nadat wij óns wederzijds ten oorlog hadden toe gerust, het voorstel zou gedaan hebben om te za- men, aan de spits van een millioen geoefende soldaten, tegenover het onvoorbereide Europa de Fransche plannen met geweld door te zetten. 1 |„Het zou mij niets verwonderd hebben voor of na den eersten veldslag het voorstel te hebben ontvangen om, op den grondslag van de voorstel len van Benedetti, ten koste van België den vrede te sluiten. „Wat den tekst dezer voorstellen aanbelangt, heb ik nog op te merken dat het ontwerp, dat zich in onze handen bevindt, van voor tot achter eigenhandig door den heer Benedetti geschreven is op papier van de keizerlijk-Fransche ambas sade, en dat de hier aanwezige ambassadeurs van Oostenrijk, Engeland, Rusland, Baden, Beieren, België, Hessen, Italië, Saksen, Turkije en Wur- temberg het origineele ontwerp gezien en het handschrift van Benedetti herkend hebben. „In artikel 1 heeft graaf Benedetti bij de eerste voorlezing den slotzin laten varen, omdat ik hem de opmerking maakte dat die zin eene inmen ging van Frankrijk in de binnenlandsche aange legenheden van Duitschland in uitzicht stelde, die ik, zells in geheime documenten, niet kon toela ten. Uit eigen wil heeft hij eene onbeduidende wijziging gebracht in artikel 2 en den tekst dier wijziging in mijne tegenwoordigheid aan den rand van het ontwerp geschreven. „Aan lord Loftus heb ik reeds den 24"™ van het bestaan van het ontwerp tractaat mondeling kennis gegeven; en toen hij twijfel te kennen gaf, heb ik hem uitgenoodigd het stuk te komen zien; hij heeft den 27"™ van die uitnoodiging gebruik gemaakt en zich toen overtuigd, dat het hand schrift was van zijn vroegeren collega, den Fran- schen gezant. „Indien nu het keizerlijk kabinet ontkent, dat het sinds 1864 plannen heeft gekoesterd, waar voor het ons aanhoudend door beloften of door bedreigingen heeft trachten te winnen, dan is dat met het oog op den politieken toestand licht te verklaren. „Uwe Excellentie zult de goedheid hebben, dit schrijven den Heervoor te lezen, en hem daarvan een afschrift achter te laten. Von Bismarck." De Fransche regeering deelt in haar Journal Ojficicl het volgende document mede: De openbaarmaking vau een zoogenaamd trac- taat tusschen Frankrijk en Pruisen heeft aanlei ding gegeven tot eene polemiek, welke strekt om de feiten in een verkeerd licht te stellen. De keizerlijke regeering heeft het dus raadzaam ge acht, aan den volgenden brief, door graaf Bene detti aan den minister van buitenlandsche zaken geschreven, publiciteit te geven Parijs29 Juli 1870. „Mijnheer de Hertog! Hoe onbillijk de oordeel vellingen ten mijnen aanzien waren, toen men in Frankrijk had vernomen, dat de prins van Hohenzollern de candidatuur voor den Spaanschen troon had aangenomen, heb ik het toch niet ge- 1 past gevonden, de ware toedracht der zaak bekend 1 te maken. Ik liet, zooals mijn plicht mij voor- 1 schreef, aan de keizerlijke regeering de zorg over, 3 om eene juiste voorstelling der feiten te geven. 1 Maar nu de heer v. Bismarck niet geschroomd 1 heeft gebruik te maken van een document, waar- i aan hij een gewicht toekent, dat het nimmer heeft gehad, kan ik niet langer het stilzwijgen bewaren, en vraag ik Uwe Excellentie verlof om - de gebeurtenissen, zooals ze werkelijk plaats had- den, te mogen mededeelen. 1 „Het is van algemeene bekendheid, dat de graaf 1 v. Bismarck vóór en gedurende den laatsten oor- log ons heeft aangeboden om, bij wijze van ver- e goeding voor de vergrooting, die hij voor Pruisen i, verlangde en ook verkregen heeft, ons behulp zaam te zijn in het vereenigen van België en a Frankrijk. Ik zou in dat opzicht het getuigenis van de geheele Europeesche diplomatie kunnen inroepen, welke hiervan volledig kennis heeft ge- 11 dragen. De keizerlijke regeering heeft voortdu- 6 rend die aanbiedingen van de hand gewezen, en 2 i een uwer voorgangers, de heer Drouyn de Lhuys, is in staat te dier zake ophelderingen te geven, :i die allen twijfel doen ophouden. „Bij het sluiten van den vrede te Praag en bij 3 de sensatie, die de inlijving van Hanover, Keur- Hessen en de vrije stad Frankfort bij Pruisen heeft gemaakt, gaf de heer Von Bismarck opnieuw zijo levendige begeerte te kennen, om het door Bruisens uitbreiding verbroken evenwicht te her- ir stellen. Verscheidene combinatiën betreffende de integriteit der aan Frankrijk en Duitschland gren zende landen werden op het tapijt gebracht. Zij n maakten het onderwerp uit van herhaalde ge- 'j sprekken, bij welke de heer v. Bismarck steeds zijne persoonlijke inzichten wilde doen gelden, „In een dier gesprekken liet ik, ten einde mij nauwkeurig rekenschap te kunnen geven van die combinatiën, mij bewegen, om ze als het ware 3' Onder zijn dictaat op te teekenen. De vorm zoowel als het wezen van 't ontwerp doet duidelijk zien, dat ik mij bepaald heb tot het reproduceereu van eeo door den heer Von Bismarck opgevat en Ontworpen plan. De Pruisische minister bewaarde het schrift van mijne hand om het aan de goed keuring des konings te onderwerpen. Ik gaf van mijne zijde, in hoofdzaak, van de mij gedane mededeelingen aan de keizerlijke regeering kennis. „De keizer verwierp ze, zoodra hij daarvan onderricht was geworden. „Ik moet zeggen, dat de koning van Pruisen zelf den grondslag niet scheen te willen goed keuren, en sedert dat tijdstip, dat wil zeggen gedurende de vier laatste jaren, beu ik met den heer Von Bismarck in geen nieuwe gedachten- wisseling over die zaak getreden. Indien het de keizerlijke Regeering was, die het initiatief tot zulk een tractaat had genomen, dan zou het ont werp door het Ministerie zijn opgesteld, en dan zou ik niet noodig gehad hebben, er een afschrift van mijne hand van over te maken. Het zou bovendien anders geredigeerd zijn geworden, en het zou geleid hebben tot onderhandelingen, die gelijktijdig te Parijs en te Berlijn gevoerd werden. „In dat geval zou de heer v. Bismarck zich er niet toe bepaald hebben, om indirect den tekst er van openbaar te maken, vooral niet op het oogen- blik, dat Uwe Excellentie in de door het Journal O/p riel gepubliceerde dépêches andere dwalingen, die men insgelijks trachtte te verspreiden, recti- fieerde. Maar om het doel te bereiken dat hij zich voorstelde: namelijk om de openbare mee ning op een dwaalspoor te brengen en de indis cretie te voorkomen, welke wij zeiven konden begaan, heeft hij gebruik gemaakt van dit middel, dat hem onthief van de noodzakelijkheid om juist op te geven wanneer, in welke omstandigheden en op welke wijze dat document geschreven was geworden. Blijkbaar was het zijn toeleg, om, dank zij deze weglatingen, conjecturen in het leven te roepen, die aan den eenen kant zijne verantwoordelijkheid dekken en aan de andere zijde die van de keizerlijke regeering compro- mitteeren zouden. Eene dergelijke handelwijze nu behoeft niet gequaliflceerd te worden. Het is genoeg er de aandacht op te vestigen en ze ver der aan het oordeel van Europa over te laten. benedetti." VERSPREIDE BERICHTEN. De reis van prins Friedrich Karl naar het le gerkamp van den Rijn moet een ware triumf- tocht zijn geweest. Aan alle stations, waar de trein passeerde, was de menigte onafzienbaar en de geestdrift gloeiend. Ook de Pruisische kroon prins mocht op zijne reis van Berlijn naar Mun- chen tallooze blijken van volkssympathie ontvan gen. Onder betere voorteekenen zoo schrijft men aan de Köln. Zeitung kon de oorlog niet aanvangen. Volkomen éenheid in Duitschland! En het innig bewustzijn dat men voor een goede zaak strijdt! Zoo groot is dan ook de opgewekt heid, dat zelfs de dubbelzinnige houding van En geland die niet verstoren kan. De Engelsche regeering heeft de eerste militaire maatregelen genomen. De gepantserde fregatten Warrior, ilinotaurMonarch en Hercules liggen ge reed om dadelijk zee te kiezen. In het arsenaal te Woolwich zijn 150 extra arbeiders aangeno men. In Chattaui loopt het gerucht, dat de regee ring van plan is 25,000 man gereed te houdeD, om hen onmiddellijk naar België te verzenden. Ook wil men weten dat de infanterie-regimenten van 560 op 1000 man zullen worden gebracht. Luidens een brief van een Pruisisch officier, uit Trier aan de Voss. Ztg., zijn overal, waar schermutselingen hebben plaats gehad, chassepot- patronen gevouden, die blijkbaar geweigerd had den. Men leidt hieruit af, dat de constructie der bedoelde patronen nog al iets te wenschen over laat, te meer daar het bekend is, hoe zij in groote haast zijn vervaardigd. Dezelfde officier maakt de reeds herhaaldelijk gedane opmerking: dat de Fransche soldaten veel te voorbarig in 't vu ren zijn. Zij schieten op 1000 en 1200 schreden afstand natuurlijk zonder het minste effect. Over het geheel zouden dan ook de ontmoetin gen ipet den vijand de Duitsche soldaten in hun zelfvertrouwen gesterkt hebben. TELEGRAMMEN. Clvita-Vecchla, 29 Juli. De generaal Dupont heeft bevel ontvangen, om de Fransche troepën bijeen te trekken, ten einde die op het eerste bevel naar Frankrijk te kunnen terugvoeren. Bucharest, 30 Juli. Daar allerlei geruchten in omloop zijn van een inval van Rusland, ijvert de Pressa heden voor een waardig en gewapend protest. Weenen, 31 Juli. Naar men wil weten, zijn reeds van hier uit tien centenaars pluksel, twee centenaars linnen voor compressen en 2000 zwach tels voor de gekwetsten in den oorlog verzonden. Er zal bovendien nog meer pluksel, enz. naar de beide legers geëxpedieerd worden. Bij keizerlijk besluit is de Boheemsche land dag ontbonden. Bij hetzelfde besluit zijn de nieuwe verkiezingen van dien landdag uitgeschreven, die wegens den ernstigen toestand van Europa, den 127"™ Augustus zal bijeenkomen. Om diezelfde reden is de landdag te Triëst tegen den 2d« Sep tember, en die van de overige gewesten tegen 20 Augustus bijeenroepen, terwijl de Rijksraad den 5de° September zal bijeenkomen. De ontbinding van den Boheemschen landdag heeft, volgens de voordracht van den minister president, plaats, om in Bohemen gelegenheid Ie geven afgevaardigden te kiezen voor den Rijks raad, als wanneer, door eene vereffening der bin nenlandsche geschillen, de toestand der monarchie bevestigd kan worden. Londen, 31 Juli. Op het feestmaal, gisteren door den lord-mayor ter eere der ministers ge geven, sprak de heer Gladstone zijn leedwezen uit over den tegenwoordigen krijg, waartoe de beweegredenen moeilijk te wettigen waren; hij noemde dezen oorlog de jammerlijkste gebeurte nis van onze eeuw, zoowel met het oog op het heil der menschheid, als uit een standpunt van godsdienst en beschaving. Na den heer Gladstone spraken ook de heeren Cardwell en Bruce. De lord-kanselier verzekerde, dat Eugeland een strenge neutraliteit in acht zal nemen, met handhaving evenwel van de eer des lands onder alle even tualiteiten. St.-Petersburg, 31 Juli. Het Petersburger Dagblad logenstraft het bericht van de Wanderer, van Wee nen, waarin gemeld is, dat Rusland den uitvoer van Russische producten verboden en de verlof gangers opgeroepen heeft, Wannqer de uitvoer van granen naar Duitschland ophoudt, zegt eerst genoemd blad, dan is dit toe te schrijven aan eene versperring der havens. Berlijo, 31 Juli. De koning heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd „Aan mijn volk „Nu ik heden naar het leger vertrek, oin met u voor Duitschlands eer tot handhaving van ons hoogste goed te strijden, wensch ik, met het oog op de eenstemmige geestdrift voor den strijd, die mijn volk aan den dag legt, amnestie te verlee- nen voor politieke misdaden en overtredingen. „Ik heb het ministerie opgedragen mij eene verordening in dien geest ter bekrachtiging voor te leggen. „Mijn volk weet met mij, dat het ons waarachtig niet te doen was om een vredebreuk en vijandschap in het leven te roepen. „Nu wij zijn uitgedaagd zijn wij evenwel, ge dachtig onzer Vaderen, besloten om in een vast vertrouwen op God den strijd aan te gaan tot red ding van ons vaderland. Wilhelm." Te kwartier over zessen is de koning naar het leger vertrokken. H. M. de koningin nam afscheid van Z. M. in de wachtkamer. Het perron van den spoorweg was met bloe men getooid. Een talrijke menigte was op de been de lucht weergalmde van de meest geestdriftvolle „Hochs." Parijs, 31 Juli. Eene dépêche uit Metz (te 2 uren afgezonden) meldt dat de keizer naar de mis is gegaan en zeer is toegejuicht. Er is nog geen enkel feit van het oorlogstoo neel te melden. Par(js, 1 Augustus. Het Journal O/ficiel zegt, dat het gouvernement besloten heeft, dat alle reizigers, van welke nationaliteit ook,zoolang de oorlog duurt, zullen moeten voorzien zijn van passen om Frankrijk in of uit te gaan. Dit besluit is niet toepasselijk op de Pruisen en hunne bondgeuooten, die niet zullen kunnen reizen zon der speciale machtiging. Metx, 1 Aug. In de Eloile de Iffti van gisteren avond leest men, dat de Keizer<le kampementen rondom de stad heeft bezocht. Heden begeeft hij zich Daar Nancy. Men verzekert dat de regimen ten der garde morgen naar de grenzen-zullen oprukken. R echtzaken. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kantongerecht te Leiden den 25"™ Juli 1870. 3 wegens zonder consent van B. eu W. gemeente- wateren te hebben ingeuoineD. 1 buiten een daargestelde waterplaats (urinoir) datgene te hebben verricht waarvoor die inrichtingen bestemd zijn. 3 overtreding op de jacht en visscherij. 1 asch te hebben opgehaald in een onoverdekte kar. 2 op de openbare straat met centen te hebben gepleid. 5 in den Rijn te hebben gebaggerd zonder consent van HH. van Rijnland. 1 vuur ongedekt over straat te hebben gedragen. Gr e me ngde Berichten.. Uit Zwolle wordt van 27 Juli gemeld: Eergisterenavond gaf de familienaam van een onzer inwoners aanleiding tot een ontzettend tumult, zoodat eenige winkeliers, alsof er oproer plaats had, hunne winkels" en het gastlicht af sloten, De zaak was deze: Zekere Brand, die in staat van dronkenschap verkeerde, was door de politie gearresteerd en werd, onder het geschreeuw van brand! brand! door straatjongens naar het bureau gebracht. De opschudding bedaarde toen men de oplossing vernam. LAATSTE BEJEtlCHTJEHV. Heden had alhier in de Stads-Gehoorzaal eene vergadering plaats van eenige heeren, die den wensch hadden geuit om ook te Leiden een Co mité op te richten lol hulp voor gekwetste en zieke krijgslieden. In eene vorige bijeenkomst was de zaak reeds besproken, het plan vastgesteld eD aan eene commissie opgedragen een reglement te ont werpen, dat na goedkeuring onverwijld aan het Hoofdcomité te 's-Gravenhage zou worden gezonden, ten einde ook het Leidsche comité te doen erkennen. Dat reglement is heden vastgesteld en tevens werd een bestuur benoemd van de vol gende 7 leden: Prof. M. Polano, voorzitter; Prof. A. Heynsius, onder-voorzitter; J. A. F. Coebergh, penningmeester; prof. M. J. De Goeje, Dr. G. Zaalberg, A. C. Leembruggen en H. C. Rogge, secretaris. Alle aanwezigen traden tot het lidmaatschap toe en schreven tevens in tot een uiet onaan zienlijk bedrag, om het bestuur in staat te stel len, reeds terstond de handen krachtig aan het werk te kunnen slaan. Ons zeer verheugende over de voortvarendheid dergenen, die in eene zoo belangrijke zaak als deze het initiatief genomen hebben, vertrouwen wij dat onze stadgenooten, zoo mannen als vrou wen, even ijverig zullen volgen. Ieder die het gewicht van het oogenblik gevoelt, trede uit eigen beweging toe en make gereed wat het bestuur wel spoedig vragen zal. De Nederlandsche Industrieel heeft heden een bul letin uitgegeven, houdende dat in antwoord op den brief van het bewind der Vereeniging van en voor Nederlandsche Industrieelen aan den minister van Binnenlandsche Zaken, dat bewind heeft ontvangen het navolgende schrijven „'s Gravrnhaok, 30 Juli 1870. „Op het eerste bericht, dat door Pruisen het verbod tot uitvoer van steenkolen naar Nederland was uitgevaardigd, en nog vóórdat te dezer zake door de fabrikanten bezwaren waren ingebracht, heeft de regeering, geheel doordrongen van de stremming en de nadeeleo, welke voor de Neder landsche nijverheid in het algemeen en die van Twenthe in het bijzonder, van dien maatregel het gevolg zouden zijn, met den meesten spoed bij de Pruisische regeering de noodige stappen gedaan om geheele of gedeeltelijke opheffing van dat verbod te verkrijgen. Het i^ haar evenwel tot haar leedwezen niet mogen gelukken, hare pogingen met een gunstiged uitslag bekroond te zien. De Pruisische regeerIng handhaaf! het eenmaal door haar genomen besluit. „Intusschen blijft de aanvoer van steenkolen uit Engeland en België mogelijk, en ik twijfel Diet of de handel zal door snel en zelfstandig han delen, van die omstandigheid partij weten te trek ken, om ten behoeve der industrie de voor haar Onmisbare brandstof te verschaffen; te meer daar de regeering alles in het werk heeft gesteld, om het vervoer vau steenkolen uit België, zooveel dit in haar vermogen lag, te vergemakkelijken. Deze mededeeling strekke ter beantwoording uwer missieve van 28 dezer, N°. 1461." De MiD. van Binnenl. Zaken enz. Utrecht, 1 Augustus. De gezondheidstoestand van Z. K. H. den Prins van Oranje verbetert voortdurend. Z. K. H. is gisterenavond van hier naar Amsterdam vertrokken. Heden begaf zich Z. K. H. naar het Nieuwe Diep. Amsterdam, 1 Aug. Rogge, stemming flauwer Galatz 198; N. Pruis. 195. Levering, stemming lager verkocht; October 198, 197, 196, 195. Raapolie, vliegend 46; najaar 42it. Lijnolie, vliegend 315t; najaar 31*, 32. Koolzaad, Sept., Oct., Nov. 77. Rotterdam, 1 Augustus. Graan, aanvoer ruim stemming flauw. Tarwe 75 ets. en Rogge 25 ets per mud lager, overige artikelen als voren. Nieuwe Wintergerst, 5.50 a ƒ6.50; Nieuwe Zomergerst ƒ5.50 a 6.20. Nieuwe blauwe Erwten ƒ12. Koolzaad, aangevoerd 100 last;' puike Zeeuwsche of 79; puike Flakkeesche of 74; puike Over- masche oC 78. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Eerste Huwelijks-Af kondiging van Leiden van den 31sten Juli. A. J. Binnendijk wedr. 27 j. en J. J. Hoogenstraaten jd. 20 j. P. J. Dok jm. 20 j. en F. C. Van der Zeeuw jd. 30 j. C. Hoog. kamer wedr. 40 j. en C. Sampimon jd. 27 j. J. Van der Maat jm. 25 j. en M. J. Van den Bosch jd. 30 j. A. Gal- jaard jm. 26 j. en J. W. Duivermaos jd. 28 j. H. Van der Horst jm. 25 j. en S. F. Voorraat jd. 25 j. D. Sloosjm. 10 j. en M. De Haas jd. 21 j. A. Van Rosmalen jm 25 j. en C. Massaar jd. 23 j. J. Maartense jm. 20j.enS. Broekveldt jd. 20 j. J. H. Roman jm. 27 j. en J. Van 't Hooft jd. 22 j. J. Olivier jm. 24 j. en P. Van Oosten jd. 24 j.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3