wijze ter verdediging des Vaderlands beschikbaar stellen. Daarbij wordt in de eerste plaats bepaald dat zij, die huDne vrijwillige diensten willen aanbie den, onder voorbehoud, bij voorbeeld van en corps vereenigd te blijven en van niet individueel maar gezamenlijk bij een korps van het leger of de schutterij te worden ingedeeld, of wel van afzon derlijk of met andere vrijwilligerskorpsen of ver- eenigingen als vrijkorps bijeengevoegd te velde te zullen trekken, zich behoudens die voorwaarde beschikbaar kunnen stellen. Ten opzichte der wapening wil de minister van oorlog alle leden, bij de aansluiting aan bet leger, van dezelfde achterladers voorzien als die bij de infanterie in gebruik zijn. Kleeding en uitrusting zullen verleend worden aan al degenen, die daartoe de middelen niet bezittende gewone toelage voor het kleeding en reparatiefonds zullen allen genieten, ook zij die voor hunne eigen rekening zich van kleeding voorzien. De leden der Westlandsche scherpschutters- vereeniging te Loosduinen houden iederen Woens dag-namiddag te 5 uren hunne schietoefening aan het strand der zee. De schijf is geplaatst op een vlot, dat in de branding der zee voor anker ligt en waarop van de duinen af wordt geschoten. Z. M. heeft goedgevonden van het vaderland lievend aanbod van den luitenant-kolonel A. G. J. baron Taets van Amerongen met erkentelijk heid gebruik te maken, en hem opnieuw te be noemen tot. kommandant der dienstdoende schut terij te Utrecht. Bij hetzelfde besluit is tot majoor bij die schutterij benoemd R. Mijsberg, thans kapitein. Z. M. heeft aan Jhr. C.-W. Van Weiier tot Poel- wijk, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Herwij nen c. a., benoemd tot ontv. derzelfde middelen te Elburg c. a. Z. M. heeft aan den heer C. W. A. Essers, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Rijsen, be noemd tot ontv. derzelfde middelen te Raalte c. a. Z. M. heeft aan den heer A. A. Van der Baan eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontv. der in- en uitg. rechten en acc. te de Poppe (Overijsel), behoudens aanspraak op pensioen voorts is het ontvangkantoor der in-en uitg. rech ten en acc. gevestigd te de Poppe (gemeente Los ser), zooals het thans bestaat, opgeheven, en is ingesteld een grenskantoor der in- en uitg. rech ten te de Poppe, met bepaling dat het in ver band met art. 8 van Zr. Ms. besluit van 20 Mei 1869, n». 29, door een kommies-ontvanger zal wor den waargenomen. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der reg. en dom. te Enkhuizen, den heer J. W. Keiser, thans ontv. der reg. en dom. te Gulpen. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der infanterie te benoemen: tot 2den luit.: bij het lste reg., den serg. H. Deegeuaar, van het korps; bij het 3de reg., den serg. J. W. F. H. Tissot van Patot, van het korps; bij het 5de reg., den serg. J. M. Obreen, van het korps; bij het 6de reg., de serg. J. C. Van Dijk, van het 2de reg.; G. Sterk, van het reg. gren. en jagers, en A. E. Van Dul- lemen, van het 5de reg.; bij het 7de reg., den serg. W. M. E. Le Maitre, van het reg. gren. en jagers; bij het 8ste reg., den serg. H. A. Kantelaar, van het korps. Amsterdam, 7 Aug. Omtrent den hevigen brand, die hedennacht te Amsterdam op den hoek van de Utrechtsche-straat en de Botermarkt woedde, meldt het V. D., dat die is ontstaan in den siga renwinkel van den beer Boelhouwer. Twee stoomspuiten en dertien andere spuiten hebben tot halfzeven gewerkt. De oorzaak wordt gezocht in de sigaren-drogerij; volgens anderen zou de bliksem ingeslagen zijn, er was juist onweder. Amsterdam, 8 Aug. De 2de luit. Kuil van de O.-I. genie is bij het garnizoen alhier gedetacheerd. 's-Gravenhagk, 7 Augustus. Z. M. heeft giste rennamiddag andermaal het garnizoenshospitaal bezocht. Z. M., die te 6 uren was gekomen, ver liet eerst tegen 9 uren het gebouw. H. M. de Koningin heeft hedenmorgen de godsdienstoefening in de Groote Kerk, ouder het gehoor van den hoogleeraar J. J. Van Oosterzee, bijgewoond. Na eene treffende inleiding, ontleend aan Je- saja VII, koos de professor ten onderwerp de acht eerste verzen van Openb. VI en beschouwde den oorlog met zijne jammeren in verband met de Christelijke heilsopenbaring. Na de godsdienstoefening heeft H. M., alvorens naar 11D. paleis terug te keeren, de volksgaar keuken op den Zwarten Weg met een bezoek vereerd. 's-Graveniiaoe, S Augustus. Bij Zr. Ms. besluit van den 29sten Juli is bepaald dat bij de buiten gewone vermeerdering van werkzaamheden in 's Rijks magazijn van militaire kleeding, uitrusting enz. te Delft, de noodzakelijkheid ontstaat de vaste geëmployeerden en tijdelijke werklieden oven den gewonen tijd te. doen arbeiden en d.t door hen voor gezegde dienstverrichtingen eee verhooging op hun daggeld van f 0.20 zal wordn genoten. Rotterdam, 7 Augustus. Aan het veldbataljn der dienstdoende schutterij alhier is gisteremn tegenwoordigheid van den burgemeester, de di- cieren van het regiment schutterij, het korps io- ninklijk Rotterdamschescherpschutters, eenige an- wezige officieren van de marine, den kommandnt der Schiedamsche schutterij, benevens een aaral ridders van het Metalen Kruis, door den koloel- kommandant uitgereikt het vaandel, hetwelkin der tijd aan de Rotterdamsche schutterij is e- geven en na 1830 als vaandel van de tweede if- deeling mobiele schutterij van Zuid-Holland, war- van de Rotterdamsche schutterij een deel üt- maakte, bij het mobiele leger is geweest. De kolonel-kommandant hield een toespraak, >ie beantwoord werd door den majoor van het a- taljon; zij werden beiden met gejuich, en de ke ten „leve de Koning, leve het Vaderlandbegret. j Delft, 7 Aug. Z. M. de. Koning heeft gisteEn alhier 's rijks stapel- en kleeding-magazijnen ie- zichtigd. Meepel, 7 Augustus. De verzending van gero'kt spek Daar 't buitenland, inzonderheid naar Pni- sen, is tegenwoordig belangrijk. Duizenden kib's worden per spoor geëxpedieerd. Breda, 8 Augustus. De thans met verlof zijide cadetten der Kon. Mil. Academie zijn allen lan verlof teruggeroepen, als zullende tot de waptns waartoe zij hunne opleiding ontvangen, bij de korpsen worden in dienst gesteld. De cadets van het hoogste studiejaar zullen als sergeant en (ie van de andere studiejaren als korporaals wordin ingedeeld. Voorts verneemt men dat het hun is toegestaan buiten de kazernen te logeeren. INGEZONDEN. Het heeft mij zeer verheugd, toen ik vernam dat hier te Leiden eene afdeeling van het Roode Kruis was opgericht. Het werd dan ook tijd. Wij dames konden moeielijk beginnen, maar nu hoop ik dat ook hier spoedig, evenals in andere steden, een dames-comité tot stand moge komen. Ik heb vernomen dat reeds verschillende dames zich aan het comité hebben aangesloten. Zou het dan ook niet weDschelijk zijn dat ook wij, dames, de ban den ineensloegen, ten einde te overleggen hoe wij het best voor dit schoone doel kunnen werken? Toen ik de oproeping in de Couranten las van het bestuur van ons comité, begreep ik dat.wij dames terstond wel zouden kunnen beginnen met enkele noodige Uleedingstukken gereed te maken. Daar ook vrouwen uit den burgerstand en dienst boden gaarne iets willen doen, dacht ik eerst aan het breien van zwarte kousen of sokken. Ik wensch langs dezen weg bekend te maken, dat de heer A. Van 't Hooft in de Maarsmansteeg de saaijet, die voor dit doel verlangd wordt, tegen minderen prijs berekent. eene dame. BUITENLAND. Te Parijs werd Zaterdag het gerucht verspreid dat door het legerkorps onder bevel van den ge neraal Mac-Mahon een groote overwinning op het Pruisische leger was behaald, en de kroonprins van Pruisen krijgsgevangen zou zijn gemaakt. Als een loopend vuur verspreidde zich dit ge rucht door de stad en bracht natuurlijk een groote vreugde teweeg. Van de huizen op het beursplein en in andere straten werden terstond de vlaggen uitgestoken, en een jubelende menigte trok de straten door, onder het zingen der Marseillaise, en de bekende zangeres Marie Sassen, die op den Boulevard Montmartre in een open rijtuig verscheen, moest dit volkslied herhaalde malen voor de haar om ringende menigte zingen. Er werden reeds toe bereidselen voor eene illuminatie gemaakt, toen het uitblijven van alle officieele berichten arg waan deed opvatten. Spoedig bleek het dan ook dat hier een valsch gerucht verspreid was. De Parijzenaars, straks nog zoo vroolijk, werden nu woedend, bestormden de beurs, van waar de valsche tijding was uitgegaan. De politie en mi litaire macht moest daar tusschen beiden komen om de beurshandelaars te beschermen. Er wer den ook eenige personen in hechtenis genomen als verdacht deze verachtelijke manoeuvre in het spel te hebben gebracht. Terstond begaf eene talrijke menigte zich naar de Place de Vendöme. Men wenschteden minister van justitie te spreken over de ter beurze ver spreidde valsche tijdingen en om inlichtingen te vragen. De minister Ollivier verscheen daarop op het balkon van zijn hotel en sprak het volk toe. Iedere tijding zou dadelijk na hare ontvangst ter kennis van het publiek worden gebracht, behalve wan neer zij op troepenbewegingen betrekking heeft, omdat met de openbaarmaking daarvan de vijand zijn voordeel zou kunnen doen. Deze woorden werden met gejuich begroet. De minister vervolgde: „De persoon, die de tijdiDg op de Beurs heeft verspreid, is gevangen genomen. Ik wil zijn naam niet békend maken voor dat de Regeering de zekerheid heeft van zijne schuld." Nieuwe levendige toejuichingen volgden. „In naam van het Vaderland zoo riep men elkander toe, laat ons geduld hebben. Gaan wij uiteen onder het aanheffen der kreet: „Leve hel Vaderland!" De menigte herhaalde die kreet en ging toen uiteen. De Raad van ministers heeft het echter noodig geoordeeld de volgende proclamatie uit te vaardi gen aan het volk: „Te recht is uwe verontwaardiging opgewekt door de afschuwelijke manoeuvre, die op de Beurs heeft plaats gehad. „De schuldige is gevat en de justitie onderzoekt. „De Regeering neemt de krachtigste maatre gelen opdat soortgelijke schandelijke handelingen niet meer kunnen gebeureu. „In naam van het Vaderland, in naam van ons heldhaftig leger, verzoeken wij u kalm te blij ven, uw geduld te bewaren, de orde te handhaven. „Wanordelijkheden te Parijs zouden een triumf zijn voor de Pruisen. „Zoodra stellige tijdingen bij de regeering worden ontvangen gunstig of ongunstig znllen wij ze u onmiddellijk mededeelen. „Laat ons eendrachtig blijven! „Eene gedachte slechts beziele ons in dit oogen- blik éen gevoel, het vertrouwen op de zegepraal onzer wapenen Geteekend door al de Ministers.) De Gazette des Tribunaux meldt dat deze procla matie van de ministers een goeden indruk heeft gemaakt. 's Namiddags te halfvijf, toen de tijding van de nederlaag te Wissembourg zich door Parijs ver spreidde, vormden zich talrijke en woeste troepen in de straat Richelieu en op den Boulevard Mont martre, voor de winkels van de geldwisselaars Léon en Dreher. De gisting was hevig; de menigte wilde de winkels bestormen, waaruit, zooals men voorgaf, kreten ten gunste van Pruisen waren gehoord. Men had een der bedienden of een van de chefs hooren uitroepen: „De Pruisen hebben wraak genomen, zooveel te beter!" De politie deed terstond de luiken in de ramen plaatsen, maar de opgewondenheid werd steeds grooter. Op de luiken schreef men„Gesloten wegens hoon Frankrijk aangedaan, tot de verovering van Berlijn. Op last van het volk." Bij den wisse laar Hirsch werd het naambord afgerukt en daarop met groote letters geschreven „Dood aan de Pruisen, artikel 77." De spanning zal zeker niet verminderen op de tijdingen van de nieuwe gevoelige nederlagen, door het Fransche leger geleden. De raad van ministers heeft gisterenmiddag aan het volk de volgende proclamatie bekend gemaakt: „Parijs is in staat van beleg verklaard. „De Kamers zijn tegen morgen opgeroepen. „De bij de Regeering ontvangen officieele dé pêches bevatten onderscheiden dépêches uit Metz, loopende tot hedenochtend halfvijf en waaruit het volgende blijkt: „Na eene reeks van gevechten, waarin de vijand eene aanzienlijke strijdmacht ontwikkelde, heeft maarschalk Mac-Mahon zich teruggetrokken achter zijne eerste linie. „Het korps onder Frossard had gisteren van 2 uren in den namiddag af tegen een geheel vij andelijk leger te strijden. „Nadat het tot 6 uren den vijand in zijne positiën had tegengehouden, heeft het korps in goede orde den terugtocht aangenomen. „Bijzonderheden omtrent de onzerzijds geleden verliezen ontbreken nog. „Onze troepen zijn vol geestdrift. „De toestand is niet gevaarlijk, maar de vijand is op ons grondgebied en eene ernstige poging is noodig om hem daarvan te verdrijven. „Een veldslag is elk oogenbhk te wachten." Opvallend is het dat in beide proclamatiën geen woord over den keizer voorkomt en dat de woor den van den heer Ollivier tot de menigte wel op sommige punten zijn toegejuicht, maar dat de gewone kreet vive l'empereur niet gehoord werd. Reeds denkt de regeering er aan een beroep op de natie voor te bereiden, als het blijken mocht dat het leger te kort schiet in de verde diging van den vaderlandschen bodem, want het is outegenzeglijk dat de Franschen vooreerst althans alle illusiën om de Rijnprovinciën te ver overen uit het hoofd moeten zetten en hoogst waakzaam en voorzichtig te werk moeten gaan het zegevierend Pruisische leger den weg naar Parijs af te snijden. Een en ander blijkt uit het slot van bovenver melde proclamatie, die aldus besluit „Met 't oog op deze ernstige tijdingen is onze plicht afgebakend. „Wij doen een beroep op de vaderlandsliefde en de geestkracht van allen. „De Kamers zijn opgeroepen. „Urgent verklaren wij Parijs in staat van be leg, ten einde de uitvoering van militaire toebe reidselen te vergemakkelijken. „De verklaring van den staat van beleg is geen bewijs dat wij verzwakt zijn of verdeeld. „Onze hulpbronnen zijn ontzaglijk. „Strijden wij met vastberadenheid en din het Vaderland gered worden!" Dat de regeering ook bezorgd en op ha ret is voor verstoring der rust, die wellicht uit voortduren van den tegenspoed zou kunnen v spruiten, mag men opmaken uit de volg officieele proclamatiën Ten eerste van de Keizerin Franschen „Het begin van den oorlog is ons niet gui, „Onze wapenen hebben een nederlaag gele „Laat ons moed houden bij dezen tegens en ons haasten dien te herstellen. „Dat er onder ons slechts éene partij zij, die, Frankrijk! eeu enkele vlag, die van de natii eer! „Ik kom in uw midden. „Getrouw aan mijne roeping en aan i plicht, zult gij mij vooraan zien waar hu. 9 verdediging geldt van de Fransche vlag. „Ik bezweer alle welgezinde burgers deo:» te helpen handhaven. Verstoring der orde heulen met onze vijanden zijn. Tuilerién. Eugexis." 7 Augustus, 11 uren 's vóormiddags. Ook de maarschalk Baraguay d'Hil Iierf het bevel heeft over de troepen, die le Pu zijn achtergebleven, heeft het volgende ma) i: tot het Parijsche volk gericht „Inwoners van Parijs I „Parijs is in staat van beleg verklaard, en verleent mij de noodige volmacht om de 01'li: de hoofdstad te handhaven. Ik reken op de vat! landsliefde van de bevolking en van de nation garde van Parijs om haar te handhaven, li 1 samenscholing is verboden." Het is voor Frankrijk te hopen dat aan de v wachtingen van de keizerin en den mnarsdial d'Hilliers gehoor worde gegeven, want in I tegenovergestelde geval zou de toestand in u geringe mate verergeren. De gevolgen zond onberekenbaar zijn. HET TOONEEL VAN DEN OORLOG, Het Pruisisch legerkorps, waarover de kiooi prins van Pruisen het opperbevel voert, breng tdc Fransehen wapenen nederlaag op nederlaag l Met den slag van Wissembourg begon Woeu dag de victorie en sedert was hij de oveiuu naar in een grooten veldslag te Woerth, droit vervolgens de Fransche legerkorpsen wai l li legerkorps van Mac-Mahon had versterking vangen van dat van den generaal Frossard - meer en meer terug, verdreef de Framchi i verwoede gevechten weder uit Saarbriicki ii heeft alzoo het tooneel des oorlogs op Frn.n grondgebied overgebracht waar het Fransche le. thans krachtige maatregelen moet nemen ten cii een ernstige poging te doen om het zegevien Pruisische leger daarvan te verdrijven. Van een en ander is een groot aantal leleprr men van beide zijden ontvangen. Het Fransi! leger heeft, dit staat nu vast, een gevoelige redt: laag geleden. Ineen telegram van Napoleon,wnari| hij, na vermeld te hebben dat Mac-Mahon il< veldslag heeft verloren, zegt: Alles kan nog lefem komen, ligt genoeg opgesloten. Die woorden dm ken eene groote neerslachtigheid uit, gepaard a: een zekere wanhoop op het verder succe<l| Fransche wapenen. Ziehier in volgorde de telegrammen van li| oorlogstooneel die reeds gisteren in de bullctii aan ons bureau verkrijgbaar, voorkwamen. Nadcrl uitgebreide berichten omtrent de onder.cheidcil jongste gevechten alsook de strategische bijzij derheden, zijn er nog niet. Voor zoover die lied: nog aankomen, zullen wij die mededeelen. I hier de telegrafische berichten: Berlijn, 6 Augustus. Het volgende officiële, l legram is hier ontvangen „Zegevierende slag bij Woerth. Mac-Mahon i met het grootste deel van zijn leger volkome' geslagen; de Franschen tot Bitche teruggeworpen, „Op het slagveld bij Woerth, te halfv jf in (Jenl namiddag. „Frederik Wilhelm, Kroonprins" i [Woerth-sur-Sauer (dept. Neder-Rijn ligt 2L i»»j Z.-W. Weissenburg tusschen die stad en H nu- j nau-Bitche, mede eene kantonshoofdplaat:, lig'j tusschen Weissenburg en Sarreguemines]. Halnz, 7 Augustus, 's ochtends halfvijf (JY 'n berichten, uit Pruisische bron, omtrent den slag gisteren bij Woerth). De kroonprins van Pii.isr» bericht van 6 uren 's avonds. „In den zegevierenden slag hebben wij op M Mahon, wiens legerkorps was versterkt door ili- visiën der korpsen onder De Failly en C'inrobu veroverd twee vaandels, 6 mitrailleuses en in dan 30 stukken geschut, terwijl uit de voorloop; I telling is gebleken, dat meer dan 4000 manschap I pen krijgsgevangen zijn gemaakt. „Generaal Bose werd gekwetst. De Pruisisch" generaal Kirchbach kommandeerde edev zij" korps. Aan beide zijden zijn groote verliezen ge leden." Mainz, 6 Aug., C u. 's avonds. Pruisische bron). De volgende officieele dépêche is van liier al'gc zonden

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2