SOCIËTEIT AWlCiTIA. J zijn bij hunne verkenningen in den loop van den 28",n dezer bij Saarbrücken aan gene zijde der grens op den vijand gestuit. In weerwil van diens levendig vuur hebben zij geen verlies geleden. Des namiddags kwam de vijand met artillerie aanrukken en schoot met granaatkogels, die even wel slechts de huizen troffen en den troepen aan deze zijde geen nadeel toebrachten. Na een kort stondig kanonvuur is de vijand over de grenzen teruggetrokken. Bij Perl zjjn de Franschen des voormiddags met huzaren en infanterie over de grenzen gekomen, maar zij zijn spoedig op hun grondgebied teruggetrokken. ADVERTENTIE M. Nationale Zangvereeniging. STADGENOOTEN! ;l in am ii» IM i urn - slacht ter dood te veroordeelen, en een verbitterde oorlog is op til. Die oorlog is geen strijd voorde vrijheid, noch een oorlog uit plichtgevoel, maar een oorlog van luim en willekeur. Twee volken gaan elkander bevechten, ten genoege van twee vorsten, en terwijl de denkers hunne kracht be sleden aan de volmaking der beschaving, wijden de koningen zich aan de veredeling van den krijg. Die nu begint zal afgrijselijk zijn. „Men kondigt ons meesterstukken aan. Een ge weer aal twaalf man, een enkel kanon duizend soldaten dooden. En wat met stroomen in den Rijn zal vloeien, is niet meer het zuivere vrije water van de hooge Alpen, het is menschenbloed. „Moeders, zusters, dochters, vrouwen zullen weenen. Allen zullen zij in rouw worden ge dompeld, deze over hare eigene rampen, gene over het ongeluk der auderen. „Welk een bloedbad! welk een schok van die ongelukkige strijders op elkander! Vergun mij> ■Vrouwen, tot u eene bede te richten. Daar die verblinden vergeten dat zij broeders zijn, zoo weest gij hunne zusters; komt hun te hulp, en maakt pluksel en windsels voor hen gereed. Wanneer al de vrouwen zich aan dit werk van barm hartigheid begeven, zal dat een schoon voor beeld en een groote weldaad zijn. De mannen doen het kwaad, brengt gij, vrouwen, het ge neesmiddel aan, en daar er hier op aarde booze engelen zijn, zoo weest gij de goede. „Wanneer gij wilt, en gij wilt het, dan kunnen wij binnen korten tijd een grooten voorraad bij een hebben. Wij zullen dien in twee gelijke dee- len splitsen, en het eene deel aan Frankrijk, het andere aan Pruisen zenden." De Independence deelt den tekst mede van een brief van Abd-el-Kader aan den maarschalk Le bceuf, Fransch minister van oorlog: „Lof aan God! „Aan den zeer dapperen maarschalk van Frank rijk, minister van oorlog. „Excellentie, wij hebben langs den weg van liet gerucht vernomen, dat Frankrijk het kanon zal laten spreken tegen zijne vijanden de Pruisea (dat God hen beschame), en dat uw zeer mach tige keizer Napoleon III (dat God hem met zijne goedheid begunstige), besloten heeft om aan het lioofd zijner dappere soldaten de zonen van Fransch-Afrika te laten oprukken. „Hij, die de Franschen bevochten heeft, zou de laatste der geloovigen zijn, indien hij in dezen oorlog zijn geduchte sabel niet ten dienste stelde van zijn aangenomen vaderland, niet de eer vroeg om het eerst in het vuur te gaan tegen PruiseD. „De emir Abd-el-Kader verzoekt u dus. Excel lentie, lijn nederige bede neer te leggen aan den voet van den roemrijken troon van Napoleon III, vvien God de overwinning schenke. „Vanwege den dienaar Gods, Abd-el-Kader ben Mahi-Eddin. Brussa, 6 Rabia el Tsani, van het jaar der Hegira 1287." Men meldt dat het aanbod van Abd-el-Kader is aangenomen, en dat hij aan het hoofd van 10,000 Goums zal worden geplaatst. In de lijvige correspondentie, door den Engel- schen Minister van Buitenlandsche Zaken, lord Granville, aan het Parlement overgelegd, betref fende de pogingen om den oorlog tusschen Prui sen en Frankrijk te voorkomen, komt eene inis- sieve voor, den 15den Juli, dus op den dag waarop de Fransche ministers hunne verklaring aflegden, die met eene oorlogsverklaring gelijkstond, ge richt aan de Engelsche gezanten te Parijs en te Berlijn. Na zijn leedwezen te hebben betuigd, dat naar alle waarschijnlijkheid de oorlog vóór de deur staat, vervolgt de minister „Evenwel, begeerig om geen kans te laten voor bijgaan, hoe zwak zij ook moge zijn, om dit con flict te vermijden, doen wij een beroep op het 28ste protocol der conferentiën te Parijs gehou den in 1856, en waarin werd gezegd: „De ge volmachtigden aarzelen Diet om in naam hunner Regeeringen den wensch te uiten, dat de staten, tusschen welke een ernstig geschil mocht ontstaan, alvorens naar de wapenen te grijpen, de toevlucht nemen tot de goede diensten eener bevriende mogendheid zoolang de omstandigheden zulks toelaten." En wij kunnen te beter alzoo han delen, omdat het gesehil, dat de beide mogend heden verdeeld houdt, binnen enge grenzen is beperkt. „De Regeering van hare majesteit raadt dien tengevolge aan Frankrijk en Pruisen in gelijk luidende termen aan, om, alvorens tot het uiterste over te gaan, gebruik te maken van de goede diensten van eene of meerdere der bevriende mogendheden, daartoe door de partijen gevraagd. In dit geval is de Regeering der koningin volko men bereid om te doen wat men van haar mocht verlangen." Men weet het antwoord dat Frankrijk heeft gegeven„beleediging" den Franschen gezant aan gedaan, kon slechts met bloed worden uitge- wischt. Officieel blijkt nog eens ten over vloede wat iedereen waet: Frankrijk heeft het gewild 1 Volgens de Neue Freie Presse zou een verbond tusschen Frankrijk en Italië een uitgemaakte zaak zijn. In Parijs hebben gevolmachtigden van beide landen een conventie geteekend, die nog slechts de bekrachtiging der Italiaansche regeering behoeft oa in werking te treden. In hoofdzaak luidt zij als volgt: 1. Tusschen hel Fransche keilerrijk en het koninkrijk Italië is een offensief en defensief verbond gesloten. 2. De conventie van 15 September 1864 treedt in haar ganschen omvang weder in werking. 8. De Fransche troepen zullen zoo spoedig mo gelijk het Romeinsche gebied verlaten. 4. Het koninkrijk Italië verbindt zich, iederen aanval tegen de pauselijke regeering te verhoe den, des noods met geweld van wapenen. 5. De regeering van Frankrijk verplicht zich voor Italië op de gunstigste voorwaarde eene leening te sluiten tot bestrijding der kosten. De correspondent meent spoedig te kunnen melden dat het verdrag zal zijn bekrachtigd. In den Tempt ontwikkelt de heer Nefftzer, de hoofdredacteur van dat blad, zijne gedachten om trent het in den Times openbaar gemaakte ontwerp- tractaat aldus Het komt ons voor, dat het niet moeilijk valt eeDe aannemelijke opheldering te geven omtrent het ontwerp-tractaat betreffende België. Op éene zaak komt het vooral aan. Is het na melijk Frankrijk, hetwelk het ontwerp aan Prui sen heeft voorgesteld, of omgekeerd? De sensatie, welke het heeft gemaakt, doet zien, hoezeer de mogendheid, die ten deze het initiatief heeft ge nomen, zich gecompromitteerd heeft. Verder kunnen twee andere punten sedert lang als eene uitgemaakte zaak beschouwd worden. Na Sadowa, heeft Frankrijk, uit naam van het nationale gevoel, te Berlijn eene vergoeding in grondgebied gevraagd, en Pruisen heeft daarop geantwoord, dat het geen duimbreed Duitscb grondgebied kon afstaan. Aangenomen zijnde dat die twee zaken vast-, staan, gelooven wij, dat de heer Benedettiin den val geloopen is. Zoek elders, zal de heer Von Bismarck, in den loop der gedashtenwisseling, tot den heer Bene- detti gezegd hebben. Zie uit naar den kant van Luxemburg, van België, van Zwitserland. Breng het Fransche element bijeen, zooals Pruisen ge tracht heeft het Duitsche element bijeen te brengem Indien nu de heer Benedetti niet de eerlijkheid en gevatheid heeft gehad, hierop eenvoudig te antwoorden, dat Pruisen eigenmachtig vraagstuk ken aanroert, die niet tot zijn territoir behooren, maar integendeel, zich op de verraderlijke hel ling begevende, waarop de verleider hem wilde breDgen, hem onder 't oog heeft gebracht, dat de voorgestelde uitbreiding van grondgebied Frank rijk in een oorlog zou kunnen wikkelen, en dat, in dit geval, Pruisens bondgenootschap noodig had, dan zal de heer Von Bismarck hem wellicht te gemoet gevoerd hebben„Welnu, maak eens een ontwerp gereeddan kunnen wij er over spreken." En nadat dit gedaan was, zal de heer Von Bismarck het in den zak hebben gestoken met de zelfvoldoening, dat hij in 't bezit is van een stuk, hetwelk de Fransche staatkunde kan compromitteeren. Op zulk een wijze nu moet de zaak zich waar schijnlijk toegedragen hebben." TELEGRAMMEN. Berlin, 29 Juli. De houding van het neutrale Engeland wordt van dag tot dag door het Duitsche publiek meer gelaakt. De bladen van alle politieke kleur veroordeelen de toegevendheid van Lord Granville jegens Frankrijk, vooral met het oog op de onverhinderde levering van paarden, als ook van steenkolen en patronen voor het Fran sche leger en de Fransche vloot. De verontschul digingen van Granville tegenover de betoogen van den gezant van den Noord-Duitschen Bond, de stemmen die in het Hoogerhuis zijn opgegaan en die de houding van de Engelsche regeering eenstemmig veroordeelen, hebben den toorn jegens Engeland aangewakkerd, die in verbittering dreigt over te gaan. Het verhaal in de Daily Telegraph van een gesprek tusschen Bismarck en Benedetti, is tame lijk juist tot aan de woorden: „Van geen enkelen voet grondgebied, hetzij Pruisisch of neutraal, kan ik afstand doen." Al het overige is louter verzinsel. De Kreusieitung zegt naar aanleiding van Lord Granvilles verklaring in het Britsch Par lement, betreffende Engelands neutraliteit, dat Duitschland terecht Lord Clarendons afsterven betreurt, daar het blijkt dat Lord Granville de gezindheid en toestand van zijn eigeD land niet begrijpt. MeD vraagt in Duitschland zegt het blad of Engeland dan zoodriDgend eene tweede Alabama-quaestie noodig heeft. Kopenhagen, 29 Juli. De Fransche vloot is in 't gezicht. Weenen, 29 Juli. De Wiener Zeilung deelt eene ministerieele verordening mede, aanwijzende de rechten en verplichtingen der Oostenrijksch-Hon- gaarsche scheepvaart tegenover de oorlogvoerende partijen. Berl|Jn, 29 Juli. Officieel bericht). De Pruisen Keulen, 29 Juli. Men verwacht, dat het Pruisi sche leger Frankrijk zal binnenrukken. Het Rijnle- ger wordt geconcentreerd langs de Fransche gren zen tusschen Trier en Munzingen. Mainz is bezet door 70000 man; 30000 man cavalerie liggen te Keulen. lfadrid, 30 Juli. De geruchten over de wijziging van het ministerie zijn onjuist. De permanente com missie van de Cortes zal morgen een besluit ne men, of het tijdstip van de bijeenroeping van de Cortes zal bespoedigd worden. Londen, 80 Juli. De dagbladen dringen een parig op strikte, maar gewapende neutraliteit aan. De Post verzekert, dat de regeering aan zal toonen, dat zij den inhoud vau het ontwerp-trac taat gekend en het in het ware licht beschouwd heeft. Het blad gelooft dat de regeering er dade lijk een afschrift van gehad heeft. Weenen, 29 Juli. In de Wiener Zeit. is opge nomen een ministerieele verordening, behelzende de bepalingen waaraan Oostenrijksch-Hongaar- sche schepen zich te houden hebben tegenover de oorlogvoerende partijen in den Fransch-Pruisi- schen oorlog. Weenen, 30 Juli. Verscheidene ochtendbladen melden, dat graaf Vitzthum door het Weeoeusche Kabinet naar Florence gezonden en vertrokken is, om over een gemeenschappelijke gedragslijn van Italië en Oostenrijk tegenover de oorlogvoe rende mogendheden en in de eerste plaats over de mogelijkheid om de onzijdigheid te handhaven, in overleg te treden. De ochtendbladen willen weten, dat men binnen kort een kennisgeving van Oostenrijk aan het Hof te Rome te gemoet mag zien, dat volgens de Oostenrijksche Regeering het Concordaat voor Oostenrijk als door de onfeilbaarheids-verklaring vervallen beschouwd moet worden. Te Leoben in Stiermarken zal weldra een Oo8tenrijksche vereeniging opgericht worden tot verpleging van gewonde Duitsche soldaten. In de door deze vereeniging openbaar gemaakte oproe ping wordt tegenover die van het Weener comité gezegd,'dat men liefdegevaven wil verzamelen alleen voor stambroeders, maar niet voor hun vijanden. Van zulk een Weener opvatting had men in Stiermarken geen begrip. Wij op onze bergen, zeggen de Stiermarkers, willen van de Franschen niets weten. ParJJa, 30 Juli. Van regeeringswege wordt mee gedeeld, dat een detachement Pruisen zich ver toond heeft bij de Saar; de vijand verscheen evenwel nergens talrijk en er heeft niet eenig treffen plaats gehad. In het Journal Officiel is opgenomen een brief van Benedetti van gisteren, waarin deze bevestigt, dat Von Bismarck meermalen heeft aangeboden om de annexatie van België door Frankrijk toe te laten, om de vergrooting van Pruisen te vergoeden. Het ontwerp-tractaat van den Times is geschreven door Benedetti en gedic teerd door Von Bismarckde Keizer, zegt het officieele blad, heeft hardnekkig deze voorstellen afgeslagen en sinds het tractaat van Praag heb ben geen nieuwe onderhandelingen over dit punt plaats gehad. LAATSTE BERICHTEN. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. SOCIETEITSTENT IN HET BOSCH TE 's-QBAVENHAO». Zondag 31 Juli, des namiddags te 2 uren, door het muziekkorps van het regiment grenadiers en jagers, onder directie van den heer F. Dunkier. N°. I. Wiener-Garnison-Marsch, Strauss. 2. Ouverture: Dat Nachtlager in Granada, Kreutzer. S. Fantaisie sur Gil-Bias, opéra de Semet, Léon Chic. 4. Polonaise, (le exécution), pour munisque par Dunkier, Chopin. 5. Ouverture: Fra-Diavolo, Auber. 6. Fantaisie sur l'opéra deC. M. v. Weber: Eurianthe, Dunkier. 7. Le Postillon d'Amour, Polka, Strauss. 's-Gravenhage, 80 Juli. Aan het Ministerie van Oorlog is heden aanbesteed de levering van 50,000 meter donker- en 80,000 meter lichtblauw ordinair laken, te leveren binnen twee maanden Da den dag van de toewijzing, in partijen van 3000 meter. Daarvoor waren de volgende inschrij vingsbiljetten ingekomeDF. Van Lelyveld eene partij donkerblauw a f4.50; P. en H. Vreede te Tilburg 2 partijen donker- en 1 partij lichtblauw a f 4.50; H. IJ ken en Zoon te Geldrop 1 partij donker- en 1 partij lichtblauw a ƒ4.50; Van den Bergh Krabbendam te Tilburg 1 partij donker blauw a fi; J. J. Krantz en Zn. te Leiden 1 partij donker- en 1 partij lichtblauw a f 4.50; deLeid- sche Lakenfabriek 2 partijen donker- en 1 partij lichtblauw a ƒ4.50; Van Doorn en Dams te Til burg 2 partijen donkerblauw a ƒ4.50; J. L. Diepeu en C#. te Tilburg 2 partijen donker- en 1 partij lichtblauw a 4.50; G. Bogaards en Zn. te Til burg 2 partijen donker- en 1 partij lichtblauw a 4.50; Jansens Horion te Tilburg 1 partij don kerblauw a 4.35 en H. Mathijsen te Tilburg 1 partij donkerblauw a 3.95. Alles per meter. De toewijzing zal spoedig door den Minister worden gedaan. (Per Telegraaf.) De koning Groot-Hertog heeft benoemd tot groot-officier der orde van de Eiken kroon den kolonel van den generalen staf G. P. Booms. De ondergeteekende betuigt, ook namens hare kinderen en verdere familiebetrekkingen, haren hartelijken dank aan allen, die gedurende de ziekte en na het overlijden van haren onverge- telijken Echtgenoot, zoowel als bij de teraarde bestelling van zijn stoffelijk overschot, zoo ondub belzinnige en treffende blijken van deelneming en belangstelling gaven. Wed. M. JAPIKSEHaalebos. VERGADERING op Maandag 1 Augustus, des avonds te halfnegen, in het Gebouw der Maat schappij tot Nut van 't AlgemeeD. HET BESTUUR. Door onvoorziene omstandigheden zal de Molrée Huslcale op Zondag-avond den 31 Juli (een plaat* hebben. J. L. A. DESERTINE, Secretaris. Weinige dagen geleden verliet ruim een drie honderdtal mede-ingezetenen, miliciens-verlofgan gers, onze stad om, ten gevolge der treurige tijds omstandigheden, hunne buitengewone diensten aan het Vaderland te wijden. De opoffering die zij zich daartoe moeten ge troosten, wordt voor velen niet weinig verzwaard door de gedachte aan vrouw en kinderen, die zij onverzorgd hebben moeten achterlaten. Ook en kele gehuwde militairen beneden den rang van officier, die tot het hier in garnizoen liggend 4d' Reg. Infanterie behoorden, verkeeren, wat hunne huisgezinnen betreft, in hetzelfde geval. Op ons, Stadgenooten, die, ofschoon wellicht mede den druk der tijden gevoelende, toch in genoemd opzicht tot de bevoorrechten behooren, rust de dure verplichting onze afwezige mede burgers van dat deel hunner zorgen te ontheffen. Waar zij hunnen plicht jegens het vaderland ver vullen, is de onze als met den vinger aangewezen WJJ moeten, waar het noodig ts, als de t|Jdel|Jke verzorgers hunner achtergebleven gezinnen optreden. Daartoe heeft zich eene Commissie gevormd, die op de volgende wijzen voor ieder de gelegen heid openstelt tot dat doel mede te werken. Te beginnen aanstaanden Maandag morgen zul len aan uwe huizen lijsten worden gepresenteerd om voor vaste maandelijksche bijdragen te tee kenen. Aan fabriekanten, neringdoenden enz. zullen bussen worden verstrekt tot het verzamelen der kleinere giften, die werklieden enz. voor het doel zouden willen afzonderen. Ook bij hen, die niet op de lijst voor vaste bijdragen hebben geteekend, zal wekelijks met de bus worden gezonden; elke bijdrage, hoe ge ring ook, is welkom. Eindelijk hoopt de Commissie nog op de mede werking van hen die, door giften in ééns reeds nu en ook later, van hunne belangstelling zullen doen blijken. Al de ondergeteekenden verklaren zich volgaarne bereid zoodanige giften in ont vangst te nemen, die in de stadscouranten zullen worden vermeld. Stadgenooten, de Commissie rekent op Uwen steunverleent die spoedig en krachtdadig, dan zal de hulp die zij kan verleenen, daaraan ge- evenredigd zijn I De commissie tot ondersteuning der ach tergebleven betrekkingen van hen, die, ten gevolge der buitengewone tijdsom standigheden, tot den krijgsdienst zijn of zullen worden geroepen G. AALBERTSBERG (Hoogewoerd 3,421). J. H. DONNER (Oude Vest 6,915). A. H. EIGEMAN, Penningm. (Verwerstraat 8,18). J. E. GOUDSMIT (Steenschuur 4,266). H. G. HAGEN (Ouden Singel 5,356). J. VAN LITH (Papengracht 4, 571). A. C. QUANT (Steenschuur 4,259). J. P. RIETBERGEN (Mare 5, 652). J. VAN SCHRAVENDIJK (Mare 6,1161). H. P. C. STOFFELS, Voorzitter (Breêstraat 4, 314). J. SWEMER (Middenweg 7,1065a). H. N. VEEFKIND, Secretaris|(LaDgegraoht 5' 957; Aalmarkt 4,135). Leiden, 29 Juli 1870.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3