslaan. Lelden, 18 Augustus. Alweder is eeue andere lezing over de vermoe delijke oorzaken van liet ontslag van den heer Gevers, als Nederlandsch gezant te Londen, verschenen. Eerst heette het in verschillende bla den, dat de heer Gevers zijn plaats voor den heer Roest van Limburg inruimde, vervolgens dat be doelde gezant met de Engelsche regeering eigen machtig pourparlers zou hebben aangeknoopt om Nederland even als België bij tractaat onzijdig te verklaren. Thans meldt men aan de N. R. Cl. uit de residentie, d.d. 17 Augustus: De geestige schrijver der Politieke brieven uit de hofstad schijnt niet juist ingelicht geweest te zijn omtrent de aanleiding tot het ontslag van den Nederlandschen gezant te Londen. Baron Gevers heeft volstrekt geeue poging aangewend om Nederland bij tractaat te neutraliseeren, ge lijk thans Zwitserland, Servië, België en Luxem burg geneutraliseerd zijn. Het ligt voor de hand, dat geen Nederlandsche gezant zoo iets op eigen houtje zou wagen te onderuemeD, en het spreekt van zelf, dat geene Nederlandsche regeering eënig gezant zou machtigen bij een vreemd Hof Onderhandelingen te openen over het verkorten der rechteD van onzen souvereinen Staat. l. De reden van het ontslag van den heer Gevers is eene geheel andere. Naar ik van goeder hand verneem, moet onze regeering door het Engelsch 'Kabinet gewaarschuwd zijn geworden, dat iD deze ook voor ons land moeielijke tijden, de hou ding van baron Gevers niet was overeen te bren- .gen met de reserve, welke de oorlogvoerende Mogendheden recht hebben te verwachten van de diplomatieke agenten die door de onzijdige Staten in het buitenland zijn geaccrediteerd. De Nederlandsche regeering heeft toen den heer Gevers ernstig onderhouden, waarop deze be grepen heeft, dat hij zijn ontslag moest indienen. Dit ontslag werd onmiddelijk verleend, en daar mee de mogelijkheid tot verdere moeielijkheden volkomen afgesneden. Kaar wij vernemen zullen door tusschenkomst der Leidsche afdeeling, door het Hoofd-Comité van het Roode Kruis, naar het tooneel van den Oorlog gezonden worden, de heeren Drs. Van der Chijs, Van der Horst en Veendam alhier. Zij zullen waarschijnlijk reeds morgen ver trekken. De Schoolopzieners in het 3de en 4de District Zuid-Holland, bestuursleden van het Leidsche Comité van het Roode Kruis, de heeren M. J. De Goeje en J. A. F. Coebergh hebben aan de hoofd onderwijzers verzocht de onderstaande Circulaire 'kan hun leerlingen voor te lezen en daar zoo noodig en woord van aanmoediging aan toe te voegen. „Hollandsclie jongens en meisjes I Wij hebben Uwe hulp noodig. Gij weet dat de ^reeselijke oorlog tusschen Frankrijk en Duitsch- 'land begonnen is. Reeds liggen vele soldaten klood op de slagvelden, terwijl honderden en nog èens honderden gekwetst en verminkt zijn weg gedragen. Eer wij eene week verder zijn, zal dit 'getal tot duizenden en nog eens duizenden ge klommen zijn. Of die gekwetsten hunne betrek- 'kingen ooit zullen terugzien, hangt voor een groot deel af van de wijze, waarop zij behan deld worden. Goede geneeskundige hulp, ver bandmiddelen, gemakkelijke bedden, versterkend en verkwikkend voedsel, dat alles is noodig, 'om dat te verschaffen, moet men veel geld hebben. TV ij zijn bezig dit te verzamelen en gij kunt ons 'keipen. Vele kleine bijdragen maken éen goede 'som. Elk van U, die het eenigszins kan doen, 'offere iets op voor dit edele doel, en verkrijge 'Voor zich het heerlijke bewustzijn, door een op- Offering van eigen genot medegewerkt te hebben fot het behoud zijner medemenschen. Daarvoor willen wij U de gelegenheid geven. Wie weet 'óf niet juist het door U samengebrachte geld r strekken, om een zoon aan zijne bedroefde moeder of een vader aan zijne kleine kinderen terug te geven. Bewij3t nu dat men nooit te vergeefs op het goede hart der Hollaudsche jon- ens en meisjes zal rekenen Door het hoofdcomité tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden is goed- teuring verleend aan de volgende reglementen Jl°. ingezonden door de heeren Mars en A. N. Vorst man, en 29 andereleden van een comité te Gouda; 2°. ingezonden door de heeren C. J. L. Mos en Jhr. W. J. Trip van Zoudtland, en 32 andere leden vaD een comité te Hattein3°. ingezonden door de heeren W. J. W. Roldanus en E. F. E. baron vau Asbeck en andere leden van een comité te Leerdam. Mitsdien zijn die comités erkend als afdeelingen der Nederlandsche Vereeniging, inge steld bij 's Konings besluit van 19 Juli 1867, n'. 60, en 29 December 1869, n". 210. De Nederlandsche Vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, heeft outvangeu aan giften, inge zonden aan het hoofdcomité te 's-Graveuhage, f 12,261.91. Ook zijn eenige verbandmiddelen ingekomen en talrijke aanbiedingen van persoonlijke dien sten. De buitengewone stortingen van onderschei dene comité's zullen in de Handelingen der Ver eeniging vermeld worden. Door de vestiging van een agentschap te Luxemburg is het hoofdcomité in staat aan gekwetsten van de beide oorlogvoe rende legers hulp te verschaffen. De Staats-Courant dit mededeeiende, zegt ten slotte: „de behoeften zijn echter groot, en zal de Vereeniging waardig zijn de Nederlandsche Vereeniging van het Roode Kruis te heeten, dan zal het hoofdcomité over rui mere middelen moeten kunnen beschikken." Dinsdag-morgen is de onlangs te Nijmegen opgeslagen schipbrug door aanzeiling zwaar be schadigd. Een vau boven komeud Duitsch schip, door den hevigen storm medegesleept, stiet tegen het rechter gedeelte der brug eD nam er enkele pontons van mede; het gedeelte aan den linker oever is door een er tegen botsend turfschip zij waarts gebogen. De plotselinge was van het wa ter (dat Dinsdag 9,15 M -t- A. P. teekende) is de oorzaak, dat het rechterdeel Woensdag zooveel mogelijk wordt weggebroken, om het voor weg- spoeliDg te bewaren. De brug te Crevecoeur, is eergisteren in tegen woordigheid van een daartoe door den Min. van Binnenl. Zaken benoemde commissie met vijf locomotieven en zes zwaar geladen wagens be proefd en goedgekeurd. De sterkte en netheid der brug wordt zeer geroemd. Men schrijft aan het Handelsblad uit Arnhem van eergisteren. Langs den Rijnspoorweg pas seerden hier eergisteren een aantal Duitschers, die Parijs hebben moeten verlaten en dezen weg hebben verkozen boven een naderen, om in hun vaderland te komen, rekenende op meer veilig heid en minder beletselen dan door Luxemburg of België. Aan een particulieren brief uit Parijs, dien wij inzagen, outleenen wij het bericht, dat aldaar een zeer gedrukte stemming heerscht, en dat Frank- rijks hoofdstad in ieder geval op 15 Augustus dat vroolijke voorkomen niet had, dat die merkwaar dige datum gedurende de vorige jaren van het tweede keizerrijk gehad heeft. Dat het bosch van Boulogne wellicht niet geraseerd zal worden, ont lokt aan menigen Parijzenaar en vooral aan menige Parisienne een traan. met eene lading rogge bestemd voor Amsterdam, door Fransche kruisers genomen en te Brest binnen gebracht. De lading blijft aan boord en is verze geld geworden. De consul, de heer E. Person, stelt zich ter beschikking van belanghebbenden. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer, ouder bevel van den kapitein ter zee F. L. Geerling, is, volgens een bij het Departement van Marine ingekomen bericht, den 22,t"n Julijl. te Cura9ao aaiigekomen. Z. M. heeft goedgevonden de 1ste luits. A. J. A. A. Rothpletz, van het 7de reg. inf., en Jhr. W. C. Godin de Pesters, van het reg. rijdende artillerie, beiden krachtens punt -4 van art. 88 der wet van den 28,19u Aug. Staatsblad n". 12S), in afwachting van nadere beschikking, op non- activneit te siellen. De Minister van Biunenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat: 1°. bijzijn Departement, na vergelijkend onderzoek, eenige tweede klerken zullen aangesteld worden op eene jaarwedde aanvankelijk van 400; 2". dit verge lijkend onderzoek zal aanvangen op 15 Septem ber e. k. en daartoe alleen wordeu toegelaten zij, die op genoemden datum den leeftijd van 18 jaren bereikt hebben doch met ouder dan 23 jaren, en wier aanvragen tot toelating, geschreven op legel, bij zijn Departement zijn ingeleverd uiterlijk op 5 September e. k.; 3°. de sub 2°. bedoelde aan vragen moeten vergezeld zijn van bewijsstukken dat de belanghebbende is Nederlander; voorzoo- veel noodig heeft voldaan aan de wet op de natio nale militie, en volgens schriftelijke verklaring van een bevoegd geneeskundige, algegeven na 1 Juli 1870, eene goede gezondheid geniet; 4". het sub 1". bedoeld onderzoek zal omvatten: a. het vlug schrijven van goed schriftb. grondige ken nis van de Nederlandsche taal; c. de rekenkunst; d. den Nederlandschen stijl; e. de aardrijkskunde en vaderlandsche geschiedenis; de beginselen van de Fransche, Engelsche en Hoogduitsche talen; g. eenige proeven van oordeelkundig werk. Volgens bericht van den consul der Nederlanden te Brest is het Duitsche schip Graf von Krasseau, kapitein Nausch, komende van de zee van Azof Watergraafsmeer, 16 Augustus. De uitslag van het overgangs-examen aan de school van de Kon. Nederl. Tuinbouwmaatschappij Linnaeus, die in de afgeloopen week plaats had, is als volgt: Van do 28 ingeschreven leerlingen zijn o. a. van het 1ste in het tweede studiejaar overgegaanD. M. Visser van Delft, eu van het 2de in het laatste studiejaar: J. B. B. van Loon van Zoeterwoude en S. VViggers van Leiden. Bodegraven, 16 Augustus. Honderden werklie den zijn druk bezig om nieuwe wouingeu te bouwen. Werd het fraaiste gedeelte van het dorp vernield, op nieuw zullen er fraaie woningen verrijzen. De bouw van het weeshuis is in grond slag. De Luthersche gemeente vergadert des Zoo- dags in een daartoe ingerichte schuur. Flinke kaaspakhuizeu zijn reeds onder dak. Gouda, 17 Augustus. Hedeumorgen is een aan komende trein tegen een stilstaande aan het sta tion, gereden. De botsing ofschoon altijd hevig, was betrekkelijk gering omdat de aankomende met meer in vollen gaug was. De reizigers zijn er met den schrik afgekomen. De stationchef, zegt men, zou werkelijk gevaar hebben geloopen maar kwam met een lichte kneuziDg vrij. Woerden, 16 Augustus. Heden hadden alhier de harddraverijen, gegeveo door de Afd. Woer den en Omstreken der Huil. Maatschappij van Landbouw plaats. Aau de voormiddag-harddra verij, voor paardeu welke Dimmer een prijs ge wonnen hebben, namen er 12 deel, eu werd de prijs, een fraaie pendule, behaald door den brui- uen ruin Hosanna, eigendom van en bereden door den heer H. Blonk van Hazerswoude, terwijl de laatstaanblijvende van de commissie elf loten be kwam in de te houden verloting van paardeD, rijtuigen enz. Op de namiddag-harddraverij, voor paarden vau zessen klaar, was het coneurreerend getal 15, en viel de prijs, een zilveren bouilloir, ten deel aau den zwarten ruin de Boer, eigenaar de heer J. Metz te WaddinxveeD, bereden door deD pikeur den heer J. Bos; en de premie twee madera-karaffen met zilver gemonteerd, aan den zwarten ruin de Kampioen, eigenaar de heer j. Boele te Watergraafsmeer, bereden door den pikeur deD heer P. H. From berg. Aangenaam zomerweder begunstigde dit volksfeest. Utrecht, 18 Augustus. De tent voor het Laza ret h van het alhier gevestigd comité van het Roode Kruis is thaus geheel afgewerkt en staat aan het Malie-Singel, is dagelijks tegen een klein entrée, ten voordeele der instelling te be zichtigen. Een ollicierstent bestemd voor offic. v. gez. en een tweede tent tot verblijf van verplegers en keuken ingericht bevindt zich daarnaast. De inrichting wordt zeer geroemd, de keuken kan waar dit noodig mocht zijn, op eenvoudige wijze vergroot worden. Utrecht, 19 Augustus. Heden keert van de on langs in bezetting gekomen 2 komp. mineurs, de lste komp. naar Nijmegen terug; de 2de komp. blijft hier; de manschappen van het detachement 1 te Nieuwersluis die bij de lste komp. behooren zijn door die der 2de komp. vervangen. Groningen, 18 Augustus. Bij een door het Prov. Gerechtshof uitgesproken arrest van 16 September 1869 werd B. Rotgers schuldig verklaard aan po- ging tot diefstal bij nacht, onder bezwarende om standigheden, tot een tuchthuisstraf vau 5 jaren en de kosten veroordeeld. Men zal zich wellicht herinnereu, dat reeds dadelijk na de uitspraak van dit vonnis, het ge rucht alhier liep dat Rotgers onschuldig was, en kort daarop dat de werkelijke schuldigen ontdekt waren. Thans kunnen wij mededeelen, dat die man, die den 29sten Mei 1869 gevangen genomen werd, en de straf waartoe hij onschuldig veroor deeld was te Leeuwarden onderging; na 15 maan den van zijne vrijheid beroofd te zijn geweest eergisteren op vrije voeten is gesteld. Bij deze feiten laten wij het aan ieders oordeel over wat het zeggen wil 15 maanden onschuldig VaD zijne vrijheid beroofd te zijn geweest. De beide ambte naren der rechterlijke macht, den brigadier-majoor D. C. Groenendaal en den brigadier W. H. Wa terman, aan wier ijverige en onverrtioeide po gingen het te danken is, dat de ware schuldigen ontdekt werden, en alzoo bewezen hunDe roeping en plicht te kennen en nauwgezet te vervullen, komt alle eer toe. Middelburg, 18 Augustus. De sedert eenige da gen verschenen catalogus van de op het Raadhuis gehouden wordende tentoonstelling van Zeeuw- sche oud- en merkwaardigheden, kan van de be langrijkheid van het verzamelde overtuigen. Men kan zich moeilijk voorstellen, dat van éene pro vincie zooveel kan worden bijeengebracht, want met uitzondering van enkele nommers die meer betrekking hebben op Nederland en zijne geschie denis in 't algemeen, heeft 't geheel een Zeeuw- scbe tint. De kabinetten van het Zeeuwsche genootschap der wetenschappen, eu van de verzameling ten raadhuize heeft natuurlijk een groot deel geleverd, maar geen der Zeeuwsche steden en gemeenten is achtergebleven. Vooral uit Goes, Vlissingen, Zierikzee, Sluis, Arnemuiden Aardenburg en Veere waren de inzendingen talrijk. Het eerste gedeelte der tentoonstelling bevat alles wat op de geschiedenis van Zeeland betrek king heeft of daar gevonden is. Daarna heeft ieder der Zeeuwsche eilanden zijne afzonderlijke afdeeling; verder kaarten, teekeDingen, handschrif ten, eene afdeeliDg voor zegels en afdrukken, Zeeuwsche penningen en munten die vooral be zienswaardig zijn. Het geheel vormt een waarlijk schoon geheel, terwijl onder de zeldzaamheden vooral een trip tiek uit de 16d9 eeuw, dat vroeger in de kerk te Goes hing en na de beeldstorming aan de fami lie teruggegeven werd (thans behoort het in eigen dom aan mevr. Rethaan Macaré te Utrecht) een dito uit de gemeente Scherpenisse, uit de ge sloopte kerk te Westkerke. De gildegoederen van Middelburg en Goes met hare prachtige bocalen en blazoenen, de overgeblevene voorwerpen van Zeeland's admiraal M. P. De Ruyter, 50 nommers grootendeels door den heer de Ruyter de Wildt te Diever ingezonden en van de admiralen De Evertsen. De stad Zierikzee munt vooral uit door hare fraaie verzameling zegels en afdrukken. Het gemeentebestuur van Sluis heeft het houten beeld van den stadhuistoren in 1424 vervaardigd, bekend als Jantje van Sluis overgezonden. Een der meest gewaardeerde inzendingen is die van den heer Jeronimo De Vries, te Amsterdam be staande uit een zeer compleete verzameling his toriepenningen van Zeeland. Ook werd nog een gedeelte der platenverzameling: de Zelandia Illustra van dat genootschap ter beschikking ge steld, zoodat zij, die belang in oudheidkunde en geschiedenis stellen zich zeker niet beklagen zul len deze tentoonstelling bezocht te hebbeD. Ge durende de maand Augustus opengesteld, tegen betaÜDg van 25 ets. per persoon, kosten de door- loopeDde kaarten voor den geheeleD duur slechts 1.50 Sappemeer, 18 Augustus. Met de oprichting van een weerbaarheidskorps, waartoe uit Scheemda waar zoodanig korps tot stand kwam een poging is aangewend, schijnt men hier niet zeer te zijn ingenomen. Hoe vaderlandslievend men hier ook zijn moge, erg militair gezind is men niet. Slechts in éen opzicht is men hier over 't algemeen zeer oorlogszuchtig namelijk tegen den oorlog en het ooglogvoeren zelf, en men meent hier, dat het zoover moet komen dat het volk zelf den oorlog niet meer wil. Zoolang het echter nog niet zoo ver is zou een weinig meer oorlogzuchtigheid zeker geen kwaad kunnen. De meest overdreven en verontrustende berichten waren hier dan ook sedert de oorlogsverklaring in omloop en gaven aanleiding tot onderscheiden dwaze handelingen. Bij het verspreide bericht van de mobilisatie van den eersten en tweeden ban der schutterij, dat niet weinig schrik en angst in de huisgezinnen ver spreidde, waren er velen op bedacht om zich door het nemen van een plaatsvervanger in veiligheid te

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1