siën, op 55; voor den chef van den slafen den inten dant bij de brigades der division, mitsgaders bij de niet bij divisiën ingedeelde l"« en 2'' afzonderlijke brigade, op f 45. Voor de vesting kommandanten en dekonunandanten der artillerie te Helder,'s-Bosch, Nijmegen en Groningen voor ieder op 40; voor die te Willemstad, Brielle, Hellevoetsluis, Wester voort, Doesburg, Zutfen, Deventer, Delfzijl, Naarden en Woudrichem, mitsgaders te Heusden en om liggende forten op f 30Voor de kommandanten des Utrechtsche en die der Amsterdamsche linie op 50. Bij hetzelfde besluit worden bekrachtigd de door den Minister van Oorlog gegeven bevelen nopens het kampeeren van troepen in de nabij heid van 's-Bosch, 's-Hage, Alkmaar en Utrecht, en wordt de minister gamachtigd ook elders, waar dit noodig wordt geacht, troepen in kampen te vereenigen. De onderofficieren en manschap pen, dienstdoende bij, of behoorende tot de karn- peerende troepen, genieten eene verhooging op de soldij; een adjudant-onderofficier van ƒ0.25, de overige onderofficieren en manschappen f 0.10. De bepalingen van dit besluit zijn ook van toe passing op het personeel van het koloniaal werf depot. De minister vau oorlog heeft alle bevoegde militaire en administratieve autoriteten uitgenoo- digd, om, wanneer in de gemeente, waar transport middelen moeten worden in dienst genomen, geene genoegzame paarden, wagens of karren aanwezig zijn, zich tot het bekomen vau het ontbrekende te wenden tot de burgemeesters der naburige ge meenten, en zich daartoe reeds dadelijk zoo nauw keurig mogelijk op de hoogte te stellen van de middelen in die gemeenten beschikbaar. Bij den heer Van Egmond te Arnhem is een kaart uitgekomen van het oorlogsterrein, bewerkt onder toezicht van den lsten luitenant bij de verken ningen, den heer P. K. P. J. Van Sloten. Voor zoolang de strijd gevoerd wordt aan de oevers der Saar, is deze kaart zeker eene goede gids bij het lezen der krijgsverrichtingen; verplaatst zich echter de oorlog naar NoordDuitschland, dan zal zij noodzakelijk moeten aangevuld worden. De kaart is netjes uitgevoerd en zeer billijk van prijs (35 cents). Bij algemeene legerorder is bepaald dat tot de dagelijksche tenue voor alle militairen weder de sabel zal behooren. Voor alle offioieren in werkelijken dienst is de vergunning ingetrokken, burgerkleeding tedragen. Twee jonge dames uit Drachten hebben den og.ien dezer te Amsterdam met zeer goed gevolg het examen van leerling-apotheker afgelegd. In de verloting van paarden enz., die eergisteren te Haarlem plaats had, zijn de 25 voornaamste prijzen gevallen op de volgende loten: Lot 160, prijs 1, een clarence, bespannen met twee paarden, bruin- en schimmel-merriën1.857, pr. 14, een zwarte Friesche ruin, wagenpaard; 1. 1606, pr. 22, een bruine merrie, wagenpaard; 1. 1889, pr. 21, een zwarte merrie, wagenpaard; 1. 2089, pr. 12, een schimmel ruin, zadelpaard; 1. 2437, pr. 11, een bruine ruin, zenner, zadel- paard; 1. S540, pr. 25, een bruine merrie, wa genpaard; 1. 10325, pr. 8, een bruine merrie, zadelpaard; 1. 10390, pr. 16, een bruine merrie, wagenpaard 1. 11263, pr. 5, een dogcart, bespan nen met een stekelharigen ruin; 1. 11545, pr. 20, een bruine ruin, wagenpaard; l. 12942, pr. 10, een vos merrie, zadelpaard1. 15053, pr. 15, een zwarte Friesche merrie, wagenpaard; 1. 15076, pr. 3, een omnibus break, bespannen met een gekruiste bruine merrie; I. 15836, pr. 24, een schimmel merrie, wagenpaard; 1. 17417, pr. 17, een zwarte merrie wagenpaard; 1. 18232; pr. 9, een bruine ruin, zadelpaard; 1. 18754, pr. 2, een Victoria, bespannen met twee zwarte Friesche merriën; 1. 19315, pr. 6, een panier, bespannen met een rood-schimmel ponyruin1. 20881, pr. 18, een bruine ruin, wagenpaard; 1. 22675, pr. 13, een geelbruine merrie, wagenpaard; 1. 230C4, pr. 23, een bruine merrie, wagenpaard; 1.24295, pr. 19, een bruine merrie, wagenpaard; 1.24890, pr. 7, een americaine, bespannen met een cob, zwarte ruin; 1. 24971, pr. 4, een tentwagen, be spannen met eene bruine gekruiste merrie. Blijkens bericht van Zr. Ms. consultaat in Fransch Cochin-China heeft het bestuur dier ko lonie besloten, de anker- en vuurbaken-rechten slechts alle vier maanden te heffen, volgens de thans geldende bepalingen, en zulks van af 1 September aanstaande. Bij beschikking van 1 Juli jl., n». 217, (12de afd.), is aan H. Van den Bout te Nijmegen tot weder opzegging vergunning verleend voor een stoom- sleepdienst in de provinciën Noord-Brabant, Gel derland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Overijsel en Limburg (wat de gemeen schappelijke Maas aangaat, voor zooveel het Ne- derlandsch grondgebied betreft). Z. M. heeft aan T. A. O. De Ridder Fz., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2den luitenant bij de rustende schutterij in de provincie Zuid-Holland, 5de bataljon, 2de kompagnie en benoemd tot 2den luitenant C. J. Veldman, thans schutter. Z. M. heeft J. B. Nederveen herbenoemd tot burgemeester der gemeente Zevenhuizen. 's-Gravenhage, 30 Juli. Z. M. de Koning heeft, als een bewijs van tevredenheid over de exerci tiën gisterenmorgen door de batterij van het reg. rijdende artillerie gehouden, den opperwacht meester Ritman, die zich daarbij bijzonder ver dienstelijk heeft betoond, een prachtig gouden horloge met dito ketting ten geschenke gegeven. Z. M. heeft hedenmorgen de eskadrons van het reg. huzaren in de vlakte van Waalsdorp geïnspecteerd. Schevemngin, 30 Juli. In weerwil van de tegen woordige tijdsomstandigheden bevinden zich te Scheveningen zoovele badgasten als nog maar zel den is beleefd en zijn naar men met genoegen verneemt de ontvangsten aan het gemeente-bad huis volstrekt niet minder dan andere jaren.) Waterin'qsn, 29 Juli. Met het oog op de onrust barende tijdsomstandigheden, heeft de Raad dezer gemeente besloten, om de jaarlijksche kermis, invallende op den laatsten Zondag der maand Juli, voorloopig uit te stellen. Utrecht, 29 Juli. Gisteren heeft Z. K. H. Prins Alexander, vergezeld van de heeren Jhr. Hooft en Beijerman, per rijtuig aan de verschillende forten om deze gemeente en het kamp in de Houtensche vlakte een bezoek gebracht. Het kamp bij de Houtensche vlakte, waar voor het terrein door Jhr. C. C. A. ridder Van Rappard gratis is aangeboden, is door de daar voor bestemde troepen betrokken. Bij verande ring van weder vreest men voor den kleigrond aldaar, en de gevolgen die het natte terrein voor de gezondheid zou kunnen hebben. Utrecht, 30 Juli. Naar men verneemt, wordt Z. M. de Koning weldra hier verwacht; Z. M. zal zijn intrek nemen bij Z. E. den Commissaris des Konings. Volgens legerorder, gisterenavond uitgegeven, zal Z. M. Dinsdag de vereenigde troepen inspec- teeren, die daartoe te 8 uren zouden gerangeerd staan. Z. K. H. prins Alexander heeft gisterenmor gen met zijn gevolg weder de forten bezocht vervolgens is de prins op het bureau van den staf werkzaam geweest. Groninobn, 29 Juli. De Prov. Staten hebben, zonder hoofdelijke stemming, zich vereenigd met de conclusiën van de centrale verslagen en alzao 1°. niet aangenomen het voorstel van eenige ledeh, om vanwege de provincie rentegarantie aan de ondernemers van spoorwegen te verleenen, voor zooverre die wegen op het grondgebied van de provincie worden gelegd, maar wel te doen blij ken van hunne genegenheid om den aanleg van die wegen te bevorderen, ook door finantieele ondersteuning, en 2'. verdaagd tot de e. k. herfstvergadering de behandeling van het voor stel, om een provincialen hoofdelijken omslag in te voeren. KOLOMEN. BATAVIA, 19 Juni. In het Algemeen Overzicht van het N. Bat. Hand. leest men het volgende De stemming van de Tweede Kamer over de suikerregeling, door den minister De Waal ont worpen, is thans alhier bekend geworden. De uitslag verrast ons in geenen deele. In Nederland is men vermoeid door den strijd over koloniale belangen en verlangde men eene oplossing. De minister van Koloniën had eene schoone gelegen heid om eene wezenlijke oplossing van het vraag stuk der suikercultuur tot stand te brengen. Hij heeft niets gedaan dan het trekken van wissels op de toekomst. Maar alles hangt af, wij kunnen dat niet genoeg zeggen, van de keuze van een gouv.-genzooals Prof. Buys in 't Meinummer van de Gids evenzeer aantoont. De Kamer van Koophandel alhier heeft zich, in verband tot de aanneming van de Agrarische Wet, tot de regeering gericht met een adres, hou dende verzoek om de belemmeringen op te hef fen, die de emigratie van Chineezen in den weg staan. De strijd over hetgeen ten opzichte van de Ned.-Ind. spoorwegmaatschappij moet gebeuren, duurt in onze pers voort. De Locomotief bestrijdt onze conclusie in het N°. van 9 dezer. Wij zeg gen dat blad na: „de onpartijdigheid worde niet door persoonlijke sympathieën of antipathieën bevangen." Vanwaar eenig deskundige de verze kering kan geven, dat men, bij overneming van de lijn Samarang-Vorstenlanden van Staatswege, „binnen twee maanden" aan den arbeid kon gaan, is ons een raadsel. Een tegenbewijs is, dat toen de vorige staking der werkzaamheden plaats had, die slechts zeven weken op de 4de sectie duurde; men had echter vier maanden tijd noo dig om de 3000 man te herzamelen, die aan deze afdeeling gearbeid hadden. De Staat kan wel spoedig in heeredienst laten werken. Maar zal dat beter, goedkooper en sneller gaan dan in ruim betaalden vrijen arbeid? De Locomotief wil genie-officieren met den aan- leg belasten. Als vijf genie-officieren (De Bordes, I Van Deventer, Derkx, Meinders en Maarschalk) zóo slecht gewerkt hebben, wat is dan van an dere genie-officieren te wachten? Wat het voorstel betreft om onze troepen tot aanleg aan den spoorweg te bezigen, zou iemand dat durven ondersteunen, als ons leger uit zulke elementen bestaat als in) de Locomotief wel eens beschreven is? En zijn Europeesche soldaten wer kelijk bestand tegen de inspanning, aan aanleg van spoorwegen in deze gewesten verbonden? Wat nu ons vertrouwen in den heer Maarschalk betreft, zeggen wij, dat de eerste luitenant, die twintig jaren geleden het tracé van den spoorweg BataviaBuitenzorg ontwierp en steeds in de boeken de theorie beoefende, thans sedert een jaar met de constructie van de twee spoorwegen in Indië, die in aanleg zijn, belast werd en alle fouten van voorgangers heeft kunnen nagaan. Wien wij spreken, zegt ons: als het ontslag van den heer M. wordt aangenomen, behoort de Staat den spoorweg te naasten en een of ander des kundige uit Amerika of Europa te ontbieden. De verjaardag van H. M. de Koningin is gisteren (Vrijdag) alhier gevierd. Particuliere berichten uit Solo melden, dat de van daar overgewaaide geruchten omtrent eene spanning in de Vorstenlanden, gelijk gewoonlijk geen redelijken grond hadden, maar hun oorsprong danken aan verkeerd opgevatte, zeer natuurlijke voorzorgen van het bestuur. Daar de op Maandag a. s. vastgestelde garebek ditmaal eene voor de Javanen bijzonder gewichtige gelegenheid is, gelijk zij zich slechts éénmaal in de acht jaren voor doet, is nu reeds de toeloop van inlanders uit naburige residentiën bijzonder groot en laat het zich voorzien, dat die nog aanzienlijk toenemen zal. De resident van Solo heeft dan ook willen opmerkzaam maken op de hooge noodzakelijkheid, om, met het oog op dien enormen toevloed van vreemdelingen, meer dan gewone voorzorgsmaat regelen te nemen tegen diefstallen en dergelijke kleine ongeregeldheden, waartoe zich bij zulke gelegenheden een bijzonder geschikt veld aanbiedt: en een gedeelte van het publiek heeft dienten gevolge den schrik op het lijf gekregen, en ver beeldde zich reeds zooveel naars, dat het bestuur het noodig heeft geoordeeld om een tweede cir culaire uit te vaardigen, waarbij aan de gemeen ten de ware bedoeling der eerste nader uitgelegd en zij gewaarschuwd werden, daaraan gaen ver keerde indrukken te ontleenen en geen dwaze uitleggingen te geven. Die maatregel schijnt ge lukkig geholpen te hebben. (Som. Ct Soirabaya, 9 Juni. Gisterenmorgen had alhier, onder een grooten toevloed van deelnemende vrien den, de teraardebestelling plaats van wijlen den hoofd ingenieur der 1ste kl. P. Van Baak, die in den ouderdom van 53 jaren eensklaps werd ont rukt aan de zijnen, voor wie hij was een zorgvol echtgenoot en vader. Verliest het gouvernement van N. I. in den heer Van Baak een beproefden, kundigen en ijverigen hoofd-ingenieur, zijne ondergeschikten betreuren hem als een raadsman, als een vaderlijken vriend, die steeds gereed was te helpen waar hij zulks vermocht. Door den gouverneur-generaal van Nederl. Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot comm. op het res.-kant. te Bezoeki, de comm. W. M. Maurits; tot Sden comm. bij de alg. rekenk. C. J.Bentzen; tot Sden comm. bij het postk. teWeltevreden.de poatc., R. E. Rolf; tot postc., chef van het postk. te Pasoeroean, de 3de comm. H. N. Van Gisteren; tot tijdelijk Sden comm. bij de algem. rekenk. voor de examinatie en liquid, van verantwoor dingstukken, de tijd. kl. J. Th. R. Tausent. Tot posthouder te Laboean-Dedeh in het rijk Tontoli, de collecteur der land. ink. te Galesong G. Van Zolingentot comm.-kash. te Grissee J. G. Brod- haag. Bij het dep. van binnenl. best., tot 2den comm., H. D. Van Welij; tot 3den comm. S. W. Tromp; bij den waterst. en 's lands burg. openb. werk.: tot hoofd-ing. der 1ste kl., H. Van Ket- wich; tot hoofding. 2de kl. H. A. Van Rossem, zijnde hij gedetacheerd bij de dir. ter besch. van den dir. der burg. openb. werk.; tot ingen. 1ste kl. H. M. Dibbetz; tot 3den komm. bij de burg. op. werken, de kl. G. E. E. Philips. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., aan den comm. op het resid.-kant. te Bezoeki C. F. Doeve. Ontslagen: Op verzoek, eervol, de not. tevens vendum. te Poerwakarta B. A. Barkey; onder toek. van wachtg., de 2de comm. voor de exami natie en liquidatie van verantwoordingstukken H. W. F. Benier; met behoud van recht op pens., de kl. op het bureau van den ads.-res. van Poer wakarta G. B. M. Lapré en de kl. tevens boekb. bij 's lands alg. pakhuis-adm. te Samarang H. Louis; uit 's lands dienst, de gew. kl. op het bureau van den ads.-res. van Koedoes H. A. Vroom; de gew. opz. 2de kl. bij de indigo-cult. F. A. Toorop; bij het departement der burger lijke openbare werken, de Sde commies P. J. I Alix; als buitengewoon substituut-griffier, bniw bezwaar van den lande, bij den raad just, te Samaran B. Moesmande 2de com u. het dep. van binnenl. best. J. F. A. W. A. Obdat de 2de buit. subst.-griff. bij den landraadtePoe wakarta W. A. Van Weelderen; ingetrokkc op verz., de ben. van den ambt. op wacblj; B. Foss tot posth. tevens pakhuism. bij het kolen-depot te Laboean-Dedeh in het rijk Ton;,, met bep. dat hij in het genot blijft van wachtje Goedgekeurd: Dat door den landraad i Banjoewangi is benoemd tot buit. subst.-griff. t die rechtb. H. H. Donker Curtius, contr. 2de k bij de land. ink. en cult.; dat door den dir. ti ond., eered. en nijv. is geschorst in zijne betr de 3de huipond. aan de openb. 1ste lag. schx te Batavia C. C. Bierhuysen dat is benoemd; huipond. te Batavia, de partic. onderw. W.Tin» Departement van Oorlog. Bevorderd: Bij h wapen der artill., tot kol. de luit.-kol. J. D. Hos tot dirig. off. van ,'gez. 1ste kl. in de 2de mil. afd i Java B. E. J. H. Becking; tot dirig. off. van»: lste kl. ter Sumatra's Westkust W. Hubers n Assenraad; bij het wapen der inf. tot kapit. het 6de bat. de lste luit.-adj. D. L. Hafelibij h 8ste bat. de lste luit. M. J. H.Sauer; bij hetli); bat. de lste luit. M. T. H. Perelaer; bij het 15; bat. de lste luit. W. A. Kruymel; tot lsten la. bij het lste bat. de 2de luit.P.Hobbelaar;bijM 6de bat. de 2de luit. J. C. Kastenbij het lil bat. de ïde luit. F. A. F. E. E. V. Wefdmull: von Elgg. Benoemd: Tot 2de luits. bij de inf.: bij k lste bat. de serg. E. J. W. Van Rooy; bijl; 5de bat. de serg. P. L. Logemanbij het lij. bat., de serg.-majoor H. J. Schramade; bijt' 18de bat. de serg. maj. F. W. Janitz. VerleendEen tweej. verlof naar Ned., wegt ziekte, aan de kapit. der inf. J. F. G. Slors en C.i Prager. Een tweej. verlof naar Ned., aan d; lsten luit. der inf. J. W. Croes. Ontslagen: Op verzoek, eervol wegensvolkj diensttijd, met beh. van recht op pens. de fc off. van gez. lste kl. G. Th. James en F. Reif; wegens lich. ongeschikth. voor den t dienst, met beh. van recht op pens., dekapiU: inf. H. G. De Grijs; de 2de luit. der caval. F.l F. Rinia van Nauta. Departement van Marine. Benoemd: Tot 3d: comm. bij het dep. der mar. in Ned. Indië G. C. Mossel. Door den schout bij-nacht, tot loodsl het loodsw. in straat Bali, J. C. Daup. BUITENLAND. Nauwelijks is een telegram in de wereld g< zonden dat de Fransche troepen binnen weinif dagen Rome zullen verlaten, of er steekt e». geduchte storm op van de zijde der clericale t. katholieke pers in Frankrijk. Het telegram it, stellen wij dit voorop, afkon stig van het telegrafisch agentschap Havat, dt van geene officieele zijde. De waarde evemvt die de katholieke pers aan deze tijding hechl blijkbaar uit de velerlei beschouwingen, die i er aan wijdt, doet veronderstellen dat het ageo' schap in officieuze gemeenschap met de regeerii, staat en het niet onmogelijk is dat het kabiu door dit telegram de publieke opinie heeft will»: polsen over een dergelijken maatregel. De geheele katholieke pers, zeiden wij, is sled daartegen gekant. De volkomen ontruiming n: Rome, zegt b. v. de Union, zou op alle katholiek: geloovigen een zoo pijnlijken indruk maken, di wij er niet aan gelooven, alvorens de bevestigk in het Journal Officiel te hebben gezien. De Frantais protesteert tegen „eene tekorik ming," die het blad zegt, altijd voorzien te bi: ben, maar die haar voorkomt het belang en c eer van Frankrijk op het spel te zetten. De Gatelte de France bepaalt zich voor het ooge blik op de bewuste dépêches de aandacht n de katholieken en in het bijzonder van de reg« rings-gezinde katholieken van het blad de Um" te vestigen. De Constitutionnel, die, gelijk bekend is, een of cieus orgaan der regeering is, eindigt haar politi" overzicht met de volgende regelen, die als ee: bevestiging van de onderwerpelijke tijding kn nen aangemerkt worden: „Uit brieven van rence blijkt, dat de Italiaansche regeering maatregelen neemt, die de omstandigheden biedend maken, met het tweeledig doel om fl revolutionnaire hartstochten in toom te houdc en de onzijdigheid van Italië te handhaven. Het is dus te verwachten, dat hoe meer hetb binet te Florence deze houding in acht neet hoe eerder de Fransche regeering aan de terit roeping van de Fransche troepen uit Rome ki denken. Van het oogenblik af dat de Italiaanse regeering instaat voor de veiligheid van bet?' meinsche grondgebied, vervalt deze noodzakelijk heid voor Frankrijk. Alles doet zien dat die tijd zeer nabij is." Victor Hugo heeft in de Engelsche bladen eer oproeping geplaatst aan de vrouwen van het' land Guernsey van dezen inhoud: „Hautevï' House 22 Juli 1870. Eenige lieden hebben goe gevonden een gedeelte van het menschelijk f

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2