ZOMERZORG. LEIDSCHE VOLKSKEUKEN. ACHT ZOMER CONCERTEN, ftDVERTEHTIEH. HET ZEVENDE DEK Schaafmachinen, OUD-CARTHAGENA'S BER&PLANTEN-OLIE. onmiddellijk de afgevaardigden, mijne collega's, te hooren. Henri Rochefort, Afgev. van het l11" kiesdistrict van Parijs. Engeland. Wij laten hier den tekst volgen van het nieuwe verdrag tot waarborging van de onzijdigheid en onafhankelijkheid van België, zooals het door Frankrijk en Pruisen is aangenomen, op voorstel van Engeland. Hij luidt aldus: „H. M. de Koningin van het Vereenigde Konink rijk van Groot-Brittannië en Ierland en Z. M. de Koning van Pruisen (keizer van Frankrijk), ver langende, in de tegenwoordige omstandigheden, in eeu plechtig document, hun vast besluit uitte drukken tot handhaving van de onafhankelijkheid en de onzijdigheid van België, gelijk deze zijn omschreven in het 7de artikel van het tractaat, dut te Londen den 19d" April 1839 tusschen Bel gië en Nederland is geteekend, welk artikel door het vijfvoudig tractaat van 1839 is verklaard te moeten beschouwd worden dezelfde kracht en dezelfde waarde te hebben, alsof het tractaat ware opgenomen in het gezegde vijfvoudig verdrag, zoo hebben Hunne genoemde Majesteiten besloten om onderling een afzonderlijk tractaat te sluiten, dat, zonder de bepalingen van voornoemd vijfvoudig tractaat te verzwakken of ongeldig te maken, daar aan als subsidiair en accessoir zal worden vastge hecht. Zij hebben tot dat einde tot hunne gevol machtigden benoemd enz. die omtrent de volgende artikelen zijn overeengekomen De tekst die volgt, is het tractaat, dat met Prui sen is gesloten. Art. 1. Zijne Majesteit de koning van Pruisen verklaard hebbende dat, niettegenstaande de vij andelijkheden waarin de Noord-Duitsche Bond met Frankrijk is gewikkeld, het zijn vaste besluit is de neutraliteit van België te eerbiedigen, zoo lang zij geëerbiedigd zal worden door Frankrijk, zoo verklaart H. M. de koningin van het vereenigd koninkrijk van Groot-Brittannië en Ierland, harer zijds, dat, zoo gedurende gezegde vijandelijkheden de legers van Frankrijk die onzijdigheid zouden schenden, zij met Zijne Pruisische Majesteit zal medewerken tot verdediging van die neutraliteit op de wijze als zij zullen overeenkomen, tot dat doel gebruik makende van de zee- en militaire macht om de inachtneming daarvan te verzeke ren en om, in overeenstemming met Z. Pruisische Majesteit, dan en daarna, de onafhankelijkheid van Belgies neutraliteit te handhaven. „Het is bepaald vastgesteld dat H. M. de Ko ningin van het Vereenigd Koninkrijk van Groot- Brittanië en van Ierland zich, bij dit tractaat, niet verbindt om deel te nemen aan eenige der algeuieene operatiën van den oorlog, die thans wordt gevoerd tusschen den Noord-Duitschen Bond en Frankrijk, buiten de grenzen van België, ge lijk deze zijn vastgesteld in het tractaat tusschen België en Nederland van 19 April 1839. Art. 2. Z. M. de Koning van Pruisen verbindt zich, van zijn kant, in het bij het voorgaande artikel voorziene geval, met H. M. de Koningin van het Vereenigde Koninkrijk van Groot-Brittannië en Ierland samen te werken, met gebruikmaking van zijne zee- en militaire macht tot het hier bóven aangewezen doel; en, in het voorkomende geval, met H. M. te overleggen omtrent de maat regelen die afzonderlijk of gemeenschappelijk zuilen worden genomen om de neutraliteit en de onafhankelijkheid van België te verzekeren. Art. 3. Dit tractaat zal de hooge contractee- rende partijen binden zoolang de tegenwoordige oorlog duurt tusschen den Noord-Duitschen Bond en Frankrijk en gedurende twaalf maanden na de ratificatie van ieder verdrag van vrede, tus schen die partijen gesloten; en na het verstrijken van dien termijn zullen de onafhankelijkheid en de onzijdigheid van België bij voortduring steu nen, voor zooveel de hooge contracteerende par tijen respectievelijk zijn overeengekomen, gelijk vooraf, op het eerste artikel van het vijfvoudig verdrag van 19 April 1839. Art. 4. Het tegenwoordige verdrag zal worden geratificeerd enz. HET TOONEEL VAN DEN OORLOG. Veldslag bij Woerth. Rapport aan den keizer van den maarschalk Mac-Mahon. Saverne, 7 Augustus. „Sire, ik heb de eer Uwe Majesteit mede te deelen, dat het eerste legerkorps, na den vorigen dag verplicht te zijn geweest Wissembourg te ontruimen, den 6den Augustus, met het doel om den spoorweg van Straatsburg naar Bitche en de voornaamste verbindingswegen die de oostelijke met de westelijke achterzijden van de Vogesen verbinden, te dekken, de volgende stellingen bezette De rechtervleugel van de eerste divisie had post gevat voor Fröschvviller, de linkervleugel in de richting van Reichsoffen, gesteund door een bosch waarachter dit dorp ligt. Zij zond twee kompagnieën naar Neuviller en een naar Jöger- stahl af. De derde divisie bezette met de 1ste brigade een voorgebergte, dat zich van Fröschwiller af scheidt en in eene hellende richting bij Guers- dorff eindigt; de linkervleugel van de 2de brigade steunde op Fröschwiller en de rechtervleugel op het dorp d'Elzashausen. De 4de divisie vormde een gebroken linie aan den rechtervleugel van de 3de divisie, bare 1ste brigade maakt front te Gunstedt en hare tweede tegenover het dorp Marsbron, dat zij niet kon bezetten wegens ontoereikende strijdkrachten. De divisie Dumesnil, van het 7de korps, dat zich den 6den zeer vroeg in den ochtend met mij hereenigd had, was achter de 4de divisie geplaatst. In re serve was opgesteld de 2de divisie achter de 2de brigade van de derde divisie en de eerste brigade van de 4de divisie. Eindelijk bevond zich meer achterwaarts de brigade lichte cavalerie, onder bevel van den generaal Septeuil, en de divisie kurassiers van den generaal Bonnemain; de bri gade cavalerie Michel, onder bevel van den ge neraal Dehesmes, had zich gesteld achter den rechtervleugel van de 4de divisie. Te 7 uren des ochtends vertoonde zich de vijand voor de heuvels van Guersdorff en begon het gevecht met een kanonnade, dadelijk gevolgd door een zeer levendig tirailleUrsvuur tegen de eerste en dei;de divisiën. Deze aanval was zoo sterk uitkomend, dat de eerste divisie verplicht was eene voorwaartsche frontverandering met haar rechtervleugel te maken, om den vijand te beletten de algemeene stelling om te trekken. Kort daarop vermeerderde de vijand aanzien lijk het aantal zijner batterijen en opende een vuur op de overige stellingen, die wij aan den rechteroever van Sauerbach hadden ingenomen. Hoewel deze demonstratie veel sterker en nadrukkelijker was dan de eerste, die overigens werd voortgezet, was zij evenwel slechts een looze aanval, die krachtig afgeslagen werd. Tegen 12 uren richtte de vijand zijn aanval tegen onzen rechtervleugel. Gansche wolken tirail leurs, ondersteund door aanzienlijke ïnfanterie- massa's, die beschermd werden door 60 stukken geschut, welke op de heuvels van Gunstedt waren gesteld, wierpen zich op de 2de divisie en de 2de brigade van de 3de divisie die het dorp d'El- sausenseh bezetten. Ondanks onderscheidene ma len herhaalde krachtige tegenaanvallen, ondanks het goed gericht artillerievuur en vele schitterende charges van onze kurassiers, werd onze rechter vleugel na een hardnekkigen tegenstand van onderscheidene uren overvleugeld. Het was 4 uren. Ik beval den terugtocht, die werd beschermd door de 1ste en 2de divisiën, die zich uitmuntend hielden en de andere troepen in staat stelden zich terug te trekken zonder te veel op de hie len gezeten te worden. De terugtocht ging naar Saverne, door Niederbronn, waar de divisie Guyot de Lespart van het 3de korps, dat juist aangekomen was, eene stelling innam, welke zij eerst laat in den nacht verliet. Hiernevens gaat voor Uwe Majesteit een lijst van de namen, voor zoover mij die bekend zijn, van de gewonde, gesneuvelde of vermiste offi cieren. Deze lijst is onvoltallig en ik zal u een volledige zenden zoodra ik daartoe in staat ben. Ontvang, enz. Mac-Mahon." vallen. Dat kon eene overwinning geven. De te- j legraaf seint Hansbach, dat in eene andere rich ting ligt; de divisiën van generaal De Failly von den niemand op het terrein, waar zij vol geest drift waren heengesneld. Het noodlot was tegen hen gekeerd. In de Duitsche bladen komt tot heden nog geen enkel uitgebreid verslag voor van den veld slag bij Woerth. Enkele weinige bijzonderheden treft men hier en daar aan. De meeste verslagen loopen nog over den veld slag bij Wissembourg en voornamelijk over he gevecht bij de Spicherer-bergen. De Pruisische soldaten hebben den Franschen generaal Frossard den bijnaam van generaal Freszsack (Vreetzak) gegeven, omdat hij zijn diners en soupers uit Saarbrücken liet opvor deren. Onder het getal der bij Woerth gevallenen telt men kol. De Vassart, graaf De Septeuil, piarkies d'Espeuilles, graaf Robert De Vogué, broeder van graaf Melchior, den chef van de ambulances van het Roode Kruis. Na afloop van het gevecht werd het lijk van graaf Robert op het slagveld door Pruisische officieren herkend, die te Baden met hem kennis hadden gemaakt. Zij rapporteerden deze treffende ontmoeting aaD prins Frederik Karei, die tevens vernam, dat de broeder van den overledene zich niet ver van daar bij de ambulances ophield. Hij verzocht hem, bij zich te komen, groette hem hoffelijk en zpide met ernstige en ontroerde stemMijnheer de graaf, het is wel eene smartelijke tijding, die ik u heb mede te deelen. Begrijpt gij mij? Mijn arme broeder! riep de Fransche edelman uit. Ja, hervatte de prins. Hij is gestorven als een held, waardig zijn naam. Daar ligt zijn lijk, mijnheer de graaf. Men zal u alle voorko mendheid bewijzen in het vervoeren van die roemrijke overblijfselen. Eene ernstige bijzonderheid deelt men mede: In de hitte van het gevecht bij Woerth zond maar schalk Mac-Mahon eene dépêche naar gen. De Failly, om twee divisiën naar Lambach af te zenden, die den vijand in den rug moesten aan- Salnl-Avold, 12 Augustus, des middags, Vit het Pruisische hoofdkwartier. Phalsbourg en de ove- gangen van het Vogesische gebergte aldaar zijn in onze handen, Bitche wordt, daar het slechts door 300 man van de garde mobile bezet is, door eene kompagnie geobserveerd. Onze cavalerie staat reeds bij Luneville. Metz, 12 Augustus. Oflicieele berichten, afge zonden Vrijdag-morgen negen min. over elven. De keizer is in den ochtend de troepen gaan visiteeren, die rondom de plaats eene stelling had den ingenomen. De houding der troepen is voor treffelijk. De gemeenschap met Straatsburg is afgebroken. TELEGRAMMEN. Parijs, 12 Augustus. (Part. telegram.) Het Gou vernement is voornemens het geheele Bois de Boulogne te doen raseeren. Ten gevolge van den gedwongen koers der bank biljetten doet het goud 654 percent premie. De Pruisen concentreeren zich tusschen Nancy en Parijs. r(N. It. Ct.) Parijs, 12 Augustus. De Senaat heeft de ont werpen betreffende de verhooging van het oorlogs krediet tot een milliard en den gedwongen koers der bankbiljetten, welke ontwerpen door het Wetgevend Lichaam waren goedgekeurd, met algemeene stemmen vastgesteld. Brussel, 12 Augustus. De minister van finan ciën heeft bij de Kamer van afgevaardigden inge diend de ontwerpen tot vaststelling eener som van 15 millioen voor onderhoud van het leger op den tegenwoordigen voet; 2i< millioen voor wapening van Antwerpen en Termonde; mil lioen voor wapening der burgermacht; alsook het ontwerp tot verbod van uit- en doorvoer van wapenen en verschillende artikelen. De minister van oorlog heeft een ontwerp ingediend, strek kende om de kaders bij de armee op den voet van oorlog te constitueeren. 81.-Petersburg, 12 Augustus. De Bank heeft den rente-standaard voor wissels en beleening op goederen tot op 7, en voor voorschotten op pa pier tot op 8 percent verhoogd. Londen, 12 Augustus. Particulier telegram.) Uit goede bron kan ik u mededeelen, dat keizerin Eugénie aan koning Leopold II verzocht heeft, maatregelen te nemen, opdat zij zich, zoo noodig, over België naar Engeland kunne begeven, en dat alles daartoe gereed is. (TV. R. Cl.) Luxemburg, 12 Aug. (Part. telegr.) Het officieel dagblad bevat eene mededeeling aan de Luxem- burgsche Regeering van den Russischen gezant bij het Nederlandsche Hof, waarin deze de over tuiging uitspreekt dat, zoolang het groothertog dom de verplichtingen der onzijdigheid in acht neemt, geen der mogendheden, die het verdrag van 1867 onderteekenden, zich zal onttrekken aan de daarbij opgelegde verplichtingen om hare onzij digheid te waarborgen. Hetzelfde blad bevat nog een bericht, behel zende dat, ingevolge het beschermings-tractaat met België, de regeering aan het Engelsche gou vernement en den Pruisischen gezant te Londen eene nieuwe ratificatie van het verdrag van 1867 verzocht heeft. Beiden hebben geantwoord dat Engeland en Pruisen de onzijdigheid van Luxem burg door het tractaat voldoende verzekerd achten. (K. Ct.) Londen, 12 Aug. (Part. tel.) De heer Gevers, Nederlandsche gezant alhier, is op disponibili- teit gesteld. Deze maatregel staat in verband met de vruch- telooze poging door dien gezant aangewend, om een waarborg-verdrag te verkrijgen, gelijkluidend als dat van België. (Wij deelen dit telegram, ons van gemeenlijk goed ingelichte zijde geworden, mede zooals wij dit ontvingen, zonder voor de waarheid daarvan in te staan.) (K. Cl.) Luxemburg, 12 Augustus. De Luxemburger Zeitg. deelt ons officieel mede, dat op het verzoek van het groothertogdom tot eene nieuwe ratificatie van het tractaat van 11 Mei 1867, door Engeland en Pruisen geantwoord is, dat de neutraliteit van Luxemburg voldoende gewaarborgd is. Eene gelijkluidende verklaring heeft Rusland afgelegd. (N. Rolt. Ct.) Parija, 13 Aug. In de zitting van het Wetg. Lichaam heeft de graaf van Palikao (minister van oorlog) gisteren medegedeeld, dat de demissie van den maarschalk Leboenf als majoor-generaal (chef van den generalen-staf) is aangenomen. Hij verklaarde tevens dat binnen drie dagen 70,000 man naar de grenzen zullen worden gezonden. De heer Chevreau (min. van binnenl. zaken) zeide, dat de regeering maatregelen voorbereidt om alle Duitsche onderdanen van het Fransche grondgebied te verwijderen. De heer Pelletan laakte dien maatregel. De minister antwoordde dat hij met gematigd heid zal worden uitgevoerd; Londen, 13 Augustus. De Pall Mall Gazette ver zekert zoo stellig mogelijk, dat de keizerlijke prins met vele aan de keizerlijke familie behoo- rende juweelen in Engeland aangekomen is. Parijs, 13 Aug. Het Journal O/ficiel meldt, da de maarschalk Bazaine is benoemd tot opperbe velhebber van het tweede, derde en vierde korps van het Rijnleger. Trochu is benoemd tot opper bevelhebber van het twaalfde legerkorps, dat te Chfilons sur Morne wordt geformeerd, en Vinoy tot opperbevelhebber van het dertiende legerkorps, dat te Parijs wordt bijeengebracht. THERMOMETER VAR EAHRERHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond avond 6 o. 8 n. 12 Q. 4 u. u. 8 n. 10 o. Vrijdag 70° 64* 62° Zaturd. 63° 65° 70° 68° Wind: Vrijdag-namiddag 5 uren N. Comité van hat ROODE KRUIS te Leiden en omstreken. Wij vermelden dankbaar de volgende giften: van de Wed. V. D. R. 2,50; van J. G. J. A. aan vreemde munten circa f 16.— van T. S. 11. een muntbillet van f'lOO; van Mej. T. V. 4 fles- schen bessensap en een pak oud linnen van S. B. en II. II. B. 6 flesschen wijn en 3 stukken ge rookt vleesch, beide ter verzending ingepakt. Namens het Bestuur: Leiden, H. C. ROGGE, 13 Ang. 1870. Secretaris. YEBGADERING der deelhebbers op Donder dag 18 Augustus 1870 des avonds te acht uren in het gebouw van het Nut van 't Algemeen tot benoeming van zeven bestuursleden. Namens de oprichters, F. B. CON1NCK LIEFSTING. Dinsdag 16 Augustus 1STO onder directie van den Heer VÓLLIIAR. Aanvang ten lialf zeven ure precies. Door eene verhindering bij het Muziek-corps der Grenadiers, kan dit concert den 26sten Augus tus a. s. niet gegeven worden. NB. Kinderen worden niet toegelaten dan iu gezelschap en onder toezicht hunner ouders. boor- en pel-machine, stoomwerktuigen, van 5 p. kr., stamp-hamer van 600 kilos, draai banken, sclioorsteenen, schoorsteenmantels en smeê-werktuigen, stoompomp, schroeven, le deren riemen, sehrynwerkers-gereedschappen. Allen verkrijgbaar rue GRÉTRY te Luik 168. Het hoofd is het sierlijkste deel van 's Dien- schen lichaam, doch dit is vooral waar, wanneer het van sierlijk, glanzig en welig wassend Haar voorzien is. Gelukkig hij, die zich daarin mag verheugen 5 doch neen, niet zij alleen, ook die welke van ge noemd sieraad minder goed voorzien zijn, ver heugen zich daarin, want het middel is gevonden, om het Haar te doen aanwassen, om het uitval len er van tegen te gaan en om het voor vroeg- Éijdige grijsheid te vrijwaren. Dit middel werd door een natuuronderzoeker ontdekt op de ber gen van Oud-Carthagena. Onder de planten na melijk, die daar wassen, vond hij er een waar van de kracht, op de doelmatigste wijze daaruit getrokken, een allerheilrijksten invloed uitoe fent op het Hoofdhaar; men behoeft slechts de Olie, die uit genoemde plant bereid wordt, op de wijze van pomade aan te wenden, waartoe eenige druppels daags voldoende zijn. Het fieschje van 60 Cents kan dus een geruimen tijd in anders toch noodige kosten voorzien. Te bekomen aan het Hoofd-Depöt bij A. BREETVELT Az., te Delft, die deze Olie verkrijgbaar heeft gesteld N. J. Sanders Gz., Lei den, Haarlemmerstraat. G.Wilhelmus, Woerden. Mej. de Wed. Bosman, Gouda. W. Ligthelm, Voorburg. Wed. Boon, Leidschen- dam. E. van Mansum, Hil- legom. En meer bekende De pots.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3