I i' n Ui:v ADVERTENTIE N. NEDERL. GUSTAAMDOLF-YEREENIGING, moeten. In de Fransche dorpen, die de Duitsche troepen doortrokken, bevonden zich zeer vee) ewonden, en daaronder de kommandant van ns 58ste regiment infanterie. Blijkbaar had het gevecht een diepen indruk gemaakt. Bij Saarbriicken gaat de vijand steeds voort de onbezette stad met granaten te beschieten. Parys, 6 Augustus. Het Journal Ofjiciel zegt, dat 7 a 8000 man Fransche troepen, die voor Wis Bembourg zijn aangevallen, te doen hadden met twee vijandelijke légèrkorpsen, waaronder het keurkorps der Pruisische garde. In weerwil van hunne geringere sterkte hebben onze regimenten gedurende eenige uren met bewonderenswaar- digen heldenmoed stand gehouden, en toen zij eindelijk terugtrokken, waren de verliezen des vijands zoo aanzienlijk dat zij de onzen niet durfden vervolgen. Terwijl wij te Saarbriicken de Pruisische linie hebben afgesneden, is onze linie niet afgesneden geworden. Brussel, 6 Augustus. De Monileur bericht, dat de uitvoer en doorvoer van wapens en oorlogs tuig van alle soort voorloopig is verboden; de uitvoer is toegestaan, indien de bestemming is voor eene onzijdige regeering. Hetz, 5 Augustus. Maarschalk Mac-Mahon heeft met zijn legerkorps eene sterke stelling ingenomen alle afdeelingen van het leger zijn met elkander in telegrafische verbinding. Parys, 5 Aug. Het officieel bericht omtrent het gevecht te Weissenburg luidt als volgt: Drie regimenten der divisie van generaal Douay en eene brigade lichte cavalerie zijn te Weissen burg aangevallen door een zeer aanzienlijke strijd macht, die in de bosschen langs de Lauter was geconcentreerd. De troepen hebben vele uren achtereen aan dien vijandelijken aanval tegen stand geboden en zijn vervolgens teruggetrokken naar den Col Pigronnier, die de linie naar Bitche beheerst. Generaal Douay is gesneuveld. Een on zer kanonnen, waarvan de paarden gedood wa ren en het affuit gebroken was, is in handen van den vijand gevallen. Mac-Mahon concentreert de onder zijn bevel staande troepen. Parys, 5 Aug. Men verzekert dat het hoofd kwartier van den koning van Pruisen te Coblenz, dat van prins Frederik Karei te Kreuznach, dat van den kroonprins te Mannheim gevestigd is. Blijkens een bericht uit Cherbourg is het fregat Thelis ten Zuiden van den Grooten Belt een Prui- sischeu monitor gepasseerd. Een besluit van den prefect van politie, gemo tiveerd door inwendige aanslagen van zekere binnenslands verblijf houdende vreemdelingen tegen de veiligheid van den Staat, roept alle ingezetenen die in Duitsehe landen geboren zijn op, om binnen drie dagen voor den commissaris van politie te verschijnen, ten einde vergunning te erlangen om binnenslands te verblijven. Di besluit is niet toepasselijk op die vreemdelingen, die als Franschen zijn genaturaliseerd of reeds machtiging hebben bekomen om in Frankrijk te wonen. Karfsruhc, 5 Aug. De Karlsruher Zeilung van heden deelt het volgende mede: Volgens alhier ontvangen berichten is de Ba- densche divisie gisterenvoormiddag zuidwaarts opgerukt en de Fransche grenzen overgetrokken Haar hoofdkwartier ligt in het Frausch stadje Lauterburg. Bij eene verkenning aan den linker Rijn oever door onze troepen tot bij Selz is gebleken, dat aldaar slechts weinige Fransche troepen zijn. De onzen hebben bij die gelegenheid 30 boo ten buit gemaakt en naar den rechter Rijnoever in veiligheid gebracht. tAan onze zijde zijn een luitenant en twee man gesneuveld en is éen man gewond. Parys, 5 Augustus. Algemeen gelooft men dat een groote slag aanstaande is. De Liberté verzekert dat sedert den morgen op verschillende punten aan de grenzen een veldslag geleverd wordt. Kopenhagen, 5 Augustus. Van de Fransche vloot passeerden hedenmiddag om drie uren vijf gepantserde fregatten, vier kleine schepen en een adviesboot in een zuidelijke richting van Korsör. Het Journal Ofliciel deelt het rapport van den generaal Frossard aan den keizer mede, betref fende het verdrijven der Pruisische troepen uit taarbrdcken. Het luidt aldus: Sirel Ik heb de eer, aan Uwe Majesteit verslag te doen van de bewegingen, heden, overeenkomstig Uwe bevelen, door het 2de legerkorps uitgevoerd, ten einde de stellingen meester te worden die, aan den linker Saar-oever, de hoogten van Saar- ücken beheerschen. De eerste linie werd gevormd door de divisie Bataille, ter rechterzijde gesteund door de divisie Laveaucoupet en een der batterijen van 12 van de reserveter linkerzijde door de eerste brigade van de divisie Vergé en door de tweede batterij van 12. De generaal Bastoul, te Speicheren gekampeerd, en belast met het bevel over den rechtervleugel, had last ontvangen om twee bataljons af te zen den tot het vermeesteren van het dorp St.-Arnual en omliggende hoogten, terwijl het overige van zijne brigade in het vóór Speicheren gelegen ra- Vijn moést afdalen, ten einde in het front de po sitiën aan te tasten, die zich rechts van den weg van Forbach naar Saarbriicken bevinden. De andere brigade van de divisie Bataille moest aantrekken op de positie van het exercitie-veld zij werd voorafgegaan door drie eskadrons van het 5de jagers. Kolonel De Ferron, eindelijk, van het 4de ja gers, moest met een eskadron van zijn regiment en twee bataljons van de 1ste brigade der divisie Vergé, een verkenningstocht ondernemen tot Gers- weiler, ten einde de bewegingen van het 2de korps met die van het korps van maarschalk Bazaine te verbinden. Tusschen 9 en 10 uren hebben de troepen hun bivouac verlaten. De luitenant-kolonel Thibaudin, van het 67ste, die met twee bataljons van zijn regiment de aanvallende beweging moest uitvoe ren op St.-Arnual, vond dat dorp sterk bezet en verdedigd door batterijen op den rechteroever van de Saar. Om die artillerie in bedwang te houden, deed generaal Micheler, wiens brigade de beweging van generaal Bastoul was komen ondersteunen, een batterij van het 15de avanceeren, welke met goede werking haar vuur op de Pruisische artillerie opende. Door een bataljon van het 40ste van linie ondersteund, zoomede door de kompagnie der genie van de 3de divisie, en door een wendende beweging van den kolonel Mangin, die met de rest van het 67ste en met het 66ste zich bij zijn linkervleugel aansloot mocht kolonel Thibau din het dorp St.-Arnual nemen en het doen bezetten door het bataljon'van het40ste endoor de kompagnie der genie; vervolgens bestegen de bataljons van het 67ste met groote vlugheid de hellingen des heuvels van St.-Arnual, en vatten post op de kruinen der hoogten tegenover Saar briicken. Niet minder besloten had het 66ste zich meester gemaakt van de hoogten tot aan het exercitie veld, na achtereenvolgens den vijand uit a' zijne stellingen verjaagd te hebben. Teizelfdertijd voerde de generaal Bataille zijn eerste brigade vlug langs de hellingen ter linker zijde van den weg naar Saarbriicken, zich aan sluitende bij de beweging van zijn tweede bri gade door een bataljon van het 23ste. De bataljons van het 23ste en van het 8ste van linie, in losse bataljons marcheerend en ge dekt door talrijke tirailleurs, hebben toen de ra vijnen schoongeveegd, die dit moeilijk begaanbaar en boschrijk land doorsnijden. Een bataljon van het 8ste van linie, dwars door het bosch drin gende, heeft den spoorweg gevolgd tot op de hoogte van het dorp Trotrany, waar het zich aangesloten heeft bij de bataljons van het regiment; gezamen lijk hebben zij toen het exercitie-veld van de rechterzijde aangevallen. Op de hoogte aangekomen, deed generaal Ba taille een zijner batterijen opslaan voorde liniën van het 66ste, en een andere op het exercitie veld, om het stationsgebouw te beschieten en het vuur van de vijandelijke artillerie, die zich ter linkerzijde van Saarbriicken had opgeslagen, tot zwijgen te brengen. Dit had het gevolg, dat de vijandelijke artillerie achterwaarts moest trekken. Vervolgens kwam de batterij van 12 van de reserve op mijn bevel het vuur van de batterij op het exercitie-veld versterken, en, ten slotte, bracht de mitrailleuse-batterij van de 2de divisie een volkomen wanorde teweeg te midden van de kolonnes infanterie, die de stad ontruimden. Gedurende dit artillerie-gevecht mochten de troepen Z. M den Keizer en den Keizerlijken {"rins op het terrein begroeten, van hetwelk zij zooeven den vijand verjaagd hadden. De bewegingen van de infanterie zijn op de uitstekende wijze ondersteund door het 5de re giment jagers, onder bevel van den kolonel De Seréville. De eskadrons, door tirailleurs bijgestaan, onderzochten al de oneffenheden van het terrein, en hadden spoedig de toppen der hoogte beklom men, van waar zij den vijand konden bespeuren. Het 12de bataljon jagers en de kompagnie der genie van de 2de divisie maakten de reserve van den generaal Bataille uit; op het exercitie veld hebben zij zich bij de troepen van de 1ste brigade aangesloten. De eerste brigade van de divisie Vergé, welke de tweede linie vormde, heeft zich voortdurend op 400 a 500 meters van de 1ste linie gehouden, tot dekking gebruik makende van de oneffenhe den des terreins. i Luidens de tot heden bij mij ingekomen rap porten, zijn de geleden verliezen als volgt: Van het 66ste is een officier gesneuveld, De Bar, luitenant der vrijschutters; de kapitein adjudant majoor Privat is zwaar gewond; den luitenant Laramey is de schouder doorboord; 15 of 16doo- den of gekwetsten. Van het 67ste is geen officier gebleven; twee onderofficieren zijn door kanonkogels gedood; 20 dooden of gekwetsten. Van het 8ste van linie2 man gewond. Van de 3de divisie: een sergeant gesneuveld, een soldaat gewond. Het rapport van den kolonel De Ferron heb ik nog niet ontvangen. Men verzekert mij, dat hij een tiental gekwetsten heeft. Ook van den kommandant van het 10de batal jon jagers te voet (Sde divisie), dat rechts af naar den weg van Saargemünd naar Saarbriicken was gezonden, heb ik nog geen rapport. De troepen kampeeren op de positiën, die zij vermeesterd hebben. Ik heb eenige geretrancheerde posten uitgezet voor en zijdelings van de positiën, die de troepen bezetten. Ook zijn er werken opgeworpen tot beschutting van de stukken en van de kauonniers onzer batterijen. Ik ben zeer voldaan over het vuur en de be slotenheid der onder mijn bevel staande troepen. Gedurende deze eerste ontmoeting hebben onze soldaten bewijs van energie gegeven, zoowel in het gevecht, als door het uitstaan der vermoeie nissen van een langdurigen, bergopwaartschen marsch. De chefs der korpsen constateeren met blijdschap de bedaardheid en stoutmoedigheid hunner manschappen en het toenemend vertrou wen dat zij in hunne wapenen stellen. Ik behoud mij voor om Uwe Majesteit de namen der militairen van alle rangen op te geven, die bijzonder verdienen gesignaleerd te worden. Het cijfer onzer verliezen, dat ik daareven ont ving, bedraagt 6 dooden en 67 gekwetsten. Een voordeel van het Fransche leger boven die van andere mogendheden is de hartelijke vertrouwelijkheid tusschen superieuren en onder- hoorigen. Terwijl de Duitsche, Engelsche en an dere officieren zich weinig of niet met hunne manschappen bemoeien, zijn deze voor den Fran schen officier kameraden, en voor de hoogere officieren kinderen. Des avonds als de officieren in groepjes bij elkander zitten, en over de ge beurtenissen en voorvallen van den dag praten, zijn zij steeds door een kring van soldaten om ringd, die aandachtig toeluisteren en niet zelden hunne aan- en opmerkingen in 't midden bren gen, 't geen niet weinig tot hunne ontwikkeling bijdraagt. Wel verre van die inmenging als onbe scheiden af te wijzen, is zij den officieren aange naam, die hunne onderhoorigen voorlichten, hunne denkbeelden wijzigen, hun een goed en helder inzicht geven, en ook van hunnen kant dikwijls uit de gehoorde aanmerkingen voordeel trekken. Een Fransch kolonel zal nooit verzuimen om tegen etenstijd zelf eens te gaan opnemen hoe zijne manschappen 't hebben, en te onderzoeken, of het vleesch goed en de soep lekker is. Op alles houdt hij het oog, maar ook in alles geeft hij raad, want „soldaten," zegt hij, „zijn ware kin deren, men moet hen als kinderen oppassen en verzorgen." En de krijgslieden, die dat weten, hebben ook de gehechtheid en dankbaarheid van kinderen voor hunne verzorgers en hangen hen aan meer uit genegenheid dan omdat de disci pline zulks verlangt. TELEGRAMMEN. St.-Petersburg, 5 Aug. Het Journal de St.-Péters- bourg schrijft: „Naar aanleiding van het eergisteren gevierde feest der keizerin met receptie van het corps diplomatique werd de Belgische zaakgelas tigde aan HH. MM. voorgesteld. HH. MM bedank ten in welwillende woorden voor de hartelijke ontvangst van Grootvorst Wladimir door de Ko ninklijke familie gedurende zijn verblijf te Brussel. HH. MM. zagen hierin een nieuw bewijs van de vriendschappelijke gevoelens, die de Belgische Datie en haar Souvereinen steeds jegens Rusland hebben aan den dag gelegd. Dit bewijs kan de achting en hoogschatting slechts vermeerderen, die bij ons gelijk bij geheel Europa de jonge Vorst verworven heeft, die hét voorbeeld van zijn vader volgt, terwijl hij zijn rechten, door traèlaten ge waarborgd, door strenge vervulling der hem opgelegde plichten steunt." Konden, 5 Aug. Volgens den Standard is de Engelsche inspecteur van politie Brennan door de Pruisen aangehouden en als spion doodge schoten. De heer Gladstone heeft in het Lagerhuis ge weigerd te verklaren, welke maatregelen het Gouvernement zou namen tot bescherming van België. Florence, 5 Aug. Het orgaan der regeering deelt mede dat Dinsdag te Genua ongeregeldheden zijn voorgevallen, ten gevolge van het proces tegen eenige personen, beschuldigd van een aanslag tegen de veiligheid van den Staat. Vier barricaden werden opgeworpen, die door de troepen zijn vermeesterd. Een der oproerlingen is gedood, twee anderen gewond, terwijl 11 personen zijn gear resteerd. Ook een der soldaten is gewond. Lissabon, 6 Augustus. Don Fernando heeft een brief geschreven, waarin hij volhardt in zijn weigering om de kroon van Spanje aan te nemen en verzoekt, dat hem niet meer over die zaak zal gesproken worden. Brussel, 6 Aug. ParticTel.) De Indèpendance Beige deelt als zeker mede dat Frankrijk zich bereid heeft verklaard om, iu overeenstem uiing inet het verlangen van Engeland, mede te werken tot eene nieu we ratificatie der tractaten, waarbij de onzijdigheid van België en Luxemburg wordt gewaarborgd, door de Mogendheden die deze tractaten hebben onderteekend. Er hebben even wel nog slechts voorloopige besprekingen plaats gehad. Vaderland.) Parys, 6 Augustus. Gisteren heerschte er een groote opgewondenheid te Parijs. Eene ontzag lijke volksmenigte bewoog zich langs de Boule vards Montmartre en des Italians, zóodat de cir culatie gestremd was. De winkels der geldwisse laars Dreher en Hirsch in de rue Richelieu zijn gesloten en er was op de luiken geschreven: „Ge sloten tot na de inneming van Berlijn." Door een bediende van Dreher, die (zeker naar aanleiding van de vermeestering van Wissem- bourg) uitriep: „Saarbriicken is gewroken, leve Pruisen I" ontstond er een oploop, waarna het volk, luide kreten en volksliederen aanheffende, geheel Parijs doortrok. De officieele Pruisische dépêche, waarbij de veel grootere getalsterkte der Pruisische aanval lers wordt geconstateerd, heeft een guustigen in druk gemaakt. In een dépêche in de Gauloii wordt gezegd dat de verliezen der Pruisen 7000 man bedroegenen dat het telegram, waarbij aan den Koning van Pruisen bericht werd gegeven van den strijd bij Wissembourg, aldus aanving: „Bloedige, treurige overwinning!" Maine, 6 Aug. (Part, tel.) Door het gevangen nemen van verschillende spionnen zijn de bewij zen in handen van de Pruisische regeering gevallen, dat de Fransche regeering reeds sinds geruimen tijd een zeer listig gesponnen politie toezicht over Duitschland er op na hield. Duitsch- land was verdeeld in verschillende politie-afdee- lingen; aan het hoofd van elk dezer afdeelingen stond een chef, die een aantal ambtenaren en agenten ter zijner beschikking had. De berichten, die deze opzonden, kwamen eerst aan den chef en werden van daar gezonden aan den directeur van politie te Parijs. Deze zond zijne berichten weder aan het Ministerie, van waar zij in handen kwamen van den keizer. Buitendien werd den keizer nog een jaarlijksch overzicht gezonden, dat zorgvuldig uit deze bron nen bewerkt werd. De spionnen stonden in be trekking met de ontevredenen onder alle partijen, voornamelijk in de geannexeerde provinciën. Men weet o. a. dat Hanover, Wiesbaden, Hamburg en Coblenz hoofdplaatsen waren van het spion stelsel. Zoo werd de strijd tegen Duitschland voorbereid. Vaderland Parys, 6 Augustus. De Fransche rente is ge rezen op een gerucht alhier verspreid, dat de Franschen eene groote overwinning zouden heb ben behaald op het legerkorps van den kroon prins van Pruisen en dat deze zou zijn gevangen genomen. LAATSTE BERICHTEN. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. 80cijsteitstent in het bosch te 's-qkavenhaos. Zondag 7 Aug., des namiddags te 2 uren, door het muziekkorps van het regiment grenadiers en jagers, onder directie van den heer F. Dunkier. N«. 1. Zangers-Feest-Marsch, Dunkier. 2. Ouver ture: Si j'élait Hoi! Adam. 3. Fantaisie sur des motifs de l'opéra de Limnander Yvonne, Dunkier. 4. Fantaisie-Valse, Van Hal. 5. Ouverture de l'opéra: Hunyady Lasilo, Erkel. 6. Le Docteur Cris pin, opére bouffe de Ricci, Fantaisie, Dunkier. 7. Kinderspiele, Polka, Strauss. THERMOME TER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. Dam. nam. avond avond 5 u. 8 o. 12 Q. 4 u. u. 8 n. 10 n. Vrijdag 67° 63' 61» Zaterd. 62° 65° 69° 67° Wind: Zaterdag-morgen 5 uren N. W. Getrouwd: J. LADAGE met B. JaNDGES. Ckbpeld, 4 Aug. 1870. Afdkkung Leiden. Vergadering van de Afdeeling op Haandag 8 Augustus des namiddags te halfdrle uren in de Consistoriekamer van de Pieterskerk. H. C. ROGGE, Secretaris.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3