N». 3217. Maandag A°. 1870. 8 Augustus. Aan het Bureau Leidsch Dagblad zijn 's morgens om halfnegen en 's namiddags om éen uur en halfzes Tele grammen behelzende de belangrijkste berichten van het oorlogstooneel te verkrijgen voor 3 Cents. Aan de vele aanvragen om Bulletins aan huis te bezorgen kan onmogelijk worden voldaan. Feuilleton van het „Leidsch Dagblad". DE DING-DINGBAM VAN ITTERSUM. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nomraers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTKNTIKN. Voor iederen regel.0.15. Grootere letten naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 6 Augustus. De vele vereerders van den helaas te vroeg aan zijne betrekkingen en de maatschappij ont rukten Dr. Leonidas Van Praag, zullen zeker met belangstelling vernemen, dat binnen eenige dagen bij den boekhandelaar C. Kooyker alhier, het photographisch portret van den waardigen overledene zal te bekomen zijn. Wij waren in de gelegenheid dit te bezichtigen en kunnen niet anders dan de keurige uitvoering en het welge- lijken van dit portret roemen. Het is vervaar digd door den gunstig bekenden photograaf, den heer B. Bruining. Het portret zal bij inteekening te bekomen zijn tegen den betrekkelijk geringen prijs van 75 centen. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 1378 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 111 tot 133 volwas sen personen en van 45 tot 63 kinderen. Door de centrale kiesvereeniging in het hoofd kiesdistrict Alkmaar is in eene vrij talrijk be zochte vergadering, door leden van verschillende gemeenten tot het hoofd-kiesdistrict Alkmaar behoorende, bijgewoond, met algemeene (50) stem men opnieuw tot candidaat voor het lidmaat schap der Tweede Kamer gekozen het afgetreden lid, den luitenant-generaal W. J. Knoop. Bij het examen voor Apothekers-leerlingen op 27 Juli te Amsterdam gehouden, hadden zich 5 leerlingen der Industrieschool voor vrouwelijke jeugd daartoe aangemeld, die allen door de commissie zijn toegelatentevens verzekert men, dat bij het bestuur dier school reeds aanzoek is gedaan om sommige dier geëxamineerden in apotheken ten plattelande te plaatsen, en dat genoemd bestuur bereid is, op ontvangen aanvraag de plaatsing van allen te bevorderen. Uit Utrecht schrijft men aan het D. v. Z.-H.: „Van zeer bevoegde zijde is mij verzocht rucht baarheid te willen geven aan het navolgende. „In sommige bladen is gemeld dat de Neder- landsche pauselijke zouaven naar Rome zijn geroepen. „In het midden latende of dat feit al of niet waar is, is het eene daadzaak dat een geestelijke van den R. K. godsdienst te dezer stede, die vroe ger, met ijver, jongelui voor den dienst van den paus wierf, thans werkzaam is, alle oud-pause lijke zouaven die Nederlanders zijn te vereenigen, om die jongelieden als korps aan den Koning aan te bieden, en dat er nu, althans hier ter stede, geen sprake meer is van eenige werving voor het pauselijk leger." Naar men verneemt, heeft de Minister van Bin- nenlandsche Zaken den staatsspoorweg beschik baar gesteld tot het vervoer van steenkolen van België tot Amsterdam, via Hedel, zonder overla den. De brug te Hedel, tot nu toe alleen gebe zigd tot het vervoer van troepen en oorlogsmate- rieel, zal dus ook voor het vervoer van steenkolen dienstbaar worden gesteld. De HH. Donders en Van Goudoever, hoogleera ren in de med. faculteit aan de Utrechtsche hoo- geschool, hebben hunne dieusten aangeboden bij het comité van het Roode Kruis. Behalve genoemde hoogleeraren hebben een 20tal doctoren, doctorandi en candidaten in de geneeskunde zich voor het Roode Kruis aangebo den. Onder de dokters noemt men de HH. Snel len en Pennink. De leden van het Zilveren en Metalen Kruis te Leeuwarden worden opgeroepen om, voor zoover zij daartoe nog in staat zijn, zich beschik baar te stellen voor den dienst in de gemeente. De Weerbaarheid te Groningen zal van eenige dames aldaar een vaandel ten geschenke ontvangen. Uit Eindhoven wordt geschreven: Uit alle oorden van ons land schrijft men over de dapperheid en den moed van onze soldaten, over de vrijwillige dienstneming van oud-krijgers, zelfs boofd-officieren, en over maatregelen die in het leven worden geroepen, tot verdediging van het vaderland en tot leniging der smarten, die het gevolg zullen of kunnen zijn voor weduwen en weezen uit de tegenwoordige tijdsomstandig heden. Hier is dit echter niet het geval, vooral niet bij de dienstdoende schutterij. Gisteren waren, behalve het kader, slechts een paar schutters op het exercitieplein aanwezig; bijna alle hebben hun domicilie overgebracht naar de hier aangrenzende gemeenten Stratum, Woensel, Strijp, enz., doch zijn op den dag werkzaam te Eindhoven. Of dit nu, al leggen zij een bewijs over van den bur gemeester, dat zij daar wonen, in den geest der wet is, vooral in den tegenwoordigen tijd, wordt zeer betwijfeld; jammer is het dat, zooals men zegt, de auditeur-militair hierin een groote rol speelt, ten gevolge van de disharmonie met den kapitein-kommandant over eene quaestie bij eene muziekvereeniging. Is dit waar, wat men evenzeer betwijfelen moet, dan ware het beter een van beiden te verwisselenin elk geval ware een ernstig onder zoek wenschehjk, om dergelijke kwade praktij ken te stuiten. Ten voordeele van het Roode Kruis zal te 's-Hage door de Zangvereeniging en Dunklerkapel een buitengewoon concert worden gegeven. Daarop zal worden uitgevoerd een lied, waarvoor Dr. Wap de woorden en Richard Hol te Utrecht de muziek heeft gemaakt. De inhoud van dit lied ontleenen wij aan het Vlrechtsch Dagblad: Neerland, Neerland boven alles, 't lieve Neerland bovenal I Daar 6taat heel bet volk, als broeden, steeds voor recht en vrijheid pal, Van de Maas tot aan de Schelde, van den Amstel tot den Rijn. Neêrland, Neerland boven alles zal ons harte dierbaar eijn. Neêrland» dninen en landouiren, Neêrlands rond en eerlijk woord Pralen voor het oog der wereld in ons juichend klankakkoord; Ja, wij (children in de tonen van ons jubelend gezang Neerland» overschoone gouwen, Neerland» taal, ons leven lang. Eendracht snoer' haar rozeketen tot een onverbreekbren band. Om het fier gemood der zonen van het gansche Vaderland: Zóo zal Rede, Recht en Vrijheid op den Nederlandschen grond Onverwrikt gevestigd blijven, tot de» werelds jongsten stond. Het concert van de 's-Gravenhaagsche man- nen-zangvereeniging Caecilia, vereenigd met het muziekkorps van het regiment grenadiers en jagers, gisterenavond in den Kon. Zoöl. Bot. tuin te 's-Gravenhage ten voordeele van het Roode Kruis gegeven, mocht in alle deelen welgeslaagd heeten. De opbrengst van f 1500 werd onder daverende toejuichingen door Dr. Wap, aauwien men het initiatief dankt dat in dezen werd geno men, aau het talrijk publiek medegedeeld. De Minister van Binnenlandsche Zaken maakt bekend dat 's Rijks verzameling van landbouw werktuigen te Utrecht tot nadere bekendmaking voor het publiek gesloten is. De Minister van Financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen is een Russische coupon groot f 25, door een onbekende, onder het postmerk Zalt-Bommel van 4 dezer, tot voldoening van aan den lande verschuldigde rechten, ingezonden. Z. M. heeft aan Mr. S. J, Th. H. Nedermeijer ridder van Rosenthal, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lsten luitenant bij het korps, gevormd uit de scherpschuttersvereeniging te Sneek. Z. M. heeft benoemd tot officier van gezondheid der 2de ki. bij het korps, gevormd uit de ver- eeniging tot onderlinge oefening in den wapen handel te Groningen, J. W. Hofman, heelmeester aldaar. Z. M. heeft aan B. Schuts, te Schayk, vergun ning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis Videi et Virluti, hem door Zijne Heilig heid den Paus geschonken. Z. M. heeft aan W. F. A. baron van Hemert tot Dingshof, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als 2den luitenant bij de dienstdoende schut terij te Kampen, en is hij als zoodanig benoemd bij die te Arnhem, en benoemd bij de dienst doende schutterijenbij die te Arnhem, tot 2den luitenant Jt la suite C. A. Mollerus; bij die te Nijmegen, tot 2den luitenant Jhr. O. E. VanPyls- weert, thans korporaal, en J. H. Snoeck, thans schutter; tot 2den luitenant a la suite J. Taminiau, thans korporaal; bij die te Oldenzaal, tot 2den luitenant J. P. Morell. Z. M. heeft bij de dientsdoende schutterijen benoemd: bij die te Tilburg, tot 2den luit. W. H. A. Sutorius; bij die te Grave, tot 2den luit. H. H. Janssen, thans sergeant-majoor; bij die te Zalt- Bommel, tot 2den luit. J. C. Van Dam; bij die te Hellevoetsluis, tot lsten luit. P. Gallas, Jr.; tot 2den luit. B. F. Van Eek; bij die te Hoorn, tot lsten luit. Mr. C. H. Q. Van Strijen, thans 2den luit.; tot 2den ,luit. G. H. Van Hoolweiff en Mr. F. H. G. Van der Hoeven, beiden thans schutter; bij die te Amerslöort, tot 2den luit. Mr. J. W. Sluiter. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kan tonrechter te Ootmarsum J. Van Barneveld, bur gemeester dier gemeente. Goukum, 4 Aug. Aan het in staat van ver dediging brengen dezer vesting wordt iederen dag met grooten ijver gearbeid. De wallen zijn bezet met stukken geschut. Vóór een paar dagen bevond zich alhier de generaal der artillerie Von Preuschen, tot het houden eener inspectie over de fortificatiën dezer stad en de naburige forten. Utrecht, 5 Augustus. Ingevolge de uitnoodiging, door de sociëteit de Vriendschap aan alle officieren van de armee gericht, welke zich tijdelijk te Utrecht bevinden, heeft Z. K. H. prins Alexander, als kapi tein der jagers, vergezeld van de heeren majoor Jhr. Hooft en kapitein Beijerman, gisteren de bin- nenlocalen dier sociëteit, waar vele burgers en officieren aanwezig waren, meteen bezoek vereerd. Zwolle, 4 Augustus. De gemeenteraad alhier heeft, onder zekere voorwaarden, aan het Rijk grond afgestaan, uit eenige aan de gemeente be hoorende perceelen, tot het opwerpen van bat terijen en het stellen van inundatiën. Zwolle, 5 Augustus. De trein, die dezen mor gen te hall'twaalf van Kampen vertrok, is tus- schen Mastenbroek en Zwolle op eene koegeloo- pen en gedeeltelijk gederailleerd. Persoonlijke ongelukken hebben hierbij niet plaats gehad. De Oorspronkelijke Gesohiedkundige Novelle tot de tijden van Karel V. zevende hoofdstuk. (Vervolg.) Zijne vrouw ijlt hem na, zoodra zij bemerkte, wat zijn doel was, en raadt hem de poort niet te openen, en, mocht hij het noodig oordeelen, zulks door den jager te doen verrichten. Tevergeefs waren al deze redenende schepen president had te veel vertrouwen op de achting en het ontzag, waarop hij steeds en overal mocht bogen, dan door het niet verschijnen of niet ope nen zijnen naam oneer aan te doen en vrees aan den dag te leggen. Met eene behendige beweging opende de poort zich onder zijne hand: in het midden plaatst hij zich en vermaant hen, met eene stem, die kloek heid en moed ademde, ieder zijns weegs te gaan, daar zij zeer goed wisten, op wiens eigendom zij hun oog gericht hadden. Dit was juist wat de woeste menigte verwacht hadonder een oorverdoovend geschreeuw vatten zij ieder een der nieuwsgierigen bij den kraag en slepen hen op de binnenplaats van het kas teel, waar zij eerst later hooren, hoe ver hunne opgewondenheid gegaan was. De schepen had geen tijd gehad, der menigte, die eensklaps binnenstroomde, te ontwijken en kwam onder de voeten, waardoor hij zich niet weinig bezeerde. Door de hulp van eenige wei denkenden werd hij echter naar het kasteel ge bracht, waar hem eene andere ramp wachtte. Nauwelijks zagen de woeste aanhitsers, dat de schepen, door twee menschen ondersteund, het kasteel naderde, of al hunne woede werd op dit éene punt gericht. Met stokslagen noodzaakten zij de twee man nen, „den ouden rechtverdraaier" los te laten: „Gij hebt zoo dikwijls de vierschaar over ons gespannen," riep een man van een woest, streng uiterlijk, „licht dat de beurt ook eens aan ons komt," „De vergadering der rechters wordt belegd," riep eene tweede stem. „Ik ben de opperrechter!" voegde een derde man er bij, terwijl hij op eene stoep ging staan. „Mij ook eene stem I" gilde eene vrouw, die men met alle recht Xantippe had kunnen noemen. „Het vonnis 1 het vonnis I" riepen allen te gelijk. „Ik veroordeel den heer van het kasteel Ittersum, om den berendans te dansen," riep met eene ge weldige stem de groote man op de stoe p. „Schrijf op," riep Henna, want mijne lezers zullen reeds opgemerkt hebben, dat het weder de Her- culoërs waren, die ondanks den tegenstand der Ittersummers hun boos opzet volvoerden. „Mijn vonnis," vervolgde eene tweede stem, „is dat de president-schepen, de handen en voeten gebonden, driemaal deze binnenplaats op- en neer- gerold wordt." „Sapperdroes," riep Harmen, die aan zijn sterken lichaamsbouw duidelijk te herkennen was, „dat is eene goede, welverdiende straf." „Schrijf op, schrijf opriepen ODder luid bravo onderscheidene stemmen. „Nu ik, nu ik," riep Henna, die vreesde, de laatste te zijn: „voor mij moet de geachte heer van Ittersum op zijne knieën, en een strop om den hals mij vergiffenis komen vragen, omdat hij mijn trouwen hond heeft doodgeschoten." „Dat is eene echte Herculosche," riep Nol, nadat de salvo bravo's voor Henna afgeloopen was, „zij kan onthouden, zij verdient de vrouw van onzen voorvechter te zijn; schrijf opl" oNu gij, Helrnl gij hebt ook van hem geleden I" riep Nol. De kleine zweeghet gezicht van zooveel leed kon zijn jeugdig, gevoelig hart niet behagen. „Kom, Helm! weet gij niets," sprak Henna, terwijl zij hem met den elleboog een duw in den rug gaf. „Het is, dunkt mij, meer dan genoeg," ant woordde de jonge Engelbert, dien de Herculoërs nog altijd Helm noemden. „Zit de helm u weer in den weg?" snauwde zij hem toe. „Kom, voortgemaaktI Laat die melkbek zijn vonnis dan maar voor zich houden: wij zullen den ouden vent toch wel krijgen," schreeuwde Nol met eene forsche stem. „Mooi gezegd 1 dan kan hij ook nog eens aan de tuchtiging ruiken," vervolgde Henna, die zeer ontevreden was over het stilzwijgen van haren pleegzoon, den jongen Engelbert. „Hoeveel vonnissen zijn er nu uitgesproken?" vroeg Harmen, terwijl hij den schepen zijne vuis ten onder de kin zette en hem zijne krachten liet voelen. „Nog maar drie," antwoordden bijna allen te gelijk. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1