keiid 29 Juli, ontleent de Echo de Bruxelles het I volgende Aken is bijna geheel door de troepen verlaten. Er ligt eene afdeeling van 40,000 rnan op drie mijlen afstands van de Belgische en Nederlandsche jgrenzen. I Keulen verkeert in staat van beleg. Tusschen Keulen en Trier is een versterkt legerkamp op- geslagen, steunende op de vesting Coblenz. Op die wijze is de driehoek, door Keulen, Coblenz en Trier gevormd, bezet. I Ook Mainz verkeert in staat van beleg. Onge veer 25,000 man Hessen, Beieren en Baden lig- I gen binnen die vesting. Vreemdelingen mogen de stad binnenkomen, doch haar niet verlaten. Alle inwoners hebben zich voor zes weken van levensmiddelen moeten voorzien. I Op de ruige hoogten van St.-Jugbert zijn Pruisische troepen gekampeerd; zij beheerschen van daar de Saar-vallei, en beschermen de Pruisi sche kolendistrictentevens bevinden zij zich nabij Neunkirchen, het vereenigingspunt der lijnen van Binnenbrück en Landau, zoodat zij de hoofdrouten naar Pruisen en Beieren beide in hunne macht hebben. Achter Coblenz bevindt zich mede een versterk,; kamp. Coblenz, de voornaamste Rijnvesting, in welke het Duitsche leger na een eventueele ne derlaag zal terugtrekken, is door drie forten van alle kanten gedekt: de Chartreuze, dat de vlakte van Mainz bestrijkt, de Petersberg, die de wegen van Trier en Keulen beheerscht, en Ehrenbreit- stein, dat den Rijn en den weg naar Nassau overziet. De fortificatiën van Coblenz zijn bezet met ontzettend groote stukken geschut en vèr- dragende mortieren, alle uit de Kriippsche fabriek. Tusschen Mainz en Coblenz is de ophooping van troepèn en krijgsmaterieel verbazend. Volgens de algemeene opinie zullen de Prui sische legers gecombineerd werken. Ook zal, ten gevolge van de nieuwe vuurwapenen, de tactiek geheel gewijzigd zijn. Men zal, voor de eerste maal, op het open veld zich van loopgraven be dienen. Reeds hebben de Pruisen begonnen zich achter grachten, rivieren en geïmpoviseerde li- niën te retrancheeren. Overal in de Rijnprovincie is het land met loopgraven doorsneden. Deze nieuwe strategiek zal natuurlijk een nieuwe wijze van aanvallen vorderen. Een legerkorps, saamgesteld uit soldaten van de verschillende Bondsstaten, ligt achter het Zwarte Woud. Hun hoofdmacht concentreeren de Pruisen binnen den driehoek, door den Rijn, den Moezel en de Saar gevormd. Hun linkervleugel zal steu nen op den Rijn, ter hoogte van Landauhun rechter op den Moezel, ter hoogte van Trier; hun centraalpunt zal Saarlouis wezen. In geval van een nederlaag, zouden Mainz en Coblenz hun tot wijkplaats dienen. Een machtig reserve-leger zal zich nabij Frank- ferd neerslaan. Het vertrek van de garde mobile te Parijs naar het kamp van Chalons, duurt steeds voort. Maandag vertrokken het zevende, achtste en negende bataljon. Deze drie bataljons zijn samen gesteld uit de jongelingen van de meest aanzien lijke wijken; de gelederen bestaan dus uit de fine fleur van de aristocratische en finantieele wereld. Onder de korporaals van het 8ste batal jon komt voor de jongste zoon van wijlen den baron James Rothschild. Men verhaalt, dat, toen maarschalk Leboeufde 6 jongelieden, die van de garde mobile bij hem als secretarissen gedetacheerd zijn geworden, ont ving, hij de volgende toespraak tot hen richtte Mijne heerenl wij trekken te velde en zullen een goed leven hebben, als daartoe gelegenheid is; doet zich die niet voor, is er gebrek, dat ook wel gebeuren kan, dan moeten wij ons den buik met een koppel aansingelen. Gij zult veel werk en weinig rust hebben, maar daarentegen mijne onverdeelde achting en de zelfvoldoening, voor uw vaderland nuttig geweest te zijn, indien gij u goed van uwe taak kwijt; doch onthoudt dit vooral goedbij de minste in discretie een kogel voor den kop. Leve de maarschalk 1 was het luidruchtig ant woord. Men leest in de Siècle„Toen de oorlogsver klaring geschiedde, hadden de Pruisen op de geheele grens van de Rijnprovincie en den Paltz nauwelijks 5- a 6000 man Duitsche troepen. Zij hadden gedacht, dat de soldaten van het kamp van Chalons onmiddellijk den veldtocht zouden openen, en besloten ons aan den Rijn, te Mainz en te Coblenz, af te wachten. In allerijl hadden zij de gansche landweer van het Rijngewest naar die punten gericht en aan de grenzen slechts een geringe macht geplaatst. Door de werkeloosheid onzer troepen die zeker gewichtige, maar voor ons onverklaarbare oorzaken heeft gehad is die toestand ten eenenmale gewijzigd. Honderd duizenden krijgslieden bezetten thans de positiën, die zonder slag of stoot zouden zijn veroverd, indien wij terstond hadden gehandeld, en den Paltz en de Rijnprovincie bezet; wij zouden dan den oorlog op 's vijands bodem hebben overge bracht." Aan een rapport van den majoor-generaal van het Rijnleger Leboeuf is het volgende ontleend: De mond- en krijgsbehoeften vloeien toe. De ont scheping en het opslaan van de eetwaren en munities gaat snel te werk. Het land levert zeer groote hulpbronnen op, om vleesch en versche groenten te verkrijgen; maar de militaire admi nistratie zorgt dat zij zooveel mogelijk gespaard blijven, en men vermijdt ook de onmatige prijs- verhooging, die aan bijna alle oorlogen voorafgaat. Deze voorzorgen zijn te meer noodig, omdat wij een land voor ons hebben, dat reeds door zeer groote requisites getroffen is. Wurtemburg heeft zes reserve-lazarets opge richt en wel te Niedernau, Tubingen, Reutlin- gen, Lonsberg, Ludwigsburg, Niertungen en Mer- gentheim, te zamen ruim 1000 bedden tellende. Deze inrichtingen zijn natuurlijk nog niet vol doende; een aantal aanzienlijke familiën en fa brikanten hebben thans hunne bezittingen of fabriken voor hetzelfde doel geheel of gedeelte lijk beschikbaar gesteld. Verscheiden Roumaansche officieren zijn te Pa rijs aangekomen, om verlof van het Fransche Gouvernement te vragen, ten einde deel te nemen aan den oorlog tegen Pruisen. Dit verlof is echter geweigerd. Op initiatief des Keizers is voor den tegenwoor- digen veldtocht de schako bij het leger afgeschaft. Deze maatregel is door het leger zeer goed ont vangen. Men verzekert dat de Amerikaansche generaals Lee en Beauregard, die gedurende den Arneri- kaanschen oorlog hunne namen bekend hebben gemaakt, hun degen ter beschikking van Frank rijk hebben gesteld. De koning van Pruisen zal zijn hoofdkwartier vestigen te Coblenz. Ems is veranderd in een groot lazaret voor de gewonden, en twee stoom- booten, de Friede en de Humboldt, worden in ge reedheid gebracht voor het vervoer der gekwet sten. In de Parijsche correspondentie van de Indé- pendance leest men, dat, toen het eskader van den admiraal Bouët Willaumez Kopenhagen voorbijstoomde, aldaar groote vreugde is aan den dag gelegd. De bemanning van het admi raalschip de Surveillante is aan land geweest en zoo hartelijk mogelijk ontvangen. TELEGRAMMEN. Weenen, 1 Aug. Bij de heden plaats gehad hebbende seriëntrekking der Oost. Aand. 1860, zijn de volgende 65 seriën uitgetrokken 238, 240, 448, 738, 1175, 1469, 2375, 3010, 3388, 3486,3577,4232, 4532, 4993, 5138, 5346,5621,6195, 7105,7425, 7553, 7591, 7622, 7686, 8818, 9155, 9166, 9284, 9345, 9597, 10013, 10326, 10686, 10736, 10793, 10823, 11041, 11410, 11432, 11785, 11850, 11952, 12426, 12685, 12737, 13002, 13235, 13495, 13672, 13815, 13996, 14801, 15007, 15233, 15461, 15598, 16270, 16760, 17917, 18376, 18506, 19119, 19163, 19178, 19752. Saarbrtlcken, 1 Augustus. Van het oorlogstoo- neel is het volgende te vermelden De verbinding van Saarlouis met Trier en Saarbrücken is vol komen vrij. De weg naar Saarburg is open; Her- zing is door de Duitschers bezet. Eene vijande lijke kolonne infanteristen, waarbij ook artillerie was, heelt, zooals bereids gemeld is, een aanval op Saarbrücken gedaan, waarbij de vijand is te ruggeslagen. Van de onzen werden een huzaar gedood en twee fuseliers gewond; ook zijn twee paarden gedood. Eene vijandelijke kolonne is naar St.-Arnual en Gersweiler opgerukt en heeft Waldungen be zet. De vijand heeft een levendig geweervuur geopend en eene verschrikkelijke hoeveelheid mu nitie verkwist. Huncken, 2 Augustus. Als officieel wordt ge meld, dat gisteren een verkenning van Beiersche lichte ruiters en Pruisische huzaren bij Werzel- brünn plaats had. Ddar hadden zij eene ontmoe ting met een Fransche veldwacht. Een vijandelijk officier en verscheidene soldaten, alsmede twee Pruisische ruiters werden gewond. Van de Beier- schen werd niemand gekwetst. Frederlluhaven, 2 Augustus. Hedennamiddag te halfvijf is het Fransch eskader, sterk acht oor logschepen, hier voorbijgestevend. Het heeft zich oostwaarts in de richting van Larsoe begeven. Parys, 2 Augustus. Het Journal O/pciel zegt in zijn wekelijksch overzicht: „Laten wij oorlog voeren niet tegen Duitschland, maar tegen Prui sen, of liever tegen de politiek van den heer Von Bismarck." Na verder herinnerd te hebben aan den vrede van Villafranca en aan de vriendschappelijke bijeenkomst in 1861 tusschen koning Wilhelm en keizer Napoleon te Compiègne, wordt gezegd: „De keizer heeft reeds vóór Sadowa zijne denk beelden ten gunste der wenschen en belangen van de Duitsche natie aan den dag gelegd, door de rechten van Pruisen en van de Middelstaten van Duitschland te vereenigen met de handhaving van Oostenrijks gewichtige positie onder de Duit sche staten. De uitvoering van dit programma zou aan Duitschland de rampen van het despotisme en den oorlog bespaard hebben." Het blad gispt verder de gewelddadige politiek van den heer Von Bismarck, die den staat van oorlog in Duitschland heeft te voorschijn geroe pen, door de onafhankelijkheid van de andere Staten op te offeren aan de eerzucht van Pruisen. Het blad betreurt het, dat koning Wilhelm zich onderwerpt aan de heerschappij van een minister, die zoo weinig geweten heeft, en voegt er bij, dat Frankrijk niet minder den toestand betreurt, waarin Pruisen de Zuid-Duitsche staten heeft gebracht, wier belangen door den keizer na Sadowa behartigd zijn. De traditioneele sympathie van Frankrijk voor de Zuid-Duitsche staten over leeft den oorlog. De keizer wil dat de Duitsche staten vrijelijk over hun lot zullen beslissenhij wil Duitschland bevrijden van Pruisens verdruk king; de rechten hunner Vorsten overeenbrengen met het rechtmatig streven der volkende over- heersching tegengaan, waarmede Europa gaande weg bedreigd wordt; de Deensche nationaliteit bewaren voor een volledigen ondergang, en een billijken en duurzamen vrede voor Europa ver overen op den grondslag der begrippen van ge matigdheid, rechtvaardigheid en recht. Dat ziju in 't algemeen de denkbeelden, die geleid hebben tot den tegenwoordigen strijd. De oorlog die thans begint is geen oorlog uit eerzucht, maar een oor log, ondernomen om het evenwicht te herstellen, om den zwakke tegen den sterke te verdedigen, om eene groote bekommering weg te nemen, en om strafwaardige handelingen te kastijden. Frank rijk stelt vertrouwen in de openbare meening; het wil Duitschland niet langer dienstbaar ge maakt zien aan de eerzucht en het egoïsme van Pruisen. De Duitschers zeiven zullen ten slotte de Ioyauteit van Frankrijk en den keizer erkennen. Florence, 2 Augustus. De regeering concen treert troepen aan de Romeinsche grenzen. Rome, 2 Augustus. Het Pauselijk leger wordt op voet van oorlog gebracht. De verlofgangers zijn opgeroepen. De Fransche vrijwilligers hebben van Leboeuf de vergunning verkregen te blijven. Civita-Vecchia wordt in staat van verdediging ge bracht; aan de Italiaansche grenzen worden sterkten aangelegd. 54 millioen chassepot-patronen zijn aangekomen. Terona, 2 Augustus. De regeering heeft 10,000 paarden en 1500 muilezels besteld. In de mili taire bakkerijen heerscht groote bedrijvigheid. Hetz, 2 Augustus. Hedenmorgen te 11 uren hebben de Fransche troepen eene aanvallende hou ding aangenomenzij rukten over de grenzen en in weerwil van de sterke positie van den vijand waren eenige bataljons voldoende om de hoogten te vermeesteren, die Saarbrücken bestrijken. Onze artillerie verdreef den vijand spoedig uit de stad. Om 1 uur was de operatie afgeloopen. Londen, 2 Augustus. In het Lagerhuis heeft de heer Gladstone op eene interpellatie geant woord, dat hij het niet raadzaam acht aan het Huis mededeeling te doen van de onderhande lingen, indertijd door lord Clarendon met Prui sen en Frankrijk gevoerd over eene ontwapening. De heer Gladstone voegde er bij, dat de baron v. Brunnow, Ruslands gezant, den 13a,n Juli heeft voorgesteld dat de groote Mogendheden een pro tocol zouden redigeeren, waarbij, ter voorkoming van een conflict, de Pr>ns v. Hohenzollern voor altijd afstand doet van de candidatuur voor den Spaanschen troon. Dit voorstel was toen echter nog niet officieel. Eerst den 18den Juli werd het officieel voorgesteld, doch toen was het te laat. Brussel, 2 Augustus. De verkiezingen voor de Kamers zijn ongunstig uitgevallen voor de libe ralen. Het resultaat daarvan is, dat de Kamer van afgevaardigden samengesteld is uit 51 libe ralen en 73 clericalen, en de Senaat uit 28 libe ralen en 34 clericalen. Men vreest in verscheidene steden voor onlusten. Weenen, 2 Augustus. De Morgenpott maakt, onder waarborg van authenticiteit, het volgende openbaar: „In het begin van Juni 1866 ging de groothertog van Baden naar Berlijn, om bij den koning van Pruisen een laatste poging aan te wenden ten gunste van Sleeswijk-Holsteiu. De koning deelde den groothertog onder anderen mede, dat Von Bismarck formeel had voorgesteld, om het Saardal aan Frankrijk af te staan, doch dat hij, koning, en de ministerraad zich tegen dit voorstel hadden verklaard. De Morgcnpoit be tuigt, dat deze openbaring geput is uit het notitie boek van den groothertog van Baden. De alhier verschijnende Presse, in een hoofd artikel sprekende over de houding van Oostenrijk in den oorlog, betoogt dat Oostenrijk sedert 1866 een politiek gevolgd heeft, waarbij het zijne be langen in 't oog hield, terwijl een gedeelte van Oostenrijks bevolking eene gevoels-politiek ge volgd wilde hebben, hetzij eene van sympathie voor, hetzij eene van wraakneming tegen Pruisen. Pruisen en Frankrijk hebben beiden zich zoo vijandig mogelijk tegen Oostenrijk betoond. Doch uit het oogpunt van verraad, list en huichelarij heeft zich Pruisen het meest doen kennen. Sedert Sadowa is het Frankrijks staatkunde geweest eene alliantie met Oostenrijk te zoeken, terwijl Prui sen met zijn streven om Duitschland onder de banier van het Huis Hohenzollern te brengen, Oostenrijk heeft willen verpletteren. Eene over winning van Pruisen in den tegenwoordigen oor log zou de vernietiging van Oostenrijk zijn. Eene overwinning van Frankrijk daarentegen zou het overwicht van die mogendheid grondvesten, waar tegen Oostenrijk zich alleen din zou verheffen, wanneer Duitschland bedreigd werd. De taak van Oostenrijk is dus om een bond van neutrale mogendheden te vormen tot behoud van het even wicht in Europa, des noods door kracht van wapenen. Mainz, 2 Augustus. De koning van Pruisen heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd Aan het Legert Geheel Duitschland staat eendrachtig en gewa pend tegenover een naburigen Staat, die ons on verwacht en zonder grond den oorlog heeft ver klaard. Het geldt de verdediging van het bedreigde vaderland, van onze eer, van eigen haard. Ik aanvaard heden het bevel over de gezamen lijke legers en trek getroost naar den strijd, dien onze vaderen in gelijke omstandigheden in vroe ger dagen roemvol hebben gestreden. Vol vertrouwen richt met mij het gansche va derland de oogen op u. God de heer zal met onze rechtvaardige zaak zijnl Wilhelm. Londen, 3 Augustus. Het Lagerhuis heeft gis terenavond het supplementair krediet van 2 mil lioen p. s. voor militaire en maritime uitgaven goedgekeurd. De Morning Post verklaart de terughoudendheid van den heer Gladstone hierdoor, dat hij den uit slag afwacht der diplomatieke stappen, die gedaan zijn om zich te vergewissen of de onderteekenaars van het tractaat van 1839, evenals Engeland, bereid zijn tot nakoming hunner verplichtingen betreffende België. Hetzelfde blad verklaart het gerucht van Fran sche zijde, betreffende het voornemen van Enge land om Antwerpen te bezetten, voor een dwaas heid. Parys, 3 Aug. De Fransche bladen deelen een aantal bijzonderheden mede over het gevecht van gisteren. Aan de Fransche zijde zijn 11 man gesneuveld, waaronder 1 officier. De divisie Frois- sard nam alleen aan het gevecht deel tegen drie divisies Pruisen. Saarbrücken is gedeeltelijk verbrand. De mitrail- leusen hebben een buitengewone uitwerking gehad. De hoogten bij Saarbrücken, thans in het bezit van de Franschen, bestrijken den spoorweg naar Trier. Men verzekert dat 250,000 man Pruisen tus schen Saarlouis en Saarbrücken staan. Brussel, 3 Aug. In den afgeloopen nacht hebben hier ernstige manifestation plaats gehad in ver band met den uitslag der verkiezingen. Verschil lende benden hebben de stad doorkruist onder het zingen van de Brabanjonne en de Marseil laise. Aan het college van St.-Loi'is en [het klooster der Jezuïeten zijn de glazen met straat - steenen ingeworpen. De rust is geheel hersteld. Gent, 3 Augustus. De verkiezingen hebben gisterenavond en dezen nacht aanleiding gegeven tot ernstige ongeregeldheden, waarbij eenige kloosters zijn verwoest. De gendarmerie heeft de bedreigde punten bezet. Toen de troepen waren aangekomen, was de orde hersteld. Ook te Brussel hebben eenige ongeregeldheden plaats gehad. Bij Koninklijk besluit is de Kamer bijeenge roepen tegen den S.iea dezer. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Burgerlijke Stand van Leiden van den 28sten Juli tot en met den 3den Augustus. Gehuwd: G. M. Houwaard jm. en C. Vrij jd. Bevallen: E. E. De Wit, geb. Ditjes, Z. J. Van den Berg, geb. v. d. Linden, D. J. Holswilder, geb. Privé, D. E. Smagtel, geb. Haasbeek, D. J. E. Van A9, geb. Vnu den Dop, D. Ch. Dozy, geb. Van Tertbolen, D. S. L. Van den Berg, geb. Van dor Plas, Z. M. Schouten, geb. Azier, D. M. li. Sibbelee, geb. Favot, D. J. W. Vnn DaalcD, geb. v. d. Steen, Z. M. Smittenaar, geb. Onderwater, Z. J. Gijzcnij, geb. Stikkelorum, Z. A. M. Kohlbcck, geb. Van Bergen en Henegouwen, Z. C. Filippo, gob. Tcrdu, Z. A. E. Staal, gob. Segers, D. P. Mooten, gob. Hansolaar, D. S. Bazel, geb. Hcymans, Z. D. Sanders, geb. Spijkerman, D. S. Cb. J. Segaar, geb. Meuzel, D. Overleden H. Boma 61 j. W. Van der Wijngaard 46 j. W. Gccben D. 2 m. L. Ncutcboora Z. 2 j. A. J. Vcrvark 32 j. P. F. Van Brussel Z. 22 j. J. Van Wijk Z. 23 m. T. Leyen V. 38 j. P. De Wringer 65 j. E. Vau Zwol Z. 1 m. J. Kranendonk Z. 3 m. J. Kenbeek, wed. I. Stikkelorum 79 j. G. A. Jong, geb. De Vries, 37 j. C. M. Sloots Z. 5 m. C. M. Van der Burgh D. 3 j. G. A. Van Steenbergen Z. 6 m. C. Alkemade 29 j. J. Piket D. 1 m. LAATSTE BERICHTEN. 's-Hace, 3 Augustus. Z. M. heeft heden in een open rijtuig een tocht door het Westland gedaan. Amsterdam, 3 Augustus. Rogge, stemming ruim prijshoudend. Petersburg 182 c. z/k.Galatz 200 c. z/k.; dito 198 [v. b. Levering, stemmingjiets vaster; October 195, 196. Raapolie vliegend 45j|; voor jaar 42najaar 42. Lijnolie vliegend 31najaar 315*

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3