- zoo aan oud als jong door den veldwachter werd aangezegd, en overal aangeplakt, dat al de kiezers voor den gemeenteraad van Aalsmeer werden opgeroepen, en als die zelf niet konden komen, hun vrouwen te zenden, tegen den 10d,,• dezer, tusschen 10' en li uren, op het raadhuis: Men dacht algemeen dat het de vraag goldker mis of geen kermis? Spoedig echter vernam men dat noch wethouders, noch lid van den raad er zelfs iets van wisten. Men ziet met verwondering de opheldering te gemoet, en hoopt, dat wethou ders en leden van den raad het ér niet bij zullen laten. Z. M. de Koning heeft verleend de navolgende pensioenen: C. Speelman, Herv. predikant, 599, ingang 1 Oct. 1870; H. Van Strien, idem ƒ611, 3 Oct. 1870. 'iZ. M. heeft op hun daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend aan L. Van dér Velde, als vertegenwoordiger van den polder dén Uit slag, gemeente den Bommel, en aan Jhr. Mr. A. Van der Goês van Naters, als dijkgraaf van Delfland, en benoemd tot gezworen van den pol der het Oudeland onder Ooltgensplaat, M. Bree- man; tot gezworenen van de polders de Galathee- en Mariapolder onder Ooltgensplaat, G. Mijs en P. Van Rooijen; tot gezworen van de polders de Weipolder en Al-te-klein; ohder Ooltgensplaat, M. B. Kornet; tot gezworen van den polder het Rietveld onder Ooltgensplaat, C. Kardux; tot ge zworen van den Anna-Wilhelmina-polder onder Ooltgensplaat in den Bommel, L. Van Prooijen tot dijkgraaf van den polder het Ambacht van Hoogvliet onder Hoogvliet, J. Struyk; tot gezwo ren van den polder de Nieuwe Stad, J. Van der V-eer Jr.; tot gezworen van den polder de Oude Stad, L. Braber Mz.tot heemraden van dén Zuid polder, gemeente Oost- en West-Barendrecht, P. A. Den Boer en (i. Niemantsverdriet en tot ge zworenen van den polder den Bommel, VV. Van der Weel en J. Van Weet Pz., allen in de pro vincie Zuid-Holland. Z. M. heeft G. C. Hulst benoemd tot burge meester der gemeente Zijpe en Callantsoog. Z. M. heeft met ingang van 1 September e. k. benoemd tot schoolopziener in het tiende school district der prov. Noord-Brabant Mr. M. A. Van den Acker, te Breda, en tot schoolopziener in het tweede schooldistrict der prov. Groningen, C. Römelingh, te Oldekerk. Z. M. heeft aan A. J. J. A. M. H. Hengst, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Dreumel en als zoodanig benoemd C. M. J. Weyn. Amsterdam, .8 Aug., Heden hield de Vereeni- ging ter bevordering van de belangen des Boek handels, in het lokaal Claudius Civilis, hare 54ste algemeene vergadering. Het voorzitterschap werd daarbij vervuld door den heer Kirberger. Tot leden van het bestuur werden benoemd de heeren Gebhard en G. Van. Kesteren, te Amsterdam, en H. A. Tjeenk Willink, te Arnhem, en zulks in de plaats van de heeren W. H. Kirberger en J. C. Loman Jr. te Amsterdam, die niet meer her kiesbaar waren, en B. Ter Horst, te Groningen, die zijn ontslag had genomen. Tot penningmeester uit het opnieuw aangestelde bestuur werd op nieuw benoemd de heer C. B. Van Dijk, te Am sterdam. Tot provincialen correspondent in de pro vincie Groningen werd benoemd de heer E. B. Ter Horst. Wijders werdén 'verschillende bijzon dere commissiën benoemd, als: 1'. tot regeling van het 'vertalingsrecht; 2". vöór het ondersteu ningsfonds; 3°. voor het Bestelhuis en 4'. voor het orgaan der Vereeniging. Ten gevolge van de ver schuiving van het Twaalfde Nederlandsch Taai en Letterkundig Congres te Middelburg, is de benoeming van twee leden als afgevaardigden tot later uitgesteld. Na afloop van alle die benoemin gen, zijn verschillende voorstellen gedaan door het bestuur, behandeld en aangenomen en ook een enkel uitgesteld. Niettegenstaande de tijdsomstan digheden was de vergadering, samengesteld uit alle deelen des lands, goed bezet, beerschte er, gelijk gewoonlijk, een vriendschappelijke toon en werd zij gesloten met den wensch, dat, wanneer er weder eene vergadering gehouden wordt, men zich binnen- en buitenslands in de zegeningen des vredes zal mogen verheugen. Na den afloop der werkzaamheden had er een gemeenschappe lijke maaltijd plaats. rt- De medicinae doctoren A. A. G. Guije en H. Sanders van hier, vertrekken morden naar Bazel, om zich ter beschikking te stellen van het aldaar gevestigd hoofdcomité der internati onale vereeniging Aet Roode Kruit. Reeds eenige dagen geleden had de Auisterdamsehe afdeeling dier vereeniging den heer Guije naar het Fran- sche, den heer Sanders naar het Duitsche leger willen zenden. Op het naar Parijs gezonden telegram is echter geen antwoord ingekomen, terwijl uit Berlijn moet bericht zijn, dat men de zaak ter kennis van het Ministerie van Oorlog had gebracht. 's-Hage, 9 Augustus: De Koning heeft heden morgen de exercitiën van de troepen in de Maliebaan bijgewoond en hebben de troepen ver volgens een militairen marsch door het Haagsche Bosch gemaakt. Scheveningen, 9 Augustus. Dezer dagen werd in sommige dagbladen gemeld, dat een gedeelte van de Fransche oorlogsvloot in het gezicht van Scheveningen langs de kust noordwaarts is ge stevend. Dit bericht is echter ten eenenmale onjuist. Zondag is hier uiets gepasseerd dan vis- schersvaartuigen,die ter haringvisscherij uitzeilden. Hedenochtend vertoonde zich aan de Sche- veningsche kust een oorlogsbrik, waarvan echter geen vlag zichtbaar was, westwaarts koers zettende. Utrecht, 8 Augustus. Gisterenvoormiddag heeft Z. K. H. prins Alexander, met HD. gouverneur Jhr. Hooft, de godsdienstoefening bijgewoond in de Domkerk, onder het gehoor van Ds. J. F. Van Hoogstraten, die tot tekst had Ps. 27: 14./Wacht op den Heer, zijt sterk, en Hij zal uw hart ver sterken; ja wacht op dén Heer." Gisterenmiddag heeft Z. K. H. een rijtoer ge maakt om de stad. Gisterenavond zijn door militairen van ver schillende wapens straatgevechten met de sabel geleverd, waarbij verwondingen zijn toegebracht, niettegenstaande er sterke militaire patrouilles langs de straten liepen. Het overmatig gebruik van sterken drank en jaloezie tusschen de militairen van verschillende wapens gaven hiertoe aanlei ding; een mineur, die met zijn sabel een artille rist een slag wilde toebrengen, sloeg bij den heer Bolk een groote ruit stuk. Arnhem, 8 Augustus. Onze gemeenteraad besloot Zaterdag eenparig de met den 26st«i> dezer maand invallende kermis wegens de tijdsomstandigheden niet te laten doorgaan. Bij de gisteren gehouden vergadering der werkende leden van de vereeniging Volksweerbaar heid, stelden zich 20 hunner beschikbaar voor de verdediging van het vaderland op de eerste op roeping des konings; 3 anderen behielden zich voor om heden hnn besluit daaromtrent mede te deelen. De geringe opkomst der leden, waarvan slechts ongeveer de helft ter vergadering verscheen, wordt toegeschreven aan de oefening des morgens gehou den, die van 7 tot 12 uren geduurd had. Van de afwezigen zullen er vermoedelijk nog verscheidene zich tot hetzelfde doel aanbieden. Groningen, 7 Aug. Het korps officieren der dienstdoende schutterij alhier heeft gisteren een tocht gemaakt naar het naburige Delfzijl, ten einde die stad, nu zij in staat van tegenweer gebracht is, in oogenschouw te nemen. Door de bemoeiingen namelijk van den generaal alhier en de welwillendheid van den kommandant der ves ting werden de officieren in de gelegenheid ge steld een. en ander te onderzoeken en te leeren kennen. Maastricht, 7 Aug. Door burgemeester en wet houders onzer gemeente is, in eene gisteren ge houden raadsvergadering, het voorstel gedaan de burgerij tot oprichting eener plaatselijke bur gerwacht uit te noodigen. De raad heeft zich met dit voorstel vereenigd. INGEZONDEN. Aan de Redactie van het Leidsch Dagblad. Mijnheer de Redacteur! 'Het vernemen van het droevige geval dat Zon dag 11. bij gelegenheid der exercitiën van de Leid; sche Scherpschutters-Vereeniging heeft plaats ge had, zal waarschijnlijk bij velen uwer lezers tot gissingen en tot ongunstige denkwijzen over ge noemde Vereeniging aanleiding gegeven hebber. Ten einde dus alle vermoedens, als anderzinb, die voor de Leidsche Scherpschutters-Vereeniginj nadeelig zouden kunnen wezen, ten eenenmale uit den weg te ruimen, geef ik UEd. kennis dat he slachtoffer zijner onvoorzichtigheid de noodlottige slag gedurende den rusttijd werd toegebrach, en dus op het tijdstip waarop men zich vrij Of het exercitie-veld kon bewegen. Met de opname deze regelen zult UEd. zee' verplichten Uwen Dienaar, Leiden, 9 Aug. 1870. B. A. KREPS. KOLONIËN. BATAVIA, 20 Juni. Door den Gouv.-Gen. van Ned. Indië zijn dt volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. ver; lof naar Ned., wegens ziekte, aan den derden hulponderw. aan de openb. 3de lagere school te Batavia H. C. Dengerink. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de klerk bij de admin, van 's lands pakh. te Banda A. C. H. Le Cerff; bij de plaatselijke schoolcomm. te Indramaijoe (Cheribon), wegens vertrek, als lid Jhr. J. G. O. S. Von Smidt auf Altenstadt; bij de plaatsel. schoolcomm. Ie Cheri bon, wegens vertrek, als leden A. F. Vin Haas- tert en J. Kroon, onder dankbetuiging voor de door hen als zoodanig bewezen diensten. Benoemd: tot leden bij die comm J. P. Van Mansvelt, ingenieur der 2de kl. bij dei waterstaat en 's lauds burgerlijke openb. werken en H. Schal- lig, lid van de aldaar gevestigde firmr Gebr. Schal- lig CV; tot subst.-offic. van justitie bij den raad van justitie te Samarang, de eerste subst.-griffier bij het hooggerechtshof van N.-I., Mr. A. J. Zee man lol eersten subst.-griff bij het hooggerechts hof van N.-I., de tweede subst.-griff. Mr. J. D. Peereboom Voller; tot tweeden subst.-griff. bij het hooggerechtshof van N.-I., de derde subst.-griff. bij dat hof Mr. R. W. Craandijk; tot derden subst.-griff. bij het hooggerechtshof van N.-I., de ambtenaar voor den dienst bij de rechterl. macht aldaar Mr. G. Van der Jagt. Goedgekeurd: dat door den landraad te Tagal is benoemd tot buitengewoon subst.-griff. bij die rechtb. te Tagal, P. J. Van Kraaijenoord, ambtenaar tijdelijk ter beschikking gesteld van den resident van Tagal. Departement van Oorlog. Verleend: een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den 2den luit.-kwartierm. der militaire admin. A. H. Plas. Benoemd: tot adjudant bij het 8ste bat. inf., de 2de luit. J. Bartelds, van het 13de bat. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. GehuwdF. W. L. De Sturler met H. Cligoet, Koedoes. A. C. J. Israel met M. Voorneman, Djoeja. J. G. De Haan met A. Stuur, Batavia. C. L. De Vries met J. P. Donselaar, Timor Koepang. J. J. Van Santen met H. M. De Witte van Haemstede, Ambarawa. Bevallen S. Vos van Zalinge, gcb. Walbeehra Z., Rioaw. H. A. L. Casten», geb. Kamp Z., Banjocmaa». C. Smits, geb Renoult D., Soerabaya. E. C. Van Oo9terom, geb. Burger Z., Redjosarie (Madioeu.) M. J. L. Holdert, geb. Platte Z., Sala- tiga. H. C. Backhaus, geb. Smest D., Meester-Cornelia. L. F. Brugman, geb. Rijckschroeff Z., Batavia. A. P. De Grijs, geb. Sijbraodi D„ Samarang. M. E. H. De Bode, geb. Gofiïn D, Samarang. Ruzctte van Riemsdijk D., Solo. C. A. Von Grics- beia, geb. Vaa der Geagten Z., Soerabaya. Mevrouw A. De Graaf 1)., Soerabaya. W. Fraeyhoven, gcb. Schrijn Z., Baiten- «org. A. L. F. W. Bernelot Moens, geb. Schenck D., Batavia. M. J. P. De Scheurmaker, geb. Carolus Z., Batavia. H. D. W. Mohr, geb. Hofland Z., Socbang. M. D. Schraidtmuller, gab. Crone Z., Batavia. A. Perné, gob. Bensbach Z., Makassar. M. L. Naula, geb. De Chauvigny de Blot D Batavia. C. J. Holle, geb. Van Slooten D., Batavia. H. M. E. Speügler, geb. Jonkvrouwe Barnaart D., Makassar. Echtgenoote van J. B. Rijken Z., Pamanoekau. A. Prins, geb. Van der Plas Z., Rem bang. M. L. De Vogel, geb. Van Oordt Z., Samarang. R. P. H". Weiffeubach, geb. Rigge Z., Salatiga. C. H. J. Van Heef ten, geb. Ruyl Z., Soerabaya. H. Wittewaal van Stoetwegen, gcb. Berkkolst dood kind, Banda. L. Dommers, geb. Broers Z. Padaag. Overleden 2 G. W. A. Van der Ven M. 38 j., Batavia. Kindje van W. H. Van der Putten, Batavia. M. F. Toorop Vr. 67 j., Samarang. J. L. Struijck Vr., Samarang. Dochtertje van H. Ide 5 j., Saerabaya.P. De Graaf M. 42 j., Soerabaya. P. Vaa Baak M. 58 j., Soerabaya. J. W. Van Neck M.36j., Cheribon. Zoontje van W. F. Döhna, Djoeja. J. C. Van Hasselt, geb. Hornung 78 j-, Rembang. Kindje van J. C. Spengler en H. M. E. Spengler, geb. Barnaart, Makassar. J. M. Wijt kind 2 j. 8 ta., Batavia. J. M. Feldmann 60 j., Samarang. Dochtertje van C. E. J. Schweys, Goenoeng-Sitolie (Sumatra). Gemengde Berichten. De volgende advertentie komt in de Haarlemsche Courant van heden voor: DE VROUWEN VAN HAARLEM. 1573—1870. Niet als voorheen, in Kenau's tijd, Wenscht Haarlems vrouwenschaar Haar aandeel in der mannenstrijd Bij dreigend krijgsgevaar. Om daar te staan met roer en zwaard Bij 't donderen van 't kartouw, Was pijnlijk voor haar zachten aard, Dat is haar veel te rauw. Kwam onverhoopt de strijd in 't tand Door Galliër of Pruis. Dan biedt tot heeling zich baar hand, Geschaard om 't Roode Kruis. Zoo blijven zij, door eedlen aard, Het voorgeslacht gelijken Eu praktisch Haarlems spreuk bewaard Dat: trouw moet blijeken. M. BUITENLAND. ,/Franschen! Wij hebben u thans de geheele waarheid gezegd," zoo luidt de aanhef van eene nieuwe proclamatie van de ministers aan he volk, die heden door de telegraaf heinde en verre verspreid is. Die waarheid is verpletterend voor het Fran sche volk. Drie achtereenvolgende overwinningen door het Pruisisch leger, te Wissembourg, Woerth en Saarbriicken. Wissembourg ingenomen, de Elzas voor het Pruisisch leger open en bloot, Mac-Mahon versla gen, zijn leger op de vlucht gejaagd tot over de Voges en thans opgesteld om Nancy te dekken; generaal Frossard deerlijk gehavend aan deSaar, Sint-A void bemachtigd, Forbach plat geschoten; de laatste legerkorpsen, die nog niet aangetast zijn, zich samentrekkende om een nieuwen en misschien beslissenden veldslag te leveren, de re geering een noodberoep doende op de natie, Pa rijs in staat van beleg, de Kamers in allerijl bij eengeroepen ziedaar in weinig woorden de toestand van Frankrijk op dit oogenblik. Alle illusiën van een zegevierenden militairen marsch naar Berlijn zijn alzoo in duigen gevallen door de bloedige maar des te glansrijker zege pralen van het vereenigd Duitsche leger. Men beschouwt al hetgeen volgen moet als wanhopige pogingen. De Fransche regeering erkent open l' va .in lijk dat de krachten van het Fransche leve, - op; kort schieten om den zegevierenden vijand heil Da; hoofd te bieden. Vandaar de proclamatie vanJ eu ministers, wier aanhef hierboven voorkomt vve die aldus wordt vervolgd: Nu staat het aan u, uw plicht te doen. Dau kreet, van het eene einde van Frankrijk t« andere, uit aller borst worde geslaakt. Dt-. geheele volk, trillende van geestdrift, opstir.- ons in den grooteu strijd te steunen. Eenige onze regimenten hebben voor de overmachtn,. ten bukken, (wij merken op dat dit eene oit l gens zeer goed aan te nemen, verkleining de Fransche strijdkrachten is die aan de gevet ten hebben deelgenomenherhaaldelijk tocli men vroeger in de Fransche bladen de sterk. van de verschillende legerkorpsen, en volgt die gegevens mag men de manschappen I onder Mac-Mahon, Frossard en Failly stoodl veilig op 150,000 schatten,) maar ons leger niet overwonnen. Het wordt nog steeds door du zelfden onverschrokken geest bezield. Laat o: het ondersteunen. Laat ons tegenover de vo het oogenblik gelukkige vermetelheid de volta ding stellen, die het noodlot overwint! Laat o: onze krachten samentrekken, zoodat onze aa vallers het hoofd stooten voor een borstwcrii van menschen. Laat, evenals in 1792, evens1 voor Sebastopol, de tegenspoed de school zij waarin wij leeren overwinnen. Het zou ej misdaad zijn, een oogenblik te twijfelen aan redding des vaderlands, en vooral er niet toe te brengen. Op danl op! en gij, bewoners vt Middel-, Noord- en Zuid-Frankrijk, gij, op v de last van den oorlog niet drukt, snelt in eenparige geestdrift uwe broeders van Ooi Frankrijk ter hulpe. Laat Frankrijk, eendracht bij voorspoed, nog eendrachtiger zijn bij tege spoed en dat God onze wapenen zegene!" Het Fransche volk is die roepstem reeds voor.' geweest. Welke geest zou het opbruisend ene? ten vliegend karakter van den Franschman ande: noi kunnen bezielen. Reeds vormen zich te Pan bui overal groepen die met banieren, waarop staai Oo de burgers vragen wapenen! Leve Frankrijk 'jj de straten doortrekken. Indien bij de regeerit. Ka alle vrees gebannen is dat deze wapenen mii ge| bruikt zullen worden, dan zal zij het aan gewt Vo ren niet laten ontbreken. Ook de pers dringt krachtig op de volkswape ning aan. Zoo leest men in de Siècle: rDe gebeurtenissen volgen elkander op met eet snelheid zonder voorbeeld. Gisteren zeiden wij: de vaderlandsche boden is geschonden. Thans roepen wij uit: hel lan is overweldigd! De maarschalk Mac-Mahon is aan onze grenzp. van den Elzas verslagen; de generaal Frossan aan onze grens van den Moezel. Onze eerste ver dedigingslinie is verbroken en door de bres rukke: de Pruisen waarschijnlijk naar Nancy op. Alles kan nog terecht komen zeggen de oft- hei cieele berichten, maar op éen voorwaarde, hel die is, dat Frankrijk zich zelf verdedigt. om En door welke maatregelen meent nu de Re- hel geeriug aan hetgeen de toestand dringend vordert hel te gemoet te komen? Zij heeft de Kamer tegen Donderdag bijeengt gel roepen. Zij verklaart Parijs in staat van beleg. De Kamer tegen Donderdag op te roepen i handelen met een slakkegang. Parijs in staat van beleg te verklaren is een foul Parijs is op dit oogenblik het mikpunt vat Pruisen. Parijs is de laatste boulevard van dt Fransche vrijheid. Wil Parijs aan verdediging denken, dan moet Parijs vrij zijn. Voor het geval vai dat wij in dit laatste toevluchtsoord overwonnen hei werden, zouden de Pruisen zich belasten mei rijl den staat van beleghet is ounoodig dit vooi tas hen te doen. Dus vrijheid voor een ieder. kei De vrijheid en wapenen. Bis Parijs stelt vertrouwen in de afgevaardigden ge1 die het gekozen heeft. Dat de afgevaardigden va» en Parijs een comité van verdediging mogen daar stij stellendat alle maatregelen voor het heil va» i het vaderland van dit comité uitgaan zondereen dag, een uur, een minuut te verliezen." Die taal is zeer vaderlandlievend maar in het geheel niet Napoleonsgezind. Frankrijk. Pas op, Nederlanders! in dit stuk liggen klem men en voetangels. Wij komen er nader op terug- het weekoverzicht van het Journal O/pciil In van hedenavond wordt gezegd: „Er bestaan ia het leven der volken plechtige, beslissende uren, waarin God hun de gelegenheid geeft te. toonen, wat zij zijn en wat zij kunnen. Zulk een oogen blik is voor Frankrijk gekomen. Men heeft wel eens gezegd dat de onverschrokken natie, groot in de geestdrift der zegepraal, slecht bestand was tegen den onspoed. Hetgeen thans geschiedt be schaamt dien laster. De houding des volks is niet die der moedeloosheid; het is eene vaderlands liefde en verhevene woede tegen hen die Frank- rjjks grond hebben geschonden en die er hun graf moeten vinden. Alle Franschen zullen als éen man

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2