N°. 3223 Maandag A°. 1870. 15 Augustus. Feuilleton van het „Leidsch Dagblad". DE DING-DINGBANK VAN ITTERSUM. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERIENTIKN. Voor iederen regel0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 13 Augustus. De Nieuwe Rotlerdamtche Courant geeft ons heden toe dat de heer Van Foreest niet verklaard heeft, dat hij bij het eventueel nederleggen van het lidmaatschap voor de Tweede Kamer ook niet de mededinger van generaal Knoop zal willen zijn. Maar, zegt het onwankelbaar liberaal orgaan, het ligt immers in zijn brief opgesloten? Wij zijn zoo vrij dit evenzeer te ontkennen, als dat de heer v. Foreest het in zijn brief geschreven heeft. Bovendien vinden wij de argumenten, die de IV. R. Ct. aanvoert om aannemelijk te maken dat de heer v. Foreest geen ander voornemen heeft, zeer zonderling. Als de heer v. Foreest dit niet doet, beschouwt het liberaal orgaan hem als een guit, die onder den edelmoedigen schijn van het vaderland in deze moeilijke tijden te willen dienen, daarna het lidmaatschap gebruikt om den mededinger den voet te lichten. Behalve dat de N. II Ct. hierdoor weinig ver trouwen in de Alkmaarsche kiezers verraadt, daar zij nu reeds schijnt aan te nemen dat, als de heer Knoop met den heer v. Foreest opnieuw in het strijdperk treedt, de eerste het onderspit zal del ven,zijn wij van gevoelen dat er volstrekt niets onwaardigs in gelegen is, wanneer de heer v. Foreest, na het nederleggen van zijn eventueel mandaat, zich opnieuw eene candidatuur tegeno- ver den generaal Knoop zou laten wegvallen. En dat wij eergisteren niet zoo erg mis hebben ge- .zien, moge de N. R. Ct. heden uit het Dagblad van ■Zuid-Holland blijken, dat geheel onze opvatting van "den brief deelt. Wij kunnen dus geen vrede hebben met de houdiDg van de N. R. Ct., en raden haar sterk aan zich nog eens goed te vergewissen nopens de be doelingen van haren candidaat, alvorens zijne candidatuur te blijven aanbevelen. De N. R. Ct. heeft te veel ondervinding om can- didaten op verwachtingen en vermoedens te on dersteunen. Wij zouden overigens niets liever zien dan de -keuze van den generaal Knoop. Het aanbod van den heer v. Foreest is zeer .loyaal en moge doen blijken dat hij een oprecht ivaderlander en waar gentleman is, wij zien 'evenwel niet in dat de bepalingen der grondwet ie verkiezing van den generaal Knoop in den .weg staan. Het hoofdkiesdistrict Alkmaar heeft zich bo vendien na jaren lange vergeefsche moeite, ein delijk aan de liberale zijde geschaard en nu zouden de liberalen met de conservatieven samenwerken om het Trojaansche paard weder binnen te halen 1 Neen,; dit in geen geval. Aanvaardt de generaal Knoop de nieuwe candidatuur niet, dan fluks een ander flinke liberale candidaat, maar zoolang de kundige militair daarin berust, en dan zal hij laarvoor zeker geldige redenen hebben, moeten Alle eerlijke middelen aangewend worden om flem zegevierend uit de stembus te voorschijn te Jrengen. De maatregel van het ministerie van oorlog om in de militaire bakkerijen zooveel granen aan te schaffen als er berging op de graanzolders voorhanden is, wordt aangemerkt als een voorzorg van louter finantieelen aard. Eene rijzing in de prijzen der granen is onvermijdelijk met het oog op den loop dien de gebeurtenissen nu nemen. Parijs moet zich voor 90 dagen van levensmid delen voorzien en ongetwijfeld zullen dergelijke maatregelen ook op andere punten genomen wor den. Die approviandeering zal wel grootendeels in granen bestaan en het is dus eene alleszins goede voorzorg, als de Regeering zich bijtijds van den noodigen voorraad ten behoeve van het leger voorziet. Later zou de Regeering wellicht het graan veel duurder moeten betalen. Bij de Regeering is de telegrafische mede- deeling ontvangen, dat de regeering van den Noord-Duitschen Bond voorwaardelijk bewilligt in den uitvoer van steenkolen naar Nederland ten behoeve van Nederlandsche spoorwegen en fabrieken. Zijn wij wel onderricht, dan is hedenmorgen een extra-trein van ongeveer 10 waggons direct van 's-Gravenhage naar Luxemburg vertrokken, om alle hulpmiddelen van de Nederlandsche ver- eeniging van het Roode Kruis te vervoeren, bege leid door het noodige personeel. Wij vernemen dat de heer W. C. Mooy, stations chef van de Hollandsche IJzeren-spoorwegmaat schappij te Zaandam, den heer G. Rademaker als zoodanig alhier zal vervangen. De heer Rade- maker zal in het begin der volgende maand zijne betrekking van stationschef te's-Gravenhage aan vaarden. Gisterenavond te 6 uren viel er op de Heeren gracht eene vrouw te water. Nadat zij eenigen tijd in hare hachelijkste positie zich onledig had gehouden met hulp te roepen, kwam er een man aan, die zich geheel gekleed te water begaf en het genoegen smaakte haar uit die natte positie te redden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 117 tot 132 volwas sen personen en van 43 tot 61 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting Rkynzigt zijn gedurende deze week 1348 baden genomen. Uit Maassluis wordt van 12 Aug. geschreven: Gisterennamiddag is van de werf de Toekomst, van de Nederl. Maatschappij van dien naam, tot exploitatie van zeevisscherij, onder directie van den heer A. E. Maas, met het beste gevolg van stapel gelaten het nieuw gebouwde loggerschip Haarlem, bestemd ter haring- en kabeljauwvis- scherij, voor rekening van genoemde maatschappij. Onmiddellijk daarna werd de kiel opgehaald voor een dergelijk vaartuig voor dezelfde maatschappij, hetwelk den naam zal voeren van Leiden. Men schrijft ons uit Stompwijk, dd. 12 Augustus: In deze gemeente, alsmede in het naburige Veur, is de ziekte onder de varkens uitgebroken. Dage lijks worden er van die zieke dieren geslacht, behalve nog degene die verkocht en naar andere gemeenten uitgevoerd worden. Op éen dag zou den dertig zieke varkens door den tol te Veur vervoerd zijn. Tegen den lsten October dezes jaars is er ge legenheid tot plaatsing van 18 leerlingen aan de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Amster dam. Belanghebbenden, van 20 tot 35 jaren oud, worden uitgenoodigd van haar verlangen om geplaatst te worden, vóór 10 September e. k. kennis te geven aan den voorzitter van den ge neeskundigen raad der provincie waarin zij hare woonplaats hebben: voor Zuid-Holland Dr. L. J. Egeling, te 's-Gravenhage. De minister van financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen is eene som van ƒ136.18', door een onbekende, onder het postmerk Dordrecht van 11 dezer, tot voldoening van den lande toekomende gelden ingezonden. Blijkens eene bij de regeering ontvangen mede- deeling van het Italiaansche gezantschap heeft de Koninklijke Commissie voor de internationale maritieme tentoonstelling te Napels bepaald, dat die tentoonstelling zal worden geopend op den lsten December, in plaats van op den lsten Sep tember a. s., zooals oorspronkelijk was bepaald. Z. M. heeft goedgevonden aan den eervol ont slagen referendaris bij het bureau van den inspec teur van den geneeskundigen dienst der landmacht J. W. A. Naber en aan den eervol ontslagen commies bij dat bureau A. P. Van Aarem, met ingang van den lsten Juli 1870, pensioen ten laste vaD den Staat te verleenen, en wel aan den eerstgenoemde (J. W. A. Naber) ten bedrage van ƒ1533 's jaars en aan den laatstgemelde (A. P. Van Aarem) ten bedrage van f 1133 's jaars. Z. M. heeft aan VV. J. Klaar, gewezen adjunct commies der 1ste kl. ter provinciale griffie van Zuid-Holland, verleend een pensioen ten laste van den Staat ten bedrage van ƒ212 's jaars. Z. M. heeft aan H. Van Elk, te Druten, en H. Van der Wal, te Rotterdam, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis Vtdei et Virluli, hun door den Paus geschonken. Z. M. heeft benoemd bij het korps, gevormd uit de vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid te Zwolle tot lsten luitenant-kom- mandant A. Boxmantot 2den luitenant G. G. C. Van Hoboken. Z. M. heeft aan H. Burkens, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als officier van gezondheid der 2de klasse bij de dienstdoende schutterij te Gorcum, en voorts bij de dienstdoende schutterijen benoemdbij die te Delft, tot kapitein N. G. H. Kleyn van Willigen, thans lsten luitenant; bij die te Gorcum, tot officier van gezondheid der 2de klasse A. Polack. 's-Gravenhaqe, 12 Augustus. Aan de Hervormde gemeenten in Nederland is door het Algemeen College van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen van die gemeenten toegezonden een exemplaar van het in de dubbele vergadering van 17 Juni jl. vastgesteld algemeen reglement. Verscheidene bepalingen, die,van het ontwerp afwijken, worden daarbij toegelicht. Het is de wensch van het College, dat aan de stemgerech tigde leden der gemeenten de vraag worde voor gelegd, of zij het nu vastgesteld reglement voor hunne gemeenten willen zien opgevolgd. De circulaire is onderteekend door den heer J. J. Loke, als fungeerend voorzitter, daar de lieer Mr. A. Van der Laan wegens zijue ambtsbezig heden verzocht heeft als voorzitter te mogen wor den ontslagen. Hij heeft evenwel verklaard lid van het College te blijven. De zaak, die heden voor het Provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland werd behandeld, be trof den persoon van C. H. Verhoeff, oppasser, geboren te Utrecht en laatst alhier woonachtig, wien is ten laste gelegd valschheid in een onder- handsch geschrift door het namaken eener hand- teekening en het verzinnen eener kwijting en het desbewust gebruik maken van dat valsche stuk. Beschuldigde had in het begin der maand Juni van dit jaar van zijne meesteres bekomen de som van 3.10, ten einde bij een boekverkooper alhier eene rekening te betalen, doch had zich van den hem opgedragen last niet gekweten, het geld verteerd en de rekening met den naam van den boekverkooper valschelijk onderteekend. Als reden voor dit wanbedrijf gaf de besch. op, dat hij niet kon zeggen hoe hij er toe gekomen is, maar dat het daaraan moest worden toegeschre ven, dat hij dien dag een borrel gedronken heeft en hij dus boven zijn bier was. President ant woordde hem, dat hij liever had moeten zorgen niet boven zijn bier te geraken. Advocaat-gene raal Terpstra requireerde, op grond van liet alge meen goede gedrag van besch. en het geringe nadeel dat veroorzaakt is, tot schuldig-verklaring en tot eene correctioneele gevangenisstraf van 3 maanden tot 5 jaren en 2 geldboeten van ƒ50. Mr. De Veer, die voor den besch. optrad, liet met vertrouwen deze zaak aan het oordeel van het Hof over. Volgens hem verdiende deze besch. aller deelneming; hij was bekend als een trouw en eerlijk oppasser en pleiter zag niet in, dat het besch. te doen was om eene bepaalde valsch heid te plegen. Over het algemeen had hij het wenschelijker geacht, dat aan deze zaak geen ruchtbaarheid ware gegeven. Na re- en dupliek, waarbij adv.- gen. er op wees, dat het te wenschen ware, dat meesters in het algemeen meer publiciteit aan handelingen van oneerlijke bedienden gaven, werd de uitspraak nog heden bepaald. Het Hof heeft bij zijn arrest den besch. aau het hem ten laste gelegde feit schuldig verklaard en hem veroordeeld onder aanneming van ver zachtende omstandigheden, tot eene correctio neele gevangenisstraf vaD drie maanden en 2 Oorspronkelijke Gesohiedkundige Novelle uit de tijden van Karel V. zevende hoofdstuk. Vervolg.) j. Het roofnest zou vernietigd, de naam van Her- ïloërs van de aarde verbannen worden I Eerlang zag men eene talrijke gewapende krijgs macht den dijk langs den IJsel volgen en eene K-enigte hutten aan de woede der vlammen op- Ieren. Alles werd vernield, alles verbrand, alle9 jijjzeld. Hechts de aarde, waarop de hutten gestaan len en die met zooveel bloed was bezoedeld, de bleef bestaan, om het nageslacht te her in, dat in vorige eeuwen daar een volks een volksgebroed woonde, die den naam erculo aan deze landstreek gaf, een :e ll volk, dat zich den haat, den vloek, de verachting van alle weidenkenden, hetzij tijdgenoot of na komeling, op den hals haalde. Eene onaangename herinnering brengt gij ons voor den geest, o gehucht Herculol De kromming van den IJseldijk jaagt ons eene kille huivering aan, want zij is de grenspaal van Herculol De grijsaards, vrouwen en kinderen hadden de komst van het krijgsvolk vernomen en de vlucht genomen, om liever rond te zwerven zon der hut, zonder vaderland, dan in de handen te vallen van krijgsknechten, die niet gewoon waren het leven der gevangenen te ontzien. Als landloopers, neen als wilden, als uitge- hongerden zwierven deze machteloozen, zonder steun, zonder hoop, zonder toekomst geruimen tijd rond over eenige gedeelten van ons land. Langzamerhand vernam men minder van hen hunne goede dagen waren voorbij, strooptochten van eenig belang konden zij niet meer onder nemen ais verwilderde heidens slopen zij daar heen, totdat zij zich in Duitschland onder menschen van hun beroep en hunne soort mengden en ophiel den een afzonderlijken volksstam uit te maken. Dit was het einde der zoo beruchte Hercu- loërs, dit het lot van het gehucht Herculo. achtste hoofdstuk. Bestaat er een kennelijk onderscheid tusschen de gebruiken, zeden en gewoonteu van de eeuw waarin wij leven en die waarin de personen van ons verhaal het daglicht zagen, niet minder in het oog loopend is het verschil tusschen die twee tijdvakken ten opzichte van de macht, die de geestelijkheid en het rechterlijk gezag in han den heeft. Thans wordt de geestelijke stand geheel uit gesloten van alle rechtsoefening: het doel van hun aaD wezen bestaat in het opleiden van het mensch- dom tot deugd en godsvrucht. In de 16de eeuw en lang daarna zag men niet zelden prelaten aan het hoofd van machtige legers, om hunne moordzucht te voldoen, menschenbloed te vergieten, de eerste christenplicht: „hebt uwe naasten lief," met voeten te treden. Zelfs waren sommigen beter op hunne plaats, wanneer het te doen was om het krijgsgeschal te doen hooren, de leeken te wapen te roepen, hen ten strijde aan te voeren, steden te verwoes ten, burgers te dooden, dan in het eenvoudige godsgebouw, door woord en voorbeeld de om ringenden op te wekken en aan te sporen tot deugd en goede zeden. Bestaat thans de rechterlijke macht uit perso nen, die er hun werk van gemaakt hebben, de wetten des lands te beoefenen; die zich toeleggen, die te helpen uitvoeren en alleen daarin hun be staan zoeken, voorheen was een vorscher of schout met onderscheidene werkzaamheden belast. Evenals in die tijden elke barbier tevens chi rurgijn of wondheeler was, was ook toen de hoogste persoon eener rechtbank niet zelden schoolmeester, schrijver van verzoekschriften aan de regeerende personenhij was de eenige ge leerde uit den omtrek. Over alle twisten en beuzelingen moest de schout geraadpleegd worden, die daarbij dan niet naliet, de zaak in een hoogst gevaarlijk daglicht en de twistende partijen beiden in het ongelijk te stellen. Liever wilden deze dan den heer schepen, vorscher, schout of drost voor zijne moeite beloonen eD hem ongemerkt eenige dukaten, eene zeer hooge som voor dien tijd, in de opengehoudene hand laten glijden, dan de zaak verder te drijven en beide volgens des vorschers verheven en geacht oordeel in het ongelijk gesteld te worden. Dit was het lievelingswerk der schouten vooral ten plattelandein de steden waren zij onder verhevener titels bekend en zeer gezien. [Wordt uervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1