te behuoren tot het vaste korps ambtenaren en beambten der Maatschappij." De N. It Ct. ontvangt heden mededeeiing van het volgend schrijven van den graaf C. Van By- landt, Nederlandse!) gezant bij den Noord-Duit- schen Bond, aan de heeren Kraemer en Van der Pot te Rotterdam: Berlijn, 29 Juli 1870. Weledele Heeren I In antwoord op UEd. schrijven, van 25 Juli 11. haast ik mij U te berichten, dat er reeds meer dere stappen door het gezantschap gedaan zijn, om de vergunning der Bondsregeering betreffende den uitvoer van steenkolen uit Pruisen naar Ne derland te bewerken. Aangezien de Nederlandsche regeering, krach tens het laatste handelsverdrag met Frankrijk van 1865, niet bij machte is, harerzijds den uit voer van steenkolen uit Nederland te verbieden, heeft de Bonds-regeering het voor noodzakelijk gehouden, om het decreet van 16 Juli 1.1. streng te handhaven. Ontvangt, Weledele Heeren! de verzekering mijner bijzondere achting. Van geachte zijde wordt uit Utrecht aan het Dag blad v. Z.-H. o. a. geschreven „Over de militaire zaken wil ik u het een en ander melden, hetgeen ik geloof, dat aan onze neu traliteit volstrekt geen schade doen zal en toch velen belang zal inboezemen. „Bij het Nederlandsche leger heerscht tot he den een zeer goede geest, die zijn oorsprong vindt in eene groole mate van vertrouwen op de goede maatregelen, welke tot hiertoe zijn verordend en waarin een flinke geleidelijke gang is te be speuren, dieu men algemeen toeschrijft aan het be leid van den chef van den generalen staf, den kolo nel Booms; het vertrouwen in het beleid van dien kolonel is dan ook zoo groot, dat hij door onze militairen minstens op éene lijn gesteld wordt met de generaals Leboeuf en Von Moltke. „De leger-iudeeling is dan ook zeer goed; alles is geregeld zooals het voor een leger behoort te wezen." Blijkens eeDe bekendmaking van de Landdrostei te Aurich mogen, ter voorkoming van bespieding en toevoer tot den vijand, geene schepen uit eenige haven van Oost-Friesland naar zee, naar de Wadden of naar Nederland uitloopen, zonder dat de manschap en de lading door de autori teiten nauwkeurig onderzocht zijn. De autoriteiten moeten daarvoor den schipper eene verklaring geven. Elk schip, dat uit eene Oost-Friesche haven in eene andere binnenloopt zonder zulk een attest, zal in beslag worden genomen, en de manschappen en de schipper zullen in hechtenis worden genomen. De Noord-Duitsche spoorwegtelegraafkantoren zijn gedurende den tegenwoordigen oorlog voor het bijzonder telegrafisch verkeer gesloten. Z. M. heeft aan P. J. Van SanteD, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Breskens en als zoodanig benoemd Chr. J. Cornelis. Z. M. heeft aan J. J. Loomans, brigadier der rijksveldwacht te Coevorden, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het „Algemeen Eereteeken," hem door Z. M. den Koning van Pruisen geschonken. Z. M. heeft goedgevonden den lsten luit.-kwar- tierm. A. E. H. Knaap, van het 4de reg. inf., op non-act. te stellen, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; te benoemen: bij het reg. veld-art., tot lsten luit.-kwartierm. M. L. Moggenstorm, van het korps; bij het 3de reg. inf. tot lsten luit.-adm. van kleed, en wap. (n. o. v. r.), den 2den luit.-adm. van kleed, en wap. P. D. Bazendijk, van het korps; bij het 1ste reg. huz., tot lsten luit.-adm. van kleed, en wap. (n. o. v. r.), den 2den luit.-adm. van kleed, en wap. M. Sluis, van het korps. Z. M. heeft goedgevonden den kapit. W. Bel- laard Lormier, van het 7de reg. inf., op pensioen te stellen, en het bedrag van dat pensioen te be palen op 1005 'sjaars. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der inf. te benoemen, tot. kapit. van de 3de kl. (n. o. v. r.), bij het 7de reg., den lsten luit. C. Van Maanen, van het. 6de reg. Z. M. heeft aan den Oost-Indischen ambtenaar A. C. Schepper, laatstelijk 2den stuurman bij de gouvernements-marine in Nederlandsch Indië, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Katwijk a/Zee, 1 Augustus. Heden ontlastte zich boven deze gemeente een zwaar ouweder. De bliksem is omstreeks 4 uren in het Paviljoen- Badhuis geslagen, zonder evenwel aanzienlijke schade te veroorzaken. (De badgasten zijn alzoo met den schrik vrijgekomen. Bodegraven, 2 Augustus. Ofschoon door het op roepen der lichtingen tot verdediging onzer gren zen, het getal werklieden vrij wat verminderd is, naderen toch onderscheidene woonhuizen hunne voltooiing. Een dertigtal wordt onder de kap gebracht en daaronder zijn gebouwen, die uit een architectonisch oogpunt beschouwd, huune makers eer aan doen. Met November zullen, op enkele uitzonderingen na, verreweg de meeste der nieuw op te trekken huizen bewoonbaar zijn. Hbldbr, 2 Augustus. Tot verbetering van het vorig bericht omtrent de entering van het kruit schip, dient het volgende: Zoodra de beklimmer een steek van den schildwacht ontving, viel hij in de sloep, waarop allen wegroeiden. Het is on bekend wie het waren. De politie doet onderzoek. 's-Gravenhagb, 1 Augustus. Heden is hier voor het eerst te 4 uren op het Buitenhof de groote wachtparade gehouden, waarbij alle officieren van het garnizoen tegenwoordig waren. Voor- loopig zal dit dagelijks het geval zijn. Het cu rieuze was evenwel, dat niemand der toeschou wers iets van deze militaire vertooning begreep, en er dus ook weer allerlei gissingen gemaakt werden. Men brengt dit natuurlijk in verband met het bezoek van den Franschen adelborst, omtrent wiens bedoelingen men evenzeer zich verdiept in beschouwingen zonder grond. De kust wordt in de laatste dagen ook vóór het bezoek bewaakt, ofschoon, dunkt ons, éen man met een kijker op de baak alle militaire wachtposten on- noodig zou maken. Gisteren zijn er ook artille riebatterijen te Scheveningen aangekomen. 's Gkavbnhaos, 3 Augustus. Bij Zr. Ms. besluit van den 27sten Juli is bepaald, dat art. 3 van het besluit van 26 Febr. 1858 n°. 64, betreffende het overplaatsen van officieren bij het reg. grenadiers en jagers, wordt ingetrokken en buiten werking gesteld. Gisterenavond is er in het kamp bij Waals dorp door de kapel, onder directie van den heer Dunkier, muziek uitgevoerd. Vele officieren had den zich uit de residentie naar het kamp begeven, om de muziek-uitvoering bij te wonen. Aanstaanden Vrijdag, den 5Jon dezer, zal in den tuin van het K. Z. B. Genootschap van Acclimatatie eene buitengewone muziekuitvoering plaats hebben door de mannenzangvereeniging Caecilia, van 's-Gravenhage, met medewerking van het muziekkorps van het regiment grenadiers en jagers onder directie van den heer F. Dunkier, geheel ten voordeele van het Boode Kruis. Den 17don, I8dei> en 19den September a. s. zal door het K. Z. B. Genootschap van Acclimatatie, op het terrein van dat Genootschap, eene tentoon stelling van pluimgedierte worden gehouden. Dei.ft, 2 Augustus. Gistefpnnamiddag omstreeks halfeen, heeft Z. M. de Koning, gekleed in gene- raals-uniform en vergezeld van een adjudan^ en ordonnance-officier, in een open rijtuig gezéten, een bezoek gebracht aan de patroon fabriek alhier. Na een oponthoud van ruim twee uren, verliet Z. M. na H.D. tevredenheid over den gang van zaken te kennen gegeven en zich minzaam met verschillende beambten der werkplaats onderhou den te hebben, de inrichting, zich weder naar 's-Hage begevende. Het trok algemeen de aandacht hoe Z. M., zoowel bij H.D. aankomst als vertrek, zich gedu rende eenige oogenblikken belangstellend met den portier der inrichting, den sergeant H. Schoen makers, onderhield, zich informeerende naar de oorzaak van het verlies van zijn been, de gele genheid waarbij hij de Java-medaille had ver diend, alsmede naar zijn ouderdom. Hoewel de bewoners der Buitenwatersloot slechts kort te voren van de komst van Z. M. onderricht waren, was deze buurt in een oogwenk met tal van nationale vlaggen versierd. Utrecht, 2 Augustus. Tot kommandant van het hoofdkwartier alhier is benoemd de kapitein plaat selijke adjudant te 's-Hage, J. A. Hengst, ten ge volge der ongesteldheid van den kapitein J. C. Groenewoud Swijs. Zwolle, 1 Aug. Ten noorden en ten zuiden van het stations-emplacement worden batterijen ge steld, ten einde de toegangen tot de wegen naar Groningen en Arnhem te kunnen bestrijken. Het plan is hier dertig stukken geschut te plaatsen. Wijhe, 1 Augustus. De waterstand op de Vecht is zoo laag, dat zelfs bijna ledige vaartuigen op sommige plaatsen de rivier niet meer bevaren kunnen. Ook hier is gebrek aan water. De sloten staan bijna geheel ledig. De IJsel is zoo laag, dat men die voor een gedeelte kan bewandelen. Het vee heeft ook groot gebrek aan drinkwater. INGEZONDEN. Aan de uitgevers van de Kleine Courant HET NIEUWS VAN DEN DAG. De inhoud van Uwe courant is veelal uitmun tend van geest en toon; men zal haar steeds gaarne lezen wanneer dit niet onmogelijk wordt gemaakt door slordige typographische uitvoering. Een abonnement van f7,20'sjaars, op een goed dagblad is zeker goedkoop, maar die prijs is te hoog voor een riem misdruk, al was het op dik papier. Het is wenschelijk en rechtmatig dat het papier redelijk en de druk goed worden. D. HARTEVELT. Greld- en Efïectenmarlrt. Amsterdam, 26 Juli tot 1 Augustus 1870. Een overzicht van den loop der Beurs kan, in beweeglijke tijden als de tegenwoordige, niet dan een zeer betwistbaar belang hebben. Is het waar dat aan den eenen kant mag worden ge constateerd dat er over 't geheel meer kalmte en bezadigdheid heerschen en kan het niet wor den ontkend dat deze toestand eene betrekkelijke waarde bezit, aan den anderen kant mag niet worden vergeten dat, schoon ook de prijzen reeds zeer laag gevallen zijn, de kansen van den oorlog zóo kunnen loopen, dat het minimum waartoe zij kunnen dalen nog lang niet bereikt is. Minder dan ooit mag men zich thans ontveinzen dat het lot van landen en volken, het lot van gansch Europa aan een zijden draad hangt en dat de oorlog, wiens feitelijk bestaan weldra door het eerste kanonschot zal worden aangekondigd, den volken op millioenen bij millioenen schats en op duizendtallen van dooden en gewonden zal komen te staan; de welvaart van Europa heeft nu reeds een knak gekregen, die in geen jaren te herstellen zal zijn. Maar hoe zwart wij de toekomst ook mogen inzien, hoe weinig waarde wij op den duur hech ten aan den eenigszins verhoogden koers dei- fondsen, wij laten den moed niet zinken en, op dit punt conservatief, roepen wij onze vrienden toelaat u niet door den stroom medeslepen en werp uwe fondsen, wit er ook gebeure, niet a tout prix op de markt! Evenals na eiken nacht de morgen weer daagt, en na eiken regen de zon weer doorbreekt, zoo ook volgt op eiken oorlog weer vrede, en iedere vrede brengt zijn eigen zegeningen, zijn eigen welvaart mede. En al mogen nu de vroegere hooge prijzen der fond sen, althans in een reeks van jaren, niet weder bereikt worden, zeer zeker zullen zij, bij een eventueelen vrede, toch verre boven het oorlogs standpunt rijzen. Voor het oogenblik bedragen de kredieten voor de oorlogsbudgets verleend de volgende millioenen voor, Frankrijk fr. 550, voor Engeland 2, voor Italië fr. 16, voor den Noord-Duitschen Bond ths. 100, voor Nederland 4 millioen gulden enz., in het geheel omstreeks vijf honderd millioen gul den om te beginnen voor voorloopige on kosten I Dat geld uiterst moeilijk te verkrijgen is, be hoeft wel geen betoog; prolongatie wordt steeds op 8 pCt. genoteerd, doch ook tot dien prijs gelukt het niet altijd te kunnen beleenen. De Neder landsche Bank verhoogde verleden week haar rentetax weder met 54 pCt. en men verwacht dat zij dit hedenavond na het sluiten van den week staat herhalen zal. Trouwens alle Banken in Europa zien zich verplicht de rente te verhoogen, en niettemin vloeien er groote sommen klinkende munt weg; de voorraad in munt en muntmateriaal bij de Fransche Bank verminderde in de afge- loopen week met fr. 70,370,000, die der Engelsche Bank met 1,088,025 pd. st. Het Fransche Bank papier doet 1 pCt. disagio, omdat men vreest dat de Bank gemachtigd zal worden de verwisseling harer biljetten tegen klinkende munt zeer te beperken, zoo niet tijdelijk te staken. Wij zullen ons onthouden om in détails te treden omtrent de dobbering, welke de prijzen der effec ten in de afgeloopen week ondergingen, omdat wij, zooals wij reeds opmerkten, daar niet veel gewicht aan hechten en de betrekkelijk gunstiger stand niet gerechtvaardigd achten door den be- staanden toestand. Alleen heeft men zich meer gewend aan het denkbeeld dat de oorlog is uit gebroken en wacht men op oorlogsfeiten om zijn nieuwe kansrekeningen op te bouwen. BUITENLAND. De Duitsche correspondenten op het tooneel van den oorlog schrijven belangrijke bijzonder heden omtrent de organisatie van den genees kundigen dienst. De licht gekwetste soldaten zul len zoo ver mogelijk van het hoofdkwartier ver wijderd worden. De zwaar gewonde soldaten zullen zooveel mogelijk in de nabijheid blijven, opdat het vervoer hun toestand niet verergere. Ten einde de uitvoering van deze maatregelen gemakkelijk te maken, is het land verdeeld in kwartieren. De woningen waariD de gewonden zullen verpleegd worden, zoomede de beschik bare plaats, ten einde opeenhooping te vermij den, zijn voor ieder dorp op lijsten aangeteekend. De geneesheer is voorzien van een zeker aantal perkamente etiquetten, waarop hij, na het leggen van het eerste verband, alle punten aanteekent, welke zijn collega, die na hem de gewonden zal verplegen, kunnen te stade komen. Tot dusver kwamen de gewonden meestal zonder eeriige aan wijzing in het hospitaal aan, zoodat de genees heer naar den toestand van den lijder moest raden. Ieder soldaat is buitendien voorzien van een soort van halsband, zijnde een etiquette, waarop het legerkorps, het regiment, het bataljon en de kompagnie waartoe hij behoort, zoomede het volgnummer, zijn aangegeven, ten einde de iden titeit te kunnen bewijzen. Ook bezit ieder soldaat een zeker aantal correspondentiekaarten, om ten allen tijde berichten aan zijn bloedverwanten kunnen zenden nieuwe zullen worden verstrek zoodra de voorraad verbruikt is. Het Journal Official behelst de volgende tijding van het oorlogstooneel 1 Augustus 10 uren 's morgens. De Keizer 1^ aan de Maatschappij van den Oosterspoor, zijn gelukwenschen doen toekomen voor de t bazende snelheid, waarmede, zij het vervoer r( troepen en materieel heeft bewerkstelligd. Tit, ambtenaren van deze maatschappij zijn gedfs reerd. 1 Augustus. De schako is afgeschaft oplasti. Keizers; deze maatregel, zeer goed door leger ontvangen, zal binnen weinige dagen gevoerd worden. Gisteren heeft de Keizer de omstreken n Metz bezocht, vergezeld van den generaal 0. finière, kommandant van de genie. Tot dusver verneemt men niet anders di ontmoetingen van weinig belang van de vet posten des legers. Naar het zeggen van dea teurs is men in de vijandelijke gelederen n baasd over de dracht van ons geweer. Zij oie treft alle verwachting. 1 Augustus, 12 uren. De Beiersche voorpost hebben een stelling aan de Lauter ingenomei Het Noord-Duitsche gouvernement vermeert thans de vloot door particuliere schepen, cl er toe geschikt zijn, te huren, om ze als oorli schepen uit te rusten. Hunne bemanning woi};- bij de bondsmarine opgenomen en volgens lÜ internationaal recht behandeld, wat bij krijg» vangenschap van belang is. Ofschoon het ei|wj dwaasheid schijnt houten schepen tegen panb fregatten over te stellen, heeft toch de ervar.: in den Amerikaanschen oorlog geleerd, dat van onberekenbaar nut zijn tegen die gro schepen, die zich slechts met moeite kum bewegen. Zoo heeft admiraal Faragut met zi: houten schepen de gepantserde vloot der Zur lijken geforceerd en zich een doortocht gebat tot de Mississippe, waardoor hij het bewijs j leverd heeft, dat een hout schip zeer goeds. gevecht met een gepantserd schip kan aannenm als het maar goed bemand en aangevoerd is. De Siècle meldt uit BeuzonvillesHet SS9te lint regiment heeft de Chassepots beproefd onj lukkig op zijn eigen soldaten. Verleden Dinsda. avond te halftwaalf had een kompagnie de voorpt ten betrokken. De vooruitgeschoven posten waai ten zorgvuldig, daar de Pruisen slechts opeeni: kilometers afstands stonden. Bij vergissing sclio een soldaat zijn geweer af. Meerdere schildwac: t ten volgden zijn voorbeeld. Een kapitein wit' 'I aan 't vuren een einde maken, maar de wit was te sterk, en zijn stem bereikte de soldat: niet; een kogel drong hem in de dij, de overs Renniton en generaal Blanchar kwamen ook o;. het alarm af, 't welk op een veldslag had km nen uitloopen, want de Pruisen maakten zie reeds marschvaardig, toen ook zij van de dm ling onderricht werden. Den volgenden mor;- nam men 2 dooden van 't 33ste reg. op; vier? wonde soldaten en de kapitein zijn naar Nej gezonden. Aan eene particuliere correspondentie uit W# nen aan de lndépendance ontleenen wij het vo gende Bij gebrek aan nieuws van het oorlogstoon» maken onze bladen allerlei gissingen over de oei zaken van het dralen van Frankrijk om Pruis aan te vallen. Waarom dit berekend oponthos in de met zooveel ophef aangekondigde operate Een groot aantal Oostenrijksche bladen schrif dit hieraan toe, dat Napoleon III bondgenoot zoekt. Hij zou vooral krachtige pogingen in t werk stellen om Oostenrijk voor zich te winuB Het gerucht dat graaf Vimercatti alhier wor verwacht om een verbond tusschen Frankrijl Oostenrijk en Italië voor te stellen, wordt druk levendig besproken. Een Fransch-Italiaansche alliantie wordt, het oog op zekere feiten, als zeer waarschijn!)! beschouwd, maar een verbond tusschen Frati rijk en Oostenrijk ontmoet zooveel te meer geloof. Bovendien winnen de pogingen ten gunste!# onzijdigheid al meer en meer veld, en kantnt zich hier en daar heftig aan tegen iedere po! tieke gedragslijn in het voordeel van frankrijl Het Journal des Dèbats behelst een brief pater Hyacinthe, die een welsprekend prote inhoudt tegen de vaststelling van het onfeilbst heids-dogma. „Omdat ik christen ben en het wil blijreu zegt hij in dezen brief, „verhef ik mij zoo moedelijk mogelijk tegen het bewijzen van bij' goddelijke eer aan een mensch, die men aan geloof, ik zou haast zeggen aan onzen godsdietó opdringt, als in zijn persoon vereeuwigd de hes schappij en de onfeilbaarheid; een heerschap! die onbestaanbaar is met den geest des evan? lies, welks vertegenwoordiger hij is; een onfo baarheid, die indruist tegen de natuur der waaruit hij evenals wij gekneed is." Aan een Keulsche correspondentie, gedagl

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2