digen Louis gevestigd, en gebruikt hij geen enkel grootsch en schoonklinkend woord, iets dat Na poleon zoo eigen is. Intusschen is het niet te ontkennen dat de Franschen eene stelling hebben ingenomen, die door de Pruisen bezet was en dit is voor den Franschman genoeg om in geestdrift te ontvlam men. Niets is dus minder te verwonderen dan dat, gelijk de Indépendance meldt, te Parijs eene groote vreugde heerscht over de eerste overwin ning van het Fransche leger te Saarbriicken. De schitterende zegepraal der Beiersche en Pruisische troepen. De vreugd over de inneming van Saarbriicken door de Franschen is van korten duur. Thans heeft er een geduchte veldslag plaats gehad, waarbij de Fransche chassepots en mi- trailleuses niet op een kleinen vijand behoefden gericht te worden, maar tegen een groot gedeelte ,van het legerkorps, dat onder de bevelen staat van den Kroonprins van Pruisen. Dit leger, het Zuid-Duitsche leger, is samengesteld uit Pruisi sche, Beiersche, Wurtembergsehe en Badensche jjgtroepen. De kroonprins richtte dezer dagen de volgende j dagorder tot deze troepenmacht: „Soldaten van het derde legerkorps Door Z. M. den Koning van Pruisen tot Op perbevelhebber van het derde legerkorps benoemd, begroet ik door deze de van heden onder mijn bevel vereenigde Koninklijk Pruisische, Konink lijk Beiersche, Koninklijk Wurtembergsehe en Groothertogelijk-Badensche troepen. Ik ben trotsch en verheugd aan het hoofd van de uit alle land streken van het Duitsche vaderland vereqnigde zonen tegen den vijand te trekken, voor de gemeen schappelijke nationale zaak en voor de Duitsche eer. Wij gaan een langdurigen en zwaren strijd te gemoet, maar in het bewustzijn van ons goed recht en vertrouwende op uwe dapperheid, stand vastigheid en krijgstucht is ons de overwinning zeker. Laten wij dan als trouwe wapenbroeders strij den en lijden, om met Gods hulp onze vanen opnieuw voor de zegepraal en voor den roem en vrede van het eensgezind Duitschland te ontrollen. Frkderik Wilhelm, Kroonprins van Pruisen." Die woorden van den dapperen overwinnaar van Sadowa zijn niet ijdel gebleven. Immers, de telegraaf meldt heden eene schitterende overwin ning van een gedeelte van het leger op een Fransch legerkorps onder den geduchten generaal Douay. Bileder-Otterbach, 4 Augustus. Hedennamid- dag te 5 min. voor zessen is door het leger van den Kroonprins eene schitterende doch bloedige overwinning behaald, onder oogen van den Kroon prins zeiven, bij gelegenheid der bestorming van Weissenburg en het daarachtergelegen Geissen- gebergte door de 5de en 11de Pruisische regimenten en het tweede Beiersche legerkorps. De Fransche divisie onder bevel van generaal Douay van het korps van maarschalk Mac Mahon werd, met achterlating van haar kamp, in wan orde teruggedreven. Generaal Douay is gesneu veld. Meer dan 500 niet-gekwetsten, waaronder veel Turcos, zijn krijgsgevangen gemaakt, en éen kanon is in de handen der onzep gevallen. Aan onze zijde is generaal Kirchbach door een schampschot gewond. Het Kon. grenadierregi ment en 50ste regiment infanterie leden zware verliezen. Nadere bijzonderheden ontbreken. De Kölnische Zeitung van hedenmiddag, die gisteren te Keulen verschenen is, behelst dienaangaande nog niets. Van Fransche zijde zijn tot op het oogenblikdat wij ons hiermede bezighouden, geen berichten. Wellicht hedennamiddag. Daarentegen heeft de koning van Pruisen aan HD. gemalin eveneens een telegram gezonden, dat bovenstaande dépêche officieel bevestigt. De grijze Wilhelm zegt hier iets anders van zijn oudsten zoon, dan dat hij den vuurdoop heeft ontvangen. Berlijn, 5 Augustus. De koning van Pruisen heeft aan H. M. de koningin te Berlijn een tele gram gezonden, waarin wordt medegedeeld „de schitterende maar bloedige overwinning, die het Zuid-Duitsche leger onder de oogen van onzen Frits (de kroonprins) bij de bestorming van Weis- semburg heeft behaald." Het bericht eindigt met de woorden„God zij geloofd voor dit eerste glorierijke wapenfeit. Hij sta ons verder bij." Reeds voor, eenige dagen kwam uit Weissem- burg of Wissembourg het bericht dat van daar tot Bitche schansen werden opgericht, waaraan dag en nacht gewerkt werd, waaruit men het thans bewaarheid vermoeden opmaakte, dat spoe dig de Duitschers de aanvallende partij zouden zijn. Wissembourg (arrondissement Neder-Rijn) ligt aan den rechteroever van de Lauter en in de na bijheid van de Beiersche grenzen, op 59 kilometers afstand noordoostelijk van Straatsburg, met 5376 inwoners. Het is een vesting van den 3d8° rang. Het is gelegen achter de „linie van Wissembourg," die zich uitstrekt langs de Lauter van Wissembourg tot Lauterbourg. Het is een oude stad, gebouwd rondom een abdij die door Dagobert I is gesticht; in 1247 weid zij een vrije keizerlijke stad en bij den vrede te Rijs wijk in 1697 bij Frankrijk ingelijfd. In 1719 en 1725 was zij de residentie van den ex-koning van Polen, Stanislas Lecziusky. In 1744 werd de stad door de keizerlijken ge nomen en in 1793 door Wurmser, die de linie van Wissembourg bemeesterde, waarachter de Franschen zich verschanst hadden. Spoedig werd hij er echter uit verjaagd. Sedert bleef Wissem bourg aan Frankrijk. Voor zoover wij uit vroegere berichten kunnen nagaan en ook in het telegram is aangestipt, zijn het FVansche divisiën van het eerste legerkorps onder den maarschalk Mac Mahon, die zoo vree- selijk door de Pruisen gehavend zijn. Dit leger korps bestaat uit vier divisiën infanterie en een divisie cavalerie en wij laten thans de Figaro van 21 Juli spreken, om onze lezers te doen zien dat dit legerkorps het puikje van het Fransche leger is. Henri Chabrillat zeide in bovenbedoeld num mer over de bewuste troepen „Zonder gevaar te loopen van te overdrijven, kan ik verzekeren dat het beste gedeelte van het leger van Lyon zich concentreert op dè hoogte van Bitche eti Wis- séuibourg. Daaronder behoort ook eene divisie liit 'Afrika." De Pruisen hebben dus eene overwinning be haald op de bloem van het Fransche leger, voor zien van chassepots en mitrailleuses. De hedenmiddag ontvangen Fransche bladen maken met geen woord gewag van de glansrijke overwinning der Pruisen. Zelfs in de Figaro, die anders zoo vlug is en, zooals wij gisteren gemeld hebben, een specialen dienst heeft ingesteld, zoeken wij tevergeefs. De overwinning te Saarbriicken wordt zelfs in dit blad met weinig ophef besproken. ïlunchen, 5 Augustus. Van regeeringswege wordt medegedeeld, dat onder de 80t) Fransche gevangenen IS officieren zijn. Jlalni, 5 Augustus. Uit het Duitsche hoofd kwartier wordt bericht, dat het aantal bij Wis sembourg gevangen genomen, ongewonde Fran schen SUO bedraagt. De Koning heeft gisterennamiddag den Russischep Minister van Buiteulandsche Zaken, Vorst Gortschakoff, ten gehoore ontvangen. Parijs, 5 Augustus. In het Journ. Offic, wordt bericht, dat er op het oorlogstooneel mets is voor gevallen waardoor het gerucht wordt gelogen straft, gisteren te Parijs verspreid, dat Saarlouis zou ingenomen zijn. Par(js, 4 Augustus. Het Journal Officiel geeft heden de volgende inlichtingen. Prins Frederik Karei van Pruisen voert hét bevel over het hoofd leger, dat bestemd is in de Moezel-vallei te ope- reeren. Zijn hoofdkwartier is gevestigd aan de Quint (5 mijlen ten N.-O. van Trier); verder zyn de 7de en 8ste Pruisische legerkorpsen in de omstreken van de Saar vereenigd. Alle troepen van het Fransche leger zijn, -met gisteren te beginnen, voor den veldtocht van leef tocht voorzien. De operatie van 2, dezer tegen Saarbriicken had ten doel den linkeroever van de Saar mees ter te worden. Nadat dit doel bereikt was, heeft de maarschalk Bazaine de positie van het vijan delijke leger, tusschen Saarlouis en Saarbriicken doen verkennen. Bij de verkenning, die tot 1200 meters aan deze zijde van Werden werd uitge strekt, bleek dat de vijand niet vooruittrok. Parijs, 4 Augustus. Het Journal O/pciel bevat een rapport van generaal Frossard over het ge vecht van Dinsdag, waarin gemeld wordt dat het verlies aan de zijde der Franschen zich tot zes gesneuvelden en 67 gewonden bepaalde. Bij éen voorpostengevecht nabij Lauterbourg hebben 25 Fransche jagers 150 Pruisen verslagen. Klei, 4 Augustus. Het bericht in de Fransche dagbladen, betreffende de vermeestering van twee Noord-Duitsche kanonneerbooten is geheel uit de lucht gegrepen. Voor zoover bekend is, heelt er nog geen enkele ontmoeting van kanonneerbooten of van eenig ander oorlogschip met vijandelijke schepen plaats gehad. IVennklrchen, 4 Aug. De locomotieven en spoor wegwagens, die te Saarbriicken aanwezig waren, zijn onbeschadigd landwaarts ingezonden. Het stationsgebouw te Saarbriicken vyerd bij liet gevecht van Dinsdag door grenaten vrij erg beschadigd. In de Russische Staatscourant komt eene officieele mededeeling voor, waarbij de Keizer aan de Rds- sische onderdanen verbiedt, als vrijwilliger bij een van de oorlogvoerende mogendheden dienst te nemen, omdat een daartoe strekkend verlóf' een schending zou zijn van het door Z. M. geno men besluit om in den tegenwoordigen oorlog tusschen Frankrijk en Pruis'èn "eêhe strenge onzij digheid in acht te nemen. Frankrijk heeft thans zeven legerkorpsen aan de Duitsche grenzen De maarschalk Mac Mahon, te Straatsburg, is opperbevelhebber van het eerste korps. Zijne strijdmacht bestaat uit vier divisiën infanterie en een divisie cavalerie; ongerekend de artillerie, die onder bevel van den generaal Forgeot staat. Het tweede legerkorps is onder aanvoering van den generaal Frossard; het hoofd kwartier is te St.-Avold, omstreeks twintig mijlen oostwaarts van Metz, op den weg naar Forbach. Generaal Saget is chef van den staf. Het derde legerkorps, te Metz, staat onder bevel van den maarschalk Bazainegeneraal Maneque chef van den staf. Het vierde armeekorps, te Diedenhoven, een uur van Metz, heeft den generaal Ladmi- rault tot opperbevelhebber; generaal Osmontchef van den staf. Het vijfde korps wordt aangevoerd door den generaal De Faillyjhij heeft zijn hoofti- kwartier gevestigd te Bitche, bij Saargemund; generaal Besson chef van den staf. Het zesde legerkorps, onder bevel van den maarschalk Can- robert, was laatst te Chalons. Waar op dit oogen- blik zijn hoofdkwartier is, weet men niet met zekerheid. Het Zevende korps, onder generaal Douay, is te Belfort. Dê generaal Bourbaki is 'kommandant van de garde bij dat korps; de géne raal d'Aüvêrgne' c.hef van den' staf. Omtrent de verdeeling der gezamenlijke Noord en Zuid-Duitsche armee in groote afdeelingen, deelt Julius Von Wickede het volgende mede: De Noord-Duitsche armee bestaat uit: 1°. Het garde-korps, verdeeld in twee divisiën en vier brigades garde-infanterie, éene divisie en twee brigades garde-cavalerie. 2'. Twaalf korpsen van linie, waarvan het 12de bestaat uit de Saksische armee. Buitendien be staat er eene divisie troepen van het Groother togdom Hessen. De twaalf legerkorpsen hebben 25 divisiën of 50 brigades infanterie en 12 divisiën of 25 briga des cavalerie. Hierbij komen de 4 regimenten voor de bezet ting te Mainz, die ouder eene afzonderlijke in spectie staat. Eene brigade, infanterie heeft, evenals eene bri gade cavalerie, 2 a 3 regimenten. Bovendien heeft elk armee-korps een bataljon jagers, een bataljon pioniers en een regiment veldartillerie. De Beiersche troepen bestaan uit twee leger korpsen, ieder verdeeld in twee divisiën, elk van twee brigades infanterie en eene divisie cavale rie. Voorts behoort tot elk armeekorps eene bri gade artillerie, gèVöruid uit twee regimenten artillerie en eene afdeeliug genie te velde. De Beiersche cavalerie bestaat uit twee regimenten kurassiers, twee regiui. ulanen en zes regim. chevaux légers. De Wurtembergsehe armee heeft eene divisie infanterie verdeeld in drie brigades en eene divi sie cavalerie. Deze laatstè is verdeeld in een eska dron jagers te velde en vier regimenten ruiterij. Voorts een regiment veldartillerie. De Badensche armee bestaat uit eene divisie infanterie van drie brigades infanterie en eeue brigade cavalerie van drie regimenten. Ümtrënt de vestingen geeft hij het volgende op: In den Noord-Duitschen Bond liggen negen ves tingen "van dén eersten rang, namelijk Mainz, Coblenz met Ehrenbreitstein, Keulen, Wesel, Maagdenburg, Erlurt, Posen, Stettin en Königs- berg. Van deze is Mainz de sterkste en wegens hare ligging de'belangrijkste. Voorts zijn er 26 vestingen van den tweeden rang, waaronder Saarlouis, Minden, Glogau, Tor- gau, Spandau, Wittenberg, Neisse, Graudepz, Thorn, Kolberg, Dantzig, Straalsund, euz. Aan de Noordzee liggen de kustvestingen Swi- nemunde, Kiel en Wilhelmshaven. Voorts zijn in Duitschland nog de vestingen: Königstein in Saksen, Domitz en Mecklenburg, Ulm in Wurtemberg, Uastadt in Baden, Landau, Germersheim en Ingolstadt in Beieren. Al deze vestingen zijn voldoende gewapend met zwaar geschut, grootendeels vervaardigd naar de nieuwste constructiën. Zij zijn ook vol doende voorzien van materieel. In le Volontaire leest men het volgende: „Op het slagveld hecht men met reden veel gewicht aan het aantal schoten, hetwelk in een gegeven tijdsbestek kan gelost worden. Het is bewezen; dat gedurende hetzelfde tijdsverloop, waarin het chas- 6epotgeweer negen kogels 900 el ver brengt, door het Pruisische naaldgeweer slechts 5% kogel 500 el ver worden geschoten. De verhouding is derhalve 18: 11. De voorname oorzaak der mindere voor treffelijkheid van het laatste wapen is de bekende eigenschap daarvan, dat het na een korten tijd gebruikt te zijn gaat gloeien. Buitendien laat het gas uit en dit heeft ten gevolge dat men er niet mede kan mikken, zonder zijn oogen ernstig bloot te stellen. Vandaar dat men de Pruisen hunne geweren op de heup of de knie ziet afschieten, hetgeen natuur lijk het schot hoogst onzeker maakt. Het chassepot- geweer laat alleen gas uit bij een zeer koude weers gesteldheid, omdat de elastieke zelfstandigheid, die een deeLvhn'iijna belve/ktiaging uitmaakt, als dan eenigermate in hare beweging belemmerd wordt, maar ook dan nog verdwijnt dit ongerief reeds na iiet derde of vierde schot. In allen deele wint ons wapen het dus van het Pruisische." Le Volontaire voert ten bewijze zijner beweringen het volgende aan: Een op den linkeroever der Saar geplaatste Fransche schildwacht heeft met drie schoten, gericht op eene groep Pruisen aan de overzijde der rivier, wier bewegingen hem ver dacht vuorkwameu, drie hunner nedergelegd, ter wijl al de kogels der Pruisen voor hem in het water vielen. TELEftBAMMEN. Brussel, 4 'Augustus. Volgens de Etoite Beige zal in de troonrede, bij dé opening der Kamers uit te spreken, worden medegedeeld hóe België zijne neutraliteit opvat, welke maatregelen er genomen zijn om haar le handhaven, wélkever- klaringen de regeering op dit stuk van de oor logvoerende Mogendheden ontvangen heeft, en onder welke voorwaarden dezen zich verbonden hebben de onschendbaarheid van het Belgisch grondgebied te eerbiedigen. Athene, 4 Aug. Langs de kust der Corinthische golf heeft een hevige aardbeving' plaats gehad, waardoor de steden Amphissa en Galaxidi bene vens verschillende dorpen geheel' verwoest zijn, en 'een aantal meuschèn om het leven kwamen of gekwetst werden. Romelnschc Grenzen, 4 Aug. Viterbo is geheel door de Fransche troepen ontruimd/Morgen wor den transportschepen verwacht dm de laatste transporten naar F'rankrijk over te brengen. Er heerscht een vólkomen rust!' Florence, 4 Aug. Naar aanleiding eener inter- pèllalib vad Scialdga én'in antWóord 'op de aan merkingen, door Cialdiiii' op het regeeringsbeleid gemaakt, heefd de minister van buiteulandsche zaken heden in de zitting van den Benaat de hoop uitgedrukt, dat de vredebreuk tusschen Frankrijk en Pruisen binnen enge grenzen zal beperkt blijven en verklaard; dat Italië eene 'afwachtende (attentive) neutraliteit'zal in het oog houden. c 1 Frankrijk was ten aanzien van Rome plotseling op de uitvoering van het Septeuiber-tractaat van 1864 'teruggekomen. De Italiaansche Regeering keurt dezen stap goed, doch, overtuigd dat ge weld een zuiver moreele quaestie als de Ro- meinsche niet kan oplossen, zal ze zich door niemand het recht van initiatief laten ontnemen. De minister van linariciën deelde mede, dat de finandeele ten economische plannen, ook ten aanzien der belasting-hervorming door het minis terie ontwikkeld, reeds gedeeltelijk tot uitvoering gekomen zijn. Hij voegde er bij dat de regeeriug geen oogeublik van plan is geweest het leger te des-organiseeren. Integendeel is -dit op het oogeu blik beter georganiseerd daD ooit te voren. De regeering zal waken dat dë wetten geëerbiedigd Worden, én dat particulieren zich nieb aanma tigen te doen Wat de taak der regeeriug is. Nadat Bcialóga verklaard had, dat de gegeven inlichtingen hem haddén voldaan, nam deBenaat, Op zijn voorstel, akte dézer vér-klaringenien ging over tot de orde vah den dag.- Parijs, 4 Augustus. Er is ernstig sprake van het plan, om den markies De Oadore, die eene missie te Stockholm hééft vervuld, op zijne-terug reis met eene dergelijke zending naar 's-Hage te belasten. (A. 11. Cl.) Florence, 4 Augustus. In de Vergadering van den Senaat heeft men na langdurige discussie aangenomen de motie van orde, Toorgés'feld door Scialoga en Cambry Digny, aldus luidende: De Senaat, gehoord de verklaring van'het Ministerie, 'waarbij 'het zijn- overtuiging uitspreekt dat het vobrzien in de wapening noodzakelijk is om het land in staat te stellen zonder gevaar de gebeurtenissen af te wachten, en vértrouweude dat het Minis terie krachtdadig de openbare orde zal handha ven en alles zal verhinderen wat de vrijheid van de besluiten zou kuhnen Verminderen, die de regeering alleen het recht hééft te nehl'en, op de wijze in de constitutie 'voorgeschreven, g'hat over tot de orde van den dag. Kopenhagen, 5 Augustus. Bij een voorloopige wet wordt de Minister van Financiën gemachtigd tot het uitgeven van 5 millioen Thlj, lo krediet brieven, atlosbaar uiterlijk den 31"8n Decem ber 1872. Washington, 5 Augustus. Het bericht dat de generaals Lee, Johnston ënSheridamhunue dien sten aan Frankrijk of Pruisen hebben aangeboden, is ongegrond. i; ,-:U. .-v.. i Het bureel van landbouw schat den Ameri- kaanschen katoenoogst op 3 imlli^on balen. Parijs, 5 Aug. De bewering van de Preste, dat het bevel lot_ vertrek der F'rausche troepen uit Rome is ingetrokken, is ongegrond. Gisteren heeft de minister van eeredienst een deputatie van Katholieken ten gehoore ontvangen, welke hem kwam verzoeken om aan het hevel tot vertrek van het Fransche bezettingsleger geen gevolg te geven; de minister heeft,geantwoord, dat dit onmogelijk - was; hij voegde er bij, dat morgen de laatste soldaat liet Romeinsch grond gebied zou verlaten hebben.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3