3220 Donderdag A°. 1870. 11 Augustus. Feuilleton van liet „Leidscli Dagblad". DE DING-DINGBANK VAN ITTERSUM. LEIPSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post Afzonderlijke Nommers 3.85. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTKNTIEN. Voor iederen regelJ 0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 10 Augustas. In het Weekblad van het Regt, dat hedenavond verschenen is, bericht de secretaris van het voor- loopig comité der Nederlandsche Juritlenvereeniging, dat de eerste vergadering gehouden zal worden te 's-Gravenhage in het gebouw der sociëteit „de Vereeniging", op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 8, 9 en lü September a. s. des voormiddags te 10 uren. Mochten de politieke omstandigheden in Europa het houden der vergadering ontraden, dan zal het uitstel tijdig aan de leden worden mede gedeeld. Voor het oogenblik heeft het comité gemeend de vergadering gerust te kuunen doen doorgaan en spoort het de leden aaD tot een trouwe opkomst in het belang van een arbeid, die ook de inwendige kracht onzer natie vermeer deren moet. Wat de contributie betreft, zoo zal wegens het vrij aanzienlijk getal leden vooreerst slechts over 8 worden gedisponeerd en zal waarschijnlijk ook definitief het cijfer niet behoeven te worden verhoogd. Het programma der vergadering, de naamlijst der leden en de praeadviezen over de te behan delen onderwerpen, zullen weldra aan de leden worden gezonden. Naar men verneemt, hebben de Ministers van Marine en van Oorlog aan de heeren De Casem- broot en Nierstrasz en De Roo van Alderwerelt, leden der Tweede Kamer, te kennen gegeven, dat van hnn vaderlandlievend aanbod, om weder in actieven militairen dienst te treden, vooralsnog geen gebruik zal worden gemaakt. Het Vaderland neemt uit la France eene mede- deeling over, blijkens welke de hoofdredacteur van het Dagblad van 's-Gravenhage de Fransche journalisten in staat stelt te vernemen wat er in het land omgaat. Daar genoemd blad niet on duidelijk sympathie voor Frankrijk aan den dag legt, mag men onderstellen, dat ook de redacteur in dien geest denkt, en moet het ons dus niet verwonderen wanneer Fransche bladen beweren, dat men in Nederland Franschgezind is. Zij wor den in den waan gebracht, dat de meening van een individu de meening is van het volk en een club in den Haag Nederland is. Het Bestuur der Leidsche Scherpschuttersver- eeuiging heeft van Z. Exc. den minister van oor log een schrijven ontvangen, waarin Z. Exc. te kennen geeft met welgevallen vernomen te heb ben dat een aantal leden der Vereeniging beslo ten hebben zich ter beschikking van Z. M. den Koning te stellen, om mede te werken tot het be waren der neutraliteit en, des gevorderd, tot het verdedigen der onafhankelijkheid van ons Va derland. Gisterenmiddag is in den Witten Singel het iijk drijvende gevonden van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht; het is onder toezicht der politie overgebracht naar het Caecilia-gasthuis al hier. De politie doet ijverig onderzoek naar de ontaarde moeder van dat kind. In de eerste helft der maand Jnli zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden: J. Stuttelaar te Alkmaar; Vrouw Stol te AlplienJ. H. Kemper, H. H. Cremers, Mej. E. L. Beekman, v. Koluer en v. Kampen, A. A. Jeune, D. Schuil, allen te Amsterdam; G. Zandvliet te Delfshaven; C. R. v. Ruiven te Delft; Kronestijn te Deventer; W. Morel te Enkhuizen; Mevr. Van Putten te Gent; J. Van Oost te Goudsluis; J. Rnp, Smidt Jr., G. Richter, L. G. v. d. Tol, C. J. v. d. Sleyden, allen te 's-Gravenhage; T. D. Visser te Hoorn; Wijnoofen te Leiden; J. Van Huizen (2 stuks) te Lisse; W. Juriens te Maren; K. Hillebrand te Oude-Wetering; P. Heslinga te Peins; C. M. Van Reede, S. S. v. d. Broek, J. Caton, Van Bemmelen, allen te Rotterdam; D. Van Leeuwen te Soeter- woude en A. Van Beelen te Velzen. Ten gevolge Zr. Ms. besluit betrekkelijk de regeling van den eersten ban der dienstdoende schutterijen, zullen de manschappen van dien ban van rijkswege van achterladers en de noodige ammunitie worden voorzien, ten einde in de be handeling van dat geweer te worden geoefend. Men schrijft uit Arnhem van gisteren Gisterenavond zag men alhier een luchtballon op aanzienlijke hoogte; wat die beteekende weet men nog niet. Voor militaire verkenningen schijnt bijna geen reden uitgedacht te kunnen worden. De verzending der brievenmalen tusschen de Nederlandsche en Zwitsersche admiuistratiën, die tot dusverre ovér Duitsclüaud geschiedde, zal bij wijze van tijdelijken maatregel over Frankrijk plaats vinden. In verband daarmede is, krachtens de daartoe door den koning bij Hoogstdeszelfs besluit van den G"8" dezer (Staatsblad N°. 149) ver leende machtiging, het port der gefrankeerde brie ven voor Zwitserland, in overleg met de Zwit sersche postadministratie, vastgesteld, te rekenen van den 15Jen dezer maand, 20 cents per 15 gram men te zullen bedragen, in plaats van 15 cents gelijk tót dusverre. Het port der ongefrankeerde brieven, alsmede dat der gedrukte stukken en der monsters van koopwaren, ondergaat geene verandering. De Rijkstelegraafposteu te Egmond, lieusdeu en Willemstad zijn, zoo lang de openstelling dier posten ten behoeve der militaire autoriteit wordt gevorderd, voor het algemeeue telegrafisch verkeer geopend. Op de berichtenwisseling van deze met alle overige Nederlandsche kantoren is het uniform tarief van 0.30 per enkelvoudig telegram van toepassing. De luitenant ter zee der iste kl. W. F. Meijen, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië, eD van daar den Sisten Juli jl. in Neder land teruggekeerd, wordt met dien datum op non-act. gesteld. Z. M. heeft aan het Amsterdamsche scherpschut terskorps Oranje Nassau toestemuiing tot oprich ting verleend. Z. M. heeft met ingang van 1 September e. k., eervol ontslag verleend aan E. L. Schaefer, als tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te 's-Hertogenbosch; aan J. M. A. Kramps, als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Hel mond, en aan G. J. Legebeke, als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Roermond; en met ingang van genoemden datum benoemdtot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te 's-Hertogenbosch G. J. Legebeke, voornoemdtot tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Helmond E. L. Schaefer, voornoemd, en tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Roer mond J. M. A. Kramps, voornoemd. Z. M. heeft aan Mr. H. Dijckmeester, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Tiel, en benoemd tot notaris bin nen het arrondissement Tiel, ter standplaats de gemeente Tiel, P. F. Dijckmeester, candidaat-no- taris aldaar, een en ander in te gaan den I8'™ September 1870. Z. M. heeft goedgevonden, aan den lsten luit. E. M. A. W. Phaff, van het 2de reg. huzaren, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst te ver- leenen. Z. M. heeft goedgevonden den heer H. Slot, inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht, te benoemen tot lid van het hoofdcomité der vereeniging tot het verleenen van hulp aau zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog. Z. M. heeft Jhr. G. A. Clifford, laatstelijk bur gemeester van Enschedé, benoemd tot ambtenaar ter beschikking van den Gouverneur der Neder landsche bezittingen ter Kuste van Guinea. Harderhijk, 9 Aug. Naar men verneemt, zul len ook de onlangs tot 2de luits. bij het O.-I. leger benoemde cadets der Kon. Mil. Academie bij de verschillende korpsen worden gedetacheerd. Zandvoort, 8 Aug. Leest men in een tal van dagbladen, hoe in ons land met milde hand bij dragen orden gegeven aan de verschillende afdeelingen van het Roode Kruis, tot ons genoegen kannen wij mededeelen dat de badplaats Zand- voort ook hierin niet ten achter is willen blijven. Door de ijverige bemoeiingen van vijf heeren (Van Berensteyn, Bakker, luit. Major, Schrüder en Wiibbe,) die zich in comité hadden vereenigd, is hier Zaterdag-avond, 6 Augustus, met mede werking van sommige badgasten en heeren uit Amsterdam en Haarlem eene soirée musicale en déclamatoire gegeven. Tot dat einde had de heer Funcler zijn net versierde zaal van het groote badhuis kosteloos afgestaan, en wedijverden bad gasten en plaatselijke autoriteiten om dien avond zoo genotvol mogelijk te maken. Het comité mocht dan ook het genoegen smaken zijne pogingen met den besten uitslag te zien bekroond; talrijk was de opkomst en na aftrek der onkosten mocht men zich in eene zuivere opbrengst van ƒ135 verheu gen, waarmede eene dame zich wel welwillend heeft willen belasten, onü die in de kas der atdee- ling Utrecht Van het Roode Kruis te storten. 's-Gravenhage, 11) Augustus. Aau de leden van de Tweede Kamer der Citaten-Generaal zijn toe gezonden: 1°. eenige beschouwingen over het Spaarbankwezen in 't algemeen en de bauk te Gorcum in 't bijzonder, medegedeeld door haar secretaris-directeur A. Van Eek, overgedrukt uit De Economist van Augustus 1870; en 2". klacht, ingebracht tegen HH. Exc. den Minister van Kolo niën E. De Waal en den Gouverneur-Generaal Mr. P. Mijer. Die klacht is ingebracht aau den Procureur-Generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden door het lid der beide hooge ge rechtshoven van Ned. Iudië, J. J. Van Angelbeek. VolgeDS dien heer heeft, van af September 1809, eene ongehoorde vervolging plaats, waarin de vervolgers zijn de Minister van Koloniën en de Gouv.-Generaal van Ned. Indië, en waarin de vervolgde is de ondergeteekende raadsheer van het hooggerechtshof van Java. „Zoolang adres sant, in den vorm en in de gevallen bij de wet bepaald, niet door den Koning als raadsheer van het hooggerechtshof is pptslagen, heeft hij recht om als een door den Koning gehandhaafd rechter te blijven erkend en beschouwd. Hij heeft dus recht als zoodanig in zijne, door de wet verze kerde, aan zijn ambt verbonden rechten te blijven gehandhaafd en wel thans zonder verdere tus- schenkouist van den civielen rechter." Leeuwarden, 8 Augustus. Door het Provinciaal Gerechtshof vau Friesland is, ter vervulling van een der vier vacatures als raadsheer, laatstelijk ten gevolge van het overlijden van den heer Jlr. J. G. Van Wageningen ontstaan, opgemaakt de volgende lijst van aanbeveling: 1°. Mr. M. Van He- lorna, president van de arr.-rechtb. te Öneek2°. Mr. J. Telting, adv. bij het prov. ger. en de arr.-rechtb. te Leeuwarden; 3°. Mr. B. S. Boeles, rechter in de arr.-rechtb. te Assenh". Mr. C. J. Speelman, griflier bij de arr.-rechtb. te Leeuwarden5'. Mr. R. Binkes, griffier bij de arr.-rechtb. te Heereveeu 6°. Mr. C. J. Bergsma, rechter in de arr.-rechtb. te Leeuwarden. KOLONIËN. BATAVIA, 20 Juni. Door de landhuurders in het Padjangsche is op eigen risico de som van f 60,000 voorgescho ten aan de spoorweg-maatschappij, die zich ver bindt, de lijn tot Delangoe binnen twee maanden klaar te hebben, zoodat de producten van dezen oogst langs dien weg kuunen worden vervoerd. Op lliuke wijze werd hier liet: Help u zeiven toegepast, en het bewijs geleverd, dat waar het gouvernement slechts niet belemmerend optreedt, het particulier elemeut zich wel van zijne hulp weet onafhankelijk te toonen. (Sam. Cl.) Oorspronkelijke Geschiedkundige Novelle uit de tuden van Karel V. zevende hoofdstuk. Vervolg.) „De schepen heeft meer verdiend; groote hee ren moeten mild beloond worden," vervolgde Harmen. „Dan zal hij voor mijn vermaak nog eens gras eten," sprak Karei, die wel veel had geschreeuwd doch tot dusverre weinig gehandeld, uit vrees, dat de schepen hem zou herkennen en het hem laler duur betaald zetten. „Schrijf op!" riep Henna: „Gras eten!" „Nog maar weinig vonnissen voor zulk een Igroot deugniet, voor zulk een aantal gestrenge rechters!" dacht Nol. „Laat ons maar met het eerste beginnen," schreeuwde Henna, die hare wraak niet langer binnen kon houden. „Beginnen, beginnen I" riepen allen door elk ander. „Maar daar zie ik den jager en den pluimgraaf: deze zyn ook dappere jongens en bebben ook wel iets verdiend," sprak Harmen. „Zij hebben naast deu heer vau Ittersum ge streden, en zullen nu naast hem genieten I" gilde Nol. „Bravo! Bravo!" klonk het op de binnenplaats. Spoedig waren deze mannen, ofschoon zij tracht ten zich te verdedigen, om daarna, zoo mogelijk, hunnen heer te ontzetten, door de menigte over mand, gebonden en naast deu schepen geworpen, die daar lag te krimpen van pijn, wegens de reeds ontvangen wonden. Het benauwde zweet brak hem uit: hij had gehoord, welk vonnis over hem was uitgesproken en wist, dat de Herculoërs, in hunne door wraak aangehitste woede, voorzeker de kastijdingen niet in menschlievenden zin zouden doen eindigen; terecht vreesde hij voor zijn leven. Maar zou hij om ontferming sineeken, dit ware pa relen voor de zwijuen geworpen: hun spot en moord zucht zou daardoor nog meer aangeprikkeld worden. De heer van Ittersum lag daar en zweeg: zijne beide getrouwe bedienden werden gebonden op of naast hem geworpen. Het was een geschreeuw en gegil, dat zich niet laat denken, veel minder beschrijven. Mevrouw van Ittersum verkeerde in de hevigste onrust over het lot, dat haren dierbaren echtge noot te wachten stond onder de handen der woeste Herculoërs: buiten zich zelve lag zij daar ter neder, zonder van eenigen kant hulp te kannen verwachten, leder was voor zijn eigen leven be ducht en trachtte zich te verbergen. De jeugdige dochter van den schepen, een meisje van 13 jaren, opende na en dan al bevende een venster, om te zien, wat met haren vader plaats greep: ook zij kon het niet langer aanzien. Het trof echter hare aandacht, dat onder deze deugnieten zich een jongeling bevond, die geen vermaak scheen te vinden in de folteringen, ha ren braven vader aangedaan. Op eenigen afstand van de booswichten stond deze, het oog ter neder geslagen, en van tijd tot tijd naar het geopende raam ziende, met een blik, die te kennen gaf dat hij deze mishandeling van den schepen niet kon verhinderen. Zij had gehoord met welke smaadredenen hij werd overladen, omdat hij geen vonnis wilde uit spreken. Hunne bedreigingen dat hij voor die han delwijze in de straf van den schepen, haar vader, zou deeleD, waren door haar verstaan. Juist wilde zy hem een wenk geven, al zijne pogingen in het werk te stellen voor haren vader, toen de schepen werd voortgesleeptde kastijding zou plaats hebben. Ijlings werd een dik touw gezocht en den schepen, alsmede den jager en den pluimgraaf, om den hals gedaan en het eind een sterkeu Her- culoër in handen gegeven, die slechts behoefde aan te halen bij de minste verdediging, die de slachtoffers mochten trachten te maken; hunne keel werd dan oogenblik kei ijk toegehaald. Vervolgens bond men ieder een zwaren ket ting aau het been, en nu moesten zij dansen. Achter ieder der drie slachtoffers stond een ller- culoër met een stok of knuppel, om tot springen aan te zetten. Onbeschrijfelijk was het lijden, dat zij ondergingen. Daarbij gehoond, bespot en uitgelachen, door liet gemeenste ras van meuschen, door Herculoërs. Ruim een uur duurde deze straf, nadat de sche pen eenige keeren uitgeput was ter aarde geval len en niet dan na geduchte slagen ontvangen te hebben, zijne afgematte leden weder oprichtte, om, door hunne stokken gedreven, voort te springen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1